Перейти к содержимому

Фотография

Mənəvi yuxular

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 12

#1 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 28 октября 2010 - 19:10

Hz. Əli hammımızın Allah yanında şəfaətçisi olsun inşallah. Allaha onun qədər yaxın olmaq və Allaha onunla yaxınlaşmaq nə gözəl qismətdir.

Qəlbində nə varsa oda çox vaxt yuxuna gəlir. Düşünürəm "Müqəddəslər yuxularımızda" mövzüsün artıq açmaq olar. :gizildish: Maraqlı olardı bu barədə eşitmək.

Elədir qardaşım.
Dediyin mövzunu bəlkə elə sən özün acasan,cünki birinci sənin ağlına gəlib.İnşəAllah sən o mövzunu acsan yazılası cox şeylər olacaq.
Allah təala sənə kömək olsun qardaşım.Amin!

Onda Günahkar qardaşdan xaiş edek bu mövzünü açsın, o başladı gözəl yuxu ilə. Maşallah Al-İslamda bir ibrətli yuxudan yazdı. Allah bizə Hz. Əlinin imanında bir pay versin inşallah!

Buyurun! Bu da siz istəyən mövzu!

Seyid Bəhrül-Ulum mükaşifələrini, mənəvi yuxularını həmişə şagirdləri və başqaları ilə paylaşırdı. Bir gecə şagirdlərindən biri yuxuda görür ki, mələklər cənnətdə zümrüd və firuzədən bir qəsr tikirlər. Bir dəstə mələk isə, tikilən qəsrin divarlarından sökürlər və baca açırlar. Şagird soruşur:
-Bu qəsr kimindir?
Mələklər cavab verirlər:
-Seyid Bəhrül-ulumun.
Şagird soruşur:
-Bəs niyə həm tikib, həm də sökürsünüz?
Mələklər cavab verirlər:
-Seyid Bəhrül-ulum həmişə öz mükaşifələrini danışdığı üçün buraları sökürük.
Şagird səhər açılan kimi gedir ustadın yanına ki, yuxusunu danışsın və ustad belə etməsin. Yoxsa onun qəsrini sökəcəklər.
Şagird içəri giriş icazəsi alıb, qapıdan içəri keçməmiş, Seyid Bəhrül-ulum deyir:
-Gəl, gəl! İndi oradan bir dənə də baca açacağam... :)

Buyurun: Yuxularınızı paylaşın ki, qəsrlərinizin bacası olsun!

P.S. Öz yuxularınız, eşitdikləriniz, oxuduqlarınız...

Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#2 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 04 ноября 2010 - 03:48

Görürəm ki, heç kəsdən səs çıxmır...
Ona görə özüm başlayım...
Bir əxlaq ustadımız var idi... Onun əxlaq dərsində o qədər ağlayırdıq ki, tək-tük rövzə və dualarda o qədər ağlayardıq. Bir dəfə "Muhasibə", "Muraqibə" və "Muaxizə" haqqında danışdı...
Dedi: -Əməllərinizi yazın... Günahlarınızı yazın ki, birinci günahdan sonra, ikinci günahı ora yazmaqdan utanıb günaha tərəf getməyəsiniz... Və s...
Bir müddət sonra o ustadı yuxuda gördüm... Mənə dedi ki, əməllərini yaz... Sonra günahlarından ALLAHa tövbə et...
Sonra bir vərəq çıxarıb mənə göstərdi və dedi:
-Bax belə!
Onun mənə göstərdiyi vərəq düm ağ idi...

P.S. Amma bunu da deyim ki, əməlləri yazmağın həddən artıq böyük təsiri var...

Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#3 cafari

cafari

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 306 сообщений

Отправлено 04 ноября 2010 - 07:44

Bir əxlaq ustadımız var idi... Onun əxlaq dərsində o qədər ağlayırdıq ki, tək-tük rövzə və dualarda o qədər ağlayardıq. Bir dəfə "Muhasibə", "Muraqibə" və "Muaxizə" haqqında danışdı...
Dedi: -Əməllərinizi yazın... Günahlarınızı yazın ki, birinci günahdan sonra, ikinci günahı ora yazmaqdan utanıb günaha tərəf getməyəsiniz... Və s...
Bir müddət sonra o ustadı yuxuda gördüm... Mənə dedi ki, əməllərini yaz... Sonra günahlarından ALLAHa tövbə et...
-Bax belə!

qaras qorxum onnandir ki manim gunahlarimi yazmaqa varaq azliq elaya ona gora da yol boyu ozumu muhakima ediram .ALLAH bizi baqislasin aqibatimizi xeyirli elasin.bizim taklikda tarbiyya olmaq gucumuz yoxdu garak gozal ustadlardan al cakmayak.
yuxu barasinda danismaq bir az catindi yayqin hala ruhan boyumamisam bazan sevindirici yuxular goruram amma yena zaifcilikdi.amma ustadlarin yuxusuna inaniram.
ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِير

#4 Shemsi

Shemsi

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 06 ноября 2010 - 12:14

Arada qiyamət gününü görürəm. Axırıncı dəfə Xəzər dənizinin üstünü qara buludların aldığını, sonra güclü tufan qopduğunu və suyun qalxdığını, quruya tərəf sürətlə gəldiyini görmüşəm. Fikirləşdim ki, axı hələ İmam (əf) zühur etməyib, niyə qiyamət qopur...

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#5 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 03 февраля 2011 - 19:57

Allah-təala Şimrə necə əzab verir?

Əllamə Əminin oğlu nəql edir ki, atam ağlayaraq mənə dedi: Çoxdandır düşünürdüm ki, görəsən Allah-təala Şimrə necə cəzalandırır. Bir gün gecə yuxuda Əmirəlmömininı(ə) çox səfalı bir məkanda gördüm. Və özüm də onun xidmətindəyəm. Yanında iki kuzə var idi. Mənə buyurdu: Əmini, kuzələri götür get və oradan su gətir. Əlilə işarə etdiyi tərəf çox səfalı və təravətli idi. Bol sulu hovuz və ətrafında da yaşıl ağaclar var idi ki, təsvir etmək mümkün deyil.

Kuzələri götürüb ora yollandım. Kuzələri doldurub Əmirəlmömininin(ə) yanına qayıtmaq istəyirdim ki, gördüm hava qızmağa başladı. Uzaqdan bir nəfərin mənə yaxınlaşmasını gördüm. O şəxs nə qədər yaxınlaşırdısa hava bir o qədər hərarətli olurdu. Elə bil bütün hərarət ondandır. Yuxuda mənə ilham oldu ki, bu Hz.Hüseynin(ə) qatili Şimrdir. Mənə çatdıqda hava o qədər isti oldu ki, təhəmmül etmək mümkün deyildi. Və az qalırdı ki, məlun Şimr həlak ola. Məndən su istədi. Dedim ki, ölərəm amma sənə bir damcı belə su vermərəm. Birdən mənə hücum etdi. Kuzələrin Əmirəlmömininə(ə) aid olduğunu bildiyim halda belə onları vurub yerə sındırdım ki, əlimdən ala bilməsin. Kuzənin sınması ilə su dağıldı və buxarlandı. Məndən naümid olan Şimr üz tutdu hovuza tərəf. Mən onun su içib sirab olacağını düşünüb kədərlənmişdim ki, onun hovuza yaxınlaşması ilə hovuz qup-quru oldu. Elə bil illərdir orada su olmayıb. Hovuzun ətrafındakı ağaclar belə solub qurudular. O məyus halda gəldiyi yolla geri qayıtdı. Uzaqlaşdıqca hava yenə sərinləməyə başladı və səfalı və təravətli oldu. Hovuz isə yenə su ilə doldu və ağaclar yam-yaşıl oldular.

Hz.Əlinin(ə) hüzuruna gəldim. Həzrət(ə) təbəssüm edərək mənə buyurdu: "Allah-təala o məlunu bu cür əzab edir. Əgər o sudan bir damcı içərsə, onun üçün hər bir zəhərdən acı olacaq və çəkdiyi bütün dərdlərdən daha ağır olacaq." Elə bu vaxt yuxudan ayıldım.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#6 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 03 февраля 2011 - 20:47

Əllamə Əminin oğlu nəql edir ki, atam ağlayaraq mənə dedi: Çoxdandır düşünürdüm ki, görəsən Allah-təala Şimrə necə cəzalandırır. Bir gün gecə yuxuda Əmirəlmömininı(ə) çox səfalı bir məkanda gördüm. Və özüm də onun xidmətindəyəm. Yanında iki kuzə var idi. Mənə buyurdu: Əmini, kuzələri götür get və oradan su gətir. Əlilə işarə etdiyi tərəf çox səfalı və təravətli idi. Bol sulu hovuz və ətrafında da yaşıl ağaclar var idi ki, təsvir etmək mümkün deyil.

Kuzələri götürüb ora yollandım. Kuzələri doldurub Əmirəlmömininin(ə) yanına qayıtmaq istəyirdim ki, gördüm hava qızmağa başladı. Uzaqdan bir nəfərin mənə yaxınlaşmasını gördüm. O şəxs nə qədər yaxınlaşırdısa hava bir o qədər hərarətli olurdu. Elə bil bütün hərarət ondandır. Yuxuda mənə ilham oldu ki, bu Hz.Hüseynin(ə) qatili Şimrdir. Mənə çatdıqda hava o qədər isti oldu ki, təhəmmül etmək mümkün deyildi. Və az qalırdı ki, məlun Şimr həlak ola. Məndən su istədi. Dedim ki, ölərəm amma sənə bir damcı belə su vermərəm. Birdən mənə hücum etdi. Kuzələrin Əmirəlmömininə(ə) aid olduğunu bildiyim halda belə onları vurub yerə sındırdım ki, əlimdən ala bilməsin. Kuzənin sınması ilə su dağıldı və buxarlandı. Məndən naümid olan Şimr üz tutdu hovuza tərəf. Mən onun su içib sirab olacağını düşünüb kədərlənmişdim ki, onun hovuza yaxınlaşması ilə hovuz qup-quru oldu. Elə bil illərdir orada su olmayıb. Hovuzun ətrafındakı ağaclar belə solub qurudular. O məyus halda gəldiyi yolla geri qayıtdı. Uzaqlaşdıqca hava yenə sərinləməyə başladı və səfalı və təravətli oldu. Hovuz isə yenə su ilə doldu və ağaclar yam-yaşıl oldular.

Hz.Əlinin(ə) hüzuruna gəldim. Həzrət(ə) təbəssüm edərək mənə buyurdu: "Allah-təala o məlunu bu cür əzab edir. Əgər o sudan bir damcı içərsə, onun üçün hər bir zəhərdən acı olacaq və çəkdiyi bütün dərdlərdən daha ağır olacaq." Elə bu vaxt yuxudan ayıldım.

Yana-yana qal... alçaq!
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#7 Atella

Atella

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 22 февраля 2011 - 17:05

-Bax belə!

Əxlaqi və psixoloji çatışmazlıqların araşdırılması

İNSANIN ÖZÜNÜ TANIMASI ÜÇÜN FAYDALI OLAN GÖSTƏRİŞLƏR (BİR PSİXOLOQUN GÖSTƏRİŞLƏRİNDƏN)
“Otaqda tək və rahat bir yer seçib oturun və bir saat ərzində kimsə sizi narahat etməsin. Yeriniz nə qədər rahat olar və siz nə qədər tələsməzsənizsə bir o qədər yaxşı olar. Çünki, görmək istədiyiniz işin ən başlıca şərti kiminləsə ünsiyyətdə olmağınız və artıq səs eşitməməyinizdir. Bir sözlə diqqətinizi yayındırmamalı və ətrafdakı şeylər sizi özünə cəlb etməməlidir.
Yanınıza bir xeyli ucuz kağız və yaxşı yazan qələm qoyun. Ona görə ucuz kağız deyirəm ki, qənaət etmədən işlədəsiniz. Yaxşı yazan qələm isə zehninizdə olanları unutmadan kağız üzərinə köçürmək üçündür.
Həmin gün və ya ondan əvvəlki gün sizi həyəcanlandıran hər bir hadisəni ardıcıl olaraq kağız üzərinə köçürün.
Yazıb qurtardıqdan sonra onların hər birinə ayrı-ayrılıqda diqqət yetirin və yadınıza düşən hər bir şeyi nə qədər uzun olsa belə oraya qeyd edin. Həmən gün gördüyünüz işləri, hiss və həyəcanlarınızı yuxarıda qeyd olunduğu kimi yazıb qurtardıqdan sonra saysız hesabsız istək və tələblərinizi qarşınıza qoyun və gördüyünüz bütün işləri, hiss və həyəcanlarınızı bir-bir yadınıza salın və özünüzdən soruşun: Gördüyüm bu işə hansı hisslər səbəb olmuşdur?
Özünü tanımaqda ən başlıca məqsəd insanın düçar olduğu ruhi xəstəliklərdən yaxa qurtarması, ona rahatlıq verməyən psixoloji ziddiyyətləri aradan qaldırmaqla özündə yeni və sağlam şəxsiyyətin yarandığını hiss etməsidir. Məhz bunun nəticəsində o, həyatda yeni-yeni hədəflərə nail olub yeni həyat yoluna qədəm qoymuş olar. "

P.S.
Söndürəsən o çırağı -
hamı birdən yoxa çıxa....
Otaqda bir qara qələm,
bir də ağ vərəq görəsən.
(Ramaiz Rövşən)

#8 adbulrahman-78

adbulrahman-78

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 3 сообщений

Отправлено 07 июля 2011 - 21:13

Assalamu aleykum. qardawlar men uc defe myxtelif vaxtlarda eyni mezmunda yuxu gormuwem. evvel onem vermesnde sonra ozumede maraqli geldi.Uc muxtelif vaxtda muxtelif dovlet bawcilariynan semimi sohbet etmiwem yuxuda. Oz ehate dairemde dini kitablarda axtarsamda birwey tapa bilmemiwm.
Mumkunse bildiyiniz birwey varsa yazin.
Menim ucyn coz maraqlidi. Allah hamimiza komek olsun.

#9 Ashkin Shehidi

Ashkin Shehidi

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 13 сообщений

Отправлено 11 сентября 2011 - 10:59

Allahın Salamı olsun üzərinizə. Mən 2 il bundan qabağ yuxuda, Məşədi Dadaş məscidində.. Əhli Beyt (ə.s) görmüşəm, yanlarından keçdim.. hey onları seyr edirdim. Üzlərindən nur yağırdı görmək mümkün deyildi.

Birdə yuxuda azan vermişəm...
Kəbə evini görmüşəm..
:İmam Hüseyn(ə.s) Şiələrim! Hər vaxt sərin su içəndə, məni yad edin bir qərib, yaxud şəhid barəsində eşidəndə mənə ağlayın.
Onu susuz və qərib öldürdülər..Məndən sənə salam olsun, ey Rəsulullahın oğlu, Allahın rəhmət və bərəkəti olsun sənə!

#10 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 12 сентября 2011 - 02:32

Assalamu aleykum. qardawlar men uc defe myxtelif vaxtlarda eyni mezmunda yuxu gormuwem. evvel onem vermesnde sonra ozumede maraqli geldi.Uc muxtelif vaxtda muxtelif dovlet bawcilariynan semimi sohbet etmiwem yuxuda. Oz ehate dairemde dini kitablarda axtarsamda birwey tapa bilmemiwm.
Mumkunse bildiyiniz birwey varsa yazin.
Menim ucyn coz maraqlidi. Allah hamimiza komek olsun.

Aleykum salam.
Qardaş, bu üç dövlət başçısı Bin Ali,MUbarək,Qazzafi deyildi? :rolleyes:

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#11 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 12 сентября 2011 - 07:27

Aleykum salam.
Qardaş, bu üç dövlət başçısı Bin Ali,MUbarək,Qazzafi deyildi? :rolleyes:

:loool:

3-sü Bəhreyn diktatoru Xalef ola bilər. İnşəAllah onun növbəsi çatacaqdır.
Qəzzafi bu sıraya yaraşmır.
İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#12 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 12 сентября 2011 - 11:49

Yaxın qohumlarımdam bir seyyidə xanım buna oxşar bir yuxu görmüşdü. Danişıqdı ki, Yuxuda çox isti bir səhradaydım. bir az yol getdim qarşıma bir nəfər çıxdı ikiqat olmuş halda, gördüm susuzluqdan inildəyir. İstədim ona su verdim ki, içsin. Dedi mən onsuz da bunu içə bilməyəcəm, içsəm də bogazima zəhər kimi düşəcək. Sonra mənə baxıb dedi ki, mən sənin babalarını susuz qoyan, başlarına müsibət açan Yezidəm, sən isə mənə su verirsən. Xanim deyir ki, sonra uzaqlaşdım onun yanindan və mənə dedilər ki, bu cəza ona verilən cəzalardan biridir.
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#13 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 13 сентября 2011 - 02:26

Yaxın qohumlarımdam bir seyyidə xanım buna oxşar bir yuxu görmüşdü. Danişıqdı ki, Yuxuda çox isti bir səhradaydım. bir az yol getdim qarşıma bir nəfər çıxdı ikiqat olmuş halda, gördüm susuzluqdan inildəyir. İstədim ona su verdim ki, içsin. Dedi mən onsuz da bunu içə bilməyəcəm, içsəm də bogazima zəhər kimi düşəcək. Sonra mənə baxıb dedi ki, mən sənin babalarını susuz qoyan, başlarına müsibət açan Yezidəm, sən isə mənə su verirsən. Xanim deyir ki, sonra uzaqlaşdım onun yanindan və mənə dedilər ki, bu cəza ona verilən cəzalardan biridir.

Allahuməl`ən əvvələ zalimin zaləmə haqqə Muhammədin və ali Muhamməd

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru