Перейти к содержимому

Фотография

Xomeyninin fetvasi

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 81

#31 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 17 августа 2011 - 16:04

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#32 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 18 августа 2011 - 00:13

Bismillah,burda izah verildi.Xomeyni(rə) onu nəzərdə tutubsa heç,yox hətta mənim kimi adamında nəuzu-billah orqan dəyişməsini də caiz bilirsə,burda mən müxalifəm...Bir də Xomeyninin(rə) 9 yaşına qədər uşaqla mütə fətvası da var,ki hamı bilir,vaxalarda bayraq edib...Onun izahını Saminlə söhbətdə Elmandan videoya qulaq baxaraq eşitmişəm.Amma uşağa şəhvətlə yaxınlaşmaq söhbəti bir az müşküllüdür.Yəni Allah dərgahında necə qarşılanır və ya belə deyək Əhli-beyt(ə) nəznində necədir bu məsələ,mənə maraqlıdır,hərçənd elə də sona qədər qaranlıq qalacaq.O fətvanın isə yaxşı cəhəti budur kii,bir qız övladlığa götürəndən sonra oğlun olsa,onlar naməhrəm olurlar.Uşaqla mütə edib,onların məhrəmləşdirmək olar.Amma şəhvət söhbətinin izahı maraqlıdır..
P.S xahiş edirəm sünnülərdən mənə dəlil,belə nümunə gətirməyin,onlar mənə höccət deyil :D

#33 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 18 августа 2011 - 06:42

Bismillah,burda izah verildi.Xomeyni(rə) onu nəzərdə tutubsa heç,yox hətta mənim kimi adamında nəuzu-billah orqan dəyişməsini də caiz bilirsə,burda mən müxalifəm...Bir də Xomeyninin(rə) 9 yaşına qədər uşaqla mütə fətvası da var,ki hamı bilir,vaxalarda bayraq edib...Onun izahını Saminlə söhbətdə Elmandan videoya qulaq baxaraq eşitmişəm.Amma uşağa şəhvətlə yaxınlaşmaq söhbəti bir az müşküllüdür.Yəni Allah dərgahında necə qarşılanır və ya belə deyək Əhli-beyt(ə) nəznində necədir bu məsələ,mənə maraqlıdır,hərçənd elə də sona qədər qaranlıq qalacaq.O fətvanın isə yaxşı cəhəti budur kii,bir qız övladlığa götürəndən sonra oğlun olsa,onlar naməhrəm olurlar.Uşaqla mütə edib,onların məhrəmləşdirmək olar.Amma şəhvət söhbətinin izahı maraqlıdır..
P.S xahiş edirəm sünnülərdən mənə dəlil,belə nümunə gətirməyin,onlar mənə höccət deyil :D

http://313news.net/forum/index.php?/topic/1034/page__view__findpost__p__46651

#34 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 19:16

http://313news.net/forum/index.php?/topic/1034/page__view__findpost__p__46651

Amma bundan başqa ləzzətlərin, məsələn şəhvətlə toxunmaq, qucaqlamaq, cinsi orqanlarını onun ombalarına yerləşdirməyin eybi yoxdur

Bismillah,bu kişilikdən deyil!!!!Nə isə,İmam Cəfərin(ə) bu əqidədə olmasını HEÇ KƏS sübut edə bilməz,ona görə dəəə,bu fətvanın bu hissəsini mən qəbul etmirəm

#35 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 19:27

Bu fətvanı indiki müasir müctehidlərdən kim dəstəkləyir? Ümumiyyətlə İmam Xomeynidən (r.ə.) başqa belə nəzəri olan alimimiz olubmu?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#36 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 19:42

Bu fətvanı indiki müasir müctehidlərdən kim dəstəkləyir? Ümumiyyətlə İmam Xomeynidən (r.ə.) başqa belə nəzəri olan alimimiz olubmu?

Bismillah,alim məsum olmuyub.Alimin yerini heç nə verməz.Amma hər şeyini də haqq kimi qələmə gəlin verməyək.Hacı Elman Saminə izah elədi fətvanı-ağıla batandır.Amma uşaqla "mazağlaşmaq" heç Əhli-beyt(ə) axlaqından və əqidəsindən deyil.Hacı Elman Saminə sual qoydu kii,haramdırsa rəddini de(!).Ayə,ya da hədis...mən də rəddini bilmirəm,amma bu fətvanı bəyənmirəm.Bir alim qadın heyz ikən axradan əlaqəni şiddətli məkruh bilirdi.Hər-halda haram deməmişdi,amma bu haramdır və ondan başqa HEÇ BİR müctehid o fətvanı verməyib.Bu mütə haqda da elə olmalıdır.Mütənin olmasında işkal yodur,şəhvətlə yaxınlaşmırsansa...

#37 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 20:00

İslamda evlənmə üçün müəyyən yaş təyin edilməyib.

Bismillah,bu kişilikdən deyil!!!!Nə isə,İmam Cəfərin(ə) bu əqidədə olmasını HEÇ KƏS sübut edə bilməz,ona görə dəəə,bu fətvanın bu hissəsini mən qəbul etmirəm

qardaım sən nə danışırsan? "kişilikdən deyil" nə deməkdir? imam Xomeyni r.a deyir ki, kişi öz zövcəsindən ləzzət ala bilər, bu istəyir cinsi əlaqə yolu ilə olsun, istəyir oynaşma yolu ilə fərqi yoxdur və bunda hamı eyni fikirdədir. yoxsa siz kişinin öz zövcəsindən ləzzət almağına qarşısınız?

ancaq imam r.a deyir ki, əgər zövcə 9 yaşına çatmayıbsa onunla cinsi əlaqə olmaz, amma öpmək, şəhvət ilə toxunmaq və s. olar. istəyir zövcənin neçə yaşı olur olsun. bunn əsasıda yuxarıda dediyim "İslamda evlənmə üçün müəyyən yaş təyin edilməyib" məsələsidir. vəhhabi, sünnü, şiə fərq etməz istədiyiniz müçtehidə, alimə və s. sual verin, görək hansı deyəcək ki, İslamda evlənmə yaşı filan yaşdır.

#38 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 21:19

qardaım sən nə danışırsan? "kişilikdən deyil" nə deməkdir? imam Xomeyni r.a deyir ki, kişi öz zövcəsindən ləzzət ala bilər, bu istəyir cinsi əlaqə yolu ilə olsun, istəyir oynaşma yolu ilə fərqi yoxdur və bunda hamı eyni fikirdədir. yoxsa siz kişinin öz zövcəsindən ləzzət almağına qarşısınız?

ancaq imam r.a deyir ki, əgər zövcə 9 yaşına çatmayıbsa onunla cinsi əlaqə olmaz, amma öpmək, şəhvət ilə toxunmaq və s. olar. istəyir zövcənin neçə yaşı olur olsun. bunn əsasıda yuxarıda dediyim "İslamda evlənmə üçün müəyyən yaş təyin edilməyib" məsələsidir. vəhhabi, sünnü, şiə fərq etməz istədiyiniz müçtehidə, alimə və s. sual verin, görək hansı deyəcək ki, İslamda evlənmə yaşı filan yaşdır.

Bİsmillah,evlənmənin yaşı həddi büluğ olandandır.Və ya şəmsi qəməri ilə azı 9yaş(qız üçün)...Siz hərf qanmayan birisi ilə "kayf" tutmağı İslamdan sayırsız???Mən dedim dəəə,bunu heç kəs sübut edə bilməz kiii,İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub,tak şto elə alimin ÖZ(!) fətvası olaraq qalsın...Kim istiyir getsin zövcəsi ilə ləzzət alsın buna qarşı dayanan yoxdur,ola da bilməz,fəqət zövcə həddi-büluğdan az yaşda deyilsə...Bu fətvanı başqa kim verib??Xomeynidən(rə) başqa...

#39 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 22:30

Bİsmillah,evlənmənin yaşı həddi büluğ olandandır.Və ya şəmsi qəməri ilə azı 9yaş(qız üçün)...

bunu hansı ayə, hədis və ya fətvaya əsasən deyirsiniz?

Siz hərf qanmayan birisi ilə "kayf" tutmağı İslamdan sayırsız???

sənin yuxarıdaki (dəlilsiz) yazına əsasən 9 yaşındaki hərf qanan uşaq ilə kayf tutmaq necə? bəlkə sözlərinə fikir verəsən biraz? kayf tutmaq nədir? dəlil gətirə bilmədiyin halda -ki, gətirə bilməyəcəksən- necə olacaq?

Mən dedim dəəə,bunu heç kəs sübut edə bilməz kiii,İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub,

məgər bu əqidədir?

tak şto elə alimin ÖZ(!) fətvası olaraq qalsın...

sən öz fikrindən, dəlilsiz fılansız hökmlər icad edə bilərsən amma yanlış anlama, müçtehid özü-özündən hökm çıxarmır, müçtehid Quran və hədis ilə hökm çıxardır. ümumiyyətlə bizim (Şiə) anayışımızdaki "müçtehid" termini ilə əhli sünnə anlayışındaki "müçtehid" termini arasında dağlarla fərq var. əhli sünnədə müçtehid o şəxsə deyilir ki, Quran və sünnədə nə isə bir şey olmayanda(!) bu adam sənin dediyin kimi özündən fətva icad edir, Şiədə isə belədir ki, hər şey Quran və Sünnədədir və şiə müçtehidi sadəcə bunların içərisindən hökm çıxardır. yəni, Şiə müçtehidi sərraf kimidir, o "qızılı" yaxşı tanıyır, araşdırır, sağlamını, çıxardır, istifadə qaydasını göstərir. sünnü meçtehid isə özündən "qızıl" düzəldir.

Bu fətvanı başqa kim verib??Xomeynidən(rə) başqa...

bilmirəm.

#40 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 20 августа 2011 - 23:28

В вашем сборнике фетв сказано, что совершеннолетие девочек наступает после достижения ими возраста 9-ти лет по лунному календарю. Значит ли это, что после 9-ти лет возраста девочки могут вступать в брак?

Возраст 9 лет, является возрастом, после которого у девочек появляются обязанности по совершению обязательных шариатских предписаний, и не является возрастом заключения брака. Заключение брака дозволяется лишь в том случае, если девочка будет обладать физическими способностями к заключению брака и к интимным отношениям. Если специалисты придут к выводу, что физическое состояние девушек, проживающих в данной местности, в таком-то возрасте не готово к брачным отношениям, то заключать брак в этом возрасте запрещено. Поэтому для того чтобы девочка могла вступить в брак необходимым условием является физическая способность к заключению брака и интимным отношениям.
Другими словами, совершеннолетие девочек наступает в четыре этапа:
Первый этап: Достижение возраста, когда у девушек появляются обязанности по совершению обязательных и избеганию запрещенных предписаний религии. Например, выполнение обязательной молитвы и тому подобное.
Второй этап: Достижение возраста, после которого девушки смогут совершать обязательный пост, и его совершение не станет причиной их болезни и слабости.
Третий этап: Достижение возраста, после которого девушки будут готовы к брачным отношениям, и они не причинят им вреда.
Четвертый этап: Достижение возраста, после которого у девушек появляется зрелость и способности для выполнения экономических и различных имущественных дел.
Ayətullah Məkarim Şirazi, İstiftaat

Rus dilini bilməyənlər üçün qısaca olar deyim ki, sual verilir ki, qız 9 yaşınndan sonra evlənə bilərmi?
Ayətullah Məkarimin dəftərxanası isə bildirir ki, 9 yaş namaz, oruc və s. şəri mükəlləfiyyətlərin başlanma yaşıdır. Amma qızın ərə verilməsi ancaq o zaman caizdir ki, qız intim əlaqəyə hazır olsun və evliliyin mahiyyətini anlasın. Əgər mütəxəssislər desə ki, qız fılan yaşda cinsi əlaqəyə hazır deyil və bu, ona ziyandır, bu halda onunla əqd etmək caiz deyil.

Сообщение отредактировал al-Islam: 20 августа 2011 - 23:28

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#41 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 00:02

Bİsmillah,evlənmənin yaşı həddi büluğ olandandır.Və ya şəmsi qəməri ilə azı 9yaş(qız üçün)...Siz hərf qanmayan birisi ilə "kayf" tutmağı İslamdan sayırsız???Mən dedim dəəə,bunu heç kəs sübut edə bilməz kiii,İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub,tak şto elə alimin ÖZ(!) fətvası olaraq qalsın...Kim istiyir getsin zövcəsi ilə ləzzət alsın buna qarşı dayanan yoxdur,ola da bilməz,fəqət zövcə həddi-büluğdan az yaşda deyilsə...Bu fətvanı başqa kim verib??Xomeynidən(rə) başqa...

Kənan Qardaş bu gün Azərbaycanın sizin kimi oğullara böyük ehtiyacı var. Mən bilən siz etnik şiyə deyilsiniz. Bununla belə siz bu gün Əhli-beytin (ə) aşiqlərinə nümunəsiniz. Və biz sizin kimi şiyələrlə fəxr edirik. Siz kifayət qədər gəncsiniz. Hər şeyi birdən öyrənmək istəyirsiniz. Bu əslində yaxşı cəhətdir. Amma, nəticə çıxarmağa tələsməyin. Şeytanın və vəhabinin vəsvəsəsinə uymayaq. Müasir şeytanlar və hətta sıravi vəhabilər psixologiya elmini bizdən qat-qat yaxşı bilirlər. Onlar şiyəliyə aid bir mürəkkəb mövzu tapıb, əqidəmizə xələl yetirmək istəyirlər.
Məncə şiyəliyin 1-ci nümunəsi həya və vicdandır. Qalan söhbətlər elə bu iki amildən doğur. Vəhabilərdə bunların heç biri ola bilməz. Əks halda o, adam vəhabi deyil.
İndi gəl bir qədər mətləbə yaxınlaşaq.
Xomeyni ağa yeganə saf islam dövlətinin din-mənəviyyat-əxlaqi (ruhanilik) rəhbəri olub. Ağanın verdiyi fətvalar biz adi müsəlmanlara qeyri-adi görünə bilər. Biz bu fətvaların və fiqh məsələlərinin bəzilərini başa düşməyə bilərik. Əks halda bizə siyə müctəhidləri lazım olmazdı. Çünki biz hər birimiz (oxumamıış alimlər!) müctəhid sayılardıq. Bu da ona gətirib çıxarar şiyəlik məhv olacaq, vəhabilik qalib gələcək. Şeytan məqsədinə çatacaqdır. Amma, biz zatı sağlam şiyələrik.
Bu konkret fətvanı mən bilmirəm. Amma bilirəm ki, nəyə görə Ağanın 10000-lə gözəl fətvalarını qoyub, vəhabilər bu fətvadan niyə yapışıblar. Bu fətvanın analizi üçün biz ilk növbədə ilkin İslamın tarixini bilməliyik. Məsələn; Peyğəmbərin (s) dövründə Xanımlar neçə yaşda ərə gedirdi?
Yəhudilər bu gün "Peyqəmbərimizin (s) Aişəyə 6 yaşda evləndiyini" söyləyib iddiya edirlər ki, əstəqfrulla varvar olubdur...
Və yaxud Ömərin mütə ilə əlaqədar qərarı ilk baxışdan normal görünə bilər. Amma bir qədər dərin analiz edib görürük ki, Ömərin qadağası islama xələl gətirir. Ona görə də müctəhidlərimiz 7 elmdən halidirlər. Onların fətvaları bizə qeyri-adi görünsə də bu qanunların əsasında böyük məna və fəlsəfə dura bilər. Axı bu fətvalar 100 minlərlə, milyonlarla müsəlman üçün verilir. Siz Elməddin Qardaşla ikiniz bir-birinizi başa düşə bilmədiniz. İndi gəlib, milyonlarla müsəlmanlar üçün verilmiş bir fətvanı xirdalayın, görüm bir qərara gələ bilərsiniz?
Mənə belə gəlir ki, Xameyni ağa bu fətvası ilə minlərlə müsəlmanı böyük günahda qoruyub, cəhənnəm odundan qoruyub. Belə fətvaları verməyə böyük ürək gərəkir, Qardaşlarım.

Elməddin qardaş siz elminizlə yüzlərlə (100) vəhabini yıxıb sürüyürsünüz. Nə oldu Qardaşım, 1 şiyə Qardaşıvı yola verə bimədin. Sonra da başqaları biz şiyələri səmimi, tolerant və səbirli saymır.
Gəlin müqəddəs Ramazan ayında bir-birimizlə qarşılıqlı səmimi olaq. Təqvamız artsın.
Əs-salamun Ələykə və rəxmətullahi və bərəkatu!

Сообщение отредактировал Vey-sal: 21 августа 2011 - 00:09

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#42 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 00:52

Bismillah,alim məsum olmuyub.Alimin yerini heç nə verməz.Amma hər şeyini də haqq kimi qələmə gəlin verməyək.Hacı Elman Saminə izah elədi fətvanı-ağıla batandır.Amma uşaqla "mazağlaşmaq" heç Əhli-beyt(ə) axlaqından və əqidəsindən deyil.Hacı Elman Saminə sual qoydu kii,haramdırsa rəddini de(!).Ayə,ya da hədis...mən də rəddini bilmirəm,amma bu fətvanı bəyənmirəm.Bir alim qadın heyz ikən axradan əlaqəni şiddətli məkruh bilirdi.Hər-halda haram deməmişdi,amma bu haramdır və ondan başqa HEÇ BİR müctehid o fətvanı verməyib.Bu mütə haqda da elə olmalıdır.Mütənin olmasında işkal yodur,şəhvətlə yaxınlaşmırsansa...

Elmanın o fətvadan xəbəri belə yox idi. Bunu videoya baxanda da görmək olur. Fətva deyəndə ki, bu fətva deyil adi şəri məsələdir. Qəbul etmək də olar etməmək də. Vacibatdan deyil ki, nəsə deyə biləsən. Şəriətdə o qədər məsələ var ki, insan etməz amma bu o demək deyil ki, deyəsən bu əqidəmizdən deyil yaxud alim səhv edib.Hər halda alim bunu deyibsə nəyəsə əsasən deyil.

Bu məsələni mən də ağlıma yerləşdirə bilmirəm. Amma buna adi şəri məsələ kimi yanaşmaq lazımdır.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#43 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 03:39

وَاللَّائِي يَئِسْنَ مِنَ الْمَحِيضِ مِنْ نِسَائِكُمْ إِنِ ارْتَبْتُمْ فَعِدَّتُهُنَّ ثَلَاثَةُ أَشْهُرٍ وَاللَّائِي لَمْ يَحِضْنَ ۚ وَأُولَاتُ الْأَحْمَالِ أَجَلُهُنَّ أَنْ يَضَعْنَ حَمْلَهُنَّ ۚ وَمَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مِنْ أَمْرِهِ يُسْرًا

"Heyzdən kəsilmiş (yaşlı) qadınlarınızın (iddəsi barəsində) şübhəniz varsa, onların, eləcə də hələ heyz görməmiş qızların gözləmə müddəti üç aydır. Hamilə qadınların gözləmə müddəti isə onlar hamiləlikdən azad olana qədərdir. Kim Allahdan qorxarsa, (Allah) onun işini asanlaşdırar."

Talaq-4.

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 21 августа 2011 - 03:42

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#44 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 03:56

Ağlınız elə bura qədər işləyir! Demək istəyirsiz ki, Xomeyni kişi deyil? Ya Cəfəri şiəsi deyil?

Özünüzdən fətva verirsiz? Allahın haram bilmədiyinə haram deyirsiz? Buna dəliliniz nədir?

#45 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 09:51

vey-sal, qardaşım Allah bilir ki, mənim niyətim və məqsədim Kənan qardaşı incitmək deyildi. sözlərimin biraz sərt olduğunu, ümumən sərt olduğunu qəbul edirəm, bu mənim xətamdır və Kənan qardaşdan üzr istəyirəm. amma mənim bildirmək istədiyim bu idi ki, İslami hökmləri belə ələ salaırmış kimi dəyərləndirmək olmaz.

Kənan qardaşımdan təkrar üzr istəyirəm və hallalıq verməyini xahiş edirəm, Vey-sal qardaşım sənə də təşəkkür edirəm, Allah razı olsun.

#46 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 11:57

Ağlınız elə bura qədər işləyir! Demək istəyirsiz ki, Xomeyni kişi deyil? Ya Cəfəri şiəsi deyil?

Özünüzdən fətva verirsiz? Allahın haram bilmədiyinə haram deyirsiz? Buna dəliliniz nədir?

Bismillah,nəyi???Arxadan əlaqə məgər caizdir?)Yaaa 9yaşdan aşağı yaşlı birisi ilə evlilik?

#47 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 11:59

vey-sal, qardaşım Allah bilir ki, mənim niyətim və məqsədim Kənan qardaşı incitmək deyildi. sözlərimin biraz sərt olduğunu, ümumən sərt olduğunu qəbul edirəm, bu mənim xətamdır və Kənan qardaşdan üzr istəyirəm. amma mənim bildirmək istədiyim bu idi ki, İslami hökmləri belə ələ salaırmış kimi dəyərləndirmək olmaz.

Kənan qardaşımdan təkrar üzr istəyirəm və hallalıq verməyini xahiş edirəm, Vey-sal qardaşım sənə də təşəkkür edirəm, Allah razı olsun.

Bismillah,ayıb söhbətdir,haqqım varsa halal olsun..Sadəcə hərə öz fikrini deyir...Mənə maraqlıdır bu fətvanı Xomeynidən(rə) başq deyən olub???Bir də qeyd etdim,heç kəs sübut edə bilməz kiii,İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub..
P.S mən nəuzu-billah ələ salmıram,sadəcə iradımı bildirdim.İslami hökm olması isə,mənə hələ bəlli deyil(mazağlaşmaq)

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 21 августа 2011 - 12:08

#48 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 12:06

Bismillah,Xomeyni(rə) Cəfəri şiəsidir eee,bunun əksinə nə yazmışam ki??Sadəcə dedim kiii,heç kəs sübut edə bilməz ki İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub!!!Xomeyni(rə) kişidir eee,fətvası kişilikdən deyil!!!1yaşında uşağın ayaqları arasına aləti qoyub kayf "tutmağı" dəstəklətirsiz adını da qoyursuz İslam...Nə isə

#49 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 12:10

Bismillah,nəyi???Arxadan əlaqə məgər caizdir?)Yaaa 9yaşdan aşağı yaşlı birisi ilə evlilik?

Qardaş, (çox üzr istəyirəm) arxadan əlaqə caizdir. Bu barədə forumda mövzu da var. Buna haram fətvası verən müasir müctehid varmı?
9 yaşdan kiçik qızı əqdə keçirtmək olar. Çünki buna icazə verən alimlər var. 3_rengli_heyat qardaşımız bunun da dəlilini Qurandan yazdı (Talaq 4).

• N_ن_N это нравится

#50 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 13:33

Qardaş, (çox üzr istəyirəm) arxadan əlaqə caizdir. Bu barədə forumda mövzu da var. Buna haram fətvası verən müasir müctehid varmı?
9 yaşdan kiçik qızı əqdə keçirtmək olar. Çünki buna icazə verən alimlər var. 3_rengli_heyat qardaşımız bunun da dəlilini Qurandan yazdı (Talaq 4).

Bismillah,ayə var deyir:Allahın halal buyurduğu(və ya icazə verdiyi) yerdən yaxınlaşın...Bunun hansı olmasını bilən var???Təfsirə baxacam....Yəni siz deyirsiz,bezproblem o yolla yaxınlıq etmək olar daa?!

#51 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 13:40

Bismillah,Xomeyni(rə) Cəfəri şiəsidir eee,bunun əksinə nə yazmışam ki??Sadəcə dedim kiii,heç kəs sübut edə bilməz ki İmam Sadiq(ə) bu əqidədə olub!!!

Belə çıxır ki, bunların əqidələri fərqlidir? Ya imam Cəfərin əqidəsi nöqsanlıdır, ya da Xomeyninin?

Xomeyni(rə) kişidir eee,fətvası kişilikdən deyil!!!

Bu necə olur? Yani, pasportunda yazılıb kişi cinsi, amma kişilikdən xəbəri yoxdur?

1yaşında uşağın ayaqları arasına aləti qoyub kayf "tutmağı" dəstəklətirsiz adını da qoyursuz İslam...

Harda yazılıb ki, 1 yaşında uşaqla mazağlaşın? Heç fətvanı düz başa da düşə bilmirsiz! Yazılıb ki, "9 yaşı tamam olmayan...!" Heç bir normal insanın balaca uşaqla mazağlaşmaq ağlına gəlməz, amma bu qadağan da olmayıb. Ağanın isə dediyi budur ki, əgər kimsə buna meyillidirsə bilsin ki, həddi aşmaq olmaz, yoxsa onun diyəsini verməlidir və o qadın ona əbədi haram olar. Sizcə o nə cür fətva verməli idi, deməli idi ki, olmaz? Nəyə əsasən? Sizin kimi havadan fətva verməli idi?

#52 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 14:00

Belə çıxır ki, bunların əqidələri fərqlidir? Ya imam Cəfərin əqidəsi nöqsanlıdır, ya da Xomeyninin?

Bu necə olur? Yani, pasportunda yazılıb kişi cinsi, amma kişilikdən xəbəri yoxdur?

Harda yazılıb ki, 1 yaşında uşaqla mazağlaşın? Heç fətvanı düz başa da düşə bilmirsiz! Yazılıb ki, "9 yaşı tamam olmayan...!" Heç bir normal insanın balaca uşaqla mazağlaşmaq ağlına gəlməz, amma bu qadağan da olmayıb. Ağanın isə dediyi budur ki, əgər kimsə buna meyillidirsə bilsin ki, həddi aşmaq olmaz, yoxsa onun diyəsini verməlidir və o qadın ona əbədi haram olar. Sizcə o nə cür fətva verməli idi, deməli idi ki, olmaz? Nəyə əsasən? Sizin kimi havadan fətva verməli idi?

Bismillah,admin hirslənmə eee...İmam Cəfər(ə) səhv edə bilməz,o birisi edə bilər...1-2nöqtədə zidd fikirdədilərsə,o demək deyil kiii,onlar eyni əqidədə deyil....O qədər pasportunda kişi yazılıb kişilikdən xəbəri olmayan var ki!Yəni bu sözünüzün heç dəxli yoxdur(diqqət:burdan çıxmır kiii,Xomeyni kişi deyil)
Ay qardaş,fətva deyir kiii,cinsi əlaqədən başqa HƏR ŞEY olar!!!!Yəni 1 yaşında uşaqla da mazağlaşmaq olar.

əgər kimsə buna meyillidirsə bilsin ki, həddi aşmaq olmaz

Orda elə şey yazılmayıb,deyir cinsi əlaqədən başqa hər şey olar.

qadın ona əbədi haram olar

Priçom zver,əbədi haram???

Heç bir normal insanın balaca uşaqla mazağlaşmaq ağlına gəlməz

Heç bir normal adamın ağlına gəlməz heyvanla əlaqədə olsun,amma bu işi caiz bilən yoxdur,yəni haramdır...Məntiqsiz arqumentlər və müqahisələr ortaya qoyursuz

#53 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 14:03

Bismillah,qısası,şiə alimləri deyir kiii,9yaşdan az yaşlını əqdinə keçirdim mazağlaşmaq da heç bir problem yoxdur!!
Al-islam qardaşımın da dediyindən belə çıxdı kiii,arxadan əlaqədə də heç bir problem yoxdur!!
Etirazı olan var?(məndən başqa)
P.S soruşanda deyim kii,alimlərimiz bu əqidədədir,mən yox(Əhli-beytin(ə) bu əqidədə olmasını da heç kəs mənə sübut edə bilməz)

#54 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 14:05

Bismillah,ayə var deyir:Allahın halal buyurduğu(və ya icazə verdiyi) yerdən yaxınlaşın...Bunun hansı olmasını bilən var???Təfsirə baxacam....Yəni siz deyirsiz,bezproblem o yolla yaxınlıq etmək olar daa?!

#55 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 14:29

Ayəni təhrif etmə:
Qadınlarınız sizin tarlanızdır. Buna görə də istədiyiniz tərəfdən və istədiyiniz zaman öz tarlanıza gəlin və (haram müqabilində halal ilə kifayətlənmək və bu əməl nəticəsində saleh övlad əldə etmək niyyəti ilə) özünüz üçün qabağa (savab) göndərin. Allahdan qorxun və bilin ki, həqiqətən, Onunla görüşəcəksiniz. Möminlərə müjdə ver.

Mən demirəm ki, bu iş mübahdı ya müstəhəbdi! Bu haqda alimlərimiz məkruh hökmü veriblər. Din bu məsələni bəyənmir, amma qadağan da etmir. Qardaşım, indi mən neyniyim? özümdən təzə şəriət yaradım? axı mən fətva vermək səlahiyyətim yoxdu!

#56 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 14:51

Ayəni təhrif etmə:
Qadınlarınız sizin tarlanızdır. Buna görə də istədiyiniz tərəfdən və istədiyiniz zaman öz tarlanıza gəlin və (haram müqabilində halal ilə kifayətlənmək və bu əməl nəticəsində saleh övlad əldə etmək niyyəti ilə) özünüz üçün qabağa (savab) göndərin. Allahdan qorxun və bilin ki, həqiqətən, Onunla görüşəcəksiniz. Möminlərə müjdə ver.

Mən demirəm ki, bu iş mübahdı ya müstəhəbdi! Bu haqda alimlərimiz məkruh hökmü veriblər. Din bu məsələni bəyənmir, amma qadağan da etmir. Qardaşım, indi mən neyniyim? özümdən təzə şəriət yaradım? axı mən fətva vermək səlahiyyətim yoxdu!

Bismillah,ay qardaş,mən sizə qələt edərəm bir söz deyərəm..Sadəcə soruşdum kiii,bezproblem etmək olar??Məkruhdursa demək olar,aydın oldu...Amma bilmirəm onu fətva verənlər o işin nə dərəcədə tibbi ziyanından xəbərlər var,yaa yox
P.S siz dediyininz Bəqərə 223-dür,mən başqasını deyirəm

#57 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 15:03

Bismillah,ay qardaş,mən sizə qələt edərəm bir söz deyərəm..Sadəcə soruşdum kiii,bezproblem etmək olar??Məkruhdursa demək olar,aydın oldu...Amma bilmirəm onu fətva verənlər o işin nə dərəcədə tibbi ziyanından xəbərlər var,yaa yox
P.S siz dediyininz Bəqərə 223-dür,mən başqasını deyirəm

Siz nə azəri dilini, nə də fətvanın nə olduğunu tam başa düşmürsüz. Sizə məsləhət görürəm məzhəbinizi araşdırasız və hələ ki, özünüzə Cəfəri şiəsi deməyəsiz, Sizin məzhəbiniz bundan fərqlidir. Bizdə təqlid vacibdir, Sizin təqlidiniz isə deyəsən öz ağlınızadır.

#58 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 15:43

Camaat, gəlin hislərimizə hakim olaq!
Kənan, qardaş, alimlər haqqında "kişilikdən deyil" , kişilikdəndir" və s. bu cür ifadələr işlətmək bizə yaraşmaz.Belə ifadələrin iki cür ziyanı var ki, iki cür hörmətsizlik əmələ gətirir.
1) Allaha və rəsuluna (s.a.s) hörmətsizlik;
2) İslam alimlərinə hörmətsizlik ( birinə olsa belə)

".....De: “Əgər doğru deyirsinizsə, dəlilinizi gətirin!” "

Deməli, əgər bir şey barəsində "yoxdur" deyiriksə də ,doğru deyiriksə dəlilini gətirməliyik;
Bir şey haqqında "var" deyiriksə də , doğru deyiriksə dəlilini gətirməliyik.

Allahın haram eləmədiyi bir şey haram deyil.
İndi əgər Allah və rəsulu (s.a.s) bu barədə açıq-aşkar qadağa qoymayıbsa, nəuzubilləh, Allah və rəsulunun (s.a.s) bu hərəkəti "kişilikdən" deyil ?
Yox əgər hansısa bir yolla Allah ( quranda) və rəsulu ( sunnətdə) buna qadağa qoyubsa buyurun,qadağanın mətnini yazın!

Allahın və rəsulunun (s.a.s) qadağan etmədiyi bir şeyi kim , hansı ixtiyarnan qadağan edə bilər ki ?
Siz deyirsiz ki, Allah və rəsulunun (s.a.s) haram demədiyi bir şey haqqında Xomeyni "haramdır" deməli idi ?

P.S
Arxadan cinsi əlaqəyə gəlincə...Hansı ayədə bu qadağan olunub ?

"Heyzdən kəsilmiş (yaşlı) qadınlarınızın (iddəsi barəsində) şübhəniz varsa, onların, eləcə də hələ heyz görməmiş qızların gözləmə müddəti üç aydır. Hamilə qadınların gözləmə müddəti isə onlar hamiləlikdən azad olana qədərdir. Kim Allahdan qorxarsa, (Allah) onun işini asanlaşdırar." ( Talaq -4)

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 21 августа 2011 - 15:52

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#59 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 16:01

Bismillah,qısası,şiə alimləri deyir kiii,9yaşdan az yaşlını əqdinə keçirdim mazağlaşmaq da heç bir problem yoxdur!!
Al-islam qardaşımın da dediyindən belə çıxdı kiii,arxadan əlaqədə də heç bir problem yoxdur!!
Etirazı olan var?(məndən başqa)
P.S soruşanda deyim kii,alimlərimiz bu əqidədədir,mən yox(Əhli-beytin(ə) bu əqidədə olmasını da heç kəs mənə sübut edə bilməz)

Razı deyiləm.Çünki, al-İslamın sözündən belə çıxdı ki, arxadan əlaqədə hansısa problem var ki, məkruhdu! :rolleyes:

Сообщение отредактировал 3_Rengli_HeyaT: 21 августа 2011 - 16:03

#60 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 21 августа 2011 - 16:58

Siz nə azəri dilini, nə də fətvanın nə olduğunu tam başa düşmürsüz. Sizə məsləhət görürəm məzhəbinizi araşdırasız və hələ ki, özünüzə Cəfəri şiəsi deməyəsiz, Sizin məzhəbiniz bundan fərqlidir. Bizdə təqlid vacibdir, Sizin təqlidiniz isə deyəsən öz ağlınızadır.

Bismillah,mən dilin danışığını da,qrammatikasını da yaxşı bilirəm.Ay Adəm(ə) övladı,qəbul edirsiz kiii,Xomeyninin fətvasında səhvlik yoxdur.Sonra da deyirsiz,kim deyir get mazağlaş??Alim demir ee VACİBDİR,deyir problem yoxdur.Daa niyə inkar edirsiz ki,harda yazılıb 1yaşlı uşaqla mazağlaş?XOMEYNİNİN FƏTVASINDA!!!
Qaldı təqlidə,mən Sistaniyə(rə) təqlid edirəm və təqlid BÜTÜN CƏFƏRİ MÜCTÜHİDLƏRİNƏ edilməlidir deyə bir şey də görməmişəm,eşitməmişəm.

məzhəbinizi araşdırasız və hələ ki, özünüzə Cəfəri şiəsi deməyəsiz, Sizin məzhəbiniz bundan fərqlidir.

Siz cəfərilik deyəndə nə nəzərdə tutursuz???Bütün alimlərin hər sözünü qəbul etmək??Əgər budursa,bəli,onda mən cəfəri şiəsi deyiləm!!!
  • qulam это нравится

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru