Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 06-мая 23)

#94995 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:52 в Əqidə və fiqh

Hər kəs özünü camaat adlandıra bilər. Tarixən də bu günə qədər elədi. "Hənbəli olmayan kafirdi" deyənlər də olub, Əbu Hənifəni nəinki camaatdan , İslamdan mıxardanlar da olub və sair və ilaxır. Haqqı necə müəyyən edəcəyik? Rəsulullah (s) düstur verməmişdimi?

əlhəmdulilləh ki ki haqq üzrə olan bizik. cavab verməsən də olar. mən belə düshünürəm ki sən də əminsən ki haqq üzrə olan sizsiniz. mən də səmimi olaraq deyirəm ki sənin bu fikrinə hörmət edirəm ona görə ki mən də sənin yerinə olsaydim cəfəri məzhəbini haqq üzrə bilərdim. chünki bizim istinad etdiyimiz dəlillər fərqlidir və bu ixtilaflara inshallah haqq hesab günündə son qoyulacaq və hər shey öz yerini tapacaqdir.

o ki qaldi kim deyir ki"Hənbəli olmayan kafirdi" özüdür kafir. və ya kim Əbu Hənifə müsəlman deyil onun özü dinsizdir.

bizim əqidəmizə görə əhli beyt və o dörd alim sələf əqidəsində olub və hamisi da tohidi eyni cür anlayiblar mahiyyətcə.

bu qədər.

o ki qaldi "Haqqı necə müəyyən edəcəyik?" sualina burada hakim yalniz Allah olacaqdir.

#94747 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 03:01 в Əqidə və fiqh

Cunki Siz Mir Movsum agaya satashirsiz ona soz atirsiz, daha fikirleshmirsiz ki Mir Movsum aganiham hokumetimiz hemde camaatimiz sevir ve onun gabrini daima ziyaret edarik.

saslamaleykum. kim Mi Movsüm ağaya sataşirsa və ona söz atiirsa qələt edir hətta günah edir. Çünki Allahin Rəsulu buyurb ki ölənlərin haqqinda pis sözlər deməyin. Hər halda o zahirən müsəlman olub . şəxsən mənim ona yaziğim gəlir vəAllahdan ona rəhmət diləyirəm və hamini da dəvət edirəm ki ona Allahdan rəhmət diləsinlər və rəhmətə ehtiyaci olandan heç nə ummasinlar . Yox əgər kimsə mənimlə razi deyilsə mən onun da fikrinə hörmətlə yanashiram və nəhayət arzu edirəm ki okishinin vəsiyyətinə əməl etsinlər .Yəqin ki bilirsiniz onun vəsiyyəti nə olub . kimsə bilmirsə mən deyə bilərəm.

o ki qaldi hökumətimizə onlar o kishini necə sevirlər ki və ya camaatimiz o kishini necə sevir.?

mən deyim necə? bu sevgi bundan ibarətdir ki ishləri dara düshəndə okishi yada düshür ancaq əminəmanliqda o kishi heç kimə lazim deyilsə .bu xalq və bu hökumət onu sevirsə onun vəsiyyətinə əməl etsinlər və mən də bu hökumətimizi sevim.

p.s . bilirəm ki bu çox incə mövzudur ona görə də kiminsə fikrinə qarshi sayqisizliq etmishəmsə tam səmimiyyətlə o insanlardan üzr istəyirəm.

#95325 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 03:08 в Əqidə və fiqh

Niyə belə cılız düşünürsən?

"komplimenti"ne göre teshekkür edirem.

#94748 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 03:03 в Əqidə və fiqh

Deyin gorum 20 yanvar shehidlr gunune munasibetin necadir?? Amma samimi cavab ver, bilirem siz salafilere gore( il saxlamag haramdir))

salamaleykum.

20 yanvari qeyd etmək din adina edilirsə bidətdir. biz sələfilərə görə il saxlamaq da din adina edilirsə bidətdir.

#94999 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:19 в Əqidə və fiqh

Alimlər görür ki, saymır da bu kişi. Məkkə lotusudu. Özü də bunun nəsli zor nəsildi. Əsrlərdi atadan-balaya ötürə-ötürə Müaviyə sünnəsini davam etdirirlər.

inshallah ki Allahsubhanahuvataala zalimlarin cəzasini layincə verəcəkdir. buna əsla shübhəmiz olmasin.

bu qədər.

#94752 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 05:01 в Əqidə və fiqh

Bu söz özünüzə aiddir.Kor təəsübkeşlikdən qurtarıb özünüz necə marionetka olduğunuzu dərk edəsiniz deyə Allaha dua etmək gərəkir.

Məzhəbpərəst dediyin sünnilər tarixboyu ümmətin izzətli vaxtlarında daha güclü olublar.Məlun Muhamməd ibn Abdulvahhab və məlun səudilərin mafiyası quldurluq və zorakılıq hesabına hakimiyyəti ələ keçirəndən sonra əksinə ümmət zəlil vəziyyətə düşüb.Məzhəbpəəst deyib tən etdiyin sünnilərin bütün alimləri olublar hansılar ki sizin urod şeyxləriniz onların ayağının tozu ola bilməz.Burda artistlik etməyinə ehtiyac yoxdur.

salamaleykum.

salamaleykum muhaqqiq qardash. siz nə vaxt salam almağa bashlayacaqsiniz. . salami almaq fərzdir. mən belə basha düshürəm ki sheytan sizə unutdurur bunu. ona görə də bunu sizə yox sheytanin ayağina yazib o məlundan Allaha siğinmanizi tövsiyye edirəm.

indi ise kechək məni artistlik etməkdə ittihamina. ayib olsun sənə ay muhaqqiq qardash . hech utanmadin mənə o sözü deməyə. hər halda mən sənin suallarina və ittihamlerina ayrica cavab versəm də sən mənim sözlərimə öz əvəzinə yox tatar qardashimizin əvəzinə yəni tatar rolunda cavab vermisən . indi Allah xatirinə de mən öz rolumda olmusham. sən isə tatarin rolunda..ona görə də mən bu forumu izləyən şiələri münsif kimi dəvət edirəm və yalniz onlardan sorushuram deyin görək mən kiminsə roluna girmishəm yoxsa bizim muhaqqiq qardash tatar qardashimizin roluna girib və sizi and verirəm Allaha .insafən deyin görək mən rola girmishəm yoxsa muhaqqiq qardashimiz.

indi ise sənə müraciət edirəm ay muhaqqiq qardash indi də zəhmət çək sənə təklif etdiyim andi iç necə ki mən and içdim və bir də tatarin əvəzinə cavab vermə əgər ki osənə icazə versə onda buyurarsan.

haqqina girdimsə haqqini halal et.

bir dəfə mənə shər atdin ki mən Arabam. ikinci dəfə shər atirsan ki mən artistlik edirəm. hər ikisini sənə halal edirəm Allah rizasina. Allah üçüncüdən saxlasin.

#94993 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:28 в Əqidə və fiqh

Səhabələr hamısı eyni cür başa düşüb?

əgər nəzərdə fiqhi məsələləri yox yalniz əqidəvi məsələləri tutmali olsaq bəli səhabələr tohidi hamisi eyni cür basha düshüb. eyni cür demək eyni dərəcədə demək deyil. eyni cür yəni mahiyyət etibari ilə eyni cür. məsələn onlar təvəssülü eyni cür anlayiblar və s.

bu qədər.

#94753 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 05:35 в Əqidə və fiqh

Azərbaycanda islam da Əhli Sünnət də həmişə olub.Sənin yaşın nədir bilmirəm ancaq araşdır görüm vahabiyyət (Allah kökünü kəssin) azərbaycanda hansı yollarla yayılıb.

salamaleykum.

məni basha sal zəhmət olmasa necə yəni "Azərbaycanda islam da olub Əhli Sunnət də həmishə olub. Yəni islam ayridir Əhli Sunnət də ayri .Mən belə basha düshdüm ki sən xəta etmisən .eybi yoxdur.

indi isə kechək sənin o sözünə ki " Əhli Sünnət də həmişə olub". Olubsa əgər heç olmasa biri çixsin burada desin ki bəli siz sələfilər Azərbaycanda olmayanda biz burada olmushuq. Mən də sözümü götürüm geri. sen ise olmayan sheydən danishirsan olan isə bu idi ki cənub rayonlari deyirdi biz shiəyik shimal rayonlari da deyirdi biz sünnüyük. bundan artiği olmayib.

hələlik bu qədər .

#94997 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:07 в Əqidə və fiqh

İndi nə qərara gəldin? Sənə elə gəlir ki, mənə məlumdu yoxsa məchul? Dəqiqləşdirsən yaxşı olar.

mənə elə gəlir ki sənə məlumdur mənim əqidəm və sənə məlum olan həqiqət olmadiğina görə nəticə etibari ilə belə alinir ki məchuldur.

bu qədər.

#94797 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 01:33 в Əqidə və fiqh

jamaat. Wexsen men bir wie kimi Allaha and icirem ki Ehli beyt e.s.biz wielerle eyni eqidede olub. Ve ustelik Allaha and icirem ki Ehli beyt e.s.siz vehabilerle eyni eqidede olmayib. Ve sen ki burda tovhidin 3 qismine iware etmisense buyur delil getir Ehli beytden e.s.ki tovhid 3 qismden, rububuiyyet,uluhiyyet ve esmail sifetden ibaretdir. P.S. Meni Muhaqqiq nikiyle sehv salma o bawqa qardawdir )

salamaleykum.

chalisharam bir de sizi sehv saymayib. o ki qaldi tohidin uch qismine bu sonradan bizm ishimizi asanlashdirmaq uchun tertib olunan bir izahlardir. yəni sələflərimizin ləiləhəəlləlləh dedikdə nəyi qəsd edirlərdisə onun izahidir. mən etiraz etmirəm necə izah edirsinizsə edin lakin tələb olunan nəticə etibari ilə ləiləhəilləlləhi düzgün fəhm etməkdir.

o ki qaldi sənin and ichməyinə bunu alqishlayiram. ən azindan getdiyin yola yəqinliyin var. səndən artia dərəcədə xahish edirəm ki mənə vəhabi deyə müraciət etməyəsən.

bu qədər.

#95323 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 03:00 в Əqidə və fiqh

Mən əvvəl də qeyd elədim. Biz Zeydi şiə, İsmaili şiə terminlərini işlədənlərlə dava eləməliyikmi?

xeyir dava etmeli deyilsiniz. aydinliq getirmelisiniz. mən sizi onlarla hech vaxt eyniləşdirmirəm və eyniləshdirməyin tam əleyhinəyəm.

kim ki sizi onlarla eyniləshdirirsə chox nahaq yerə edir və sizin də haqqiniza girir.

bu qədər.

#94798 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 01:41 в Əqidə və fiqh

Salam Ay Salafi,

salamaleykum Ay shiə . salami alanda ya eynilə verilən kimi alirlar ya da daha gözəl shəkildə. mən daha gözəl shəkildə cavabi tələb etmirəm. ən azindan olduğu kimi cavab ver. bunu tələb yox rica edirəm. səmimi olmağima inan ki mən sənə tənə etmək üchü yazmadim bunlari.

#94746 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 02:50 в Əqidə və fiqh

[quote name='tatar.' timestamp='1343921489' post='94724']

Siz salafiler Azerbaycana galan kimi bashladiz bu haram o haram axirda sizin mescidinizi baglandi. Niye??

[/quote
salamaleykum.

bu dəfə də səninlə tam raziyam tatar qardash. bəli biz sələfilər Azərbaycana gələn kimi bashladiq ki bu haramdir və oda haramdir. sorushursan ki niyə??

cavab yenə də sadədir. Ona görə ki nəyə haram demishik Allahin kitabina görə harami olub və nəyə shirk demishik Allahin kitabina görə shirk olub. Daha durub deyə bilməzdik ki haramlar halaldir shirkler de tohiddir .

bu qədər.

#94799 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 02:03 в Əqidə və fiqh

Cunki sizda mentig haramdir.

salamaleykum.tatar qardash bizdə məntiq haram deyil. bizde yunan fəlsəfəsindən qaynaqlanan və islam fəlsəfəsi adina sayilan məntiq haramdir. o ki qaldi əslində məntiqə məntiq uyğunluq deməkdir və uyğunluq elə odur ki əsl müsəlman sağlam məntiqə yəni uyğunluğa görə gərək sələf əqidəsində olsun daha sonradan dinə salinan məntiqsiz yəni uyğunsuz məzhəblərdə yox.

#94994 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:39 в Əqidə və fiqh

Haqq üzrə tək olmaq məsələsi İbn Məsuddan gəlib. Bəs hamı belə düşünürmü?

haqq üzrə olmaq məsələsi Rəbbimizdən gəlir. İbn Məsuddan da Allah razi olsun. O ki qaldi "Bəs hamı belə düşünürmü? "məsələsinə bax bu məni ilgiləndirmir.

məni ilgiləndirən odur ki bizim əqidədə jamaat olmaq haqq üzrə olmaqla olur daha tolpada olmaqla yox. əgər tolpa dediyim kütlə də haqq üzrə olarsa onda yenə də saya baxilmir haqqa baxilir.

bu qədər.

#94800 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 02:09 в Əqidə və fiqh

O ki galdi Falsafaya, eger sizin ibn teymiyye ibn kesiriniz butun falsafani haram buyurubsa bunun tagsiri mende deyil)) yagin xeberin yoxdur.

salamaleykum.

ibn teymiyye ve ibn kesirmiz yunanlardan və digər müshriklərdən islama kechmish və biriləri tərəfində qəbul edilmish fəlsəfəni haram buyurmushlar daha əsil fəlsəfə olan yəni əsil hikmət olan Quran vəSunnani yox.

#94996 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:04 в Əqidə və fiqh

Camaat sözünü çoxluq kimi yozanlar da N qədər olub. Onların da hamısını cahil elan elədin. Əla.

əgər N qədər yozanlar dəlilsiz yozublarsa onda cahil olurlar . yox əgər dəlilnən yozublarsa bax onda onlarin dəlilləri batildir.

bu qədər.

#94801 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 02:17 в Əqidə və fiqh

Gozlayirem, amma salafi cavabi verme calishin mentigla cavab verin.

salamaleykum. mən inshallah sənə cavabi verəcəm .

#94998 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 02:14 в Əqidə və fiqh

Bir də bu hədisə İmam Hüseyn (ə.s)-ın şəhadəti, Cəməl, Siffeyn müharibələri kontekstində bax. Bu hadisələrdə kim ümmət olur? Kim zəlalətdə qalır? Kim ümmətdən xaric olur?

o hadisələrdə hər iksi ümmət olur.zəlalətdə qalan isə muaviyyənin ictihadi oldu. ümmətdən xaric olanlar isə əlinin dəstəsindən oxun yayindan chixdiği kimi chixan xavariclər oldu.

bu qədər.

#94990 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:10 в Əqidə və fiqh

İbn Teymiyyə deyir ki, Rafizilər öldürülməyə xəvariclərdən daha çox layiqdirlər. (Məcmu əl-Fətava, 28/482)

mənə görə isə xəvariclər daha layiqdirlər. dəlilim də budur ki xəvariclər özlərini sələfə nisbət edərək daha chox fəsad törədirlər və fitnələri daha dəhshətlidir. rafizilər isə nəinki özlərini sələf sayirlar əksinə sələfə düshməndirlər və hech vaxt fəsad törədə bilməzlər bizm aramizda.

təkrar edirəm ki əlhəmdulilləh ki siz rafizi yox cəfərisiniz.

bu qədər.

#95322 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 02:57 в Əqidə və fiqh

Sən onun qəlbinəmi girdin görəsən marağı, qərəzi və ya hər nəyisə yoxdur bu mövzuya qarşı?

xeyir mən onun qəlbinə girməmishəm. sadəcə olaraq bir müsəlman haqqinda sui zenn etmək qadağandir,mən isə onun haqqinda husnu zenn etmişəm və təəccüblənirəm ki sən niyiə narahat olursan mənim husni zennimden.?

#94991 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:19 в Əqidə və fiqh

Ona görə də mənə çox maraqlıdı sənin əqidən. İcma deyirsən, nə bilim qardaş deyirsən. Hardadı o icma? Bu alimlər o icmadan niyə kənarda qalıblar?

maraqlidirsa təkrar edirəm mənim əqidəm Sələfi Salihin əqidəsidir. Yəni Qurani vəSunnani sələflərimiz olan səhabələr necə fəhm ediblərsə anlayiblarsa bax o cür də anlamaq. ifrata və təfritə yol vermədən. bu alimlər o icmadan kənarda qalmayiblar inshallah və onlar da cəfəri məzhəbində olanlari ümmətdən sayirlar inshallah. bir dənə də alim göstər ki cəfəri məzhəbini ümmətdən saymasin.

bu qədər.

yenə də təkrar edirəm ki əlhəmdulilləh ki siz cəfəri məzhəbindəsiniz rafizi deyilsiniz.

#95324 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 03:07 в Əqidə və fiqh

Elementar məsələni niyə şişirdib problem etmisən ki?

Allah shahiddir ki bu məsələni mən shishirtmirəm. mən sadəcə olaraq aydinliq gətirirəm. Bir sheyi öz yeri əvəzinə bashqa yrə qoymaq shəriətə görə zülm sayilir. mən də səni zülm etməməyə dəvət edirəm. və bu axirinci defe olacaq inshallah. bundan sonra bizi terrorchu adlandirmaği senin vicdanina buraxiram. senin vicdanli olmağina isə shübhəm yoxdur. eger sen bu mövzunun adini deyishmesen ,bunu belə anlayacam ki sən zülm etmirsən ,sadəcə olaraq yanilirsan.

bu qədər.

#94992 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:23 в Əqidə və fiqh

Nass qarşısında ictihad bidət yox ee, belə bidətin kvadratıdı.

hər halda etiraf et ki bidət deyil.

bu qədər.

#95347 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 20:02 в Əqidə və fiqh

Ay salafi, ela menede maraglidir ki, ne ucun sizin egidenize gore yezid (l) emirelmominin sayirsiz??
Yaxshi bes tutagim ki men ahli-sunna olmag isteyirem( Inshaallah bu hec vaxt olmaz , men senin salaf egideni gabul edim ya gametin ya ibn teymiyyenin???
Haraniz ayri ayri sozler deyirsiz axi))))

ay tatar yezidi kim əmirəlmöminin sayirsa öz ishidir. lakin bunu da bil ki bu bizdə əqidə məsələsi deyil. yox sələflərdən kim deyirsə ki yezidin əmirəlmöminin olmasi əqidə məsələsidir qoy o kəs dəlillərini gətirsin. mənə görə yezid tuladir.

p.s biz sələflərə görə yezid sevilməz və ona lənət olunmaz..

Рейтинг@Mail.ru