Перейти к содержимому

Фотография

iki nəfər arasında

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 6

#1 Selefi_Turan

Selefi_Turan

Arif – Corporal

• Murid
  • 99 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 00:17

Haqq yolu ilə gedənlərə salam olsun.

N_ن_N, səni müzakirəyə dəvət edirəm. Başqasına müzakirə qatılmağa halallıq vermirəm.
Mən ancaq dediyim hədisin ünvanını yaza bilərəm. Ərəb dilində yerləşdirmək mənim üçün çətindir.
Əgər bu şərtlə razısansa gəl müzakirəyə başlayaq.
Sən də mənə suallar verə bilərsən. Xahiş edirəm, mənə birdən artıq sual vermə. Həmin suala mən cavab verəndən sonra yeni sual ver.
Demişdin ki, şiə namazının bütün detallarını dəlillərlə sübut edəcəksən.
Buyur:
1-ci sual)azandan başla

#2 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 00:30

Va aleykə salam SƏLƏFİ-TURAN!

Təəssüf ki, eyni salamla mən səni salamlaya bilməyəcəyəm! :rolleyes:

Mən müzakirə dəvətini qəbul edirəm, şərtini yox!

Ancaq özün şərt qoyub bu şərtlərlə müzakirə aparmağın ədalətə uyğun deyil...
Əgər "özün yazıbb, özün pozursan sa" muzakirənin şərtlərində ədalətsizlik edirsənsə, böyük ehtimalla müzakirənin özündə də ədalətsizlik edəcəksən.

Odur ki, mənim də şərtlərim var...

1.Tələb etdiyim bütün dəlillərin, xüsusilə də, şiə hədislərinin ərəbcə ünvanını, mətnini yerləşdirib tərcümə edəcəksən!

2. ŞİƏ TƏRƏFİNDƏN DƏLİL KİMİ GƏTİRDİYİN HƏDİSLƏRİN ŞİƏ ÜLƏMASI NƏZƏRİNDƏ SƏHİHLİYİNİ SÜBUT EDƏCƏKSƏN.

Bu şərtlər daxilində mən də sənə suallar verəcəyəm. Xahişivi qəbul edib birdən artıq sual verməyəcəyəm.

Əgər bu şərtlərlə razısansa gəl Muzakirəyə başlayaq....

Buyur :

1-ci sual ) azandan başla! :rolleyes:

P.S

İkinci bir şəxs ELMİ MÜZAKİRƏ ZAMANI müdaxilə etdiyi təqdirdə haqqımı həmin şəxsə halal eləmirəm! :rolleyes:

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#3 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 00:36

http://313news.net/f...hp?/topic/5388/
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#4 Selefi_Turan

Selefi_Turan

Arif – Corporal

• Murid
  • 99 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 07:16

http://313news.net/forum/index.php?/topic/5388/

Mən hər iki tərəfə də ədalətli yanaşıram. Mən səndən göstərdiyin dəlillərin sadəcə azərbaycanca tərcüməsini və ünvanını tələb edirəm. Ərəbcəsini tələb etmirəm. Demişəm axı, mən ərəb dilini zəif bilirəm, başqa bir tərəfdən şiə kitabları məndə ərəb dilində yoxdur. Əgər mən səhv versəm, hədisin ünvanı var, sən onu mənə göstərə bilərsən. Ərəb dilini bilmə üstünlüyündən istifadə edirsən? Ya mənim ərəb dilini bilmədiyimi bildiyin üçün belə taktika işlədirsən ki, müzakirədən boyun qaçırım?

#5 Selefi_Turan

Selefi_Turan

Arif – Corporal

• Murid
  • 99 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 07:18

Başa düşmədim müzakirə ilə bağlı bir mövzu ola-ola ikinci mövzunu niyə açıbsan?

#6 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 14:03

Mən hər iki tərəfə də ədalətli yanaşıram. Mən səndən göstərdiyin dəlillərin sadəcə azərbaycanca tərcüməsini və ünvanını tələb edirəm. Ərəbcəsini tələb etmirəm. Demişəm axı, mən ərəb dilini zəif bilirəm, başqa bir tərəfdən şiə kitabları məndə ərəb dilində yoxdur. Əgər mən səhv versəm, hədisin ünvanı var, sən onu mənə göstərə bilərsən. Ərəb dilini bilmə üstünlüyündən istifadə edirsən? Ya mənim ərəb dilini bilmədiyimi bildiyin üçün belə taktika işlədirsən ki, müzakirədən boyun qaçırım?

Allah səni islah eləsin!
Sənin ədalət anlayışının bu olması, batil yolda olmağıvın ən bariz nümunələrindəndir.
Zatən sənin əqidədndə ədalət anlayışı məntiqsiz şəkildə olduğu üçün İmam Huseynin (ə) xəta etdiyi, yezİTİn isə möminlərin əmiri olduğu deyilir.

2.Sənin nə tələb etdiyin önəmli deyil. Tələbləri yalnız özünün etməyin və yalnız öz tələblərini irəli sürüb, qarşı tərəfin tələblərinə heç önəm də vermirsən.ELə ədalətsizliyin də kökünü burda qoyursan.

3.Sənin ərəb dilində mənbə tələb etməməyin təbiidir. Çünki, əgər bu üstünlük səndə olseydi böyük ehtimalla mütləq bu üstünlükdən istifadə edərdin.Səninlə müzakirə etməməyimin bir səbəbi də budur ki, sən bu heç şiə mənbələrinin üzünü də görməmisən. Bəs tərcümə və iddia edəcəyin məsələləri hardan götürmüsən ? Böyük ehtimalla qardaşlarıvın cızma-qaralarından. Əgər sən mənbələrin özünü görməmisən biz nəyi müzakirə edək ?

4.İndi sən ərəb dilini bilmədiyivə görə, mənim də bu mənasız müzakirəni qəbul etməyəciyimi bildiyin üçün belə taktika işlədirsən ki, guya, sən təklif edirsən mən qəbul etmirəm ? Yoxsa, sənin məqsədin elə ancaq öz cızma-qaralarıvızı yazıb tökməkdi heç həqiqəti də araşdırmaq deyil ?
Bilə-bilə belə hiylələrə niyə əl atırsan ki ?

Mən taktika işlədirəm ? O zaman get elə bir adamı göndər ki, ərəb dilini bilən olsun və şiə mənbələrinə bələd olsun! Daha sənin kimi cızma-qaralarla üstümüzə gəlib yekə-yekə danışmasın! :rolleyes:

5. SƏn cahil olduğun üçün "ərəb dilini bilmək üstünlüyündən istifadə edirsən?" sualını təbii qarşılayıram. Sən təsəvvür elə ki, özün hafizi-Quran olmaya olmaya çıxmısan Hafizi-Quranla müzakirə etməyə. Özün də deyirsən ki, mən ərəb dilini bilmirəm, ancaq Əlixanın tərcüməsindən deyəcəyəm, səhv olsa özün düzəldərsən. hafizi-Quran da sənə deyəndə ki, "qardaşım, heç olmasa ərəb dilini bilirsənmi ki, mən sənə səhvlərivi və Əlixanın səhvlərini deyəndə başa düşəsən? " sən də qayıdıb deyirsən ki, "ərəb dilini, Quranı bilməyindən istifadə edirsən?" :rolleyes:

iStəyirsən, boyun qaçır, istəyirsən boğaz qaçır!

Bu müzakirə sənlik deyil!

Mən sənə mənbə göstərəndə elə mənbələr göstərəcegəm ki, özüm o mənbələri originaldan oxumuşam və sənə də göstərə bilərəm. Sən də bunu bacarırsansa buyur!

Odur ki, cahil-cahil danışma əxican! Dedim axı, dəvəti qəbul edirəm, şərtləri yox. Şərtləri qəbul edəcək vahabi əxilərindən varsa, göndər gəlsün! Mədinə tələbəsi olsa lap əla olar!

Təklifim keçərlidir!

Yəni, sizin bircə nəfər də olsun savadlı Mədinə tələbəviz yoxdur ? Boş-boşuna gedib avaralanırlar oralarda ? :rolleyes:

Təklifim keçərlidir! Qamətdən tutmuş , Yaşardan tutmuş, təklifim bütün Mədinə tələblərivizə aiddir!

Bir nəfərdən xahiş elə gəlsün!

Mən sənə də , o gələcək adama da təminat verirəm ki, ikimizdən başqa heç kəs müdaxilə etməyəcək!

Cavab gözləyəcəyəm!
Vəssəlam!

#7 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 04 апреля 2012 - 14:05

Başa düşmədim müzakirə ilə bağlı bir mövzu ola-ola ikinci mövzunu niyə açıbsan?

Başa düşsəydin zatən sən elə o şərtlərlə olan o mövzuda müzakirəni davam etdirərdin! :rolleyes:

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru