Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 29-апреля 23)

#95336 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 06:24 в Şiə-sünni dialoqu

etiraf etsən lap əla olar amma bunu səndən gözləmirəm...cunki sizin ucun əmirəlmominin

ə.s sözü hoccət deyil bu da sizin sapiq yolda oldugunuza novbəti subutdur.

sonra da deyirsənki sualla cavab vermə. məni vadar edirsən .

nəyi etiraf edim ki?

Ali r.a nun hansi sözü bizə huccet deyil?

o ki qaldi sapiq yolda olmağimiza bu artiq olmadi ki?

mənim üçün debat etməyi çətinləşdirirsən.

eybi yoxdur. çalişacam təmkinimi qoruyum Allahin iznilə.

#95487 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: jamaat 09 сентября 2012 - 14:14 в Şiə-sünni dialoqu

Amin əgər sən səmimi deyilsənsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.AMİN

əgər səmimiyəmsə ...nə olacaq? ona niyə cavab vermədin. elə isə mən deyim.

əgər səmimiyəmsə Allahsubhanahuvataala Sənə Lənət Etsin.

#95335 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 06:10 в Şiə-sünni dialoqu

salam aleykum jamaat nikli istifadəci

sən sələf əqidəsinin numayəndəsi oldugun ucun burada suali sənə ünvanlayiram xahiş edirəm calişib mənə dolgun cavab yazasan

yazilarini oxuyuram və zahirən səni musəlman qardaş kimi qəbul edirəm lakin sənə indi sənin əqidə əsaslari ilə bagli sual unvanlayacam

son dərəcə diqqətli olasan.xahiş edirəm suala sualla cavab verməyəsən.

vaaleykumassalamvarahmatullahuvabarakatuhu.

istəyirsən ki dolğun cavab verim və mən də çalişacam ki,bacardiqca ətrafli cavab verim. Məni müsəlman qardash kimi qəbul etdfiyinə görə təşəkkür edirəm və qarşiliğinda bildirirəm ki mən də həm səni həm də bütün şiələri zahirən müsəlman qardaş kimi qəbul edirəm. səhabələri və möminlərin analarini təhqir edənlər istisnadir. təkrar edirəm tənqid yox təhqir edənlər.

o ki qaldi suala sualla cavab verməməyimi istəyirsən, bildirirəm ki baxmayaraq ki suala sualla cavab vermək sunnadir, lakin mən bundan bacardiqca qaçmağa çalişacam.

#95489 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: jamaat 09 сентября 2012 - 14:44 в Şiə-sünni dialoqu

indi isə səmimi cavab ver yədullah sözü ərəb dilindən necə tərcümə olunur və nə məna verir elə ərəblrin özündə!səmimi cavab ver

verməsən yuxaridaki postuna əsasən səmimiliyin şübhə altina düşür.

Ali İmran 73 ,Maidə 64,Fəth 10,Hədid 29 da yədullah kəlməsi işlədilir bu sözün təbiri əl mənasindadir ya qüdrət ?

gətir tərcümələri tök bura ərəbdən yədullah sözünü tərcümə et

nə oldu sənə belə birdən birə? niyə cavab vermədin ki? bəs niyə böyük boyük iddia edirdin ki mən riyakaram. təkrar edirəm əgər mən riyakaramsa mənə,riyakar deyiləmsə Allahsubhanahuvataala sənə LƏNƏT ETSİN.ƏMİN. Əgər bu dəfə də Amin deməsən,gələn dəfə məcbur olub övladlarimizi da xanimlarimizi da bu Lənətin ichərisinə gətirəcəm. İndi özün bil. o ki qaldi sənin suallarina mən mütləq hamisina cavab verəcəm.

#95360 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 23:29 в Əqidə və fiqh

Ay salafi gel sadece rahat bir de sualimi yazim. Sizin salaf alimleriniz uezida emiralmominin deyir yezida radiallahu enhu yazir, duzdur?

Ay tatar gəl mən də sənə rahat bir de cavab yazim. Nəinki bizim sələf alimlərindən ,hətta kimliyindən asili olmayaraq hansisa müsəlman yezidə əmirəlmöminin deyirsə özü bilər,lakin kimsə yezidə radiallahuanhu deyirsə və yaxud yazirsa ,bax o kəs kafirdir. Sən mənə o tulaya radiyallahuanhu deyənlərin adlarini yaz mən də indidən onlarin kafir olmağini bəyan edirəm. təkrar edirəm mənim qərarim əsla dəyishməyəcək, sən alimlərin adlarini yaz və mən də onlari təkfir edim. hərçənd ki təkfirə münasibətim pisdir lakin çox böyük bir məmuniyyətlə yezidə radiyallahuanhu deyənləri təkfir edərdim.

buyur yaz o alimlərin adlarini.

#95347 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 20:02 в Əqidə və fiqh

Ay salafi, ela menede maraglidir ki, ne ucun sizin egidenize gore yezid (l) emirelmominin sayirsiz??
Yaxshi bes tutagim ki men ahli-sunna olmag isteyirem( Inshaallah bu hec vaxt olmaz , men senin salaf egideni gabul edim ya gametin ya ibn teymiyyenin???
Haraniz ayri ayri sozler deyirsiz axi))))

ay tatar yezidi kim əmirəlmöminin sayirsa öz ishidir. lakin bunu da bil ki bu bizdə əqidə məsələsi deyil. yox sələflərdən kim deyirsə ki yezidin əmirəlmöminin olmasi əqidə məsələsidir qoy o kəs dəlillərini gətirsin. mənə görə yezid tuladir.

p.s biz sələflərə görə yezid sevilməz və ona lənət olunmaz..

#95361 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 23:36 в Əqidə və fiqh

Sizin salaf egidesine gore yezid duz edib cunki o islam xelifasi olub, duzdur?

kim desə ki yezid düz edib ki, Huseyn r.a nun üzərinə qoşun göndərib,mən bunu qətiyyən dəstəkləmirəm. kim desə ki yezid islam xelifesi olub ,mən bunu da dəstəkləmirəm.çünki yezid xəlifə yox kral olub. mənim bu sözümə dəlil Allah rəsulunun bu sözləridir. "məndən sonra xilafət 30 il olacaq . sonrasi isə kralliq. kim yezidə xəlifə deyirsə dəlilini gətirsin.

bu qədər.

#95363 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 23:52 в Əqidə və fiqh

Sizin salaf egidesine gore yezidin bu iyrenc emeli Allahin ishidir duzdur? Samimi cavab yaz zahmat olmasa

Tam səmimi cavab verirəm. Bizim əqidəyə görə yezidin bu iyrənc əməli Allahin iznilə olub,Allahin istəyi ilə yox.

Misal üçün sən Allahin istəyi ilə müsəlman olmusan, Putin isə Allahin iznilə kafir olub.Yəni Allah subhanahuvataala kimsənin Cəhənnəmə düşməyini istəməz ,lakin Allahsubhanahuvataala əsla zalim olmadiğina görə kimsəni zorla Cənnətə salan deyil və insanlarin Onun əmrindən çixmasina istəməsə də izin verir ki , Cəhənnəmi haqq etsinlər. Bax indi qayidaq yezid müəllimə. Bu yezidə də Allah subhanahuvataala istəməsə də izn vermishdir ki bildiyini etsin və sonra da etdiklərinə də SONDA cavab versin. Yezidin də ki kül olsun başina bu izni özü üçün fürsət bildi və yaman yerdə də ilishdi. Onun hali dəhshət olacaq dəhshət. Həmchinin də onu dəstəkləyənlərin.

bu qədər.

#95414 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 05 сентября 2012 - 19:52 в Əqidə və fiqh

Cunki sanin butun cavablarin salafi cavabi deyil oz cavabindir,ozunda yaxshi bilirsenki salafilerde shaxsi fikir rol oynamir. Bu cavablarinla sen salaf egidesine zid gedirsen.

Sənin məlumun olsun ki , mən sələfiyəm və sələf əqidəsini də kifayət qədər bilirəm. O ki qaldi hansisa əqidəvi olmayan məsələlərdə sələfilərin sözlərinin ziddiyyət təshkil etməsi, bax bu chox normal haldir. Təkrar edirəm ziddiyyət yalniz əqidəvi olmayan məsələlərdə ola bilər.

#95413 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 05 сентября 2012 - 19:49 в Əqidə və fiqh

Ay Salafi duzunu men birinci defedirki bela yumshag danishan salafi gorurem.

ay tatar , mən yumshaq danishmiram ,mən sadəcə olaraq həqiqət bildiyim sheyləri yaziram. bəzən bu yumshaq olur ,bəzənsə kobud.

#95018 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:26 в Əqidə və fiqh

Yani sizin cumhur alimleriniz negeder danishsa xeyri yoxdur

bizim alimlərimiz nə qədər danishsa da ola bilər ki sizin üchün önəmli deyil. açiğini deyim ki mən də sizin yerinizə olsaydim sələfi alimlərinin sözlərinə qiymət verməzdim.

lakin əlhəmdulilləh ki mən sələfiyəm.

bu qədər.

#95362 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 23:43 в Əqidə və fiqh

Sizin salaf egidesine gore sher Allahdandir duzdur?

daha sənə nə deyim və nəqədər deyim ay tatar, eybi yoxdur bir də deyirəm, nəinki bizim əqidəyə görə hətta sizin də əqidəyə görə şəri YARADAN ALLAH SUBHANAHUVATAALADİR.

P.S kim desə ki şəri yaradan Allahdan qeyrisidir bax o kəs Kafirdir.

sənə məsləhət görürəm ki shər əməli yaratmaqla shəri əməli olaraq etmək mövzusunu qarishdirmayasan. Sələf deyəndə ki ,şər Allahdandir qəsdi budur ki ,şəri Yaradan Allahdir.

bu qədər.

#95017 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:22 в Əqidə və fiqh

Shianin agidesine gore yezid kafirdir amma salaf egidesine gore yezid(Lenet) emiralmomininduir)))
Bu ne meseledir)))

sorushursan ki bu"Bu ne meseledir)))" mən də cavab verirəm ki biz yalniz zahirinə görə yezidə müsəlman deyirk.

bizim əlimizdə də sizin dəlillər olsaydi və bu dəlillər səhih olsaydi biz də yezidi kafir sayardiq. yezid kimdir ki ona görə də biz günaha bataq. əgər kimsə yezidi sevirsə o insan kafirin ta kendisidir, vallahi.

bu qədər.

#95001 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:27 в Əqidə və fiqh

Mənə bir sünni kitabından sitat gətir ki, Şafeinin sözlərini doğru yerdə dəlil gətirib açıqca mənasını izah etsinlər.

inshallah rastima chixsa gətirərəm inshallah.

bu qədər.

#95002 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:35 в Əqidə və fiqh

Bu haqda sonra danışacam. Ancaq yuxarıdakı qeyd etdiyim məsələlərə cavab verərsən bir zəhmət. Paxıllığım tutdu, məndən sonra yazanlara cavab yazdın :)

salamaleykum. cavablari gecikdirdiyimə görə üzr istəyirəm.

P.S. səndən bir xahishim var mümkünsə onu yerinə yetir .mümkün deyilsə tam səmimi olaraq bildirirəm ki mən incimərəm .

xahishim bundan ibarətdir ki bu mövzunun adini "Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!" əvəzinə " özünü sələflərdən sayan terrorçulardan iyrənc fətva" qoyasan.

bu haqqa daha yaxin görüsh olar .

bu qədər.

#95000 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:23 в Əqidə və fiqh

Mövqe zad bildimək olmaz elə? Hakimə üsyan etmiş olarlar? Ya necə?

onlar mövqelərini bildirirlər təklikdə Allahin iznilə. ümumi bəyan isə bəyənilmir ona görə ki fəsadi böyük olur.

bu qədər.

#94999 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:19 в Əqidə və fiqh

Alimlər görür ki, saymır da bu kişi. Məkkə lotusudu. Özü də bunun nəsli zor nəsildi. Əsrlərdi atadan-balaya ötürə-ötürə Müaviyə sünnəsini davam etdirirlər.

inshallah ki Allahsubhanahuvataala zalimlarin cəzasini layincə verəcəkdir. buna əsla shübhəmiz olmasin.

bu qədər.

#94998 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:14 в Əqidə və fiqh

Bir də bu hədisə İmam Hüseyn (ə.s)-ın şəhadəti, Cəməl, Siffeyn müharibələri kontekstində bax. Bu hadisələrdə kim ümmət olur? Kim zəlalətdə qalır? Kim ümmətdən xaric olur?

o hadisələrdə hər iksi ümmət olur.zəlalətdə qalan isə muaviyyənin ictihadi oldu. ümmətdən xaric olanlar isə əlinin dəstəsindən oxun yayindan chixdiği kimi chixan xavariclər oldu.

bu qədər.

#95011 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:44 в Əqidə və fiqh

Senin dediyinden bele cixir ki,Peygembere (s.e.s) xeyanet eden bir sehabeni sevmemek böyük günah adlanir,elemi?

vaaleykumsalam.

xeyir elə deyil. mənim dediyimdən elə chixmir ki " Peygembere (s.e.s) xeyanet eden bir sehabeni sevmemek böyük günah adlanir". mən dedim ki əgər sənə elə gəlirsə ki və qəsdin də odurki hansisa səhabə xəyanət edib bax onda əgər sən sələfisənsə böyük günah qazanirsan ,yox əgər sələfi deyilsənsə sənə hüccət qaldirilmalidir ki sən yanilirsan və hətta sən yanildiğini dərk edib anlamalisan və bundan sonra da dediklərində israr etsən bax onda sələfi olub olmamağindan asili olmayaraq yenə də günah qazanarsan,səhabəni səhvən xəyanətdə ittiham etdiyinə görə.

bu qədər.

#95012 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:51 в Əqidə və fiqh

Senin dediklerin bele cixir ki,Sehabeleri sevmek müselmanlara vacibdir ve bunu etmeyen "böyük günaha" dücar olur?

xeyir elə deyil. mənim dediyimdən belə chixir ki səhabələri sevmək yox təhqir etməmək və söyməmək vacibdir. və kimsə səhabələri təhqir edərsə və söyərsə bax onda bunu edən "böyük günaha" dücar olur.

sahabələri tənqid etmək olar,necə ki sələfilər lazim olanda tənqid edirlər. məsələn Ali (r.a) na qarshi chixan sahabiləri tənqid etməyən alim demək olar ki yoxdur.

p.s. səhabələrdən istisna olaraq yalniz Ali( R.A) ni sevmək fərzdir. əks halda münafiq olarsan.

#95016 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:11 в Əqidə və fiqh

Shianin agidasi budur ki muaviya alcag ve hiylegerdi ve yalandan islami gabul edb, amma siz salaf egidesine gore muaviye(lenet) gozel insan olub)))

mən shianin muaviyəni qəsbkar kimi tanidiğini və bu əqidədə olduğunu bilirəm və bu shiəni rafizi etməz.

sələf əqidəsinə görə isə bu sahabi chox nahaq yerə haqq olan xəlifəyə beyət etməyib və bununlada böyük bir yanlishliğa yol verib. Allah onun günahlarin bağishlasin. lakin Allah subhanahuvataala onu bağishlamasa da yenə də bu ədalətli olar. chünki bu məsələdə də hökm yalniz Allahindir.

P.S. o ki qaldi onun islami yalandan qəbul etməsinə, (hansi ki biz belə düshünmürük) əgər həqiqətən sən dediyinə inanirsansa onda bil ki o sahabi münafiqdir.

P.S.S. o sahabinin münafiq olmadiğina mənim dəlilim budur ki o Allah Rəsulunun nəvəsi haqq olan xilafəti ölərdi münafiqə verməzdi.

bu qədər.

bu qədər.

#95015 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:03 в Əqidə və fiqh

Shianin agidasi budur ki 14 mesum sizin omer abubakrden osmandan ve butun sahabelerden ustundur ustundur,

bu əqidədə olmaq shiəni rafizi etməz.

#95014 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Salam ay salafi, men duzunu helemde basha dushmedim siz rafizi deyanda kimleri nezerde tutrsuz?)))

vaaleykumasalam tatar.

biz rafizi deyəndə səhabələri söyən ,təhqir edən , möminlərin anasina fahishə deyən və bundan sonra da utanmadan mən shiəyəm deyənləri nəzərdə tuturuq.

əlhəmdulilləh ki cəfərilər rafizi deyillər.

bu qədər.

#95013 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 00:55 в Əqidə və fiqh

Bele oldugu halda,göresen Hz.Ali (e.s) söyen Muaviyyenin ve muaviyye kimi lenetlilerin hali ne olacag?

əgər hər hansi sahabi ,kimliyindən asili olmayaraq Ali (r.a) nu söyüblərsə vay olsun onlarin halina. hech shübhen olmasin ki onlara Ali (r.a) tərəfindən halalliq verilməsə onlarin hali chox pis olacaq.

bu qədər.

#94997 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:07 в Əqidə və fiqh

İndi nə qərara gəldin? Sənə elə gəlir ki, mənə məlumdu yoxsa məchul? Dəqiqləşdirsən yaxşı olar.

mənə elə gəlir ki sənə məlumdur mənim əqidəm və sənə məlum olan həqiqət olmadiğina görə nəticə etibari ilə belə alinir ki məchuldur.

bu qədər.

Рейтинг@Mail.ru