Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 12-мая 23)

#94856 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 05:16 в Əqidə və fiqh

Niyə? Baş maliyyəçiyə olar amma?

salamaleykum.

nəinki maliyyəchiyə hech krala da olmaz. kimliyindən asili olmayaraq bu hərəkətlərinə görə haqq hesab günündə cavab verecekler əgər həmən günə inanirlarsa.

onlarin gördükləri bu ish haramdir.

bu qədər.

#94656 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 14:09 в Əqidə və fiqh

Salamun Aleyke ve Rahmatullah

Eziz Musalman Qardawim deye bilersiz siz kimin selefisiniz Sozsuz ki Hamimiz Muhammad ( S ) selefiyik bes ondan sonra kimin selefi olmaliyiq ?

Sualimi geniw cavablasaniz minnetdar olaram size !!! ve Sualim Yalniz size aiddi wexsi nezerinizi bilmek isteyirik !!! Alimlerin goruwunu deyil !!! Wexsi Deyerken Eqli

delilinizi nezerde tuturuq!!

Allah Sizi Hifz Elesin!!

aleykumassalamvarahmatullahuvabarakatuhu.

şheyxulecem qardaş əgər yalniz mənim şəxsi nəzərimi bilmək istəyirsə buyurun diqqətlə dinləyin.

əgər Muhammad(s.a.v.a.v.s)dən sonra Ali(r.a) Abu bakrla(r.a) döyüssəydi mən Alinn qoşununda olardim.Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Umar(r.a)la döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum.Ali(r.a) Usmanla(r.a) döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Muaviyəyə qarşi döyüşdü və mən də Alən qoşununda ona qarşi döyüşərdim. Həsən(r.a) xilafəti Müaviyyəyə verdi mən də verərdim. Huseyn(r.a) yezidə qarşi çixdi mən də ovaxt yaşasaydim Huseynlə(r.a) birgə olardim və şəhid olardim inşallah.

bu qədər.

Allah sübhanahu va taala məni Huseynlə (r.a) həşr etsin. Əmin.

#94888 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 06:05 в Əqidə və fiqh

İlk qiyas edən şeytan olub Adəmə səcdə etməyən zaman. Sonra deyirsən ki, niyə salam almırsan.

salamaleykum.

sən baxmayaraq ki qiyasi haram sayirsan hech fərqinə də varmadan qiyas etdin .

gəl belə danishaq ayrica mövzu ach bu mövzuda qoy bilənlər bu barədə münaqishə etsinlər.

#94664 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 20:58 в Əqidə və fiqh

Tewekkur edirem bu cur geniw aciqlamaya gore

Allah Sizi dunya ve Axiretde Muhammad ve Ali Muhammadin ardicillarindan qerar versin

Dualarinizda bizide yada salin

Allah Bu Mubarek Zamanlarda bizi oz bawimiza buraxmasin

salamaleykum.

mən də təşəkkür edirəm. Allah subhanahuvataala səni də Ehli-Beytin yolundan ayirmasin. Burada görüşməsək də inşallah Cənnətdə görüşərik. Əmin.

#94884 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:46 в Əqidə və fiqh

"Xalqu Əfalul İbad" kitabında Buxari şiələr və əhli-kitab arasında fərq görmədiyini yazıb.

salamaleykum.

əgər buxari shiələrlə əhli kitab arasinda fərq qoymayibsa o böyük xəta edib. delilim de budur ki Allah sübhanahuvataala müsəlmanlarla əhli kitab arasinda fərq qoyub.

təkrar edirəm buxari əgər məhz sən dediyin kimi deyibse nahaq deyib.

#94665 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:02 в Əqidə və fiqh

sen niye mehz tevessulu ve tevessulun mehz bu novunu vurguladin?))) sohbet tekce tevessulden getmir, ozuvu bilmemezliye vurma) sen bu meselede vehabilere beraet qazandira bilmezsen cunki vehabilerin muselmanlari tekfir etmesi gun kimi aydin meseledir.

salamaleykum.

vahabilər deyəndə sələfləri nəzərdə tutursansa mən Allaha and içirəm ki sələflər müsəlmanlari təkfir etmirlər. kim ki müsəlmanlari təkfir edir və nə qədər də özlərinə sələf desələr də xeyri yoxdur onlar xəvaricdilər ki xəvaric.

#94854 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 05:03 в Əqidə və fiqh

Bir də ki, hənəfilərin nə günahı var?

salamaleykum. dəfələrlə demishik yenə də deyirik hənəfilərin günahi odur ki onlar İmam Azam dedikləri shəxsin əqidəsini rədd ediblər və tamam bashqa əqidədən yapishiblar. onlar nə qədər ki Əbu Hənifənin əqidəsini inkar edecekler bax oqədər də günah edecekler ve zelaletde qalacaqlar.Allah sunni qardashlarimiza hidayət versin.

Əmin.

#94667 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:20 в Əqidə və fiqh

eli e.s. ebubekre, omere, osmana tabe olmayib eksine onlari xain fasiq bilirdi. muaviye eliyle e.s. vuruwub, bele eli e.s. sevensense de ki allah muaviyeye lenet etsin! hesen e.s. xilafeti muaviyeye vermeyib,yene yalan daniwirsan. yezit de ki sizin sevimli xelifenizdir)) P.S. Arab, xeyiri yoxduye ne maskada gelsen de taninacagsan))))))))).

salamaleykum.

muheqqiq qardaş sən niyə belə aqressivsən . belə olmaz. deyirsən ki əgər Əlini sevirəmsə Muaviyəyə lənət deyim. Bax qardaşim sən Müaviyəyə(r.a) lənət edirsən ki səndə yəqinlik var ki o lənətə layiqdir. Məndə isə səndəki yəqinlik yoxdur. Mən belə deyə bilərəm səninçün; əgər muaviyyə lənətə layiqdirsə Allah ona lənət etsin yox əgər layiq deyilsə Allah ona lənət edənlərə lənət etsin. Əmin. sən də Amin de.

yezidə gəlincə isə yezid kimlərin sevimli xəlifəsidirsə Allah o bədbəxtlərə də lənət etsin.

P.S,indi isə keçək mənə atdiğin şərə. məni sən kiminləsə səhv salirsan. mən inaniram ki sən də oruc tutursan ona görə də sənə lənət etmirəm . əgər mən sənin nəzərdə tutduğun adamamsa Allah mənə lənət etsin yox o adam deyiləmsə Allah sənə hidayət versin.

Ayibdir qardaşim sən bir də mənə şər atma.

#94882 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:36 в Əqidə və fiqh

Səmimiyyətinə şübhə etdiyim şəxsdən necə salam alım?

salamaleykum.

master_ier səmimiyyətimə qətiyyən shübhe etmə. mən nəinki ibadət ederken hətta cahil vaxtlarimda da bacardiqca səmimi olmusham. qarshi tərəfdən də onu gözləmishəm.ona görə də narahat olma.chünki səmimi olmayib kimə neyleyecem ki. kim ki səmimi deyil qoy o Allahdan qorxsun.

#94668 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:38 в Əqidə və fiqh

Aleykum salam.

Sən Əhməd b. Hənbəlin hökmünü desən də, deməsən də artıq hökmü məlumdu.

1. Sən deyirsən:

2. Əhməd b. Hənbəl deyir:

Mən onları İslam üzərində görmürəm. Yəni, İslamdan çıxmış adam nədi? Ka-fir.

Amma nəticəyə gələndə deyirsən ki, filan, bəşməkan.

Əhməd b. Hənbəl konkret olaraq səhabələri söyəni təkfir edib. Amma Əli (ə.s)-a nifrət edən, onu açıqca söyən kəsi tərif edir. Ya Əli ə.s-ın səhabə saymır, ya da Əhməd b. Hənbəlin özü elə münafiqdi ki, bu cür iş tutur. Sən isə dil uzatmaqdan danışırsan hələ. Başqa vaxtı da Əli (ə.s) sevgisindən danışırsız.

1. Bir kəsə kafir deyirsənsə, bu kiçik küfrə səbəb olur?
2. Əhməd b. Hənbəlin hərəkətinə nə ad qoyaq?

salamaleykum.

master_ier qardaş mən yenə də təkrar edirəm. mənə İmam Əhmədin görüşü yox sələfin cumhurunun görüşü daha önəmlidir. sələfin şiələr haqqinda görüşü isə budur ki şiələr müsəlmandirlar. o ki qaldi deyirsən ki Əhməd münafiqdir bunu mən deyə bilmərəm . mənə görə imam Əhməd böyük alimdir ancaq məsum deyil.Dediyi sözlərinə görə də yəqin ki özü cavab verəcək.

O ki qaldi kiməsə kafir deyirsənsə bəli bu kiçik küfr sayilir. məsələn siz abu bakra,umara,usmana kafir deyirsinizsə və qəsdiniz budur ki onlar Allah rəsulunun vəsiyyətinə müxalif olublar, və nəticədə məlum olsa ki onlar kafir olmayiblar bax onda sizin əməliniz kiçik küfr olacaq və siz əbədi cəhənnəmə düşməyəcəksiniz inşallah. səbəbi də budur o qəsdlə deyilmiş o sözlər sizin tohidinizi aradan aparmir və məlumdur ki tohid əhlinə əbədi cəhənnəm haramdir.

bu qədər.

#94886 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:54 в Əqidə və fiqh

Sənin hansı alimin fətva verib ki, şiəyə qardaş deyəsən?

salamaleykum.

birincisi mənim alimlərimin cumhuru shiələri müsəlman görür .

ikincisi isə hər hansi bir müsəlmana salam vermək üchün biz alimlərimizdən fitva almiriq. mən hech inanmiram ki siz də alasiniz.

o ki qaldi qardash deməyə yəqin sənin də shübhən yoxdur ki bütün müsəlmanlar qardashdirlar. bunun üchün xüsusi fetva gözləmək yersizdir.

bu qədər.

#94679 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Yox yox ezizim, sen artig felsefeye kecirsen halbu ki felsefe sizde salafilerde haramdir))

salamaleykum.

tatar qardaş seni yenə də aldadiblar. kim deyib ki fəlsəfə haramdir?

bunu mən sənə yaziram ancaq sələflər də oxusalar yaxşi olar. sələfdə haram olan fəlsəfə məmunun dövründə yunan fəlsəfəsindən tərcümə edilmiş və nəticə olaraq islama da sirayət etmiş fəlsəfədir ki əlbəttə ki haramdir. çünki islam fəlsəfəsi adina sayilan bu yunan fəlsəfəni kökündə şirk durur.

o ki qaldi əslində fəlsəfəyə, qardaşlarim fəlsəfə hikmət deməkdir və islamda nəinki fəlsəfə (yəni hikmət) haramdir hətta hikmətsiz din olmaz .əsl fəlsəfə yəni əsil hikmət elə Qurandir və Sünnədir. budur islam fəlsəfəsi. qalan nə varsa fəlsəfə adina əlbəttə ki haramdir.

#94655 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 13:48 в Əqidə və fiqh

Aleykumassalam.

Deməli Əhməd b. Hənbəl nə edib?

salamaleykum.

qardaş əgər imam Əhməd şiələrə kafir deyirsə mən onunla qətiyyən razilaşmiram.Yəx əgər istəyirsən ki mən ona dil uzadim bu olmayacaq .Mən tam səmimiyyətlə deyirəm hər hansi bir şiə alimi də islamdan çixarmayan küfr etsə mən ona da dil uzatmaram . çünki onlara dil uzadanin dilləri kəsiləcək inşallah. yalniz islamdan çixaran küfrləri istisna.

#94681 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:25 в Əqidə və fiqh

1- Siz salafiler deyirsiz ki ne ki peygambar etmeyib bizde etmerik duzdur??? Peygambar eba geyinib va bashga paltar geyinmeyib. mene subut getirin ki peygambar icaze verib indiki paltar geyinmeye yaxshi??Zahmat olmasa.

salamaleykum .

cavab verirəm. biz sələflər demirik ki peyğəmbər nə etməyib biz də etmərik. biz sələflər deyirik ki peygəmbər din adina nə etməyibsə biz də etmərik. Peyğəmbər ona görə əba geyinib ki o ərazidə kishilər hamisi əba geyinərdi istər müsəlman olsun istər müşrik. əba geyinmək islam geyimi deyil kişi cinsindən olanlarin geyimi idi. (niyə kişi geyimi yox kişi cinsindən olanlarin geyimi dedim ki çünki müşriklər də əba geyinirdi ancaq kişi deyildilər kişi cinsindən idilər). həmin geyinilən əbanin islam geyiminə çevirmək üçün Peyğəmbər əmr etdi ki əbalari qisaldin.

deyirsən ki sənə sübut gətirəm ki peyğəmbər icazə verib indiki paltar geyinməyə. bəli icazə verib öz əməli ilə. Mən Allaha and içirəm ki o vaxt ərəblər indi bizim paltarlari geysəydilər peygəmbər heç vaxt əba geyinməzdi. buna sübut peygəmbərin yaşadiği ərazinin geyimini geyməsi idi .fərqlənmək üçünsə isbali əmr etdi.

#94855 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 05:12 в Əqidə və fiqh

Sünnilərdə çoxluq deyəsən hənəfilərdədi elə.

salamaleykum.

salamaleykum.

mən deyəndə ki sən nə tez qocaldin sən qəbul etmirsən. bu dəlil sənin əleyhinədir. sən isə bunun fərqinə varmirsan.

icazə ver mən izah edim ki niyə sənin əleyhinədir? mənim yanimda savadsiz sunnilər qürrələnəndə ki biz haqqiq ona görə ki shiələrdən dəfələrlə choxuq. bax mən onda onlara deyirdim ki gedin özünüzü həkimə göstərin .ona görə ki nə vaxtdan choxluq haqq üzrə olmağa shərt olub? sən isə ay master_ier' qardash onlarin choxluğunu mənə dəlil gətirirsən. nə isə...

bu qədər.

#94682 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:29 в Əqidə və fiqh

jamaat, sən özünü sələfi adlandıranlardansan?Qazaliyə münasibətin necədir?

Qazali müsəlmandir. Alimdir. ancaq seleflerden deyil.

#94857 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 05:24 в Əqidə və fiqh

Olmadı da. Alimləriniz vəhabi sözü ilə fəxr edir, sən də belə sözlər işlədirsən. Olmadı ki.

salamaleykum.

oldu niyə omadi ki.

alimlərimiz vəhabi sözü ilə fəxr etməyiblər onlar deyiblər ki həmchini biz də deyirik ki əgər shirkden chekindirmək əgər vəhabilikdirsə bəli onda biz vahabiyik. necə ki imam Shafi demishdir ki Ehli Beyti sevmek rafizilikdirse bəli ən böyük rafizi elə mənəm.

cavab buqədər bəsittir qardashim.

bu qədər.

P.S.yene de deyirsen ki olmadi ki mən də deyirem ki lap yaxshi oldu. bizim ki lap meyxanaya oxshadir ki . mən təklif edirəm ki gəl cümlələrimizi korrekte edək və ciddiliyimizi artiraq inshallah. ciddiliyimiz artsa bu forum da ciddiləshər. bunu tek sene demirem ele özüme de,selef qardashlarima da nesihet edirem

#94683 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:35 в Əqidə və fiqh

2-Kim meslehet verib ki biglari girxmasazda olar siz salafilerde, mene peygambardan hadis getir. sonradan duzaltma hadis yox yaxshi?? zahmat olmasa.

salamaleykum.

bu məsələ ixtilaflidir və sünnəyə uyğun əsas odur ki biğlar dodaqlarin üstünü örtməsin.

#94883 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:40 в Əqidə və fiqh

"Xalqu Əfalul İbad" kitabında Buxari şiələr və əhli-kitab arasında fərq görmədiyini yazıb.

salamaleykum.

buxari əgər shiələrlə əhli kitab arasinda fərq görməyibsə böyük xəta edib. tekrar edirem əgər fərq görməyibsə.

biz shiələri müsəlman sayiriq.

#94685 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 01:42 в Əqidə və fiqh

3-Peygambar oz evinde yerda oturub yemak yemaya(sduali bela verim sene) indi mene hadis gatirki harada peygambar icaze veribki salafiler vilka gashig ve stolda stulda oturub yemak yesinler?? peygambar bela bir ish etmayib. hadis. zahmat olmasa.

salamaleykum.

yenə də təkrar edirəm tatar qardaş.

o vaxt tək peyğəmbər yox müşriklər də yerdə oturardilar. yəni yerdə oturmaq islam qaydasi deyil. kim desə ki yerdə oturmaq islam qaydasidir o insan bidət etmiş olur. bir dənə də olsun alim yoxdur ki yerdə stoldan və stuldan istifadəni qadağan etsin. həmçinin də çəngəl və biçaği. ona görə qadağan etməyiblər ki qadağani yalniz Allah və Rəsulu qoya bilər.

#94885 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:49 в Əqidə və fiqh

Hansı salamdan danışırsan?

salamaleykum. o salamdan ki biz bir birimizə ixlasla verməliyik. mən səni müsəlman sayiram və ona görə də salam verirəm.

#94852 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 04:55 в Əqidə və fiqh

Bidətçi sələfi niyə demək olmur ki?

Bidətçi sələfi ona görə demək olmur ki chünki isti dondurma demək olmadiğina görə. nə vaxt isti dondurma demək məqbul olsa bidətchi sələfi də demək məqbul olacaq.

bu qədər.

#94887 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:59 в Əqidə və fiqh

Elə qiyas edə-edə bu günə düşmüsüz də.

salamaleykum.

Allahsubhanahuvataalaya həmd olsun ki biz bu gündəyik və düshdüyümüz bu gündə yəni sələfi salihin yolunda bizi sabit etsin.Əmin.

#94853 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 08 августа 2012 - 04:59 в Əqidə və fiqh

Uzaq başı "bidəti həsənə" deyib yola verəcəksiniz də, nə problem var ki?

salamaleykum.

shəriətdə "bidəti həsənə" deyilən bir anlayish olmur. din adina nə bidət yapilirsa istisnasiz olaraq hamisi zəlalət olan bidət olur.

bu qədər.

#94889 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 06:09 в Əqidə və fiqh

Ömərin təravihi camaatla qıldırması "bidəti həsənə" deyil? Özü dili ilə deyib ki.

salamaleykum.

onun diliylə dediyi söz lüğəti mənadadir shəri mənada deyil.

bu barədə də ayrica danishmaq olar. burada yox. qarishiqliq salmayaq.

Рейтинг@Mail.ru