Перейти к содержимому

Фотография

«Fatimə mənim canımın bir parasıdır hər kəs ona əziyyət etsə elə bil mənə əziyyət edib»

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 79

#1 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 24 октября 2008 - 21:12

Rəsulullah (s)buyurub: “Hər kəsə qızım Fatimə qəzəb etsə mən də ona qəzəb edərəm. Hər kəsə Mən qəzəb etsəm Allah ona qəzəb edər” (“Fəslul-xitab” Buxari, “Musnəde Əhməd ibn Hənbəl”)

:) :) :blushL:
“.... Ey muhacirlər vay olsu sizə! Bu Allahın hökmüdür ki, Atamın mənə saxladığı irsimi oğurlayıb hörmətimi sındırsınlar?! Siz də məni himayət etməyib təhqir olunduğumu eşidib sukut edirsiniz! .... Ey Əbu Quhafənin oğlu Allahın kitabında yazılıb ki, sən atandan irs aparasan, amma mən Atamdan irs aparmayım? Necə də böyük iftiradır! Bu necə bidətdir ki, Allahın dininə daxil edirsiniz? Məgər qarşıdan gələn məhşərdən xəbəriniz yoxdur və qorxmursunuz? ... İndi ki, sən mənim haqqımı əlimdən aldın və nə istəyirsən elə.....Tezliklə həmin vədəgahda sitəmkarın rüsvay olub məzlumun haqqı bərqərar olan gündə görərsən ki, hər bir xəbərin öz yeri və hər məzlumun pənahı var!”

Yuxarıdakı bu sözlər Həzrəti Muhammədin (s) “Men onun sevincine sevinirem ve narahatlıgına gore narahat oluram” eziz yadigarının sozleri deyilmi?

Bir şam digərini yandırmaqla işığından heç nə itirməz..

#2 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 25 октября 2008 - 22:49

Rəsulullah (s)buyurub: “Hər kəsə qızım Fatimə qəzəb etsə mən də ona qəzəb edərəm. Hər kəsə Mən qəzəb etsəm Allah ona qəzəb edər” (“Fəslul-xitab” Buxari, “Musnəde Əhməd ibn Hənbəl”)

:) :) :blushL:
“.... Ey muhacirlər vay olsu sizə! Bu Allahın hökmüdür ki, Atamın mənə saxladığı irsimi oğurlayıb hörmətimi sındırsınlar?! Siz də məni himayət etməyib təhqir olunduğumu eşidib sukut edirsiniz! .... Ey Əbu Quhafənin oğlu Allahın kitabında yazılıb ki, sən atandan irs aparasan, amma mən Atamdan irs aparmayım? Necə də böyük iftiradır! Bu necə bidətdir ki, Allahın dininə daxil edirsiniz? Məgər qarşıdan gələn məhşərdən xəbəriniz yoxdur və qorxmursunuz? ... İndi ki, sən mənim haqqımı əlimdən aldın və nə istəyirsən elə.....Tezliklə həmin vədəgahda sitəmkarın rüsvay olub məzlumun haqqı bərqərar olan gündə görərsən ki, hər bir xəbərin öz yeri və hər məzlumun pənahı var!”

Yuxarıdakı bu sözlər Həzrəti Muhammədin (s) “Men onun sevincine sevinirem ve narahatlıgına gore narahat oluram” eziz yadigarının sozleri deyilmi?

Ənfal 41 - (Ey möminlər!) Əgər siz Allaha və haqla batilin ayırd edildiyi gün – iki dəstənin bir-birilə qarşılaşdığı gün (Bədr günü) bəndəmizə (Muhəmmədə) nazil etdiyimizə (ayələrə) iman gətirmisinizsə, bilin ki, ələ keçirdiyiniz hər hansı qənimətin beşdə biri Allahın, Peyğəmbərin, onun qohum-əqrəbasının, yetimlərin, yoxsulların və müsafirlərindir (pulu qurtarıb yolda qalan yolçularındır). Allah hər şeyə qadirdir!

Bu ayəyə görə müsəlmanların əldə etdiyi qənimətlərin beşdə biri əhlibeytin olmalıdır. Əbu Bəkr və ondan sonrakı hakimlər bunu, Fədəki və s. əhlibeytin əlindən alıb onlara zülm etdilər.

Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#3 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 26 октября 2008 - 20:55

Həzrət Fatimənin (s.ə) iki şeyxdən narazı olması haqqında xəbərlərdən əlavə daha kədərli əhvalatlar əhli sünnətin kitablarında bəyan olunub. İbn Quteybə “əl-İmamətu vəs-siyasət” səh. 14, Muhəmməd ibn Yusuf Gənci Şafei “ Kifayətut-talib” bab 19, yazıblar:- Həzrət Zəhra o iki nəfərə dedi: “Allahı və mələkləri şahid tuturam ki, siz iki nəfər (Əbu Bəkr və Ömər) məni qəzəbə gətirdiniz və narazı saldınız! Peyğəmbərin hüzuruna yetişəndə sizdən ona şikayət edəcəyəm” Daha sonra İbn Quteybə “əl-İmamətu vəs-siyasət” kitabının 14-cü səhifəsində yazır: Fatimə Əbu Bəkrə dedi: “And olsun Allaha bütün qıldığım namazların sonunda sənə nifrin edəcəyəm”
:) :)
Resulullahın(s) qızı Fatime haqqında buyurdugu bu kelam meshurdur:- “Fatime menim canımın bir parasıdır. Her kes onu qezeblendirse ele bil meni qezeblendirib”

Xanım Fatiməni qəzəbləndirən Rəsulallahı(s) qəzəbləndirmişdir..

#4 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 10:07

Mən eşitdiyimə görə bu hədis hz Əli(ə) barədə nazil olub.Doğrusunu Allah bilər.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#5 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 12:17

100% sən eşitdiyin kimi deyil!!!

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#6 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 14:02

Ehli sunnetin kitablarında Resulullahın qızı Fatime haqqında buyurdugu bu kelam meshurdur:- “Fatime menim canımın bir parasıdır. Her kes onu qezeblendirse ele bil meni qezeblendirib” “Sehih Buxari” 5/36 Beyrut çapı, “Sehih Muslim” 3/16, “Sunenul-kubra” Beyheqi 10/201, İbn Hecer “es-Sevaiq” səh 112, “Yenabiul-mevedde” seh 171 Qunduzi, “Miskatul-mesabih” seh. 560 Xetib Tebrizi. Ellame Emini “el-gadir” kitabında 7/232 Resulullahın bu hedisini tesdiq eden ehli sunnetin 60 aliminin adını sadalayıb.

#7 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 14:07

Səhih saydığınız mənbələrdə belə nəql olunub... Əgər əlavəniz varsa buyurun :gizildish:

#8 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 15:55

مستدرك الصحيحين ج 3 ص 153- روى بسنده عن على (ع) قال: قال رسول الله (ص) لفاطمة: اِنّ الله يغضب لغضبك و يرضى لرضاك، هذا حديث صحيح الاسناد

В книге «Мустадрак ас-Сахихайн» /том 3, стр. 153/ приведен хадис с передатчиками, восходящими к Али (да будет мир с ним!), что Пророк Ислама (да благословит Аллах его и род его!) изволил сказать о святой Фатиме следующее: «Поистине, Аллах гневается твоим гневом и доволен твоим довольством».

От автора: Это хадис также привели: Ибн Асир в книге «Усд аль-Габе» /том 5, стр. 522/, Ибн Хаджар в книге «Аль-Асабат» /том 8, стр. 159/, в «Тахзиб ат-Тахзиб» /том 12, стр. 441/, Муттаки Хинди в книге «Канз аль-Уммал» /том 6, стр. 219 и том 7, стр. 111/, Захаби в книге «Мизан аль-И’тидаль» /том 2, стр. 72/, Мухиб Табари в книге «Захаир аль-Укба» /стр. 39/.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#9 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 27 октября 2008 - 22:48

Mirseyyid Həmdani (şafei) “Məvəddətul-qurba” kitabında nəql edir:- “Peyğəmbər (s) buyurub;- “Qiyamətin günündə Fatiməyə əziyyət edənləri çox ciddi mühakimə edəcəyəm. Fatmənin razılığı Mənim razılığımdır.Fatimənin qəzəbi mənim qəzəbimdir. Vay olsun o kəsin halına ki, mən ondan narazı və ona qarşı qəzəbli olacağam”.

#10 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 29 октября 2008 - 20:31

Xanım Aişədən nəql edilir: “....Fatimə Fədək məsələsinə görə qəzəbli halda Əbu Bəkrdən ayrıldı və ölənə qədər onunla danışmadı. Fatimə Rəsulullahdan (s) sonra altı ay yaşadı. Fatimə vəfat edəndə həyat yoldaşı Əli onu gecə dəfn etdi. Əbu Bəkrə ona namaz qılmağa və dəfndə i[i][b] Xanım Aişədən nəql edilir: “....Fatimə Fədək məsələsinə görə qəzəbli halda Əbu Bəkrdən ayrıldı və ölənə qədər onunla danışmadı. Fatimə Rəsulullahdan (s) sonra altı ay yaşadı. Fatimə vəfat edəndə həyat yoldaşı Əli onu gecə dəfn etdi. Əbu Bəkrə ona namaz qılmağa və dəfndə iştirak etməyə icazə vermədi.....” iştirak etməyə icazə vermədi.....”

Сообщение отредактировал İravani: 29 октября 2008 - 20:33

#11 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 03 ноября 2008 - 18:43

إنه جاء شقي من الاشقياء إلى فاطمة بنت محمد صلى الله عليه واله فقال لها : أما علمت أن عليا قد خطب بنت أبي جهل فقالت : حقاما تقول : فقال : حقا ما أقول - ثلاث مرات - فدخلها من الغيرة ما لا تملك نفسها وذلك أن الله تبارك وتعالى كتب على النساء غيرة وكتب على الرجال جهادا .
وجعل للمحتسبة الصابرة منهن من الاجر ما جعل للمرابط المهاجر في سبيل الله .
قال : فاشتد غم فاطمة عليها السلام من ذلك ، وبقيت متفكرة هي حتى أمست وجاء الليل حملت الحسن على عاتقها الايمن والحسين على عاتقها الايسر وأخذت بيد ام الكثوم اليسرى بيدها اليمنى ثم تحولت إلى حجرة أبيها فجاء علي عليه السلام فدخل في حجرته فلم ير فاطمة عليها السلام فاشتد لذلك غمه وعظم عليه ، ولم يعلم القصة
ماهي فاستحيى أن يدعوها من منزل أبيها فخرج إلى المسجد فصلى فيه ماشاء الله ثم جمع شيئا من كثيب المسجد واتكا عليه .
فلما رأى النبي صلى الله عليه واله ما بفاطمة من الحزن أفاض عليه الماء ثم لبس ثوبه ودخل المسجد ، فلم يزل يصلي بين راكع وساجد وكلما صلى ركعتين دعا الله أن يذهب ما بفاطمة من الحزن والغم وذلك أنه خرج من عندها وهي تتقلب وتتنفس الصعداء فلما رآها النبي صلى الله عليه وآله أنها لا يهنئها النوم ، وليس لها قرار قال لها : قومي يابنية فقامت فحمل النبي صلى الله عليه واله الحسن وحملت فاطمة الحسين وأخذت بيد ام الكثوم فانتهى إلى علي عليه السلام وهو نائم فوضع النبي رجله على رجل علي فغمزه وقال : قم ياأبا تراب ، فكم ساكن أزعجة ، ادع لي أباكبر من داره وعمر من مجلسه وطلحة .
فخرج علي عليه السلام فاستخر جهما من منزلهما ، واجتموا عندرسول الله فقال رسول الله صلى الله عليه واله : يا علي أما علمت أن فاطمة بضعة مني وأنا منها ، فمن آذاها فقد آذاني [ ومن آذاني فقد آذي الله ] ( 1 ) ومن آذاها بعد موتى كان كمن آذاها في حياتي ، ومن آذاها في حياتي كان كمن آذاها بعد موتى

Maclisi, "Bihar" (بحار)
43/201-202

Nardarani imkan varsa bu hədisi şərh edərdin.Əvvəlcədən təşəkür.

#12 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 04 ноября 2008 - 07:08

Yox, ilk once imkan varsa bu hedisin tercumesin bura yazasan ki, camaat da oxuya bilsin.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#13 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 04 ноября 2008 - 11:22

Yox, ilk once imkan varsa bu hedisin tercumesin bura yazasan ki, camaat da oxuya bilsin.

Icazə verirsən hedisi ona izah edim yoxsa tərcüməsini yazsın sonra? Yazmasa gərək pozula hə?

#14 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 05 ноября 2008 - 01:46

Icazə verirsən hedisi ona izah edim yoxsa tərcüməsini yazsın sonra? Yazmasa gərək pozula hə?

Day iş işden keçib qardaş. Buyur izah ele, çunki onsuz çox guman ki, Omar hedisi tercume ede bilmeyecek.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."

#15 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 05 ноября 2008 - 11:20

إنه جاء شقي من الاشقياء إلى فاطمة بنت محمد صلى الله عليه واله فقال لها : أما علمت أن عليا قد خطب بنت أبي جهل فقالت : حقاما تقول : فقال : حقا ما أقول - ثلاث مرات - فدخلها من الغيرة ما لا تملك نفسها وذلك أن الله تبارك وتعالى كتب على النساء غيرة وكتب على الرجال جهادا .
وجعل للمحتسبة الصابرة منهن من الاجر ما جعل للمرابط المهاجر في سبيل الله .
قال : فاشتد غم فاطمة عليها السلام من ذلك ، وبقيت متفكرة هي حتى أمست وجاء الليل حملت الحسن على عاتقها الايمن والحسين على عاتقها الايسر وأخذت بيد ام الكثوم اليسرى بيدها اليمنى ثم تحولت إلى حجرة أبيها فجاء علي عليه السلام فدخل في حجرته فلم ير فاطمة عليها السلام فاشتد لذلك غمه وعظم عليه ، ولم يعلم القصة
ماهي فاستحيى أن يدعوها من منزل أبيها فخرج إلى المسجد فصلى فيه ماشاء الله ثم جمع شيئا من كثيب المسجد واتكا عليه .
فلما رأى النبي صلى الله عليه واله ما بفاطمة من الحزن أفاض عليه الماء ثم لبس ثوبه ودخل المسجد ، فلم يزل يصلي بين راكع وساجد وكلما صلى ركعتين دعا الله أن يذهب ما بفاطمة من الحزن والغم وذلك أنه خرج من عندها وهي تتقلب وتتنفس الصعداء فلما رآها النبي صلى الله عليه وآله أنها لا يهنئها النوم ، وليس لها قرار قال لها : قومي يابنية فقامت فحمل النبي صلى الله عليه واله الحسن وحملت فاطمة الحسين وأخذت بيد ام الكثوم فانتهى إلى علي عليه السلام وهو نائم فوضع النبي رجله على رجل علي فغمزه وقال : قم ياأبا تراب ، فكم ساكن أزعجة ، ادع لي أباكبر من داره وعمر من مجلسه وطلحة .
فخرج علي عليه السلام فاستخر جهما من منزلهما ، واجتموا عندرسول الله فقال رسول الله صلى الله عليه واله : يا علي أما علمت أن فاطمة بضعة مني وأنا منها ، فمن آذاها فقد آذاني [ ومن آذاني فقد آذي الله ] ( 1 ) ومن آذاها بعد موتى كان كمن آذاها في حياتي ، ومن آذاها في حياتي كان كمن آذاها بعد موتى

Maclisi, "Bihar" (بحار)
43/201-202

Omar səni Allaha and verdirirəm bu yazını hardan götürmüsən?

#16 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 06 ноября 2008 - 22:20

O Efendinin fan klubunun prezidentidir. Çox guman ki, onun copy-pastlerinden biridir. :gizildish:

#17 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 07 ноября 2008 - 10:34

Omar
Laım olmayan zaman hər gün burda olursan. İndi isə yoxsan.
1.Dostum de görüm mənə bu məlumatı hardan gətirmisən?
2.VƏ BUNUNLA NE DƏMƏK İSTƏYİRSƏN?

#18 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 08 ноября 2008 - 18:44

Omar
Laım olmayan zaman hər gün burda olursan. İndi isə yoxsan.
1.Dostum de görüm mənə bu məlumatı hardan gətirmisən?
2.VƏ BUNUNLA NE DƏMƏK İSTƏYİRSƏN?

Gətirdiyi mənbədə problem yoxdur,problem ondadır ki, məlumatı yarımçıq yerləşdirib.

#19 Abu Ali

Abu Ali

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 42 сообщений

Отправлено 17 ноября 2008 - 21:54

Bu məsələyə inşəAllah öz sözümlə deyil, Şiə mərcilərindən birinin sözü ilə son qoymaq istəyirəm. Şiələrin hal-hazırda yaşayan mərcilərindən Seyyid Muhamməd Hüseyn Fadlullah bu barədə deyir:
أولاً- مسألة ضلع الزهراء عليها السلام هذه قضية تاريخية يمكن بعض العلماء يقولوا أنه صار في كسر وبعضهم يقولوا ما صار، وكل ما تحدثت به من الأول بشكل خاص جداً هو أني عندي تساؤلات بهل المقام ، قلت تساؤلات يعني مثلاُ هلق(الآن) انت إذا كل واحد إجا ( أتى) هجم على زوجتك يريد يضربها تقعد في بيتك وبالغرفة وتقول لا حول ولا قوة إلا بالله أو تهجم على اللي جاي يضربوا زوجتك ، هلق (الآن) كل واحد منكم زوجتك أمك أختك ، إذا قعدت ببيتك وتركتهم يضربوها شو بقولوا عنك الناس، بقولوا بطل ، علي ابن أبي طالب سلام الله عليه هذا الرجل دوَّخ الأبطال يترك الجماعة يهجمون على الزهراء (ع) اللي هي بنت رسول الله ووديعة رسول الله عنده بهذا الشكل وبيقعد بالبيت ويقول لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم أي واحد بيقبلها على نفسه من عندكم ، هذه واحدة ، ثم بالبيت بتعرفوا من كان كل بني هاشم كانوا موجودين في البيت أمير المؤمنين والعباس ابن عبد المطلب كان عم النبي كان موجود والزبير كان موجود هؤلاء الجماعة يسمعوا صراخ الزهراء وقاعدين يقولوا لا حول ولا قوة إلا بالله كيف نفهمها كيف.
ثانياً- ليش الزهراء تفتح الباب الجماعة جايين يهجموا أفتحوا البيت وإلا أحرقنا عليكم ، ليش بدها تطلع هي ، الزهراء المخدرة ، الزهراء اللي ما بتقابل حداً ، الزهراء اللي ما بتشوف حداً ، كيف يعني يمكن هذا أنها هي تطلع تفتح الباب والإمام علي وبني هاشم وهؤلاء كلهم وعندها جاريتها فضة عندها جارية موجودة في الدار ما تفتح الباب ، هلق (الآن) انت إذا كنت موجودين في البيت وكذا وزوجتك موجودة ودقوا الباب وخصوصاً إذا إجوا أمن بدهم يعتقلوك وكذا بتقول لمرتك (لزوجتك) انت طلعي ، ثم هما جايين يعتلقوا علي (ع) مش جايين للزهراء ثم هل الناس اللي جابهم عمر للبيت حتى يحرقوا البيت كما كان يقول قالولوا كيف جايبنا انت إن فيها فاطمة قال وإن تكن فاطمة نحن جايين نعتقل علي بن أبي طالب.
أنا كل ما كنت أقول يا جماعة إذا بدكم تقولوا يعني الإمام علي جبان ، يعني الإمام علي ما عنده غيرة ، بقولوا ان النبي أوصاه ، أوصاه أنه ما يفتح معركة ضد الخلافة ، في الخلافة ما يحصل معركة ، مش ما يدافع عن زوجته ، أنا كل ما عندي مشكلة بعض الناس ما مستعدين يفكروا كل ما عندي ما أقوله ، الشي اللي ما بيقبلوا أي واحد منكم بالنسبة إلى موقفو مع زوجته كيف تقبلوا لعلي بن أبي طالب ، مجندل الأبطال وكذا كيف بتقبلوا هل شيء ، أنا كنت أقول لكل الناس يا جماعة هناك علامات استفهام والتاريخ لا بد أن يطرح ويحلل ويحاكم ويجاوب على كل العناصر،

"Əvvəla - əz-Zəhranın -aleyhəs-sələm - qabırğalarının sınması məsələsi tarixi bir məsələdir və bəzi alimlər qabırğanın sınması hadisəsinin olduğunu qəbul edirlər, bəziləri isə bunun olmadığını deyirlər. İndi xüsusi olaraq danışacaqlarım məsələ barədə məndəki suallardır. Deyirəm ki, bu suallardan biri budur: Məsələn, indi əgər kimsə gəlib sənin həyat yoldaşına hücum edərsə və onu vurmaq istəyərsə, sən evdə bir otaqda oturub baxacaqsan?! və oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deməklə kifayətlənəcəksən?! Ya da gələnlər sənin həyat yoldaşına hücum edib vurarsa, və sizdən hər birinizin həyat yoldaşı, anası, bacısına hücum olunarsa və siz evdə otursanız, onun döyülməsinə qarışmasanız, kənarda dursanız...sizə insanlar nə deyərlər? "İgid" deyərlər?! Əli ibn Əbi Talib - salamullahi aleyhi -, bu insan igidlərin başını dolandırardı...Məgər Əli, camaatın Zəhraya, Peyğəmbərin qızı və peyğəmbərin özündən sonra qoyduğu əmanətə bu şəkildə hücum etməsinə imkan vermiş və özü bu zaman evdə oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deyirdi? Sizdən hansınız öz üzərinə belə bir şeyi qəbul edər?! Bu bir..Bir də bütün bəni Bəni Haşim evin içində idi, Abbas bin Abdulmuttalib orada idi və Zubeyr orada idi, axı necə bu insanlar Zəhranın çığlıqlarını eşidir, lakin evdə oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deyir?! Necə bunu anlayaq, necə?
İkinci: Nə üçün Zəhra hücum etməyə gələn, "açın qapını, yoxsa evi üzərinizə yandıracağıq" deyən insanlar üçün qapını açırdı? Niyə axı Zəhra qapını açmaq istəyirdi, o Zəhra ki, evində oturan qadın idi və heç zaman adam qarşılamazdı və heç zaman yad insanlar arasında çıxmazdı. Yəni, necə mümkündür ki, İmam Əli, Bəni Haşim və bütün bunlar evdə olduqları halda, Zəhra durub qapını açsın?! Fatimənin cariyəsi Fiddə evdə idi, lakin qapını açmadı...indi soruşuram, tutaq ki, siz evdəsiz və xanımınız da evdədir, və MTN sizin evinizə gəlib ki, sizi həbs etsin, belə halda siz xanımızıa deyəcəksiz ki, "get sən qapını aç!" ?!?! Sonra o ikisi gəlmişdilər ki, Əlini həbs etsinlər, Zəhranı həbs etməyə gəlməmişdilər. Sonra Ömərin evi yandırmaq üçün gətirdiyi o kəslər belə deyirdilər: "Sən bizi necə bura gətirmisən, axı Fatimə burdadır!" Ömər isə dedi: "Hətta Fatimə burda olsa da, biz Əlini tutmağa gəlmişik."
Mənim demək istədiyim budur ki, ey cəmaət, siz demək istəyirsiz ki, İmam Əli qorxaq idi?! Yəni İmam Əlinin qeyrəti yox idi?! Bununla belə deyirsiz ki, peyğəmbər onu vəsiyyət etmişdir. Peyğəmbər ona vəsiyyət etmişdi ki, xilafətə qarşı vuruşmasın. Xilafət üzərində heç bir mübarizənin olmamasını vəsiyyət etmişdi, daha öz xanımını müdafiə etməməyi vəsiyyət etməmişdi ki!!! Mənim problem olaraq gördüyüm budur ki, insanlar düşünmək istəmirlər. Mənim demək istədiyim budur ki, sizin içinizdən heç biriniz öz xanımına qarşı tutumuna nisbətdə qəbul etmədiyini, Əli ibn Əbi Talib üçün qəbul edirsiz. O Əli ki, müşriklərin igidlərini dağıtmışdır. O zaman belə şeyləri Əli haqqında necə qəbul edirsiz?!?!?! Mən demək istəyirəm ki, ay insanlar, burada bir çox sual işarələri vardır və tarix isə başdan incələnməli, təhlil olunması və analız edilməlidir, mühakimə olunmalı və hər bir detalına cavab verilməlidir.

http://www.mezan.net...unds1/91/091.rm
Bu linkdən Seyyid Fədlullahın səsini dinləyə bilərsiz...

#20 tatar

tatar

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 360 сообщений

Отправлено 17 ноября 2008 - 22:05

Bu məsələyə inşəAllah öz sözümlə deyil, Şiə mərcilərindən birinin sözü ilə son qoymaq istəyirəm. Şiələrin hal-hazırda yaşayan mərcilərindən Seyyid Muhamməd Hüseyn Fadlullah bu barədə deyir:
أولاً- مسألة ضلع الزهراء عليها السلام هذه قضية تاريخية يمكن بعض العلماء يقولوا أنه صار في كسر وبعضهم يقولوا ما صار، وكل ما تحدثت به من الأول بشكل خاص جداً هو أني عندي تساؤلات بهل المقام ، قلت تساؤلات يعني مثلاُ هلق(الآن) انت إذا كل واحد إجا ( أتى) هجم على زوجتك يريد يضربها تقعد في بيتك وبالغرفة وتقول لا حول ولا قوة إلا بالله أو تهجم على اللي جاي يضربوا زوجتك ، هلق (الآن) كل واحد منكم زوجتك أمك أختك ، إذا قعدت ببيتك وتركتهم يضربوها شو بقولوا عنك الناس، بقولوا بطل ، علي ابن أبي طالب سلام الله عليه هذا الرجل دوَّخ الأبطال يترك الجماعة يهجمون على الزهراء (ع) اللي هي بنت رسول الله ووديعة رسول الله عنده بهذا الشكل وبيقعد بالبيت ويقول لا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم أي واحد بيقبلها على نفسه من عندكم ، هذه واحدة ، ثم بالبيت بتعرفوا من كان كل بني هاشم كانوا موجودين في البيت أمير المؤمنين والعباس ابن عبد المطلب كان عم النبي كان موجود والزبير كان موجود هؤلاء الجماعة يسمعوا صراخ الزهراء وقاعدين يقولوا لا حول ولا قوة إلا بالله كيف نفهمها كيف.
ثانياً- ليش الزهراء تفتح الباب الجماعة جايين يهجموا أفتحوا البيت وإلا أحرقنا عليكم ، ليش بدها تطلع هي ، الزهراء المخدرة ، الزهراء اللي ما بتقابل حداً ، الزهراء اللي ما بتشوف حداً ، كيف يعني يمكن هذا أنها هي تطلع تفتح الباب والإمام علي وبني هاشم وهؤلاء كلهم وعندها جاريتها فضة عندها جارية موجودة في الدار ما تفتح الباب ، هلق (الآن) انت إذا كنت موجودين في البيت وكذا وزوجتك موجودة ودقوا الباب وخصوصاً إذا إجوا أمن بدهم يعتقلوك وكذا بتقول لمرتك (لزوجتك) انت طلعي ، ثم هما جايين يعتلقوا علي (ع) مش جايين للزهراء ثم هل الناس اللي جابهم عمر للبيت حتى يحرقوا البيت كما كان يقول قالولوا كيف جايبنا انت إن فيها فاطمة قال وإن تكن فاطمة نحن جايين نعتقل علي بن أبي طالب.
أنا كل ما كنت أقول يا جماعة إذا بدكم تقولوا يعني الإمام علي جبان ، يعني الإمام علي ما عنده غيرة ، بقولوا ان النبي أوصاه ، أوصاه أنه ما يفتح معركة ضد الخلافة ، في الخلافة ما يحصل معركة ، مش ما يدافع عن زوجته ، أنا كل ما عندي مشكلة بعض الناس ما مستعدين يفكروا كل ما عندي ما أقوله ، الشي اللي ما بيقبلوا أي واحد منكم بالنسبة إلى موقفو مع زوجته كيف تقبلوا لعلي بن أبي طالب ، مجندل الأبطال وكذا كيف بتقبلوا هل شيء ، أنا كنت أقول لكل الناس يا جماعة هناك علامات استفهام والتاريخ لا بد أن يطرح ويحلل ويحاكم ويجاوب على كل العناصر،

"Əvvəla - əz-Zəhranın -aleyhəs-sələm - qabırğalarının sınması məsələsi tarixi bir məsələdir və bəzi alimlər qabırğanın sınması hadisəsinin olduğunu qəbul edirlər, bəziləri isə bunun olmadığını deyirlər. İndi xüsusi olaraq danışacaqlarım məsələ barədə məndəki suallardır. Deyirəm ki, bu suallardan biri budur: Məsələn, indi əgər kimsə gəlib sənin həyat yoldaşına hücum edərsə və onu vurmaq istəyərsə, sən evdə bir otaqda oturub baxacaqsan?! və oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deməklə kifayətlənəcəksən?! Ya da gələnlər sənin həyat yoldaşına hücum edib vurarsa, və sizdən hər birinizin həyat yoldaşı, anası, bacısına hücum olunarsa və siz evdə otursanız, onun döyülməsinə qarışmasanız, kənarda dursanız...sizə insanlar nə deyərlər? "İgid" deyərlər?! Əli ibn Əbi Talib - salamullahi aleyhi -, bu insan igidlərin başını dolandırardı...Məgər Əli, camaatın Zəhraya, Peyğəmbərin qızı və peyğəmbərin özündən sonra qoyduğu əmanətə bu şəkildə hücum etməsinə imkan vermiş və özü bu zaman evdə oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deyirdi? Sizdən hansınız öz üzərinə belə bir şeyi qəbul edər?! Bu bir..Bir də bütün bəni Bəni Haşim evin içində idi, Abbas bin Abdulmuttalib orada idi və Zubeyr orada idi, axı necə bu insanlar Zəhranın çığlıqlarını eşidir, lakin evdə oturub "lə həulə va lə quvvətə illə billəh" deyir?! Necə bunu anlayaq, necə?
İkinci: Nə üçün Zəhra hücum etməyə gələn, "açın qapını, yoxsa evi üzərinizə yandıracağıq" deyən insanlar üçün qapını açırdı? Niyə axı Zəhra qapını açmaq istəyirdi, o Zəhra ki, evində oturan qadın idi və heç zaman adam qarşılamazdı və heç zaman yad insanlar arasında çıxmazdı. Yəni, necə mümkündür ki, İmam Əli, Bəni Haşim və bütün bunlar evdə olduqları halda, Zəhra durub qapını açsın?! Fatimənin cariyəsi Fiddə evdə idi, lakin qapını açmadı...indi soruşuram, tutaq ki, siz evdəsiz və xanımınız da evdədir, və MTN sizin evinizə gəlib ki, sizi həbs etsin, belə halda siz xanımızıa deyəcəksiz ki, "get sən qapını aç!" ?!?! Sonra o ikisi gəlmişdilər ki, Əlini həbs etsinlər, Zəhranı həbs etməyə gəlməmişdilər. Sonra Ömərin evi yandırmaq üçün gətirdiyi o kəslər belə deyirdilər: "Sən bizi necə bura gətirmisən, axı Fatimə burdadır!" Ömər isə dedi: "Hətta Fatimə burda olsa da, biz Əlini tutmağa gəlmişik."
Mənim demək istədiyim budur ki, ey cəmaət, siz demək istəyirsiz ki, İmam Əli qorxaq idi?! Yəni İmam Əlinin qeyrəti yox idi?! Bununla belə deyirsiz ki, peyğəmbər onu vəsiyyət etmişdir. Peyğəmbər ona vəsiyyət etmişdi ki, xilafətə qarşı vuruşmasın. Xilafət üzərində heç bir mübarizənin olmamasını vəsiyyət etmişdi, daha öz xanımını müdafiə etməməyi vəsiyyət etməmişdi ki!!! Mənim problem olaraq gördüyüm budur ki, insanlar düşünmək istəmirlər. Mənim demək istədiyim budur ki, sizin içinizdən heç biriniz öz xanımına qarşı tutumuna nisbətdə qəbul etmədiyini, Əli ibn Əbi Talib üçün qəbul edirsiz. O Əli ki, müşriklərin igidlərini dağıtmışdır. O zaman belə şeyləri Əli haqqında necə qəbul edirsiz?!?!?! Mən demək istəyirəm ki, ay insanlar, burada bir çox sual işarələri vardır və tarix isə başdan incələnməli, təhlil olunması və analız edilməlidir, mühakimə olunmalı və hər bir detalına cavab verilməlidir.

Bes siz demak istediyiniz budur ki Zubeyr hec bir hereket etmeyib?Demak isteyirsiniz ki sizin tehlil etdiyiniz tarixi kitablar yalandir? Bes neca ola biler ki hedisi oldugu kimi gebul etmirsiniz ve tehlil edirsiniz ozunuz defelerle deyirsiz hedis neca var ela galmalidir.
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#21 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 18 ноября 2008 - 00:14

evvela, onu deyim ki, ozum wexsen Fezlullahin kitabindan oxumuwam ki, o Zehranin(s.a)nin evine olan hucumu tekzib etmir. onun tekzib etdiyi hadise Omerin Medinenin kucesinde Zehrani(s/a) doymesi hadisesidir. cox teessuf ki, o kitabi bir qardawa vermiwem ve adina ve cap tarixine istinad ede bilmirem/
ikincisi, Abu Ali, bizden de gozel Fezlullaha munasibetimizi bilirsiz. bu linki ve metni yerlewdirmeye ne ehtiyac var idi?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#22 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 22 ноября 2008 - 21:26

Əhli sünnət alimlərinin kitablarında Əbu Bəkrin ömrünün axırlarında aşkar şəkildə Fatmənin evinə hucum haqqında etdiyi səhvlərinə etirafı haqqında xəbərləri dərc edirik. Bu barədə rəvayətlərin çox olmasına baxmayaraq biz yalnız onların bəzilərinə işarə edirik.
1- İbn Cərir Təbəri “Tarixul-uməmi vəl-muluk” (2/619) “....Əbu Bəkr dedi:- Dünyada heç bir şey haqqında təəsüf etmirəm. Yalnız gördüyüm üç işə görə təəssüf edirəm. Ey kaş onları etməyəydim!......Ey kaş Fatimənin evinə qarşı hörmətsizlik etməyəydim, hətta əgər mənə qarşı müharibə elan etsəydilər!”
2- Məsudi «Murəvvicuz-zəhəb» (2/194) “....Əbu Bəkr dedi:- Mənim əncam verdiyim üç işdən başqa heç bir şeydən qorxum yoxdur. ....Ey kaş Fatimənin evinin təftişinə əmr verməyəydim”
3- Təbərani «əl-Mucəmul-kəbir» (1/62) “....Əbu Bəkr dedi:- Ey kaş Fatmənin evinə hucum etməyəydim. Gərək onları öz başlarına buraxaydım hətta mənim əleyhimə müharibə əhdi-peymanı bağlayaydılar”
4- İbn Əbil Hədid «Şərhu Nəcil-bəlağə» (2/47) “....Əbu Bəkr dedi:- Ey kaş Fatimənin evinə hücum etməyəydim! Gərək oranı öz başına buraxaydım, hətta əgər mənim əleyhimə müharibə etməyə əhdi-peyman bağlayaydılar”
5- Muttəqi «Hindi Kənzul-ummal» kitabul-xilafət (5/631) “....Əbu Bəkr dedi:- Ey kaş Fatimənin evinə hucum etməyəydim! Gərək oranı öz başına buraxaydım, hətta əgər mənim əleyhimə müharibə etməyə əhdi-peyman bağlayaydılar”
Bu məsələni eyni və ya oxşar ibarətlərlə kitablarında nəql edən əhli sünnət alimlərinin bəzilərinə işarə edirik.
1- Dəhləvi Hindi «İzalətul-xifa» 2/29 2- Zəhəbi «Mizanul-iitidal» 2/215
3- İbn Həcər Əsqəlani «Lisanul-mizan» 4/219 4- İbn Quteybə Dinuri «əl-İmaməti vəs-siyasət» 1/18 5- Hafiz Əbu Ubeyd «əl-Əmval» səh. 194

#23 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 25 ноября 2008 - 11:19

Rəsulullah(s)Fatimənin əlindən tutub buyurdu:“Hər kəs bunu tanıyıbsa tanıyır, və hər kəs ki, indiyə qədər tanımayıbsa bunu bilsin ki, O, Mənim canımın bir parasıdır. O mənim bədənimdə olan ruhumdur. Hər kəs onu incitsə həqiqətdə məni incidib”
Rəsulullah (s) buyurub: “Allah-taala Fatimənin qəzəbinə görə qəzəblənər onun razılığına görə razı olar” (“Fatiməye Zəhra” Əllamə Əmini səh 94) Əllamə bu hədisi nəql etmiş əhli sünnətin 15 aliminin adını dərc edib, o cümlədən İbn Həcər Əsqəlani, Əbu Həkim Nişaburi, İbn Cuzi, Əbu Nəim İsfəhani.....
İbn Əbil Hədid “Şərhu nəhcil bəlağə”də 9/193 yazır: “Rəsulullah (s) Fatiməni camaatın güman etdiyindən artıq dərəcədə sevirdi. Rəsulullah Fatiməyə camatın qızlarına etdikləri ehtiramdan daha artıq dərəcədə ehtiram edirdi. Hətta o dərəcə də idi ki, ataların övladlarına olan məhəbbətin hududundan xaric idi. Rəsulullah (s) dəfələrlə, dəfələrlə müxtəlif yerlərdə umumi və xüsusi yerlərdə buyurub: “Fatiməni incidən məni incidib, Fatiməni qəzəbləndirən məni qəzəbləndirib”

Bütün bunları biləndən sonra deyə bilərik ki, Fatimə ümmət arasında olan məqamı onların azğınlaşmış gözlərinə çəkmək istəyibdir. Bəlkə onlar Fatimənin evini yandırmaq fikrindən əl çəksinlər. Bəli həmin faciəni nəql edən tarixçilər deyirlər ki, hücum çəkənlərin bir dəstəsi Fatimənin səsini eşitcək geri qayıtdılar. Ömər və başqa bir dəstə əl çəkmədilər.
Əhli sünnətin bəziləri etiraf edirlər ki, Rəsulullah (s) ondan sonra baş verəcək hadisələr haqqında Əliyə xəbər vermişdi və baş verəcək bütün bəlaların müqabilində səbr etməsi haqqında Ondan peyman almışdı. “Mənaqib” səh. 146 hədis. 171 Xorəzmi, “Fəraidus-səmteyn” 1/270 kitablarında buna dəlalət edən rəvayətlər mövcuddur.
Hücum çəkənlərin qəsdi bu idi əgər Əli qapını özü açıb beyət etməkdən boyun qaçırsa onlar Həzrəti vura vura məscidə aparacaqdılar. Sonralar məsələni təhrif edib əllərində olan qüdrət və nüfuzdan istifadə edərək deyərdilər; biz Fatiməyə Atasının vəfatına görə baş sağlığı verməyə getmişdik. Əli əvvəl xəlifəlikdən imtina etmişdi, amma indi peşiman olub ona görə də bizimlə müxalifət edir. Biz özümüzü müdafiə edib ümumi müsəlmanların məsləhətinə görə bu işi gördük. Nəticədə tarixdə onlara haqq qazandıracaqdılar. Gələcək nəsil bu macəradan xəbərsiz qalıb onu təhlil edə bilməyəcəkdi. Amma Əlinin sükutu və Fatimənin onların qabağına çıxması onların bütün planlarını puç etdi. Fatimənin bu hərəkəti gələcək nəsil üçün hadisəni təhqiq etməyə fürsət yaratdı. Söylədiyimiz cavabın haqq olduğuna dair tarixi dəlillər mövcuddur.

#24 hizbollah

hizbollah

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 207 сообщений

Отправлено 03 декабря 2008 - 19:30

ТРЕТЬЯ НЕПОРОЧНАЯ.
Дочь пророка (ДБАР) Фатима Захра

Фатима (ДБМ) родилась 25-го числа месяца джамад-аль-ахир пятого года пророческой миссии. Ее мать звали Хадиджей.

В пятилетнем возрасте лишилась матери. Пророк божий (ДБАР) очень любил свою дочь, да так, что говорил: "Фатима дороже мне всех других".

Положение ее светлости Фатимы (ДБМ) с точки зрения нравственных качеств, а также в смысле богобоязненности и преклонения перед Аллахом было настолько высоко, что всякий раз, когда она шла в дом великого пророка (ДБАР), его светлость тепло встречал ее, целовал ей руки, сажал на свое место и говорил, что Фатима - часть моего тела и всякий, кто обрадует ее, обрадует меня, кто обидит ее, обидит меня. Имам Хасан (ДБМ) рассказывает:

-Однажды в пятницу моя мать Фатима встала на молельнное место и начала молиться и молилась до самого утра. Я сказал ей: "Почему ты не помолилась за себя?" Она сказала: "Сынок, вначале надо думать о соседях, а затем уж о себе".

Однажды пророк спросил: -Что может быть самым лучшим для женщины?

Фатима ответила:

-Дорогой мой отец, самым лучшим для женщины может быть то, чтобы ее не видел глаз чужого мужчины и она не видела бы чужого мужчину.

Пророк прижал ее к груди и сказал:

-Поколение и потомство - каждое имеет своих отпрысков.[1]

Фатима (ДБМ) прожила восемнадцать лет. Она была супругой его светлости имама Али (ДБМ) и в течение девяти лет родила таких детей как имам Хасан и Хусейн и Зейнаб. Скончалась в Медине почти через три месяца после кончины великого пророка (ДБАР) и вечером втайне была захоронена.[2] В течение этих трех месяцев в полном смысле слова защищала положение и власть Али (ДБМ) и, фактически, на этом пути пожертвовала своей жизнью. Да будет мир с ней.

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Бейт-аль-ахзан, стр. 12; Кашф-аль-гуммат, т. 2, стр. 23 с небольшими расхождениями.

[2] Ее светлость похоронили вечером и втайне согласно ее завещанию и это завещание было сделано с той целью, чтобы мусульмане знали, что Фатиме Захра была недовольна событиями, происшедшими после смерти великого пророка (ДБАР) и свое недовольство она выразила таким образом с тем, чтобы это было зафиксировано в истории и способствовало росту сознательности мусульман.
LA FATA ILLA ALI, LA SEYFA ILLA ZULFAQAR!

#25 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 07 декабря 2008 - 20:36

Mənim demək istədiyim budur ki, ey cəmaət, siz demək istəyirsiz ki, İmam Əli qorxaq idi?! Yəni İmam Əlinin qeyrəti yox idi?!

Çox gözəl bir məqama Fəzlullah.İndiyədək bu suala şiyələr cavab verməyiblər!

#26 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 07 декабря 2008 - 22:37

Omar, bu cür suallara çoxdan cavab veribler! Bu xütbeni diger bir forumda yazmışdılar ve hele hemin forumda da qardaşlardan biri buna çox gözel cavab verimişdi. Söhbeti hemişe ki üsluba fırladırsiz. Öz milli düşünce terzimize. Qeyret ve s...
1. Çox insan nezere almır ki (daha doğrusu nezere almaq istemir), Xanim Fatime (sa) ilk növbede öz dövrünün imamına göre ve daha sonra ise öz heyat yoldaşına göre sert reaksiya verdi. Bunu anlamaq üçün düşünmek lazımdır, o da ki sizde caiz deyil.
2. Bir çox tarixi menbelerde deyilib ki, Ali (a) heçde boş-boşuna oturmayıb. Yani bu cür reftara keskin reaksiya verib. Hele o vaxti Alinin (a) cergelerinde olan Zubeyr ve digerleri de elinde xencelnen ayağa qalxmışdılar. Zubeyrin elinden qılıncın düşmesi ve s. hamısı sizin kitablarda geniş tefsilatnan izah olunub. Üstelik heç yerde yazılmayib ki, Ali (a) otura-otura yerde Xanım Zehra (sa) meseleye girişmişdi. Xeyr! Bir çox menbelerde yazılıb ki, Xanim Zehra (sa) öz evinin önünde Omarnan qarşılaşdı...Daha sonra bu meseleden agah olan Ali (a), Salman (ra), Abuzer (ra), Übeyy ibni Keb, Zubeyr, ve s. ayağa qalxdılar.

#27 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 07 декабря 2008 - 23:12

Söhbeti hemişe ki üsluba fırladırsiz

Kim fırladırır biz ya sizin alim Fəzlullah???
Deyəsən sənə oçki lazımdır.Əzizim mən öz sözümü yox şiyə alimi Fəzlullahın sözünü deyirəm.

#28 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 07 декабря 2008 - 23:58

Omar
İlk növbede sen bizim Seyyid Fezlullaha olan münasibetimizi bilirsen. Fezlullahın bir çox xetaları olub ki, hansılardan sonra ona bir sıra öndegeden şie alimleri embargo qoyublar. Bu bir. Qaldı ki, mehz bu sözlere. Hele hemin sözleri de siz bize deyirsiz. Fezlullah gözel bilir ki, Ali (a) ve diger sehabeleri ayağa qalxmışdırlar. Lakin bu meseleden tam agah olmayan ve meseleni tam araşdırmayan insanlar Xanım Fatimenin (sa) feryadını dile getirerek, Alinin (a) meqamına xelel yetirirler. Fezlullah mehz bele insanlara töhmet vurur. Eger Xanım Fatimenin (sa) feryadından danışırıqsa, onda Alininde (a) bu meseleye münasibetini bildirmek lazımdır, çünki bele tesevvür yaranır ki, hele bil Ali (a) sakitcesine qirağa çekilib öz işleriynen meşğul idi. Bu ise öz növbesinde heç bir çerçiveye sığmır. Sen öne çekdiyin mesele primitiv bir meseledir, nece ki bele mesele ve suallarnan “Müveqqeti nigah” mövzusunu da kenara aparmaq isteyirsiz.
P.S Qurban bayramında men Allaha, sene gözel exlaq nesib etmek barede, dua ederem. İnşaAllah! Üzümüze gelen bayramın mübarek!

#29 iravani

iravani

Arif – Corporal

• Murid
  • 64 сообщений

Отправлено 12 марта 2009 - 10:06

Rəsulullah(s)Fatimənin əlindən tutub buyurdu:“Hər kəs bunu tanıyıbsa tanıyır, və hər kəs ki, indiyə qədər tanımayıbsa bunu bilsin ki, O, Mənim canımın bir parasıdır. O mənim bədənimdə olan ruhumdur. Hər kəs onu incitsə həqiqətdə məni incidib”
Rəsulullah (s) buyurub: “Allah-taala Fatimənin qəzəbinə görə qəzəblənər onun razılığına görə razı olar” (“Fatiməye Zəhra” Əllamə Əmini səh 94)

#30 ennas114

ennas114

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 33 сообщений

Отправлено 06 апреля 2009 - 15:13

hamı öz bildiyini danışır...

1."Es seqife"nin özü başdan ayağa yalandır ve onu 5-ci sinif şagirdine oxusan adama guler. Gelin bele götürek...Evvela Alinin r.a. çox güclü olduğu hamiya melumdur.Bunu bütün firqeler qebul edir. Nece ola biler ki, Onun gözünün qabağında heyat yoldaşını vursunlar, özü de kimi, peyğemberimizin s.a.v. ciyer parasini, o da dursun baxsin...Bu en binamus adamin ishidir...Xelifenin yox.

2.Deyilir ki, Alini r.a. suruye suruye aparıblar xelifenin onune...Burada ise bişmiş toyuğun da gulmeyi gelmir....Ağlınız olsun ay millet...

Peyğemberimizin s.a.v. mirasi sedeqedir...

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru