Перейти к содержимому

Публикации hənbəli_84

224 публикаций создано hənbəli_84 (учитываются публикации только с 17-июня 23)

#95588 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: hənbəli_84 14 сентября 2012 - 10:27 в Şiə-sünni dialoqu

Allah Əhməd ibn Hənbəlin qəbrini ziyarət edir

Müəllif: İmam hafiz Əbul Fərəc Əbdurrəhman ibn Couzi (İmam İbn Couzi), "Mənaqib əl imam Əhməd ibnil Hənbəl"

kitabı, səh 550

Mənbə 1: Doktor Abdullah ibn Abdul Muhsinin təhqiqilə səh 607

Mənbə 2: Səd Kərim Fəqqinin təhqiqilə səh 393

Mənbə 3: Doktor Əli Muhamməd Ömər və Doktor Abdullah ibn Abdul Muhsinin təhqiqilə səh 550

"İmam İbn Couzi buyurur ki, saleh bəndələrdən olan Əbu Bəkr ibn Məkarim ibn Əbi Yəala əl-Hərbi dedi: "Çox yağış yağmış illərdən idi. Ramazan ayının

günlərindən birində bir yuxu gördüm. Adətim üzrə İmam Əhməd ibn hənbəlin ziyarətinə getmişəm. Gördüm ki, İmam Əhməd ibn Hənbəlin qəbri yerə yapışıb.

Onunla yer arasında bir və ya iki saq ölçüsündə məsafə vardı. Öz-özümə dedim: "Qəbrin bu hala düşməsi yağışın çox yağmasındandır". İmam Əhməd ibn

Hənbəlin qəbirdən mənə belə dediyini eşitdim: - Sən düşündüyün kimi deyil! Haqq Əzzə və Cəllin heybətindəndir. Çünki O, mənim ziyarətimə gəlmişdir və

Allah Əzzə və Cəllənin hər il məni ziyarət etməsinin sirrini soruçdum. Allah dedi: - Ey Əhməd, çünki sən Mənim kəlamıma dəstək oldun, bu səbəbdən

Mənim kəlamım mehrablarda yayınar və oxunar."

1. İmam İbn Couzi bu hadisəni Əhməd ibn Hənbəlin fəziltlərindən biri kimi qeyd edir.

2. Etiraz olunsa ki, bu yuxudur və belə bir çey mümkün deyil. Buna belə cavab veriləcək ki, Əhli xilafın səhih hədislərində gəlmişdir ki, Allahı

yuxuda görmək haqqdır və səhihdir.

3. Bu hadisəni nəql edən şəxslər doğru danışan, mötəbər şəxslərdir.

www.burhani.info

Sizin şeyxlər boş-boş işlərlə məşğul olur.
İndi oturub cammatın yuxularını müzakirə edəciyik.
Mən hələ indiyənə qədər yuxunu dəlil gətirib hökm çıxaran Əhli Sünnə alimi görməmişəm.
İddia edirsə ki, belə bir hədislər var hədisləri yazsın və bizim mühəddislərin nəzərində səhih olduğunu sübut eləsin.

#95613 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: hənbəli_84 15 сентября 2012 - 12:06 в Şiə-sünni dialoqu

adə güldürmə özünü ayibdi.dahi alimlərinizin kitablari. kopiyalanib yaxin otur monitora

dahi alimlərimiz olduğunu sübut elə. Edə bilməsən sələfilərə böhtan atdığına görə cavab verəcəksən.

Bu hansısa sufi alimlərin yazdıqlarıdır. Mən açıq aydın bəyan edirəm ki, bu yazılanlar küfrdür.

Hünərin çatır sən də "Ucaların Ucası"nı Cəbrayılın hesab edilməsini küfr olduğunu bəyan elə.

Edə bilməzsən. Çünki sən ya alimlərinin qulusan, ya da öz firqənin qulusan.

#95612 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: hənbəli_84 15 сентября 2012 - 12:02 в Şiə-sünni dialoqu

salam aleykum/// Vahhabi sözünü işlədmək küfrdü? sual verirəm çünki mənə dedilər ki Vəhhab Allahın adıdır və kiməsə Vəhhabi demək eyni Allahi demək kimidir və hətta bunu alçaldmaq ya təhqir etmək məqsədiylə deyəndə -insan böyük küfr etmiş olur...və hətta bunu təhqir mənasınan deməyəndə və bir kimsə ozünə belə desədə yenədə ona bu adı vermək olmaz çünki əgər bir insan özünə Allah desə biz onu Allah adlandıra bilmərik axı..... bu və buna bənzər suallara nə cavab vermək olar?

Bu məsələni Sizə düz izah ediblər. Allah gözəl adlarını pis niyyətlə istifadə etmək olmaz. Kimsə pis əməllə məşğul olursa onu öz adı ilə çağırmaq doğrudur. Əgər kiminsə terror etməyinə əminsənsə elə onu terrorçu adlandır.

#96196 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: hənbəli_84 22 октября 2012 - 15:05 в Əqidə və fiqh

Şiələrdə dinə maraqlı yanaşma var.

Sən deməmişdən əvvəllər şiələrdə baş yarmaq normal qəbul olunurmuş. O vaxtı heç kim fikirləşmirmiş belə bir əməli imamlar etməyib.

İndi başa düşüblər ki, sən deməmişdən imamlar belə bir əməl etməyib, bu əməl dində yoxdur.

Təbrik edirəm bir addım irəli gedibsiniz.

İnşəAllah sizdən sonra gələn şiələr sizdən daha qabağa gedər və ələm, mərsiyə demək, qəbirlərin üstündə məscid tikmək, qəbirləri dövrə vurmaq, qəbirləri qabağında sürünmək, qəbirləri öpmək və qucaqlamaq və s. kimi əməlləri etməzlər.

Axı imamlar bu əməlləri də etməyib, bu əməllər də dində yoxdur.

#96626 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: hənbəli_84 28 ноября 2012 - 16:04 в Əqidə və fiqh

Budur İmam Hüseyn (ə) dini? Qəmə vurmaq tamamilə əqlə zidd və dinlə müxalifət təşkil edir. Bu iş haramdır.

Al-Islam, Allah səni doğru yola hidayət etsin.

Səncə mərsiyə demək, dala-qabağa var-gəl etmək İmam Hüseynin (rad) dinidir?

Sən imam Cəfər Sadiqi təsəvvür edirsən ki, belə dala-qabağa yallı getsin, ya da camaatın qabağında belə avazla mərsiyə desin?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=E7fO3Hx4sQ0#t=0s

Sən imam Cəfər Sadiqi təsəvvür edirsən ki, belə ələm oynada-oynada qapılardan pul yığsın?

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cBc0s1LIClY&list=UUyQSeIO_X7SD8mUNtGpApdg#t=0s

#96624 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: hənbəli_84 28 ноября 2012 - 11:12 в Əqidə və fiqh

Mənə görə bu günkü məclislərimiz olduqca süstdür və günü-gündən də süstləşir. Onun-bunun tənəsindən qorxa-qorxa elə bir günə düşmüşük ki, .......Allah eləməmiş bir gün də görəcəyik ki, əzadarlıq məclislərimiz yubiley xarakteri alıb, beş-üç qalstuklu kişi ilə sadə hicaba riayət etməyən qadın-"islam alimi" oturub "məlikməmməd nağılı" danışırlar.
Bu minval ilə Allah eləməmiş günlərin bir günü göz yaşlarını, mərsiyyələri, sinə vurmaqları da dəfn edəcəyik. Məgər bu əməlləri topa-gülləyə tutan azdır?

Sən istəyirsən məclislərin ruhunu daha da artır. Baş yarmaq, elə-belə qan çıxartmaq azdır sən daha artığını elə. Get özüvü Qız qalasından atginən. Sənə malades deyəcəklər.

#96658 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: hənbəli_84 01 декабря 2012 - 20:21 в Əqidə və fiqh

Əzizim, şiələrin əzadarlıq mərasimləri ilə bağlı yüzlərlə video olduğu halda, sən niyə bu videonu mənə misal göstərirsən? Şiələrin əzadarlıq mərasimlərinin əslində necə, hansı qanunlar ilə keçirildiyini sən də, sənə dərs keçənlər də gözəl bilir. Haradasa bu mərasimlərə xürafatın qarışdığı, inhirafın yarandığı bizə məlumdur və görüdüyün kimi biz qardaşlarla bu mövzudu həmin problemləri müzakirə edirik.

Qarşıma bu video çıxdı, bunu qoydum. Həmin qayda-qanunlu, səhih və mütəvatr dəlillərə söykənən məclislərdən 1-2-sini bura qoy baxım. Mənim belə məclislərinizdən xəbərim yoxdur.
Əgər baş yarmaq xurafat idisə əvvəllər mugtəhidləriniz niyə caiz bilirdi?

Çox təəssüf edirəm ki, İmam Hüseynə (ə) "Ləbbeyk" demək əvəzinə, onun əzadarlığında hansısa eyb axtarırsız.

"Ləbbeyk" demək ibadətdir, müsəlmanlar həcc zyarəti zamanı deyirlər. mən Uca Allahdan başqasına "Ləbbeyk" demərəm. "Ləbbeyk" demək ibadətində Uca Allaha şərik qoşmaram.
Allaha həmd olsun ki, bu əqidəyəm. Allah məni dinimdə sabit etsin.

#96657 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: hənbəli_84 01 декабря 2012 - 20:09 в Əqidə və fiqh

Hənbəli 84, sənə malades! Tam zamanında özünü yetirdin. Mən də qardaşlara bildirmək istəyirdim ki, sənin kimilərın tənəsınə, mızına etina etmək doğru deyil.

Sən bunu başa salmaq istəyirsənsə Qurandan insanların tənəsindən qorxmamaqla bağlı ayələri yaz.
Ümumiyyətlə dini insanların tərifinə və tənəsinə görə yaşamırlar, sizin əsas problemlərinizdən də biri budur.
Ona görə baş yarmağa, ağlaşma etməyə, mərsiyə deməyə, əzadarlıq etməyə başlamışdınız ki, özünüzü camaata göstərəsiniz.
İndi görəndə ki, baş yarmağı və zəncir vurmağı camaat bəyənmir bundan çəkinməyə başlayıbsınız.
Sizin dininiz camaata şou göstərməkdir.

#96306 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 02 ноября 2012 - 10:27 в Şiə-sünni dialoqu

İmam Ahmed İbni Hanbelin (r.a) bir fetvasini hatirlatmak isteriz.Gördüğünüz resim İmam Ez Zerkaşinin “Teşiniful Mesami” isimli kitabinin 2-ci cildinin 249-cu sayfasidir.Bu sayfada İmam Ez Zerkaşi(r.a) diyor ki “El Hisal” kitabinin yazari ifade eder:Imam Ahmed bin Hanbel(r.a) dedi ki:

« من قال أن الله جسم لا كالأجسام كفر »

‘ kim Allâh cisimdir, ancak diğer cisimler gibi değildir’ derse kâfir olur”

http://antiselefi.wo...haqqda-fetvasi/

Doğrudur. Biz demirik ki, "Allah cisimdir". Əksinə "Allah cisimdir" demək bizim əqidədə küfrdür.

#96305 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 02 ноября 2012 - 10:25 в Şiə-sünni dialoqu

Salam aleyke,

Bir sual var, Allahin neche dene eli var???

Va aleykəssələm

leq, bunu irad kimi yox məsləhət kimi qəbul et.
Ərəb dilində "salam" yox "sələm" deyilir.

Allahın iki əli var. Bu Quran ayəsində bildirilir.

#96563 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 25 ноября 2012 - 09:45 в Şiə-sünni dialoqu

Var Əhli Sünnə əqidəsi (Bu əqidəyə sizin heç bir aidiyyatınız yoxdur) və bir də sizin özünüzün düzəltdiyiniz "Sələf" əqidəsi hansı ki Əhli Sünnəyə yamaqdır. Bu əqidənin başında İbni Teyimiyə durur.

Siz öz ağlınızla belə düşünə bilərsiniz.
Sələfi əqidəsi Əhli Sünnənin özüdür.
imam Əhu Hənifənin, imam Şafinin, imam Əhməd ibn Hənbəlin, imam Malikin əqidəsi mənim əqidəmdir.

#96566 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 25 ноября 2012 - 11:02 в Şiə-sünni dialoqu

كان أَبُو القاسم بن السمرقندي ، يقول : إن أبا بكر بن الخاضبة كان يسمى ابن الفاعوس الحجري ، لأنه كان يقول : الحجر الأسود يمين الله حقيقة
قلت : إن صح عن ابن الفاعوس أنه كان يقول : الحجر الأسود يمين الله حقيقة ، فأصل ذلك : أن طائفة من أصحابنا ، وغيرهم نفوا وقوع المجاز في القرآن ، ولكن لا يعلم منهم من نفى المجاز في اللغة

Əbul-Qasim b. əs-Sumər Qəndiy deyirdi: Əbu Bəkr b. Xadibə İbn Fa`usu Həcəri adlandırırdı. Çünki İbn Fa`us deyirdi: Həcərul-əsvəd (Kə`bədəki qara daş) Allahın həqiqi sağ əlidir.
(İbn RəcəB) Deyirəm: İbn Fa`usun "Həcərul-əsvəd Allahın həqiqi əlidir" deməsi doğrudur. Bunun əsli bizim alimlərdən və digərlərinin Quranda məcazın olduğunu inkar etməsidir. Lakin onlardan kiminsə lüğətdə məcazı inkar etməsi barədə mə`lumat yoxdur.

Hafiz Əbdür-Rəhman b. Əhməd b. Rəcəb əl-Hənbəli, əz-Zeylu əla Təbəqat əl-Hənabilə, c.1, s.384; Məktəbə əl-Ubeykan - ər-Riyad, 1425 h; təhqiq: Dr.Əbdür-Rəhman b. Süleyman əl-Useymin.

Qeyd: İbn Rəcəb əl-Hənbəli hicri 736-cı ildə Bağdadda anadan olmuşdur. Təfsir, hədis, fiqh elmlərində müxtəlif kitabların müəllifidir. İmam Muflih əl-Hənbəli onun haqqında deyib: O, şeyxdir, böyük alim və hafizdir. Dünya həyatından çəkinən şəxs idi. O, hənbəli məzhəbinin şeyxi və müxtəlif kitabların müəllifidir.

http://hadis.313news.../news/a-46.html

qulam, buranı iftiralarla dolu olan copy paste-larla doldurmaqdansa get Vəhhabilərin Allahı mövzusunda Hənbəli nikli yuserin yazdıqlarını oxu.
Orda bu ittihamlara cavab verilir.

#96564 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 25 ноября 2012 - 09:46 в Şiə-sünni dialoqu

Sualıma cavab ver! İbni Teyimiyyə və onun ardıcılları bu sifətləri mütəşabih bilir yoxsa yox?

ya da belə deyək: İbni Teyimiyyə və onun ardıcılları bu sifətləri həqiqi, zahiri, möhkəm mənasında bilirmi yoxsa yox?

bu suala cavab vermişəm. Mütəşabih

#96304 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 02 ноября 2012 - 10:22 в Şiə-sünni dialoqu

Hənbəli mən bu məsələni lap dəqiq biliəm. yayınma!
Konkret olaraq de görək siz Allahın isim və sifətlərini möhkəm yoxsa mütəşabih bilirsiniz?

Mütəşabih.

Təvözəkar ol. Bütün insanların bimədiyi çox şey var.

bu linki diqqətlə oxu.

#96265 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 30 октября 2012 - 14:56 в Şiə-sünni dialoqu

Qurban kəsən insan savab qazanır?

- İNŞƏLLAH qazanır.

İnsan qurban kəsənin qazandığı savabını, məsəlçün valideyninə hədiyyə etmək məqsədi ilə qurban kəsmək olar?

- İNŞƏLLAH kəsmək olar.

Siz isə yazırsız olmaz?!
00000000:nett:

Kiminsə üçün qurban kəsmək başqa şeydir, kəsib savabını kiməsə hədiyyə etmək isə başqa şeydir.

108:2

Sən də Rəbbin üçün namaz qıl və qurban kəs!

Rəbbimiz üçün qurban kəsəndə biz Ona savab hədiyyə etmirik, biz ona ibadət edirik. Rəbbimizin savaba ehtiyacı yoxdur.

Master_ier isə Peyğəmbər (s) üçün qurban kəsmək haqqında soruşur

#95797 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 01 октября 2012 - 12:41 в Şiə-sünni dialoqu

Allahın düşməni, yalançı və rəvayət və hədisləri yarımçıq gətirən Abu Zeyd(l) yenə rəvayəti qayçılayıb. Rəvayəti tam gətirmiş olsa idi başqa cür olardı.

Rəvayətin orijinalı:

265- يوسف قال حدثني علي بن أحمد بن بقاح، عن عمه، عن زرارة، قال : سألت أبا عبد الله (عليه السلام) عن التشهد فقال أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله، قلت التحيات الصلوات قال التحيات و الصلوات، فلما خرجت قلت إن لقيته لأسألنه غدا، فسألته من الغد عن التشهد فقال كمثل ذلك، قلت التحيات و الصلوات قال التحيات و الصلوات، قلت ألقاه بعد يوم لأسألنه غدا، فسألته عن التشهد فقال كمثله، قلت التحيات و الصلوات قال التحيات و الصلوات، فلما خرجت ضرطت في لحيته و قلت لا يفلح أبدا

http://www.al-shia.o...l_kashi2/3.html

Yusif -- Əli bin Əhmed bin Bəqqəh -- əmisindən -- Zurarə İmamdan(ə) təşəhhüd barədə soruşanda imam "Əşhədu ən la ilahə illallah vəhdəhu lə şərikə ləh, və əşhədu ənnə Muhammədən əbduhu və rasuluh" deyə cavab verir. Sonra "Əttəhiyyatu əs-salavatu" soruşanda imam(ə) "bu cürdür" dedi.

Hansı şiədən təşəhhüdü soruşsan deyəcək: "Əşhədu ən la ilahə illallah vəhdəhu lə şərikə ləh, və əşhədu ənnə Muhammədən əbduhu və rasuluh". Şiəyə görə təşəhhüddə "Əttəhiyyatu əs-salavatu" yoxdur. Zurarəni təəccübləndirən də elə bu olur. Ona görə də bir neçə gün dəfələrlə soruşur və sonra başa düşür ki, İmam(ə) təqiyyə edib.

Bundan sonra o deyir:

ضرطت في لحيته

"Onun saqqalına yel buraxdım". Yani təşəhhüddə "Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyənin saqqalına yel buraxdım. Təqiyyə olduğunu başa düşdüyündən "Onun" deyəndə təşəhhudde "Et-tehiyyatu ves-salavatu" deyəni nəzərdə tutur. Yoxsa o boyda Zurarə namazda təşəhhüdü bilmirdi? Bilmirdi ki, imamiyyə şiəsində belə şey yoxdur. Bu bidətdir. Sonra isə deyir:

و قلت لا يفلح أبدا

Dedim: O, heç vaxt müvəffəq olmaz. Yani namazda "Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyən heç vaxt müvəffəq olmaz. Aydın olur ki, Zurarə yeli İmamın(ə) yox Əbu Zeyd kimilərin ("Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyənlərin) saqqalına buraxıb.

P.S al-Fath kopiyaya görə gərək bağışlayasan. Sadəcə verdiyin link səhv yerə yönləndirirdi.

Abu Zeyd hədisi düzgün tərcümə edib. Utanmırsınız tərcüməni səh edib insanları aldadırsınız.

Niyə "səəltuhu" sözündə "hu" damirini imama aid edirsiniz, ancaq "lihyətəhu" sözündə "hu" damirini imama aid etmirsiniz?

Aydın olur ki, Zurarə yeli İmamın(ə) yox Əbu Zeyd kimilərin ("Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyənlərin) saqqalına buraxıb.[/color]

Əgər Əbu Zeyd kimilər olsa idi, "hu" yox "hum" damiri olardı.
Bu qədər yalançılıq olar?

#95796 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 01 октября 2012 - 12:33 в Şiə-sünni dialoqu

Sulaym ibn Qeys Xəlili yazır: "Ömər od gətirilməsini əmr etdi və o, evin qapılarını yandırdı. Sonra qapıları sındırmağa başladı və qapılar açıldı. Ömər evə daxil oldu. Fatimə (s) onun yolunu kəsərək qışqırdı: “Ey ata, ey Allahın Rəsulu!”. Ömər öz qılıncına əl atdı və bütün gücü ilə Allah peyğəmbərinin müqəddəs qızına yan tərəfdən zərbə endirdi. Bu zaman Fatimə initlti ilə dedi: “Ey ata, ey Allahın Rəsulu!”. Onda Ömər öz qamçısına əl atdı və Fatiməni vurdu. Xanım Fatimə (s) qışqırdı: “Ey ata, ey Allahın Rəsulu! Əbu Bəkr və Ömər mənə qarşı ədalətsiz hərəkət etdilər!”. Əli (ə) öz yerindən qalxaraq Ömərin yaxasından tutub yerə itələdi, sonra isə onun üzünə və sinəsinə zərbə endirdi.Əli (ə) Öməri öldürmək istəyirdi, amma O, peyğəmbərin sözlərini xatırlayaraq Ömərə dedi: “Ey Suxakın oğlu, Məhəmmədi (s.ə.s) peyğəmbər təyin edənə and içirəm! Əgər əvvəldən peyğəmbərlə mənim aramda bağlanmış və yazılmış əhd olmasaydı, sən yaxşı bilirsən ki, mənim evimə girə bilməzdin. (Sulaym ibn Qeys, “Sulaym ibn Qeys Xəlilinin kitabı” kitabı, səh. 568, mətbəə “Hadi”, Qum şəh)

Lap hind kinosudur eee. Subhənəllah nələr uydururlar.

#95617 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 15 сентября 2012 - 13:04 в Şiə-sünni dialoqu

Yoxsa o boyda Zurarə namazda təşəhhüdü bilmirdi? Bilmirdi ki, imamiyyə şiəsində belə şey yoxdur. Bu bidətdir.

Sən deməmişdən şiələrdə də bidət anlayışı var imiş.

Əzadarlıq, mərsiyə, ələm, qəbirləri dövrə vurmaq, qəbirlərin üstündə məscid tikmək, pirlər, ocaqlar, mövludu qeyd etmək və s. hamısı sünnə imiş.

#95616 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 15 сентября 2012 - 12:46 в Şiə-sünni dialoqu

Allahın düşməni, yalançı və rəvayət və hədisləri yarımçıq gətirən Abu Zeyd(l) yenə rəvayəti qayçılayıb. Rəvayəti tam gətirmiş olsa idi başqa cür olardı.

Rəvayətin orijinalı:

265- يوسف قال حدثني علي بن أحمد بن بقاح، عن عمه، عن زرارة، قال : سألت أبا عبد الله (عليه السلام) عن التشهد فقال أشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شريك له و أشهد أن محمدا عبده و رسوله، قلت التحيات الصلوات قال التحيات و الصلوات، فلما خرجت قلت إن لقيته لأسألنه غدا، فسألته من الغد عن التشهد فقال كمثل ذلك، قلت التحيات و الصلوات قال التحيات و الصلوات، قلت ألقاه بعد يوم لأسألنه غدا، فسألته عن التشهد فقال كمثله، قلت التحيات و الصلوات قال التحيات و الصلوات، فلما خرجت ضرطت في لحيته و قلت لا يفلح أبدا

http://www.al-shia.o...l_kashi2/3.html

Yusif -- Əli bin Əhmed bin Bəqqəh -- əmisindən -- Zurarə İmamdan(ə) təşəhhüd barədə soruşanda imam "Əşhədu ən la ilahə illallah vəhdəhu lə şərikə ləh, və əşhədu ənnə Muhammədən əbduhu və rasuluh" deyə cavab verir. Sonra "Əttəhiyyatu əs-salavatu" soruşanda imam(ə) "bu cürdür" dedi.

Hansı şiədən təşəhhüdü soruşsan deyəcək: "Əşhədu ən la ilahə illallah vəhdəhu lə şərikə ləh, və əşhədu ənnə Muhammədən əbduhu və rasuluh". Şiəyə görə təşəhhüddə "Əttəhiyyatu əs-salavatu" yoxdur. Zurarəni təəccübləndirən də elə bu olur. Ona görə də bir neçə gün dəfələrlə soruşur və sonra başa düşür ki, İmam(ə) təqiyyə edib.

Bundan sonra o deyir:

ضرطت في لحيته

"Onun saqqalına yel buraxdım". Yani təşəhhüddə "Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyənin saqqalına yel buraxdım. Təqiyyə olduğunu başa düşdüyündən "Onun" deyəndə təşəhhudde "Et-tehiyyatu ves-salavatu" deyəni nəzərdə tutur. Yoxsa o boyda Zurarə namazda təşəhhüdü bilmirdi? Bilmirdi ki, imamiyyə şiəsində belə şey yoxdur. Bu bidətdir. Sonra isə deyir:

و قلت لا يفلح أبدا

Dedim: O, heç vaxt müvəffəq olmaz. Yani namazda "Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyən heç vaxt müvəffəq olmaz. Aydın olur ki, Zurarə yeli İmamın(ə) yox Əbu Zeyd kimilərin ("Əttəhiyyatu əs-salavatu" deyənlərin) saqqalına buraxıb.

P.S al-Fath kopiyaya görə gərək bağışlayasan. Sadəcə verdiyin link səhv yerə yönləndirirdi.

Neçənci dəfədir ki, rastlaşıram ki, hədisdə nə yazılmasından şiələr öz əqidələrinə uyğun fırladıb şərh verirlər. Öz əqidələrinə uyğun fırladanda da təqiyyə və təvildən istifadə edirlər.

Maraqlı rəvayətdir. Təqiyyə mövzusu mənim üçün açıq qalmışdı.
Mənə görə əgər bir insanda yalan danışmaq xüsusiyyəti varsa onun hansı sözlərinin doğru hansı sözlərinin yalan olmasını ayırd etmək çətindir.

İndi məsələn bu rəvayətin şərhinə görə İnşəAllah bu məsələni aydınlaşdırarıq.

Sual:
Siz haradan bildiniz ki, imam təqiyyə edir? bəlkə imam təqiyyə etmirmiş. Siz imamın qəlbinə girmişdiniz ki, biləsiniz təqiyyə edir, yoxsa həqiqətən söyləyir?

#95798 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 01 октября 2012 - 12:46 в Şiə-sünni dialoqu

sən deyəsən chashmisan balaca pontifik. sən mənə deyirsən ki mən maska taxmisham.amma bilmirəm nəyə görə deyirsən. əgər mən maska taxmishamsa Allahsubhanahuvataala mənə, taxmamishamsa sənə lənət eləsin ay bash kahin. hech utanmirsan mənə shər atirsan

Əssələmu aleykum, əxi. Səbirli ol. Öyüd nəsihət ver.
Lənətləşməni hər an istifadə etmə.
Vay olsun o insanın halına ki onun üzərinə Allahın lənəti olur.

#95801 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 01 октября 2012 - 12:57 в Şiə-sünni dialoqu

Allah bağışlayandır, mehribandır. bəs o səhabəyə nə gəlib? Hicrətin 2-ci ilində Bədrdə, bağışladı, hicrətin 3-cü ilində Uhudda bağışladı... adam nə qədər qaçar döyüşdən? Hicrətin 5-ci ilində Xəndəkdə qaçıb gizlənmələri, hicrətin 7-ci ilində Xeybərdə qaçmaqları, hicrətin 8-ci ilində Huneyndən qaçmaqlarını kim bağışladı bəs? Bunlara aid Qurandan ayə göstərə bilərsinizmi?

Bundan əlavə, söhbət bağışlanıb, bağışlanmamaqdan söhbət getmədi. söhbət döyüşdən qaçmaqdan, qeyrətdən getdi. Useyd orda qeyrət söhbəti edir və elm tələbəsinə yaraşmayan şəkildə edir.

İmam Zaman (əs) barədə, zühur və əlamətləri, İmamın (əs) funksiyaları və vəzifələri barədə anlayışın olmadığı üçün bu barədə şərh verməyəcəyəm. Mütaliə edərsən, şiə əqidəsinin İmam Zaman (əs) barədə fikirləini öyrənərsən sonra söhbət edərik.

Ən sonda, şiə səhabəyə lənət oxumur. Zahirən səhabəlik edib, daxilən münafiq olanlara lənət oxuyur. Kafir olanlara lənət oxuyur. Bunu da yadında saxla.

Səncə Peyğəmbər (s) münafiqlər ordusu ilə döyüşlərdə qalib gəlirdi? Peyğəmbər (s) münafiqlər ordusu iləmi İslam dövləti qurmuşdu?

SƏhabələrin əksəriyyəti münafiqlər idisə niyə onlar Peyğəmbəri (s) zədəgan müşriklərə satmırdılar?

Münafiq səhabələri nə məcbur edirdi ki, öz rahat həyatlarını tərk etsinlər İslamı qəbul edib Məkkədə təzyiqlərə, əzab-əziyyətlərə və işgəncələrə məruz qalsınlar?

Münafiq səhabələri nə məcbur edirdi ki, öz rahat ev-eşiklərini tərk edib Mədinəyə və Həbəşistana hicrət etsinlər?

Allah sizə hidayət versin. Əli haqqında ifrata varmaq sizin gözünüzü elə tutub ki, haqqı görmürsününz.

Allah əhli beyt haqqında ifrata varıb əhli beyti Allaha şərik qoşanlara lənət eləsin.

#96273 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 31 октября 2012 - 09:52 в Şiə-sünni dialoqu

Qurban kəsməkdi, namaz qılmaqdı, həc və sair ibadətləri Allah üçün edirsən.

Elə mən də onu izah etmək istəyirəm.
Təəssüf ki, çox adam qurbanı pir üçün, qəbir üçün və s. üçün kəsir.

Siz (əminəm ki)
düz yöndəmdən anlamamısız.

master_ier özü gəlsin məsələni aydınlaşdırsın

#96257 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 30 октября 2012 - 10:59 в Şiə-sünni dialoqu

Görürəm burdakıların çox hissəsi bilmir ibadət nədir, uluhiyyət tövhidi nədir, rububiyyət tövhidi nədir. İnşəAllah vaxtım olanda daha geniş yazacam.

#96182 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 21 октября 2012 - 16:08 в Şiə-sünni dialoqu

Bu sualları pis mənada başa düşməyin. Mən yalnız sizin əqidəni öyrənmək və başa düşmək üçün bu sualları verirəm.

İmamlardan kömək istəməyinizə dəlil nədir?

Bu ayələr sizə aid olmurmu?

39:3
Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: “Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik”– (deyirlər.) Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz.

Siz də imamlara ibadət edirsiniz (onların adı ilə işə başlayırsınız, onların qəbirlərini ibadət yerini çeviribsiniz, onlardan kömək istəyirisniz). Siz də deyirsiniz ki, imamlar bizi Allaha yaxınlaşdırır.

10:18
Onlar Allahı qoyub özlə­­rinə nə bir zərər, nə də bir fayda verə bilənlərə ibadət edir və: “Onlar Allahın dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir!”– deyirlər. De: “Yoxsa Allaha göylərdə və yerdə bilmədiyi bir şeyimi xəbər verirsiniz?” (Allah) onların qoşduqları şəriklərdən uzaqdır və ucadır.

İmamlar sağ vaxtı özlərini və öz ailələrini qoruya bilməyiblər. Siz də deyirsiniz ki, imamlar bizim şəfaətçilərimizdir.
İmam Əli və imam Hüseyn öldürülmuşlər. Sağ vaxtı özlərini qoruya bilmiyiblər. Öləndən sonra sizi necə qoruya bilərlər?

3:80
O sizə mələkləri və peyğəmbərləri özünüzə tanrılar qəbul etməyi buyurmaz. Məgər o sizə, siz müsəlman olduqdan sonra kafir olmağı əmr edərmi?

Əvvəlki ümmətlər belə səhv edib. İmamlar da peyğəmbərin (s) nəslindəndir. Siz də eyni səhvi təkrar etmirsinizmi?

#96292 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: hənbəli_84 01 ноября 2012 - 14:57 в Şiə-sünni dialoqu

İbni Teyimiyyə və onların ardıcılı olan alimlər deyirlər ki, Allahın əli var və bu həqiqi , zahiri mənadadır. Onlar bu sözləri kəlimələri möhkəm bildiyinə görə deyirlər. Möhkəmin də qaydası budur ki, lüğətdən baxıb ilkin zahiri məna götürülməlidir. Əgər biz "Əl" kəliməsinə baxsaq o zaman onun xüsusi bir üzv olduğunu görərik. O zaman aydın olur ki, siz Allahın əli dedikdə- Allahın üzvü nəzərdə tutursunuz.

Allah sənə hidayət versin.
Yenə başa düşdü düşmədi ittiham edirsən.
Linkdə yazılan alimlərin fikirlərini diqqətlə, 10-15 dəfə oxu.
Başa düşməsən deyərsən başa salaram

Рейтинг@Mail.ru