Перейти к содержимому

Публикации Ehli-Sunnet

2 публикаций создано Ehli-Sunnet (учитываются публикации только с 30-марта 23)

#67376 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Ehli-Sunnet 20 декабря 2010 - 12:15 в Şiə-sünni dialoqu

2- Şia inancında, Ebu Bekr ve Ömer (radıyallahu anhuma), ikisi de kafirdirler Ancak Şia’nın masum imam olarak kabul ettikleri Ali’nin (radıyallahu anhu) o ikisinin hilafetini kabul ettiğini, her ikisine de biat ettiğini, onlara karşı çıkmadığını görmekteyiz

Bu, ya Ali’nin masum olmadığını gösterir; zira o, zalim olan iki kafire bilerek biat etmiştir Bu ise zalime zulmünde yardım etmektir ve masumluğu ortadan kaldırır; çünkü masum olan bir kimse böyle bir şeyi asla yapmaz

Veya bu yaptığı şey doğrudur ve o ikisi mümin, sadık ve adil halifelerdir Bu durumda ise Şia, o ikisini tekfir ederek, onlara hakaret ederek, lanet ederek, hilafetlerinden razı olmayarak imamlarına muhalefet etmiş olur!

Doğrusu şaşkınlığa düşmekteyiz: Ebu’l-Hasan Ali’nin (radıyallahu anhu) tuttuğu yolu mu izleyeceğiz, Şia’nın tuttuğu yolu mu?!

#67375 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Ehli-Sunnet 20 декабря 2010 - 12:14 в Şiə-sünni dialoqu

Selâm Hakka Tabî Olanların Üzerine oLsun

Değerli Şiî Arqadaşlarım Size Bir kaç sorum Olacak idi Konu Açamadım Buraya Yazırem

1_ Şia’nın inancına göre Ali (radıyallahu anhu) masum imamdır Sonra yine kendileri, Ali’nin (radıyallahu anhu) kızı -Hasan ve Hüseyn’in kardeşi- Ümmü Gülsüm’ü Ömer ibnu’l-Hattab ile evlendirdiğini itiraf ederler[1] Böylece şu iki durumdan biri geçerli olur:

Birincisi: Ali (radıyallahu anhu) masum değildir, çünkü o kızını kafir birisiyle evlendirmiştir(!) Bu ise mezheplerinin temellerine aykırıdır Hatta bu, onun dışındaki imamların da masum olmadıkları sonucunu getirir

İkincisi: Ömer (radıyallahu anhu) müslümandır, zira Ali (radıyallahu anhu) onun damadı olmasına razı olmuştur

Bunu Merak ediyorum Azerice pek bılmırem o yüzden türkçe yazabilirseniz sevinirim :)

[1] Nehcul Belağa (s136,322,366,367)

Рейтинг@Mail.ru