Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 20-апреля 23)

#95114 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 05:26 в Əqidə və fiqh

Mənim fikrimcə sələfilik sosializmdən komunizmə doğru inkişaf pillələrindən ibarətdir. Yəni, bu yolun sonu terror qruplaşmasıdır. Şəxsi fikrimdir, ona görə qatılmaya bilərsən.

sən yanilirsan. mən sənə məsləhət görürəm ki sələf əqidəsi haqqinda fikirlərinə yenidən nəzər kechirəsən.mən səni əmin edirəm ki sən əgər insafla yanashsan bu məsələyə onda sələfin terrordan nə qədər uzaq olduğunu görərsən inshallah.

#95113 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 05:21 в Əqidə və fiqh

Onların da nümayəndəsi gəlib deyər ki, bəs xeyirdimi "sələfilərdən sayan"? Elə bizik də sələfi.

birincisi chox böyük ehtimalla onlar terorchu sözündən qürur duyurlar.

ikincisi shərt o deyil ki kimsə desin ki mən sələfiyəm. shərt odur ki o bunu sübut etsin.

üchüncüsü də chox təəssü ki sən sələfin nə olduğunu bilmirsən. bilsəydin bunu yazmazdin. inshallah ki nə vaxtsa bilərsən sələfilik nədir. sələfilərin bu mövzu ilə əlaqədar bircə əlamətini deyirəm səninchün və sələfiləri terrorda ittiham edənlər üchün. Mən bəyan edirəm və Allaha da and ichirəm ki sələf əqidəsi terrorun əleyhinədir və bir dənə də alim tapa bilməzsiniz ki indiki terror aktlarini dəstəkləsin. əksinə onlar cavanlari planetin hər yerində olan teror aktlarindan uzaq durmağa chağirirlar və bəyan edirlər ki o qruplashmalar hamisi sheytanin ordularidir. bundan sonra da biz sələfiləri terrorchu adlandiracaqsansa daha sənə sözüm yoxdur.

P.S. onu da bildirim ki mən o dərəcədə cəfəri məzhəbini bilirəm ki nə qədər özünə shiə deyən olsa da mən onlarin cəfəri məzhəbindən olmadiqlarini onlarin özlərinə belə sübut edə də bilirəm .bəs necə olur ki sən sələfə bələdəm deyirsən və bununla belə deyirsən ki birdən onlarin da nümayəndələri gəlib nəsə iddia edər və filan beshmekan.nə isə...

bu qədər.

#95112 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:59 в Əqidə və fiqh

İmam Hüseyn (ə.s)-ın əməli bu əqidəyə görə bəyənilmir?

əgər İmam Huseyn (R,A)nin əməlini qeyrisi etsəydi bashqa məsələ. Lakin İmam Huseynin(r.a) qiyami islama görə idi və birmənali olaraq İmam Huseyn (r.a) haqli idi və yezid haqsiz idi. və nəticədə Huseyne(r.a) qarshi zülm oldu.

P.S. kimsə bu məsələdə yezidi haqli bilirsə və Huseyni(r.a) haqsiz bilirsə o kəslər unutmasin ki bunu deməklə onlar istər bilərəkdən istərsə də bilməyərəkdən Huseyn (R,A)nin shəhadətini inkar edirlər . chünki Allahin subhanahuvataalanin raziliği olmayan əməlləri etməklə insan shəhid ola bilməz qətiyyən. İmam Huseyn (r.a) haqsiz və yezidi haqli bilənlər getsinlər tovbə etsinlər .

#95111 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:49 в Əqidə və fiqh

Səhabələr ictihadın hansı şərtlərinə cavab verdilər ki, bu icazə onlara verilir?

etiraf edirəm ki mən bu shərtləri burada bir iki cümlə ilə yaza bilmək iqtidarinda deyiləm.

bu genish mövzudur.

inshallah bu mövzuya qaydariq Allahin iznilə.

#95110 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:45 в Əqidə və fiqh

Necə oldu hər ikisi ümmət? Ümmət zəlalət üzrə birləşməz. Hədis var o boyda.

bəli düz deyirsən Ümmət zəlalət üzrə birləşməz. necə ki haqq olan Ali (r.a) ya qarshi olan hadisələrdə ümmət birləshmədi və sübut etdi ki Ali(r.a) haqqdir. Əgər Ali (r.a)haqq ola-ola tək qalsaydi onda o hədis yalan olardi. Əlhəmdulilləh ki ümmət zəlalət üzrə birləshmədi .

#95109 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:36 в Əqidə və fiqh

Qəşəng cavablar yazırsan. İbn Teymiyyə stilində. Yəni, oxucu elə bilir ki, cavabdı, amma əsas məqamların üzərindən sürüşüb keçirsən.

kash ki İbn Teymiyyə stilində yaza bilseydim tohid məsələlərində.

p.s. o ki qaldi sürüshüb kechməyə bu cümlə sən tərəfdən bir az uğursuz oldu. yox desən ki uğurlu oldu onda bunu mən təhqir kimi anlayacam. səndən də achiği deyim ki təhqir gözləmirəm.

#95108 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:30 в Əqidə və fiqh

Məlum olsa, deyərəm ki, sən filan əqidədəsən. Həqiqət oldu ya olmadı deyərəm. Sonra yadınlaşdırarıq düz olub olmadığını. Yoxsa məni nədəsə ittiham etmək istəyirsən? Açıcca de başa düşərəm.

achiqca deyirəm. sən aqressivsen. hələ də salam verməyə tərəddüd edirsən.

#95107 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:25 в Əqidə və fiqh

Camaat olmaq haqq üzrə olur deyirsən. Bu haqqı müəyyən edən canlı bir şəxs olmalıdı axı. Əgər iki fərqli görüş varsa, deməli biri batildi. Quran var, təfsirçisi kimdi? Rəsulullah (s) ?

bəli təfsirchi Rəsulullah (s)dir.

#95106 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:21 в Əqidə və fiqh

Mən sənə əvvəl də yazmışdım, amma sən məndən sitat gətirəndə o sözlərimi ixtisara salırsan. Belə olmaz. Mən qeyd eləmişdim ki, Rəsulullah (s) haqqı müəyyən etmək üstün düsturlar qoyub gedib. Yoxsa razı deyilsiniz? Mən soruşuram sizdən, sizin üçün bu haqqın meyarı nədən ibarətdir? Deyəssən ki, Quran, sünnə filan bəşməkan. Quran və sünnəni neyni cür başa düşən səhabə nə Siffeyndə qarşı-qarşıya gələrdi, nə Cəməldə. Qarşı-qarşıya gəliblərsə, bunların hamısı doğru yol göstərən ulduz ola bilməz. Deməli aralarında kimlərsə var ki, haqqın mizanıdır. Elə deyilmi?

bu sözləri ixtisara salmamisham və belə bir qəsdim də olmayib. indi isə cavab verirəm Allahin iznilə.

baxmayaraq ki Quran və Sunnani mahiyyət etibari ilə eyni cür basha düshüblər sahabilər məlumunuz olsun ki bu yalniz əqidəvi məsələlərə aid idi.

o ki qaldi kim desə ki "sahabilər göydəki ulduz kimidirlər və hansina uysaniz azmassiniz " bax qardashim kim ki belə düshünür o shəxs yanilir. səbəbi isə budur ki bu fikir batildir.

p.s. sənin saydiğin döyüshlərdə haqqin mizani Ali (R.A) idi.

#95105 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:09 в Əqidə və fiqh

Bu şəxslərə kafirmi deyirsən?

sələf əqidəsinə görə əgər bir shəxs birinə kafir deyərsə və nəticədə məlum olsa ki ittiham olunan shəxs kafir deyil onda bu söz deyənin üzərinə qayidir. Ancaq bu küfr insani islamdan chixaran küfr yox böyük günahlardan olan kichik küfr sayilir.

#95104 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:04 в Əqidə və fiqh

İslamda Əbu Hənifədən daha şərli bir şəxs doğulmamışdır.

əl-Xətib əl-Bağdadi, Tarixi Bağdad, c.13, s.420, №22; Dar əl-Kutub əl-İlmiyyə - Beyrut

mən bu sözlərə shübhə edirəm. lakin bu sözlər əgər həqiqətən deyilibsə

bu sözlər Əbu Hənifəyə qarshi zülmdür. Əbu Hənifə xətalari ilə birlikdə bizim böyük alimlərimizdəndir.

#95103 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:58 в Əqidə və fiqh

Həəə. كل من لم يكن حنبلياً فليس بمسلم - "Hənbəli olmayan kafirdi" sözü Əbu Hatim ər-Raziyə məxsusdur. (əz-Zəhəbi, Tarix əl-İslam, 29/303).

Əbu Hatim ər-Razi əgər bu sözü deyibsə onda o bidətchidir.

#95102 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:52 в Əqidə və fiqh

Niyə axı? Dində nass qarşı ictihad etmək, Peyğəmbərin (s) sünnətini qadağan etmək varmı? Əgər yoxdursa, bunu sonradan ortaya çıxardanda niyə bidət sayılmır?

Peyğəmbərin (s) sünnətini qadağan etmək ona görə bidət sayilmir ki belə etmək insani kafir edər bidətchi yox.

#95101 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:47 в Əqidə və fiqh

Mənə görə hər hansı bir səhabənin Əhli-beytə (ə.s) zülmü, Peyğəmbərə (s) xəyanəti aşkardırsa, niyə lənət oxumayım ki? Allah belə min lənət eləsin. Münafiq səhabələrə nə vaxtdan lənət oxumaq eyib sayılır ki? Allah hətta zalımlara belə Quranda lənət edib.

əgər sən deyənlər həqiqətdirsə ,yəni Peyğəmbərə (s) xəyanəti aşkardırsa və s. onda shübhən olmasin ki sələfilər də ümumən bu əməlləri törədənlərə münasibəti sizinkindən fərqlənməz hətta deyərdim ki daha da shiddətli olar.

#95100 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:39 в Əqidə və fiqh

Abu Zeyd də qeyd edir ki, bu gün Azərbaycanda 99% rafizidi.

Abu Zeyd bunu özüychün deyir. Yəni öz müshahidələrinə görə. Mənim müshahidələrimə görə isə bu gün Azərbaycanda 99% cahildir.istər shiələr olsun istərsə də biz sələfilər, nə qədər də özümüzə sələfi də desək shiə də desək biz həm sələfilikdən həm də shiəlikdən chox uzağiq. bizim ki hələ təqlidchilikdən uzağa getməyib. bu gün shiəni ittiham edənlərdən sorushursan sənin dəlilin nədir avamlardan olan əksəriyyət deyir ki flan filan sheylərə görə. Yaxshi bu filan filan sheyləri haradan bilirsən deyir ki Abu Zeyd deyir. Bu hələ avamlarin gətirdiyi dəlillərdir. bir az ərəbcə bilənlərdən sorushursan ki ay qardash bəs sən niyə shiələri ittiham edirsən ,onlar da deyir ki bəs Albani ®,Useymin®, ibn Bazz® və s.in rəyi budur. deyirəm ki qardashim sən onlarin dəlillərini bilirsən cavab bu olur ki onlar bilməsələr deməzlər və yazmazlar. vəziyyət bu qədər faciəlidir. həmchinin də sələfiləri ittiham edənlərdən sorushuram ki ay qardash sən niyə sələfiləri ittiham edirsən avamlardan olan əksəriyyət deyir ki bəs filan filan sheylərə görə. sorushursan ki yaxshi bu filan filan sheyləri haradan bilirsən deyirlər ki Sheyx Cavid deyir. bir az ərəbcə bilənlərdən də sorushursan ki ,ay qardash bəs sən niyə sələfiləri ittiham edirsən,onlar da deyir ki bəs Sistani ağa, Lənkərani ağa,Xomeyni ağa və s.ictihadi budur. deyirəm ki qardashim sən onlarin dəlillərini bilirsən cavab bu olur ki onlar bilməsələr deməzlər və yazmazlar. eynilə burada da vəziyyət acinacaqlidir.

P.S. ona görə də birinci özümü sonra da sizi Allahdan qorxmağa dəvət edirəm və inshallah chalishaq ən böyük bəla olan cahillikdə və avamliqdan qurtulaq .bu isə yalniz elmlə olur. mən özüm əminəm və sizi də əmin etmək istəyirəm ki hər kəs danishdiği sözün məsuliyyətini dərk etsə chalishar bilmədiyi sözü danishmasin. Allah sizi və bizi cahillikdən qorusun.Əmin.

#95099 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:12 в Əqidə və fiqh

Fauzan da, əl-Buxari də, Əhməd b. Hənbəl də o biri də, bu biri də "İmamiyyə İsna Əşəriyyə"ni rafizi hesab edir. Çünki İmamiyyə Peyğəmbərə (s) xəyanət edən səhabələrə lənət oxuyur.

mən sənə tam məsuliyyətlə deyirəm ki əgər səhabələr Peyğəmbərə xəyanət ediblərsə Fauzan da, əl-Buxari də, Əhməd b. Hənbəl də və s. alimlərimiz də və həmchinin avamlardan sayilan mən və mənim kimilər də həmən səhabələrə sizdən də shiddətli formada lənətətləyərik. Buna hech kimin shübhəsi olmasin.

P.S. əgər kimsə İslam Peyğəmbərinin vəsiyyətinə müxalif olubsa və bu vəsiyyətin yerinə yetirilməsinə mane olubsa onda bu əməl sələf əqidəsinə görə böyük jüfrdür kimliyində asili olmayaraq bu əməli edənlər islamdan chixirlar.

P.S.S. əlhəmdulilləh ki bu belə deyil. Yox kimsə ki israr etsə ki elədir onda hech narahat olmağa dəyməz ,chünki bu əməli törədənlər nicat tapmayacaqlar.

#95098 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:46 в Əqidə və fiqh

eger sen felsefeni gebul edirsense neca ola biler ki salafi galmisan))))???

mən yunan fəlsəfəsinə bulashmish fəlsəfəni qəbul etmirəm və sizə də məsləhət görürəm ki bunlardan uzaq duarsiniz ki, bu səbəblə Əhli Beytə daha yaxin olasiniz. Əhli Beytin fəlsəfəsi Quran fəlsəfəsidir və Sunnadir. Yəni əsil fəlsəfə Hikmətdir. Bax biz sələfilər üchün də fəlsəfə hikmətlə dolu olan Quran və Sunnadir.

P.S. o ki qaldi necə sələfə gəlmishəm ,bax tam səmimi deyirəm ki məni hech kim sələfə dəvət etməyib və Allahin iznilə özüm sechmishəm bu yolu Allahin iznilə. və etiraf edim ki fəxr edirəm bu yolda olmağimla . Allaha da dua edirəm ki məni Əhli Beytin də yolu olan bu yoldan məni hech vaxt ayirmasin və son nəticə olaraq axirətdə məni onlarla bir yerdə olmaği nəsib etsin. Əmin.

#95097 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:40 в Əqidə və fiqh

Yunan Falsafasine gore mentigle yaradani insan gozle gore bilmez,

bax qardash axir ki gəldin o yerə ki niyə sələf alimləri yunan fəlsəfəsinə bulashmish islam fəlsəfəsini qadağan ediblər.

səbəb göz qabağindadir. sən və digərləri Allahi məntiqlə dərk etmək istəyirsiniz hansi ki bu mümkün deyil. bir misal chəkim, Ali (r.a) deyib ki , əgər məntiqlə olsaydi gərək idi ki biz ayaqlarimizin altindan məs chəkəydik ,lakin mən Allah rəsulunu ayaqlarinin üstündən məs chəkən gördüm. indi bax qardashim bu məsələdə əgər məntiq özünü doğrultmursa Allahin zati ilə bağli məsələlərdə necə doğruldacaq.?

p.s. səni və bütün müsəlmanlari ramazan bayrami münasibətilə təbrik edirəm və Allahdan istəyirəm ki səni və bütün müsəlmanlai Əhli Beytlə bir yerdə həshr etsin.! Əmin.

#95096 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:28 в Əqidə və fiqh

Amma onu da deyim ki, biz shiyeler ibn teymiyyeni nasibi bilirik,

tatar ola bilər sən belə bilirsən və xəta edirsən. chünki shiələr ibn teymiyyeni nasibi saymirlar. təkrar edirəm ola bilər ki hansisa shiə cahilliyindən ibn teymiyyeni nasibi saysin, lakin bu " biz shiyeler ibn teymiyyeni nasibi bilirik," sözünü deməyə əsas vermir.

P.S. əgər ibn teymiyye nasibidirsə Allah ona lənət etsin, yox əgər deyilsə səhvən ona nasibi deyənlərə Allah hidayət versin .

#95094 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:20 в Əqidə və fiqh

Camaat! Bayram axshami vehabiler Dagistanin Xasavyurt sheherinde Imam Ali adina mescide soxulub möminleri iftar zamani avtomatla soxulub möminleri ateshe tubular. YaralIlar var. Allah rizasina dua edin

Allah onlara lənət etsin .!

#95093 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:17 в Əqidə və fiqh

Ay salafi salam.
Demak sozunden bela cixdiki sene serf edilen ibn teymiyyenin fetvalarini gebul edirsen amma sene serf etmeyen ibn teymiyyenin fetvalarini gebul etmirsen))

vaaleykumasalam.

xeyr, mənim sözümdən sən deyən chixmadi əksinə mənim sözümdən o chixdi ki, ibn teymiyyenin haqq olan fetvalarini qəbul edirəm amma haqq olmayanlarini isə yox. mən istisnasiz olaraq yalniz Allah və rəsulunun sözlərini və sələfin icmasini qəbul edirəm. ibn teymiyye məsum deyil.

#95092 Vəhabilərin iyrənc fətvası

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:07 в Əqidə və fiqh

[media]http://www.youtube.com/watch?v=0df8BQXU7mQ&feature=g-upl&context=G2faec54AUAAAAAAAAAA[/media]

#95090 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 19 августа 2012 - 17:14 в Əqidə və fiqh

Allah lənət eləsin.

AMIN!!!

#95034 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:45 в Суннито-шиитский диалог

салам алейкум братья и сестры.

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

какому течению принадлежал? ............

какой авторитет и влияние имел? ............

заранее благодарю.

#95033 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:17 в Суннито-шиитский диалог

салам алейкум братья и сестры.

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

какому течению принадлежал? ............

какой авторитет и влияние имел? ............

заранее благодарю.

Рейтинг@Mail.ru