Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 25-сентября 23)

#95205 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 00:37 в Əqidə və fiqh

Muaviyye meselesine geldikde ise, Selefiler onun adin cekende,"Allah ondan razi olsun" deyirler..Sen shexsi olarag bunu demeye bilersen,amma bütün Selef alimleri bunu edir ve onu Sehabe adlandirirlar.

qardashim 'Mezlum' , bunu sənə deyirəm lakin qoy bashqalari da bilsinlər,burada söhbət Muaviyyənin shəxsiyyətindən getmir ,söhbət kimliyindən asili olmayaraq hər hansi bir səhabədən gedir. yəni biz shəxsən Muaviyyəyə yox bütün səhabələrə istisnasiz olaraq (radiyallahuanhu) deyirik. yəni biz bununla demək istəyirik ki Allahsubhanahuvataala ümumən səhabələrdən razidir.və bu o demək deyil ki onlarin hər bir əməlindən razidir. misalchün Muaviyyənin Əliyə tabe olmamağindan Allahsubhanahuvataala necə razi ola bilər? əsla ola bilməz . Hətta qəzəblənə də bilər və chox böyük ehtimalla qəzəblənib də. Yəni bizim əqidəmiz budur ki , Allahsubhanahuvataala ayri ayri hallarda etdikləri hərəkətə görə ayri ayri sahabileri qinayibsa da ümumən onlardan razi qalib. Yox əgər bunu deməklə biz yaniliriqsa ,hansi ki belə düshünmürük ,bax onda bizi ciddi cəza gözləyir. bu cəzadan da yenə də Allaha siğiniriq .

o ki qaldi selef alimlerinin onu Sahabe adlandirmağina ,bu bir heqiqetdir.

bu qeder.

#94635 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 02:05 в Əqidə və fiqh

yagin ki menim yazimi basha dushmedin?? men yazdim agilsiz salafilere?? ela salafi var ki agillidir shiyani salafiliyi goyur giraga lazim olanda agil ishledir.cunki eger salafi salaf yolu ile getse, gerek ne eba geyinsin, gerek biglari girxib saggali uzadsin, gerek yerda oturub yemak yesin, gerek kompda oturmasin,gerek shekil cekdirmesin,cunki shakil cekdirmek salafilere haramdir, eger shekil cekdirmese shaxsiyyet vasigesi ala bilmez, eger shexsiyyet vesigesi almasa demak cinayet ishi gorur. musigi haramdir garak musigiye gulag asmasinlar salafiler(salaf agidesine gore). Azerbaycan Himnide musigidir. garak mashina minmesinler cunki salaf egidesine gore peygambar(s) deveye minmishdir.
Sadalayim yena?

salamaleykum. tatar səni aldadiblar ya da ki sən hansisa sələfinin sözü ilə sələfi ittiham edirsən. belə olmaz. mən indi sənin sadaladiqlarina qarşi sələfin mövqeyini bildirəcəm. sənin sadaladiqlarini həqiqət bilən sələfilər də oxusunlar və getsinlər elm tələb etməyə ya da sussunlar.birinci sən əbadan danişdin sələfə görə sünnəyə uyğun geyim yaşadiğin ərazidəki geyim olmaldir və yalniz isballa və geniş paltar geyinməklə ətrafdakilardan fərqlənməlisən. azərbaycanda əba geyinmək və bunu islamdan bilmək bidətdir. əba geyinən qardaşlarim unutmasinlar ki geydikləri əbani islamdan bilirlərsə bidət edirlər və dərhal əbani tərk etsinlər. o ki qaldi saqqali uzadib biğlari qirxmağa bu sünnədən olsa da biğlarini tam qirxmamaqla sünnəni tərk etmiş olmazlar və məsləhət də budur. indi də yerdə oturub yemək barədə. baxmayaraq ki ayaq üstə yemək olmaz lakin küçənin ortasinda məsələn torqovida sünnətə riayət etmək niyyətilə çombəlib oturub yeməkdənsə elm əhli belə yerlərdə sünnəni tərk etməyi məsləhət biliblər və buna əməl olunsa daha yaxşidir nəin ki gülüş obyektinə çevrilmək.o ki qaldi kompda oturmamaqa bir dənə də alim yoxdur ki kompda oturmaği qadağan etsin əksinə komputerdən istifadəyə təşviq edilir. selefden kim desə ki kompda oturmaq olmaz o adam ya cahildir ya da səfeh. indi də şəkil barədə .bir dənə də alim yoxdur ki şəxsiyyət vəsiqəsi üçün şəkil çəkdirməyi qadağan etsin. bunun əksini deyən ya cahildir ya da səfeh.o ki qaldi musiqiyə bəli musiqi haramadir. indi isə maşin barədə. sələfə görə maşin minik sayildiğina görə ona minmək nəinki qadagandir hətta sünnədir və hər bir müsəlmanin miniyi o0lmasi lazimdir. kim maşin əvəzinə dəvə minərsə və bunu islamdan sayarsa o insan bidət edir və bu bidetini terk etməlidir.

o ki qaldi soruşursan ki sadalayim yenə buyur sən sadala mən də cavab verim inşallah.

#95270 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 29 августа 2012 - 03:31 в Əqidə və fiqh

Jamaat, bura sifariş zalı deyil. Biri gəlib deyir əsl sələfi bizik, o biri deyir əsl sələfi bizik. Ona görə də birinizə "terrorçu sələfi", birinizə "mülayim sələfi" demək ən doğrusu olur. Hərəniz də gündə bir amerika kəşf edirsiz. Məsələn biz deyirik əsl şiə bizik. Amma taixdə "zeydi şiə", vaqifi şiə", "on iki imamçı şiə" terminləri var. Bunu niyə problem edirsən mən başa düşmürəm.

'master_ier',bəlkə maraqli oldu . mənə elə gəlir ki burada kimin sələfi olduğunu neytrallar aydin görə biliblər. səndən fərqli olaraq bu məqaləni yazanin qərəzi yoxdur burada. qərəz deyəndə mən maraqi nəzərdə tuturam.

28.08.2012 [9:27]
Gündəm
DİN QİYAMINI KİM HAZIRLAYIR?

Azərbaycanı kafir ölkəsi adlandırıb cihada çağıranların hakimiyyətdə himayədarları var

1352 dəfə baxılıb

Xəbər verdiyimiz kimi, Azad Suriya Ordusunun tərəfində vuruşanlar arasında xarici ölkə vətəndaşları da var. “Frans Press” agentliyinin məlumatına görə, Hələb döyüşlərində onlarla ölkədən olan könüllülər iştirak edir. “Frans press” müxbiri Liviyadan olan döyüşçü ilə söhbət edərkən əlindən yaralanan və ərəb dilində bilməyən birini görür.

Məlum olur ki, oralarda onu bu vaxta qədər görən olmayıb. “Əlindən yüngül yaralanan gənc döyüşçü qarşısına çıxanlardan kimin türk dilində bildiyini soruşur, məlum olur ki, o, Azərbaycandandır, növbəti toqquşmalardan birində öz dəstəsindən ayrı düşüb.

“Mən televizorda Suriyada baş verənləri izləyəndə şoka düşdüm və qərara aldım ki, Bəşər Əsədlə mübarizədə suriyalılara kömək etməliyəm. İlk dəfədir ki, mən bu cür mübarizədə iştirak edirəm”, deyə, adı göstərilməyən həmin azərbaycanlı bildirib.

Xatırladaq ki, Azərbaycan vətəndaşlarının xarici ölkələrdəki münaqişə bölgələrində hərbi əməliyyatlarda iştirakı barədə ən müxtəlif məlumat yayılmaqdadır. Şimali Qafqazdakı münaqişə nöqtələrindəki iştiraka görə Azərbaycan məhkəmələri tərəfindən mühakimə olunan şəxslər də az deyil. Azərbaycan həbsxanalarında xarici ölkə vətəndaşları olan, adıçəkilən döyüşlərdə, artıq mühakimə olunmuş azərbaycanlılarla birlikdə iştirak edənlər də kifayət qədərdir. Ümumiyyətlə, “dini əqidəsinə” görə bir sıra qətllər törətməkdə ittiham olunaraq həbs olunanlar (Ziya Bünyadov, Etibar Erkin və s. qətlləri ilə bağlı işlər) da var.

Odur ki, Azərbaycan ictimaiyyətini həmin radikal dini qrupların kimliyi maraqlandırır. Maraqlıdır ki, bir çoxları həmin şəxsləri sələfi cərəyanı ilə bağlayırlar. Lakin proseslərin təhlili daha ciddi siqnallardan xəbər verir. Bu gün radikallığı ilə seçilənlər də sələfilər deyil, tamamilə başqa dini cərəyanın nümayəndələridir.

Son zamanlara qədər Azərbaycanda ən radikal dini qrup kimi Qamət Süleymanovun rəhbərlik etdiyi icma sayılıb. Lakin 2003-cü ildən başlayaraq, həmin icma üzvləri arasında ciddi qarşıdurmanın baş verməsi və parçalanması barədə geniş ictimaiyyətə az məqamlar bəllidir. Məsələnin kökündə ideoloji baxışlar dursa da, parçalanmaya səbəb və sonrakı proseslər demək olar ki, geniş təhlil edilməyib.

2003-ci ildə eks-prezident Heydər Əliyev vəfat edərkən, “Əbu Bəkr” məscidində Qamət Süleymanovun rəhbərliyi ilə ona cənazə namazı qılındı. Bu zaman bir qrup icma üzvü Azərbaycanı kafir ölkəsi adlandıraraq Hacı Qamətdən dinsiz dövlət strukturları ilə əlaqəni tam kəsmək tələb olundu. Həmin şəxslər Q.Süleymanovun qarşına belə bir sual qoydular: “Azərbaycan kafir ölkəsidirmi? Əgər, belədirsə, onda cihad elan olunmalıdır”.

Bu münaqişə onsuz da dərinləşməkdə olan qarşıdurmanı daha da çıxılmaz vəziyyətə saldı. Nəticədə Hacıbala adlı şəxsin rəhbərliyi ilə bir qrup şəxs icmanı tərk edərək, Q.Suleymanovu münafiq və satqın adlandırdı. Dini terminologiya ilə desək, təkfir elədi. Q. Süleymanov isə icmanı tərk edənləri xəvaric (xaric olunanlar) adlandırdı.

İstər şiə, istər əhli sünnə məzhəbinə qarşı sərt mövqe nümayiş etdirən xəvariclər birinciləri müşrik (Allaha şərik qoşan), ikinciləri bidət əhli (dinə sonradan gətirilmə) adlandırmaqla kifayətlənmədilər və sələfilərdən təkfir etməyi və cihada başlamağı tələb etdilər. Əslində, Əbu Bəkr icması ətrafında baş verənlərin və bu məscidin indiyənə qədər qapalı qalmasının səbəblərindən biri də budur.

Azərbaycanda radikal fəaliyyət göstərə bilməyən xəvariclər öz potensiallarını göstərə bilməkdən ötrü Şimali Qafqaza üz tutmağa başladılar və əsas ssenari də məhz bundan sonra yazılmağa başladı.

Əslində onların Rusiya xüsusi xidmət orqanları tərəfindən idarə olunduğu barədə məlumatlar elə o zaman yayılırdı. Təhlillər rus kəşfiyyatının xüsusisi dəstələr yaratdığını və “Şimali Qafqaz laboratoriyasında” onları uğurla təcrübədən keçirdiyini göstərirdi. Hərbi təlim və döyüşlər keçmiş, zombiləşmiş, əsasən idmançı və azsaylı xalqlardan ibarət olan bu qrup Moskva üçün kataklizmlər anında Azərbaycanda diversiyalar törətməyə lazım idi. Lakin hədəfi özündən yayındıra bilməkdən ötrü həmin qrupların yaxın Şərqə göndərilməsi mühüm idi. Bu, eyni zamanda hazırlıq üçün daha effektli laboratoriya ola bilərdi. Odur ki, Suriya və digər ərəb ölkələrindəki döyüşlərdə iştirak edən insanların arasında Azərbaycan vətəndaşları daha çox şimal qonşumuzun sifarişlərini həyata keçirənlər kimi səciyyələndirilə bilərlər.

Bəlkə də burada bitirmək olardı. Lakin indiyənədək Azərbaycan əleyhinə hazırlanmış insanların gələcək fəaliyyətlərinə nəzər yetirməmək mümkün deyil.

Şimali Qafqazdakı əməliyyatlarda “meşə qardaşlığı” və s qruplarda fəaliyyət göstərən şəxslərin Azərbaycana dönərkən həbs edilməsində bəlkə heç bir ədalətsizlik yoxdur. Lakin o insanların qrup halında eyni həbsxanalara yerləşdirilməsi və oradakı fəaliyyətləri son dərəcə qorxulu tendensiyalardan xəbər verir.

Keçmiş məhbuslarla söhbət və araşdırmadan bəlli olur ki, həbsdə olan xəvariclər üçün xüsusi şəraitlər yaradılıb. Əgər, sələfilər və şiələr belə imtiyazlardan məhrumdularsa, xəvariclərin birgə toplaşmaq, kitablarını yaymaq, təbliğatlarını genişləndirmək və təşkilatlanmaq imkanları var. Bu insanlar azadlığa hazır komanda kimi çıxacaqlar və ən qorxulusu odur ki, təkfir etməkdə, özləri kimi olmayanları günahkar, kafir və s epitetlərlə damğalayıb, mübarizəyə başlaya bilərlər. Bir çoxları səmimi dindar olan bu insanlar Rusiya kəşfiyyatına dolayısı ilə xidmət etmələrindən xəbərsizdilər. Onlar Dağıstanda baş verənləri, Azərbaycanın şimal rayonlarında hazırlanan təxribatları, dini müstəvidə ölkənin şərti olaraq, şiə, sünni bölgələrinə parçalamaq və qarşıdurma yaratmaq ssenarisindən xəbərsizdilər. Lakin bu barədə onları təşkilatlandırmaqla məşğul olanlar ciddi şəkildə düşünməlidirlər; bunun adi bir səriştəsizlik olduğunu söyləmək sadəlövhlük olardı.

Qısa bir zamanda Penitensiar sistemdə dəmir intizam yarada bilən, hətta kriminal aləmi darmadağın etməyə müvəffəq olmuş, böyük iddialara malik olan general Mədət Quliyevin bu məsələni nəzərə almaması bir çox suallar doğurur. Ən acınacaqlı hal odur ki, bu məsələ hüquq müdafiəçiləri, mətbuat və müxalifətin diqqətindən də kənardır. Odur ki, Azərbaycanda təkfirçi bir qrupun törədə biləcəyi təhlükələr barədə həyəcan siqnalı çalmağın vaxtı çoxdan çatıb. Əks təqdirdə, “Şimal təhlükəsi” bu dəfə həbsxanalardan başlayacaq. Rusiya emissarı da hakimiyyətə gələ bilməkdən ötrü, həbsxanalarda olan “zombi komandası”ndan gen-bol yararlana bilər...

Azər RƏŞİDOĞLU

p.s cavab verməyin vacib deyil.

#94839 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 18:44 в Əqidə və fiqh

Qardaş sənə deyəndə ki, sufilik nədi bilmirsən gərək razılaşardın.

salamaleykum.

mən razilashmadim və düz də etdim.

#95209 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 01:15 в Əqidə və fiqh

Nece olur, Besher Asad konusunda toplana bilirsüz,amma Adnan Arur kimi yalanci,ümmet düshmeni olan Aliminiz haqqinda din alimleriniz toplana bilmirler?

Bunlari bilmek mene cox maraglidir..Düshünürem neinki mene her bir müselmana maraglidir.!

seni inandiriram ki eger əgər önəmli olsaydi onun haqqinda da toplanardilar. hele ki esed selahiyyet sahibidir. ona göre de onunla bağli toplanirlar.

p.s. o ki qaldi esed gedenden sonra nə olacaq bax o maraqlidir. eger düshünürlerse müselmanlara yaxshi olacaq , bax bu olmayacaq. chünki esedi deviren müselmanlar yox kafirlerin elinde oyuncağa dönənlərdir . sifarishi kim veribsə o da sonda ortaya chixacaq necə ki misirde ve s. yerlerde chixdi. bir az da maraqlananlar üchün deyim ki ərəb ölkələrində,kafirlərlə dost olan ve ya en azindan düshmen olmayan turkmodelli islam dövletleri qurulmaq istenilir. erdoğani da chox teriflemesinler. o da amerikaperestdir neinki islamperst. sizin üchün hech maraqli olmadi ki natoya bağli olan hərbchiləri əzməyə kim və niyə ona imkan verdi? bax bu da chox uzun məsələdir ve men de chox balaca adam olduğuma görə burada da susuram.

bu qeder.

#94840 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 18:52 в Əqidə və fiqh

Məsələn İbn Teymiyyəyə "Kadiri sufisi" deyirlər.

salamaleykum.

'master_ier qardash düz deyirsən ibn teymiyyeye "Kadiri sufisi" deyirlər. və onu deyənlər qələt eləyir necə ki shiələrə rafizi deyənlər də həmchinin qələt eləyir.qardashim əsil shiələr rafizi olmadiği kimi ibn teymiye de sufi deyil.necə ki biz vahabi deyilik. əsas o deyil ki insana haqqinda nə deyirlər əsas odur ki o özünü necə təqdim edir. mən əminəm ki siz shiəsiz rafizi deyilsiniz necə ki əminəm ki biz də vəhabi yox sələfik. bax belə.

P.S. indi bilmirəm nə deyirlər əvvəllər polislərə it deyirdilər baxmayaraq ki onlar it deyildilər polis idilər özüdə ki adama oxshayirdilar.

#95162 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 22 августа 2012 - 14:48 в Əqidə və fiqh

sen hele de daniwirsan? )))

bəli mən hələ də danishiram.

xosh gəlmisən . gəl sən də danish.

amma sərhəddi kechmə.

P.S, əgər düshünürsənsə ki sənin cəzalanmağina mən səbəb olmusham və əgər bu belədirsə onda mən səndən üzr istəyirəm.

#94954 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 13 августа 2012 - 07:21 в Əqidə və fiqh

Arab, sene deyilib axi artstlik eleme )

mən sənə xəbərdarliq etmishdim sən isə nəticə chixartmadin və məni görmək istəmədiyim ishə vadar etdin.

indi mənə qulaq as. əgər mən sən deyən Arab nikli kəsəmsə və ya sənin nəzərdə tutduğun və artistlikdə ittiham etdiyin kəsəmsə Allah mənə lənət etsin .yox əgər mən həmən kəs deyiləmsə Allah sənə lənət etsin.

P.S. ay Arab sən bilmirəm buna nə edibsən ancaq onu bilirəm ki bu adamin məlun olmağina səbəb oldun . yaziğin gəlmir sənin buna .

#95207 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 00:55 в Əqidə və fiqh

Jamaat qardashim,eyer Adnan Arur kimi alimler selef deyillerse, bunlar Selef adindan nece cixish ede bilerler? Bes buna sizin hegigi dediyin Selef alimleri nece göz yumurlar?

qardashim men senin narahatchiliğini seninle bölüshürem ve seni inandiriram ki selef alimleri lazimi yerde lazimi sözlerini deyibler. en azindan onu deyibler ki o adamda problem var.

bu qeder.

#94955 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 13 августа 2012 - 07:23 в Əqidə və fiqh

Arab, sene deyilib axi artstlik eleme )

mən sənə xəbərdarliq etmishdim sən isə nəticə chixartmadin və məni görmək istəmədiyim ishə vadar etdin.

indi mənə qulaq as. əgər mən sən deyən Arab nikli kəsəmsə və ya sənin nəzərdə tutduğun və artistlikdə ittiham etdiyin kəsəmsə Allah mənə lənət etsin .yox əgər mən həmən kəs deyiləmsə Allah sənə lənət etsin.

P.S. ay Arab sən bilmirəm buna nə edibsən ancaq onu bilirəm ki bu adamin məlun olmağina səbəb oldun . yaziğin gəlmir sənin buna .

#95251 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 28 августа 2012 - 06:03 в Əqidə və fiqh

jamaat
sənə bir sual vermək istərdim
sən bu usul kafi kitabınından qurana zidd getməyən imam sadiq.r.a. hədislərini qəbul edirsən ?
çünkü imzanda bu sözlər yer tutur

sen hardan chixdin? səni hələlik cahil sayiram. de görək sənin sualinin arxasinda hansi zay niyyətin durur? chasib birden elə bilərsən ki qeybi bilirəm, lakin narahat olma mən sənə sual verirəm ki 1-ci sən müsəlmansan ya yox? 2-ci sualimi isə 1-ci sualima cavab alanda verəcəm.

hələlik bu qədər.

#94961 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 13 августа 2012 - 13:33 в Əqidə və fiqh

Salam aleykum!

jamaat qardash,islamda sevmemek ne zamandan günah olub? Cavabina önceden teshekkür edirem.

vaaleykumasalam.

qardashim,sual verirsen ki sehabeleri sevmemek nezamandan günah olub?

mən də cavab verirem Allahin iznile.sehabeleri sevmemek nə deməkdir? gəl əvvəlcə bu məsələyə baxaq. əgər sən səhabəni sevmirsense ve qesdin budur ki o Allah resuluna dini yaymaqda yardimedib hansi ki bu imkansizdir ,onda sən nəinki günah edirsən hətta əbədi cəhənnəmi haqq edirsən. bu halda yalniz qeyri müsəlmanlar olurlar. ikincisi ise əgər sən səhabəni sevməməkdə qəsdin budur ki o səhabə Allah rəsuluna xəyanət edib və hansi ki bu nəzəri cəhətdən mümkündür bax bu halinda sən böyük günah edirsən o vaxt ki özünü sələfə nisbət edəsən. üchüncüsü əgər sənə hüccət qaldirilarsa və sənə sübut olunarsa ki səhabələri sevməmək olmaz və hətta sən bunu anlayarsansa bax bundan sonrasevməməkdə israr etsən onda günah etmish olarsan hansi məzhəbdə olmağindan asili olmayaraq.

.

P.S.baxmayaraq ki Ali (R.A) da sahabədir lakin burada istisna olaraq onu seməməklə münafiq olaraq əbədi cəhənnəmi haqq edərsən baxmayaraq ki bu dünyada müsəlmanlardan sayilacaqsan.

#94634 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 01:33 в Əqidə və fiqh

Ay salafi bes sen neye esasen deyirsen ki abubakri va ya omeri sevmayan musalman sayilir, bu sanin oz fikrindir ya alimlerivin?? sanad getire bilersen?

salamaleykum.

tatar sən soruşursan ki mən nəyə əsasən deyirəm. mən Quran və Sünnəyə əsasən deyirəm ki hər hansi səhabəni sevməmək insani ümmətdən çixarmir sadəcə olaraq sələfilikdən çixarir. yenə də sünnəyə görə Əhli beyti sevməmək insani münafiq edər və insani islamdan çixarmasa da nəticədə insan nicat tapanlardan olmaz. lakin hər hansi səhabəni sevməmək insani əbədi cəhənnəmi haqq etdirməz. burada bir istisna var ki səhabələrin tamamini sevməyənlər əbədi cəhənnəmlikdirlər. belə bir müsəlman isə hələki dünyaya gəlməyib. səhabənin tamamini sevməyənlər yəhudilərdir və onlar da məlumdur hara vasil olacaqlar. o ki qaldi sənədə,şəriətə görə müsəlmani kafir görənlər dəlil gətirməlidirlər daha müsəlmana müsəlman deyən nə dəlil gətirməlidir ki. mənim dəlilim odur ki hansisa səhabələri sevməyənlər onlari peyğəmbərə müxalif olduqlarina görə sevmirlər. hərçənd ki mən belə əqidədə deyiləm lakin qarşi tərəfi təkfir etməyə əlimdə dəlilim yoxdur. bir də təkrar edirəm selefin cumhuruna görə də şiələr müsəlman sayilirlar

#94985 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 00:31 в Əqidə və fiqh

O zaman ilk öncə Şeyx əl-Fauzanın rəyi barədə fikirlərini bölüş.

[media][media][media]http://www.youtube.com/watch?v=IDWHU-rz2mY[/media][/media][/media]

salamaleykum.

deyirsən ki " ilk öncə Şeyx əl-Fauzanın rəyi barədə fikirlərini bölüş."

mən də bölüshürəm. doğrusunu deyim ki sən məni təəccübləndirirsən. və əgər sənin yazilarinda cahillik olsaydi mən sənə cavab verməzdim ətrafli. lakin sənin cahillərdən olmadiğini bildiyim üchün cavab vrirəm.

master_ier dəqiq deyə bilmərəm sən yazmishdin ya yox ,lakin mənim əqidə qardashlarimdan birinə chox ağilli cavab verilmishdi siz tərəfdən. və mən də sizlərdən birinin cavabini dəstəkləmishdim və cavabi doğru görmüshdüm,sadəcə olaraq fikrimi bildirməmishdim . lakin indi bildirmək istəyirəm. məsələ belə idi ki, bir nəfər sizləri ittiham edirdi ki hansisa ayətullah fetva verib ki əhli sünnə kafirdir və onlari öldürmək savabdir və s. siz də cavab verdiniz ki "get yaxshi oxu və sonra danish". siz sonra həmən ayətullanin həmən fetvasini yerləshdirdiniz və bildirdiniz ki orada söhbət əhli sünnədən yox nasibilərdən gedir. mən də təsdiq edirəm ki hech bir ayətullah nəinki əhli sünnəni öldürməyi savab bilir hətta onlarla mülayim olmaği doğru bilir. mən də bu barədə kifayət qədər dəlillər var.

bunlari yazmaqda məqsədim isə odur ki ,sənin yerləshdirdiyin Şeyx əl-Fauzanın rəyində söhbət shiələrdən yox rafizilərdən gedir.

bu qədər.

#95203 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 00:21 в Əqidə və fiqh

Salam aleykum!

Burda ireli sürülen her hansi iddianin böhtan olmadigini sen menden de yaxshi bilirsen.

vaaleykumassalam!

mən tam səmimi deyirəm ki mən bunun böhtan olmadiğini bilmirəm ,nəinki səndən yaxshi bilirem.

əgər bunlar böhtan deyilsə avtomatik olaraq müsəlmanin qanini tökməyə əmr edənlər sələfilikdən chixib xavaric olurlar. burada yalniz dövlət orqanlari istisnadir.yəni asayishi qorumaq üchün üsyan etmish müsəlmanlara atilan güllələr istisnadir.səlahiyyətli orqanlardan bashqa hech bir sələf aliminin ixtiyari chatmir ki hansisa destenin güllələnməyinə fetva versinler. əgər sizdə bu dəlil varsa mən də sizinlə shərik olaraq o alimləri qinamağa haziram. lakin yenə də təkrar edirəm,sələf alimləri bu məsələdə chox ehtiyyatlidirlar və səlahiyyətləri chatmadiqlari halda bu fetvalari verməzlər.

bu qədər.

#94986 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 00:41 в Əqidə və fiqh

Sənin alimlərinin cumhuru axı kimlərdi?

mənim alimlərimin cumhuru deyildikdə o nəzərdə tutulur ki yəni alimlərimizin əksəriyyəti.

mənim alimlərimin icmasi deyildikdə isə nəzərdə tutulur ki yəni alimlərimizin hamisi .

bu qədər.

#95206 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 00:49 в Əqidə və fiqh

Men bu meseleni (Adnan Arurun Suriyeye NATO goshunlarinin cagirmagin) özünü senin kimi Selef adlandiran birisinden sorushdum,o mene bilirsen nece cavab verdi? Adnan Arurun NATO goshunlarini Suriyeye cagirmagda haklidir ve buna delil olarag Peygemberin(s.e.s) Bedr savashinda xaricilerin kömeye cagirdigini delil getirdi.

kim ki deyir ki "Adnan Arurun NATO goshunlarini Suriyeye cagirmagda haklidir " o shəxs yanilir. Arurun buna haqqi chatmir. getirdiyi delil de batildir. Ona görə ki Peyğəmbərimiz bir rəhbər idi və buna səlahiyyəti chatirdi. Arurun isə buna səlahiyyəti yoxdur. size bir misal chekim inshallah ki mesele aydin olar. Sabah əgər xavaricler Məkkəni ələ kechirmek isteseler və bu məqamda saudyye hökuməti natodan silahli yardim istese bunu ede biler ,necə ki 70ci illerde bunu bir defe etmishdir ve neticede de xavaricleri mehv ederek Allahin evini onlarin elinden xilas etmishdi. bu böyük meseledir,men ise balaca adam ,ona göre bu qisa melumatla kifayetlenirem.yoxsa ki bu genish bir mövzudur.

o selefi qardashima da de ki gətirdiyi dəlil burada yerinde deyil ve inshallah bir de bu delili bele yerde getirmesin. müqayise düzgün olmadi.

bu qeder.

#94987 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 00:52 в Əqidə və fiqh

əl-Buxari deyir ki, cəhmilərlə şiələrin arxasında namaz qılmaqla xristian və yəhudilərin arxasında namaz qılmaq arasında fərq görmürəm. Onlara salam verilməz, onlar ziyarət olunmaz, onlarla ailə qurulmaz, şəhadətləri qəbul olunmaz və qurbanları yeyilməz. (Xalqu Afal əl-İbad, s.14)

[attachment=2889:kae.

əl-Buxari görmürsə özü bilər. mən güman edirəm ki əl-Buxari® rafiziləri qəsd edib. sələfin cumhuruna görə shiələrə salam verilər, onlar ziyarət olunar, onlarla ailə qurmaq məsləhət olmasa da kəbin halaldir, shəhadətləri qəbul olunar və qurbanlari yeyilər. o ki qaldi arxalarinda namaz qilmağa burada bəli sələfə görə bu məqbul deyildir. səbəbi isə chox sadədir. səbəb əqidə ilə bağli deyil fiqhlə bağlidir. yəni dəstəmazla.

bu qədər.

#95208 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Sene bir hegigeti deyim? Bu kimi ishi bir Shiye alimi görseydi,bütün islam dünyasi ayaga galxardi.Shiyeler Allahin düshmenidir deye, bütün medialar bar-bar bagirardi.

beli men seninle raziyam. chinki sen dediyin medialarin choxu shiələrin əlində deyil və mən də təsdiq edirəm ki bu məsələdə bəzən hədd ashilir. yəni bildi bilmədi hami shiəni tənqid edir . sorushanda da elə səbəblər deyirlər ki vallahi o səbəblərin choxu sünnülərdə də mövcuddur.

bu qeder.

#94988 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 00:58 в Əqidə və fiqh

Əhməd b. Hənbəl deyir ki, istər Cəhmi, istər Qədəri, istərsə də rafizi olsun, əgər öz yollarına dəvət edirlərsə, onlara nə salam verilər, nə də cənazə namazı qılınar. (Sənədi səhihdir).

كتب إلي يوسف بن عبدالله قال ثنا الحسن بن علي بن الحسن أنه سأل أبا عبدالله عن صاحب بدعة يسلم عليه قال إذا كان جهميا أو قدريا أو رافضيا داعية فلا يصلي عليه ولا يسلم عليه // إسناده صحيح

əl-Xəllal, əs-Sünnə, 3/494, r.485

bəli bu sələfin görüshüdür və burada hech bir problem yoxdur. fikir verirsinizsə İmam Əhməd buyururki "əgər öz yollarına dəvət edirlərsə"

əlhəmdulilləh ki siz rafizi deyilsiniz. yəni səhabələri sevməsəniz də onlari söymürsünüz və təhqir etmirsiniz.

bu qədər.

#95210 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 01:24 в Əqidə və fiqh

Jamaat,

sənin cavablarını oxudum və bu qənaətə gəldim ki, hər bir məsələ barədə ayrıca mövzu açıb səninlə söhbəti davam etdirim. Çünki, söhbət uzanır və kənar müdaxilələr imkan vermir ki, insanlar sənin ziddiyyətli sözlərini tam dərk edə bilsinlər.

'master_ier',

sən əgər ayrica mövzu achmaq isteyirsense gerekdir ki , evvelce bu achdiğin mövzunun adini deyishesen.Çünki bu ad biz selefilere qarshi adaletsizlikdir. Yox eger sen bunu edaletli sayirsansa onda seninle danishmağa menim gücüm chatmaz. Ona göre yox ki seninle danishmaq chetin olacaq ,ona gre ki edaletsiz olanlarla danishmaği bacarmiram.

P.S.haqqina girdimse haqqini halal et.

#94989 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:03 в Əqidə və fiqh

Əbu Sad əs-Səmani əş-Şafei lap kökündən vurub. Şiələrin təkfiri barədə icma elan edib.

Ümmət İmamiyyənin təkfiri məsələsində icma etmişdir, çünki onlar səhabələri azmış hesab edir, onların icmasını rədd edir və onlara yaraşmayan sözlər deyirlər.

واجتمعت الامة على تكفير الامامية لانهم يعتقدون تضليل الصحابة وينكرون إجماعهم وينسبونهم إلى مالا يليق بهم

əl-Ənsab, c.3, s.188

burada söhbət rafizilərdən gedir. yox əgər burada söhbətdə qəsd olunan cəfəri məzhəbidirsə onda mən bildirirəm ki nəinki bu məzhəb təkfir olunmur hətta cumhura görə cəfərilər ümmətdən sayilir.

bu qədər.

#95268 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 29 августа 2012 - 02:07 в Əqidə və fiqh

Yaxshi ay Salafi.
Bizim egideye gore Imam tanimag lazimdir. bes sizin egideye gore imaminiz kimdi hal hazirda??

ay shiyə . bu ayri mövzudur. bunun cavabini da sən bilirsən. nahaq yerə burada mübahisə achmaq istəmirəm. mən bu mövzuda alimlərimizin dediyindən artiq bir shey demirəm. shəxsi fikrim bashqdir, lakin mən öz fikrimdən Allah xatirine vaz kechirəm. səbəbi də odur ki ,mənə elə gəlir ki mənim fikrim yanlishdir və mən öz nəfsimlə danishiram. əgər nəfsimdəkinin sheytan vəsvasəsi olmadiğini bilseydim onda sələfiliyi tərk edərdim. selefilikdən bashqa da bütün əqidələri bidət sayiram.

bu qədər.

p.s. tatar, mən sənə səmimi deyirəm sələfilikdən bashqa doğru yolun olmadiğina yəqinliyim var. baxmayaraq ki, müəyyən məsələlərdə problemlərimiz var. bu problemler də ki sələfin yox ,mənim kimi sələfilərindir.

bu qədər.

#94990 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:10 в Əqidə və fiqh

İbn Teymiyyə deyir ki, Rafizilər öldürülməyə xəvariclərdən daha çox layiqdirlər. (Məcmu əl-Fətava, 28/482)

mənə görə isə xəvariclər daha layiqdirlər. dəlilim də budur ki xəvariclər özlərini sələfə nisbət edərək daha chox fəsad törədirlər və fitnələri daha dəhshətlidir. rafizilər isə nəinki özlərini sələf sayirlar əksinə sələfə düshməndirlər və hech vaxt fəsad törədə bilməzlər bizm aramizda.

təkrar edirəm ki əlhəmdulilləh ki siz rafizi yox cəfərisiniz.

bu qədər.

#95322 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 02:57 в Əqidə və fiqh

Sən onun qəlbinəmi girdin görəsən marağı, qərəzi və ya hər nəyisə yoxdur bu mövzuya qarşı?

xeyir mən onun qəlbinə girməmishəm. sadəcə olaraq bir müsəlman haqqinda sui zenn etmək qadağandir,mən isə onun haqqinda husnu zenn etmişəm və təəccüblənirəm ki sən niyiə narahat olursan mənim husni zennimden.?

Рейтинг@Mail.ru