Перейти к содержимому

Публикации Vey-sal

643 публикаций создано Vey-sal (учитываются публикации только с 09-мая 23)

#82047 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 10 октября 2011 - 23:56 в Şiə-sünni dialoqu

Qardaş, diyir dəəəəə.Guya, özü şiəni müsəlman sayır ? Artistlikdi də edir.Allahu ələm qəsdi nədi! :rolleyes:
Adama diyərlər müsəlman sayırsansa onda nə "şirk,şirk" diiyib diyanmısan?
Variantdı da qaqaş! Bunların anlayışında şiə var, rafizi var! İndi biz bunlara görə rafiziyik.Çünki, Muaviyənin,yezİTin əməlləri ilə barışmırıq. :rolleyes: Həəəə...O vaxt "şiələr" də olub...Zubeyr,Təlhə...Bunlar onları müsəlman bilirlər! :rolleyes:

Bu da bunların əqidəsinin iç-üzü:

Şialar İslam Dinin Dışındadırlar!

Mescid-i Nebi imamı Huzeyfi, Şialara hakaret ederek Şiaların İslam dinin dışında olduğunu ve imam zaman Hz. Mehdi’nin (a.s) Şiaların bir uydurması olduğu iddiasında bulundu.

Şialar İslam Dinin Dışındadırlar!

Ehlibeyt Haber Ajansı ABNA- Suudi Arabistan’ın ünlü vahabi alimlerinden ve Mescid-i Nebi imamı Şeyh Ali Hüzeyfi, dün kılınan Cuma namazı hutbesinde Arabistan’ın doğu bölgesinde yaşanan son olayları değerlendirerek, şiddetli bir şekilde Şialara ve imam Mehdi’ye (a.s) saldırdı.

Şialara Rafizi diye hitap eden Huzeyfi, hakaretler yağdırdığı hutbesinde şunları söyledi: “Şialar rafizidir ve İslam dininin dışındadırlar. Eğer kendi imamları (Hz.)Hasan Askerinin oğlu yani Eba Salih’in taraftarlığını yapmak istiyorlarsa en iyisi onun yanına gitmeleridir.”

Peygamber Ehlibeyti’nin (s.a.a) Şialardan uzak olduğunu iddia eden Vahabi Huzeyfi, İran’ı kast ederek yabancı bir ülke gençleri isyana davet edeceğine kendi millet ve toplumunun ıslahı için uğraşması daha iyi olur.

Şiaların kan ve namusunu helal bilen zamane haricilerinin başlarından olan Selefi Huzeyfi Arabistan Şialarının tüm haklara sahip olduğunu iddia ederek şunları söyledi: “Şialar, mevcut fiili hükümette vatandaşlık haklarına tam olarak sahiptirler ve bu devletin nimetlerinden hadsiz hesapsız olarak yararlanmaktadırlar! Bunun en önemli kanıtı önceki hükümetteki durumlarıdır.”

Mescid-i Nebi gibi İslam’ın en kutsal yerlerinden birinin imamı olan Huzeyfi, Suudi Arabistan’ın Bahreyn’in içişlerine karışıp mazlum Şiaları katletmesine değinmeyerek şu çelişkili açıklamalarda bulundu: “İslam Konferansı Örgütü, İslam diniyle bağdaşmayan girişimlere son vererek üye ülkelerden başka ülkelerin içişlerine karışmamalarını istemeli ve öteki ülkelerin istiklal ve bağımsızlıklarına saygı duymalıdır!”

Daha sonra Arabistan rejiminin Bahreyn’in içişlerine karışmasını savunarak şunları kaydetti: “Bahreyn olaylarının devam etmesinin sebebi bazı ülkelerin (İran’ı kast etmektedir) bu ülkeye müdahale etmesinden kaynaklanmaktadır. Bahreyn hükümeti de Arabistan hükümetinden kriz ve kaos içinde bulunan ülkesini düzlüğe çıkarması için müdahale etmesini istedi!”

Şeyh Ali Huzeyfi, Bahreyn diktatörü El Halife’nin ülkedeki savunmasız mazlum Şiaları katletmesini görmezlikten gelerek Arabistan halkının gösterilerini eleştirerek şunları söyledi: “İslam ümmeti alimleri Arabistan’da yaşanan isyan girişimlerini şiddetli bir şekilde kınamalıdır!”

Bilindiği gibi geçtiğimiz Salı günü Arabistan’ın doğu bölgesinde yer alan Awamiye kentinde Şia halkla Suudi Arabistan rejimi güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 14 kişi yaralanmıştı. Vahabi medya kuruluşları ve Vahabi ulemalar bu olayların etnik olduğunu göstermeye çalışmakta ve ülkede yaşayan Şialara karşı uygulanan baskıların daha da arttırılması için oldukça yoğun çaba sarf etmekte.
http://abna.ir/data....ng=10&id=270615

#82042 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 10 октября 2011 - 23:22 в Şiə-sünni dialoqu

yox,muselman sayiram.

Əfsuslar olsun ki, bu şeyxiniz şiyəliyi islamdan kənar saydı:

Имам – джума Мадины: Шииты вне религии Ислама
http://abna.ir/data....ang=4&id=270714

#82985 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 26 октября 2011 - 01:32 в Şiə-sünni dialoqu

Niye gore Islamda gosterish verilmishdir ki qebristanliqa girende salam verin ehli-qubura?Peygember o ayeni bilmirdi bes niye salam verirdi?Ayede gelmiyib axiki salami eshitdire bilersen amma.Bosh yerede salam verilmez axi.

1. Salam bir növ Allahın adıdır.
2. Əhli-quburda olanların bir qismi Allahın rəhmətini qazanıb.
3. Orda səslənən salam daha çox "ocağın sahibinə" verilir.

#83901 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 15 ноября 2011 - 19:57 в Şiə-sünni dialoqu

Davam edirem
Sen burda avvam shiyeleri qandira bilersen amma haqq hesab gunu behaneler kecmeyecek,miskinlerden olacaqsiniz....

Türk qaydaları pozma!

Əli (ə.s.) kimi İmamı olan şiyələri necə avvam saymaq olar?
Bizim müqəddəs Peyğəmbərimizdən (S) Qədir-Xumda Əliyə (ə.s) verilən vilayətimiz var. Bəs sizin nəyiniz var?
Utanmırsiz da...
Nəbinin (S) dediklərini yerə vurmayın!
Dinə-islama gəlin!
Avvam özünüzsünüz (şiyələr deyil!), qanmaqdan və qanacaqdan yazırsan sən nə bilirsən islam nədi? Yapışmısan elə hey "tohiddən" (Tauxid-TəkAllahlılıq), nə olsun ki, yəhudilər də tohidin nə olduğunu bilirlər.
Biz şıyələr Əli (ə.s.) davamçılarıyıq. Bizə İmamımız əsil İslami Tohidi öyrədib.
Siz sələfilər isə hələ də yəhudilərin və Tövrətin tohidi ilə gedirsiniz. Quranı da hərfi qanırsınız. Sonra da dəlil-dəlil deyib, gözünüzü döyürsünüz. Bir beyninizi də işlədin.

İnsan nə qədər dar düşüncəli ola bilər, İlahi?

#84141 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 19 ноября 2011 - 22:59 в Şiə-sünni dialoqu

Mənim email adresim belədir bilal_bin_rabbah@mail.ru imzam da belədir اهل سنة والجماعة هي الفرقة الناجية.أنا مشترك في المنتدى هذا من قبل و اسمي المستعار هو العرب

أنا عرب تعرفونني كلكم بخاصة الحياة اللونية الثلاثية

"Sebil" nikli cahil!
Nə mənim LS-i doldurmusan; "nə bilim video əlaqəylə danışaq, nəbilim agentin var?"
Sən Ərəb nikli İsrail gəsususan. Şeytana xidmət edirsən. Hələ bir arsızcasına mənə yazmısan ki, sünniyəm.
Mənim çoxlu "dostoynıy" sünni Qardaşlarım var. Mənim onlarla böyük ayrı-seçkiliyim olmayır.
Səninlə monitor qutunun içindən nədən danışarıq? Mən yeri düşəndə Moskvalı vəhabi soydaşlarımın beyinlərini təmizləyirəm. Yaman balalyıblar Moskvada. Deyəsən Putinə qarşı çevriliş etmək istəyirlər. Putin öz növbəsində Ramzan Qədirovun əli ilə vəhabi-sələfilərin qulaqlarını kəsir.
Sizə də növbə çatacaqdır :nasibi:

#84088 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 18 ноября 2011 - 22:14 в Şiə-sünni dialoqu

Sen hele bir klichkada qoyursan camaata? Yeqin Rafka seni kimilerine deyiller...
o ki qaldi shubheye yox,shubheye niye dushuremki? menim elimde elhamdulillah quran ayeleri ver

TURK bu şeyxiniz fətva verəndə hansı Quran ayəsini əsas tutub, maraqlıdır?

Vəhabi Şeyxin yeni fətvası
Əhli Beyt -ABNA- xəbər agentliyinin verdiyi xəbərə əsasən: Misirin Sələfi məzhəbinə mənsub olan nüfuzlu Şeyxi Muhəmməd Həsən Prezident və parlament seçkiləri qabağı yeni fətva verib.

Fətva bundan ibarətdir: "Səs vermə məsuliyətli bir əməldir. Hər bir insanda gərək ən layiqli və nüfuzlu namizədə səs versin. Əgər seçici Xristian olsada belə müsəlman namizəddən layiqli birisidirsə vacibdir ki, səs həmən o xristiana verilsin."

http://abna.ir/data....ng=13&id=278803

#82015 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 10 октября 2011 - 20:06 в Şiə-sünni dialoqu

yox,senin misalin duz deyil. men basqa cur misal cekim sene. beli biz birbasa Ulu Rebbimizden isteyirik,siz ise onu padshaha benzederek ,dushunursunuz ki xaishinizin yerine yetmesi ucun arada bir vasiteci,araduzelden necedeyim seni teqdim eden,loru dilde desek day-dayliq eden birisi olmalidir.sanki kimse seni "tapshirmasa" e'rizene qol cekmeyecekler, subhanallah ozun fikirlesh gor hansi tovhide uygundur.arada vasiteciye umud baglamaq tovhid ve tevekkukle bir zerbedir.insanin tevekkulunu Allaha deyil ovliyaya yoneldir.
sahebeler hettaa sagliqlarinda iken kiminse gelib onlardan "menim ucun duet" demesini beyenmezdiler.cunki bu insanin Allaha tevekkulunu azaldir.beli ,selef ,birbasha her bir duasini Allaha yoneldir. tovhid necede gozel nemetdir. efsuslar olsunki zeif ve uydurma hedisler ummet arasinda shubhe ve bidetlere yol acmishdir.bu quran ayelerini oxuyun ve dushunun-

1.əl-Fatihə5. Biz yalnız Sənə ibadət edir və yalnız Səndən kömək diləyirik.
3. Ali-İmran126.Kömək ancaq Qüdrətli və Müdrik Allahdandır.

Sən mənim misalımı anlamadın.
Çünki, təsəvvür etmə qabiliyətin zəifdir. Hər şeyi hərfi mənada yozmayın.

Biz yalnız Sənə ibadət edir və yalnız Səndən kömək diləyirik.
Bu sözlər mənim namazdan sonra doğma dilimdə dualarımın əsasını təşkil edir. Və hər duadan sonra mən Peyğəmbər və onun pak ailəsinə (Ə) "səlavət" göndərirəm.
Necədir sənin üçün?
Biz sizdən fərqli olaraq Əhli-beyti (ə.s) və Peyğəmbərin sünnəsini unutmuruq. Siz isə bunları unutmağı bizə tövsiyyə edirsiniz. Bu da sizin - tovhid.

sahebeler hettaa sagliqlarinda iken kiminse gelib onlardan "menim ucun duet" demesini beyenmezdiler.cunki bu insanin Allaha tevekkulunu azaldir.beli ,selef ,birbasha her bir duasini Allaha yoneldir.

Mövzunu təzələmə!
Bu mövzu artıq çeynənilib, həzm olunub. 900-a yaxın cavab var, 50000 nəfər (dəfə) bunları oxuyublar.
Yeyən yedi, yeməyən ac qaldı. Lap olsun "Padşah" yanında...

Sələfi bu deyilənləri qəbul etməsəniz yazıqlar olsun sizə.
Sizin qəlbləriniz möhürlənib. Artıq sizə "tovhid" də kömək etməz.

araduzelden necedeyim seni teqdim eden,loru dilde desek day-dayliq eden birisi olmalidir.sanki kimse seni "tapshirmasa" e'rizene qol cekmeyecekler, subhanallah ozun fikirlesh gor hansi tovhide uygundur.

O, ki qaldı day-day söhbətinə;
Mən sənə qardaş kimi bir söz deyim:
Sizin day-day puldu oturub İsraildə, ABŞ-da, Səudiyyədə və s.
Bizim isə imanımız tək Allahdır və Onun sevımlı məsumları (ə.s) ilə bərabər.
Sələfi sən sitayiş etməyində ol, biz də müqəddəs yolumuzda qalaq. Sən sağ, biz səlamət.
Əsas ruhdu!

#82440 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 17 октября 2011 - 22:46 в Şiə-sünni dialoqu

siz ise hetta mirmovsum aganinda shefaet etdiyini iddia edirsiniz.niye?

1. "Siz" deyəndə yəni kimləri nəzərdə tutursunuz?

2. Mir Möhsüm ağa (r.a) seyyid-peyqənbər övladı olub. O, sözün həqiqi mənasında şəfaətçi, yəni xəstələrə şəfa verən olub. Bu o, demək deyil ki, biz şiyələr ağanı məsum imamlarla (Ə) bir cərgəyə qoyub onun vasitəsilə təvəssül edirik. Biz ağanı ağır seyid sayıb, onun cəddinə dua edib, yenə cəddi Peyqənbər (S) vasitəsilə Tək Allahdan kömək diləyirik, rəhmətlik ağadan yox.
Qarışdırmayın!

3. İndi tutaq ki, Bakı müsəlmanları istər əhli-sünnə olsun istər şiyələr olsun çıxıb küçədə "Ət ağa" (Mirmöhsüm ağanı nəzərdə tutub) deyib and içir. Bu işdə "biz" günahkarıq? Bəlkə bu admın qohumuna ağa sağlığında şəfa verib, o da çaşıb ağaya and verir. Belə əməlləri etnik sünnilər də edə bilər. Bizim günahımız nədi?
Ya da ki, biri ağanın şəklini cap edib paylayır, digərləri alıb iş yerində asır. Bu o, demək deyil ki, Şiyəlik və şiyələr şirkə yol verdilər. Siz əvvəl araşdırın bu işi görənin məqsədi nə olub? Təvəssül? Yoxsa nə? Bəlkə moda? Burda sıravi şiyənin fikri əsas deyil.
Əsas təqlıd etdiyimiz müctəhidlərin hökmüdür.

#81853 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Vey-sal 07 октября 2011 - 09:54 в Şiə-sünni dialoqu

(14) Когда вы взываете к ним, они не слышат
вашей молитвы, а если бы даже услышали,
то не ответили бы вам. В День воскресения
они отвергнут ваше поклонение. Никто
не поведает тебе так, как Ведающий.
Вы обращаетесь с мольбой к бездушным камням и деревьям, безжизненным тел-
лам покойников и ангелам, которые озабочены только поклонением своему Госп-
поду. Они не слышат ваших молитв, а если бы даже и услышали, то все равно
не ответили бы вам. Даже если мы представим себе, что они слышат ваши слов-
ва и обращения, то ваши молитвы все равно не принесут вам пользы, потому что
ни одно творение Господа не обладает божественной властью. Более того, ангел-
лы, пророки и праведники не довольны тем, что многобожники взывают к ним.
В День воскресения они отрекутся от многобожников и воскликнут: «Пречист
Ты! Ты — наш Покровитель, а не они» (34:41).
Будь убежден в правдивости всего, что сообщил тебе Аллах. Не сомневайся в
божественном откровении, потому что никто не откроет тебе истину так, как это
делает Господь. Воистину, Он — Знающий и Ведающий. Эти аяты являются нео-
опровержимым доказательством того, что только Аллах является Истинным Бог-
гом, достойным поклонения и обожествления, и что поклонение кому-либо, кром-
ме Него, является тщетным и не принесет многобожникам никакой пользы.

Все эта чистая правда.
Только не пойму причем здесь тема "Тавасул" и кто вообще здесь поклоняется кроме Аллаха кому-нибудь?

#80577 Игра

Отправлено автор: Vey-sal 15 сентября 2011 - 22:24 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

R İ T M

#88533 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 26 января 2012 - 22:41 в Ümumislam mövzular

Namazda əti haram olan heyvanın əzalarn daşınma hökmü

http://abna.ir/data....ng=13&id=292890

#88531 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 26 января 2012 - 22:22 в Ümumislam mövzular

Bismillah,yaxşı biz islam dövləti deyilik,onda necə??Biz əhalisinin əksəriyyəti İslam dinində olan-müsəlman olan dövlətiq,amma dövlətin özü İslam dövləti deyil,tolerant-dünyəvi dövlətdir...Burda % söhbəti necə olsun???

İmam Sadiq (ə): «Bir dirhəm sələm, Allahın yanında yetmiş dəfə öz mərhəmətləri ilə Allahın hörmətli evi Kəbədə zina etməkdən daha ağır günahdır.»

İslam dövlətində yaşamayıb, sələmdən istifadə etməmək, islam dövlətində yaşayıb istifadə etməməkdən daha çətindir.
Bir növ cihad etmiş oluruq. Hətta müctəhidlər həyatımızı asanlaşdırmaq üçün bəzi bank kreditlərindən (qeyri-müsəlman bankından) gəlir əldə etməyə icazə verirlər.

#88537 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 26 января 2012 - 23:04 в Ümumislam mövzular

Bismillah,səhv başa düşməyin haa,müctehid kimdir ki,haramı halal bilə?Mən yəqinə çatmadım,%-lə də alası olmayacam.Sağ olsun Samsung 6-aya da olsa %siz verir))

Yaxşı elədiniz Qardaş. Allah xeyrini versin!
Əcər yəqininizə güvənirsinizsə özünüz bilərsiniz. Heç kim sizi məcbur etmir ki, müctəhid deyənə qəti tabe olasınız (təqlid edəsiniz). Bu sizin öz seçiminizdir.
Amma, unutmayın!
Müctəhid dində sizdən 100 dəfə savadlıdır. Təqlid etsəniz, məhşər günü müctəhid cavab verəcək. Etməsəniz və səhvə yol versəniz, sizdən soruşarlar; nəyə görə özbaşınalıq edirdiniz? İndidən cavab hazırlayın!
Bir də ki, Qardaşım sizə bir məsləhət deyim: "Heç vaxt deməyin - müctəhid kimdir?. Onda siz şeytanı sevindirirsiniz."

Keçək mətləbə.
Müctəhid qeyri-islam ölkəsində qeyri-islam bankında sərbəst pulunuzdan gəlir götürməyə icazə verib. Səbəbi isə odur ki, onsuz da vəziyyəti ağır olan işsiz müsəlmanın həyatını asanlaşdırsın. Ki, müsəlmanın körpəsi aç qalmasın.

#88597 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 29 января 2012 - 00:28 в Ümumislam mövzular

Bismillah,qardaş,ayıb deyil?Birincisi,məni tələbi bilib,uşaq bilməyin,mən onlardan biri bir cümlə yazanda,hansı cavabı desəm,ondan sonra nə sual verəcəklər onu da bilirəm,Allaha şükür(bu forumun hesabına)...İkincisi,mən nə ilahiyyatçı kii özümü təqdim etmişəm,nə də hansısa sahədə ustad.Bəhs edəndə də,adətən ssılka olur,bu forumdan(çünki iylənmiş söhbətləri edirlər).Yəni öz bildiyimdən az yazıram,bildiyim də bu və ya digər sayt,yaxud forumdandır ki,linkini qoyuram ki,mənim sözüm deyil,sadəcə bilirəm ki,bu məlumat var.İnciməyin amma,mən bunu məsləhət yox,bir növ təhqir hesab etdim,məgər mənim alim kimi qələmə verdiyimi görmüsüz bir yerdə?Nikim face-də "ceferi shiesi"dir.Maraqlana da bilərsiz ki,özümü alim kimi aparmışam ya yox.Bir söz soruşublar,linki ilə demişəm,fiqh olub kitaba baxmışam,olubsa demişəm budur,yoxdursa "BİLMİRƏM",İmam ƏLi(ə) buyurub ki,kim bilmirəmi tərk etməsə zəlalətdən qurtulmaz(mənası bucür idi)...Bəzi "ilahiyatçılarımız" kimi deyiləm mən,hərçənd heç ilahiyyatçı da deyiləm,sadə bir müsəlman.Gözümün qabağında müctehidə zidd söz deyəni olub(kim?orası əhəmiyyətli deyil),neçə dəfə də müctehidə zidd söz deyib,nə nədi məhşurdur bilmirəm deməsin.....Tanımadığınız adam haqda bu cür fikir yürütməyin,bu da məndən sizə məsləhət,yaxud nə başa düşsəz.

1. Bilməmək ayıb deyil, öyrənməmək ayıbdır.
Hədisi araşdır. Bilmirəm demək təvazökarlıq və elmlilik əlamətidir.

2. Bilmirəm, niyə özünüzə təhqir sandınız? Mən yalnız Qardaşlarıma nəsihət verirəm. Yəni yaxşı yanaşdığım insanlara.
Bir də ki, Peyğəmbərlərdən (Ə) hədislər var; nəsihət verəni dinləmək lazımdır, lap sizin ziddinizə də olsa belə.

3. Görürəm bu saytlardakı aşağı səviyyəli təkəbbürlülər sizi özlərinə doğru dartışdırırlar.
Özünüzü şeytanın vəsvəsəsindən qoruyun!
İctihad mövzusuna gəlin toxunmayaq.
Allah amanında!

#89074 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 12 февраля 2012 - 00:58 в Ümumislam mövzular

Bismillah Salam aleykum,
Allah hər şeyi bilirdisə, dünyani niyə yaratdi bəs? bu sinagin nəticəsi ona bəllidirsə, insanları sınaga cəkməkdə məqsəd nədir bəs?...
-bu suala cvb bilən olsa yazsın

Hər şeydən əvvəl qeyd etmək lazımdır ki, Allah-Talanın batini haqda müzakirə insanı və əqlini məhv edər.

O, ki qaldı insanların sınağı məsələsinə;
bu iş səmavi kitablarda başqa cürdür.
Əvvəl Adəm (Ə) və Həvva yaradıldı və onlar cənnətdə idilər. Sonrasın özün bilirsən,
qadağan olunmuş meyvədən yemək, cənnətdən qovulmaq, sonra sınaq, şeytana möhlət və s.

#88602 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 29 января 2012 - 00:47 в Ümumislam mövzular

Bismillah,həqiqətən,əxlaq ustadısız,Allah Əhli-beytlə(ə) məşhur eləsin.Sizin dediyiniz hədis də var,mən deyən də,təssüf tam mətni yadımda deyil.Təhqir deyəndə ki,pis oldum ki,qardaş niyə düşündü ki,mən özümü alim kimi aparıram hardasa.İctihada toxunmuram,əksinə alim-Sistani(rə) ağanın sözü budur ki,bizim kimi dövlətlərdə kreditlər(%deyilirsə) almaq olmaz,bankdan və s.Yazacam fətvanı

Bizim kimi dövlətlərdə yalnız təqiyyə saxlayıb, insan və müsəlman kimi yaşamaq olar.
Bilirsinizmi, Hacıları, Mövsümləri niyə tutublar? Çünki onlar Qurani-Kərimin ayələrindən sitat gətiriblər.

#84309 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 23 ноября 2011 - 19:33 в Ümumislam mövzular

Cox sagolun ALLAh hamınızdan razı olsun.Sizin dediyiniz kimidə edəcəm. İNŞAALLAH düzgün cavabı ala bilərəm.Verdiyim narahatçiliga görədə uzr istəyirəm.

Allah razı olsun!
Allah amanında.

#75764 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 25 июня 2011 - 15:12 в Ümumislam mövzular

5. Tutaq ki, Peyğəmbər öz əcəli ilə ölməyib. Onun ölümündə Rəşidi xəlifələrin əli olub ki, Əlı (ə.s) vilayətini qəsb etsinlər. Bunu sübut etmək mümkün olmaz. Olsa da hec bir faydası olmaz. Onlar bəyəm Peyğəmbərin (s) ailəsinə qiydılar?
İndi, "qatığa qara deyilən" dövrdür qardaşım. O, ki qaldı sən-mən Məhəmməd Peyğəmbərin (s)şəhadətinin səbəbini bu gün başa düşək.

Bismillah,necə yani başa düşək??Məgər Xanım Zəhranın(sə) şəhadətini başa düşməmisiz??Ya İmam Hüseynin(ə)????Diqqət edin,şərt deyil İmam Əli(ə) kimi,İmam Səccad(ə),Xanım Zeynəb(sə) kimi başa düşək,hərə öz çəkisində...Nə isə,yenə də qeyd edirəm,siz buna birmənalı şəkildə biganə yanaşdız,hər-halda sizin mövqeyiniz idi.Bir də qardaş,sizə bu sual verilsə nə cavab verərdiz?İstər dünyəvi,istər ateist,istərsə də bu haqda bilməyən müsəlman,hər-halda cavab əks tərəfdən asılı olmayacaq...

Kənan Qardaş siz necə sual vermisiniz mən də o dildə cavab yazmışam. Yəni mən ilahiyyətçi deyiləm.
Sual verilir, cavab olur.
Müzakirə olunur nə isə araşdırılır.
Araşdırılmadan yanlış və ya doğru nəticələr çıxarılır.
Nəticələr bizim hansısa məsələni başa düşməyimizə səbəb olur.
Araşdırma dedim, bəyənmədiniz. Başa düşmək dedim bəyənmədiniz.

Nə isə,yenə də qeyd edirəm,siz buna birmənalı şəkildə biganə yanaşdız,hər-halda sizin mövqeyiniz idi.

Mən kiməm ki, Peyğəmbərin (s) vəfatına və onun müzakirəsinə biganə yanaşım. Qoy, ehtiyac varsa ilahiyyətçi alımlər, müctəhidlər bu məsələni araşdıralar.
Axı, mən yuxarıdakı postumda xırdaladım; nəyə görə Peyğəmbərin (s) şəhadəti ılə digər məsumların (ə.s.)şəhadətinə fərq qoyuram. Peyğəmbərlə İslam cəmiyyəti yarandı, onun ailəsindən başlayaraq islam cəmiyyəti parçalandı. Yəni Peyğəmbədən (s) sonra onun ailəsinin düşmənləri meydana gəldilər və coxaldılar. Biz Şiyələr (hz Əlı (ə.s.)davamçıları) Əhlı-beyt düşmənlərini və onların əməllərini həmişə müzakirə edəcəyik.
Amma ki, gəl sələfilərə sübut et ki, Peyğəmbəri müsəlmanlar və ya sünnilər öldürdü... Bizə gülüb, deyəcəklər rafizilər lap ağlını itiriblər. Belə söhbətlərə görə mən məhz Peyğəmbərin şəhadətinə "birmənalı" yanaşdım və dedim ki, bu müzakirə bizə yaraşmaz. Və əslındə mən də Əhlı-beyt qardaş yazdığı kimi bilirəm ki, Peyğəmbərin qızdırması olub, yatağa düşüb və 2-3 günə rəhmətə gedib. Və hətta vəsiyyətini Peyçəmbər kimi edə bilməyib. Ömər kimilər onun haqqında deyiblər ki, Peyğəmbər (s) sayıqlayır. Yəqin qorxublar ki, Peyğəmbər yazılı surətdə Hz Əlıni (ə.s.) özündən sonra xəlifə təyin edəcəkdir.
Bax, bu kimi məsələləri müzakirə etməyə mən hazıram.
Əgər mənə Peyğəmbərin vəfatı ilə əlaqədar sual olunsa, mən rəsmi (mövcud olan) cavabı deyəcəyəm. İki kəlmə ilə.
Əgər sual imamların və ya Peyğəmbərin qızının şəhadətindən olsa saatlarla bildiklərimi bölüşəcəyəm. Və nəsə təzə bir şey öyrənərəm. Məncə İslam Peyğəmbəri (s) öz missiyasını Allah-Talanın köməyi ilə insanlar arasınsda tamam yerinə yetirdi. Amma, İmamlara (ə.s.) qoymurdular, onları bir-birinin dalınca qəddarcasına şəhid etdilər...
Kənan Qardaş hansısa sözümdən incidinsə, məni bağışla. Haqqını halal et.

#82119 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 11 октября 2011 - 22:42 в Ümumislam mövzular

Salam əleykum. Suallarım xums barədədir.

3. Əgər yuxarıda qeyd etdiyim kimi, keçən ildən (və ya əvvəlki illərdən) qalan 3000 manat xumsu çıxmış pulum varsa və bu il ərzində də yenidən 6000 manat qazanıb, onun 2000 manatını kiməsə borc vermişəmsə, bu ilin xums gününə qədər əlimdə olan bu 7000 manatı (3000+4000) xərcləsəm, sonradan o 2000 manat borc verdiyim pul əlimə gəlsə, o pulun hökmü necə olur?

Suallara ayrı-ayrı yanaşıb cavablandırmanızı xahiş edirəm.

İslam dövlətində vergi müfəttişi çalışmaq fikrinə düşdün?

#81574 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 30 сентября 2011 - 21:54 в Ümumislam mövzular

Qardaşlar "Polomnik" nikli bir rusdilli yuzer "Çavo po İslamu" mövzusunda belə bir sual yerləşdirib:

Aişənin Müaviyyə (L) tərəfindən qətlə yetirilməsi barəsində sünni kitablarından dəlilər (hədislər) göstərə bilərsinizmi?

Ona kömək edə bilərikmi? Belə dəlilər varmı? Mümkünsə rus dilində olsun , ya da mən tərcümə edərəm.

Братья ассалям алейкум,ответьте пожалуйста..
Хазрати Аиша была убита Муавией?-мне нужна книга ..очень срочно нужно далиль братья помогите,из сунитских источников.

#75706 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 24 июня 2011 - 19:26 в Ümumislam mövzular

Sadəcə ölümü şəhid kimi olub-yəni kimsə öldürüb,yaa necə??Bu mənada,tam başa düşməmisiz məni..Forumda mövzu var idi kii,iki qadın öldürüb,sonra dalı getmədi mövzunun,mənə sual vermişdilər,mənə də əvvəldən maraqlı idi..

Kənan Qardaş bu mövzunun davamına bir lüzum da yoxdur. Hansısa yəhudi qadınlar Peyğəmbəri (c.) zəhərləmək istəyiblər.
Amma bunun baş tutub-tutmaması qeyri məlumdur. Yəni, Məhəmməd Peyğəmbər (c.) ölümündən əvvəl xəstələnib zəiflədiyi bir çox mənbələrdə yazılıb. Amma Peyğəmbərin İmam Əli (ə.c.) kimi qılınc zərbəsindən, ya da İmam Həsən (ə.c.) kimi zəhərlənib rəhmətə getməsi haqqında məlumat yoxdur. Yəqin, bunu araşdırmağa ehtiyac olsa idi Hz. Əlı (ə.c.) bunu sağlığında araşdırardı. Yaxud da bu ölüm sirr olmayacaqdı. Çünki söhbət İslam Peyğəmbəri Məhəmməddən (c.) gedir.

#81488 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 28 сентября 2011 - 21:24 в Ümumislam mövzular

Bismillah,suala görə üzrlər(( bir az qəribə sual,mümkündürmü ki,biri homoseksual ola,amma dindar olmaqla cənnətə gedə,heç olmasa "cherez" cəhənnəm.Diqqət!Ömrünün axırına qədər belə olub

Bismillah,
Qardaş şəri hökmlərlə tanış olmadım. Amma öz fikrimi yazıram. Homoseksual adam ya ruhi xəstə adamdır ya da bilərəkdən bu yolu seçib.
1-ci halda, yəni ruhi xəstəyə ibadət və namaz düşmür. Qılmasa da olar.
2-ci halda, o qəsdən böyük günah işlədir. Onda tövbə eləməlidir. Tövbəli adamın cənnətə düşmə şansı yüksəkdir. Yox əgər o, homoseksual qəsdən öz əməlindən əl çəkmir və bununla belə namaz qılıb İslamı lağa qoyursa o cəhənnəmlikdir, vəsslam

#81945 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 09 октября 2011 - 00:55 в Ümumislam mövzular

Ayətullah M. Şirazinin cavabları:

3 Qumar şübhəsi olan oyunlar [Qumar]
Hansı oyunlar qumar sayılır? Son zamanlar bu məntəqələrdə “domino” adlı şübhəli görünən bir oyun yayılmışdır. Bu oyunu oynamaq olarmı?
Camaat arasında qumar kimi tanınmış şeylər haramdır və (haram olub-olmamağı) şübhəli olan halların eybi yoxdur. Bu şərtlə ki, pul və ya başqa bir şey udub-uduzmasınlar.

1 Şahmat oyununun hökmü [Şahmat]
İndiki əsrdə şahmat oynamağın eybi var?
Əgər şahmat ümumi camaat içində qumar alətlərindən sayılarsa, onun oynamaq haramdır. Əgər qumar halından xaric olmuş və fikri idmanlardan birinə çevrilmişsə, eybi yoxdur.

2 Kart oyunu [Qumar]
(Bir şeyi) udub-uduzmaq şərt edilmədən kart oynamaq caizdirmi?
Əgər kart ürf (camaat) arasında qumar aləti ünvanından xaric olmuşdursa və yalnız əyləncə kimi istifadə olunursa, mal (pul) udub-uduzmaq olmadan onunla oynamağın eybi yoxdur.

#83167 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 30 октября 2011 - 22:28 в Ümumislam mövzular

Sual:
Salam məni bir sual düşündürür. Hacı Piyvəsi deyilən bir şey həqiqətdirmi? Daha doğrusu ola bilərmi ki, piyvəni islam ölkəsində hazırlasınlar və adına da Hacı Piyvə qoysunlar bununla da piyvə halal olsun?

Öncədən sualıma cavab verəcəyinizə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.

Cavab:

Bismillahir Rəhmanir Rəhim

Hər hansı bir içkinin tərkibində alkaqol olarsa onun içilməsi haram və içki murdar hökmündədir. Baxmayaraq ki, alkaqol içkinin xeyli az faizini təşkil edə. Belə növ işkilərin islami və yaxud qeyri islami dövlətlərdə hazırlanması arasında heç bir fərq yoxdur. Haram Haramdır!

Amma qaldı Azərbaycan Respublikasında Hacı Piyvəsi ilə məşhur olan içkiyə, bu içki arpa suyundan hazırlanır və onun tərkibində heç bir alkaqol yoxdur alkaqol olmadıöına görə onun içilməsinin də maneəsi yoxdur. Lakin yəqin olunarsa onun tərkibində alkaqol var onda onun içilməsi qadağandır. Və belə içkiyə Hacı piyvəsi adın vermək və onun üzərində Hacı Piyvəsi yazmaq dini inanca, etikaya sığmayan bir məsələdir.

Allahım! Peyğənbər və ali Peyğənbərə xatir bizim günahlarımızı bağışla. Və bizi daim halal nemətlərdən istifadə etməkdə müvəffəq et. Amin!

Mənbə:
http://abna.ir/data....ng=13&id=275403

#75723 Sual-Cavab

Отправлено автор: Vey-sal 25 июня 2011 - 01:14 в Ümumislam mövzular

Qardaş siz məni düzgün başa düşmədiniz.
Mənim bu sualla əlaqədər mövqeyim dəyişmədi və dəyişməyəcəkdir.
1. Yəni "İslam Peyğəmbərinin (s.) öldürüldüyü və ya əcəli ilə öldüyü" sualına məndə heç bir dəqiq cavab yoxdur.
2. Yazmaq istədim ki, bu barədə səhih hədislər olsaydı müsəlmanlar arasında ən məşhur hədis olardı. Yəni bunu hamımız bilərdik. Zəif hədislər əsasında Peyğəmbərimizin (ş) şəhadətini necə müzakirə etmək olar? Yəni, nəticədə belə çıxır ki, bu şərh və mübahisələrdə biz yanlış nəticələrə gələ bilərik. Mən bundan çəkinirəm.
3. Peyğəmbərimizi (s.) sünni qardaşlarımız da müqəddəs və günahsız insan kimi qəbul edirlər. Sünnilər, Peyğəmbərin (s) ailəsinə müqəddəs baxmırlar. Buna görə də İmamların ölümündə biz onları günahlandırırıq. Məsələn Fatimeyi-Zəhranın (s) ölümündə Ömərin günahı olub. Bu bizə bir dəlil kimi lazımdır. Bəs Peyğəmbərimizin (s) şəhadətində kimlər ğunahkar ola bilər? Bu ya Yəhudilər ola bilər ya da "ciyər yeyən Hindi" və Əbu Sufyan nəslı. Bu ikisi (Yəhudilər və Səudlar) bu gün də Bəhreyn seyidlərinin qanını içirlər!
4. Məhəmməd Peyğəmbər (s) İslam Peyğəmbəri olub. Şiyəliyin əsaslarını Peyğəmbər yaratmadı. Bu bir obyektiv reallıq idi. Yəni Peyğəmbər (s) bilirdi haqq Əlıylədir (ə.s.). Amma, haqlı olmaq həyatda yeganə çixiş yolu deyil. Bu dünyada da yaşamaq, artmaq, islamı yaymaq lazım idi. İslamın, müsəlman ümmətinin özündən sonra mövcüd olması, artması, yayılması zərurət idi. Bu Peyğəmbərimizin baş missiyası idi. Bu nöqteyi nəzərdən Peyğəmbərin (s) İslamda rolu İmam Əlidən (ə.s) fərqlənir.
Əks təqdirdə, Peyğəmbər (s) sağlığında ikən Əliyə (ə.s) deyəcəkdi ki, haqlı olmayanların hammısının başını bir nəfər kimi kəsəsən. Nə isə... Sözümün canı budur ki, bu şəhadətin səbəblərini biz şiyələr araşdırmaqla və müzakirəyə çevirməklə İslam üçün heç nəyə layiq olmarıq.
5. Tutaq ki, Peyğəmbər öz əcəli ilə ölməyib. Onun ölümündə Rəşidi xəlifələrin əli olub ki, Əlı (ə.s) vilayətini qəsb etsinlər. Bunu sübut etmək mümkün olmaz. Olsa da hec bir faydası olmaz. Onlar bəyəm Peyğəmbərin (s) ailəsinə qiydılar?
İndi, "qatığa qara deyilən" dövrdür qardaşım. O, ki qaldı sən-mən Məhəmməd Peyğəmbərin (s)şəhadətinin səbəbini bu gün başa düşək.
Onu bilirəm ki, dinindən, təriqətindən, ateistliyindən asılı olmayaraq dünyanın bütün düşüncəli adamları - bu gün də Məhəmməd (s) Peyğəmbərin bəşəriyyət və insaniyyət üçün etdiklərini danmır, onu ən böyük şəxsiyyət sayırlar.

Рейтинг@Mail.ru