Перейти к содержимому

Публикации Haydar-i Kerrar

265 публикаций создано Haydar-i Kerrar (учитываются публикации только с 16-июня 23)

#27301 İndiki zəmanəmizdə hicablı xanımların qar...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 16 декабря 2009 - 09:17 в Ümumislam mövzular

Bu mubarek hedisi imamzade Ebdulezim İmam Mehemmed Teqiden (e), o, İmam Rzadan (e), o, İmam Musa Kazimden (e), o, İmam Cefer Sadiqden (e), o, İmam Mehemmed Baqirden (e), o, İmam Zeynul-abidinden (e), o İmam Huseyn (e), o da atasi imam Eliden (e) neql edir:
"Bir gun men ve Fatime Allah resulunun (s) yanina getdik ve o hezreti (s) aglayan halda gorduk . Sorusdum, ata- anam sene qurban, ey Allahin peygemberi (s), niye aglayirsan?
Allahin resulu (s) buyrudu:
- Ey Eli, meni meraca apardiqlari gece ummetimden olan bir deste qadinin cezalandirilmasini gordum. Men onlara verilen ezabin cetinliyinden heyrete geldim. Meni agladan gorduyum cansixici ezablarin tesiridir:
1. Bir qadin saclarindan asilmisdi ve basinin iliyi qaynayirdi.
2. Bir qadin dilinden asilmisdi ve cehennemin qaynar suyunu bogazina tokurduler.
3. Bir qadini sinesinden asmisdilar.
4. Bir qadin bedeninin etini yeyir ve odda yanirdi.
5. Bir qadinin qici qoluna baglanmisdi, ilan ve eqrebler bedenine dolasmisdilar.
6. Bir qadin ayaqlarindan yanar tendire asilmisdi.
7. Bir qadin odda qizarmis qayci ile bedenini qabaqdan ve arxadan kesirdi.
8. Bir qadinin el- uzunu yandirirdilar ve o, oz bagirsaqlarini yeyirdi.
9. Bir qadinin basi it basi, bedeni essek bedeni idi ve o, min cur ezaba ducar olmusdu.
10. Bir qadin it sekilinde idi. Cehennem odu onun arxa terefinden girib agzindan cixirdi. Melekler onun basina, bedenine od kosekler vururdular.
Hezret Fatime (s) atasindan sorusdu :
- Ey Allahin resulu (s), onlari bu cur agir ve dozulmez cezalalara ducar etmis pis emellerinden meni xeberdar et.
Allahin resulu (s) buyurdu :
- Ey qizim, sacindan asilmis qadin saclarini namehremden ortmurdu.
Dilinden asilmis qadin hemise erini (pis sozlerle) acilayirdi.
Sinesinden asilmis qadin sine ve bedenini namehrem kisilere gosterirdi.
Qiclarindan asilmis ve odda yanan qadin erinden icazesiz evden cixirdi.
Bedeninin etini yeyen qadin ozunu namehrem kisiler ucun bezeyirdi.
Elleri ayaqlarina baglanmis, ilan ve eqrebler bedenine dolanmis qadin temizliyine diqqet etmirdi (qusullu halda qalirdi).
Kar , kor ve lal olan qadin zinadan usaq dunyaya getirmis ve usagi erinin boynuna atmisdi.
Bedenini odlu qayci ile qaycilayan qadin, kisiler ona baxib lezzet alsinlar deye, ozunu bilerekden namehrem kisilere gosterirdi.
El-uzu yanaraq bagirsaqlarini yeyen qadin namehrem qadin ve kisileri haram is gormek ucun bir-birine calayirdi.
Basi it basi, bedeni essek bedeni olan qadin soz gezdirir ve cox yalan danisirdi.
İt sekilinde olan, od onun arxasindan girib agzindan cixan qadin gunah meclislerinde haram mahnilar oxuyub, basqalarina hesed aparirdi .
Sonra Peygember (s) buyurdu:
- Vay olsun o qadina ki, erini qezeblendirer! Xos o qadinin halina ki, hemise eri ondan razi olar".
Eziz muselman ana ve bacilar, sizden xahis edirik ki, hezret peygemberin (s) Merac hedislerini oxuyub, emel edesiniz ve onlari basqalarina da catdirasiniz .

Allah razı olsun qardaş, çox təsirli hədisdir, zəhmət deyilsə, əgər bilirsinizsə bu hədisin mənbəsini də qeyd edin.

BU HƏDİSİN MƏNBƏSİ MƏN BİLƏN BELƏ OLMALIDIR: (Biharul-Ənvar-cild100-səhifə245)

#29701 İndiki zəmanəmizdə hicablı xanımların qar...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 03 января 2010 - 11:24 в Ümumislam mövzular

İnsan dilinin altında gizlənib. Hz. Əli(ə.s)

Sənin əxlaqın yoxdur. Ən azından qoyduğun smayllara bax. :loool:

Tənə vurmuram e, sənin adi etikan yoxdur, yox. :)

Mən sənə sübut etdim, iki ayə və hədislər. Sən başqa nə deməyə çalışırsan??? Bunun əksini hansı dəlillə sübut edəcəksən? Ayəni inkar edən heç bir dəlil mənim üçün höccət deyil.
Hər halda mən burda "səviyyə" göstərməmişəm, səviyyəni göstərən sənsən :) iki gündür gəlmisən, artıq bütün əxlaqını göstərdin. Ayıbdır Vallah.

Mən qadına hicab zorla bağlayarlar deməmişəm. Sənin anlamanda problem varsa, mən nə edim? :loool:

Mən dedim ki, mömin insan, hər hansı yolla olur olsun qadınını hicaba gətirməlidir. Əgər mümkün olmazsa, evdən çıxmasını əngəlləyər, o da mümkün olmazsa, təlaq :):) Bunun adına zor deyirsinizsə, deməli ki, anlamaqda problemi olan sizsiz. Mən heç bir postumda, qadını döyərək hicaba keçirin deməmişəm.

"Mənim düşüncəmdə olan müsəlmanlar deyirdilər belə elə, sənin ağlın harda idi?? :) Bəlkə o özlərinə müsəlman deyənlər səni əxlaqsızlığa sürükləyəcəkdilər, gedəcəkdin? Özünün ağlında problem olub, ona görə. Camaatı qınama. Nə oldu, elə hamı pis , səviyyəsiz oldu, sən "seçilmiş əxlaq nümunəsi,savadlı, imanlı , təqvalı" oldun?

Əxlaqın olsun bir az. Yazanda aqressiyanı gizlət :) Hamını zəhərləmisən. Heç savadın da yoxdur. Nəyisə copy-paste eləməklə deyil ki :) Ya da oxuduğun 1-2 kitabın təsirinə düşmək lazım deyil. Ağıllı ol.

Bacılarla da işin olmasın, sən hələ bir onlar kimi əxlaqlı ol,ondan sonra danışarsan.

Birdə ki, "öz düşüncələrim, öz düşüncələrim" deyib durmayın, islam dini sizin düşüncələriniz üzərində qurulmayıb. İnsanlar çalışırlar ki, düşüncələri islama uyğun olsun, daha islamı öz düşüncələrinə görə ...... :)

Lağlağıları saxla özünə. Çadra müstəhəbdir, vacib deyil. ÇADRAN DEYİLƏN O GEYİMİ DEYİRƏM. Amma Əhzab surəsindəki geyim vacibdir, əmrdir. Yəni bədəni tamamilə örtən, əzaları göstərməyən, dar olmayan geyim vacibdir, buna da ən gözəl nümunə elə çadradır. ÇADRA. Çünki, palto tamamilə əzaları örtmür. Qollar, bədənin forması bilinir. Özündən islam fikirləşmə. Çadranı niyə geyinməyi artıq sən bilməzsən, dərk etməzsən. Bizim təqvalı bacılarımıza da dil uzatma. Hər halda alim və ya müctehid deyilsən.

Əxlaqı gözlə.

#38156 Maraqlı suallar

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 17 февраля 2010 - 15:05 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Coğrafiya növbəti sual:
1. Dünyanın ən uzun çayı
2. Ən bolsulu çayı
3. Ən dərin kanyonlu çayı

1. Nil
2. Amazon
3. bilmirəm :)

#39523 Maraqlı suallar

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 22 февраля 2010 - 11:13 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Avropanin en uzun dagh silsilesi hansidir?

Alp dağ silsiləsidir?

#37951 Maraqlı suallar

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 16 февраля 2010 - 15:42 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

İnsan doğulmayan ölkə hansıdır?

Vatikan deyilmi?

#37959 Maraqlı suallar

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 16 февраля 2010 - 16:18 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

1.İlk Nazil olan ayə?
2.Son nazil olan ayə?

1. İlk nazil olan ayə Ələq surəsinin ilk beş ayəsi
2. Ən son nazil olan ayə isə Maidə surəsi 3-cü ayə.

Mən belə bilirəm...

1. Yaradan Rəbbinin adı ilə oxu!
2. O, insanı qan laxtasından yaratdı.
3. Oxu! Sənin Rəbbin müqayisəsiz səxavətə malikdir.
4. O, qələmlə yazmağı öyrətdi.
5. İnsana bilmədiklərini öyrətdi.

Ələq (Laxtalanmış qan) surəsi ,1-5.

Leş, qan, donuz əti, Allahdan başqasının adı ilə kəsilmiş, boğulmuş, döyülüb öldürülmüş, hündür bir yerdən yıxılıb gəbərmiş, buynuzlanıb öldürülmüş, yırtıcı heyvan tərəfindən parçalanıb yeyilmiş, – ölməmiş kəsdikləriniz istisnadır, – dik qoyulmuş daşlar (bütlər və s.) üzərində kəsilmiş heyvanlar və fal oxları ilə qismət axtarmanız sizə haram edildi. Bunlar günahdır. Bu gün kafirlər sizi dininizdən döndərməkdən əllərini üzdülər. Onlardan qorxmayın, Məndən qorxun. Bu gün dininizi sizin üçün kamil etdim, sizə olan nemətimi tamamladım və bir din olaraq sizin üçün İslamı bəyənib seçdim. Hər kəs günaha meyl etməyərək aclıq üzündən haram olanlardan istifadə etməyə məcbur olarsa, bilsin ki, Allah Bağışlayandır, Rəhmlidir.

Maidə surəsi - 3.

#37955 Maraqlı suallar

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 16 февраля 2010 - 16:04 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

1.Ekvator xəttini iki dəfə kəsən çay hansıdır?
2.Ən çox çay şəbəkəsi olan materik hansıdır?

Bağışlayın, asan oldusa :)
Ağlıma başqa heç nə gəlmədi.

#28978 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 29 декабря 2009 - 17:17 в Ümumislam mövzular

Sohbet burada hicabdan gedir,cilpagligi ortaya atib alemi gatma bezi mezhebler kimi.Burada kim deyir ki,gadin cilpag gezmelidir menim yazdiglarimdan bir dene de olsa bele citat getir getirmesen demeli yalancisan.Sohbet hicab taxmayan gadinlardan gedir,eger gadin hicab taxmirsa demeli cilpagdir?Cilpag lut demekdir.Mentalitetin bura hec dexlide yoxdur.Men muselmanam ve serietnen danisib Mucdehidin fetvasinida delil getirdim.senin danisdiglarin ise vozduxdur.

Sizinlə danışmaq mənasızdır.
Mən alimlərin , müctehidlərin ortaq fikirləri ilə tamam razıyam. Vəssalam. Siz dəlil gətirin ki, o kişi ki, qadının hicabsızlığına göz yumur vacibliyini dərk edə edə ona nə ad vermək olar. Özünüzdən deməyin, şəri baxımdan.
Çadraya gəlincə isə, deyəsən yazılanları oxumursuz. Ən iradsız hicab çadradır. Hicab trəkcə başı örtmək deyil. Hicabın şərtləri var. İstəsəz onları da yazaram. Hicab geyinən və ya geyinməyənlə mənim heç bir işim yoxdur. MƏN DEYİRƏM Kİ, ÇADRA İKRAH HİSSİ YARADIR DEMƏYİN!

Peyğember (s.e.s) buyurmuşdur: "Üç nefer heç vaxt Cennete girmeyecek: ...., ed-deyyus" Ed-Deyyus- öz zövcesine ve zövcesini diger kişilere qısqanmayan zeif erdir.

Yəni, biz də gözəl bilirik ki, qadını ən gözəl göstərən elə məhz onun saçlarıdır. Saçlarını açıb tökən, dar paltarlar geyinən qadın təbii ki, başqa kişilər tərəfindən nəzərə çarpacaqdır. Əgər kişi də qadınının hicabsızlığına göz yumursa, qısqanmırsa......

#28979 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 29 декабря 2009 - 17:39 в Ümumislam mövzular

Getirsem nece? basa dusmedim.Yaz ve delil getir havadan danisma.

Aferin, bu gader muselmana deyyus dedin.Buna gore Allaha cavab vereceksen.

Mən heç bir müsəlmana dəyyus demədim. İftira atırsan.

Müsəlman o kəsdir ki, qeydsiz şərtsiz Allaha və onun əmrlərinə boyun əyir. Qadını hicabsız olan kişi mürtəddir demədim. Mən dedim ki, qadını hicabsız olan və onun hicabsızlığına göz yuman, qısqanmayan , başı açıq gəzməsindən narahat olmayan , hicaba keçməsi üçün cəhd etməyən kişi dəyyusdur.

Qadınını qısqanmayan kişiyə dəyyus deyilir. Bunu mən demirəm, bunu rəsululullah (s) deyir.
O ki qaldı mürtədə, hicab ayələrinə ümumiyyətlə vacib deyil deyən bəli, dindən çıxmış mürtəd deyilir. Çünki o iki ayəni inkar etmişdir. Amma hicaba əməl etməyən qadın , dərk edirsə ki, bu əmrdir, Allahin əmridir, amma əməl etmirsə, sadəcə günahkardır və saçı, başı, bədəni açıq gəzdiyi hər saniyəsinə görə günah qazanır və ALlah qarşısında cavab verəcəkdir. BUrdan başqa məna çıxarsanız, haqqımı halal etmirəm, onsuzda bayaqdan haqqıma girirsiz ki, guya müsəlmanlara dəyyus dedim.

#29368 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 01 января 2010 - 20:30 в Ümumislam mövzular

Sabustari ele bu?:)

Bura ring deyil ki, qırğın ola ay anam, ay bacım. Bir az xanım ol. Ya da oğlansansa, etiraf et, bacılarımızın adını batırma.

#28976 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 29 декабря 2009 - 17:06 в Ümumislam mövzular

Sohbet burada hicabdan gedir,cilpagligi ortaya atib alemi gatma bezi mezhebler kimi.Burada kim deyir ki,gadin cilpag gezmelidir menim yazdiglarimdan bir dene de olsa bele citat getir getirmesen demeli yalancisan.Sohbet hicab taxmayan gadinlardan gedir,eger gadin hicab taxmirsa demeli cilpagdir?Cilpag lut demekdir.Mentalitetin bura hec dexlide yoxdur.Men muselmanam ve serietnen danisib Mucdehidin fetvasinida delil getirdim.senin danisdiglarin ise vozduxdur.

Sizinlə danışmaq mənasızdır.
Mən alimlərin , müctehidlərin ortaq fikirləri ilə tamam razıyam. Vəssalam. Siz dəlil gətirin ki, o kişi ki, qadının hicabsızlığına göz yumur vacibliyini dərk edə edə ona nə ad vermək olar. Özünüzdən deməyin, şəri baxımdan.
Çadraya gəlincə isə, deyəsən yazılanları oxumursuz. Ən iradsız hicab çadradır. Hicab trəkcə başı örtmək deyil. Hicabın şərtləri var. İstəsəz onları da yazaram. Hicab geyinən və ya geyinməyənlə mənim heç bir işim yoxdur. MƏN DEYİRƏM Kİ, ÇADRA İKRAH HİSSİ YARADIR DEMƏYİN!

#29360 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 01 января 2010 - 20:16 в Ümumislam mövzular

Sebustari Uzur isteyirem. tefsir evezine tehrif yazmisam. Cox-cox uzur isteyirem.

Siz yaxşı olar ki, vopşe yazmıyasız.

#29357 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 01 января 2010 - 20:08 в Ümumislam mövzular

Dr. Şəriəti çox söz deyə bilər. Nastradamusun da dediklərinin bəziləri düz çıxıb. Biz Qurana, orda yazılanlara tabeyik. Yəni, islam dinində nəyi necə etmək barəsində ondan deyil, yol göstərənlərdən öyrənmək lazımdır.

Nastradamus haqqinda az bilirem. Amma onuda deye bilerem ki, Tovrad tehrif olunandan sonra Nastradamusun demediklerini yazib ashkara cixarmaginda rolu cox boyuk ola biller. Qurana da tabeyik. Elhemdulillah! Amm Qurani Kerimin alimler terefinden tehriflerinide oyrensek gozel olar. Yol gosterenlerimizde alimler:) Butun sozlerinizle raziyam. Amma Nastradanusla olan sozunuzden xeyr.:rolleyes: Nastradamusa ureyim agridi:):loool::):)

Qaraladığımı kim yazıb?

Birdə, zəhmət olmazsa tərs başa düşməyin, mən nastradamusunda dediklərinin düz çıxdığını, amma bu o demək deyil ki, ona inanmalıyıq, hər sözünü haqq qəbul etməliyik demişəm.

Və Tövratın bura heç dəxli yox idi.

#28937 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 29 декабря 2009 - 10:24 в Ümumislam mövzular

Zor yoxdursa, mürtədi niyə öldürmək lazımdır?

Mən doğru başa düşmürəm, yoxsa burdan belə çıxır ki, mürtədi öldürmək dində zor olduğuna sübutdur??????
Mürtəd dindən çıxır, bu haqda fətva verilir və ölüm hökmü çıxarılır. Bu zordur bəyəm?
Bu ədalətin öz yerini tapmasıdır. Yoxsa o cür məntiqlə düşünsək, insanların cəhənnəmdə yanması zalımlıqdır.

Suallarım hələ də cavabsız qalır...

Meger bir gadin hicab taxmirsa murted olur? Onu bilmek olmaz ,bu gun hicab taxan ola bilsin ki,sabah azsin ve yaxud bu gun hicab taxmayan ola bilsin ki,sabah momine olub hicab taxsin.Allah haminin agibetini xeyirli etsin.Gururlanmag lazim deyil ki,men bu gun namaz giliram zovcemde hicab taxir.Hidayet eden Allahdir hele hecne bilmek olmaz.

Imami da oldurenler namaz gilirdi.

Bunu artiq sən bilməzsən. Sən zahirinə görə insanlara qiymət ver. Qəlblərdən və qeybdən Allah agahdir.
Hicab taxmayan qadin gunah qazanir əgər dərk edirsə ki, hicab danılmazdır, Allahın əmridir.

Bu yazdiqlarinizin bizim məsləyə aidiyyatı yoxdur.

#28181 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 23 декабря 2009 - 01:27 в Ümumislam mövzular

Gardasim ona galsa gerek biz vahabilere hec bir soz demeyek.Deyirsen kisilere de aiddir,onda gerek bizde saggal saxlayag.Cun ki,Imam Sadig(a.s.) 4 barmag saggal saxlamagi ferz bilib.Sen saxlayirsan 4 barmag uzunlugunda saggal?Ozude men demirem ki,cadra olmaz,deyirem yeni mustehebdir.Vacibleri birinci yerine yetirmek lazimdir,eger bir xanim bizim olke kimi olkede hicab taxirsa bu kecmisin cadrasindan da efseldir.

Teze dine gelmis adama sen desen ki,cadra tax onda ne olar bilirsen?

Serietin gozelliyi cadrada deyil, Allaha olan sevgidedir.Allahin buyurdugu emirlerdedir.

Sen deyirsen ki,hedis var gara geyinmek haggda?

Bes indiki momineler ucun gor butun muselman olkelerinden nece-nece paltar ve hicablar gelir reng be reng ister Turkiyeden ister Irandan. Bes mucdehidler goresen neye gore icaze verib onlarin satisina?

Siz məni anlamırsız. Mən demirəm ki təzə dinə gələnə gəl zorla çadra geyindir. Xeyr! Amma çadraya dil uzatmayın! Qara çadra bizə əmanətdir!

İndi vacibləri yerinə yetirən xanımlar nə etsinlər? Onların imanı o dərəcəyə çatıb ki, artıq tamam örtünmək istəyirlər. Onda çadra geyinməsinlə ki, cəlb olunurlar??

Qaldi ki saqqal məsələsinə, saqqal haqqında ayə nazil olmayıb. Saqqal həqiqətən müstəhəb əməllərdəndir, sünnətdir.

Həmişə əksəriyyət zənnə qapılır. Nahaq yerə mənə çoxluğu misal gətirirsiz, dünyanin çoxu xristian və bütpərəstdir biz də bütpərəst olaq?

Müctehidlərin icazəsi ilə olur hər şey? Onda dünyada pisliyi də elə etsinlər ki olmasında.. Bir az məntiqli danışın.

Bilirsiz, hərə özünə cavabdehdir. Kim istəsə hicab geyinər al əlvan, rəngli güllü, dar, nəzərə çarpan, üzərində qızılı işləmələrlə ki, heç qızıldan seçilməsin. Özü bilər, Allah bilər.

Amma! Çadraya heç kim dil uzatmasın! Çadra elə çadradır! Xanım Fatimeyi - Zəhranın(s.ə) çadrası! Və vacibdir ki, qadın üst örtüsü geyinsin. Geyinirlər?? Çoxu heç üst geyimlə geyinmir.

İnsanlara həqiqəti deyin. İslamı olduğu kimi qəbul etsinlər. Üzdən gözəllik göstərmək lazım deyil ki, sonra gələndə dəhşətlə qarşılaşdığını anlasın. Layiqdirsə, gələcək, qəbul edəcək, hicaba da layiqincə əməl edəcək. Etmir də özü bilsin. Yarımmüsəlmanın olmasindan olmaması yaxşıdır.

Vəssalam!

#28117 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 22 декабря 2009 - 12:55 в Ümumislam mövzular

İnsanlari azdirma ve camaatin basina yeni fikirler salma.

sən buna azgınlig deyirsən?
ikincisi,Nur surəsini mənə niyə misal çəkirsən? bəyəm mən dedim ki, hicab geyinmək olmaz?

Nahaq yere sohbeti bura getirdin. Burda qara geyimden sohbet gedir. Numunevi cadra qara olmalidir

daha nə deyim..
nümunəvidirsə qoy geyinsinlər..

İnsanları azdırma deyirəm ona görə ki, qara geyimi məhz "Fatimə Fatimədir"mövzusunda məkruh olduğunu deyirsən!

Nur surəsi də misaldir ona görə ki, Allahın hicab əmrini bilə bilə - qadın üçün - Hz. Əli(ə.s)-ın geyimini də bu mövzuya qatırsan.

Deməli zamana görə geyim tərzi də dəyişməlidir? Allahın əmri olsa belə?

Bəli, nümunəvidir. Zaman dəyişsə də, Allahın örtü haqqında əmri dəyişməzdir. Nümunə isə Əhli-Beyt (ə.s) xanımları.

#28110 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 22 декабря 2009 - 12:29 в Ümumislam mövzular

Senin dediyin sozler ise hec mentiqe sigmir. Hz.Ali(e.s) yamaqli geyinirdi ona gore ki, onun dunya malinda zerrece gozu yox idi. . Kisiler hetta hansi veziyyetde namaz qila bilerler.amma qadin ortunmelidir.hemde namehremlerin ve hetta kafirlerin yaninda tamam ortunmelidir.celb olunmamalidir.Yeni zemaneye gore insan deyismelidir geyimini?duz basa dusdum? Zemaneye gore deyisecek olsa gerek hec qadin evden cixmasin cunki etraf exlaqdan uzaqlarla doludur.
Qara cadra en gozel hicabdir.Emanetdir. Qara cadraya mekruh deyenler ...

əvvəla mən qara çadraya məkruh deməmişəm...yazmışam ki, tam şəkildə qara geyinmək məkruhdur.
İkincisi, əgər qadınlar üçün nümunə Fatimə (as) xanimdirsa, kişilər üçün gərək Hz Ali (as) geyim tərzi nümunə olsun

Sende ele olsan, sende hec ne geyindiyine fikir vermezsen. ele geyinersen.Qadinin geyimini kisinin geyimine qatma

...

Mən gözəl geyinən kişilərə heç nə demədim. Demək fikrim də yoxdur. Kişilərin geyimi ilə işim nədir? Burda kişilerin geyiminden sohbet getmir. Burda qadinlarin geyiminden sohbet gedir ki, bunu da Allah emr edib Nur suresi 31-ci ayede. Kisilerin geyimi barede aye nazil olub? Yox! Amma qadinlarin geyimi barede nazil olub ve numune de peygemberin (s) ciyerparesi Fatimeyi-Zehra(s.a)-dır. İnsanlari azdirma ve camaatin basina yeni fikirler salma. Butun qadinlar ucun numune Əhli-Beytin xanimlaridir. Zaman hansi zaman olursa olsun. Kisiler ucun ise Əhli-Beytin kisileri.

"bizim başqa İmamlarımız var ki. onla çox gözəl libaslar geyiniblər..
hətta sənin kimi insanlar onlar tənə edəndə...İmamlar (as) onlara çox gözəl məntiqli cavab veriblər.."

Bunu əhli-beytin (ə.s) qadinlari haqqinda da deye bilersen?

Ümumiyyətlə Quran oxumusansa, kişiler üçün geyim terzi nazil olmayib ve burda sohbet kisi geyiminden getmir.

Beli, teqvali insan ucun geyimin ferqi olmaz. yamaqli olsun ya ne olsun. gozel geyinsede ne gozel.

Nahaq yere sohbeti bura getirdin. Burda qara geyimden sohbet gedir. Numunevi cadra qara olmalidir.İndi onu geyinen mekruh is gorur? sehv etmiremse bu qara mekruhdur meselesi de kisilere aiddir. Amma qadina hec vaxt mekruh ola bilmez. bunu qadin geyimine aid etmeniz mentiqsizlikdir.

#28105 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 22 декабря 2009 - 11:50 в Ümumislam mövzular

Çadra indi ikrah hissi ilə nəzəri çəkir,amma əlvan geyimlər isə şəhvət hissi ilə,bunlar tam başqa-başqa anlamlardır
Sənin geyimin Allah üçün, onun rizası üçün olmalıdır,day başqaları üçün yox.

mənim bidiyimə görə tam qara rəngdə olan geyim məkruh sayilir..

Xanım Zəhra (s.a) ikrah hissi yaradıbmış? Heç kimin fikri qadına maraqli olmamalıdır. Əgər Allahin emri esasdirsa onun ucun.

Qara cadra bize xanim Fatimeyi-Zehradan(s.a) emanetdir. Hele Azerbaycanda lap vacibdir. Ona gore ki, her cur dinsiz kafir var burda. Tolerantiq bu o demek deyil ki kafir ve kitab ehline gore emanetlerimize xeyanet etmeliyik. onsuzda o qeder tesir ede bilibler ki,valideynlerimiz umumiyyetle dinden uzaqdir coxusu. Sovetin tesirindedirler hele. Ovladlar da behane edir ki, evden icaze yoxdur ve s..Allah esasdir yoxsa ata-ana?

Hec olmasa Xanım Fatimenin (s.a) geyimine mekruh, ne bilim beyenilmeyen deme. Bu seni dinden cixarar.

elə sözlər danışırsınız ki, bu sözlər heç bir məntiqə sıgmır..
Fatimeyi-Zəhra (sa) öz sözlərinə bu şəkildə nümunə gətiməyin..
bir daha təkrar edirəm
...ona qalmış olsa Hz Ali (as) əyninə yamaqlı paltar geyinib...amma bu o demək deyil ki, indiki cavanlar da əyinlərinə yamaqlı paltar geysinlər..

Senin dediyin sozler ise hec mentiqe sigmir. Hz.Ali(e.s) yamaqli geyinirdi ona gore ki, onun dunya malinda zerrece gozu yox idi. Sende ele olsan, sende hec ne geyindiyine fikir vermezsen. ele geyinersen.Qadinin geyimini kisinin geyimine qatma. Kisiler hetta hansi veziyyetde namaz qila bilerler.amma qadin ortunmelidir.hemde namehremlerin ve hetta kafirlerin yaninda tamam ortunmelidir.celb olunmamalidir.Yeni zemaneye gore insan deyismelidir geyimini?duz basa dusdum? Zemaneye gore deyisecek olsa gerek hec qadin evden cixmasin cunki etraf exlaqdan uzaqlarla doludur.
Qara cadra en gozel hicabdir.Emanetdir. Qara cadraya mekruh deyenler ...

#28210 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 23 декабря 2009 - 12:14 в Ümumislam mövzular

Şəbüstari

Siz məni anlamırsız. Mən demirəm ki təzə dinə gələnə gəl zorla çadra geyindir. Xeyr! Amma çadraya dil uzatmayın! Qara çadra bizə əmanətdir!

qardaş bura forumdur..
Forumda da istənilən dini-şəri məsələlər müzakirə oluna bilər..
Əgər Əllamə Təbatebai (rə) çadra baərəsində öz fikirlərini bilirirsə..bu o demkdir ki, o Çadraya qarşı dil uzadır?

SUAL 708:
İslami Hicabdan çadra örtmək məqsəddir?

CAVAB:
Hicabdan məqsəd budur ki, qadın öz xilqətinin gözəlliyini, hər hansı vasitə ilə olur-olsun, göstərməsin.
Çadra məqsəd və şərt deyil, əsas budur ki, örtük olsun.

İslamda bele hallar çox olub,
İmalaraı geydikləri gözəl libaslara görə tənqid ediblər...
Onların tənqidləridə sənin dediyin arqumentlərə əsaslanıb..
Məsələn: imam Sadiq (as) irad edib biliriblər ki, sənin cəddin yamaqli paltar geyinib, amma sən ondan fərli olaraq gözəl libas geyinirsən..!?
İmam (as) onlara başa salıb ki, bu geyim həmin dövr üçün xarakterik idi..
amma indiki dövrdə müəslmanların iqtisadi vəziyyətləri daha da qüdrətlənib..belə olan halda nə üçün köhnə libaslara üstünlük verilisn?
(üzürlü hesab edin,rəvayəti oldugu kimi deyil, yadimda qalan tərzdə yazdım)

Qardaşım, Əllamə Təbatəbainin məqsəd və şərt deyil cümləsinə kim qarşı çıxır ki? Heç kim! Mən qara çadra fərz əməllərdəndir demədim! Mən dedim ki, çadra -keçmişdə qalıb və ya qara çadra ikrah hissi yaradır deməyin! Necə geyinirlər özləri bilərlər(modern hicablılar).

Modern çimərlik hicabları da çıxıb :victoryL: Hicablıların çoxu hicabın qaydalarına riayət etmir. Nur surəsi 31-ci ayəyə heç olmazsa tam riayət etmirlər.

Amma Xanım ZƏhra ki, (s.ə) çadra geyinirdi, ona dil uzatmayın. Yəni, məkruhdur, ikrah hissi yaradır, keçmişdə qalıb kimi fikirlər çadranı gözdən sala bilər, keçmişdə qoya bilər.

Həm də, heç bir islam alimi - qara çadra haqqında - məkruh sözünü dilinə gətirməz.

#28211 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 23 декабря 2009 - 12:20 в Ümumislam mövzular

Şəbüstari

qardaş bura forumdur..
Forumda da istənilən dini-şəri məsələlər müzakirə oluna bilər..
Əgər Əllamə Təbatebai (rə) çadra baərəsində öz fikirlərini bilirirsə..bu o demkdir ki, o Çadraya qarşı dil uzadır?

SUAL 708:
İslami Hicabdan çadra örtmək məqsəddir?

CAVAB:
Hicabdan məqsəd budur ki, qadın öz xilqətinin gözəlliyini, hər hansı vasitə ilə olur-olsun, göstərməsin.
Çadra məqsəd və şərt deyil, əsas budur ki, örtük olsun.

İslamda bele hallar çox olub,
İmalaraı geydikləri gözəl libaslara görə tənqid ediblər...
Onların tənqidləridə sənin dediyin arqumentlərə əsaslanıb..
Məsələn: imam Sadiq (as) irad edib biliriblər ki, sənin cəddin yamaqli paltar geyinib, amma sən ondan fərli olaraq gözəl libas geyinirsən..!?
İmam (as) onlara başa salıb ki, bu geyim həmin dövr üçün xarakterik idi..
amma indiki dövrdə müəslmanların iqtisadi vəziyyətləri daha da qüdrətlənib..belə olan halda nə üçün köhnə libaslara üstünlük verilisn?
(üzürlü hesab edin,rəvayəti oldugu kimi deyil, yadimda qalan tərzdə yazdım)

Qardaşım, Əllamə Təbatəbainin məqsəd və şərt deyil cümləsinə kim qarşı çıxır ki? Heç kim! Mən qara çadra fərz əməllərdəndir demədim! Mən dedim ki, çadra -keçmişdə qalıb və ya qara çadra ikrah hissi yaradır deməyin! Necə geyinirlər özləri bilərlər(modern hicablılar).

Modern çimərlik hicabları da çıxıb :victoryL: Hicablıların çoxu hicabın qaydalarına riayət etmir. Nur surəsi 31-ci ayəyə heç olmazsa tam riayət etmirlər.

Amma Xanım ZƏhra ki, (s.ə) çadra geyinirdi, ona dil uzatmayın. Yəni, məkruhdur, ikrah hissi yaradır, keçmişdə qalıb kimi fikirlər çadranı gözdən sala bilər, keçmişdə qoya bilər.

Həm də, heç bir islam alimi - qara çadra haqqında - məkruh sözünü dilinə gətirməz.

Müasirliyə gəlincə, :victoryL: qardaşım, dedim axı, geyim barədə qadınlar və kişilər bir deyil. Kişi çöldə necə gəzirsə, namazda da o qiyafədə olur. Amma qadın yox. Qadın zinətlərini gizlətməlidir, gözəlliyini gizlətməlidir. Gözəl libaslarını əri üçün geyinməlidir.

#28659 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 28 декабря 2009 - 12:51 в Ümumislam mövzular

Burada bezilerinin fikirleine qatiliram//
Her hicab taxan Fatime olmur...

Heç bir hicab taxan Fatimə olmaz... olmayacaq da.

Əlbəttə baji, Fatimə (ə.s.) məsumdur, Fatimə yeganədir, amma Fatimə nümunədir və Allah Onu nümunə verirsə, deməli ona məxsus olan gözəl sifətləri insan özündə tərbiyə edə bilər. Və inanıram ki, imanda, qeyrətdə, əxlaqda, nəzakətdə, gözəl xasiyyətdə Fatiməyə (ə.s.) oxşayan xanımlar var. Olmasa, onda bun din boşuna gəlib deməkdir.

Razıyam bacım.

Hz.Əli (ə.s) buyrub : Heç kim bir xeyir işi görməyə filankəs məndən daha layiqdir deməsin.

Yəni ki, məsumları görüb onsuzda biz onlar kimi ola bilmərik demək olmaz! Çalışmaq lazımdır. İnsan nəfsinə qalib gələ gələ ən yüksək dərəcələrə çata bilər.

#28657 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 28 декабря 2009 - 12:48 в Ümumislam mövzular

Öyrəndiyim məlumata görə, peyğəmbər (saas) zamanında indiki qara uzun çadra heç bir ərəb ölkəsində nə dəbdə olmayıb, nə də geyinilməyib.
Fatimeyi Zəhra (sa) da qara çadra geyinməyib.
Əksini iddia edən varsa buyursun dəlilləri ilə!

:)

#28365 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 25 декабря 2009 - 08:54 в Ümumislam mövzular

Necə ki, anlamadım, siz örtünün imanla heç bir əlaqəsi olmadığını deyirsiniz???

mən anlamıram ki. siz niyə verilən sualdan yayinırsiniz?
beyem mənim verdiyim sual örtük haqqındadır ?
Sual:
Qara rəngdə olan çadranın imana olan nisbəti haqqında hansı rəvayət mövcuddur?

Mən sualdan yayınmıram, əgər gözlərini yaxşıca açıb yuxarı baxsan verdiyin sualın cavabını görərsən.

Çünki, qara çadra iradsızdır və nümunəvidir. Niyə nümunəvidir? Kimdən alırıq bu nümunəni, onu artıq məntiqinizlə düşünün.

Qara çadra hicabın ən kamilidir. Dərk edərək qara çadra geyinən qadının imanı allı - güllü , bər bəzəkli, zinətlərdən seçilməyən hicablıdan qat-qat üstündür. O təqva örtüsü örtmüşdür.

Deyəsən özünüzü çox ağıllı hesab edirsiniz.

#28280 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 24 декабря 2009 - 15:09 в Ümumislam mövzular

Azerbaycanda, cadraya sielerden cox vahabiler riayet edirler.Onda ele cixir ki,onlarin imani sielerden daha coxdur?

Menim gardas dediyimi sefv basa dusme.Demeyim odur ki,biz gerek elvan hicab taxan gadinlara irad tutmagdansa,birinci novbede dar salvar mini yubka, sinesini acig goyanlari islah edek.Bu kader, menede ele gelir ki,bu sohbeti uzatmagin menasi yoxdur.Muzakire eledik bes geder.

Qardaşım, mən səninlə razı.

Amma vəhabilər daha çox riayət edir deyə çadradan çəkindirməliyik, məkruh deməliyik? Əsla! Həqiqət elə həqiqətdir.

İslah edin. mən çox çalışmışam amma bacarmamışam. Allah kim layiqdirsə, hidayət etsin, layiq olmayanında vay halına.

#28663 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Haydar-i Kerrar 28 декабря 2009 - 13:00 в Ümumislam mövzular

Hicaba gəldikdə isə yəqin əsas mahiyyət nəzərə cəlb olunmamaqdir. Yəni hicab çox al-əlvan, parıltılı, zər-zibonski olmamalidir)))). Bu da aslində zinyət sayılır və diqqət cəlb edir. Demək olar ki, butu islam alimlərinin fikri çadraya üstünlükdədir, deməli daha məqsədəuyğun örtünmə budur. Hazır olsaq da, olmasaq da. Çadraya neqativ münasibət isə vəhhabilərin burdakı fəaliyyətindən sonra daha çox oldu. Ziyandan başqa heç nə gətirmədilər

Amma burda fikirlərlə də razıyam, hər hicablı imanlıdır demək olmaz.

Mən də bunu deməyə çalışıram. Heç olmazsa Nur surəsinə tabe olsunlar ki, baş örtülərini sinələrinin üzərinə çəksinlər, zinətlərini gizlətsinlər. Əlbəttə əgər mahiyyətini dərk edirlərsə .

Təbii ki, qəlbləri Allah bilir. Biz zahiri görə bilərik sadəcə.

Heç bir ziyanverici, kafir, dinsiz həqiqətlərimizi gizlətməməlidir. Çadra ən gözəl hicabdır ən gözəl örtüdür və bunu geyinən qadına da zahirinə görə ikrah yaradır deməməliyik.

Mənim fikrim budur. Allı-güllü, zərzibalı, dar hicab geyinəni isə nə qınayıram nə də bir kəlmə söz deyirəm, özləri bilərlər. Vəssalam:)

Рейтинг@Mail.ru