Перейти к содержимому

Публикации Bəndə

814 публикаций создано Bəndə (учитываются публикации только с 08-июля 23)

#28243 Vəhabilik.

Отправлено автор: Bəndə 24 декабря 2009 - 01:29 в Şiə-sünni dialoqu

Lakin nə qədər də üstünü bəzəsəniz, əqidə batildir

!
Batil sehv etmiremse puch,xarab demekdir.Vahhabilerin eqidesi niye gore batildir?Dashdan komek istemirler deye?
Indi men islami qebul etmek istesem duz eqidede olmaq uchun neynemeliyem?Gedib Mir Movsum Agadan pul isteye bilerem?

Yox,niyə ki,yetər ki,siz "vəhhabiliyi" seçin,pul özü gələcək cibinizə :(
Elələrini şəxsən tanıyıram deyə,əminliklə sizə deyirəm aa :blushL:
Amma əvvəlcə düşünün: Dinini pula satanın dini var mı????

#16526 Ифтар-собирун

Отправлено автор: Bəndə 08 сентября 2009 - 11:44 в Дискуссии на общие темы

Salam Aleykum. Allah qebul etsin oruclarinizi! Keçim mətləbə.

Bu net-in adı bir az bədnamdır. Ona görə mən evdə valideyinlərimə deyəndə onlara bir az təəccüblü gəldi, uzelrinin ifadeleri lap belə oldu :blink: Amma yenə də başa saıdim ki, hər şey niyyətə görədir.

Allah razi olsun, gəlməyimə razılıq fətfasi verdilər. Amma ümid edirəm əgər imkan edib gələ bilsəm və anamla gəlsəm burda baci-qardashlara bir problem olmaz. İstərdim bacilardan da gələnlər olsun. Təbii ki, xanimlarımızdan iştirak edənlər olsa mən də çalışacam gəlim.

Xanımlar ayrıca "Sobirun-ka" keçirtsələr biz də gələrik :victoryL:
Mən tək anamla yox ee bütün bacılarımla gələrəm :gizildish:
Dinimizə riayət edən ana və bacılarımızın məclisində iştirak etmək çoox gözəldir,şəxsən mənə çoox xoş təsir bağışlayır,çünki yaşadığımız mühitdə belə xanımların əhatəmizdə olmağına ehtiyac böyükdür.
Amma bir şərtlə ki,bu məclis sırf xanımlardan təşkil olunsun :flowers1:

#16254 Ифтар-собирун

Отправлено автор: Bəndə 05 сентября 2009 - 10:10 в Дискуссии на общие темы

Салам братьям и сестрам. Я хотел выбрать самое удобное время для собируна. Думаю пятница 11-го сентября всех устроит.

Итак, объявляем ифтар-собирун. Ребята организуют вам роскошный ифтарчик в пятницу 11 сентября. Время сбора в 20:00. Место встречи Лашараби. Участие 10 манат.

Список открыт.
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Bəlkə hər ikisinin sintezidir?! :scenic:
Bu Lasharabi ərəb restoranıdı, yoxsa fransız? ;)

Bəlkə elə hər ikisinin sintezidir?! :blink:
Adı əybi yox ee,amma bircə mətbəxi frənçistana aid olmasun :cray:

#28040 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: Bəndə 21 декабря 2009 - 22:42 в Əqidə və fiqh

Bir neçə günə inşallah aşura olacaq. Burada olan qardaşlardan soruşuram: Kimsə zəncir vuracaq? Kiminsə qan çıxarmaq fikri var?

Zəncir vurmaq,qan çıxartmaq xanımlarda olmasa da ümumiyyətlə bu işə qarşıyam,Allah qurani-kərimdə də buyurub ki,insanın özü-özünə xəsarət yetirməsi Onun dərgahında bəyənilmir və qadağandır.
Lakin sinə döymək,ağlamaq,xüsusən də İmam Hüseyn (ə.s) üçün, nəinki qəbul hətta Peyğəmbərin (s.ə.v.s) dili ilə desək: "Hüseynə ağlayan gözlər qiyamətdə ağlamaz" Allahın lütf vədidir.

#27252 Знакомство

Отправлено автор: Bəndə 15 декабря 2009 - 22:50 в Дискуссии на общие темы

essalamun aleykum.men de ehli-beyt ashiqiyem,INSHALLAH ALLAHU TAALA QIYAMETTE bizi onlarla mehshur eder.TATAR sizede minnetdaram ALLAH razi olsun cumlemizden INSHALLAH.

Ələykə Salam bacı :) forumumuza xoş prişel eləmisən :girl_in_love:
Sevindiricidir ki,Əhli-beyt aşiqləri günü-gündən artır :yahoo:
Allah bu aşiqləri heç vaxt haqq yolundan ayırmasın,və həsrətlərinə son qoysun :(

#27462 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 17 декабря 2009 - 00:20 в Военное дело

Mirotvoreç, qardaş! Artıq sənin yazdıqlarıvın bir hissəsini yığıb qurtarmışam və bəzilərinə göstərmişəm. İnan ki, hətta onlara da maraqlı gəlib. Artıq davamını istəyirlər.

Mən digər forumçulara qatılaraq deyirəm ki, özüvü yazıçılıqda sına.

Allah amanında.....

QARDAŞİM,MƏN OMRUMDƏ KİTAB YAZMAMİŞAM,hec kitabciliq işi ilə də taniş deyiləm axi.

Mosskva ne srazu stroilas :okL:
İnşəAllah gələn soberuna kitabınızı hazır edib gətirsəz əlaçı olar,üstündə də məxsusi olaraq avtoqraf yazarsız mənim üçün :gizildish:

#27489 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 17 декабря 2009 - 01:51 в Военное дело

Kitabciliq ucun nə qədər şey lazimdir,mən nə bilim,rəy yazan,redaktor,nəşriyyatci,məndə həvəs hani butun bunlarin dalsinca duşum ki,hacansa kitab cixacaq və onun satişi ilə kiməsə ağiz acacam.Yaziram da elə bura,yəqin kminsə xoşuna gələr,və hacansa cap edər!

Redaktorluğu Fidan bajjı yaxşı bajarar,nəşriyyatı bir xeyriyyəçi yuzer öz öhdəsinə götürər,təqdimat mərasimini də mən təşkil edərəm,daha doğrusu təşkilata vasitəçilik edərəm :okL:
İndi hansı "priçinaları" gətirəjəksiz hmm? :)

Hec nə,bizlərdə hər zaman baci sozunə əməl edər və qulaq asarlar,amma hələ cox yaxilar var,tələsikcə yazilari qurtarmaq istəməzdim,hələ ağir doyuşlər,mənim yaralanmağim,itgilər,ən əsasi isə ən dəhşətlisi"bizim batalyonun səhvən Əfqanistana gəlib duşməsi" var,ondan sonra isə ən boyuk faciə vəən boyuk gunahlarim QARABAĞ başlayacaq. Amma indidən deyrəm,nə adlari,nə də tarixləri duzgun yazacağam.Həlak olub duşmən əlində olan torpaqlarda dəfn edilən bir coxlari itkin duşmuş kimi sayilaraq,ailələrində hələ də umid ciraği yanir.Bu ciraği ufurub sondurə bilmərəm!

Hmm,sözlərinizdə həqiqət var,Allah onlara da elə bizə də səbr versin.
O zaman inşəAllah tamam bitirin və ölməz əsəri çap elətdirin :gizildish:

#23531 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 17 ноября 2009 - 21:52 в Военное дело

DOQQUZUNCU HİSSƏ-II .Buyurun yukləyin

:) :D

#17298 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 23 сентября 2009 - 13:20 в Военное дело

SALAM ALEYKUM,

Автору большое человеческое СПАСИБО за тему.

Пусть АЛЛАХ воздаст каждому по мере его деяний, по Душевной сути..

Я всегда вспоминаю соседей-одноклассников. 3 брата, которых русская мама выростила одна. Когда начались военные действия старшие (Натик и Намик) ушли добровольцами. Не смотря на 17-18 лет физическая подготовка была прекрасная, поэтому определили в спец.наз. Так провоевали больше года.

Помню среднего брата Намика. Вернулся с очередной операции, а мамы не было дома. Вот он и заскочил передохнуть к нам. Наши накормили, напоили, когда я пришла со школы сидел на диване и только завидев меня как ребенок подскочил и с гордостью показал первую награду - именные часы за взятие Агдере. 17 лет..

Намика в школе всегда лупили девочки. Не потому, что был слабый, просто джентельмен. Моя старшая сестра его всегда отбивала и отчитывала: ЗНАЕТЕ, ЧТО ВАС НЕ СТУКНЕТ, ЧТО ПРИСТАЕТЕ.

Тогда я спросила ТЫ ЖЕ ТАКОЙ ДОБРЫЙ..КАК ТЫ..УБИВАЕШЬ?

Он посмотрел, вздохнул..НО ЕСЛИ НЕ Я, ТОГДА МЕНЯ..И ПОТОМ ЗНАЕШЬ ЧТО ОНИ ТАМ С НАШИМИ ДЕЛАЮТ..А ЭТО МОЯ РОДИНА. Я НЕ МОГУ ЗДЕСЬ СИДЕТЬ, ЗНАЯ ЧТО ТАМ ТВОРИТСЯ..

КАК ТО ШЛИ НА РАЗВЕДКУ ВТРОЕМ..ВЫШЛИ НА ГОРУ И ТАМ ЛИЦОМ К ЛИЦУ С ИХ РАЗВЕДКОЙ..ЭТО БЫЛ ЕДИНСТВЕННЫЙ РАЗ, КОГДА НИКТО ИЗ НАС НЕ СМОГ ВЫСТРЕЛИТЬ, А ЗНАЕШЬ ПОЧЕМУ..ТЕ ТРОЕ БЫЛИ МОИ ОДНОКЛАССНИКИ!.. 10 ЛЕТ ЗА ОДНОЙ ПАРТОЙ, В ОДНОМ ДВОРЕ!..Я ТО ЗНАЛ ЗА КОГО ВОЮЮ, А ОНИ-ТО ПРОТИВ КОГО ПОШЛИ?!

До его восемнадцатилетия оставалось полтора месяца, когда их подразделение расформировали, а их с братом призвали в обычном порядке. Старший брат не выдержал (уже были 3 тяжелейшие контузии) и уехал в Россию, а Намик ушел на фронт, пообещав нам всем вернуться и отметить 18 летие со всем двором. Так и не вернулся..

Спустя 7 лет его командир нашел его маму и рассказал, что они в ту ночь попали в окружение. Намик всех отослал и остался с парой гранат. Только взрыв и слышали. Вернувшись ничего не нашли..

Прошло 17 лет, а мать все ждет. Правда бумагу о смерти выдали через 10 лет и то через суд. Пришлось всем двором доказывать, что сын у нее Герой и Шехид, а другой инвалид войны, и она мать-одиночка.

Даже спустя 17 лет, она все равно ждет его 17-летнего..

Valideyn üçün övlad itkisi, övladın valideynini itirməkdən daha müsibətlidir.

ALLAH dogma torpaglarimizda qan token cemi baci-qardashlarimiza Rehmet ve Rehm elesin. Bizler ise onlari qerek unutmayag. Hec zaman unutmayag.

Iltimasi dua

Amin!!!
Unutmamağa çalışmalıyıq... lakin deyəndə ki, torpaq soyudur,nə qədər desəkdə ki,bu heç vaxt ola bilməz,amma olur.
Ona görə də bir-birimizə unutdurmamağa çalışmalıyıq.
Bu mövzu da bir daha unudulanları yada saldı....

#17177 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 21 сентября 2009 - 09:43 в Военное дело

Düzünü deyim uzun-uzadı yazıları oxumağa hövsələm olmur deyə, fikirləşdim ki, əvvəldən bir az oxuyub anlasam bəs edər,amma yarımçıq qoya bilmədim,çünki ardında nələr olacağı maraqlı gəldi,hətta çoox sevdiyim köhnə Azərbaycan filmi,"Bizim Cəbiş müəllim"-dən əsgərlərimizi cəbhəyə yola salarkən fraqmenti yadıma düşdü. :rolleyes:
Bəlkə bu xatirə və yazılışın ürək sıxıcı deyil,maraqlı yazılması bu yazını axıra kimi oxumama səbəb oldu)))
Həqiqi maraqlıdır, ardını gözləyirik. :goodL:

P.S MIROTVORES70 qardaş, onu da deyim ki, yazıçılıq qabiliyyətinizi də kəşf etdik.
Bəlkə elə bu yazıları bir kitab şəklində çap elətdirəsiz?! :rolleyes:

#27481 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 17 декабря 2009 - 01:23 в Военное дело

Kitabciliq ucun nə qədər şey lazimdir,mən nə bilim,rəy yazan,redaktor,nəşriyyatci,məndə həvəs hani butun bunlarin dalsinca duşum ki,hacansa kitab cixacaq və onun satişi ilə kiməsə ağiz acacam.Yaziram da elə bura,yəqin kminsə xoşuna gələr,və hacansa cap edər!

Redaktorluğu Fidan bajjı yaxşı bajarar,nəşriyyatı bir xeyriyyəçi yuzer öz öhdəsinə götürər,təqdimat mərasimini də mən təşkil edərəm,daha doğrusu təşkilata vasitəçilik edərəm :gizildish:
İndi hansı "priçinaları" gətirəjəksiz hmm? :okL:

#17490 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 26 сентября 2009 - 08:43 в Военное дело

Fidan baci, hele SİYEZENLİnin havada semichka cirtlamagi :gizildish:

MİROTVORES

qardash, tebrik edirem. xeyirli müzakirələr )

Sizlerden ilham alib davam edirem insheALLAH! bu gece artiq bir hisseni de yukleyecem,AZ'RBAYCAN ordusuna da baxin və ordumuzun yenilikləri ilə sevinin.Ordumuz balalrimizdan təşkil olunub və onun yeniliyinə sevinmək borcumuzdur,bədxahlarin aciğina)))))

MaşaAllah! Sizin hərbi hazırlıq ruhunuz,müsbət olaraq hamıya ötürülür,çox istərdim ki,gənclərimiz sizin kimi qardaşlardan bu ilhamı ala bilsin.Əsgər getməyə cəhənnəmə getmək kimi baxıb,pul verib əsgərlikdən yayınmasınlar.Vətən müqəddəsdir deyib, özləri gizlənməsinlər,vətənə göstərsinlər ki,bu müqəddəsliyi uca tuturlar.
Xoşbəxtlikdən mən də hərbçi ailəsində doğulub boya-başa çatmışam.Mənim atam hərbi-təyyarəçi olub.
Hələ uşaq ikən onunla qürur duymuşuq. Yadıma gəlir,bacımla harda təyyarə və ya vertolyot görürdüksə həmişə sevinclə qışqırırdıq : "Atam uçur,atam uçur" :unsure:
Hətta atam bizi çox uşaqların arzusunda olduğu təyyarənin pilotlar kabinasına da özü ilə aparmışdı :rolleyes:
Uşaqlığımızdan qalmayıb atamın furajkasını geyinib özümüzçün oynamışıq da :unsure:
Onun sayəsində bütün hərbi rütbələri öyrənmişdim,paqondakı ulduzlardan artıq bilirdim kim nə vəzifədədir.
Və hətta düşünürdüm ki,gələcəkdə mən mütləq atamın yolu ilə gedəcəm..amma atam razı olmadı. :(
Hətta ağlayırdım ki,oğlan olsaydım özü aparardı,niyə qız doğuldum :unsure:
Yenə də Allah bilən məsləhətdir.:(
Qardaşlarımıza o qürurlu anı əldən verməməyi söyləmək istərəm.
Təbii ki,dövlətimizin əsgər qardaşlarımızı layiqincə qarşılıyib,onlar üçün yaxşı şərait yaradıb,
evlərinə də baş ucalığı ilə yola salmalarını arzu edirəm.

#23065 Cəbhə gundəliyindən sətirlər...

Отправлено автор: Bəndə 13 ноября 2009 - 22:45 в Военное дело

Özümü yenə təkrarlamalıyam, əhsən :flowers1: çox gözəl.
Bakı haqqında, ailəniz haqda yazdıqlarınız çox zövq verir. Artıq kitab şəklində görmək istəyirəm bu yazıları :D

Hörmətli Komandir qardaş!
Oxucular adından sizdən xahiş edirəm, başqa işlərinizi mümkün qədər təxirə salıb bu yazılarınızı sona çatdırın, tez tez reklam fasilələrinə çıxmaq istəmirəm :)

Razıyam :rolleyes:

#17300 Положние рук в намазе

Отправлено автор: Bəndə 23 сентября 2009 - 13:24 в Агида и фигх

Об скрешивание кур во время молитвы имеется более 20 хадисов и рассказано от 18 сахабов и многие сахих и хасан. Например, об этом есть во всех шести книгах хадисов, в Муснаде Абу Ханифе, Шафии и Ахмеда, в Муватте Малика, в Сахихе ибн Хиббана и ибн Хузеймы, Бейхэги и Даригутни, Бэззар и у многих других. Поэтому ибн АбдулБар в книге Тамхит говорит: "От пророка (с.а.в.) нет ничего против скрешивние рук и это мнение джумхур сахабов и табиинов" (этот ученый тоже из маликитского мазхаба, 20/74-76). я вас опят спрашиваю шииты всё это опят вам не понятно?

Я не знал что у вас это дозволено :loool:

Qardaş deyir " Dil dolaşar,düz danışar" :gizildish:

Извиняюсь за не соблюдения правил,но перевод не тот эффект дает :rolleyes:

#28068 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 22 декабря 2009 - 00:51 в Ümumislam mövzular

al-Islam qardaş,sizdən bir suala cavabı istərdim,əgər cavab vermək istəsəz təbii ki,sadəcə olaraq mənə çox maraqlıdır,siz hansı isə müctehidə təqlid edirsiniz mi? :goodL:
Və əgər edirsinizsə,o zaman onun əlvan hicablar geyinməyə dair fətvasından xəbərdarsınız mı? və əgər xəbərdarsınızsa o zaman sizə bi zahmet,bizi də xəbərdar edə bilərsiniz mi? :rolleyes:

Mən mərhum Lənkəraninin(r.ə.) təqlidindəyəm. Onun fətvasına əsasən açıq və əlvan rəngdə hicab geyinmək (əgər ətrafdakıların diqqətini özünə yönəltməyə səbəb olmasa) caizdir.

Məsələ 111: Qadınlar üçün İslam hicabının həddi-hüdudu nədir? Bu məqsədlə uzun və azad paltar, şalvar geymək və başa örtük örtmək kifayətdirmi? Ümumiyyətlə qadınların ayrı-ayrı şəxslər qarşısında paltar və örtüklərinin keyfiyyətinə necə riayət edilməlidir?
Cavab: Vacibdir ki, qadının bütün bədəni, üzünün surəti və biləyə qədər əlləri istisna olmaqla naməhrəmdən örtülsün, qeyd edilən paltar əgər vacib miqdarı örtərsə, eybi yoxdur, lakin çadra örtmək daha yaxşıdır, naməhrəmin diqqətini cəlb edən libaslar geyməkdən də ictinab olunmalıdır.
İmam, Fazil və Məkarim: "Ürvə", "sətr və satir", 1-ci məsələdən əvvəl və 3-cü məsələdən istifadə etməklə.
İmam: " "Əhkami izdivac"" kitabının İstiftası, səh.194.

Səhv eləmirəmsə, siz bunu "Cəmiyyətdə kişi-qadın münasibətləri" kitabından götürmüsünüz. Eybi yox, amma mən burada dediklərimə xilaf olan nəsə görmədim. Həmçinin də istiftaatdan mənə gələn cavaba əsasən örtünmə dedikdə təkcə çadra nəzərdə tutulmur.
Mən deyərdim ki, Bakıda çadra geyən qadın diqqəti daha çox cəlb edir, nəinki adi hicab geyinən.

Çadra indi ikrah hissi ilə nəzəri çəkir,amma əlvan geyimlər isə şəhvət hissi ilə,bunlar tam başqa-başqa anlamlardır :goodL:
Sənin geyimin Allah üçün, onun rizası üçün olmalıdır,day başqaları üçün yox.

#29344 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 01 января 2010 - 18:04 в Ümumislam mövzular

Fidan

sizi bilmirəm, amma mən bu mövzudan belə nəticə çıxardım ki, toyuğu qara qarğaya çevirmək üçün bəzən hürkütmək lazım imiş. tak vot.

Szin movzudan netice cixarmaginiz qetiyyen menim vecime deyil. O ki, qaldi toyuq meselesine deyesen siz toyuq stilinde dine gelmisiz. tak vot :loool:

İncimə "bacı",amma sən özün deyəsən dindəki əxlaqdan bixəbərsən :victoryL:

#28332 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 24 декабря 2009 - 23:05 в Ümumislam mövzular

Şəbüstari qardaş,MaşəAllah olsun sizə :rolleyes:

#28169 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 22 декабря 2009 - 21:22 в Ümumislam mövzular

al-Islam qardaş,sizdən bir suala cavabı istərdim,əgər cavab vermək istəsəz təbii ki,sadəcə olaraq mənə çox maraqlıdır,siz hansı isə müctehidə təqlid edirsiniz mi? :rolleyes:
Və əgər edirsinizsə,o zaman onun əlvan hicablar geyinməyə dair fətvasından xəbərdarsınız mı? və əgər xəbərdarsınızsa o zaman sizə bi zahmet,bizi də xəbərdar edə bilərsiniz mi? :rolleyes:

Mən mərhum Lənkəraninin(r.ə.) təqlidindəyəm. Onun fətvasına əsasən açıq və əlvan rəngdə hicab geyinmək (əgər ətrafdakıların diqqətini özünə yönəltməyə səbəb olmasa) caizdir.

Məsələ 111: Qadınlar üçün İslam hicabının həddi-hüdudu nədir? Bu məqsədlə uzun və azad paltar, şalvar geymək və başa örtük örtmək kifayətdirmi? Ümumiyyətlə qadınların ayrı-ayrı şəxslər qarşısında paltar və örtüklərinin keyfiyyətinə necə riayət edilməlidir?
Cavab: Vacibdir ki, qadının bütün bədəni, üzünün surəti və biləyə qədər əlləri istisna olmaqla naməhrəmdən örtülsün, qeyd edilən paltar əgər vacib miqdarı örtərsə, eybi yoxdur, lakin çadra örtmək daha yaxşıdır, naməhrəmin diqqətini cəlb edən libaslar geyməkdən də ictinab olunmalıdır.
İmam, Fazil və Məkarim: "Ürvə", "sətr və satir", 1-ci məsələdən əvvəl və 3-cü məsələdən istifadə etməklə.

Səhv eləmirəmsə, siz bunu "Cəmiyyətdə kişi-qadın münasibətləri" kitabından götürmüsünüz. Eybi yox, amma mən burada dediklərimə xilaf olan nəsə görmədim. Həmçinin də istiftaatdan mənə gələn cavaba əsasən örtünmə dedikdə təkcə çadra nəzərdə tutulmur.
Mən deyərdim ki, Bakıda çadra geyən qadın diqqəti daha çox cəlb edir, nəinki adi hicab geyinən.

Çadra indi ikrah hissi ilə nəzəri çəkir,amma əlvan geyimlər isə şəhvət hissi ilə,bunlar tam başqa-başqa anlamlardır :victoryL:
Sənin geyimin Allah üçün, onun rizası üçün olmalıdır,day başqaları üçün yox.

Mən heç açıq rəngli hicabların şəhvət hissinin yaranmasına səbəb olmadığını bilmirdim. Ona görə də mən ələm müctəhidlərin adından sizdən üzr istəyirəm ki, bu geyimə caiz fətvası veriblər. :rolleyes:

Mənim geyimim əgər şəriətin tələblərini ödəyirsə, müctəhidlərin icazə verdiyi tərzdədirsə daha niyə Allah rzası üçün deyil? Qadının geyimində əsas tələb onun diqqəti cəlb etməməsidir. Bakı küçələrində çadra geyinən qadın hamının diqqətini cəlb edir...

Təkrarlanırsız qardaş,bu fikirlərinizə cavabı əvvəlki postda vermişəm,day bilmirəm siz necə başa düşmüsüz,amma mənim təkrarlanmağa heç həvəsim yoxdur :victoryL:

P.S Birdə, qara geyimin (məhz elə çadra da) məkruh olduğunu deyənlərə,bu hökm xanımlara aiddirsə, o zaman Xanımlar Xanımı (s.ə) məkruh olan əmələ əl atıb? :blink: Əstəğfirullah!

#26438 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 08 декабря 2009 - 22:37 в Ümumislam mövzular

7-ci əsrdə "dəb" hicab idi, libassızlığa pis baxılırdı, 21-ci əsrdə isə dəb çılpaqlıq sayılır və çadraya pis baxırlar. (çox təəssüf)

Problem aydındır...əxlaqsız qruplaşmaların həyata baxış tərzi dəb deyil. Dəb tamam başqa anlayışdır. Maraqlıdır ki, çadranın 7-ci əsr dəbi olduğunu etiraf edir, həmçinin də onu 21-ci əsrdə dünyəvi qanunlarla idarə olunan cəmiyyətə tətbiq etmək istəyirsiniz. Niyə özünüz 14 əsr əvvəlki dəbi geyinmir, amma qadınlara uyğun görürsünüz?!

Allahın buyurduğu üzrə xanımların geyinməyini uyğun görürəm (mənim fikrim). İstər hicab olsun, istər niqab, istər çadra və s. Mənim fikrim xanımlara çadra diktatorluğu etmək deyil, çadraya geridə qalmışlıq deyənlərin puç fikirdə olduğunu söyləməkdir.

Vaxtı ilə çadranı atdılar və qəhrəmanlıq hesab olundu və ...

21 ci əsrin dəbini həmən qruplaşmalar deyilmi? İlk öncə dedilər ki dəb belədir, misal üçün bir qrup imansız çıxdı hicabdan keçdi o dediyinə, gördülər ki imanlıları çıxarda bilmirlər, nə edək? Həmən müasir, lakin şəriətə uyğun olmayan hicab dəblərini atdılar ortaya. Və bu cür "hicab"ları da imanlılar lakin savadsızlar qəbul elədi. Amma imanı və ağlı başında olan xanımları heç kəs yoldan çıxara bilmədi. Salam olsun onlara :gizildish:  

:rolleyes: :) :)

#26035 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 06 декабря 2009 - 14:38 в Ümumislam mövzular

Möminə bağışlayın deyəsən palçıq-ın yazısını sona kimi oxumamısınız

Sonuna kimi oxumuşam,heç oxumasam da olardı,çün Əli Şəriətinin oxuduğum ilk əsəri,elə "Qadın-Fatimə-Fatimədir" olub. Sadəcə olaraq mənə lazım olan, sitat olaraq gətirdiyim əsərin o hissəsi idi :D Və özüdə vurğuladım ki,"Burada Əli müəllim elə mən dediyimə işarə edir".Yənii,demirəm ki,o mən fikirlidir,deyirəm ki,o mən demək istədiyimi poetik dildə gözəl qeyd eləyib :rolleyes:
Əli Şəriətiyə gəldikdə isə,onun əsərləri gözəl poetik dilə məxsus olsa da,İslami fikirləri Möhtərəm Alimlərimizin dediyi kimi,"İslamla təzadlar yaradır".Yəni,dində inqilab etmək,yeni fikirlər gətirmək istəyi,heç de alimlər tərəfindən alqışla qarşılanmır :) Hər-halda Şəhid Mutəhhəri hara,Əli Şəriəti hara.

#25972 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 05 декабря 2009 - 20:01 в Ümumislam mövzular

QADININ ÜÇ FORMASI

Müsəlman cəmiyyətində üç növ qadınla rastlaşırıq: müqəddəsnüma dindar qadın; son dövr artmaqda olan Avropa görünüşlü dindar qadın; bir də Fatimə görünüşlü, Fatimə xislətli qadınlar! Nə birinci, nə də ikinci qrup qadınlarla Fatimə arasında heç bir oxşarlıq yoxdur.

Burada Əli müəllim elə mən dediyimə işarə edir. :)
Avropa görünüşlü dindar qadın,yəni müasir dindar qadın deməkdir,amma o,Fatimə görünüşlü qadın deyil,çünki Fatimə görünüşü bir başqa aləmdir.Həm də,hər kəs Xanımlar Xanımından (s.ə) nümunə götürüb o çadranı geyinə bilər,amma hər kəs də O Xanım (s.ə)ola bilməz.Çadra, Xanıma (s.ə) bağlılığın zahiri göstəricisidir.O qədər bacılar var ki,çadradan söhbət düşəndə deyir ona hələ hazır deyiləm,bu sözlər bir növ cahillərin hicaba,namaza gəlməsində etiraz nitqləridir,çünki belə düşünürəm ki,əgər hicab sənin gündəlik işlərini görməkdə maneəçilik törətmirsə,və sən möminə olmağa çalışırsansa,o zaman niyə ona hazır deyilsən?!
Sözlərim,fikirlərim müsəlman qadının xarici görkəminə aiddir,xahiş edirəm dediklərimi əxlaqa və s. aid etməyəsiniz,çünki burada sırf görkəmə aid fikir bildirdim.

#26083 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 06 декабря 2009 - 23:22 в Ümumislam mövzular

'MUMINE'

Hər-halda Şəhid Mutəhhəri hara,Əli Şəriəti hara

.
bu mövuzda şəxsiyyətlərin özlərini deyil..onların fikirlərini müzakirə edirik.
forumçulardan xahiş edirəm ki, şəxsiyyət məsələsini ön plana çəkib əsas fikri mövzudan yayındırmasınlar.

Bu günkü dünyada, xüsusi ilə də şərqdə, fərdi və ictimai təbəddülatlar nəticəsində cəmiyyətdə demək olar ki, qarşı-qarşıya dayanmış “ziyalı-müasir” və “mühafizəkar-dindar” təbəqələri formalaşmışdır. Bu ziddiyyətin qarşısını almaq imkansızdır. Cəmiyyət dəyişdikcə kişi geyimləri, paralel olaraq qadın geyimləri, ümumiyyətlə həyat tərzi dəyişilir.

Hz Ali (as) buyurub:" Danışana deyil, onun nə dediyinə bax"
Dr. Əli Şəriəti öz dövrünün sosioluqu olub...
Bəyəm onun öncədən etdiyi xəbərdarlıqlar bu günkü İslam cəmiyyəti üçün aktual deyil ?

Şəxsiyyəti elə onun fikirləri "şəxsiyyət" olaraq formalaşdırır daa :flowers1:
Doktorun xəbərdarlığına gəldikdə isə,o xəbərdarlıq yox,təzə fikir aşılama metodudur :)

#26085 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 06 декабря 2009 - 23:27 в Ümumislam mövzular

Təəssüf ki, müsəlmanlar geri getməkdə davam edirlər. Onda İslama geriləmə dini kimi baxanları qınamayaq, müəyyən mənada düz düşünürlər...

Hmmm, sizin sözlər bu mövzuya aid idi hə? yəni belə başa düşdüm ki,çarşab sizin üçün geriləmək deməkdir,və hicablı xanımların "moda"sı heç də qərbli xanımın modasından geri qalmamalıdır,yəni bu gün əlvan hicab,kişi geyimi olan,müasir hicablı xanımların üstünlük verdiyi şalvar,və get-gedə qısalan koftalar,axırda da topik olsa,bu yeniliyi normal qəbul etmək lazımdır, heyləmiii? :flowers1:

#27730 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 18 декабря 2009 - 21:18 в Ümumislam mövzular

al-Islam qardaş,sizdən bir suala cavabı istərdim,əgər cavab vermək istəsəz təbii ki,sadəcə olaraq mənə çox maraqlıdır,siz hansı isə müctehidə təqlid edirsiniz mi? :flowers1:

#27866 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 20 декабря 2009 - 17:40 в Ümumislam mövzular

al-Islam qardaş,sizdən bir suala cavabı istərdim,əgər cavab vermək istəsəz təbii ki,sadəcə olaraq mənə çox maraqlıdır,siz hansı isə müctehidə təqlid edirsiniz mi? :gizildish:

Рейтинг@Mail.ru