Перейти к содержимому

Фотография

Təkvini vilayət

• Авторизуйтесь для ответа в теме
В теме одно сообщение

#1 master_ier

master_ier

Naqib – Captain

• Murid
  • 970 сообщений

Отправлено 19 февраля 2011 - 01:27

Əvvəlcə Məkarim Şirazinin "İmamət haqqın dili ilə" kitabından təkvini vilayət anlayışı barədə oxumağınızı tövsiyə edirəm. İstər bilənlərə, istərsə də bilməyənlərə. BURADAN

Əhli-sünnə mənbələrində belə bir hədis nəql edilir:

عن أبي هريرة قال : نهى رسول الله صلى الله عليه و سلم أن نجمع بين اسمه وكنيته وقال أنا أبو القاسم والله يعطي وأنا أقسم

Əbu Hureyra rəvayət edir ki, Peyğəmbər (s) bizə həm onun adını, həm də ləqəbini götürməyi qadağan etdi və dedi: “Əbul-Qasım mənəm! Allah mənə verir, mən də onu bölürəm”.

1. Müsnəd Əhməd, hədis №9597 - Şeyx Şueyb əl-Ərnautun təxrici ilə.

Şueyb əl-Ərnaut deyir: Hədis səhihdir, isnadı ceyyiddir.

musnad-ahmad-holy-prophet-1.jpg musnad-ahmad-holy-prophet-2.jpg musnad-ahmad-holy-prophet-3.jpg

2. Silsilətül-əhədis əs-Səhiheyn, Albani, c.6, səh.1074, hədis №2946

Albani deyir: Səhihdir.

silsila.jpg silsila-1.jpg

3. əl-İhsan fi Təqrib Səhih ibn Hibban, c.13, səh.134, №5817

Şueyb əl-Ərnaut deyir: İsnadı həsəndir.

sahih-ibn-haban1.jpg sahih-ibn-haban-2.jpg

İndi isə hədisin aydınlaşdırılmasına keçək.

( أنا أبو القاسم ) هذا أشهر كناه وكنيته أيضا أبو إبراهيم وأبو المؤمنين وأبو الأرامل ( الله يعطي ) عباده ما له من نحو فيء أو غنيمة ( وأنا أقسم ) ذلك بينهم كما أمرني الله فالمال مال الله والعباد عباده وأنا قاسم بإذنه فلا لوم علي في المفاضلة ( ك عن أبي هريرة ) ( وصححه وأقروه )

(Əbul-Qasım mənəm) bu, məşhur künyəsidir; və bunun kimi Əbu İbrahim, Əbu Muminin və Əbu Ərəmal da var; (Allah verir) öz bəndələrinə Ondan gələnləri, yaxud xeyir-dua/qənimət; (Mən də onu bölürəm) bu, Allahın əm etdikləridir; mülk Allahın mülküdür, qullar da ona məxsusdur, mən onun icazəsi ilə bölürəm; və burada (Peyğəmbərin Allahla) müqayisə edilməsi irad tutulmamalıdır. (Əbu Hüreyrə nəql etmişdir, səhihdir).

Hafiz Mənəvi, ət-Təysir bi-Şərh əl-Cəmi əs-Sağir, c.1, səh.762

P.S. Ərəb dilini bilənlərdən xahiş olunur, tərcüməyə irad və təkliflərini bidirsinlər.

• Arif это нравится
ŞEYX CAVİDİN VİDEOLARI ............ ŞEYX CAVİDİN XÜTBƏLƏRİ (MP3)

...............................SƏLƏFİLİK HAQQINDA HƏR ŞEY!!!

313 HƏDİSLƏR BÖLMƏSİ..............................313 MƏQALƏLƏR BÖLMƏSİ

Əhli Beytin (ə) fəzilətini zəif göstərməyə çalışanlara Allah lənət eləsin!!!

#2 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 08 ноября 2011 - 18:14

Təkvini vilayət Quran və səhih hədislərlə: http://velayet.wordpress.com/tag/tekvini-velayet/

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru