Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 03-мая 23)

#95032 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:09 в Суннито-шиитский диалог

салам алейкум братья и сестры.

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

какому течению принадлежал? ............

какой авторитет и влияние имел? ............

заранее благодарю.

#95031 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:57 в Суннито-шиитский диалог

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95030 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:40 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95029 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:24 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95028 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:15 в Əqidə və fiqh

Va aleykumus salam.İnşallah qardaş problem yoxdur.Hamımızın bilmədiyi bir çox məsələ ola bilər və necə ki var.Əsas məsələ təəsübkeşliyi kənara atıb obyektiv olaraq araşdırıb öyrənməkdir.

salamaleykum.

bəli mən də səninlə təmamilə raziyam və öz tərəfimdən bildirirəm ki tanidiğim qardashlara daim demishəm tanimadiqlarima da buradan səslənirəm ki istər shiə olsun istər də sələfi ,müzakirə və ya münaqishə edərkən biz bu ayəni unutsaq haqqdan uzaq olariq və axirətdə də peshmanchiliq chəkərik.

əl-maidə surəsi 8-ci ayə.

"Ey iman gətirənlər! Allah xatirinə ədaləti qoruyan şahidlər olun. Hər hansı bir camaata qarşı olan kin-küdurət sizi ədalətsizliyə sövq etməsin. Ədalətli olun! Bu, təqvaya daha yaxındır. Allahdan qorxun! Şübhəsiz ki, Allah nə etdiklərinizdən xəbərdardır."

bu qədər.

#95027 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 00:47 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95020 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 02:05 в Əqidə və fiqh

Ay salafi gel sen bu dashi tok eteyinden))) Ay balam bela selefi olar??)) Senin cavablarini oxuyan deyar ki daha bunun harasi salafi oldu?))) Ibn teymiyyeni gebul etmirsen. Falsafani gebul edirsen. Men basha dusjmedim sen deyasan ya neosalafisen yada adi salafi galib)) maraglidir he?))))

salamaleykum tatar.

mən chox təəssüflənirəm ki nə sən nə də digər səni kimi düshünənlər sələfin nə olduğunu anlamamisiniz. deyirsən ki ibn teymiyyeni qebul etmirəm .cavab verirəm ibn teymiyye bizim böyük alimlərimizdəndir. lakin biz onun hər sözünü qəbul edə bilmərik. hər bir sözü qəbul edilən yalniz Allah Rasulu Muhamməd sallallahuvaaleyhivaalihivasallamdir. və həm sənə həm də digər maraqlananlara da bəyan edirəm ki sələfilik elə budur. yəni hərbir kəsin sözü götürülər də ,rədd də olunar, yalniz bir shəxs istisnadir. o da Muhamməd sallallahuvaaleyhivaalihivasallamdir.

o ki qaldi fəlsəfəni qəbul etməyimə . bizim üchün fəlsəfə hikmətdir. Hikmət isə Quran və Sunnadadir və təbii ki belə bir fəlsəfəni yəni hikməti qəbul edirik daha yunanlardan islama girmish shirk fəlsəfəsini yox.

bəli chox maraqlidir.

bu qədər.

#95018 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:26 в Əqidə və fiqh

Yani sizin cumhur alimleriniz negeder danishsa xeyri yoxdur

bizim alimlərimiz nə qədər danishsa da ola bilər ki sizin üchün önəmli deyil. açiğini deyim ki mən də sizin yerinizə olsaydim sələfi alimlərinin sözlərinə qiymət verməzdim.

lakin əlhəmdulilləh ki mən sələfiyəm.

bu qədər.

#95017 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:22 в Əqidə və fiqh

Shianin agidesine gore yezid kafirdir amma salaf egidesine gore yezid(Lenet) emiralmomininduir)))
Bu ne meseledir)))

sorushursan ki bu"Bu ne meseledir)))" mən də cavab verirəm ki biz yalniz zahirinə görə yezidə müsəlman deyirk.

bizim əlimizdə də sizin dəlillər olsaydi və bu dəlillər səhih olsaydi biz də yezidi kafir sayardiq. yezid kimdir ki ona görə də biz günaha bataq. əgər kimsə yezidi sevirsə o insan kafirin ta kendisidir, vallahi.

bu qədər.

#95016 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:11 в Əqidə və fiqh

Shianin agidasi budur ki muaviya alcag ve hiylegerdi ve yalandan islami gabul edb, amma siz salaf egidesine gore muaviye(lenet) gozel insan olub)))

mən shianin muaviyəni qəsbkar kimi tanidiğini və bu əqidədə olduğunu bilirəm və bu shiəni rafizi etməz.

sələf əqidəsinə görə isə bu sahabi chox nahaq yerə haqq olan xəlifəyə beyət etməyib və bununlada böyük bir yanlishliğa yol verib. Allah onun günahlarin bağishlasin. lakin Allah subhanahuvataala onu bağishlamasa da yenə də bu ədalətli olar. chünki bu məsələdə də hökm yalniz Allahindir.

P.S. o ki qaldi onun islami yalandan qəbul etməsinə, (hansi ki biz belə düshünmürük) əgər həqiqətən sən dediyinə inanirsansa onda bil ki o sahabi münafiqdir.

P.S.S. o sahabinin münafiq olmadiğina mənim dəlilim budur ki o Allah Rəsulunun nəvəsi haqq olan xilafəti ölərdi münafiqə verməzdi.

bu qədər.

bu qədər.

#95015 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:03 в Əqidə və fiqh

Shianin agidasi budur ki 14 mesum sizin omer abubakrden osmandan ve butun sahabelerden ustundur ustundur,

bu əqidədə olmaq shiəni rafizi etməz.

#95014 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Salam ay salafi, men duzunu helemde basha dushmedim siz rafizi deyanda kimleri nezerde tutrsuz?)))

vaaleykumasalam tatar.

biz rafizi deyəndə səhabələri söyən ,təhqir edən , möminlərin anasina fahishə deyən və bundan sonra da utanmadan mən shiəyəm deyənləri nəzərdə tuturuq.

əlhəmdulilləh ki cəfərilər rafizi deyillər.

bu qədər.

#95013 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:55 в Əqidə və fiqh

Bele oldugu halda,göresen Hz.Ali (e.s) söyen Muaviyyenin ve muaviyye kimi lenetlilerin hali ne olacag?

əgər hər hansi sahabi ,kimliyindən asili olmayaraq Ali (r.a) nu söyüblərsə vay olsun onlarin halina. hech shübhen olmasin ki onlara Ali (r.a) tərəfindən halalliq verilməsə onlarin hali chox pis olacaq.

bu qədər.

#95012 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:51 в Əqidə və fiqh

Senin dediklerin bele cixir ki,Sehabeleri sevmek müselmanlara vacibdir ve bunu etmeyen "böyük günaha" dücar olur?

xeyir elə deyil. mənim dediyimdən belə chixir ki səhabələri sevmək yox təhqir etməmək və söyməmək vacibdir. və kimsə səhabələri təhqir edərsə və söyərsə bax onda bunu edən "böyük günaha" dücar olur.

sahabələri tənqid etmək olar,necə ki sələfilər lazim olanda tənqid edirlər. məsələn Ali (r.a) na qarshi chixan sahabiləri tənqid etməyən alim demək olar ki yoxdur.

p.s. səhabələrdən istisna olaraq yalniz Ali( R.A) ni sevmək fərzdir. əks halda münafiq olarsan.

#95011 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:44 в Əqidə və fiqh

Senin dediyinden bele cixir ki,Peygembere (s.e.s) xeyanet eden bir sehabeni sevmemek böyük günah adlanir,elemi?

vaaleykumsalam.

xeyir elə deyil. mənim dediyimdən elə chixmir ki " Peygembere (s.e.s) xeyanet eden bir sehabeni sevmemek böyük günah adlanir". mən dedim ki əgər sənə elə gəlirsə ki və qəsdin də odurki hansisa səhabə xəyanət edib bax onda əgər sən sələfisənsə böyük günah qazanirsan ,yox əgər sələfi deyilsənsə sənə hüccət qaldirilmalidir ki sən yanilirsan və hətta sən yanildiğini dərk edib anlamalisan və bundan sonra da dediklərində israr etsən bax onda sələfi olub olmamağindan asili olmayaraq yenə də günah qazanarsan,səhabəni səhvən xəyanətdə ittiham etdiyinə görə.

bu qədər.

#95002 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:35 в Əqidə və fiqh

Bu haqda sonra danışacam. Ancaq yuxarıdakı qeyd etdiyim məsələlərə cavab verərsən bir zəhmət. Paxıllığım tutdu, məndən sonra yazanlara cavab yazdın :)

salamaleykum. cavablari gecikdirdiyimə görə üzr istəyirəm.

P.S. səndən bir xahishim var mümkünsə onu yerinə yetir .mümkün deyilsə tam səmimi olaraq bildirirəm ki mən incimərəm .

xahishim bundan ibarətdir ki bu mövzunun adini "Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!" əvəzinə " özünü sələflərdən sayan terrorçulardan iyrənc fətva" qoyasan.

bu haqqa daha yaxin görüsh olar .

bu qədər.

#95001 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:27 в Əqidə və fiqh

Mənə bir sünni kitabından sitat gətir ki, Şafeinin sözlərini doğru yerdə dəlil gətirib açıqca mənasını izah etsinlər.

inshallah rastima chixsa gətirərəm inshallah.

bu qədər.

#95000 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:23 в Əqidə və fiqh

Mövqe zad bildimək olmaz elə? Hakimə üsyan etmiş olarlar? Ya necə?

onlar mövqelərini bildirirlər təklikdə Allahin iznilə. ümumi bəyan isə bəyənilmir ona görə ki fəsadi böyük olur.

bu qədər.

#94999 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:19 в Əqidə və fiqh

Alimlər görür ki, saymır da bu kişi. Məkkə lotusudu. Özü də bunun nəsli zor nəsildi. Əsrlərdi atadan-balaya ötürə-ötürə Müaviyə sünnəsini davam etdirirlər.

inshallah ki Allahsubhanahuvataala zalimlarin cəzasini layincə verəcəkdir. buna əsla shübhəmiz olmasin.

bu qədər.

#94998 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:14 в Əqidə və fiqh

Bir də bu hədisə İmam Hüseyn (ə.s)-ın şəhadəti, Cəməl, Siffeyn müharibələri kontekstində bax. Bu hadisələrdə kim ümmət olur? Kim zəlalətdə qalır? Kim ümmətdən xaric olur?

o hadisələrdə hər iksi ümmət olur.zəlalətdə qalan isə muaviyyənin ictihadi oldu. ümmətdən xaric olanlar isə əlinin dəstəsindən oxun yayindan chixdiği kimi chixan xavariclər oldu.

bu qədər.

#94997 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:07 в Əqidə və fiqh

İndi nə qərara gəldin? Sənə elə gəlir ki, mənə məlumdu yoxsa məchul? Dəqiqləşdirsən yaxşı olar.

mənə elə gəlir ki sənə məlumdur mənim əqidəm və sənə məlum olan həqiqət olmadiğina görə nəticə etibari ilə belə alinir ki məchuldur.

bu qədər.

#94996 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:04 в Əqidə və fiqh

Camaat sözünü çoxluq kimi yozanlar da N qədər olub. Onların da hamısını cahil elan elədin. Əla.

əgər N qədər yozanlar dəlilsiz yozublarsa onda cahil olurlar . yox əgər dəlilnən yozublarsa bax onda onlarin dəlilləri batildir.

bu qədər.

#94995 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:52 в Əqidə və fiqh

Hər kəs özünü camaat adlandıra bilər. Tarixən də bu günə qədər elədi. "Hənbəli olmayan kafirdi" deyənlər də olub, Əbu Hənifəni nəinki camaatdan , İslamdan mıxardanlar da olub və sair və ilaxır. Haqqı necə müəyyən edəcəyik? Rəsulullah (s) düstur verməmişdimi?

əlhəmdulilləh ki ki haqq üzrə olan bizik. cavab verməsən də olar. mən belə düshünürəm ki sən də əminsən ki haqq üzrə olan sizsiniz. mən də səmimi olaraq deyirəm ki sənin bu fikrinə hörmət edirəm ona görə ki mən də sənin yerinə olsaydim cəfəri məzhəbini haqq üzrə bilərdim. chünki bizim istinad etdiyimiz dəlillər fərqlidir və bu ixtilaflara inshallah haqq hesab günündə son qoyulacaq və hər shey öz yerini tapacaqdir.

o ki qaldi kim deyir ki"Hənbəli olmayan kafirdi" özüdür kafir. və ya kim Əbu Hənifə müsəlman deyil onun özü dinsizdir.

bizim əqidəmizə görə əhli beyt və o dörd alim sələf əqidəsində olub və hamisi da tohidi eyni cür anlayiblar mahiyyətcə.

bu qədər.

o ki qaldi "Haqqı necə müəyyən edəcəyik?" sualina burada hakim yalniz Allah olacaqdir.

#94994 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:39 в Əqidə və fiqh

Haqq üzrə tək olmaq məsələsi İbn Məsuddan gəlib. Bəs hamı belə düşünürmü?

haqq üzrə olmaq məsələsi Rəbbimizdən gəlir. İbn Məsuddan da Allah razi olsun. O ki qaldi "Bəs hamı belə düşünürmü? "məsələsinə bax bu məni ilgiləndirmir.

məni ilgiləndirən odur ki bizim əqidədə jamaat olmaq haqq üzrə olmaqla olur daha tolpada olmaqla yox. əgər tolpa dediyim kütlə də haqq üzrə olarsa onda yenə də saya baxilmir haqqa baxilir.

bu qədər.

#94993 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:28 в Əqidə və fiqh

Səhabələr hamısı eyni cür başa düşüb?

əgər nəzərdə fiqhi məsələləri yox yalniz əqidəvi məsələləri tutmali olsaq bəli səhabələr tohidi hamisi eyni cür basha düshüb. eyni cür demək eyni dərəcədə demək deyil. eyni cür yəni mahiyyət etibari ilə eyni cür. məsələn onlar təvəssülü eyni cür anlayiblar və s.

bu qədər.

Рейтинг@Mail.ru