Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 20-апреля 23)

#94668 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:38 в Əqidə və fiqh

Aleykum salam.

Sən Əhməd b. Hənbəlin hökmünü desən də, deməsən də artıq hökmü məlumdu.

1. Sən deyirsən:

2. Əhməd b. Hənbəl deyir:

Mən onları İslam üzərində görmürəm. Yəni, İslamdan çıxmış adam nədi? Ka-fir.

Amma nəticəyə gələndə deyirsən ki, filan, bəşməkan.

Əhməd b. Hənbəl konkret olaraq səhabələri söyəni təkfir edib. Amma Əli (ə.s)-a nifrət edən, onu açıqca söyən kəsi tərif edir. Ya Əli ə.s-ın səhabə saymır, ya da Əhməd b. Hənbəlin özü elə münafiqdi ki, bu cür iş tutur. Sən isə dil uzatmaqdan danışırsan hələ. Başqa vaxtı da Əli (ə.s) sevgisindən danışırsız.

1. Bir kəsə kafir deyirsənsə, bu kiçik küfrə səbəb olur?
2. Əhməd b. Hənbəlin hərəkətinə nə ad qoyaq?

salamaleykum.

master_ier qardaş mən yenə də təkrar edirəm. mənə İmam Əhmədin görüşü yox sələfin cumhurunun görüşü daha önəmlidir. sələfin şiələr haqqinda görüşü isə budur ki şiələr müsəlmandirlar. o ki qaldi deyirsən ki Əhməd münafiqdir bunu mən deyə bilmərəm . mənə görə imam Əhməd böyük alimdir ancaq məsum deyil.Dediyi sözlərinə görə də yəqin ki özü cavab verəcək.

O ki qaldi kiməsə kafir deyirsənsə bəli bu kiçik küfr sayilir. məsələn siz abu bakra,umara,usmana kafir deyirsinizsə və qəsdiniz budur ki onlar Allah rəsulunun vəsiyyətinə müxalif olublar, və nəticədə məlum olsa ki onlar kafir olmayiblar bax onda sizin əməliniz kiçik küfr olacaq və siz əbədi cəhənnəmə düşməyəcəksiniz inşallah. səbəbi də budur o qəsdlə deyilmiş o sözlər sizin tohidinizi aradan aparmir və məlumdur ki tohid əhlinə əbədi cəhənnəm haramdir.

bu qədər.

#94667 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:20 в Əqidə və fiqh

eli e.s. ebubekre, omere, osmana tabe olmayib eksine onlari xain fasiq bilirdi. muaviye eliyle e.s. vuruwub, bele eli e.s. sevensense de ki allah muaviyeye lenet etsin! hesen e.s. xilafeti muaviyeye vermeyib,yene yalan daniwirsan. yezit de ki sizin sevimli xelifenizdir)) P.S. Arab, xeyiri yoxduye ne maskada gelsen de taninacagsan))))))))).

salamaleykum.

muheqqiq qardaş sən niyə belə aqressivsən . belə olmaz. deyirsən ki əgər Əlini sevirəmsə Muaviyəyə lənət deyim. Bax qardaşim sən Müaviyəyə(r.a) lənət edirsən ki səndə yəqinlik var ki o lənətə layiqdir. Məndə isə səndəki yəqinlik yoxdur. Mən belə deyə bilərəm səninçün; əgər muaviyyə lənətə layiqdirsə Allah ona lənət etsin yox əgər layiq deyilsə Allah ona lənət edənlərə lənət etsin. Əmin. sən də Amin de.

yezidə gəlincə isə yezid kimlərin sevimli xəlifəsidirsə Allah o bədbəxtlərə də lənət etsin.

P.S,indi isə keçək mənə atdiğin şərə. məni sən kiminləsə səhv salirsan. mən inaniram ki sən də oruc tutursan ona görə də sənə lənət etmirəm . əgər mən sənin nəzərdə tutduğun adamamsa Allah mənə lənət etsin yox o adam deyiləmsə Allah sənə hidayət versin.

Ayibdir qardaşim sən bir də mənə şər atma.

#94665 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 21:02 в Əqidə və fiqh

sen niye mehz tevessulu ve tevessulun mehz bu novunu vurguladin?))) sohbet tekce tevessulden getmir, ozuvu bilmemezliye vurma) sen bu meselede vehabilere beraet qazandira bilmezsen cunki vehabilerin muselmanlari tekfir etmesi gun kimi aydin meseledir.

salamaleykum.

vahabilər deyəndə sələfləri nəzərdə tutursansa mən Allaha and içirəm ki sələflər müsəlmanlari təkfir etmirlər. kim ki müsəlmanlari təkfir edir və nə qədər də özlərinə sələf desələr də xeyri yoxdur onlar xəvaricdilər ki xəvaric.

#94664 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 20:58 в Əqidə və fiqh

Tewekkur edirem bu cur geniw aciqlamaya gore

Allah Sizi dunya ve Axiretde Muhammad ve Ali Muhammadin ardicillarindan qerar versin

Dualarinizda bizide yada salin

Allah Bu Mubarek Zamanlarda bizi oz bawimiza buraxmasin

salamaleykum.

mən də təşəkkür edirəm. Allah subhanahuvataala səni də Ehli-Beytin yolundan ayirmasin. Burada görüşməsək də inşallah Cənnətdə görüşərik. Əmin.

#94656 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 14:09 в Əqidə və fiqh

Salamun Aleyke ve Rahmatullah

Eziz Musalman Qardawim deye bilersiz siz kimin selefisiniz Sozsuz ki Hamimiz Muhammad ( S ) selefiyik bes ondan sonra kimin selefi olmaliyiq ?

Sualimi geniw cavablasaniz minnetdar olaram size !!! ve Sualim Yalniz size aiddi wexsi nezerinizi bilmek isteyirik !!! Alimlerin goruwunu deyil !!! Wexsi Deyerken Eqli

delilinizi nezerde tuturuq!!

Allah Sizi Hifz Elesin!!

aleykumassalamvarahmatullahuvabarakatuhu.

şheyxulecem qardaş əgər yalniz mənim şəxsi nəzərimi bilmək istəyirsə buyurun diqqətlə dinləyin.

əgər Muhammad(s.a.v.a.v.s)dən sonra Ali(r.a) Abu bakrla(r.a) döyüssəydi mən Alinn qoşununda olardim.Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Umar(r.a)la döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum.Ali(r.a) Usmanla(r.a) döyüşsəydi mən Alinin qoşununda olardim. Ali(r.a) ona tabe oldu mən də oldum. Ali(r.a) Muaviyəyə qarşi döyüşdü və mən də Alən qoşununda ona qarşi döyüşərdim. Həsən(r.a) xilafəti Müaviyyəyə verdi mən də verərdim. Huseyn(r.a) yezidə qarşi çixdi mən də ovaxt yaşasaydim Huseynlə(r.a) birgə olardim və şəhid olardim inşallah.

bu qədər.

Allah sübhanahu va taala məni Huseynlə (r.a) həşr etsin. Əmin.

#94655 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 13:48 в Əqidə və fiqh

Aleykumassalam.

Deməli Əhməd b. Hənbəl nə edib?

salamaleykum.

qardaş əgər imam Əhməd şiələrə kafir deyirsə mən onunla qətiyyən razilaşmiram.Yəx əgər istəyirsən ki mən ona dil uzadim bu olmayacaq .Mən tam səmimiyyətlə deyirəm hər hansi bir şiə alimi də islamdan çixarmayan küfr etsə mən ona da dil uzatmaram . çünki onlara dil uzadanin dilləri kəsiləcək inşallah. yalniz islamdan çixaran küfrləri istisna.

#94644 Hz Osmanin fezileti

Отправлено автор: jamaat 31 июля 2012 - 00:02 в Ümumislam mövzular

mənə hələ gəlirki onun nədə səhf etdiyini siz desez daha yaxshi olar

salamaleykum.

safar qardaş əgər sən düşünürsən ki xətanin nədən ibarət olduğunu mən deyim onda gərəkdir ki al-islam qardaşimiz ya özü cavalandirsin bunu ya da ki mənə icazə versin mən açiqlayim. icazəni ona görə ondan istəyirəm ki çünki mən bu sözləri ona ünvanlamişdim.

sənə isə safar qardaş yalniz xətanin hansi cümləyə qarşi əhsən deyiləndə edildiyini təkrar yaziram. sənin yazdiğin cümləni olduğu kimi təkrar bir də yaziram;

..chunki her bir insanin ailesi var o insanin ailesine qarshi kimse nalayig emel etse o inanmiramki durub giragdan bigane baxsun..bir bigane deyilik amma siz bigane baxib daha yaxwisi Allah biler kimi sozleri havaya biraxirsiz.

#94639 Hz Osmanin fezileti

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 20:38 в Ümumislam mövzular

onun mənə əhsən yazmaginin səbəbi mənim fikrim və zikrimdi..ikincisidə o əhsən deməynən Ali(a) niyə təəqir elədiki?

salamaleykum.

səfər qardaş sən onun özündən soruş mənə elə gəlir ki o özü də əhsən deməklə nədə səhv etdiyini anladi və peşman oldu. yox əgər osənə deməsə onda mən sənə deyərəm onun xətasini. xəta ona görə deyirəm ki onun qəsdi təhqir deyildi. qəsdi təhqir olsaydi onda xəta yox günah olardi.

#94636 Hz Osmanin fezileti

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 02:29 в Ümumislam mövzular

Əhsən.

salamaleykum.

al-islam qardaş burada əhsən deməyinlə heç bilirsən mi nə edirsən. sən əhsən deməyinlə Əlini(R.A) təhqir edirsən. və mən tam səmimiyyətlə deyirəm ki sən bunu qəsdən etmədin bir az tələsdin. əgər soruşsan nəyə görə təhqir sayilir sənin əhsən deməyin səbəbi safar qardaşimizin bu cümlələridir.

..chunki her bir insanin ailesi var o insanin ailesine qarshi kimse nalayig emel etse o inanmiramki durub giragdan bigane baxsun..bir bigane deyilik amma siz bigane baxib daha yaxwisi Allah biler kimi sozleri havaya biraxirsiz.

#94635 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 02:05 в Əqidə və fiqh

yagin ki menim yazimi basha dushmedin?? men yazdim agilsiz salafilere?? ela salafi var ki agillidir shiyani salafiliyi goyur giraga lazim olanda agil ishledir.cunki eger salafi salaf yolu ile getse, gerek ne eba geyinsin, gerek biglari girxib saggali uzadsin, gerek yerda oturub yemak yesin, gerek kompda oturmasin,gerek shekil cekdirmesin,cunki shakil cekdirmek salafilere haramdir, eger shekil cekdirmese shaxsiyyet vasigesi ala bilmez, eger shexsiyyet vesigesi almasa demak cinayet ishi gorur. musigi haramdir garak musigiye gulag asmasinlar salafiler(salaf agidesine gore). Azerbaycan Himnide musigidir. garak mashina minmesinler cunki salaf egidesine gore peygambar(s) deveye minmishdir.
Sadalayim yena?

salamaleykum. tatar səni aldadiblar ya da ki sən hansisa sələfinin sözü ilə sələfi ittiham edirsən. belə olmaz. mən indi sənin sadaladiqlarina qarşi sələfin mövqeyini bildirəcəm. sənin sadaladiqlarini həqiqət bilən sələfilər də oxusunlar və getsinlər elm tələb etməyə ya da sussunlar.birinci sən əbadan danişdin sələfə görə sünnəyə uyğun geyim yaşadiğin ərazidəki geyim olmaldir və yalniz isballa və geniş paltar geyinməklə ətrafdakilardan fərqlənməlisən. azərbaycanda əba geyinmək və bunu islamdan bilmək bidətdir. əba geyinən qardaşlarim unutmasinlar ki geydikləri əbani islamdan bilirlərsə bidət edirlər və dərhal əbani tərk etsinlər. o ki qaldi saqqali uzadib biğlari qirxmağa bu sünnədən olsa da biğlarini tam qirxmamaqla sünnəni tərk etmiş olmazlar və məsləhət də budur. indi də yerdə oturub yemək barədə. baxmayaraq ki ayaq üstə yemək olmaz lakin küçənin ortasinda məsələn torqovida sünnətə riayət etmək niyyətilə çombəlib oturub yeməkdənsə elm əhli belə yerlərdə sünnəni tərk etməyi məsləhət biliblər və buna əməl olunsa daha yaxşidir nəin ki gülüş obyektinə çevrilmək.o ki qaldi kompda oturmamaqa bir dənə də alim yoxdur ki kompda oturmaği qadağan etsin əksinə komputerdən istifadəyə təşviq edilir. selefden kim desə ki kompda oturmaq olmaz o adam ya cahildir ya da səfeh. indi də şəkil barədə .bir dənə də alim yoxdur ki şəxsiyyət vəsiqəsi üçün şəkil çəkdirməyi qadağan etsin. bunun əksini deyən ya cahildir ya da səfeh.o ki qaldi musiqiyə bəli musiqi haramadir. indi isə maşin barədə. sələfə görə maşin minik sayildiğina görə ona minmək nəinki qadagandir hətta sünnədir və hər bir müsəlmanin miniyi o0lmasi lazimdir. kim maşin əvəzinə dəvə minərsə və bunu islamdan sayarsa o insan bidət edir və bu bidetini terk etməlidir.

o ki qaldi soruşursan ki sadalayim yenə buyur sən sadala mən də cavab verim inşallah.

#94634 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 01:33 в Əqidə və fiqh

Ay salafi bes sen neye esasen deyirsen ki abubakri va ya omeri sevmayan musalman sayilir, bu sanin oz fikrindir ya alimlerivin?? sanad getire bilersen?

salamaleykum.

tatar sən soruşursan ki mən nəyə əsasən deyirəm. mən Quran və Sünnəyə əsasən deyirəm ki hər hansi səhabəni sevməmək insani ümmətdən çixarmir sadəcə olaraq sələfilikdən çixarir. yenə də sünnəyə görə Əhli beyti sevməmək insani münafiq edər və insani islamdan çixarmasa da nəticədə insan nicat tapanlardan olmaz. lakin hər hansi səhabəni sevməmək insani əbədi cəhənnəmi haqq etdirməz. burada bir istisna var ki səhabələrin tamamini sevməyənlər əbədi cəhənnəmlikdirlər. belə bir müsəlman isə hələki dünyaya gəlməyib. səhabənin tamamini sevməyənlər yəhudilərdir və onlar da məlumdur hara vasil olacaqlar. o ki qaldi sənədə,şəriətə görə müsəlmani kafir görənlər dəlil gətirməlidirlər daha müsəlmana müsəlman deyən nə dəlil gətirməlidir ki. mənim dəlilim odur ki hansisa səhabələri sevməyənlər onlari peyğəmbərə müxalif olduqlarina görə sevmirlər. hərçənd ki mən belə əqidədə deyiləm lakin qarşi tərəfi təkfir etməyə əlimdə dəlilim yoxdur. bir də təkrar edirəm selefin cumhuruna görə də şiələr müsəlman sayilirlar

#94633 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 30 июля 2012 - 01:13 в Əqidə və fiqh

Yəqin bilirsən də kafir olmayana kafir deməyin hökmünü. Sənin sözündən belə çıxır ki, Əhməd b. Hənbəl şiələrə İslamdan çıxmış deməklə, özü İslamdan çıxmaq təhlükəsi ilə üz-üzədir.

salamaleykum.

selefe görə bir müsəlman başqa bir müsəlmana kafir deyərsə və nəticədə məlum olarsa ki bu insan kafir deyil onda bu söz söz deyənin özünə qayidir. və selefin icmasina görə bu küfr islamdan çixaran böyük küfr yox kiçik küfr etmiş olur və bu böyük günahdir.

#94617 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 29 июля 2012 - 12:52 в Əqidə və fiqh

aleykum es salam ve rahmetullah. O emelleri ki, islam alimleri wirk hesab edirler, hemin emeller wirkdir. Bundan kenarda wirk hesab etdiyiniz emellerin (tevessul, wefaet, Allahdan qeyrisine and icmek ve s.) hec biri wirk deyil.

salamaleykum.

təvəssül deyəndə əgər hərhansi bir insana xatir Allahdan istəmək nəzərdə tutursansabunun şirk olduğunu deyən bir dənə də alim yoxdur.

#94614 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 29 июля 2012 - 02:10 в Əqidə və fiqh

Söhbət ağılsız sələfilərdən gedir əxi. Əgər ağılsızdırsa, Allahdan ona ağıl istəmək savabdı. Dua gözəl əməldi :rolleyes:

salamaleykum. al-islam sən niyə belə sadəlövsən. sən elə bilirsən ki tatar qardaşimiz ancaq ağilsiz sələfləri nəzərdə tutur. mən buna inanmaq istərdim ancaq onda gərək tatar qardaşimiz etiraf etsin ki onun bu duasi başqalarina şamil edilmir və qoy başqalari elə ağilsiz olaraq qalsinlar. bunu da mən tatar qardaşimizdan gözləmirəm.

#94613 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 29 июля 2012 - 02:02 в Əqidə və fiqh

Bax bu olmadı da.

Zəhmət olmasa Əhməd b. Hənbəlin mövqeyinə bir baxardın. BUYUR

salamaleyjkum.

baxdim və diqqətlə oxudum və dediklərimin əksinə bir şey görmədim.

ola bilər ya sən məni düz anlamamisan ya da mən düz izah etməmişəm. mən belə düşünürəm ki mən düz izah etməmişəm. ona görə də bir də izah etməyə çalişiram. qardaş mən dediklərim sələfin mövqeyidir hansisa selefinin yox. burada fərq var .fərq ondan ibarətdir ki sələfin hökmü alimlerin cumhurunun görüşüdür və bu hansisa sələf aliminin görüşündən fərqlənə bilər. məsələn sheyx fovzana görə rafizilər kafirdir. lakin sələfin görüşü bu deyil və bunun tam əksinədir. sələfin görüşü budur ki şiələr müsəlmandirlar.

#94609 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 28 июля 2012 - 23:24 в Əqidə və fiqh

Sohbet bundan gedir ki, selefiler, wirk olmayan emelleri wirk hesab ederek ozlerinden bawqa butun islam dunyasini muwrik ve kafir hesab edirler.

salamaleykum. zəhmət olmasa deyə bilərsinizmi sələflər hansi əməli şirk sayirlar ki o əməl əslində şirk deyil. xahiş edirəm heç olmasa bir dənə əməli göstərin.

#94601 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 28 июля 2012 - 19:57 в Əqidə və fiqh

Hele hec saydigin alimlerin eqidesinin heqiqeten bele oldugu da iwkallidir. Cunki men mehemmed ibn ebdulvehhabin bir nece kitabini oxumuwam, hemin kitablarda sen dediyin eqideni ehtiva eden bir cumle bele gormemiwem. Eksine, weyxiniz ibn ebdulvehhab qan tokmeye heris bir cellad kimi onun nezerlerini qebul etmeyenleri kitablarinda muwrik, mecusi ve s.) Bizim sohbetimiz ise bu deyil. Sohbet bundan gedir ki, selefiler, wirk olmayan emelleri wirk hesab ederek ozlerinden bawqa butun islam dunyasini muwrik ve kafir hesab edirler. Sizin nezerinizde huccetin qalxib-qalxmadiginin, hemin muselmanin qasir yaxud muqessir cahil olub-olmadiginin metlebe dexli yoxdur ) Fakt budur ki siz onu muwrik sayirsiz. Sohbetin megzi budur.

salamaleykum.

#94568 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 28 июля 2012 - 14:04 в Əqidə və fiqh

Allah bu agilsiz salafilere agil versin

təhqir etdiyinə görə mən haqqimi sənə halal edirəm. baçqa selefileri deyə bilmərəm

#94566 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 28 июля 2012 - 14:02 в Əqidə və fiqh

Yaxshi bes menim abubakra omere ve osmana hormetim yoxdursa demak men musalman sayilmiram???

salamaleykum.

senin əgər sadaladiğin sehabelere hörmətin yoxdursa və ya hətta onlari münafiq saymağin da seni islamdan çixarmir. baxilir senin qesdine. əgər sən qəsd edirsən ki həmən səhabələr Allah rəsulunun (S,A,V.A,S) vəsiyyətinə müxalif olublar və sən nəinki müsəlman sayilmirsan hətta savab da qazanirsan. yox əgər sən qəsd edirsən ki onlar Allah rəsulunun (S.A.V.A.) sünnəsini ən gözəl şəkildə yerinə yetiriblər və ona görə də hörmətə layiq deyillər onda sən islamdan çixirsan. mən belə zənn edirəm ki sən birincilərdənsən.

indi isə sənə deyirəm ancaq qoy sələfi qardaşlarim da eşitsinlər Əli (R.a) başqa səhabələrdən məhz buna görə fərqlənir. Yəni Əlini(R.a) sevməmək və ona hörmət qoymamaqla insan münafiq olaraq islamdan çixir. islamdan çixir deyende onunla müsəlman müamiləsi edilir lakin o nicat tapanlardan olmayacaq. Çünki Əlini sevməmək Peyğəmbəri sevməməkdir. Lakin unutmayin ki o üç səhabəni sevməyənlər onlari peyğəmbəri və Əhli beyti sevdiklərinə görə sevmirlər.

#94549 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 22:57 в Əqidə və fiqh

Bəs hansı əsasa görə Əbdül-Vəhhab şeyxiniz müsəlmanları qırırdı? Bir-bir bəlkə oturub söhbət eləmişdilər onlarla? İbn Səud və Əbdül-Vəhhab hansı fikirlərdə üst-üstə düşdülər xəbərin varmı? Əbdül-Vəhhabın ordusu var idi bəyəm? Yox. Sadəcə batil əqidəsi və ardıcılları var idi. İbn Səuda da onun kəskin mövqeyi sərf edirdi. İngilislərə isə hər ikisi sərf edirdi.

salamaleykum.

hansi əsasa görə idi bunu müzakirə etmək olar ayrica. mən isə tam məsuliyyətlə deyirəm ki bu əsas onlarin müşrik olmalari deyildi.yenə də təkrar edirəm seleflere görə həmçinin muhammad ibn abdulvahaba görə özünü müsəlman sayan hər bir insanla huccet qaldirmayana qeder onunla müsəlman müamiləsi edilir.

#94545 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 21:02 в Əqidə və fiqh

salamaleykum.

tefsilati qisaca budur. əgər bir şəxs özünü islama nisbət etsə və bununla belə Allahdan qeyrisindən(vasitəsiz yəni birbaşa) məsələn övlad istəsə və ya hər hansi bir şeyi Allaha şərik qoşsa o insana islam anladilmadiqca və ən əsasi da o anlamadiqca o insan tekfir edilmir ve onunla müsəlman kimi müamilə olunur. bu haliyla ölsə bu insan

mümkündür ki hətta sorğu sualsiz birbaşa cənnətə də düşsün. əgər Allah subhanuhuvataala belə qərar versə heç kəs bunun qarşisini ala bilməz.onun tekfir olunmamağinin sebebi ise cahillikdir.

bax qardaş selef bu əqidədədir. bu fikirde olan alimleri de göstərə bilərəm. ibn teymiyye. muhammad ibn abdulvahab. useymin. albani ve s.

özünü müsəlman sayana huccet qaldirilmadiqca onunla müsəlman kimi müamilə olunur

#94544 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 21:00 в Əqidə və fiqh

ve aleykum es salam ve rahmetullah. Yaz tefsilatiyla zehmet olmasa.

salamaleykum.

tefsilati qisaca budur. əgər bir şəxs özünü islama nisbət etsə və bununla belə Allahdan qeyrisindən(vasitəsiz yəni birbaşa) məsələn övlad istəsə və ya hər hansi bir şeyi Allaha şərik qoşsa o insana islam anladilmadiqca və ən əsasi da o anlamadiqca o insan tekfir edilmir ve onunla müsəlman kimi müamilə olunur. bu haliyla ölsə bu insan

mümkündür ki hətta sorğu sualsiz birbaşa cənnətə də düşsün. əgər Allah subhanuhuvataala belə qərar versə heç kəs bunun qarşisini ala bilməz.onun tekfir olunmamağinin sebebi ise cahillikdir.

bax qardaş selef bu əqidədədir. bu fikirde olan alimleri de göstərə bilərəm. ibn teymiyye. muhammad ibn abdulvahab. useymin. albani ve s.

#94520 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 12:30 в Əqidə və fiqh

Bir halda ki selefiler ozlerinden bawqa butun islam dunyasini muwrik hesab edirler, bu ele xavaric eqidesidir. Xavaricin buynuzu olmur )

salamaleykum. mən sənə tam məsuliyyətlə deyirəm ki selefler shəhadət gətirən hər bir kəsi müsəlman sayirlar və kim ki saymir onlar xəvariclərdir.

təfsilati lazimsa yaza bilərəm

#94512 Allah hardadır?

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 05:40 в Şiə-sünni dialoqu

salamaleykum.

nun qardash bu bəlkə sizin üçün maraqli oldu.

Bismilləh!

Ömər, Əs-salamu aleykum va rahmətullahi va bərakətuhu!

Yenə də bəlkə də,düşünmüsən ki, guya, öz aləmində öz sapıq vahabi əqidəvizi sübut edə biləceysən. Amma, alınmayıb əxican! :rolleyes:

İnşaAllah biz sənə elə məşhur əhli-sünnə müfəssirlərinin bu ayələr barədəki rəyləri ilə cavab verəcəyik.

1. Sənin qeyd etdiyin ayə Ali-İmran surəsinin 200-cü ayəsi yox, 55-ci ayəsidir.

Yenə də xəlifən Ömərin adına layiq olduğuvu sübut edib tələsmisən . :rolleyes:

2. Keçək ayənin təfsirinə ....

Məşhur əhli-sünnə alimi, təfsirçisi Fəxri Razi özünün təfsirində yazır :

والمشبهة يتمسكون بهذه الآية في إثبات المكان لله تعالى وأنه في المساء، وقد دللنا في المواضع الكثيرة من هذا الكتاب بالدلائل القاطعة على أنه يمتنع كونه تعالى في المكان فوجب حمل اللفظ على التأويل، وهو من وجوه:

"...Va Muşəbbihə Allah təala üçün məkan ( təyin etmə məsələsində ) bu ayədən yapışıblar ki, ( bəs ) O ( Allah ) göydədir. Biz bu kitabın bir ( bir çox yerində ) çoxlu mövzularda qəti dəlillər gətirdik ki, Allahın bir məkanda olmasının imkansızlığını göstərir və ( bu ) söz (ləri) təvilə həml etmək vacibdir. BU da bir neçə vəchlə olur : ..."

Bismilləh!

Ömər nəticə çıxart :

1. Sən də bu ayə ilə Allahın göydə olduğunu iddia edirsənmi ? :rolleyes:

Əgər belədirsə, sən və sənin əqidəndə olan bütün vahabilər Fəxri Razinin rəyinə görə müşəbbihəsiz. Müşəbbihə də yəqin ki, bilirsən də kimlərə deyirlər.

2. Fəxri Razinin rəyinə görə sizin bu dəliliniz tutarlı deyil və bu və bu kimi sözlərin təvilə ehtiyacı var. )

Ömər, darıxma , əxi!

Fəxri Razi davam edir :

الوجه الأول: أن المراد إلى محل كرامتي، وجعل ذلك رفعاً إليه للتفخيم والتعظيم ومثله قوله
{ إِنّى ذَاهِبٌ إِلَىٰ رَبّى }
[الصافات: 99]
وإنما ذهب إبراهيم صلى الله عليه وسلم من العراق إلى الشام وقد يقول السلطان: ارفعوا هذا الأمر إلى القاضي، وقد يسمى الحجاج زوار الله، ويسمى المجاورون جيران الله، والمراد من كل ذلك التفخيم والتعظيم فكذا ههنا.

" ..Birinci vəch : ( Bu sözdən ) məqsəd budur ki, " ( səni ) kəramətimin məhəllinə ( olduğu yerə ) qaldıracağam" . ( Allah ) bunu təfxim və təzim üçün "özünə qaldırmaq" etmişdir ( qərar vermişdir )

Buna misal olaraq ( Allahın ) bu sözünü göstərmək olar :

وَقَالَ إِنِّي ذَاهِبٌ إِلَىٰ رَبِّي سَيَهْدِينِ

Saffət - 99.

( Halbuki , ) Bunu deyən İbrahim Sallallahu aleyhi va səlləm İraqdan Şama getmişdi .

Və ( bir də görürsən ki, ) Sultan deyir :

ارفعوا هذا الأمر إلى القاضي

"Bu əmri qaziyə raf edün ! ( qaldırun, yüksəldün ) "

( Və ya , məsələn ,) hacılar da " Allahın ziyarətçiləri" ; ( Kəbəyə ) qonşu olanlar da "Allahın qonşuları" adlandırılır.

Bütün bunlardan məqsəd təfxim və təzimdir. Burda da ( bu ayədə də ) belədir. .."

Ömər diqqətlə oxu əxican!

Bu yazdıqlarım məşhur əhli-sünnə alimi Fəxri Razinin bu ayə haqqındakı təfsiridir )

Davam edək! Davam edək əxican! )

Fəxri Razi davam edir :

الوجه الثاني: في التأويل أن يكون قوله { وَرَافِعُكَ إِلَىَّ } معناه إنه يرفع إلى مكان لا يملك الحكم عليه فيه غير الله لأن في الأرض قد يتولى الخلق أنواع الأحكام فأما السمٰوات فلا حاكم هناك في الحقيقة وفي الظاهر إلا الله.

"..İKinci vəch : Bu sözün təvili belə də ola bilər : "Səni özümə qaldıracağam" sözünün mənası budur ki, ( İsa (ə) , özü haqqında ) Allahdan başqa heç kəsin hökm edə bilməyəcəyi məkana yüksəldilir. Çünki, yer üzündə , xalq növbənöv hökm sahibi olur ( , hökm verirlər ) . Amma, göylərdə isə, orda həqiqətdə də, zahirdə də Allahdan başqa hakim yoxdur. ..."

Sonra Fəxri Razi davam edir :

الوجه الثالث: إن بتقدير القول بأن الله في مكان لم يكن ارتفاع عيسى إلى ذلك سبباً لانتفاعه وفرحه بل إنما ينتفع بذلك لو وجد هناك مطلوبه من الثواب والروح والراحة والريحان، فعلى كلا القولين لا بد من حمل اللفظ على أن المراد: ورافعك إلى محل ثوابك ومجازاتك، وإذا كان لا بد من إضمار ما ذكرناه لم يبق في الآية دلالة على إثبات المكان لله تعالى.

"...Üçüncü vəch : Allahın bir məkanda olmasını ( fərz etdiyimiz) təqdirdə , ( bu ) İsanın ( bu məkana ) yüksəldilməsi ( onun ) faydalanmasına və sevinməsinə səbəb olmaz.

Əksinə, orda əgər istədiyi savab, ruh, istirahət və rihan taparsa faydalanar. BU iki görüşə görə də gərək ( bu ) söz " SƏni, savab və əməllərinin qarşılığını görəcəyin bir yerə yüksəldəcəyəm" mənasına həml edilsin.

Zikr etdiyimiz bu mənanın təqdir edilməsi gərəkərsə, ayədə Allaha bir məkan ( nisbət verməyin ) isbatı üçün heç bir dəlil qalmaz..."

Ömər , necədi əxican ? Sesün gəlsün! :rolleyes:

Sən elə özündən arxayın şəkildə yazmısan ki, guya müdafiə etdiyin sapıq fikrin əskini ancaq gerçək əhli-sünnət olan şiələr deyir.

İndi de görək Fəxri Razi kim olub ?

"Şiə olub təqiyyə edib" ? "Sufi olub" ? Yoxsa kim olub ? ))

Hələ darıxma əxican!

İnşaAllah çalışacağam başqa əhli-sünnə alimlərinin də bu ayə barədəki təfsirlərini yazım !

Bundan sonra yazdığın başqa ayələrin də təfsiri elə məhz sünni alimlərinin təfsirinə əsasən cavablandırılacaq.

Sonra da şiə üləmasının bu barədə rəyi ilə səni tanış edəcəyik inşaAllah!

P.S

Özüvüz özüvüzə "əhli-sünnə vəl camaat" kimi görünə bilərsüz. Amma, gördüyün kimi əhli-sünnə ilə sizin sapıq əqidəviz bir deyil . Gedün bu nağılları öz əxilərivizin yanında danışun əxican! :rolleyes:

ARDI VAR İNŞAALLAH ...

#94511 Allah hardadır?

Отправлено автор: jamaat 27 июля 2012 - 05:23 в Şiə-sünni dialoqu

salamaleykum.

bu meseleni neinki menim kimi avam selefler hetta elm teleb edenler de duzgun anlamamishlar. bu meseleni sifirdan öyrenmek zorundayiq.ona göre de abu zerka qardashin derslerini size tövsiye edirem.

Рейтинг@Mail.ru