Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 27-апреля 23)

#94655 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 13:48 в Əqidə və fiqh

Aleykumassalam.

Deməli Əhməd b. Hənbəl nə edib?

salamaleykum.

qardaş əgər imam Əhməd şiələrə kafir deyirsə mən onunla qətiyyən razilaşmiram.Yəx əgər istəyirsən ki mən ona dil uzadim bu olmayacaq .Mən tam səmimiyyətlə deyirəm hər hansi bir şiə alimi də islamdan çixarmayan küfr etsə mən ona da dil uzatmaram . çünki onlara dil uzadanin dilləri kəsiləcək inşallah. yalniz islamdan çixaran küfrləri istisna.

#94656 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 14:09 в Əqidə və fiqh

Salamun Aleyke ve Rahmatullah

Eziz Musalman Qardawim deye bilersiz siz kimin selefisiniz Sozsuz ki Hamimiz Muhammad ( S ) selefiyik bes ondan sonra kimin selefi olmaliyiq ?

Sualimi geniw cavablasaniz minnetdar olaram size !!! ve Sualim Yalniz size aiddi wexsi nezerinizi bilmek isteyirik !!! Alimlerin goruwunu deyil !!! Wexsi Deyerken Eqli

delilinizi nezerde tuturuq!!

Allah Sizi Hifz Elesin!!

aleykumassalamvarahmatullahuvabarakatuhu.

şheyxulecem qardaş əgər yalniz mənim şəxsi nəzərimi bilmək istəyirsə buyurun diqqətlə dinləyin.

əgər Muhammad(s.a.v.a.v.s)dən sonra Ali(r.a) Abu bakrla(r.a) döyüssəydi mən Alinn qoşununda olardim.Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Umar(r.a)la döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum.Ali(r.a) Usmanla(r.a) döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Muaviyəyə qarşi döyüşdü və mən də Alən qoşununda ona qarşi döyüşərdim. Həsən(r.a) xilafəti Müaviyyəyə verdi mən də verərdim. Huseyn(r.a) yezidə qarşi çixdi mən də ovaxt yaşasaydim Huseynlə(r.a) birgə olardim və şəhid olardim inşallah.

bu qədər.

Allah sübhanahu va taala məni Huseynlə (r.a) həşr etsin. Əmin.

#94664 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 20:58 в Əqidə və fiqh

Tewekkur edirem bu cur geniw aciqlamaya gore

Allah Sizi dunya ve Axiretde Muhammad ve Ali Muhammadin ardicillarindan qerar versin

Dualarinizda bizide yada salin

Allah Bu Mubarek Zamanlarda bizi oz bawimiza buraxmasin

salamaleykum.

mən də təşəkkür edirəm. Allah subhanahuvataala səni də Ehli-Beytin yolundan ayirmasin. Burada görüşməsək də inşallah Cənnətdə görüşərik. Əmin.

#94665 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:02 в Əqidə və fiqh

sen niye mehz tevessulu ve tevessulun mehz bu novunu vurguladin?))) sohbet tekce tevessulden getmir, ozuvu bilmemezliye vurma) sen bu meselede vehabilere beraet qazandira bilmezsen cunki vehabilerin muselmanlari tekfir etmesi gun kimi aydin meseledir.

salamaleykum.

vahabilər deyəndə sələfləri nəzərdə tutursansa mən Allaha and içirəm ki sələflər müsəlmanlari təkfir etmirlər. kim ki müsəlmanlari təkfir edir və nə qədər də özlərinə sələf desələr də xeyri yoxdur onlar xəvaricdilər ki xəvaric.

#94667 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:20 в Əqidə və fiqh

eli e.s. ebubekre, omere, osmana tabe olmayib eksine onlari xain fasiq bilirdi. muaviye eliyle e.s. vuruwub, bele eli e.s. sevensense de ki allah muaviyeye lenet etsin! hesen e.s. xilafeti muaviyeye vermeyib,yene yalan daniwirsan. yezit de ki sizin sevimli xelifenizdir)) P.S. Arab, xeyiri yoxduye ne maskada gelsen de taninacagsan))))))))).

salamaleykum.

muheqqiq qardaş sən niyə belə aqressivsən . belə olmaz. deyirsən ki əgər Əlini sevirəmsə Muaviyəyə lənət deyim. Bax qardaşim sən Müaviyəyə(r.a) lənət edirsən ki səndə yəqinlik var ki o lənətə layiqdir. Məndə isə səndəki yəqinlik yoxdur. Mən belə deyə bilərəm səninçün; əgər muaviyyə lənətə layiqdirsə Allah ona lənət etsin yox əgər layiq deyilsə Allah ona lənət edənlərə lənət etsin. Əmin. sən də Amin de.

yezidə gəlincə isə yezid kimlərin sevimli xəlifəsidirsə Allah o bədbəxtlərə də lənət etsin.

P.S,indi isə keçək mənə atdiğin şərə. məni sən kiminləsə səhv salirsan. mən inaniram ki sən də oruc tutursan ona görə də sənə lənət etmirəm . əgər mən sənin nəzərdə tutduğun adamamsa Allah mənə lənət etsin yox o adam deyiləmsə Allah sənə hidayət versin.

Ayibdir qardaşim sən bir də mənə şər atma.

#94668 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:38 в Əqidə və fiqh

Aleykum salam.

Sən Əhməd b. Hənbəlin hökmünü desən də, deməsən də artıq hökmü məlumdu.

1. Sən deyirsən:

2. Əhməd b. Hənbəl deyir:

Mən onları İslam üzərində görmürəm. Yəni, İslamdan çıxmış adam nədi? Ka-fir.

Amma nəticəyə gələndə deyirsən ki, filan, bəşməkan.

Əhməd b. Hənbəl konkret olaraq səhabələri söyəni təkfir edib. Amma Əli (ə.s)-a nifrət edən, onu açıqca söyən kəsi tərif edir. Ya Əli ə.s-ın səhabə saymır, ya da Əhməd b. Hənbəlin özü elə münafiqdi ki, bu cür iş tutur. Sən isə dil uzatmaqdan danışırsan hələ. Başqa vaxtı da Əli (ə.s) sevgisindən danışırsız.

1. Bir kəsə kafir deyirsənsə, bu kiçik küfrə səbəb olur?
2. Əhməd b. Hənbəlin hərəkətinə nə ad qoyaq?

salamaleykum.

master_ier qardaş mən yenə də təkrar edirəm. mənə İmam Əhmədin görüşü yox sələfin cumhurunun görüşü daha önəmlidir. sələfin şiələr haqqinda görüşü isə budur ki şiələr müsəlmandirlar. o ki qaldi deyirsən ki Əhməd münafiqdir bunu mən deyə bilmərəm . mənə görə imam Əhməd böyük alimdir ancaq məsum deyil.Dediyi sözlərinə görə də yəqin ki özü cavab verəcək.

O ki qaldi kiməsə kafir deyirsənsə bəli bu kiçik küfr sayilir. məsələn siz abu bakra,umara,usmana kafir deyirsinizsə və qəsdiniz budur ki onlar Allah rəsulunun vəsiyyətinə müxalif olublar, və nəticədə məlum olsa ki onlar kafir olmayiblar bax onda sizin əməliniz kiçik küfr olacaq və siz əbədi cəhənnəmə düşməyəcəksiniz inşallah. səbəbi də budur o qəsdlə deyilmiş o sözlər sizin tohidinizi aradan aparmir və məlumdur ki tohid əhlinə əbədi cəhənnəm haramdir.

bu qədər.

#94679 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Yox yox ezizim, sen artig felsefeye kecirsen halbu ki felsefe sizde salafilerde haramdir))

salamaleykum.

tatar qardaş seni yenə də aldadiblar. kim deyib ki fəlsəfə haramdir?

bunu mən sənə yaziram ancaq sələflər də oxusalar yaxşi olar. sələfdə haram olan fəlsəfə məmunun dövründə yunan fəlsəfəsindən tərcümə edilmiş və nəticə olaraq islama da sirayət etmiş fəlsəfədir ki əlbəttə ki haramdir. çünki islam fəlsəfəsi adina sayilan bu yunan fəlsəfəni kökündə şirk durur.

o ki qaldi əslində fəlsəfəyə, qardaşlarim fəlsəfə hikmət deməkdir və islamda nəinki fəlsəfə (yəni hikmət) haramdir hətta hikmətsiz din olmaz .əsl fəlsəfə yəni əsil hikmət elə Qurandir və Sünnədir. budur islam fəlsəfəsi. qalan nə varsa fəlsəfə adina əlbəttə ki haramdir.

#94681 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:25 в Əqidə və fiqh

1- Siz salafiler deyirsiz ki ne ki peygambar etmeyib bizde etmerik duzdur??? Peygambar eba geyinib va bashga paltar geyinmeyib. mene subut getirin ki peygambar icaze verib indiki paltar geyinmeye yaxshi??Zahmat olmasa.

salamaleykum .

cavab verirəm. biz sələflər demirik ki peyğəmbər nə etməyib biz də etmərik. biz sələflər deyirik ki peygəmbər din adina nə etməyibsə biz də etmərik. Peyğəmbər ona görə əba geyinib ki o ərazidə kishilər hamisi əba geyinərdi istər müsəlman olsun istər müşrik. əba geyinmək islam geyimi deyil kişi cinsindən olanlarin geyimi idi. (niyə kişi geyimi yox kişi cinsindən olanlarin geyimi dedim ki çünki müşriklər də əba geyinirdi ancaq kişi deyildilər kişi cinsindən idilər). həmin geyinilən əbanin islam geyiminə çevirmək üçün Peyğəmbər əmr etdi ki əbalari qisaldin.

deyirsən ki sənə sübut gətirəm ki peyğəmbər icazə verib indiki paltar geyinməyə. bəli icazə verib öz əməli ilə. Mən Allaha and içirəm ki o vaxt ərəblər indi bizim paltarlari geysəydilər peygəmbər heç vaxt əba geyinməzdi. buna sübut peygəmbərin yaşadiği ərazinin geyimini geyməsi idi .fərqlənmək üçünsə isbali əmr etdi.

#94682 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:29 в Əqidə və fiqh

jamaat, sən özünü sələfi adlandıranlardansan?Qazaliyə münasibətin necədir?

Qazali müsəlmandir. Alimdir. ancaq seleflerden deyil.

#94683 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:35 в Əqidə və fiqh

2-Kim meslehet verib ki biglari girxmasazda olar siz salafilerde, mene peygambardan hadis getir. sonradan duzaltma hadis yox yaxshi?? zahmat olmasa.

salamaleykum.

bu məsələ ixtilaflidir və sünnəyə uyğun əsas odur ki biğlar dodaqlarin üstünü örtməsin.

#94685 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:42 в Əqidə və fiqh

3-Peygambar oz evinde yerda oturub yemak yemaya(sduali bela verim sene) indi mene hadis gatirki harada peygambar icaze veribki salafiler vilka gashig ve stolda stulda oturub yemak yesinler?? peygambar bela bir ish etmayib. hadis. zahmat olmasa.

salamaleykum.

yenə də təkrar edirəm tatar qardaş.

o vaxt tək peyğəmbər yox müşriklər də yerdə oturardilar. yəni yerdə oturmaq islam qaydasi deyil. kim desə ki yerdə oturmaq islam qaydasidir o insan bidət etmiş olur. bir dənə də olsun alim yoxdur ki yerdə stoldan və stuldan istifadəni qadağan etsin. həmçinin də çəngəl və biçaği. ona görə qadağan etməyiblər ki qadağani yalniz Allah və Rəsulu qoya bilər.

#94686 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:46 в Əqidə və fiqh

Qazali alimdir və ya lim deyil deyə sormadım.Onun alim olmadığını zatən ağlını itirən biri deyə bilər.Sələflərdən deyil deyəndə nəyi nəzərdə tutursan?

salamaleykum.

onu nəzərdə tuturam ki ondan əqidəni öyrənmək məsləhət deyil.

#94687 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:50 в Əqidə və fiqh

4-Ezizimdaha biz shiyelerede yoxdaa))) Siz salafilere icaze vermirler ki shekil cekdirmek olar, siz salafilerde haramdir umumiyyatla, mana hadis getir peygambardan ki olar. Zahmat olmasa))

salamaleykum.

bəli tatar qardaş biz sələflərdə shəkil ümumiyyətlə haramdir xususilə yox. vəsiqə üçün şəkil çəkdirmək də xususi hal olduğu üçün icazə verilir.

#94688 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:55 в Əqidə və fiqh

5-Salafilerde musigi haramdi, demak Azerbayca Madaniyyetinin incilerinden olan musigi haramdir?? Demak Azerbaycan Himnine gulag asmag haramdir?? amma temiz urakla cavab ver,bir salafi kimi. zahmat olmasa.

salamaleykum.

salamaleykum tatar qardaş.

bəli sələfilərdə musiqi haramdir. bəli Azərbaycan Mədəniyyətinin incilərindən olan musiqi də haramdir. Bəli Azərbaycan Himninin musiqisinə də təkrar edirəm musiqisinə dəqulaq asmaq haramdir.mətninə yox. deyirsən ki təmiz ürəklə cavab verim bir sələf kimi. Mən də sənə tam səmimiyyətlə cavab verdim.

#94689 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 02:01 в Əqidə və fiqh

6-Mene hedis getirki peygambar etmediklerini etmek olar. Peygambar (s) deveye minirmish ve siz salafilerde yalniz peygambar etdiklerini edirsiz. duzdur??
Zahmat olmasa cavab verin

salamaleykum .

tatar qardaş yenə də təkrar edirəm. Peyğəmbər (s.a.v.a.v.s)in yaşadiği ərazidə dəvə minik növlərindən biri olduğu üçün o dəvə minib .dəvənin islama heç bir dəxli yoxdur. kim desə ki dəvə minmək sünnətdir və yaxud maşin minmək bidətdir o yalan danişir. sünnət olan minik sürməkdir.

bu qədər.

#94694 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 04:52 в Əqidə və fiqh

Niyə deyil?

salamaleykum.

səbəbi budur.

İmam Qazali kimdir?

Adı: Zeynuddin Əbu Həmid Muhəmməd ibn Muhəmməd ibn Muhəmməd ibn Əhməd ət-Tusi əş-Şafii əl-Ğazəli və ya İmam əl-Qazali.

Sənəti üzrə yun ələdiyi üçün Ğazəli –deyərək çağırılardı. Qazali adı isə doğulduğu kəndə nisbət edilməsi ilə əlaqədardır. Lakin o bu iki adın hər biri ilə məşhur idi.

Əbu Həmid əl-Ğazəli hicri 450-ci ildə Tus şəhərində anadan olmuşdur. Uşaq ikən atasını itirmişdir. İmam Qazali çox güclü hafizəyə sahib biri idi. İlk əvvəl doğma şəhərində Əhməd ibn Muhəmməd ər-Razqanidən fiqh dərslərini almış, daha sonra isə Əbul Qasim əl-İsməilidən, sonra isə Nisabura gedərək dövrünün tanınmış alimi əl-Cuveynidən dərs almağa başlamışdır! Ondan məzhəb, fiqh, məntiq və kəlam elmini öyrənmişdir.

İmam Qazali kəlam və fəlsəfə ilə dərindən maraqlanmağa başlayır və bu səbəblə sufiliyə yönəlir. Bir müddət özünə qapanıq həyat tərzi sürür. Lakin 11 il qeyri stabil həyat sürdükdən sonra 499-cu ildə Nisabura qayıdıb, Nizamiyyə mədrəsəsində dərs verməyə başlayır. Burada bir il qaldıqdan sonra, yenidən doğma şəhəri- Tusa qayıdır və orada əvvəlki yalnızlığına qapanır.

İmam Qazali “əl-Mənhul min Taliqil-Usul” kitabında İmam Əbu Hənifəyə tənə etdiyi üçün, ondan Sultan Səncərə şikayət edirlər. İmam Əbu Hənifəyə tənə etməsinə əsas səbəb isə, müəllimi Cuveyninin yazdığı “Muğisul Həlq fi Tərcihil Əhəq” adlı kitabını oxuyub, ondan təsirlənməsi göstərilir. İmam Qazalinin müəllimi olan Cuveyni bu kitabını Şafii məzhəbinin digər məzhəblərdən üstün olduğunu göstərmək niyyəti ilə yazmışdır.

Qeyd edək ki, Muhəmməd Zəhid əl-Kəusəri özünün “İhqaqul Həqq” adlı kitabında, Cuveyninin bu iddiasına cavab vermişdir.

Fəqət, Sultan Səncərin təkidi qarşısında, İmam Qazali Əbu Hənifə haqqında gözəl zənn etdiyini, ona qarşı yüksək hörmət və qayğı bəslədiyini söyləmişdir. Rəvayət olunur ki, İmam Qazali gənclik illərində də Əbu Hənifə haqqında bu cür gözəl fikirdə olmuşdur.

İmam Qazalinin kəlami və fəlsəfi düşüncələri olsa da, təsəvvufçülər içində ifrata varıb, həddi aşanlara qarşı da cavab vermiş və onların fikirlərini qəbul etməmişdir. Buna misal olaraq İmam Qazali buyurur:

- “Vəlilərin- Peyğəmbərlərdən daha üstün olduğunu iddia edən kəsi öldürmək, mənə görə yüz kafiri öldürməkdən daha üstündür. Çünki onun dinə verə biləcəyi zərər daha böyükdür!”

Lakin deyilənə görə, İmam Qazali ömrünün sonlarına doğru hədis oxumağa, Buxari və Muslimin ‘Səhih’ əsərlərini əzbərləməyə başlayır, həmçinin vaxtını Quran oxumaqla keçirir. Hətta, rəvayət edilir ki, İmam Qazali Səhih-Buxari-ni oxuyan zaman dünyasını dəyişmişdir.

İmam Qazali hicri 505-ci ildə, 55-yaşında ikən Tus şəhərində vəfat edir.

Onun bir çox əsərləri- “İhyəu Ulumid-Din”, Şafii məzhəbinin üstünlüyünü ifadə etmək üçün yazdığı “əl-Xuləsə” və “əl-Mustəsfə”, həmçinin “Kimyəus-Səadə”, “Əyyuhəl-Valəd”, “əl-Vasit”, “əl-Bəsit”, “əl-Vaciz” və s. 200-ə yaxın əsəri mövcuddur.

Bunlar içində ən məşhuru “İhyəu Ulumid-Din” adlı əsərdir. Lakin bu kitabda bir sıra gözəl və hikmətli rəvayətlər olsa da, çox sayda münkər, batil və uydurma rəvayətlər də mövcuddur. Hətta ibn Kəsir rəvayət edir ki, İmam Məzəri Qazalinin bu kitabını yandırmaq istəmişdir. [1]

İbn Teymiyyə (rahiməhullah) bu kitab haqqında demişdir:

- Onun (İmam Qazalinin) “əl-İhyə” adlı əsərində söylədiklərinin əksəriyyəti gözəl olsa da, o kitabda fəlsəfi və kəlami fikirlər, sufilərin azğınlıq və uydurma dolu rəvayətləri də vardır.[2]

- İmam Qazali nəinki hədis elmində seçilmiş bir kəs, hətta bu elmin siravi kəsi sayıla biləcək qədər də hədis məlumatına sahib olmamışdır. O, eşitdiyi hədislərdən başqa, Buxari və Muslimi tanımayıb, onların nəql etdiyi hədisləri də bilməmişdir. Necə ki, bunu çoxu söyləmişdir. Həmçinin, o, hədis alimlərinə görə, mütəvatir dərəcəsində səhih olan hədislərlə, Peyğəmbərə (SallAllahu aleyhi və səlləm) böhtan atılmış uydurma hədisləri ayırd edə bilməmişdir. Yazdıqları kitablar bunun ən doğru şahidi və dəlilidir. Belə ki, o kitablar da, olduqca qəribə rəvayətlər vardır.[3]

İmam Qazali özünün hədis elmi haqqında bunları söyləyir:
- Mənim hədis elmi haqqında məlumatım (elmim) azdır.[4]

İmam Subki “əl-İhyə” kitabında 943 hədisin sənədini tapa bilmədiyini söyləmişdir.[5]

Bununla yanaşı, bir çox alim- Əbul Həsən, İbnul Muneyyir, Həfiz əl-İraqi, İbni Həcər, əl-Qasim, Muhəmməd əs-Suveydi və s. alimlər “əl-İhyə” kitabındakı uydurma və əsli olmayan hədislər haqqında bəhs etmişdirlər.

Bəziləri isə söyləmişdir :
- Bu kitab, Onun öz dininin elmlərinin ‘İhyə’sidir. Bizim dinin elmlərinin ‘İhyə’si isə, Allahın kitabı və Rəsulunun sünnəsidir.

İmam Qazali haqqında Əbubəkr ibnul A’rabi buyurur:
- Şeyximiz Əbu Həmid, fəlsəfəçilərin tam içinə girmiş, daha sonra onlar arasından çıxmaq istəmiş, fəqət bunu bacarmamışdır.

İbn Teymiyyə buyurur:
- Əbu Həmid əl-Ğazəli, ağıllı və yüksək şüura bilik biri idi. Kəlam və fəlsəfəni çox gözəl bilirdi. Zühd, təsəvvuf yoluna meyl etmiş, sonucda isə bu yolda çaşqınlığa düşmüş və dayanmaq məcburiyyətində qalmışdır. Ömrünün sonuna doğru kəşf əhlinin yoluna meyl etsə də, sonda hədis əhlinin yoluna dönmüşdür! [6]

Bəzi fikirlərindən dolayı, Əbubəkr ibnul A’rabi, Əbu Abdullah əl-Məzəri, Əbu Bəkr- ət-Tərtuşi, Əbu Həsən əl-Mərğinəni, Şeyx Əbul-Bəyən, Əbu Amr ibnus-Saləh, Əbu Zəkəriyyə ən-Nəvavi, İbni Aqil, İbni Cəuzi, Muhəmməd əl-Məqdisi və s. alimlər ona rəddiyyə vermişdir.

İstifadə edilən mənbələr:

[1]- əl-Bidəyə van Nihəyə, 12/186
[2]- Məcmuul-Fətava, 6/55
[3]- Məcmuul-Fətava, 4/71-72
[4]- Qanunut-Təvil, səh. 132
[5]- Təbəqatuş-Şəfiiyyə, 6/287-388
[6]- Məcmuul-Fətava, 4/72

Daha ətraflı məlumat üçün bax:

• Məcmuul-Fətava, 2/54-57; 4/63-66, 71, 72, 84, 99, 164, 173; 6/54-55, 182, 292; 8/524-540; 9/185, 231, 259; 101/402, 403, 551, 552, 698; 13/13, 14, 17, 238; 16/54, 92; 17/357, 362; 35/137
• Dəru Təaruzil- Əqli van-Nəql, 5/347; 7/149
• Minhəcus-Sunnə, 2/359
• Şərhul-Aqidətul-Əsfəhəniyyə, səh. 142-174
• əs-Siyər, 19/322-346
• Mizənul İtidəl, 1/431
• əl-Bidəyə van Nihəyə, 12/185-186
• Təbəqatuş-Şəfiiyyə,6/191-289
• ən-Nucumuz-Zahirə, 5/203
• Şəzəratuz-Zəhəb, 4/10-13
• İthəfus-Sadətil-Muttəqin, 1/6-53
• Hədiyyətul-Arifin, 2/79-81
• Əli Həsən Abdul-Həmidin- ‘Kitəbu İhyəu Ulumid-Din fi Mizənil Uləməi val Muərrihin’ kitabı.

#94695 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 04:54 в Əqidə və fiqh

İbn Useymininiz buna halal desə necə?

salamaleykum.

Useymimiz musiqiyə halal desə onun bu sözünü rədd edərik.

#94696 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 05:07 в Əqidə və fiqh

Niyə xavariclər ancaq özlərinə sələfi deyən,.M.Abdulvahhaba və İbn Teymiyyəyə istinad edənlərdən çıxır?

salamaleykum.

muhaqqiq qardaş bunun cavabi çox sadədir. çünki tarix boyu xavariclər haqqdan ayrilib haqqa qarşi çixiblar. buna bir misal. sələfə görə Əli(r.a) ilə Müaviyyə(r.a)nun döyüşündə haqq Əli(r.a)nin tərəfində idi. Müaviyə bu məsələdə haqsiz idi. buna baxmayaraq 12min xavaric haqq olan Əlinin(r.a) qoşunundan çixdilar və Əlini tövbəyə dəvət etdilər. Allah onlara lənət etsin. Çox maraqli idi ki haqsiz olan Müaviyənin qoşununda bir nəfər də olsun xəvaric yox idi.

qisasi budur ki xəvariclər istinad etdikləri şəxsləri və onlarin davamçilari olan sələf alimlərinin hamisini murciyə adlandirir və onlara tənə edirlər. necə ki 12min xavaricin içində bir nəfər də olsun səhabə yox idi eləcə indiki xavariclərin də söykəndikləri bir nəfər də olsun sələf alimi yoxdur.sələf alimləri hamisi onlardan uzaqdirlar hətta onlari kafir sayan sələf alimlərimiz də var.

bu qədər.

#94707 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 01:21 в Əqidə və fiqh

Yuzer jamaat. Ya sen salafi deyilsen ya da salafilikde taza kashflar cixib). Mene deyin gorum nevaxtdan salafiler falsafani elm sayib??? Salafiler hedis elmini gabul edir hetta cox vaxt zahiri gabul edir. O ki galdi siz salafilara gore musigidir ve ya shakildir mana gostarin ela alim ki sirf salaf yolu ile getsin zahmat olmasa

salamaleykum yuzer tatar.

sen emin ol ki men selefiyem ve selefilikde de teze keshfler chixmayib. selefler felsefeni hech vaxt elm saymayiblar. hech shubhen olmasin ki seleflerde musiqinin ve shekilin haram olmasinda icma var. eksini deyen gerek hech olmasa bir nefer selef aliminin adini cheke.

o ki qaldi felsefeye men felsefeye elm dememishem. men demishem ki elm Quran ve Sunnedi ve ele esl felsefe de yeni esl hikmet de ele budur. sen ise tatar qardash get arashdir ve felsefenin hikmetden bashqa bir shey olduqunu mene getire bilsen sene minnetdar olaram. haram olan felsefe yunanlardan islama sizmish felsefedir.

bu qeder.

#94708 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 01:33 в Əqidə və fiqh

İmam Qazalini Əşari olduğuna görə əqidə öyrənilməsini düzgün saymırsız.Ancaq Əhli Sünnətin tamamına yaxını Əşari-Maturidi əqidəsində olub.Əhli Sünnət deyildikdə bu məzhəblər başa düşülüb.Sizin "sələf əqidəsi" dediyiniz məzhəbiniz isə Əhli Sünnət deyil.Bidət firqələrindən biridir.

salamaleykum.

muhaqqiq qardash sen ozun de vurquladin ki sunnuler ya asharinin ya da maturidinin eqidesinde olublar. beli ele buna gore de onlar bidet ehlidiler. onlardan sorushun ki ay henefi maliki henbeli shafii mezhebinde olan qardashlar neye gore siz o dord alimden yalniz fiqhi goturmusunuz . niye onlarin eqidesini goturmemisiniz.gedib asharinin ve ya maturudinin eqidesini goturmusunuz. budumu sizin onlara baqliliqiniz. men sorushmusham get sen de sorush. durub uzune baxacaqlar. onlar o dord alimin eqidesini ona gore goturmeyibler ki chun ki o dord alim selef eqidesinde olub .

#94709 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 01:43 в Əqidə və fiqh

Deməli siz öz alimlərinizi də xətalı və xətasız saya biləcək səlahiyyətlərə maliksiz.Yəni məsələn sən İbn Useyminin xəta etdiyini başa düşəcək qədər elm sahibisən və ya sən olmasın az-dakı şeyxləriniz.

salamaleykum.

demeli ister men olum ister bashqa birisi. biz oz alimlerimizin xetasini deyecek selahiyyetde deyilik . bizim selahiyyetimiz yalniz o xetalari demeye chatir ki hemen xetani bashqa bir alimimiz gostersin ve delilini de beyan etsin. alimimizin birisi bashqa bir alimimizin xetasini soyleyenden sonra ve delilini de getirenden sonra biz de o xetani bildiririk. delilleriyle birlikde. bax qardashim bizim selahiyyetimiz hele ki yalniz buna chatir. inshallah ne vaxtsa alim olsaq onda birbasha ozumuz xatalari beyan ederik delilleri ile bir yerde.

bu qeder.

#94710 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 01:59 в Əqidə və fiqh

Sən məni başa düşmədin.Demək istədiyim bu idi ki niyə xavariclər vahhabi adlandırılandan çıxır?Məsələn niyə nurçuların bir qolu və ya əşarilərin bir qolu xavaric olmur?
Digər bir məsələ də budur ki,siz ümumiyyətlə xavaricin kimə deyiləcəiyini və xavaricliyin əsas nə ilə tanındığını bilmirsiz.Xavariclik heç də adam öldürmək deyil.Tarixdə qan tökməyən xavariclər də olub.Xavaricliyin əsas əlaməti təkfirdir.Ümumiyyətlə siz vahhabilər sünni alimləri tərəfindən xavaric sayılırsız.İbn Abidin -rh-ın bu barədə sözlərini oxu.

salamaleykum.

sorushursan ki niyə xavariclər vahhabi adlandırılandan çıxır?Məsələn niyə nurçuların bir qolu və ya əşarilərin bir qolu xavaric olmur?

yenede tekrar edirem ona gore ki xevaricler yalniz haqq ehlinin destesinden xaric olunur nece ki Ali(r.a)nin destesinden xaric oldular muaviyyenin yox. elece de muasir xavaricler Alinin yolunu geden selefilerden xaric olurlar nurchudan ve ya ashariden yox.

daha sonra meni ittiham edirsen ki guya biz xavaricin ne olduqunu bilmirik. yanilirsan. biz hech de tekce qan tokub adam oldureni xavaric saymiriq. biz muselmanlari tekfir eden her bir toplumu xavaric sayiriq.beli duz buyurursan xariciliyin esas alameti tekfirdir.

biz selefilerle xavaricleri arasindaki ferqi bilmek isteyirsense men sene deyim bilmeyenler de bilsinler. ozleri kimi dushunmeyen muselmanlari tekfir edenler xavaric adlanir. ozleri kimi dushunmeyen muselmanlari ise bidet ehli adlandiranlar ise selefi sayilir. mesele bu qeder besitdir muhaqqiq qardashim.

#94714 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 02:41 в Əqidə və fiqh

Ay Salafi deyasan san tazasan salafilikde??

Subut getir ki salafilikde felsefe oxumag ve ya felsefi dushunceler icaze verilir??? Sizin alimler Mekkede olan shekilleri ve ya Mekkede ve Medinede olan musigileri niye haram buyurmurlar???? Saudiyye bashdan ayaga shekillerle ve musigile icerisindedir.

De gorum ay salafi, sizin egideye gore ad gunu kecirtmek olar??? ve ya biz her il dovlat konstitusiya gunu kecirdirik bu sizin salafi egidesine zidd deyil???

salamaleykum ay shia beli men tezeyem selefilikde texminen on il olar.

subut getirirem.salafilikde felsefe oxumaq Quran oxumaqdir ve ya felsefi dushunceler de Hadis oxumaqdir. Indi men haradan subut getirim ki Quran oxumaq ve ya hadis oxumaq icazelidir.

Allaha and olsun ki bizim alimler harada olmaqindan asili olmayaraq musiqini ve shekilleri haram buyururlar. O ki qaldi saudiyyeye arxayin ol orada da haram buyurublar. bes niye orada bu haramlar bash verir bax bu chox maraqli sualdir ve cavabi da budur ki bizim alimlerin irandaki alimler kimi salahiyyetleri yoxdur eger olsaydi qarshisini alardilar. saudiyyede bash verenlere gore yaziqlar olsun oranin hakimlerine. onlar tovbe etmeseler sheksiz ki her bir harama gore cavab vrecekler haqq hesab gununde. buna hech shubhemiz yoxdur.

indi gelek senin sonuncu suallarina ay tatar qardash.bizim eqideye gore ad gununu kechirmek bidetdir. burada bir hashiye chixmaq isteyirem ve muraciet edirem butun ad gunu kechiren hemvetenlerime yeni ekseriyyeti ozune muselman deyen qardashlarima.

/ay menim qardash ve bacilarim bu ad gunu haradan chixdi bele. arashdiranda gorursen ki bize bunu sovet dovrunde kafirlerin den rojdeniya adlandirdiqi merasimden alinib. adini ise nedense doqum gunu yox ad gunu kimi tercume edibler. birinci sehv doqum gununu tehrif edib ad gunu elemisiz. gelin siz menimle razilashin ki ushaqlara adlari doqum gununde verilmir. ya qabaqcada ve ya sonradan qoyulur ve bu da ferqli gunlere dushur. onda gerek biz iki defe stol achaq biri doqum gunumuzde biri de adimiz qoyulan gunde bu daki texmini olacaq. deqiq bilinmez ki ad ne vaxt qoyulub. yox eger bir oxumush savadli chixar ve deyer ki xeyr bu kafir ruslardan goturulme den rojdeniya deyil bu merasim qedimden qalib yeni yene de kafir olan turk xalqlarindan hansi ki hemen qedimi turkler ushaq doqulanda ona ad vermirler ve gozleyirler ki bu ushaq heddi buluqa chatsin ve ozune ad qazansin ve onu da qazandiqi adla chaqirirlar. meselen Yalinciq Beyrek Qazan ve s.ve bu ad gunu ele hemen ad gunudur deseler onlara da cavab budur ki onda niye bu ad gununu den rojdeniyada yeni doqum gunune teyin edirsiniz. yene de mecbur olub iki defe stol achmaq lazim gelecek. biri heddi buluqa chatandaki qazandiqi ad gununu ve bir de doqulduqu gunu . bashqa versiya varsa buyursun menijm uchun de maraqlidir. bashinizi aqritdiqim uchun uzr isteyirem ve tam semimiyyetle deyirem ki bu yazini ciddi yazdim .chunki bir yerde bunu danishanda mene dediler ki bizimle mezelenirsen and ichdim ki yox ciddi deyirem/

beli dovletin konstitusiya gununu de kechirmek biz selefilere gore ziddir. chunki biz selefileri konstitusiyasi Qurandir ve Quran gunu de qardashim lap yaxinlashir.

Bizim konstitusiyamiz olan Quran gunu yox gunleri ise qedir geceleridir .Hemen gecelerde bizim konstitusiyamiz olan QURANI KERIM nazil olub.

Taatar qardashim seni de bu saytda zehmet cheken butun qardashlarimizi da ister mohurle olsun ister mohursuz ister eli baqli olsun ister eliachiq qarshidan gelen ramazanin en gozel gunleri olan qedir geceleri munasibetile umumiyyetle ramazan bayraminizi tebrik edirem ve Allahdan bizim hamimiza hidayet vermesini ve Cennetde Ehli Beytle birge olmamizi nesib etsin. Amin.

bu qeder.

#94715 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 05:01 в Əqidə və fiqh

]Ay salafi mene maraglidir ki siz salafiler artig bidetlere yol verirsiz. Gah deyirsen salafilikde falsafa var indi deyirsen ki musalman muasir geyine biler, meger peygambar bela bir ish gorub???
Siz salafilerin egidesine gore peygambarin saggali uzun bgi yoxdur, indide bir salagi cins shalvar obtyajka geyinir gisa balag, uzun saggal big yox ve deyirki biz peygambarin yolu ile gedirik, bu duzdur??
Siz islami salafiliyi teblig edanda camaata demirsiz ki, musigi haram , shakil cekdirmek haram, uzun aggal saxlamag lazimdir, ad gunu haram. bunlari gizledirsiz duzdur????
niye?? Zahmat olmasa aciglayin

slamaleykum.

ay tatar qardash men demirem muselman muasir geyine biler men deyirem ki muselman muasirlerinin geyindiyini islam qaydalarina uygun geyine biler. yeni muasirlerinin geyindiyi geyimini isbala riayet etmekle ve dar geyinmemekle . sorushursan ki meger peygambar bela bir ish gorub??? cavab verirem beli peyqember bele ish gorub. Peyqember oz muasirlerinin geyimini geyinib. isbala riayet edib ve bize de emr edib ve biz de emre tabe oluruq.

sonra sorushursan ki /indide bir salagi cins shalvar obtyajka geyinir gisa balag, uzun saggal big yox ve deyirki biz peygambarin yolu ile gedirik, bu duzdur??/

cavab verirem ki xeyr bu duz deyil ve men de bu barede seninle hemfikirem ve selef qardashlarima uzumu tutub deyirem ki Allahdan qorxsunlar ve bele geyinmesinler. isbala riayet etsinler lakin dar geyinmesinler. isbalsiz olmaq ve dar geyinmek qadaqandir .

sonra sorushursan ki /Siz islami salafiliyi teblig edanda camaata demirsiz ki, musigi haram , shakil cekdirmek haram, uzun aggal saxlamag lazimdir, ad gunu haram. bunlari gizledirsiz duzdur????
niye??

cavab verirem xeyir bu duz deyil. biz islami tebliq edende evvelce shirkden chekindiririk sonra ise deyirik ki musiqi her bir halda de haramdir . shekil chekdirmek de umumiyyetle haramdir xususi hallarda icazelidir meselen senedlerchun daha xatire uchun yox. ad gunu de qetiyyen olmaz din adina olsa bidetdir din adina olmasa kafirlere oxshamaqdir. uzun saqqal saxlamaq vacibdir ve dord barmaqdan az olmasi ise haramdir. hansi selefse islama devetini bu cur aparmirsa ve camaati aldadirsa ki bu sadalidiqlarim haram yox halaldir getsin tovbe etsin ki belke Allah subhanahuvataala onu baqishladi. tekrar edirem bunlari gizletmek haramdir.

#94716 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 августа 2012 - 05:11 в Əqidə və fiqh

Məzhəb imamları sizin etiqadda olmayıblar.Sələfin etiqadı Təfvid xələfin isə təvil etmək olub.

salamaleykum.

muhaqqiq qardash mezheb imamlari bizim etiqadda olublar . Men kechen defe unutdum yazmaqa indi yaziram nein ki onlar hetta Ehli Beyt de selef olub .Men bu mubarek Ramazan ayinda ozu de Ali (r.a)nin shehid edildiyi ayda Allaha and ichirem ki Ali R/A selef olub . Senin de yeqinliyin varsa and ich ki olmayib ve bundan sonra da bizim ishimiz qalsin Allaha.

Рейтинг@Mail.ru