Перейти к содержимому

Фотография

Möminlər bir birinin qardaşıdırlar

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 7

#1 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 01 октября 2010 - 22:40

«Həqiqətən möminlər bir-birləri ilə qardaşdırlar. Buna görə də qardaşlarınızın arasında sülh yaradın və Allahdan qorxun ki, bəlkə rəhm olunasınız.»

Möminlər bir-birləri ilə qardaşdır.

Çox heyif ki, bə`zi şeytanlar bu qardaşların arasını vurmağa cəhd edir. İstər bu şeytan cinlərdən olsun, istərsə də cinlərdən də təhlükəli olan bədxah insanlardan.
Sizcə möminlərin ortaq əqidəsinə qarşılıq, onları bir-birinə belə kinli və qürurlu edən şey nədir? Necə müalicə etmək olar bu pis hisləri?

Mənə elə gəlir ki, bu mövzu forumun hal hazırki durumu üçün vacib mövzudur.

#2 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 02:01

«Həqiqətən möminlər bir-birləri ilə qardaşdırlar. Buna görə də qardaşlarınızın arasında sülh yaradın və Allahdan qorxun ki, bəlkə rəhm olunasınız.»

Çox heyif ki, bə`zi şeytanlar bu qardaşların arasını vurmağa cəhd edir. İstər bu şeytan cinlərdən olsun, istərsə də cinlərdən də təhlükəli olan bədxah insanlardan.
Sizcə möminlərin ortaq əqidəsinə qarşılıq, onları bir-birinə belə kinli və qürurlu edən şey nədir? Necə müalicə etmək olar bu pis hisləri?

Möminlər içərilərindəki "mən"i öldürməyincə bu belə də davam edəcək.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#3 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 03:00

Darin islam va falsafi ahamiyyati olan movzudur.
Islamin va musalmanlarin digar dunya dinlarindan va dindarlarindan gamiyyatda farqi nadir?
Onlar dina tak inam vasitasi kimi (вера) baxirlar, , biz musalmanlar isa inamimizi daim aqil va intelektimizla (вера+разум) qorumaliyiq va siravi momin qardaslarimiza yol acmaliyiq. Xarigi missionerlar siralarimizi zaifladirlar. Hesab ediram ki bu masalalarda rahbarlik va imamat zaruratdir. Tabliqat guglu olmalidir. Sunnilar ucun Turkiya, shialar ucun isa Iran gozal numunadir.
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#4 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 06:09

qardas duz deyirsan birlasmaya cox ehtiyac var amma garak ela bir nurrun atrafinda birlasak ki onun nurru daha cox nurlu olsun yani seytanin onu parcalamaqa gucu catmasin.indida coxlu seytanlar peyda olub.
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#5 Rufat 200

Rufat 200

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 415 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 13:51

Möminlər içərilərindəki "mən"i öldürməyincə bu belə də davam edəcək.

:okL: tamamiyilə razıyam, birinci növbədə özümə ayıtdır ! :blushL:
Həqiqətən, Allah insanlara zərrəcə zülm etməz, lakin insanlar özləri özlərinə zülm edərlər!
10."Yunus" surəsi, 44 ayə, Məkkədə nazil olub.

#6 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 02 октября 2010 - 15:07

1-Sheytan, momini hec vaxt sakit buraxmaz, daima izleyer onu.
2- Bizim milletde yaxshi bir misal var. Insanda garak Ali(a)rahmi olsun. Eger bir momin balaca esebini cilovlasa va bir balaca rahm urayina salsa, Allah butun ishlarini sahmana salar, Allah mominlara vahdat verar.
Shair temaya gore cox sagol

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#7 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 05 октября 2010 - 11:09

size][/font]

Hər insanın qəlbinə Allah Təala və insan özü bələddir. Hər insan bilir qəlbinin mərəzi nədən ibarətdir? Müalicəsin də hamı gözəl bilir. Qəlb xəstəliklərinin müalicəsi haqqında hansı mömindən soruşsaq hədis hədis dalinca rəvayət olunacaq. Bir də bu rəvayətlərə riayət edilsə...
  • Şair это нравится
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#8 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 05 октября 2010 - 11:20

Söhbət mömindən gedir və onlarda bir birinə qardşdırlar. Onlar üçün ortaq əqidə özü-özünə yaranır, çünki o gedir təqvaya söykənir.
Birdə var musəlman. Hər möhmin musəlmandır, amma hər musəlman möhmin deyil hələ.
İman Cəfər (ə) bunları birindən yaxşı ayırıb əsərlərindən.
Bax burda hər şey başlayır, nə başlayır... Ona görədə arada nə vəhdət olur bəzən, nədə ki, ortaq əqidə.
Allah bizi musəlman etdiydən sonra möhminlərdən qərar versin inşallah!
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru