Перейти к содержимому

Публикации Abdullah313

57 публикаций создано Abdullah313 (учитываются публикации только с 20-апреля 23)

#51836 Хочу купить компютер | Kompüter almaq istəyirəm

Отправлено автор: Abdullah313 28 мая 2010 - 16:29 в Information Technology

Hasanağa qardaş klub üçün ucuz keyfiyyətli komp necəyə başa gələr.xahiş edirəm parametirlərinidə deyərdin.

#51835 Hərbiçilərin maaşı

Отправлено автор: Abdullah313 28 мая 2010 - 16:26 в Военное дело

Mənə çox maraqlıdır bizim hərbiçilərin maaşı nə qədərdir? Rütbəsinə,qulluq etdiyi yerə görə,tutduğu vəzifəsinə görə. Və ümumiyyətcə dövlət ailəli hərbiçiləri nə ilə təmin edir?

#51834 Гепатит Б и С

Отправлено автор: Abdullah313 28 мая 2010 - 16:15 в Здоровье

Hər halda Azərbaycanda Hepatit C diqanozu düzgün qoyulmur.Tanış bir adama burda yəni Bakıda Hepatit C diaqnoz qoyulmuşdur.Yazıq nə qədərdə müalicə almışdır.Daha sonra İrana müalicəyə getmiş və çox təəcüblü olsada həmin diaqnoz əvəzində xəstədə güclü revmatizma xəstəliyi çıxmışdır.

#51833 Qalstuklu sələfilər

Отправлено автор: Abdullah313 28 мая 2010 - 16:11 в Ümumislam mövzular

al-İslam qeybəti çox gözəl bir şəkildə izah elədin.Allah razı olsun.

#51832 ShadowUser Pro 2.5.0.225

Отправлено автор: Abdullah313 28 мая 2010 - 16:09 в Information Technology

Xahiş edirəm bu barədə məlumat verəsiniz.İntr klub istfadə etmək üçün bu proqram yararlıdır ya yox? Komp hansı səviyyədə qoruyur?

#51405 Son Xəbərlər

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 20:45 в Ümumislam mövzular

Burda bax

#51398 Həzrəti Əli əleyhissəlama lənət oxuyanlar...

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 20:02 в Şiə-sünni dialoqu

Əşi lənət nədür Müaviyyə hz Əli(ə) qanının halal bilirdi.

#51397 MÜHASİBAT uçotu kursları

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 19:58 в Дискуссии на общие темы

Xahiş olunur yaxşı mühasibat kursu yerini bilən varsa yazsın. Qrup vəya fərdi şəkildə fərqi yoxdur.

Əlin cibində olsun qaqa , kursdan cox kurs var...
http://www.grbs.com/...id=1164&lang=ru

Mənə maraqlı gələn elə bu oldu.Kurslar eyni şeyi oyrətməyi vəd edir amma qiymətlər çox fərqlidir.Bu nədən irəli gəlir.

#51396 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 19:56 в Ümumislam mövzular

öhbət müdafiə cihadından getmir. Biz Şeyxin buyurduğu kimi müqavimət kimi məsələlərdən danışırq.

'
Əzizim bəlkəm bizəmüqavimət ilə müdafiəni başa salarsan? Müdafiə nə deməkdir müqavimət nə deməkdir?

Gardashim, sizin tegdim etdiyiniz senedde ne fakt var idi ki?QMI nin Prezidente muraciet etmesi?Men eshitdiyime gore bir nece mominin ellerinde 2-3 dene shekil ile QMI ne gedib gosteribler ki,bes buda shekiller mescitin xeyr duasini da veribler memurlar.Yoxsa buna gore mesciti sokmediler?

Dediyini o bir neçə mömin 200 nəfərdən ibarət bir toplum idi.

Men demedim eli var,dedim ki,ne bilirik ki,eli ola bilmez.Allaha,Peygambere bohtan atandan her shey gozlemek olar.

Əziz qardaş sən əgər Məkarim Şirazinin mövqeyini müdafiə edirsənsə onda sübut və dəlilivi gətir ki onun vəhabilik haqqında dediyi o söz həqiqətdir.

Bu cumlenin ise hec yeri yox idi.Biz ne edek ki,onlarin sponsuru var ve urekleri isteyen ishleri gorurler.Biz bir birimizin etini yemirik,sadece shielerin icinde munafigler coxdur.Gah deyirler ki,neye gore muctehidler susur hecne demirler bu barede,deyende de deyirler ki,xeta eledi ve bir nece muctehidleri de xetalarinda gunahlandirirlar.
Bir halda ki,vovalarin gardashligi xoshuna gelir gardashim, daha bizimle neye gore behs edirsen?

Heç nə demirəm get Ayatullah Mütəhərri ağanın fələstin barəsində moizəsinə qulaq as sonra gəl mənə irad bildir.Şiələri yıxan münafiqliy deyilee bizi yıxan pula hərislikdir.Kişi kimi düzünü de heç indiyə qədər bir möminin həyatını dəyişdirə biləcək bir kömək eləmisən?

http://313news.net/f...hp?/topic/3165/

burdan al cavabuvi ve ver cavabuvi

İradlar çox qüvvətlidir.

#51360 Ayətullah Nasir Məkarim Şirazi Azərbaycanda məscidlərin sökülməsini pisləyir

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 14:34 в Политика и экономика

hansı səbəbə görə silinəlidir mövzu ? :D

Molla, qadası, indi sənin fikrin nədi ki? Şeyx Məkarim səhv edib?

Əstəğfirullah bəyəm Məkarim Şirazi peyğəmbərdir ki məsum olsun.Səhv olanda nəyə görə kiminsə əmmaməsindən,yüksək postundan çəkinib deməməliyik bunu.
Nəsə bu mövzuda çalışaram ki bir daha yazmayım.

#51356 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 24 мая 2010 - 14:24 в Ümumislam mövzular

Ne yalandir?Bes kimler mektublar yazandan sonra bu ish duzeldi.Kor kor, gor gor ki,bir nece alimin bura yazdiglari mektublar ve tezyigler neticesinde bu ish oz yerini tapdi.

Bilirsən qardaşım sən dediyin fərziyyədir.Yəni mümkündür ki onların yazdığı məktublar təsirini qoysun.Amma faktlar başqa şey deyir.
Məscidin sökülməməsi

Duzgun melumatlandiriblar,siz ne bilirsiz ki,bu ishde vahabilerin eli yoxdur.

Bilmirəm onda sən deginən bizdə bilək.Bu işdə hansı vəhabilərin əli var? Xahiş edirəm faktlarnan danış.

Sokurler hele ebu bekr mescidini soksunler de,neye gore ancag shielerin mescitlerini sokurler?

Burda yəni Bakıda 2 məscid vəhabilərə məxsus idi.Onlardan ən böyüyü ƏbuBəkr məsciti idi ki onuda bağladılar. Sumqayıtda ƏbuTalib məsciti əvvəl vəhabilərə məxsus olsada sonralara şiələrə verildi.Daha sənə nə lazımdılr.Bidə vəhabiləri qınama onlar maya qoyub iş görürlər daha bizdə ki kimi bir-birinin ətini yemirlər.Ən azı onların qardaşlığından ibrət almaq lazımdır.

#51143 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Abdullah313 22 мая 2010 - 12:31 в Дискуссии на общие темы

Səhər balacaların razborka səslərinə oyanmışam. Hələki günüm normal keçir.Yaxşı bir təklif almışam deyənə bütün işlərimi qoymuşam bir qırağa.

#51142 Niye ibadet edirsiz?

Отправлено автор: Abdullah313 22 мая 2010 - 12:29 в Ümumislam mövzular

ibadət vacib olduğu üçün.Bəlkəmdə vacib olmasaydı eləməzdim. :gizildish:

#51138 Ayətullah Nasir Məkarim Şirazi Azərbaycanda məscidlərin sökülməsini pisləyir

Отправлено автор: Abdullah313 22 мая 2010 - 12:20 в Политика и экономика

Molla, qadası, indi sənin fikrin nədi ki? Şeyx Məkarim səhv edib?

qardash men Abdullah 313-un butun fikirleri ile raziyam

Demək ki, sən də Abdullah313-ə təqlid edirsən :gizildish:

O kəslər ki, sözü (öyüd-nəsihəti) dinləyib onun ən gözəlinə (düzgününə) uyarlar. Onlar Allahın doğru yola yönəltdiyi kimsələrdir. Ağıl sahibləri də elə onlardır!
Allah bizi doğru yola yönəltsin.

#51136 Müctehidin ələm olması.

Отправлено автор: Abdullah313 22 мая 2010 - 12:08 в Ümumislam mövzular

Qardaşlar və bacılara bu barədə sualım var.
1.Ələm müctehid necə təyin olunur və kimlər tərəfindən?
2.Ələm müctehidi necə seçib təqlid eləmək olar?

#51135 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 22 мая 2010 - 12:06 в Ümumislam mövzular

Xahiş edirəm cavab verəsən, konkret: Cihadı öz başımıza etməliyik ya şəri hakimin hökmü ilə?

M:2888. Әgәr düşmәn müsәlmаnlаrın ölkәsinә, sәrhәdlәrinә hücum еtsә, bütün müsәlmаnlаrа, mümkün оlаn hәr vаsitә ilә–cаn vә mаl sәrf еtmәklә оnu qоrumаq, müdаfiә еtmәk vаcibdir. Bu işdә cаmеüş-şәrаit müctеhidin icаzәsinә еhtiyаc yохdur.
Gördüyün kimi belə məsələdə icazə filan lazım döyül.Bunu mən yoc Lənkarani(rə) deyir.

Sən haradan bilə bilərsən ki, Ayətullah Müntəziri azğın siyasi baxışa malik idi? O da böyük alim idi və vəliyyi-fəqih nəzəriyyəsinə öz baxışı var idi.

Bu barədə deyəsən məlumatın yoxdur deyənə belə bir fikir bildirirsən. Yüngülvari bir məqalə verim oxu bəlkəm nəsə aydın oldu sənə.
Müntəziri kim idi

Bir az sualı açıq qoy zəhmət olmasa.
Mən də zəhmətdən keçib da 1 sual verim: İndi əgər bu məsələdə (müqavimət, cihad) müctəhidin hömünün əhəmiyyəti yoxdusa, belə çıxır ki, Ayətullah Məkarim bunu bilmirdi hə?! Xahiş edirəm, bunu izah edəsiniz...

Mən yenə deyirəm Məkarim Şirazinin bəyanatını oxuduqda bəzi şübhələr əmələ gəlir.İlk öncə onu deyim ki Məkarim Şirazi Azərbaycanda olan siyasi hadisələrdən düzgün xəbərdar olmayıb.
Azərbaycanın dünyada ikinci şiə ölkəsi olduğunu bildirən alim [u]vəhabilərlə[/u] sionistlərin şiələrə qarşı burada hiylə işlətmələrini vurğulayıb.
Bir sualım var qəbul edirsən ki ələm müctehid xətaya,səhvə yol verə bilər? Əgər cavabın "HƏ" disə onda izah elə nəyə görə mən səhv hökmə tabe olmalıyam? Bidə əgər alimin sabah sənə desə ki yəhudilər bizə qardaşdır sən bunu qəbul edərsən?

#50858 MÜHASİBAT uçotu kursları

Отправлено автор: Abdullah313 20 мая 2010 - 15:36 в Дискуссии на общие темы

Xahiş olunur yaxşı mühasibat kursu yerini bilən varsa yazsın. Qrup vəya fərdi şəkildə fərqi yoxdur.

#50857 Ayətullahül Mufti Şiə

Отправлено автор: Abdullah313 20 мая 2010 - 15:30 в Политика и экономика

Allah rəhmət eləsin.

#50856 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 20 мая 2010 - 15:29 в Ümumislam mövzular

1. Müctəhidi sən əqlən qəbul etməmisən? O zaman kor-koranə təqlid edirsən? Ümumiyyətlə sən təqlid edirsən?

Bəlkəm deyəsən sən hansı dəlilə əsasə filan alimə təqlid edirsən? Onun ələm olmağını nəyə əsasən qəbul etmisən?

2. Heç kəs mə`sumlarla alimləri müqayisə etmir. Ancaq onu bilməlisən ki, alimin məqamı çox üstündür. Alimlərin yer üzərində öz vəzifələri var.

Söz yox hər bir kəsin öz vəzifəsi var.Amma alimlər haqqında bəhs edəndə məsumları dəlil gətirmək düzgün deyil.Səbəbində əvvəlki postlarımda yazmışam

3. Hər zaman yer üzərində höccət var. Hal hazırda da İmam Zamandır (ə.f). Ancaq qeybdədir. Müctəhidlərə tabe olmaq da imamın sözünə əsaslanır. İmamın sözündən güclü söz var sənin üçün?

Belə çıxır ki hər kəs müctehidə tabe olmura birbaşa imama qarşı çıxır? Cavab verməmişdən qabaq yaxşı düşün.

Mən iddia edə bilmərəm ki, o döyüşlərdə Rəsulullah bilmədiyi üçün soruşub. Peyğəmbər elmin şəhəridir. Hansısa əshab ondan çox bilmirdi. Dəqiq səbəbini bilmirəm, mənə elə gəlir ki, məqsəd burada həmən səhabələrin dünyagörüşünü - bilyini - və s.-ni başqalarına da göstərməkdir. Məsələn, Qurani Kərimə əsasən, Allah İsadan soruşacaq ki, sən əmr etmisən sənə ibadət etsinlər? . Əlbəttə ki, cavabını Allah bilir. Burada ritorika var. Çox məsəllər göstərmək olar.

Dəqiq səbəbini bilmədiyin halda nəyə əsasən bir fərziyyə irəli sürürsən.Halbuki orda başqa məqsədlərdə var idi.

1....

Bu cavab deyəsən səni qane eləmədi :) Müctehidi əgər Livan şiələri ələm bilirsə burda qəribə nə var ki? Yoxsa ələmliyi Xübrəqan təsdiqləməlidi?

2. İslamda "cihad" firuiddindəndir və vacibdir. Cihad hökmünü isə mən, sən yox, səlahiyyətli müctəhid verir. Siz təqlid məsələsini öyrənməlisiniz və bilməlisiniz ki, biz kor-koranə təqlid etmirik. Əvvəlcə müctəhidin kim olduğunu bilib, sonra təqlid etmək lazımdır.

Baxır hansı cihad! Müdafiə cihadının heç müctehiddən icazesinə ehtiyac qalmır.Hücum cihadı isə yalnız məsumlara aiddir.Müctehidin kim olduğunu necə öyrənirsiz?

3. Əgər yəqininiz yoxdursa, müctəhidinizi dəyişin, daha ələm bildiyiniz müctəhidə təqlid edin. Müctəhid həm adil, həm biləyən olmalıdır, əgər bunun azğın siyasi baxışları varsa, daha nəyi adil oldu ki?!

Postumu diqqətlə oxu orda öz fikrimə daha yəqin olmağdan söhbət gedir.Bidə mən bir neçə ələmin adını çəkdim ki siyasi baxışları azğınlıq içində idi.İndi isə bir alim adı çək ki onlar həmin müctehidləri (Ruhani,Müntəziri,Şəriətmədarini) ələm bilmir.

Allah əqli ona görə verib ki, bizi iman edək, üsulda yəqinə çataq. Bildiyiniz kimi üsulda təqlid yoxdur. Amma hamımız dində hökm versək İslamdan əsər əlamət qalmaz.

Bəyəm Allah ictimai,siyasi məsələdə yəqinə çatdığın şeylərə inanmamağı əmr edir bizə? Əgər cavab "HƏ" dirsə zəhmət olmasa dəlil.

#50835 Qamətlə Ələsgərin söhbəti

Отправлено автор: Abdullah313 20 мая 2010 - 13:42 в Şiə-sünni dialoqu

O (salam olsun!), öz dilində ibadət edir. Əli bağlı ibadət edir, ona görə ki, İbadət Etdiyinin quludlr (19-93)!

Belə bir ayəni isə heç bir tərcümədə tapa bilmədim.Ayə Ziya Bünyadovun təcüməsində bu cürdür!

Çünki göylərdə və yerdə olan bütün məxluqatdan bir eləsi yoxdur ki, (qiyamət günü) Rəhmanın hüzuruna bir qul kimi gəlməsin.

İbrahimoğlu gətirdiyin tərcümə kimə aiddir?

Mən demədim yazdığım ayədir... mən dedim ki, o ayəyə istinadən qul ağasının hüzurunda qolu bağlı olmalıdır. Misal çəkdiyim ayətlər İbrahimoğullarına aiddir. Bundan əvvəl cahilcəsinə çəkdiyin misala görə də sənə salam olsun! 25-63-ü oxu...

səndə 115 55-i oxuginən :gizildish:

#50834 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 20 мая 2010 - 13:33 в Ümumislam mövzular

Mekarim Shirazi kimi boyuk alimin verdiyi fetva neticesinde hagg edalet bergerar oldu.
Men duzdur ozum Sistani agani teglid edirem amma bele ishlerde ferg goymuram eger muctehid fetva veribse ve men gorurem ki,bu fetva islam ucun Allah ucundurse bashga sheyler hagda fikirleshmeye deymez.Cunki cox fikirleshib olmayan bashimizla sehv gerar vere bilerik.

Galdi ki,muctehidin xetasina,o bizlik deyil,Gurani tefsir eden islam hokumlerini mukemmel bilen insanlarda bizim sehv tutmagimiz duzgun deyil.Ilk baxishdan bize ele gele biler ki,bunu goresen neye gore bele dediler amma biz eslinde o ishlerin batinini bilmirik.

Bezi gardashlar var burada deyirler ki,Muctehid siyaseti bilmeyib sehv gerar vere biler amma bu ishde men ondan cox bilib duzgun gerar vere bilerem. :gizildish:
Ay siyasetden cox bilen gardashlar:Size bir sual verim? eger siyaseti bele guclu bilirsizse onda mene deyin gorum eger burada bizim namusumuza toxunurlarsa hansi siyasetden sohbet gede biler?meger bizim namusumuza toxunsalar, muctehiddin fetvasini gozleyeceyik?

Guranda acig ashkar ayeler var bu haggda:Allah teala bize buyuru ki,Allahin dinini goruyun.

Duzdur burada ele adamlar var ki,biz gedib onlarin arxasinda namaz gilirig hec onlari taniyada bilmirik ve onlar da mominlere ne deseler bezileri inanir ve deyir ki,heye duz deyir demeli muctehid sehv fetva verib.Gulmelidir muctehidi hansisa pishnamaz ne prav cixardir :gizildish:

Agili olan basha dusher ki,bele ishlerde hec fetva lazim deyil,cunki bu namus meselesidir.

Bu dovletin siyaseti muaviyye ve amr asin(lenete gelmishlerin) siyaseti kimidir,hiyle ve yalandan bashga bir shey deyil.

Afərin qardaş :gizildish: İki kəlmə söz yazmısan amma bir birinə zidd.Gah bu işdə alimin fətvasını lazımlı olduğunu qeyd edirsən gahda bu məsələni namus məsələsi bilib fətvasız hərəkəti vacib bilirsən.
Quran oxuyursansa belə bir ayənidə yəqin oxumusan.Öz əlləriniz ilə özünüzü təhlükəyə atmayın.İnsan bir oturar fikirləşər .Mənim bu əməlim islama xeyrdir ya əksinə zərbədir?
Məkarim Şirazinin verdiyi fətva ilə heç zad düzəlmədi.Əksinə aləm az qala dəymişdi bir birinə.Diqqətlə xəbərləri oxusan görəsən ki kim kimdən xahiş edib məscidin sökülməməsi ilə əlaqədar.

#50745 Qamətlə Ələsgərin söhbəti

Отправлено автор: Abdullah313 19 мая 2010 - 20:00 в Şiə-sünni dialoqu

O (salam olsun!), öz dilində ibadət edir. Əli bağlı ibadət edir, ona görə ki, İbadət Etdiyinin quludlr (19-93)!

Belə bir ayəni isə heç bir tərcümədə tapa bilmədim.Ayə Ziya Bünyadovun təcüməsində bu cürdür!

Çünki göylərdə və yerdə olan bütün məxluqatdan bir eləsi yoxdur ki, (qiyamət günü) Rəhmanın hüzuruna bir qul kimi gəlməsin.

İbrahimoğlu gətirdiyin tərcümə kimə aiddir?

#50743 Qamətlə Ələsgərin söhbəti

Отправлено автор: Abdullah313 19 мая 2010 - 19:57 в Şiə-sünni dialoqu

Allah şəfa versin bu Ələsgərə :rolleyes:

Kinodan stat:
- Ələsgər ay Ələsgər!
- Nə vareeee Ələsgər Ələsgər :gizildish:))

#50741 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 19 мая 2010 - 19:38 в Ümumislam mövzular

Allah insana ağıl verib də, niyə peyğəmbər yollayırdı ki? Allah insana ağıl verib də niyə ümmətə 12 rəhbər təyin edirdi?

Allah bəyəm Peyğəmbəri dəlilsiz yollamışdı ümmətə? Möminlər Allah Rəsulu(səvv) əqlnən qəbul etmişdilər.Bidə Yenə təkrar edirəm hansı dəlilə görə imamları və peyğəmbəri alimlər ilə müqaisə edirsiniz.Onlar(ə) səhvdən amanda olan insanlar idi və buna görə onlara təslim olmaq daha doğru yoldur.Bəs alimlərin siyasi fətvalarına qarşı əgər mənim güclü dəlilim varsa mən nəyə görə həmin fətvaya tabe olmalıyam?

Məsələn, mən deyirəm ki, hansısa bir əcnəbi 5-6 din haqqında məlumatı var. Yəni bu dinlər barəsində bizim müctəhidlərdən də çox bilirlər. İndi biz hansısa kafirə təqlid edək? əgər desən ki, İslamın bu məsələyə mövqeyinə əsasən yanaşmalıyıq, o zaman gəlin siyasətə də bu mövqedən yanaşaq.

Fiqh elə bir şeydir ki mümkün deyil kafirə təqlid etmək.Siyasi məsələdədə mən demirəm kiməsə təqlid edək.Mən dediyim budur ki siyasi məsələd ən doğru olanını seçək.Buna misal olaraq elə Xəndək və Ühüd döyüşünü misal göstərmək olar. Hətta Allah Rəsulu(səvv) həmin döyüşlərdə səhabələrin məsləhər və sözləri ilə hərəkət etdi.

Unutma ki, mütləq ictihada çatanların, necə ki namaz-oruc və s.-də fətva verirlər, eləcə də ictimai məsələlərdə, əmr be məruf, nəhy əz münkər, təvəlla, təbərra, cihad və s.-də də fətva verirlər. Savadları olmasa bu sahədə verməzlər. İSLAM FƏRDİ DİN DEYİL, İCTİMAİ DİNDİR

Mən demədim onlar həmin məsələdə bisavaddırlar.Mənim deməyim budur ki həmin məsələd mən əgər alimdən çox bilirəmsə mən ona təqlid edəbilərəm ya yox?

#50740 Müctəhidlər xəta edə bilərmi

Отправлено автор: Abdullah313 19 мая 2010 - 19:20 в Ümumislam mövzular

Söhbət ələm müctəhiddən-mərceyi-təqliddən gedir. O, adınız çəkdiyiniz müctəhidlərin (Fəzlullahdan başqa-o ələm deyil) müqəllidləri onların fətvalarına riayət etməlidirlər, əks halda əməlləri batildir.

1.Fəzlullahın ələm olmasını Livanda yaşayan şiələrdən eşitmişəm.
2.Digər alimlərin (siyasi) fətvaları ilə əgər müqəllidlər oturub dursa onda səncə zombiləşmə əmələ gəlmir?
3. Nəyə görə insan özlüyündə 100% yəqin olduğu şeyə əməl edə bilməz amma özü kimi bir insanın dediklərinə əməl etməlidir.Bəs Allah Təala insanı əqli nəyə görə verib?

Müctəhidin ələm olması təkcə onun fiqhi biliyinə yox, dünya görüşünə, siyasi biliyinə əsaslanır. Müctəhidlər İmamın (ə) nümayəndələridir. Onlara itaət etmək vacibdir. İmam Əli (ə) Siffeyndə döyüş əmri verəndə, İmam Həsən (ə) müsəlmanları döyüşə çağıranda, İmam Hüseyn (ə) Yezid (l.ə.) ordusu ilə üzbəüz qalanda da bəzi şəxslər siyasi təhlillər aparırdılar, amma onlar haqqın çağırışına gecikdilər. Hətta bir çox sünnilər Abdullah ibn Ömərin evdə oturmasını ən düzgün siyasi yol kimi göstərirlər, belə baxanda başı salamat oldu da...

İlk öncə imam və peyğəmbərlərin müctehidlər ilə müqaisə eləmək düzgün deyil.Onlar məsumdur və hər bir tənqiddən uzaqdırlar.Amma müctehidlər mümkündür ki tənqid olunsun və hər hansı bir fətvası xətalı olsun.Mən bir qism alimlərin xətalı olmasını qeyd eləmişdim.Burda maraqlı məqamlardan biridə budur ki əgər siyasi baxışlarında səhv,xəta azğınlıq olan müctehidə təqlid edirəmsə Qiyamət günü nə cavab verəcəm? Bəyəm bu ayəni eşitməmisən?Onlar Allahı qoyub alimlərini və rahiblərini, Məryəm oğlu Məsihi özlərinə tanrılar (rəblər) qəbul etdilər.

Ona görə də müctəhid hökm verəndə özümüzü ibn Ömər kimi aparmaq lazım deyil. Din böyüklərinə itaət etmək lazımdır!

Nə indiki alimlər İmam Hüseyn(ə)dır nədə biz ibni Ömər.Yəqin ki başa düşdün nə demək istəyirəm

Рейтинг@Mail.ru