Перейти к содержимому

Публикации Baqirul_ulum

7 публикаций создано Baqirul_ulum (учитываются публикации только с 18-апреля 23)

#58197 Ramazan 2010

Отправлено автор: Baqirul_ulum 11 августа 2010 - 12:17 в Ümumislam mövzular

Dünən Ayətullah Vəhid Xorasaninin dəftərinə zəng etdim. Orada dedilər ki, ay sabit olmayıb. Yəni bu gün Şaban ayının 30-dur.

#58162 Ramazan 2010

Отправлено автор: Baqirul_ulum 11 августа 2010 - 00:17 в Ümumislam mövzular

Bütün dünyada camaat oruc tutacaq bircə İrandan başqa.
Cünkü onlar ayı görməyiblər,yada ki,hər yerdə görsənib amma İranda görsənməyib.
İndiki müasir cihazlar vasitəsilə,ayda şam yandırılarsa onu müşahidə edə bilərlər,amma İran o boyda ayı görə bilmir.:(

Qardaş bu məsələ təkcə iranlıq deyil ki, İraq da oruc tutmur. Şiə mərcələrindən Fəzlulahın dəftərini çıxmaqla heç bir mərcə ayın sabit olmasını deməyib. İndi belə çıxır ki, müctəhidlədən heç biri aparat bilmir nədir? Özzüdə əgər aparat düz deyirdisə niyə görsənmədi ay.

#58159 Ramazan 2010

Отправлено автор: Baqirul_ulum 11 августа 2010 - 00:10 в Ümumislam mövzular

sabah şabanın 30du yoxsa ramazan?
əvvəldən təşəkkür!

Sabah Şaban ayının 30-dur. MƏkarim Şirazi ağanın saytı, Vəhid Xorasani ağanın isə dəftəri bu məlumatı yayıb.

#58134 Ramazan 2010

Отправлено автор: Baqirul_ulum 10 августа 2010 - 18:37 в Ümumislam mövzular

Gardaş Sistani ağa Azərbaycan ücün bayram fətvası verməyib,öz yaşadığı yer ücün vermişdi.Sonrada məlum oldu ki,O,belə fətva verməyib.Məntiqnən fikirləşin ikisinində namazı necə düz ola bilər ki,bütün müctəhidlərin fətvasında var ki,bayram günü haramdır oruc tutmaq.
Birdəki,2 adil şəxs deyəndə yəni kecən il minlərlə milyonlarla adam bayram namazı qildilar onların icində deyirsən 2 adil şəxs olmayıb?
Özüdə bu şeyləri haradan cixarmısız, hansı müctəhid deyir ki,mənim fətvam cixmayınca oruc tutmayın bayram namazı qılmayın?
Onlar deyirlər ki,münəccimində sözünə etina etmək olar,2 adil şəxsin sözülədə,ayı gözünüzlə görəndədə və s.

Düzdür Sistani ağa fətva verməmişdi. Amma ona etimad edənlər onun sözünə söykənmişdilər. Keçən il mənim adil bildiklərim ayı gördükləri üçün mən namaz qılmışdım. Amma mənim adil bidiklərimi namaz qılmayanlar tanımırdılar. Sənin dediyin milyonlar isə onlara höccət deyildi çünki milyonlar görməmişdi yalnız müctəhidin sözünə etimad etmişdilər.
Heç bir müctəid deməyib ki, mənim fətvam çıxmayana qədər oruc tutun. Münəccimin sözü isə xatircəmlik hasil olanda höccət ola bilər. Özü özlüyündə höccət deyil. Amma kimsə özü ayı görsə v ya iki nəfər adil şəxs görsə və ona xəbər versə və ya bir qrup insan görsə və desələr ki, biz ayı görmüşük bu zaman onun üçün sabit olar.

#58130 Ramazan 2010

Отправлено автор: Baqirul_ulum 10 августа 2010 - 17:47 в Ümumislam mövzular

Kecən il Sistani ağanın müqəllidləri Məşədi Dadaş məscidindən fərqli olaraq 1 gün sonra gıldılar bayram namazını.
Onda elə cıxır ki,ya onlar düz qılmayıb yada ki Sistani ağanın müqəllidləri.Burada başqa nə söhbət ola bilər?İkisindən biri belə cıxır ki,bayram günü ola ola oruc tutublar,buda haramdır.Sonrada məlum oldu ki,Sistani ağa hec belə fetva verməyib.
Dolamağ necə olur?Yoxsa kecək təyyarəsi,rəsədxanası olan muctehidlərə təqlid edək.
P.S.Deyirəmdə yəqin Azərbaycan ücün 2 ay və 2 günəş var.

Keçən il Sistani ağa bayramı bir gün sonra bildi və onun müqəllidləri ona etimad edərək bir gün sonra bayram namazı qıldılar. Amma burada hər ikisinin namazı düzdür. Çünki hamı öz şəri vəzifəsinə əməl edib. İnsanlar əməl etdikdə öz şəri vəzifəsinə əməl etməlidirlər. Məsələn bu gün sən ayı görsən amma mən görməsəm iki ədalətli şəxs mənə xəbə verməsə sən oruc tutmalısan mən isə tutmaya da bilərəm.

#54365 Şiələrin kitablarında Torpaq və palçıq yemək

Отправлено автор: Baqirul_ulum 21 июня 2010 - 18:03 в Şiə-sünni dialoqu

Səndən bir şey soruşum . Bu dediyin " şirk " şirkin hansı növündəndir?

#53208 Namaz qılanın önündən keçmək

Отправлено автор: Baqirul_ulum 09 июня 2010 - 23:18 в Şiə-sünni dialoqu

Insan bir kesin arxasi ile gedirse gerek baxib gorsun o kimdir. Imamin telebesi olan sexs nasukrluk edib ona qarsi cixirsa demeli o Allaha da qarsi cixar. Allah elelerini balaca usaq vasitesi ile de rezil eder.
Serietde ise bu meselenin haramligi yoxdur. Sadece olaraq yaxsi olar ki gedis gelis cox olan yerde namaz qilmayasan qilsan da qabagina bir sey qoyasan.

Рейтинг@Mail.ru