Перейти к содержимому

Публикации Ehli beyt ashigi

69 публикаций создано Ehli beyt ashigi (учитываются публикации только с 24-мая 23)

#88186 Шах Исмаил Хатаи

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 16 января 2012 - 07:35 в История и этнография

Məsələn, hədislərdən bəlli olur ki, müsəlmanların Xəndək döyüşündə xəndəyin qazılmasının zəruri olması fikrini (ideyasını) bir fars müsəlman vermişdir. Və orda bildirilir ki, belə bir taktika ərəblər deyil yalnız çoxbilən farslar təkllif edə bilərdi.

Xəndək döyüşündə,xəndəklərin qazılması ideyasını da elə Salman Farsi(Allah ondan razı olsun) vermişdir.

#87859 Товары из США

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 08 января 2012 - 00:55 в Продаю

Blackberry 9900 unlocked var. O da 570 dollar dostavka ile.

Bir neche mal bir yerde sifarish olunarsa elave 5% guzesht ola biler.

Salam aıeykum.Mənə "SONY ERİCSSON XPERİA RAY və ya SONY ERİCSSON XPERİA ARC S" lazımdır.Qiymətlərini də zəhmət olmasa yazın.

#89010 Правда об Иране. Кто и зачем добивается свержения Ахмадинеджада?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 10 февраля 2012 - 00:32 в Политика и экономика

Cox maragli, bes sen tovbe etmisen beyem kimese onu tovsiye edirsen?!!Sen deyildin Ramazan ayin gec daxil olmasinda shupe eden, Irani giniyanlardan deyildin?O fetva Rahbardan olmushtu, amma sen duz olmadigini bize subut etmek istiyirdin!

Qardaşım, mən nə vaxt müctəhidi təhqir eləmişəm?Mən qələt eliyərəm Onların arxasıyca bir nəlayiq söz işlədərəm.Və Allah təala o gündən məni qorusun,onda mən zalımlardan olaram.
Birdə ki,o məsələdə mənim dediyin başqa şey idi.Yəni mən demək istəyirdim ki,müctəhidlərin fətvalarını bizlər hərdən düz başa düşmürük.Mən onda özümüzü və bizlərə səhv məlumat verənləri tənqid eləmişdim, müctəhidləri yox.Yazılar yəqin ki,durur baxa bilərsiz.

Əgər həmən o yazılarda mənim Müctəhidlər haqqında nəsə artıq əskik söz dediyimi göstərə bilsəz,bəli mən dərhal tövbə edərəm və birdə belə qələt eləmərəm.Amma cətin ki,göstərə biləsiz, cünki belə şey olmayıb.

#89014 Правда об Иране. Кто и зачем добивается свержения Ахмадинеджада?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 10 февраля 2012 - 00:52 в Политика и экономика

О fetva Rahbar tereften verelmishdi,siz ise o fetvani shupeye salmishtiniz. Siz bu cur narazacilig bildirmishtiniz, Mirotvric ise politik cehetten oz sert fikirni bildirmishti.

Əvvəla mənnim təqlid elədiyim müctəhid Sistani ağadır.İkincisi isə müctəhidin fətvasını şübhəyə almaq təhqir demək deyil.O, da bir insandır xəta edə bilər.Amma Onları təhqir eləmək bu başqa bir məsələdir.

Mirotvorec politik cehetden sert fikir yox, bir başa mectəhidi təhqir edib.Və mən də özümə vacib bilib Ona tövbə etməyi tövsiyyə etdim.Bu hər bir müsəlmanın borcudur.
Sizə nə düşüb axı yoxsa burda vəkil rolunu oynayırsız?
Bəlkə elə Mirotvorecin özüsən,başqa niklə girmisən?Əslində elə mən belə güman edirəm.

#88899 Правда об Иране. Кто и зачем добивается свержения Ахмадинеджада?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 09 февраля 2012 - 03:51 в Политика и экономика

Ну скажем Ваш покорная слуга и такназываемый рахбар тоже блефовял когда выпенндривовался когда говорил что закроет Ормузский пролив

Bu nə sözlərdi hec gözləməzdim.Allahın sevimli qulları ,özüdə seyyid haqqında... belə sözlərə görə tövbə edib istixvar etmək lazımdır.Bəlkə onda Allah səni bağışlayar.

#88254 Отверженные

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 18 января 2012 - 03:07 в Литература

Отверженные - смотреть онлайн

#87877 Əsirlər karvanı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 08 января 2012 - 09:44 в Кинотеатр

Allah razi galsin.
Bas Muxtar haggonda kino Azeri dilde varmi??

Məsumə dükanında 15 seriyası Azəri dilində satılır.
Türkcə burada.

#86231 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 декабря 2011 - 15:40 в Şiə-sünni dialoqu

Burada hec bir anlashilmazliq yoxdur, bu sual senin de sualin deyil,bu suali veribler ve cavab da aliblar. Burada sohbet Allahi neye ise oxshatmaqdan getmir,burada bizim onu goreceymiz oxshadilir,yeni ayi nece aydin gorurukse Cennetde Allahida elece aydin goreceyik.
Bize bu xeber catdi biz qebul etdik,iman getirdik.

Allahı kimlər görəcək?Möminlər,yoxsa kafirlər?Bəlkə hər ikisidə?

#86420 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 18 декабря 2011 - 23:31 в Şiə-sünni dialoqu

biz ayeleri nece var elede yozmadan,deyishdirmeden qebul edir,iman getiririk

(Allaha) verdikləri vədə xilaf çıxdıqlarına, yalan danışdıqlarına görə Allah da onların ürəyinə qarşılaşacaqları günə qədər nifaq saldı. Tovbə.77

Demirsən ayəni olduğu kimi qəbul edirsən?İndi canın cıxsın bunuda olduğu kimi qəbul elə.
Bəs deyirdin ancaq cənnət əhli Allahla görüşəcək,nə oldu?

#85422 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 07 декабря 2011 - 00:53 в Şiə-sünni dialoqu

sözümün canı odur ki aranızdan kim razıdır Quran ayələrindən kənara çıxmamaq şərti ilə Allahı barədə bəhs edək.Mən belə bir təklif edirəm ki gəlin Qiyamət günü mömünlərin Allahı görüb görməyəcəyinə dair munaqişə edək.Mən bilirəm ki siz bunu inkar edirsiniz.Əslində düz də edirsiniz çünki siz görməyəcəksiz.

Demək istəyirsən ki,Allahı ancaq möminlər görəcək?

Çünki kafirlər Allahı görməyəcəklər.

Buna dəlilin var Qurandan?Demirsən Quranda deyilir ki,möminlər Allahı görəcəklər,kafirlər isə yox?Dəlilini yaz.Sən zəlil və rüsvay olacaqsan bu bəhsdə.
Möminlərə kafir dediyinə görə isə sən özün kafir oldun.Get tövbə elə və gəl
halallıq al.Yoxsa vay sənin halına.

#86240 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 декабря 2011 - 16:27 в Şiə-sünni dialoqu

Bura kopyaladığlarından xəbərdaram,əziyyət cəkmə.Konkret suallarıma cavab ver.

Sən deyirsən ki,cənnət əhli Allahı görəcək,amma Quranda ayə var ki,münafiqlərdə Allahı görəcəklər.

قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ يُوحَىٰ إِلَيَّ أَنَّمَا إِلَٰهُكُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ ۖ فَمَنْ كَانَ يَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا يُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا

De: “Mən də sizin kimi ancaq bir insanam. Mənə vəhy olunur ki, sizin tanrınız yalnız bir olan Allahdır. Kim Rəbbi ilə qarşılaşacağına ümid bəsləyirsə yaxşı iş görsün və Rəbbinə etdiyi ibadətə heç kəsi şərik qoşmasın!” Kəhf.110

فَأَعْقَبَهُمْ نِفَاقًا فِي قُلُوبِهِمْ إِلَىٰ يَوْمِ يَلْقَوْنَهُ بِمَا أَخْلَفُوا اللَّهَ مَا وَعَدُوهُ وَبِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ

(Allaha) verdikləri vədə xilaf çıxdıqlarına, yalan danışdıqlarına görə Allah da onların ürəyinə qarşılaşacaqları günə qədər nifaq saldı. Tovbə.77

#86271 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 18 декабря 2011 - 00:00 в Şiə-sünni dialoqu

getirdiyin ayelerde qarsilasacaqlar sozu kecir ,gorecekler yox.

Vahabi ki,vahabi))) Necə olur ki,"Nəzirah"kəlməsinin 20 cür mənası var amma siz iddia edirsiz ki,görmək mənasındadır,amma o biri ayədə"liqa"kəlməsi kecdikdə görmək mənasında olmur?Necə olur ki,üz ilə baxmağı görmək kimi yozursuz,hansı ki,insan üzü ilə yox gözü ilə görür,amma qarşılaşacaqlar kəlməsini görmək kimi qəbul etmirsiz?

qarsilasmaq gormek deyil, bu 1.

Mən orada 2 ayə gətirdim,Allah təala buyurur ki,möminlərdə qarşılaşacaq,münafiqlərdə.Siz iddia etmirsiz ki,Qiyamət günü Allahı görəcəksiz?Bəs Allahla qarşılaşmasan necə görə bilərsən,hansı ki,Allah təala özü bu ayədə buyurur ki,"qarşılaşacağınız günə qədər"Demirsiz ayəni necə yazılıb elədə qəbul eləmək lazımdır?Vəssəlamda bunuda necə var elədə qəbul eləmək məcburiyyətindəsiz.

giya cennetde Allahi gormeyeceyimizi tekzib eledin?

Mən təkzib eləmədim,Allah təala Quranda bunu təkzib edir.Yəni sizin məntiqinizlə Allahı görmək ücün kafir və münafiq olmaqda kifayətdir.Bu ayəyə əsasən.

#86234 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 декабря 2011 - 15:49 в Şiə-sünni dialoqu

cennet ehli

Dəlil yaz Qurandan.

#86275 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 18 декабря 2011 - 00:36 в Şiə-sünni dialoqu

sen Allaha tene edirsen? Allah meger bilmir gozler ne ucundur? kim sene dediki derk ede bilmez,demeli gore bilmez?
«O, gün üzlər Rəbbinin gül cəmalına baxıb sevinəcəkdir». (əl-Qiyamə 22-23). bes burda niye deyir baxacaqlar?

Özündən tərcümə uydurma!Allahın adından nəyə görə yalan danışırsan?Öz puc əqidəni camaata sırımaqdan ötrü?
Bu ayədə Allah təala deyir "ÜZLƏR"gözlər demir.İnsan göz ilə görür.Baxıb sevinmək isə Allahın rəhməti və mükafatı olacaq.

Musa təyin etdiyimiz vaxtda (Tur-i Sinaya) gəldikdə Rəbbi onunla (arada heç bir vasitə olmadan) danışdı. (Musa: ) “Ey Rəbbim! Özünü (camalını) mənə göstər. Sənə baxım!” – dedi. Allah: “Sən Məni əsla görə bilməzsən. Lakin (bu) dağa bax. Əgər o yerində dura bilsə, sən də Məni görə bilərsən”, - buyurdu. Rəbbi dağa təcəlli etdikdə (Allahın nuru dağa saçıldıqda) onu parça-parça etdi. Musa da bayılıb düşdü. Ayılandan sonra isə: “Sən paksan, müqəddəssən! (Bütün eyib və nöqsanlardan uzaqsan!) Sənə (bu işimdən ötrü) tövbə etdim. Mən (İsrail oğullarından Səni görməyin mümkün olmadığına) iman gətirənlərin birincisiyəm!” – dedi.

bu ayədə gör Musa (ə.s) nə deyir."Mən iman gətirənlərin birincisiyəm"Musa(ə.s) məgər iman gətirməmişdi?Musa (ə.s) demək istəyir ki,Allahı görməyin mümkün olmadığına iman gətirdi və tövbə etdi

Allah təala isə Allahın görülməsində burda şərt qoyur ki,Allahı görmək ücün gərək bu dağ yerində dayanardı.Dağ isə parca parca oldu.Məgər Qiyamət günü Allah təala o dağa təcəlla etsə dağ yerində dayana bilər?

#85468 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 07 декабря 2011 - 17:26 в Şiə-sünni dialoqu

Bismillah,Allah Musa(ə)-a buyurur ki,SƏN MƏNİ HEÇ VAXT GÖRƏNMƏRSƏN...."lən" işlənib orda,bu həm dünyaya,həm də axirətə-bir sözlə,bütün vaxtlara dəlalət edir,yəni heç vaxt!)) Bunu elə bu forumda biri izah etmişdi..bəlkə də bu mövzudadır

Qardaş,əvvəla qoy hələ bu onu sübüt eləsin ki,Allahı(nəuzibillah)Qiyamət günü ancaq möminlər görəcək,kafirlər və münafiqlər yox.
Cünki bu azmış insan biz şiələri kafir adlandırır və deyir ki,siz onsuzda görməyəcəksiz cünki kafirsiz.

Biz bunlar kimi Allahı cisimləşdirib müşrük olmamışıq ki,Allahı görək.Amma Türk,əvvəl bunu isbat eləməlisən ki,ancaq möminlər Allahı görəcəklər.Dediyin kimi dəlillər ancaq Qurandan olmalıdır.

#86241 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 декабря 2011 - 16:36 в Şiə-sünni dialoqu

«Gözlər onu dərk edə bilməz, lakin o, gözləri dərk edər». (əl-Ənam 103). Sözsüz ki, nə bu dünyada, nə də axirətdə Allahı heç bir məxluq dərk edə bilməz. Lakin insan baxdığı, bir şeyi görə bilər lakin dərk etməyə bilər. Ağıllar onu bilirlər, lakin bilməkləri ilə onu dərk edə bilmirlər. Buna görə də dərk etmək tamamilə ayrı bir şey, görmək isə tam başqa bir şeydir. «Onlar taxtlar üstündə (əyləşib) tamaşa edəcəklər». (əl-Mutəffifin 24).

Gözün funksiyası ancaq görməkdir,Allah təala burada deyir ki,«Gözlər onu dərk edə bilməz»yəni görə bilməz.Cünki göz ancaq görmək ücün yaradılıb.Düşünüb dərk etmək isə ağılın işidir.

#86244 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 декабря 2011 - 16:53 в Şiə-sünni dialoqu

Sizin bədbəxtciliyiniz bilirsiz nədədir?Ayəni oxuyub olduğu kimi qəbul edirsiz.
Onda sizin metodnan getsək bir ayədə Allah təala buyurur ki;

«O gün neçə-neçə üzlər sevinib güləcək, Öz Rəbbinə baxacaqdır!» (Əl Qiyamə surəsi, 22-23)

Deməli sizin sözünüzdən belə cıxır ki,cənnət əhli bu ayəyə əsasən Allahı görəcək.

De: “Mən də sizin kimi ancaq bir insanam. Mənə vəhy olunur ki, sizin tanrınız yalnız bir olan Allahdır. Kim Rəbbi ilə qarşılaşacağına ümid bəsləyirsə yaxşı iş görsün və Rəbbinə etdiyi ibadətə heç kəsi şərik qoşmasın!” Kəhf.110

Bu ayədə isə Allah təala deyir ki;Kim Allahı görmək istəyirsə əməli saleh olsun və Allaha şərik qoşmasın əks halda Allahı görməyəcək.

Bu ayədə isə Allah təala deyir ki,Allahı kafirlər və cəhənnəm əhli də görəcəklər.

Xeyr, həmin gün onlarla Rəbbi arasına pərdə çəkiləcək! Mutaffifin .15

Bu ayədə isə Allah təala buyurur ki,kafirlərlə Allah arasında pərdə olacaq,yəni onlar Allahı görməyəcəklər.

İndi görürsən ki,Əhli beytsiz Quranı mümkün deyil başa düşmək.

#86574 Vəhhabilərin "allah"ı

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 21 декабря 2011 - 19:04 в Şiə-sünni dialoqu

bu ayede ise mominlerin Allahi cennetde goreceklerini inkar eden hec ne yoxdur, bu ayede kafirlerin qiyamet gunu halindan behs edir.

Məgər sən deyildin ki,deyən Allahı ancaq möminlər görəcək?Necə yəni hecnə yoxdur,var !Allah təala əgər sizin əqidəyə görə gözlə görünəcəksə,onda deməli kafirlər də Allahla qarşılaşanda Allahı görəcəklər.
(nəuzibillah)

qarshilashacaqlar hele o demek deyil ki gorecekler.

Ona qalsa baxacaqlarda hələ o demək deyil ki,görəcəklər.Allah təala hec bir ayədə demir ki,Allahı görəcəklər.Əksinə Allah təala buyurur ki;"Gözlər onu dərk etməz,O,gözləri dərk edər"Bu ayə acıq aşkar Allah təala Özünü gözlə görülməyini təkzib edir.

Musa təyin etdiyimiz vaxtda (Tur-i Sinaya) gəldikdə Rəbbi onunla (arada heç bir vasitə olmadan) danışdı. (Musa: ) “Ey Rəbbim! Özünü (camalını) mənə göstər. Sənə baxım!” – dedi. Allah: “Sən Məni əsla görə bilməzsən. Lakin (bu) dağa bax. Əgər o yerində dura bilsə, sən də Məni görə bilərsən”, - buyurdu. Rəbbi dağa təcəlli etdikdə (Allahın nuru dağa saçıldıqda) onu parça-parça etdi. Musa da bayılıb düşdü. Ayılandan sonra isə: “Sən paksan, müqəddəssən! (Bütün eyib və nöqsanlardan uzaqsan!) Sənə (bu işimdən ötrü) tövbə etdim. Mən (İsrail oğullarından Səni görməyin mümkün olmadığına) iman gətirənlərin birincisiyəm!” – dedi.

bu ayədə gör Musa (ə.s) nə deyir."Mən iman gətirənlərin birincisiyəm"Musa(ə.s) məgər iman gətirməmişdi?Musa (ə.s) demək istəyir ki,Allahı görməyin mümkün olmadığına iman gətirdi və tövbə etdi

Bu suala cavab ver.

Allah təala isə Özünün görülməsində burda şərt qoyur ki,Allahı görmək ücün gərək bu dağ yerində dayanardı.Dağ isə parca parca oldu.
Məgər Qiyamət günü Allah təala o dağa təcəlla etsə dağ yerində dayana bilər?

#95570 Vusal114 Gardashimizin atasi dunyasini deyishib

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 13 сентября 2012 - 06:54 в Дискуссии на общие темы

Allah Rəhmət eləsin! Allah səbr versin qardaşımıza.

#95040 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 17 августа 2012 - 22:41 в Əqidə və fiqh

salamaleykum.

senin əgər sadaladiğin sehabelere hörmətin yoxdursa və ya hətta onlari münafiq saymağin da seni islamdan çixarmir. baxilir senin qesdine. əgər sən qəsd edirsən ki həmən səhabələr Allah rəsulunun (S,A,V.A,S) vəsiyyətinə müxalif olublar və sən nəinki müsəlman sayilmirsan hətta savab da qazanirsan. yox əgər sən qəsd edirsən ki onlar Allah rəsulunun (S.A.V.A.) sünnəsini ən gözəl şəkildə yerinə yetiriblər və ona görə də hörmətə layiq deyillər onda sən islamdan çixirsan. mən belə zənn edirəm ki sən birincilərdənsən.

indi isə sənə deyirəm ancaq qoy sələfi qardaşlarim da eşitsinlər Əli (R.a) başqa səhabələrdən məhz buna görə fərqlənir. Yəni Əlini(R.a) sevməmək və ona hörmət qoymamaqla insan münafiq olaraq islamdan çixir. islamdan çixir deyende onunla müsəlman müamiləsi edilir lakin o nicat tapanlardan olmayacaq. Çünki Əlini sevməmək Peyğəmbəri sevməməkdir. Lakin unutmayin ki o üç səhabəni sevməyənlər onlari peyğəmbəri və Əhli beyti sevdiklərinə görə sevmirlər.

İlk dəfədir ki,sələfilərdən belə sözlər eşidirəm.))

#87081 Tahavi deyir Allahın iki ayağı var?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 28 декабря 2011 - 09:02 в Şiə-sünni dialoqu

Elm necə zatı sifət olursa "əl"-də bax eləcə.

Allah təalanın bir adı Alimdir , "əl" adı var?

#87166 Tahavi deyir Allahın iki ayağı var?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 30 декабря 2011 - 09:22 в Şiə-sünni dialoqu

sənin başın çıxmırsa diyan kənarda da. söhbət Allahın adlarından getmir ee, söhbət Allahın sifətindən gedir. Elm-də zatı sifətidir, eyni ilə əl-də. Sadəcə sizin bunu isbat etməyə cəsarətiniz çatmır. Luçşı sən yazma sənlik deyil.

Ey qafil insan,Allahın adları elə onun zatı və feli sifətləri deyil?
Özüdə burda gösətiş vermə kim yazsın kim yox.Burda yazmamağa layigli birisi varsa, o da sənsən.
Sən lucshe de görək Əsmaul Hüsnada "ƏL"adı var?

#87056 Tahavi deyir Allahın iki ayağı var?

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 27 декабря 2011 - 22:00 в Şiə-sünni dialoqu

"Məgər Allahın elmə ehtiyacı var ki"? indi kimsə çıxıb cavab vermək istiyirsə buyursun, cavab verən yoxdursa hələki sualım qüvvədədir.

Bu sual bilirsən nəyə oxşayır?
Suyun-suya ,havanın-havaya,ehtiyacı var?
Allah təala elmin,hikmətin elə özüdürdə, onun elmə,hikmətə nə ehtiyacı ola bilər?

#84192 Sual-Cavab

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 21 ноября 2011 - 11:18 в Ümumislam mövzular

Sual:Bu adam xiftəni qılmaq istəsə(həmin günün),qəza niyyəti ilə qılmalıdır,yaa əda?ya da elə həmişəki niyyətlə???Hansı niyyətlə qılmalıdır???

Məsələ 744: Şam və xiftən namazlarının vaxtı, sərbəst olan şəxs üçün, gecə yarısına qədərdir. Amma üzrlü olan bir şəxs üçün məsələn, unutmaq, yuxuya qalmaq və ya heyzli olmaq və buna bənzər bir səbəbdən, namazı gecə yarısına qədər qılmamışdırsa şam və xiftən namazlarının vaxtı sübh açılana qədər davam edər. Ancaq hər surətdə, qafil olmadığı halda bu iki namaz arasında tərtibə riayət etmək şərtdir. Yə`ni xiftən namazı qəsdən şam namazından qabaq qılınarsa, batildir. Amma əgər gecə yarısına, yalnız xiftən namazını qıla biləcək qədər vaxt qalmışdırsa, xiftən namazını şam namazından qabaq qılması gərəkdir.
Məsələ 747: İxtiyarı öz əlində olan şəxs üçün xiftən namazının axırıncı vaxtı gecə yarısıdır. Gecə isə gün batandan sübh açılana qədərdir.

Məsələ 748: Əgər ixtiyar üzündən şam, və ya xiftən namazını gecə yarısına qədər qılmasa, vacib ehtiyata əsasən, gərək sübh azanından qabaq, əda və qəza niyyəti olmadan o namazı yerinə yetirsin.(Sistani ağa)

#84158 Sual-Cavab

Отправлено автор: Ehli beyt ashigi 20 ноября 2011 - 15:03 в Ümumislam mövzular

Ey iman gətirənlər! Şərab da (içki də), qumar da, bütlər də, fal oxları da Şeytan əməlindən olan murdar bir şeydir. Bunlardan çəkinin ki, bəlkə, nicat tapasınız! (Maide 90 aye)
Bismillah,qardaş mən sizlə razı deyiləm,özünüz deyirsiz ki,burda çəkinin yazılıb,o söz isə haramdan da beş-betərdir.Elə bu dəlildir ki,şərab haramdır.Bir də ərəblər şərab deyəndə təkcə bir şey nəzərdə tuturlar,yaa elə araq,pivə kimi şeyləri???Biz həmişə vovalarla danışanda təfsirlə danışırıq,özümüz isə mən qarışıq elə kim nə istəyir yazır,Təbətəbainin təfsirinə baxıb yazacam ki,orda şərab deyəndə nə nəzərdə tutulur.
Arağı qoyaq bir qırağa,amma ayə açıq-aydın deyir ki,şərab haramdır,bir şey ki,şeytan əməlidir,onun haram olmaması mümkün deyil

Nədə razı deyilsiz?Mən məgər deyirəm ki,şərab haram deyil?
Qardaş mən deyirəm ki,şərab Quranda yazılmayıb ki,haramdır,dəlilin varsa buyur.Bu ayəni məndə bilirəm və dəfələrlə oxumuşam onu bura elə yazırsız ki,guya biz oxumamışıq bu ayəni.Bu ayədə haram sözü kecmədiyindən Peyğəmbər və Əhli beytindən başqa hec kim hökm verə bilməz onun haramlığına.
Qızıl üzük,ipək paltar və s.kişiyə haramdır.Məgər Quranda bunların haramlığı barədə ayə nazil olub?

Yoxsa bunlarda şeytan əməlindən olduğuna görə haramdır?

Рейтинг@Mail.ru