Перейти к содержимому

Публикации Shafii

43 публикаций создано Shafii (учитываются публикации только с 30-марта 23)

#67898 Qaçmaq Allahın sifətlərindəndirmi?

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 11:41 в Şiə-sünni dialoqu

Salam Aleykum əziz forum əhli (radiallahu anhum).

حدثنا عمر بن حفص حدثنا أبي حدثنا الأعمش سمعت أبا صالح عن أبي هريرة رضي الله عنه قال
: قال النبي صلى الله عليه و سلم ( يقول الله تعالى أنا عند ظن عبدي بي وأنا معه إذا ذكرني فإن ذكرني في نفسه ذكرته في نفسي وإن ذكرني في ملأ ذكرته في ملأ خير منهم وإن تقرب إلي شبرا تقربت إليه ذراعا وإن تقرب إلي ذراعا تقربت إليه باعا وإن أتاني يمشي أتيته هرولة )

.........Ebû Hureyre ® şöyle demiştir: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Yüce Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannı yanındayım (irâdem kulumun beni anlayışına göre ilgilenir). Kulum beni andığı zaman ben muhakkak onunla beraber bulunurum. O beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu bu suretle nefsimde (yânî Zâtımda) zikrederim. Eğer o beni bir cemâat içinde zikrederse, ben de onu bu cemâat ferdlerinden daha hayırlı bir cemiyet içinde anarım. Ku­lum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak gelirim!"

Səhih Buxari, cild 9, Kitab 93, Hədis 502 (ingiliscə)
Səhih Buxari, Tövhid babı, 34-cü hədis (türkcə)

Səhih Buxari, 6/2694, hədis 6970 (ərəbcə)

Əziz forum əhli, sizcə vəhhabi "qardaşlarımız" bu hədisi necə yozublar? :whistling:

Bu kimi sheyleri 'Allah ershe oturdu', 'Allah goydedir', 'Allah hereket edir' vehabiler deyir, bunun ehli sunneye ne aidiyyati var ki, bu meseleleri shie-sunni dialoqu bashliginda achmisiniz.

Hasha eger bu fiziki menada yaxinlashmaq olsaydi, onda qulun da yaxinlashmagi goye tullanmaq, uchmaq olardi (bunlara gore Allah goydedir, ershdedir).

Delil isteyirlerse bunun mecazi menada olmasina. ele hedisin ozunde delil var hedisin evvelinde qulun zikr etmesinden danishir. Sonunda ise Allaha yaxinlashmasindan, demeli burda yaxinlashmadan murad edilen shey qulun zikirle ibadetle Allaha yaxinlashmasidir, yoxsa hasha ucharaq deyil.

#67893 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 03:13 в Şiə-sünni dialoqu

Musir muselmanlar

deyil - Muasir muselmanlar

o biri yerde de yazmisan ki, 'Ebu Bekir (hasha) kafir ve ya munafiqdir'

Men yazmisham mesum yeni gunahsiz imamlarin (s.) dovrunde Ebu Bekri bele adlandirardim. Bu gun Ebu Bekr menim ucun bir tarixi shexsiyetdir. Ebu Bekr - siz yazan AXIRETden qorxmayan bir shexs olub. Indi ozun qiymet ver ona. He, bir de qoc meselesini unutma. Gor onun bashina ne oyun getiribler buynuzlu ve buynuzsuz qoclar.
Biz mugtehidlerimize ve ayatullaya taqlid edirik.
Meselen Imam Xamenei fetva verdi, Aishe ile baqli, biz de razilashiriq.

'Israilden emr almaq' meselesine de gelende, iftiralarinizi, sui-zennlerinizi ozunuze saxlayin. deyesen oyreshmisiniz ele iftira atmaga.

Ne ferqi var, sen emr almamisan imamin alib. Qoy olsun Mustafa Kamal Ataturkun vaxtinda

tebrik edirem, herif sehvimi tapmisiniz. Isteseniz yuxaridaki yazilarinizda 4-5 herif sehvinizi gostererem.

Shukur Allaha, bizim imamlarimiz Peygemberin (s.a.s.) sunnetiyle yashayiblar, Peygemberin (s.a.s.) sunetinde de yehudilerden emr almaq yoxdur.

Basha dushmedim, Mustafa Kamal Ataturkun ne dexli var bura? Onun vaxti Osmanli vaxti olub? Men size osmanlidan yaziram siz mene Ataturkden.

Yuxarida 'Peygemberin (s.a.s.) ve Eshabinin (r.a.) eqidesindeyem' yazmaqdansa 'Osmanli turklerinin eqidesindeyem' yazdim chunki, birinci ifadeni ele 'selefi' vehabiler ve her mezheb ishledir. Ikinci ifade birinciyle eynidir chunki, Osmanli ehli sunne uzere idi. Ve ikinci ifadeni ishletdikde vehabi olmadigimi daha yaxshi anlaya bileceyimi dushundum.

Hansi Osmanli Turkler? Hansi imamlar ki,Peygemberin (a.s.) sunnetiyle yashayiblar? Meselen kimler? Yazin biz de o Imamlari taniyaq.
Yehudiler minilliklerle osmanli Turklerin qorxusundan Yeruselime yaxin durmayiblar. M.K. Ataturkun vaxtinda Turkiyeni almishdilar ellerine. Nece bu gun Azerbaycanimizda qizlarimiza hicab qadaqasi qoyurlar. Bu cun Turkler onlari qovurlar. Ele bunlar osmanli turklerin evladlaridir.
Siz ne teriqetsiz men basha dushe bilmirem. Boyuk Turan vilayeti ve farslar oyaniblar, Imam Huseyn (a.s.) mubarizesine qalxirlar. Siz ise bize yeni Islam cereyanlarindan danishirsiz. Sayiniz ne qederdir? Nece ildir mevcudsuz?

Siz ozunuz bilirsiniz ne danishirsiniz?
Ne yeni islam cereyani?

Osmanli Imperiyasinda mezheb neyiydi? Ehli-Sunnet vel cemaat. men de ele onlardanam. sadece fiqhde ohlar henefidir, men shafii-yem. Anladiniz indi? Ehli-Sunne vel camaatin fiqhde 4 mezheb var Henefi, Shafii, Maliki, Henbeli. Indi Turkiyede esasen Henefilerdir. Men mueyyen sebeblere gore Henefi fiqhin teqlid ede bilmirem ona gore Shafiini teqlid edirem. Etiqadda bu 4 mezheb eynidir, ehli-sunnet vel cemaatdir.

Ataturkle ishim yoxdu menim, Israillede.

#67888 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 02:33 в Şiə-sünni dialoqu

Musir muselmanlar

deyil - Muasir muselmanlar

o biri yerde de yazmisan ki, 'Ebu Bekir (hasha) kafir ve ya munafiqdir'

Men yazmisham mesum yeni gunahsiz imamlarin (s.) dovrunde Ebu Bekri bele adlandirardim. Bu gun Ebu Bekr menim ucun bir tarixi shexsiyetdir. Ebu Bekr - siz yazan AXIRETden qorxmayan bir shexs olub. Indi ozun qiymet ver ona. He, bir de qoc meselesini unutma. Gor onun bashina ne oyun getiribler buynuzlu ve buynuzsuz qoclar.
Biz mugtehidlerimize ve ayatullaya taqlid edirik.
Meselen Imam Xamenei fetva verdi, Aishe ile baqli, biz de razilashiriq.

'Israilden emr almaq' meselesine de gelende, iftiralarinizi, sui-zennlerinizi ozunuze saxlayin. deyesen oyreshmisiniz ele iftira atmaga.

Ne ferqi var, sen emr almamisan imamin alib. Qoy olsun Mustafa Kamal Ataturkun vaxtinda

tebrik edirem, herif sehvimi tapmisiniz. Isteseniz yuxaridaki yazilarinizda 4-5 herif sehvinizi gostererem.

Shukur Allaha, bizim imamlarimiz Peygemberin (s.a.s.) sunnetiyle yashayiblar, Peygemberin (s.a.s.) sunetinde de yehudilerden emr almaq yoxdur.

Basha dushmedim, Mustafa Kamal Ataturkun ne dexli var bura? Onun vaxti Osmanli vaxti olub? Men size osmanlidan yaziram siz mene Ataturkden.

Yuxarida 'Peygemberin (s.a.s.) ve Eshabinin (r.a.) eqidesindeyem' yazmaqdansa 'Osmanli turklerinin eqidesindeyem' yazdim chunki, birinci ifadeni ele 'selefi' vehabiler ve her mezheb ishledir. Ikinci ifade birinciyle eynidir chunki, Osmanli ehli sunne uzere idi. Ve ikinci ifadeni ishletdikde vehabi olmadigimi daha yaxshi anlaya bileceyimi dushundum.

#67886 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 02:23 в Şiə-sünni dialoqu

Postlarından görünən budur ki, nisbətən savadlısan. Ona görə sənə bir az xatırlatma edim.
Zəhmət olmasa, sözün hansı məqamda deyildiyini unutma.
Peyğəmbər (s) kiməsə təsəlli verirsə, bu o demək deyil ki, özünə də ALLAHın onunla olduğunu bildirməlidir. Musa (ə) peyğəmbər isə, o sözü o məqamda deyir ki, düşmənlə üz-üzə qalıb. Deyəcəksən ki, Peyğəmbər (s) də düşmənlə üz-üzə idi. Amma Peyğəmbərə (s) olunacaq yardım (hörümçək toru və göyərçin) artıq olunmuşdu. Onun bir şeydən nigəranlığı qalmışdı. O da, Əbubəkrin onu ifşa edəcəyi idi. O Əbubəkrə deyəndə ki, ALLAH bizimlədir, onu sakitləşdirdi. Musa (ə) isə ALLAHdan yardım gözləyirdi. Çünki, onların Firon qoşunu ilə qarşılaşa biləcək qüvvələri yox idi. Burada ALLAHdan yardım istəyir. Bunları qarışdırma.

Amma "vilayət" ayəsi...
Burada söhbət itaətdən gedir. Özü də, vacib itaətdən. Daha təskinlik, kiməsə aramlıq vermək deyil. Sözün məqamı vacib bir sözü çatdırmaqdır.
Məqam məntiqinə cavab tap, sonra yenə davam edək.

Sag olun ki, diger userlerden ferqli olaraq meseleni bashqa yere yonelmediniz ve ciddi cavab yazdiniz.

sizin 'vilayet' ayesi dediyiniz ayeyle Tovbe 40-ci ayede meqam ferqi dedikde ne demek istediyinizi anladim. amma Tevbe Suresi 40-ci ayeyle Musa (e.)-in 'Allah menimledir' dediyi aye arasindaki 'meqam ferqi' nedir onu anlamadim.

Yene deyirem. Birinci meselede Peygember (s.a.s.) ve sahibi (Ebu Bekir) var. Ikinci meselede de Peygember (e.) ve eshabi var. her ikisinde dushmeni gordukde cammat narahat olur. (siz iddia edirsiniz ki, Ebu Bekir ozune gore qorxmushdu, bu halda bu da diger meseleyle eynidir, chunki, Musa (e.)'in eshabi da 'onlar bizi yaxalayacaq' deye qormushdular) Birinde Peygember (s.a.s.) Allah bizimledir deyir. O birinde Peygember (e.) Allah menimledir deyir.

'Allah bizimlerdir' demek = 'Allah Muhammed (s.a.s.) ve Ebu Bekirle (r.a.)'ledir). Allah Quranda bele bir aye nazil edibse. Ebu Bekirin feziletin inkar edib hasha munafiq kafir demek ne derecede dogrudur.

Diger terefden yazirsiniz ki, Peygember (s.a.s.) Ebu Bekirin onu ifsha edeceyinden narahat idi. Onun bele bir narahatchiligi olsa Medineden chixanda onu niye yaninda aparmishdi? Bilmirem ne derecede dogrudur eshitdiyime gore buna de bele cavab verirsiniz ki, Ebu Bekir onu ifsha etmesin deye yaninda aparib. Bes o qeder kafiri qapinin onunde yatizdiran Allah hasha Ebu Bekiri yatizdira bilmemishdi?

Ve bashqa bir mesele, siz Ebu Bekir haqqinda ele danishirsiniz ki, guya bash munafiqdi. Ebu Bekir (r.a.) o Ebu Bekir (r.a.) deyil ki, her kesden evvel muselman olmushdu (3 neferi chixmaqla)? O Ebu Bekir deyil ki, butun Qureysh, Mekke miraci yalanlayarken ve ondan bu barede sorusharken 'Peygember (s.a.s.) deyirse dogrudur' deye cavab vermishdi? Ureyinde munafiqlik olan biri her kesden evvel niye muselman olsun? hammi yalanlayarken niye tesdiqlesin. Hammi ona hucum ederken niye malini ve canini ortaya qoysun?

Yene qeyd edirem, formun adini 313 qoymusunuz (belke de bunu Hz. Mehdinin 313 terefdari olacaq ona gore etmisiniz), Bedrdeki 313 nefer hammisi cennetlikdir. Ebu Bekir de ordaydi, Omer de. Ridvan beyeti 1400 nefer '(Ya Peyğəmbər!) And olsun ki, (Hüdeybiyyədə) ağac altında sənə beyət etdikləri zaman Allah möminlərdən razı oldu. (Allah) onların ürəklərində olanı (sənə sadiq qalacaqlarını, əhdə vəfa edəcəklərini) bildi, onlara (öz dərgahından) arxayınlıq (rahatlıq, səbr, səbat, mənəvi qüvvə) göndərdi və onları yaxın gələcəkdə qazanılacaq bir qələbə (Xeybərin fəthi) ilə mükafatlandırdı.' Feth 18. ayetine gore hammisi cennetlikdir. Sizin iddianiz kimi yalniz ordaki o ishlerine gore razi olmadi. chunki, Allah kafirlerin hech bir ishinden razi olmaz.

ve onu da qeyd edim ki, men azdan choxdan bilirdim ki, shieler sehabenin bir qismin sevmir, amma bu derece nifret etdiyinizi ve ireli gediyinizi bilmirdim. Bu gun bu forumda oyrendim. Bilmirem belke de bezi user-ler heqiqeten de shielikde olanda chox ireli gedib.

#67882 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 01:44 в Şiə-sünni dialoqu

a

. Size gore HZ. Ebu Bekr ve Hz. Omer kafirdirmi?

mənə görə kafir deyil .münafiq idi.

1. Mene gore, sene gore nedi? Shienin bir fikri yoxdu bu movzularda?

2. Munafiq kafirden de pisdir...

Salafi!
Oy, baqishla Shafii!

Shienin bir fikri yoxdu bu movzularda?

Biz en evvel -muselmaniq, sonra -muselman shieyik ve coxlarimiz geferi mezhebindenik.
Mesum Imamlarin dovrunde Ebu Bekr ve Omare kafir deyerdim neinki munafiq. Bu gun biz muselmanlarin qarshsinda ehli-sunneni ve shieleri birleshdirmek meqsedi durur. Hem de muasir muselmanlar cox gunahlar edir ki, neinki Ebu Bekr. Ebu Bekr ve Omer muasir saud krallarindan pis olmayiblar. Amma Erdoqanin (Turkiye sunnisi) atilan dirnaqi olmazlar.
O, ki qaldi sene bir ferd (shexsiyyet deyil!) kimi yanashib yaziram.
Sen #315, #316 postlarda yazmisan,

Men Qameti tanimiram, amma eshitdiyime gore Bakidaki vehabilerin sheyxidir. Men vehabi deyilem, ve vehabiliye de tam qarshiyam. Bu fetvani da gormemishem...

bu vehabiler dogurdan chox ireli gedibler, indi de fasiq, alchaq Yezidi haqqli chixariblar?

Sorushmaq ayib olmasin, ne vaxt Israiden emr aldinizki, vehabi deyil ozunuzu selefi adlandirin? Niye bu qeder ziddiyet axtarirsiz Islamda? Islam dini ile tanish deyilsen, bilmirsen "Hezret" kime deyirler, ay Vehabi?

Men qeyd elemishem yene de qeyd edirem. Men ne ozumu 'selefi' adlandiriram, ne de ki, vehabiyem.

Yaxshi bilirem ki, hezret kime deyirler.

Mezhebimi bilmek isteyirsinizse yazim. Ehli-sunne vel cemaat - shafii mezhebi. Oxuduqlarim da Ibni Teymiyye, Ebdulvehhab deyil, Imam Rabbani, Imam Gazali-di. OSMANLI Turklerinin eqidesindeyem, elhemdulillah.

Yazdiqlariniza fikir verin! Bilib bilmeden her agliniza geleni yazmayin!

Yazmisiniz ki, 'Musir muselmanlar chox gunahlar edir neinki Ebu Bekir' o biri yerde de yazmisan ki, 'Ebu Bekir (hasha) kafir ve ya munafiqdir'. Deyesen bilmirsiniz ki, en boyuk gunah ele kafirlikdir.

'Israilden emr almaq' meselesine de gelende, iftiralarinizi, sui-zennlerinizi ozunuze saxlayin. deyesen oyreshmisiniz ele iftira atmaga. axiret var, hesab var, buynuzsuz qochun haqqinin buynuzlu qochdan alinacagi gunden qorxun! Ya da siz bundan (mene atdiginiz iftiradan, etdiyiniz sui zennden) qorxmain, chunki, HEZRET-I EBU BEKIR-I SIDDIK RADIYALLAHU ANH ve HEZRET-I OMER RADIYALLAHU ANH-a atdiginiz bu iftiranin onlara kafir demeyin hesabini nece veressiniz onu dushunun.

#67860 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 00:16 в Şiə-sünni dialoqu

Yaman duzlu-mezeli cavab vermisiniz e...

Menim size gosterdiyim ayelerdir. sizinle eyni eqideden olan birinin mentiqidir. bunlar 1 qepiye deymir?

a. Elhemdulillah ki, sizin eqidede deyilem ve o boyuk sehabelere iftira atmiram.

b. Peygemberin (s.a.s.) o iki sehabe haqqindaki sozlerinden yaza bilersiniz mene?

c. yazdigin cavab deyil. Orda Hz. Ebu Bekir (r.a.) Peygembere (s.a.s.) deyir ki, 'men ozum uchun yox senin uchun narahatam'. Menim size gosterdiyim diger aye var (Musa (e.) haqqinda).

Çünki məntiqlə danışmağı qəbul etmirsiz ki.

a. İftiradır ya yox özünüz bilərsiz amma sizin kitablarda zikr olunub hamısı.

b. Əbu Bəkr və Ömər Cənnət qocalarının ağöalarıdırlar. :lol:

c. Zəhmət olmasa həmin audioyazını yerləşdirin biz də eşidək. :lol:

Neyse sizinle sohbet elemeye deymez... oz zarafatlarinizi esirgemirsiniz...

#67859 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 02 января 2011 - 00:15 в Şiə-sünni dialoqu

a

. Size gore HZ. Ebu Bekr ve Hz. Omer kafirdirmi?

mənə görə kafir deyil .münafiq idi.

1. Mene gore, sene gore nedi? Shienin bir fikri yoxdu bu movzularda?

2. Munafiq kafirden de pisdir...

#67853 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 23:52 в Şiə-sünni dialoqu

Sənin qəbul edib-etməyəcəyin öz işindir.

1. Arqumentlərin 1 qəpiyə dəyməz. Daxil ol lazımi mövzuya orada davam edək.

2. Hədisin səhihliyi və ya zəifliyi yeri gələndə ilə olmur. Bunu deyərkən isbatlayırıq.

3. Elə problem də ondan başlayır ki, münasibət bildirmirlər.

4. Forumda gördüyündən nəyi nəticə etdiyini bilmirəm amma gərək biləsən ki. yalnız şiələr Aişənin təhqir olunduğu vaxt meydandadırlar.

5. a).Münafiq idilər. B).Var. c).Deməli idi ki, mənimlədir? Görür kiu, qorxudundan özündən gedir deyir ki, qorxma Allah bizimlədir.

P.S başa düşün forumda müxtəlif mövzular var. Və hər mövzuda ayrıca məsələlər danışılır. Forumun qaydası budur ki, hər şeyi kopipast etmək olmaz.

Yaman duzlu-mezeli cavab vermisiniz e...

Menim size gosterdiyim ayelerdir. sizinle eyni eqideden olan birinin mentiqidir. bunlar 1 qepiye deymir?

a. Elhemdulillah ki, sizin eqidede deyilem ve o boyuk sehabelere iftira atmiram.

b. Peygemberin (s.a.s.) o iki sehabe haqqindaki sozlerinden yaza bilersiniz mene?

c. yazdigin cavab deyil. Orda Hz. Ebu Bekir (r.a.) Peygembere (s.a.s.) deyir ki, 'men ozum uchun yox senin uchun narahatam'. Menim size gosterdiyim diger aye var (Musa (e.) haqqinda).

#67852 Əbu Bəkrin şeytanı varmış...

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 23:42 в Hədislər

وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنْصَارِ وَالَّذِينَ
اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا ۚ ذَٰلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

Dində hamını ötüb keçən ilk mühacirlərə və ənsarlara, həmçinin yaxşı işlər görməkdə onların ardınca gedənlərə gəlincə, Allah onlardan razıdır, onlar da Ondan razıdırlar. (Allah) onlar üçün (ağacları) altından çaylar axan, içində əbədi qalacaqları Cənnət bağları hazırlamışdır. Bu, böyük uğurdur. Tovbe 100.

Allahın razı oldugu insanlardan narazısınız (euzi billeh)... Siz heqiqeten azmısınız... Allah sizi bildiyi kimi etsin...

Bismillah,salam aleyke,seni exilerin yaman chasdirib.Gel sene izah edim oyren.Duz deyirsen orada Ebu bekr,Omer,Osman,Telhe,Zubeyr,Imam Eli(Allahin salami bunlarin icinde yalniz Hz.Eliye olsun) ve s. sehabeler var idi.Allah hemin anda onlardan razi oldu.Cenneti de hemin anda vede verdi.Amma o qeder sehabeden hansi sona qeder Allaha,Peygembere(s.a.v.v),Emr sahiblerine(e) tabe oldusa-bir sozle,haqq muselman kimi olduse cennetlikdir.Indi birincisi,men burda Eli(e)-in feziletlerini,yerde qalanlarinda elediklerini yazsam gor ne boyda yazi olar.Hz.Eli(e)-nin fezileti cox,yerde qalanlarin 'hoqqa'lari da hemcinin.Gel ayeye qayidaq,ayede omurluk razi qaldigi yazilmayib ve bele iddia da menasizdir(razi qaldiqlarinin oldugu da danilmazdir).O qeder buna oxsar,amma umumi shekilde olan,yeni hamiya aid olan ayeler var ki.O qeder aye var ki,deyilir ki,filan ishler gorenlere(nefsi saxlayan,yaxsi isler goren,zekat veren ve s.) agaclari altindan caylar axan cennetler hazirlamisiq.Birbasa cavab yazdigim ucun konkret aye yazmamisam.Indi bele cixir hemin ayelerde deyileni bir muddet edek,ruslar demisken 'naxadi' cennet defterimize yazilsin.Bu ki,gulmelidir.Gerek Allahin dediklerini sona qeder edesen.Bir gun zekat vermekle cennet verilse idi,ne derdimiz var idi ki...Elece de ayede deyilenlere shamildir-ensar ve muhacire.Ensar-mali ile Resulallaha(s.a.v.v.)komek edene deyilir.Bir adam(nisbi menada) namaz qilan olur,varli olub dine komek de edir.Aye nazil olandan sonra da daha yaxsi isler gormur,vacibatlari etmir.Bele cixir cennetlikdir???Elece de Peygemberle(s) Mekkeden Medineye gedir,ona da cennet verilir??Sehv basa dusmeyin bele isler gormek,elece de bunun insana 'qismet' olmasi(her-halda bize 'qismet' olmayib)yaxsi feziletdir.Amma Cennet mutleq suretde verilmir,yeni sadece bir-iki is gormekle cennete daxil olmaq olmaz.Ne ise... Yeqin ki,basa dusduz ne demek istedim

Sohbeti bashqa yere yonlendirirsiniz. Cennet tebii ki, yalniz mominleredir.

Amma burda rizadan, razi olmaqdan soz gedir. ve Allah kafirlerin HECH BIR emelinden razi olmaz.

(Allahın vəhdaniyyətini danan, Quranı yalan hesab edən) kafirlərin əməlləri ucsuz-bucaqsız çöldəki (səhradakı) ilğıma bənzər ki, susuzluqdan ürəyi yanan onu su bilər. Nəhayət, gəlib ona yetişdiyi zaman onun heç nə olduğunu görər. O öz əməlinin yanında ancaq Allahın cəzasını tapar. (Allah da) onun cəzasını (layiqincə) verər. Allah tezliklə haqq-hesab çəkəndir. Nur 39

Allah her kesin kechmish ve geleceyini bilir. o halda kafirin hech bir ishinden razi olmaz. elece de Agac altinda soz verenlerden, beyet edenlerden. Orda Hz. Osman olmadigi halda Peygember (s.a.s.) onun evezine beyet etdi. Allah da buyurdu ki,

(Ya Peyğəmbər!) And olsun ki, (Hüdeybiyyədə) ağac altında sənə beyət etdikləri zaman Allah möminlərdən razı oldu. (Allah) onların ürəklərində olanı (sənə sadiq qalacaqlarını, əhdə vəfa edəcəklərini) bildi, onlara (öz dərgahından) arxayınlıq (rahatlıq, səbr, səbat, mənəvi qüvvə) göndərdi və onları yaxın gələcəkdə qazanılacaq bir qələbə (Xeybərin fəthi) ilə mükafatlandırdı. Feth 18

FORMUN ADIN 313 QOYMUSUNUZ. BEDRIN ASLANLARINA LENET OXUYURSUNUZ. EBU BEKIR, OMER BEDIR ESHABINDAN DEYIL? OSMANA ORDAN QENIMET VERILMEDI? Bunlar Uhudda, Xendekde, Tebukde herb etmediler? Bunlar hicret etmediler? Bunlar Islama her kesden once girib, Islam uchun cihad etmediler? Bunlar Peygemberin (s.a.s.) en yaxinindakilar olmadilar? Peygember (s.a.s.) bunlardan qiz alib qiz vermedi? Bunlar mallarini ve canlarini bu yolda ortaya qoymadilar? ve s...

#67846 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 23:11 в Şiə-sünni dialoqu

- Men yazanda sizden xahish eledim ki, meni bashqa movzulara yonlendirmeyin.

- Men size 3 sual yazdim siz birine sherh yazdiniz (bu cavab deyildi)

- Mumkundurse yuxaridaki 3 sualima cavab verin...

Çünki qonşu mövzda bu mövzunu daha dərin araşdırırıq.

Cavab istəyirsizsə, yazım- zikr etdiyiniz ayə Əbu Bəkrin fəzilətli şəxs olmasına heç cür dəlalət etmir.

Ömər, Əbu Bəkr və başqalarının münafiq olması sizin öz kitablarınızda belə var. http://313news.net/f...php?/topic/205/

Əlbəttə onlar barədə hədislər var.

Bunu da cavab olaraq qebul elemirem.

1. Menim o aye barede yazdigim iki arqument var onlara cavab verin.

2. Yeri gelende bizim hedislere sehih deyil deyirsiniz, serf eliyende de o deqiqe birinin munafiq olmasina yozursunuz.

3. O hedisleri sizden ve sizin bashbilenlerinizden daha yaxshi bilenler ele ehli sunne alimleridirler, eger o hedisler heqiqeten de o menaya gelseydi ve ya sehih olsaydi o zaman bunu onlar da bildirerdiler.

4. Men sizin (shielerin) sehabelere, ummul mominin olan Peygember (s.a.s.) xanimlarina nifretinizi bilirdim, amma bu qeder ireli getdiyinizi bilmirdim... bu gun bu forumda chox shey gordum...

5. yene qeyd edirem 3 sual variydi menim yazdigimda onlara konkret cavab vermek bu qeder mi chetindi? hetta ilk sualin cavabi beli ve ya xeyr sheklindedir. Isteyirsinizse suallari qisaca yene qeyd edim.

a. Size gore HZ. Ebu Bekr ve Hz. Omer kafirdirmi?
b. Sizin menbelerinizde Peygemberin (s.a.s.), yaninda uzun iller olmush iki shexs Hz. Ebu Bekir ve Hz. Omer barede dediyi sozler ve ya hedisler varmi?
c. Yazdigim aye Hz. Ebu Bekirin sehabeliyini ve feziletini gostermirmi? Gostermirse, niye Peygember (s.a.s.) 'Allah bizimledir' dedi, Hz. Musa (e.)'in dediyi kimi 'Allah menimledir' demedi.

Sizin bir useriniz de bir ayeni qeyd edib ve orda yazib ki, Quranda buyurulur ki, Allaha, Peygemberine, ve sizden olan emr sahibine itaet edin. Burda Allah Ozune, Peygemberine emri bildirirse, uchuncu mesum imamlar olmalidir.

Indi men de eyni mentiqle sorushuram. Peygember (s.a.s.) deyirse ki, 'Allah bizle beraberdir', Allah, Peygember (s.a.s.) olan yerde bu defe niye uchuncu (hasha) kafir ve ya munafiq olsun? Ve Peygember (s.a.s.) Hz. Musa (e.) kimi de deye bilerdi niye hele yox o cur dedi?

6. O movzuda bashqa meselelere de toxunulub ve 5-6 nefer here bir shey yazir... eger orda menim yazdigima cavab varsa zehmet olmasa bura copy-paste edin.

Yeni bura yeniden cavab yazmaq o qedermi chetindir?

#67843 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 22:31 в Şiə-sünni dialoqu

1. Ərəbcə bilmirəm.

2. Ərəbcə mətni tapmaq çox da çətin bir iş deyil.

3. لِصَاحِبِهِ - sehv elemiremse budur. "li sahibihi" - menasi da 'sahibine', 'yoldashina'. Sehabe sozu burdan 'sahib' sozundendir.

4. Bu tercumeni men etmemishem sehv etmiremse Ziya Bunyadov-un tercumesindendir.

1. Eybi yoxdur.

2. Qəbul.

3. Düzgün tərcümə yol yoldaşıdır. İnanmırsansa, bilənlərdən soruş. Hz.Yusifdə(ə) zindanda kafirlərə xitabən dedi: "Ey mənim zindan yoldaşlarım! Ayrı-ayrı tanrılar yaxşıdır, yoxsa Tək olan, (hər şeyə) Qalib gələn Allah? 12:39

4. Hər kim edibsə.

Bu mövzunu biz burada müzakirə edirik. http://313news.net/f...87/page__st__30

- Men yazanda sizden xahish eledim ki, meni bashqa movzulara yonlendirmeyin.

- Men size 3 sual yazdim siz birine sherh yazdiniz (bu cavab deyildi)

- Mumkundurse yuxaridaki 3 sualima cavab verin...

#67839 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 22:00 в Şiə-sünni dialoqu

Salamu Aleykum,

Size bezi suallarim var, bashqa movzulara yonlendirmeyib, burda cavablandirsaniz yaxshi olar:

1. Size gore Hezret-i Ebu Bekir ve Hezret-i Omer (r.a.) kafirdirmi?

2. Sizin hedis kitablarinda Peygember efendimizin (s.a.s.) bu iki sehabe haqqinda dediyi sozler, hedisler varmi? Melum meseledir ki, bu shexsler (r.a.) Hezret-i Peygemberin (s.a.s.) yaninda Islamin ilk illerinden Onun (s.a.s.) vefatina kimi qaliblar. Her halda Peygember efendimiz (s.a.s.) onlar (r.a.) haqqinda musbet ve ya menfi fikirler seslendirib.

3. Bir nefer bu movzunun evvelinde bele bir sherh yazib:

Bu ayə «Nisa» surəsinin 59-ju ayəsindədir. «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ». «Ey iman gətirənlər Allaha, onun rəsuluna və özünüzdən olan əmr sahiblərinə itaət edin».
Bu ayənin Əli (ə) barəsində olmasına dəlalət edən rəvayətlərdən əlavə əqli dəlilimiz də var. O dəlil bundan ibarətdir. Ayədə görürük ki, Allah-taala əmr edərək ulul-əmrdən itaəti mütləq edir, yəni, heç bir qeyd və şərt olmadan buyurur: Gərək mənə, mənim rəsuluma və ulul-əmrə itaət edəsiniz. Mümkün deyil Allah-təala özünə və rəsuluna itaət olunmağı əmr etməklə yanaşı, bu itaətin yanında günah əhlinə, qeyri məsum bir şəxsə itaət etməyə əmr etsin. Həzrəti Əli(ə) məsum olduğuna görə Allah-təala onun itaətini bizlərə vajib edir.
Bundan əlavə rəvayətlər vardır ki, mötəbər və tutarlı sənədlərlə bu ayənin həzrəti Əliyə (ə) aid olduğunu göstərir. Bu rəvayətlərin çoxunu əhli sünnənin mötəbər kitabalarında rast gəlmək olar
.

Men de size bashqa bir aye yazim:

(Ey möminlər!) Əgər siz ona (Peyğəmbərə) kömək etməsəniz, Allah ona kömək göstərmiş olar. Necə ki, kafirlər onu (Məkkədən) iki nəfərdən biri (ikinin ikincisi) olaraq çıxartdıqları, hər ikisi mağarada olduğu və öz dostuna (Əbu Bəkrə): “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman (göstərmişdi). O vaxt Allah ona bir arxayınlıq (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı. Yalnız Allahın sözü (kəlmeyi-şəhadət) ucadır. Allah yenilməz qüvvət, hikmət sahibidir! Tovbe 40.

Siz de qebul edirsiniz ki, burdaki dost Hezret-i Ebu Bekir (r.a.)'dir. Burda Onun (r.a.) haqqinda Peygemberin (s.a.s.)'in dostu (sahibi) ifadesi isledilir, bu bir. Deyessiniz ki, Hezret-i Yusif (e.)'in hebsde yaninda qalan iki nefer haqqinda da dostu (sahibi) ifadesi ishledilmishdir. Onda Ayenin diger cumlesine baxaq: "Qem yeme, Allah BIZIMLEDIR." Burda Peygember (s.a.s.) 'Allah menimledir' yox 'Allah bizimledir' deyib. Halbuki, ashagidaki Quran ayelerinin tercumelerine baxin:

İki dəstə bir-birini görüncə Musanın səhabələri: “Biz ya­­xalanacağıq!”– dedilər. (Musa) dedi: “Xeyr, Rəbbim mənimlədir. O, mütləq mənə yol göstərəcəkdir!” Shuera 61-62.

Burda Hezret-i Musa (e.) beraberindekilere 'Allah bizimledir' yox 'Allah menimledir.' deyir. Halbuki, Quranda Hz. Ebu Bekir (r.a.)'a achiqca Hezret-i Muhammed (s.a.s.)'in sahibi (dostu) deyilir, ve Hezret-i Muhammed (s.a.s.) de Onu (r.a.) ve Ozunu (s.a.s.) BIRLIKDE zikr ederek 'Allah BIZIMLEDIR' deyir.

Sizce yalniz bu aye sizin Hz. Ebu Bekir (r.a.)'in feziletini qebul etmeyinize bes deyil?

Səndən bir xahişim var - zəhmət olmasa Tövbə surəsinin 40-cı ayəsini ərəbcə yaz və orada dost kəlməsini mənə göstər. Gəl mən ağalıq edib ayənin ərəbini yazım, sən isə dost kəlməsini göstər

إِلَّا تَنْصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللَّهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذِينَ كَفَرُوا ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا ۖ فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ

تَرَوْهَا وَجَعَلَ كَلِمَةَ الَّذِينَ كَفَرُوا السُّفْلَىٰ وَكَلِمَةُ اللَّهِ هِيَ الْعُلْيَا ۗ وَاللَّهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ

1. Ərəbcə bilmirəm.

2. Ərəbcə mətni tapmaq çox da çətin bir iş deyil.

3. لِصَاحِبِهِ - sehv elemiremse budur. "li sahibihi" - menasi da 'sahibine', 'yoldashina'. Sehabe sozu burdan 'sahib' sozundendir.

4. Bu tercumeni men etmemishem sehv etmiremse Ziya Bunyadov-un tercumesindendir.

#67835 Qamət Süleymanovun "cavab"larına bir baxış

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 21:21 в Şiə-sünni dialoqu

AY SIE EQER SEN SIESEN SE NIE FAISE DERSEN PEYGEBERIN ARVADINA

san doqurdan ela bil avtobustan indi dusmusan.kim fahisa deyir.bir nafarin videosuna gora butun siyalara unvanlamaq olmaz.biz kafir deyirik neca ki LUT VA NUHUN arvadlari kafir cixdilar.http://www.ahlibeyt.az/news/1355.html burda rahbarin fatfasi var Peyğəmbərimizin(s) xanımlarına töhmət vurmaq və onları ləkələmək haramdır.bil na danisirsan.

Guya duzeltdiniz? Kafir, faisheden de pisdir.

Mominlerin analari hasha nece kafir ola biler? Bu faishelikden daha boyuk iftiradir...

Bismillah,kafir yox cehennem ehli

Indi de guya siz 'duzeltdiniz'.

1. Bu iradi siz niye men yazanda o deqiqe tutursunuz. Amma sizinle eyni eqideden olan biri yuxarida sitat getirdiyim sherhi yazanda tutmursunuz?

2. Siz ne haqqla, neye esassen UMMUL MUMININ Aishe validemize cehenneme gedecek deyirsiniz? Bu haqqda deliliniz var? aye ve ya hedis olaraq? Cehennemlik birinin temiz olmasi haqqinda Quranda bir sureden o qeder aye nazil olar? (Nur suresi 11-26) Siz ne dediyinizin ferqindesiniz? Quranda Nur suresi 11-26-ci ayeler sirf o hadiseyle bagli nazil olub. sonunda da bildirilir ki, temiz qadinlar temiz kishilere, temiz kishiler de temiz qadinlaradir. Hz. Aishe (r.a.) da Hz. Muhammedin (s.a.s.) xanimi olduguna gore ve yuxaridaki ayeler de onun haqqinda olduguna gore Quran Hz. Aishe (r.a.) temiz qadin deyir. Siz de deyirsiniz ki, o hasha cehennemlikdir. Siz Qurana inanmirsiniz? Cehennemlik biri haqqida Quranda temizdir deye aye gelmeyi mumkundur? Allah bunu Quran ayeleriyle deyil bashqa cur de bildire bilerdi, bir halda ki, bunu Quranda bildirib, o zaman size de susmaq dusher... Biraz dushunun...

3. Siz axiret gunu Hezret-i Muhammedin (s.a.s.) xanimlarina bele iftiralar atdiginiza gore Allahin ve Onun (s.a.s.) size edeceklerinden qorxmursunuz?

#67829 Qamət Süleymanovun "cavab"larına bir baxış

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 20:42 в Şiə-sünni dialoqu

AY SIE EQER SEN SIESEN SE NIE FAISE DERSEN PEYGEBERIN ARVADINA

san doqurdan ela bil avtobustan indi dusmusan.kim fahisa deyir.bir nafarin videosuna gora butun siyalara unvanlamaq olmaz.biz kafir deyirik neca ki LUT VA NUHUN arvadlari kafir cixdilar.http://www.ahlibeyt.az/news/1355.html burda rahbarin fatfasi var Peyğəmbərimizin(s) xanımlarına töhmət vurmaq və onları ləkələmək haramdır.bil na danisirsan.

Guya duzeltdiniz? Kafir, faisheden de pisdir.

Mominlerin analari hasha nece kafir ola biler? Bu faishelikden daha boyuk iftiradir...

#67826 Qamət Süleymanovun "cavab"larına bir baxış

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 20:31 в Şiə-sünni dialoqu

SALAM ALEYKUM QAMET QARDASH.
1.Sual Qamet qardash HUSEYIN(r.a) Yezidin davasinda haqli kim idi sizin fikrinizce.

Cavab:

Va aleykumus salam va rahmatullahi va barakatuhu!
1. Haqlı Yezid idi, çünki o artıq xəlifə idi və ümmətin əksər hissə, hətta böyük səhabələr ona beyət eləmişdilər.

Şeyx Qamətin istiftaatı

bu vehabiler dogurdan chox ireli gedibler, indi de fasiq, alchaq Yezidi haqqli chixariblar?

#67825 Qamət Süleymanovun "cavab"larına bir baxış

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 20:27 в Şiə-sünni dialoqu

Şeyxdən soruşmaq istərdim ki:
1. Məgər səhabələri söymək insanı ismandan çıxarır? Əgər çıxarırsa şiənin səhabələri söyməsini və bunun insanı islamdan çıxarmasını hədislərlə sübut edin!
2. Zövcələrinə fahişə demək insanı islamdan çıxarır? Əgər çıxarırsa şiənin belə deməsini və bunun insanı islamdan çıxarmasını hədislərlə sübut edin!
3. Peyğəmbərin demədiyi şeyi necə onun adından deyirsiz? nəinki mən, lap peyğəmbərin (s.a.v.) özü də deyərdi ki, beləsindən heç nə alma.

Xəbərdarlıq edirəm ki, bu temaya özüm ciddi nəzarət edəcəyəm. Burada artıq heç nə yazılmayacaq, yalnız şeyxin sual-cavabları və bizim ona olan sual-cavablarımız.

Men Qameti tanimiram, amma eshitdiyime gore Bakidaki vehabilerin sheyxidir. Men vehabi deyilem, ve vehabiliye de tam qarshiyam. Bu fetvani da gormemishem...

amma bu yazdiginiz suallara cavab vermek isteyirek...

Quranda buyurulur ki,

Peyğəmbər möminlərə onların özlərindən daha yaxındır. Zövcələri isə möminlərin analarıdır. Qohumlar Allahın yazısına görə bir-birlərinə möminlərdən və mühacirlərdən daha yaxındırlar. Dostlarınıza yaxşılıq etmək isə istisnadır. Bunlar Kitabda yazılmışdır. Əhzab 6

Murdar qadınlar murdar kişilərə, murdar kişilər isə murdar qadınlara, eləcə də təmiz qadınlar təmiz kişilərə, təmiz kişilər də təmiz qadınlara layiqdirlər. Bunlar iftiraçıların söylədiklərindən uzaqdırlar. Onları bağışlanma və bolluca ruzi gözləyir. Nur 26

Nur suresinde o qeder aye Hezret-i Aishe (r.a.)'in bashina gelen melum hadiseye gore gelib ve onun temiz oldugunu bildirib.

Indi bu ayelerden sonra Mominlerin Analarina, en temiz kishi olan Peygemberin (s.a.s.) xanimlarina temiz deyil demek, onlara hasha faishe demek yuxaridaki ayeleri yalanlamaq olar ki, bunu da ancaq kafirler eder... Hele bunu Hezret-i Aishe haqqinda demek Nur suresindeki o qeder ayeni yalanlamaq olar...

Shienin bele deyib dememeyine gelince bunu en yaxshi siz bilersiniz ki, bele deyirsiniz ya yox...

Sehabeye soymek en azi ehli-sunneden, Peygemberin (s.a.s.) yolundan chixarir, ve axiretde de cavabini nece verecekler bilmirem. Hz. Ebu Bekirin (r.a.) sehabeliyini inkar etmek insani kafir eder. Muselmana kafir demek insani kafir eder. Bu qeder.

#67824 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 20:10 в Şiə-sünni dialoqu

İmkan ver mənim sualıma cavab versin sonra sizin suallara cavab verərlər. Çünki mənə maraqlıdır mən gətirdiyim hədsi səhihdir yoxsa nağıldır.

Basha dushmedim? Men sual yazanda sizin suala cavab vere bilmirler? Belke hech sizin suala cavab vere bilmediler, onda hech kim bura sual yaza bilmeyecek?

Eger ele bir qayda varsa ki, sualin biri cavablandirilmadan bashqa sual yazmaq olmaz, xahish edirem mene bildirin.

#67821 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Shafii 01 января 2011 - 19:41 в Şiə-sünni dialoqu

Salamu Aleykum,

Size bezi suallarim var, bashqa movzulara yonlendirmeyib, burda cavablandirsaniz yaxshi olar:

1. Size gore Hezret-i Ebu Bekir ve Hezret-i Omer (r.a.) kafirdirmi?

2. Sizin hedis kitablarinda Peygember efendimizin (s.a.s.) bu iki sehabe haqqinda dediyi sozler, hedisler varmi? Melum meseledir ki, bu shexsler (r.a.) Hezret-i Peygemberin (s.a.s.) yaninda Islamin ilk illerinden Onun (s.a.s.) vefatina kimi qaliblar. Her halda Peygember efendimiz (s.a.s.) onlar (r.a.) haqqinda musbet ve ya menfi fikirler seslendirib.

3. Bir nefer bu movzunun evvelinde bele bir sherh yazib:

Bu ayə «Nisa» surəsinin 59-ju ayəsindədir. «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ». «Ey iman gətirənlər Allaha, onun rəsuluna və özünüzdən olan əmr sahiblərinə itaət edin».
Bu ayənin Əli (ə) barəsində olmasına dəlalət edən rəvayətlərdən əlavə əqli dəlilimiz də var. O dəlil bundan ibarətdir. Ayədə görürük ki, Allah-taala əmr edərək ulul-əmrdən itaəti mütləq edir, yəni, heç bir qeyd və şərt olmadan buyurur: Gərək mənə, mənim rəsuluma və ulul-əmrə itaət edəsiniz. Mümkün deyil Allah-təala özünə və rəsuluna itaət olunmağı əmr etməklə yanaşı, bu itaətin yanında günah əhlinə, qeyri məsum bir şəxsə itaət etməyə əmr etsin. Həzrəti Əli(ə) məsum olduğuna görə Allah-təala onun itaətini bizlərə vajib edir.
Bundan əlavə rəvayətlər vardır ki, mötəbər və tutarlı sənədlərlə bu ayənin həzrəti Əliyə (ə) aid olduğunu göstərir. Bu rəvayətlərin çoxunu əhli sünnənin mötəbər kitabalarında rast gəlmək olar
.

Men de size bashqa bir aye yazim:

(Ey möminlər!) Əgər siz ona (Peyğəmbərə) kömək etməsəniz, Allah ona kömək göstərmiş olar. Necə ki, kafirlər onu (Məkkədən) iki nəfərdən biri (ikinin ikincisi) olaraq çıxartdıqları, hər ikisi mağarada olduğu və öz dostuna (Əbu Bəkrə): “Qəm yemə, Allah bizimlədir!” –dediyi zaman (göstərmişdi). O vaxt Allah ona bir arxayınlıq (rahatlıq) nazil etmiş, onu sizin görmədiyiniz (mələklərdən ibarət) əsgərlərlə müdafiə etmiş, kafirlərin sözünü alçaltmışdı. Yalnız Allahın sözü (kəlmeyi-şəhadət) ucadır. Allah yenilməz qüvvət, hikmət sahibidir! Tovbe 40.

Siz de qebul edirsiniz ki, burdaki dost Hezret-i Ebu Bekir (r.a.)'dir. Burda Onun (r.a.) haqqinda Peygemberin (s.a.s.)'in dostu (sahibi) ifadesi isledilir, bu bir. Deyessiniz ki, Hezret-i Yusif (e.)'in hebsde yaninda qalan iki nefer haqqinda da dostu (sahibi) ifadesi ishledilmishdir. Onda Ayenin diger cumlesine baxaq: "Qem yeme, Allah BIZIMLEDIR." Burda Peygember (s.a.s.) 'Allah menimledir' yox 'Allah bizimledir' deyib. Halbuki, ashagidaki Quran ayelerinin tercumelerine baxin:

İki dəstə bir-birini görüncə Musanın səhabələri: “Biz ya­­xalanacağıq!”– dedilər. (Musa) dedi: “Xeyr, Rəbbim mənimlədir. O, mütləq mənə yol göstərəcəkdir!” Shuera 61-62.

Burda Hezret-i Musa (e.) beraberindekilere 'Allah bizimledir' yox 'Allah menimledir.' deyir. Halbuki, Quranda Hz. Ebu Bekir (r.a.)'a achiqca Hezret-i Muhammed (s.a.s.)'in sahibi (dostu) deyilir, ve Hezret-i Muhammed (s.a.s.) de Onu (r.a.) ve Ozunu (s.a.s.) BIRLIKDE zikr ederek 'Allah BIZIMLEDIR' deyir.

Sizce yalniz bu aye sizin Hz. Ebu Bekir (r.a.)'in feziletini qebul etmeyinize bes deyil?

Рейтинг@Mail.ru