Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 26-апреля 23)

#92736 Şiələrə suallar (II hissə)

Отправлено автор: jamaat 15 июня 2012 - 01:00 в Şiə-sünni dialoqu

<br /><i><font face="Times New Roman"><font size="3"><b>Bu camaat ne coreyi yeyir ? ne suyu icir ? melum deyilde <br /><br />Bu qeder fezileti hardan kesb edibler muwkul mesele olub <br /><br />Artistlerin sayi hesabi yoxduda bu diyarda !!!<br /><br />Allah SSSR-ni quranlara ebedi lenet elesin  !!!<br /><br />Camaatin coreyine harami qatdi suyuna werabi qatdi !!!<br /><br />Muctehid ve Alimlerini represiya eledi !!!<br /><br />Indi Artistler gelib mollaliq edirler bu diyarda !!!<br /><br />Sah Ismayilin diyarinda Artistler at oynadirlar !!!<br /><br />Goresen Analar bir daha wah Ismayil dunyaya getire bileceklermi bu diyarda???<br /></b></font></font></i><br />

<br /><br /><br />
salamaleyjum.Analar istediklerini getire bilmirler dunyaya. Allah subhanahunve teala kimi nevaxt isteyir o vaxt da getirir dunyaya.

#94511 Allah hardadır?

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 05:23 в Şiə-sünni dialoqu

salamaleykum.

bu meseleni neinki menim kimi avam selefler hetta elm teleb edenler de duzgun anlamamishlar. bu meseleni sifirdan öyrenmek zorundayiq.ona göre de abu zerka qardashin derslerini size tövsiye edirem.

#94512 Allah hardadır?

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 05:40 в Şiə-sünni dialoqu

salamaleykum.

nun qardash bu bəlkə sizin üçün maraqli oldu.

Bismilləh!

Ömər, Əs-salamu aleykum va rahmətullahi va bərakətuhu!

Yenə də bəlkə də,düşünmüsən ki, guya, öz aləmində öz sapıq vahabi əqidəvizi sübut edə biləceysən. Amma, alınmayıb əxican! :rolleyes:

İnşaAllah biz sənə elə məşhur əhli-sünnə müfəssirlərinin bu ayələr barədəki rəyləri ilə cavab verəcəyik.

1. Sənin qeyd etdiyin ayə Ali-İmran surəsinin 200-cü ayəsi yox, 55-ci ayəsidir.

Yenə də xəlifən Ömərin adına layiq olduğuvu sübut edib tələsmisən . :rolleyes:

2. Keçək ayənin təfsirinə ....

Məşhur əhli-sünnə alimi, təfsirçisi Fəxri Razi özünün təfsirində yazır :

والمشبهة يتمسكون بهذه الآية في إثبات المكان لله تعالى وأنه في المساء، وقد دللنا في المواضع الكثيرة من هذا الكتاب بالدلائل القاطعة على أنه يمتنع كونه تعالى في المكان فوجب حمل اللفظ على التأويل، وهو من وجوه:

"...Va Muşəbbihə Allah təala üçün məkan ( təyin etmə məsələsində ) bu ayədən yapışıblar ki, ( bəs ) O ( Allah ) göydədir. Biz bu kitabın bir ( bir çox yerində ) çoxlu mövzularda qəti dəlillər gətirdik ki, Allahın bir məkanda olmasının imkansızlığını göstərir və ( bu ) söz (ləri) təvilə həml etmək vacibdir. BU da bir neçə vəchlə olur : ..."

Bismilləh!

Ömər nəticə çıxart :

1. Sən də bu ayə ilə Allahın göydə olduğunu iddia edirsənmi ? :rolleyes:

Əgər belədirsə, sən və sənin əqidəndə olan bütün vahabilər Fəxri Razinin rəyinə görə müşəbbihəsiz. Müşəbbihə də yəqin ki, bilirsən də kimlərə deyirlər.

2. Fəxri Razinin rəyinə görə sizin bu dəliliniz tutarlı deyil və bu və bu kimi sözlərin təvilə ehtiyacı var. )

Ömər, darıxma , əxi!

Fəxri Razi davam edir :

الوجه الأول: أن المراد إلى محل كرامتي، وجعل ذلك رفعاً إليه للتفخيم والتعظيم ومثله قوله
{ إِنّى ذَاهِبٌ إِلَىٰ رَبّى }
[الصافات: 99]
وإنما ذهب إبراهيم صلى الله عليه وسلم من العراق إلى الشام وقد يقول السلطان: ارفعوا هذا الأمر إلى القاضي، وقد يسمى الحجاج زوار الله، ويسمى المجاورون جيران الله، والمراد من كل ذلك التفخيم والتعظيم فكذا ههنا.

" ..Birinci vəch : ( Bu sözdən ) məqsəd budur ki, " ( səni ) kəramətimin məhəllinə ( olduğu yerə ) qaldıracağam" . ( Allah ) bunu təfxim və təzim üçün "özünə qaldırmaq" etmişdir ( qərar vermişdir )

Buna misal olaraq ( Allahın ) bu sözünü göstərmək olar :

وَقَالَ إِنِّي ذَاهِبٌ إِلَىٰ رَبِّي سَيَهْدِينِ

Saffət - 99.

( Halbuki , ) Bunu deyən İbrahim Sallallahu aleyhi va səlləm İraqdan Şama getmişdi .

Və ( bir də görürsən ki, ) Sultan deyir :

ارفعوا هذا الأمر إلى القاضي

"Bu əmri qaziyə raf edün ! ( qaldırun, yüksəldün ) "

( Və ya , məsələn ,) hacılar da " Allahın ziyarətçiləri" ; ( Kəbəyə ) qonşu olanlar da "Allahın qonşuları" adlandırılır.

Bütün bunlardan məqsəd təfxim və təzimdir. Burda da ( bu ayədə də ) belədir. .."

Ömər diqqətlə oxu əxican!

Bu yazdıqlarım məşhur əhli-sünnə alimi Fəxri Razinin bu ayə haqqındakı təfsiridir )

Davam edək! Davam edək əxican! )

Fəxri Razi davam edir :

الوجه الثاني: في التأويل أن يكون قوله { وَرَافِعُكَ إِلَىَّ } معناه إنه يرفع إلى مكان لا يملك الحكم عليه فيه غير الله لأن في الأرض قد يتولى الخلق أنواع الأحكام فأما السمٰوات فلا حاكم هناك في الحقيقة وفي الظاهر إلا الله.

"..İKinci vəch : Bu sözün təvili belə də ola bilər : "Səni özümə qaldıracağam" sözünün mənası budur ki, ( İsa (ə) , özü haqqında ) Allahdan başqa heç kəsin hökm edə bilməyəcəyi məkana yüksəldilir. Çünki, yer üzündə , xalq növbənöv hökm sahibi olur ( , hökm verirlər ) . Amma, göylərdə isə, orda həqiqətdə də, zahirdə də Allahdan başqa hakim yoxdur. ..."

Sonra Fəxri Razi davam edir :

الوجه الثالث: إن بتقدير القول بأن الله في مكان لم يكن ارتفاع عيسى إلى ذلك سبباً لانتفاعه وفرحه بل إنما ينتفع بذلك لو وجد هناك مطلوبه من الثواب والروح والراحة والريحان، فعلى كلا القولين لا بد من حمل اللفظ على أن المراد: ورافعك إلى محل ثوابك ومجازاتك، وإذا كان لا بد من إضمار ما ذكرناه لم يبق في الآية دلالة على إثبات المكان لله تعالى.

"...Üçüncü vəch : Allahın bir məkanda olmasını ( fərz etdiyimiz) təqdirdə , ( bu ) İsanın ( bu məkana ) yüksəldilməsi ( onun ) faydalanmasına və sevinməsinə səbəb olmaz.

Əksinə, orda əgər istədiyi savab, ruh, istirahət və rihan taparsa faydalanar. BU iki görüşə görə də gərək ( bu ) söz " SƏni, savab və əməllərinin qarşılığını görəcəyin bir yerə yüksəldəcəyəm" mənasına həml edilsin.

Zikr etdiyimiz bu mənanın təqdir edilməsi gərəkərsə, ayədə Allaha bir məkan ( nisbət verməyin ) isbatı üçün heç bir dəlil qalmaz..."

Ömər , necədi əxican ? Sesün gəlsün! :rolleyes:

Sən elə özündən arxayın şəkildə yazmısan ki, guya müdafiə etdiyin sapıq fikrin əskini ancaq gerçək əhli-sünnət olan şiələr deyir.

İndi de görək Fəxri Razi kim olub ?

"Şiə olub təqiyyə edib" ? "Sufi olub" ? Yoxsa kim olub ? ))

Hələ darıxma əxican!

İnşaAllah çalışacağam başqa əhli-sünnə alimlərinin də bu ayə barədəki təfsirlərini yazım !

Bundan sonra yazdığın başqa ayələrin də təfsiri elə məhz sünni alimlərinin təfsirinə əsasən cavablandırılacaq.

Sonra da şiə üləmasının bu barədə rəyi ilə səni tanış edəcəyik inşaAllah!

P.S

Özüvüz özüvüzə "əhli-sünnə vəl camaat" kimi görünə bilərsüz. Amma, gördüyün kimi əhli-sünnə ilə sizin sapıq əqidəviz bir deyil . Gedün bu nağılları öz əxilərivizin yanında danışun əxican! :rolleyes:

ARDI VAR İNŞAALLAH ...

#94510 Allah hardadır?

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 05:22 в Şiə-sünni dialoqu

Hansi suali?? Meger Allah cisimdir? estagfrullah

salamaleykum.

bu meseleni neinki menim kimi avam selefler hetta elm teleb edenler de duzgun anlamamishlar. bu meseleni sifirdan öyrenmek zorundayiq.ona göre de abu zerka qardashin derslerini size tövsiye edirem.

#95014 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 15 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Salam ay salafi, men duzunu helemde basha dushmedim siz rafizi deyanda kimleri nezerde tutrsuz?)))

vaaleykumasalam tatar.

biz rafizi deyəndə səhabələri söyən ,təhqir edən , möminlərin anasina fahishə deyən və bundan sonra da utanmadan mən shiəyəm deyənləri nəzərdə tuturuq.

əlhəmdulilləh ki cəfərilər rafizi deyillər.

bu qədər.

#94995 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:52 в Əqidə və fiqh

Hər kəs özünü camaat adlandıra bilər. Tarixən də bu günə qədər elədi. "Hənbəli olmayan kafirdi" deyənlər də olub, Əbu Hənifəni nəinki camaatdan , İslamdan mıxardanlar da olub və sair və ilaxır. Haqqı necə müəyyən edəcəyik? Rəsulullah (s) düstur verməmişdimi?

əlhəmdulilləh ki ki haqq üzrə olan bizik. cavab verməsən də olar. mən belə düshünürəm ki sən də əminsən ki haqq üzrə olan sizsiniz. mən də səmimi olaraq deyirəm ki sənin bu fikrinə hörmət edirəm ona görə ki mən də sənin yerinə olsaydim cəfəri məzhəbini haqq üzrə bilərdim. chünki bizim istinad etdiyimiz dəlillər fərqlidir və bu ixtilaflara inshallah haqq hesab günündə son qoyulacaq və hər shey öz yerini tapacaqdir.

o ki qaldi kim deyir ki"Hənbəli olmayan kafirdi" özüdür kafir. və ya kim Əbu Hənifə müsəlman deyil onun özü dinsizdir.

bizim əqidəmizə görə əhli beyt və o dörd alim sələf əqidəsində olub və hamisi da tohidi eyni cür anlayiblar mahiyyətcə.

bu qədər.

o ki qaldi "Haqqı necə müəyyən edəcəyik?" sualina burada hakim yalniz Allah olacaqdir.

#95099 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 02:12 в Əqidə və fiqh

Fauzan da, əl-Buxari də, Əhməd b. Hənbəl də o biri də, bu biri də "İmamiyyə İsna Əşəriyyə"ni rafizi hesab edir. Çünki İmamiyyə Peyğəmbərə (s) xəyanət edən səhabələrə lənət oxuyur.

mən sənə tam məsuliyyətlə deyirəm ki əgər səhabələr Peyğəmbərə xəyanət ediblərsə Fauzan da, əl-Buxari də, Əhməd b. Hənbəl də və s. alimlərimiz də və həmchinin avamlardan sayilan mən və mənim kimilər də həmən səhabələrə sizdən də shiddətli formada lənətətləyərik. Buna hech kimin shübhəsi olmasin.

P.S. əgər kimsə İslam Peyğəmbərinin vəsiyyətinə müxalif olubsa və bu vəsiyyətin yerinə yetirilməsinə mane olubsa onda bu əməl sələf əqidəsinə görə böyük jüfrdür kimliyində asili olmayaraq bu əməli edənlər islamdan chixirlar.

P.S.S. əlhəmdulilləh ki bu belə deyil. Yox kimsə ki israr etsə ki elədir onda hech narahat olmağa dəyməz ,chünki bu əməli törədənlər nicat tapmayacaqlar.

#94931 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 12 августа 2012 - 06:07 в Əqidə və fiqh

Ay salafi men sene sual verdim axi??))
20 yanvar shehidler gunu Azerbaycanda kecirdirler bu salaf egidesine gore duzdur ya yox??
Eger duz deyilse bes ne ucun bunu salafiler acig demirler?? Tegiyye edirler???
)))))

tatar mən sənin bu sualina ətrafli cavab vermishəm. yəqin izah edə bilməmishəm və ona görə də üzr istəyirəm. indi bir də chalishacam cavavb verməyə.

20 yanvar shehidler gunu Azerbaycanda kecirdirler və bu sələf əqidəsinə görə düz deyil. bunu həmishə achiq demishik və yenə də deyirik İslamda qara bayram olmur.

mənə elə gəlir ki cavabim kifayət qədər aydndir. əgər yenə nəsə aydin olmasa məni yenə üzrlü bilərsən və sualini bir də təkrar verərsən.

#95208 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 24 августа 2012 - 01:02 в Əqidə və fiqh

Sene bir hegigeti deyim? Bu kimi ishi bir Shiye alimi görseydi,bütün islam dünyasi ayaga galxardi.Shiyeler Allahin düshmenidir deye, bütün medialar bar-bar bagirardi.

beli men seninle raziyam. chinki sen dediyin medialarin choxu shiələrin əlində deyil və mən də təsdiq edirəm ki bu məsələdə bəzən hədd ashilir. yəni bildi bilmədi hami shiəni tənqid edir . sorushanda da elə səbəblər deyirlər ki vallahi o səbəblərin choxu sünnülərdə də mövcuddur.

bu qeder.

#95509 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 09 сентября 2012 - 22:57 в Əqidə və fiqh

meni niye murekkeb cahil adlandirdin ki fizulinin nesiminin misralarini yazdiqima gore?cavabin da geldi ki beli ancaq nasibi ve veleduzina bundan narahat olar.tak cto sen mene das atmisan men de o dasi goturub vurmusam tepene.indi get kime isteyirsen sikayet ele :)

mən Allaha and icirəm ki mən sən yazdiğin misralara görə demədim o sözü. Əgər yalan deyirəmsə Allahsubhanahuvataala məni müsəlman kimi yox kafir kimi öldüsün.Amin.

#95362 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 02 сентября 2012 - 23:43 в Əqidə və fiqh

Sizin salaf egidesine gore sher Allahdandir duzdur?

daha sənə nə deyim və nəqədər deyim ay tatar, eybi yoxdur bir də deyirəm, nəinki bizim əqidəyə görə hətta sizin də əqidəyə görə şəri YARADAN ALLAH SUBHANAHUVATAALADİR.

P.S kim desə ki şəri yaradan Allahdan qeyrisidir bax o kəs Kafirdir.

sənə məsləhət görürəm ki shər əməli yaratmaqla shəri əməli olaraq etmək mövzusunu qarishdirmayasan. Sələf deyəndə ki ,şər Allahdandir qəsdi budur ki ,şəri Yaradan Allahdir.

bu qədər.

#94894 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 06:37 в Əqidə və fiqh

Mən deyirəm də, sənin hələ nə əqidən məlumdu, nə səmimiyyətin.

salamaleykum.

təkrar edirəm səmimiyyətimə shübhən olmasin. əqidəm barədə isə mənə elə gəlir ki bu forumda bircə sənə məchuldu. mənə elə gəlir ki sənə də məlumdu .

#95155 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 22 августа 2012 - 05:09 в Əqidə və fiqh

Cavab vermekde catinlik cekecek))

inshallah ki chetinlik chekmedim cavab verende.

#95110 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 03:45 в Əqidə və fiqh

Necə oldu hər ikisi ümmət? Ümmət zəlalət üzrə birləşməz. Hədis var o boyda.

bəli düz deyirsən Ümmət zəlalət üzrə birləşməz. necə ki haqq olan Ali (r.a) ya qarshi olan hadisələrdə ümmət birləshmədi və sübut etdi ki Ali(r.a) haqqdir. Əgər Ali (r.a)haqq ola-ola tək qalsaydi onda o hədis yalan olardi. Əlhəmdulilləh ki ümmət zəlalət üzrə birləshmədi .

#94826 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 06:31 в Əqidə və fiqh

Azerbaycanda 99 faiz salafi olan uzun saggal ve gisa shalvar bir genc evlenmek isteyende mutlag shalvarin balagini uzadir ve saggalini girxir.

salamaleykum.

yene de sher atirsan?! bir dene qiza gore shalvarin balağini uzadarlar ve ya saqqal qirxarlar. belə ednler varsa tovbe etsinler.yoxdursa tatar qardash sen tovbe et.

#94695 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 августа 2012 - 04:54 в Əqidə və fiqh

İbn Useymininiz buna halal desə necə?

salamaleykum.

Useymimiz musiqiyə halal desə onun bu sözünü rədd edərik.

#94668 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:38 в Əqidə və fiqh

Aleykum salam.

Sən Əhməd b. Hənbəlin hökmünü desən də, deməsən də artıq hökmü məlumdu.

1. Sən deyirsən:

2. Əhməd b. Hənbəl deyir:

Mən onları İslam üzərində görmürəm. Yəni, İslamdan çıxmış adam nədi? Ka-fir.

Amma nəticəyə gələndə deyirsən ki, filan, bəşməkan.

Əhməd b. Hənbəl konkret olaraq səhabələri söyəni təkfir edib. Amma Əli (ə.s)-a nifrət edən, onu açıqca söyən kəsi tərif edir. Ya Əli ə.s-ın səhabə saymır, ya da Əhməd b. Hənbəlin özü elə münafiqdi ki, bu cür iş tutur. Sən isə dil uzatmaqdan danışırsan hələ. Başqa vaxtı da Əli (ə.s) sevgisindən danışırsız.

1. Bir kəsə kafir deyirsənsə, bu kiçik küfrə səbəb olur?
2. Əhməd b. Hənbəlin hərəkətinə nə ad qoyaq?

salamaleykum.

master_ier qardaş mən yenə də təkrar edirəm. mənə İmam Əhmədin görüşü yox sələfin cumhurunun görüşü daha önəmlidir. sələfin şiələr haqqinda görüşü isə budur ki şiələr müsəlmandirlar. o ki qaldi deyirsən ki Əhməd münafiqdir bunu mən deyə bilmərəm . mənə görə imam Əhməd böyük alimdir ancaq məsum deyil.Dediyi sözlərinə görə də yəqin ki özü cavab verəcək.

O ki qaldi kiməsə kafir deyirsənsə bəli bu kiçik küfr sayilir. məsələn siz abu bakra,umara,usmana kafir deyirsinizsə və qəsdiniz budur ki onlar Allah rəsulunun vəsiyyətinə müxalif olublar, və nəticədə məlum olsa ki onlar kafir olmayiblar bax onda sizin əməliniz kiçik küfr olacaq və siz əbədi cəhənnəmə düşməyəcəksiniz inşallah. səbəbi də budur o qəsdlə deyilmiş o sözlər sizin tohidinizi aradan aparmir və məlumdur ki tohid əhlinə əbədi cəhənnəm haramdir.

bu qədər.

#94634 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 01:33 в Əqidə və fiqh

Ay salafi bes sen neye esasen deyirsen ki abubakri va ya omeri sevmayan musalman sayilir, bu sanin oz fikrindir ya alimlerivin?? sanad getire bilersen?

salamaleykum.

tatar sən soruşursan ki mən nəyə əsasən deyirəm. mən Quran və Sünnəyə əsasən deyirəm ki hər hansi səhabəni sevməmək insani ümmətdən çixarmir sadəcə olaraq sələfilikdən çixarir. yenə də sünnəyə görə Əhli beyti sevməmək insani münafiq edər və insani islamdan çixarmasa da nəticədə insan nicat tapanlardan olmaz. lakin hər hansi səhabəni sevməmək insani əbədi cəhənnəmi haqq etdirməz. burada bir istisna var ki səhabələrin tamamini sevməyənlər əbədi cəhənnəmlikdirlər. belə bir müsəlman isə hələki dünyaya gəlməyib. səhabənin tamamini sevməyənlər yəhudilərdir və onlar da məlumdur hara vasil olacaqlar. o ki qaldi sənədə,şəriətə görə müsəlmani kafir görənlər dəlil gətirməlidirlər daha müsəlmana müsəlman deyən nə dəlil gətirməlidir ki. mənim dəlilim odur ki hansisa səhabələri sevməyənlər onlari peyğəmbərə müxalif olduqlarina görə sevmirlər. hərçənd ki mən belə əqidədə deyiləm lakin qarşi tərəfi təkfir etməyə əlimdə dəlilim yoxdur. bir də təkrar edirəm selefin cumhuruna görə də şiələr müsəlman sayilirlar

#94544 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 21:00 в Əqidə və fiqh

ve aleykum es salam ve rahmetullah. Yaz tefsilatiyla zehmet olmasa.

salamaleykum.

tefsilati qisaca budur. əgər bir şəxs özünü islama nisbət etsə və bununla belə Allahdan qeyrisindən(vasitəsiz yəni birbaşa) məsələn övlad istəsə və ya hər hansi bir şeyi Allaha şərik qoşsa o insana islam anladilmadiqca və ən əsasi da o anlamadiqca o insan tekfir edilmir ve onunla müsəlman kimi müamilə olunur. bu haliyla ölsə bu insan

mümkündür ki hətta sorğu sualsiz birbaşa cənnətə də düşsün. əgər Allah subhanuhuvataala belə qərar versə heç kəs bunun qarşisini ala bilməz.onun tekfir olunmamağinin sebebi ise cahillikdir.

bax qardaş selef bu əqidədədir. bu fikirde olan alimleri de göstərə bilərəm. ibn teymiyye. muhammad ibn abdulvahab. useymin. albani ve s.

#94731 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 00:32 в Əqidə və fiqh

1.Əli -r.a.-sələf olub düzdür.Sələfus salehdən biri olub.Sələf keçmiş,keçmiş nəsil deməkdir.
2.Siz özünüzə sələf niyə deyirsiz?Axırdakı "i"ni də deyin.Yəni Sələfi.
3.Sələfi deyildikdə Sələfin izində olan onun yoluyla gedən nəzərdə tutulur.Sələfilik,Sələfiyyə termini son əsrdə yaranmış bir termindir.Bu termini hətta İbn Teymiyyı,İbn Abdulvahhab da işlətməyib.Ona görə də bunun özü elə yenilikdir.

salamaleykum.

bu selef sözünü mən sənə söz verirəm ki geniş açiqlayacam inşallah. alimlərimizin diliylə və izahi ilə inşallah.

ancaq hələlik özüm bir də Allahin iznilə təzədən izah edim .Mən bir müsəlman kimi iddia edirəm ki Allah subhanahuvataalanin göndərdiyi din Muhamməd sallallahualeyhivaalihivassallam tərəfindən necə təbliq olunmuşsa və bu dində əsas olan tohidi-yəni rububiyyətdə tohidi,uluhiyyətdə tohidi və ən nəhayət əsmail sifətdə tohidi Ehli Beytden olan Ali,Hasan,Huseyn,Fatima radiyallahuanhumalar necə anlamişlarsa ,fəhm etmişlərsə biz də o cür anlayiriq və fəhm edirk. fərqimiz yalniz bu anlamanin dərəcələrindədir mahiyyətində yox.bu dinin mahiyyətini biz yəni özümüzə sələfi dediyimiz müsəlmanlar eynilə ehli beyt kimi anlayiriq yalniz dərəcələrimizdə isə onlar kim biz kim. biz heç onlara çata bilmerik də.

həmçinin mən iddia edirəm ki özünə şiə deyənlər tohidi Ehli Beyt kimi anlamirlar və bidətlərə yol verirlər. Uzun söyləməyəcəm qisasi mən Allaha and içirəm ki bizim şirk dediyimizə Ehli Beyt de şirk deyərdi ,bizim bidət dediyimizə Ehli Beyt de bidet deyərdi.Və ən nəhayət biz Ehli Beytin əqidəsini daşiyiriq. Siz isə Ehli Beytin əqidəsində sapmalara yol verirsiniz. Buna mənim tam yəqinliyim var .Sənin də yəqinliyin varsa Allaha and iç ki sizin əqidəniz Ehli Beytin əqidəsidir. Və Allahsubhanahuvataala yanilanlara hidayət versin ,inadkarlara isə Lənət etsin. Əmin.

#94741 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 04 августа 2012 - 02:24 в Əqidə və fiqh

Siz salafilere gore peygabar(s0savadsiz olub???))))

salamaleykum.

biz selefilere göreə peyğəmbər sallallahuvaaleyhivaalihivassalam savadli olub yalniz yazib oxuya bilməyib. savad bashqa sheydir yazib oxumaq bashqa shey qardashim.

savadsiz o kəsə deyilir ki məsələn yazib oxumaği öyrədirsə oda ki qabiliyyəti çatmir öyrənməyə və savasdsiz sayilir. lakin peyğəmbərimiz bu cür savadsizliqdan uzaqdir. ona yazmaği və oxumaği öyrədən olsaydi vallahi ərəbin ən dahi xəttati olardi. necə ki subut edib ki nədən yapishibsa onu ən kamil formada edib.

bu qədər.

#94839 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 18:44 в Əqidə və fiqh

Qardaş sənə deyəndə ki, sufilik nədi bilmirsən gərək razılaşardın.

salamaleykum.

mən razilashmadim və düz də etdim.

#94816 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 05:29 в Əqidə və fiqh

Bax men Shiye,

4-gabul edirem ki Allah edaletlidir

salamaleykum.

düz edirsən ki Allahi ədalətli bilirsən. kim əksini təsdiq edirsə o kafirdir.

bu qədər.

#94798 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 07 августа 2012 - 01:41 в Əqidə və fiqh

Salam Ay Salafi,

salamaleykum Ay shiə . salami alanda ya eynilə verilən kimi alirlar ya da daha gözəl shəkildə. mən daha gözəl shəkildə cavabi tələb etmirəm. ən azindan olduğu kimi cavab ver. bunu tələb yox rica edirəm. səmimi olmağima inan ki mən sənə tənə etmək üchü yazmadim bunlari.

#94884 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 10 августа 2012 - 05:46 в Əqidə və fiqh

"Xalqu Əfalul İbad" kitabında Buxari şiələr və əhli-kitab arasında fərq görmədiyini yazıb.

salamaleykum.

əgər buxari shiələrlə əhli kitab arasinda fərq qoymayibsa o böyük xəta edib. delilim de budur ki Allah sübhanahuvataala müsəlmanlarla əhli kitab arasinda fərq qoyub.

təkrar edirəm buxari əgər məhz sən dediyin kimi deyibse nahaq deyib.

Рейтинг@Mail.ru