Перейти к содержимому

Публикации İstifadəçi

141 публикаций создано İstifadəçi (учитываются публикации только с 21-апреля 23)

#79941 Ramazan Ayı 2011

Отправлено автор: İstifadəçi 29 августа 2011 - 05:42 в Ümumislam mövzular

Şəkillərə baxanda belə çıxır ki, ayın 29-u gecə Ayın ölkəmizdə görünməsi ümumiyyətlə mümkün deyil. Ayın 30-u isə yalnız optik cihazlarla görünə bilər.

Bəli, 29-u ölkəmizdə mümkün deyil, amma cənubi Amerikada görünməsi mümkündür, çox güman ki, görünəcək. 30-u isə ölkəmizdə görünməsi çətin mümkün olsun, ancaq bizim üfüqdən çox-çox əvvəlki üfüqlərdə ay görünəcək (ayın 30-unun qrafikinə bax: http://moonsighting.com/1432shw.html), hətta hava şəraiti imkan versə, İranda da görünə bilər.

Bir-iki sayta baxdım ki, orada deyilir ki, yeni ay avqustun 30-u səhər 7-dən başlayır. Yəni 29-u axşam görmək mümkün deyil.

Bəlkə 29-u yazıblar, səhv salmırsan ki? Məsələ ondadır ki, astronomiyada Ayın Yer ətrafında öz orbiti üzrə dövrə vurması bir neçə üsulla ölçülür. (Orbital periodlar: http://en.wikipedia..../Orbital_period) Qəməri təqvim ayları da sinodik periodla hesablanır (Günəş və Yerə nəzərən), bu da yuvarlaq olaraq 29.53 sutkaya bərabərdir. Yəni sinodik hesabla Ay Yer ətrafında 29.53 sutkaya bir dövrə vurur. Astronomiyada sinodik periodla yeni ayın doğuşu hesablanarkən, ayın orbital hərəkət zamanı Günəşlə Yerin düz ortasında dayandığı vaxt əsas götürülür və astronomiyada "New moon" (Təzə ay) adlanır (http://en.wikipedia.org/wiki/New_moon). Bu doğuş isə Şəvval ayı üçün 29 avqust, 03:03-də verilib (bizim saat qovşağını (+4:00) nəzərə alsaq, 07:03). Ona görə dedim ki, ayın 30-una hansı metodla astronomik ay doğuşu verə bilərlər, mənə çatmadı. Vəssəlam, yerdə qalan hesablamalar artıq şəriətə tətbiq üçündür, hansı ölkədə və ya hansı üfüqdə gözlə görünə bilər, ya yox və s. Çünki astronomiya elmi termin kimi ilk gözlə görünən ayı "Təzə ay" hesab eləmir, onun verdiyi "Təzə ay" isə heç cürə gözlə görünmür, ona görə ki, həmin vaxtda Ay Yerlə Günəşin arasına keçir, Günəş onun yalnız arxasını işıqlandırır, Yerdən görünən hissəsinə isə işıq çatmır, nəticədə Yerdən görünmür. Astronomiya Təzə ayın start nöqtəsini məhz burdan götürür.
Sən də qeyd etmisən, fiqh müasir dövrə (konkret olaraq ay təqviminin hesablanmasında) cavab vermir, razıyam.

Quran deyir ki, Günəş də, Ay də müəyyən olunmuş nizamla hərəkət edir. Yəni ki, Ay onsuz da nizamla dövrə vurur. İnsanlara qalır təqvim aylarını buna uyğun bölərək ayların əvvəl-axırını hesablasınlar. Ancaq ümumi baxanda müasir dövrdə ay təqviminin hesablanması hardasa 3 variantda mümkündür:
1. Dədə-baba qaydası ilə, gözlə görüb ayı başlamaq, gözlə görüb ayı bitirmək, hazırki şəriətimiz də belə deyir.
2. Gözlə görmədən, astronomik cədvəllərə əsaslanıb, ayın ölkəmizdə də olmasa, bizim üfüqdəki başqa ölkələrdə görünməsini, yaxud dünyada bir neçə ölkədə görünməsini nəzərə alıb yeni ayı başlamaq. Türkiyə, Səudiyyə və bir çox ölkələr bu variantla gedir.
3. Bir astronomik doğuşdan növbəti astronomik doğuşa qədər məsafəni bir qəməri ay kimi hesablamaq.

Bu variantlar Qəməri təqvimi hesablamaq üçün nəticə etibarilə, hamısı keçərlidir (şər'i cəhətdən demirəm). Çünki hansıyla hesablasan, nəticədə 1 qəməri il ərzində 6 dənə 29, 6 dənə 30 günlük ayımız olacaq, 1 ilimiz də 354 gün olacaq. Ancaq şəriət yalnız o dövrdəki üsulu ortaya qoyur, gözlə görməyi. O dövrdəki insanlara başqa hansı üsul deyilə bilərdi ki? Ancaq gözlə görüb oruc tutmaq, gözlə görüb bayram etmək. Odur ki, indi başqa variantları şəriətə tətbiq edib-etməmək və necə etmək problemi var müasir fiqhdə. Bu artıq ictihadlıqdır, müctəhidlər də ola bilər ehtiyat edib bu variantları keçərli bilmirlər və ya fikirləri fərqlənir, nəticədə hər il belə ixtilaf düşür. Nə isə.

Mənə bir şey maraqlıdır, neçə adama bunu sual vermişəm, amma qane edən cavab almamışam.
Mümkündür ki, dünyada iki ayrı-ayrı miladi günlərində bir qəməri gün qeyd olunsun? Yəni belə deyək də, tutaq ki, Ramazan bayramını dünyanın bir hissəsi 30-unda, digəri hissəsi isə 31-ində qeyd etsin. Məsələn, bir variant ola bilər ki, bizdə ayın 30-u daxil olsun və həmin günü bayram edək, ancaq hələ ABŞ-da ayın 29-u olsun, 10-12 saatdan sonra onlarda da ayın 30-u olsun, onlar da bayram etsin, bunu nəzərdə tutmuram. Bu zatən eyni gün hesab olunur.
Ancaq bir də ola bilər ki, bizdə ayın 30-unun məğribində ay görünməsin, ancaq 10-12 saatdan sonra ABŞ-da (30-unun məğribində) ay görünsün. Ordakılar ayı gördüklərinə görə 30-unu bayram edə bilərlər, buna şübhə yox, ancaq biz artıq ayın 31-i bayram edərik. Nəticədə iki fərqli gündə bir bayram qeyd olunar. Bilmək istəyirəm ki, buna şəriətdə dəlil varmı ki, iki fərqli gündə bir qəməri gün qeyd oluna bilər? Bu artıq çaş-başlıq üzündən fərqlənən bayram günləri deyila, praktiki olaraq mümkün olan bir şeydir. O dövrdə müsəlmanların Amerika, Avstraliya ilə bir əlaqələri olmayıb ki, bunun praktiki olaraq mümkün olduğunu bilsinlər. Bəlkə də elə biliblər onlar Ayı görürlərsə, dünyanın hər yerindəkilər də görür. Ona görə maraqlıdır ki, indi buna "mümkündür" deyirlərsə, bunun dəlili nədir.

P.S. "30-unun məğribi" dedikdə, 29-unun axşamındakı məğribi nəzərdə tutmuşam, qəməri gün ki, məğribdən başlayır, 29-u axşam görünən hilal ay 30-u üçün təzə ayın birinci gününü təyin edir, ona görə. Həm də nümunə kimi yazmışam, məhz avqust ayını demirəm.

#79926 Ramazan Ayı 2011

Отправлено автор: İstifadəçi 29 августа 2011 - 01:00 в Ümumislam mövzular

Risalələr arasında ciddi fərqlər var. Çünki ağanın başqa risalələrində heç bu məsələ ümumiyyətlə yoxdu. Bəlkə də nəzəri dəyişib?
Amma bunun prinsipcə, əhəmiyyəti yoxdur. Çünki Sistani ağa 4 yol müəyyən edib ki, bunların arasında şəriət hakiminin hökmü yoxdur. Amma yəqin yaradan halda əməl etmək olar.

Mən deyərdim tərcümələrdə fərq var. Ayrı-ayrı vaxtlarda çap olunan risalələrdə məsələlər fərqli nömrələnir, ancaq bəzi məsələlərin mətni də dəyişir bəzən (məsələni daha ətraflı və ya əksinə, daha yığcam əhatə etməklə). Nəzəri dəyişməyin deyə bilmərəm, ancaq sonrakı risalələrdə yoxdursa, elə çıxır bu məsələni risalədən kənarlaşdırıblar.

P.S. Bir də, vusal114, imkan varsa, o şəkilləri hansı saytdan götürdüyünü yazardın. http://moonsighting.com saytını bilirəm, bunu isə yox.

#79921 Ramazan Ayı 2011

Отправлено автор: İstifadəçi 29 августа 2011 - 00:41 в Ümumislam mövzular

Məndə evdə iki dənə risalə var(yəni biri 2000 ilin capıdır o biri 2010 ilin capı)O RİSALƏLƏRİN İKİSİNDƏ DƏ 1740 məsələdə belə yazılıb:

Şəri hakimin hökm etməsi ilə ayın əvvəli sübut edilməz.Bu halda ehtiyata riayət etmək daha övladır.(Sistani ağa.məsələ 1740)

Söhbətinizə qarışmıram, ancaq gördüm məndəki risalədə də Məsələ 1740 belə yazılıb, dedim qeyd edim:

Изображение
Изображение

#76977 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 20:21 в Əqidə və fiqh

Qardaşlar özünüzü yormayın.Buna imkanda vermək lazım deyil ki,söhbətdən yayınsın.Qoyun bu suala cavab versin.

Hansı İmamlarımızın dövründə İmamların adını cəkiblər azanda və bu vasitəylə beyət ediblər?
Həsənən(ə.s),Hüseynən(ə.s),Zeynalabidinən(ə.s),Bagirən(ə.s.),Sadiqən(ə.s),Kazimən(ə.s),Rzayən(ə.s),
Təqiyyən(ə.s),Nəqiyyən(ə.s),Həsənən(ə.s) HÜCCƏTULLAH kim deyib?

Bismillah,istifadəçi cvb veeer!

O suala əvvəlki səhifələrdəki müzakirələrdə cavab verilib. Mövzunu əvvəldən oxusan, görəcəksən. Təzədən başlayası deyiləm. Siz bilirsiz axı bunlar əvvəldə müzakirə olunub, niyə boş-boşuna bu sualları yazıb cavab tələb edirsiz, bilmirəm. Bu haqda yazacağımı yazmışam, yenidən verdiyiniz təkrar suallara cavab gözləməyin məndən.

#76971 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 19:23 в Əqidə və fiqh

Qardaşlar özünüzü yormayın.Buna imkanda vermək lazım deyil ki,söhbətdən yayınsın.Qoyun bu suala cavab versin.

Hansı İmamlarımızın dövründə İmamların adını cəkiblər azanda və bu vasitəylə beyət ediblər?
Həsənən(ə.s),Hüseynən(ə.s),Zeynalabidinən(ə.s),Bagirən(ə.s.),Sadiqən(ə.s),Kazimən(ə.s),Rzayən(ə.s),

Şükür Allaha ki, təsadüfən bunu gördüm. Dünən sən 397-ci postunu yazan kimi onu oxudum və ona cavab yazmağa başladım. 403-cü postda onu sitat kimi gətirib cavabımı yerləşdirdim. Ancaq sonradan ki, sən yazdın ki, mən guya sənin yazını təhrif etmişəm, sən "azanda beyətdən" yazmısan, çaşıb-qaldım ki, axı mən sənin yazdığın postu oxumuşdum, orda elə yazmamışdın sən. Ancaq öz gətirdiyim sitata baxıb gördüm ki, orda birinci "beyət" sözünün əvvəlində "Azanda" yazılıb. Dedim ola bilər mən səhv oxumuşam, gözümdən qaçıb nəsə. Ancaq bax gör indi sənin etdiyin "fokus-mokus" necə aşkar olacaq:

Saat 04:26-da yazdığın 397-ci postda işlətdiyin 4 dənə "beyət" sözündən ikisinin əvvəlində "Azanda" sözü yazılıb. Amma baxıb görürəm ki, həmin post yazıldıqdan 4 dəqiqə sonra, yəni 04:30-da redaktə olunub. Nə isə, redaktə olunmağı hələ nəyəsə sübut deyil. Bunu elə gecə də görmüşdüm. Maraqlısı qabaqdadır.

400-cü postda Rembo adlı istifadəçi sənin yuxarıda qeyd etdiyim 397-ci postunu sitat kimi gətirib sənə sual ünvanlayıb. Bu postu Rembo saat 04:31-də, yəni sənin postu redaktə etdiyindən 1 dəqiqə sonra göndərib. Ancaq nədənsə həmin sitatda o 2 dənə "beyət" sözünün qabağında "Azanda" sözü yoxdur. Bunu belə başa düşmək olur ki, sən postunu redaktə etməmişdən qabaq Rembo artıq sənin postunu sitat edibmiş və öz sualını yazdığı müddətdə (təxminən 04:29-04:31 arası) sən öz postundaki o 2 "beyət" sözünün əvvəlinə "Azanda" sözünü yerləşdirməyə macal tapmısan və ümumilikdə, yazında başqa dəyişikliklər də eləmisən. Mətnlər fərqlidir. Halbuki, mən sənin məhz ilk yazdığın posta cavab hazırlayıb yazmışdım.

Saat 04:38-də isə mən sənin o postunu sitat kimi gətirib 403-cü postda sənə cavab yazmışam. Yadımda deyil onu 04:38-dən nə qədər əvvəl sitata alıb başlamışdım cavab yazmağa, ancaq bu sitatda da bir başqa cür yazdığın görünür. Burda 2 "beyət" sözündən yalnız birinin qabağına "Azanda" sözü yazılıb. Bunu da belə başa düşmək olur ki, sən o yazını iki dəfəyə redaktə etmisən, yəni "Azanda" sözlərini ora ayrı-ayrı yazmısan, mən də bu iki redaktənin arasında onu sitat kimi nişanlamışam.

Hətta sənin özünün saat 04:48-də yazdığın 407-ci postda gətirdiyin o sitatda da (hansı ki, göy rənglə, iri fontla cümlə nişanlamısan) həmin sitatın orijinalı (redaktə olunmuşu) ilə fərq var. Eyni zamanda bu post özü də redaktə olunub, amma deyə bilmərəm nəyi dəyişmisən orda.

İndi bax, postlarını redaktə eliyib, arasına təzə söz salıb mənaları dəyişə-dəyişə gedirsən, sonra da gəlib məni həmin postu üzündən oxuya bilməməkdə, invalid olmaqda günahlandırırsan. Heç nə demirəm, utan sadəcə, ayıb olsun. Bu, dinindən, məzhəbindən, əqidəsindən asılı olmayaraq, heç kimə yaraşmayan bir hərəkətdir.

Siz burda mənim qarşıma əks dəlillər qoya bilərsiz, ya mənim cavab verə bilməyəcəyim hansısa suallar yaza bilərsiz, yəni mümkündür, bu bir bəhsdir, hər iki tərəfin özünə görə dəlili və rəddiyyəsi olur. Ancaq hər şeyə rəğmən, mən burda sizin heç birinizə qarşı sən etdiyin hərəkətləri etməmişəm. Bunu da ona görə yazdım, biləsən ki, bu fokusun keçməyib.

Ancaq yenə də, nə eləmisən, mən tərəfdən halal xoşun. Allah əcrini versin.

al-Islam, sən də çox sağ ol, moder kimi obyektiv qərarına görə.

#76887 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 04:40 в Əqidə və fiqh

Özü də Rembonu götür, gedin başqa mövzuda bunları müzakirə edin, yoxsa səninçün göydəndüşmə oldu mövzuya başqa yazıları qarışdırmaq?

#76886 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 04:38 в Əqidə və fiqh

Orda hədisdən danışan olmadı, beyətdən danışıldı. Sualım da beyətin inkar olunmasına aid idi, hədisin deyil. Suala cavab yazanda baxmırsan ki, nəyə cavab yazırsan? Yoxsa iki arada sözünü necə fırlatmağın həllini axtarıb tapdın?

Elə bilirsən ki,əl cəkəcəyəm səndən?Hansı beyətdən söhbət edirsən?Harada yazılıb ki,Azanda beyət vacibdir?Göstər o hədisin orjinal mətnində nəyə görə göstərmirsən?Varsa yaz görək də.İmamı tanımaq və qəbul etmək o deməkdir ki,mütləq beyət eləməlisən Özüdə ki,İmam qeybdə ola ola?
Söhbəti kim hara necə fırladır göz qabağındadır.Hələ bircə dənə dəlil yaza bilməmisəne.

Bax hələ, utanmadan yenə təkrarən beyətin vacib olmadığını yazır. Bayaqdan isə mənimlə qırğın edirdi ki, "mən beyətin vacibliyini inkar etməmişəm". Sən get beyətin nə olduğunu öyrən, sonra onun haqqında "vacibdir", ya "vacib deyil" kimi fikirlər yürüt.
Açıle başımdan, sən deyəsən istəyirsən məni danışdırıb, əsəbiləşdirib, ağzımdan söyüş filan çıxartdırıb məni ban etdirəsən, ya da mövzunu bağlatdırasan, onu görməyəcəksən. Mən sizin kimilərdən ötrü əsəbiləşmirəm.

#76882 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 04:30 в Əqidə və fiqh

İstifadəçi sizə cənab Şvarsneğer rolunda çıxmaq daha yaraşacaq.
Çunki o, həm idmançı, həm siyasətçi, ən başlıcası sizin kimi artistdir

Sən indi guya Rembo nikinin mən olduğuma eyham vurursan bununla? =)) Nə isə, mən elə uşaq oyunları oynamağa həvəsli deyiləm.

#76879 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 04:25 в Əqidə və fiqh

Ay zındıq, sən deyilsən damarlarıvı doğrayan ki, siz İmama (ə) beyət eləməmisiz deməli murtədsiz ?

Mənim harda və nə vaxt belə bir şey yazdığımı göstərməyən özü zındıqdır və Yezidin (L) tayıdır.

Bizləri günahlandırdınız ki, guya müctəhidlərə təqlid etməklə "məsumdan qeyrisinə beyət etmişik"

Harda günahlandırdığımı göstər! Sən "şırım"ın yerinə "cırım" oxuyursansa, bu mənim təqsirim deyil!

325-ci postunuzda yazmısınız:

Bunu da birdəfəlik sırğa elə qulağında: islamda zamanın imamına vacib olan beyət o imamın qeybdə olub-olmamasından asılı deyil, hər hansı halda ona beyət olunmalıdır. "İmam qeybdədir deyə, beyət zahirən mümkün deyil deyə, gəlin müctəhidlərə təqlid edin, bu da olsun sizin imama olan beyətiniz" - bax bu, sizin müctəhidlərin düzəltdiyi dindir.

Həmçinin 319-ci postunuzu təkrarən oxuyun.

Əgər bunları da inkar etsəniz, deməli siz özünüzü "çox ağıllı" sayırsınız.

325-ci postumdan gətirdiyin sitatın harasında mən iddia etmişəm ki, zamanın imamına beyəti olmayan mürtəddir? Ya harasında yazmışam ki, müctəhidə təqlid edən qeyri-məsuma beyət etmiş olur? Heç nə istəmirəm, o sitatda mənə "MÜRTƏD" və "QEYRİ-MƏSUM" sözlərini göstər.

319-cu postumda da elə bir şey iddia etməmişəm. Postun nömrəsini yazmayee, o iddianı etdiyim cümləmi göstər mənə. Copy elə görüm harda demişəm mən elə şey.

#76873 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 04:15 в Əqidə və fiqh

Yəqin heç biriniz inkar etmirsiniz ki, İslamda zamanın İmamına beyət var, olmalıdır və vacibdir.

Məndə sənə deyirəm ki,inkar edirəm,beyəti yox sən iddia etdiyin hədisi.

Orda hədisdən danışan olmadı, beyətdən danışıldı. Sualım da beyətin inkar olunmasına aid idi, hədisin deyil. Suala cavab yazanda baxmırsan ki, nəyə cavab yazırsan? Yoxsa iki arada sözünü necə fırlatmağın həllini axtarıb tapdın?

Veysələ o sözü ciddi olaraq yazmamışam, gördüm sənin yazdığını malalamaq istəyir, ona görə elə dedim. Guya sən başa düşmədin də bunu.

Yuxulu özünsən.
Mənim 365-ci postumda nə aydın deyilsə onu yaz.
Bu da postum;
http://313news.net/f...dpost__p__76841

Bu postla mən sizin yalanı üzə çıxartdım.

Sən canın, əl çək də, o postda içərisində "siz İmama (ə) beyət eləməmisiz deməli murtədsiz" cümləsi yazılmış o ünvansız sitatı sən yazmısan, mən yox. Sitatın da, orda yazılan cümlənin də müəllifi mən deyiləm. Başa düş, ey insan, mən yazmamışam onu. Onu mənim yazdığımı iddia edib özünü güldürmə millətə.

#76859 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 03:49 в Əqidə və fiqh

Sitatı sitata qatma!
Bu forumun qaydalarına ziddir.
Sitatın müəllıfini göstər.
Bura sənin üçün "dışovıy" vəhabi saytı deyil!
Bağışla Moskvada sübh namazının vaxtıdır.
...Həya Əla Xəyril Əməl...

O sitatı birinci sən müəllifsiz olaraq posta qatmısan, mən yox. O sitatdakı cümləni ilk olaraq #360-cı postda 3_Rengli_HeyaT yazıb. Sonra mən #362-ci postda o sitatı ünvanla gətirib, ondan dediyini sübut etməsini istəmişəm. Daha sonra isə sən o cümlənin yalnız ikinci hissəsini götürüb ünvansız sitat kimi qarşıma qoymusan ki, "bu cavab sizi qane edirmi?". Onu bəyəm mən yazmışam ki, sübut kimi mənim qarşıma qoyursan? Yuxulusuzsa, gedin yatın da, gücnəndir bəyəm.

#76856 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 03:06 в Əqidə və fiqh

Oxu:

siz İmama (ə) beyət eləməmisiz deməli murtədsiz

Bu cavab sizi qane edirmi, İstifadəci?
Yoxsa artistliyivi davam etdirəcəksən?

Yoxsa o sitatdakını mənim yazdığımı düşünürsən? Get yaxşı-yaxşı bax gör onu kim yazıb.
Yenə deyirəm, göstər görüm mən harda yazmışam ki, imama beyət eləməyən mürtəddir və ya siz müctəhidlərə təqlid etməklə qeyri-məsuma beyət etmisiz.

#76855 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 03:00 в Əqidə və fiqh

Əşi, demədin ki, İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini inkar edirsən?

Allah yalancıya lənət eləsin əgər mən elə demişəmsə.
yuxarıda göstərdim sənə yalancı olmağını.Onlara cavab ver!

Bütün millət sənində yazılarını bizimdə yazılarımızı görürlər.Guya indi bu bizimlə danışmaq istəmirdə.Nə burcudursan,nə naza qoymusan özünü?Özün gəlib girmisəndə bu foruma.Sözün ,dəlilin varsa yaz yoxdursa sürüşqulu.

Min lənət eləsin!
Mən yazdım ki: "Yəqin heç biriniz inkar etmirsiniz ki, İslamda zamanın İmamına beyət var, olmalıdır və vacibdir."
Sən də yazdın: "Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib."

Sən yaxşısı budur, səhər get özünü həkimə göstər.

#76853 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:54 в Əqidə və fiqh

Allah yalan danışana,mənim sözlərimi təhrif edib bura yazanlara lənət eləsin.Amin!

Mən o cümləni belə yazmışam.

(Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib. Hədisə don geyindirmə.İmamını tanımayan və qəbul etməyəndən gedir söhbət.Bizdə ki,ƏlhəmdulillAh tanıyırıqda, qəbulda edirik.)

Sonra gör nə yazmışam!

(

Yaxşı bəs necə beyət etməliyəm?Mən deyirəm ki,Azanda demək olmaz cünki bidətdir.Sən isə deyirsən ki,beyət vacibdir.Məndə sənə deyirəm ki,İmamı göstər mənə yada ki,yerini de gedim beyət edim.Yoxsa mən qeyb aləmində deyiləm ki,İmamla beyət edim.Ala nə cətin adamlarsuz siz.
)

Gücənməkdənsə dəlil yaz,ey iblis.

Hə, nə var ki, burda? Əvvəl beyətin vacibliyini inkar etmisən, dalıyca isə etiraf etmisən ki, İmamı (ə) görmürsən, yerini bilmirsən deyə, ona beyət etməmisən və yaxud edə bilmirsən. Əvvəl necə etdiyinizi deməsəz də, yenə iddia edirdiz ki, beyətimiz var, indi isə gah deyirsən beyət yoxdur, vacib deyil, gah da deyirsən beyətim yoxdur.

#76850 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:43 в Əqidə və fiqh

Mən sənin əlınin uşağıyam, mövzuda eşələnim? Sən iki gün bundan əvvəl yazdığını unudursan. Skeleroz deyilsən?
Mən sənə sübut etməli deyiləm.
Sən əvvəlcə bu mövzuda "3 rəngli həyata" yazdığın adları (zındıq, yezidin tayı) özünə götür, onda mənim mövzuda axtarışıma dəyər.
Hə, bir də;
bəlkə kope-pest edirsən?
yoxsa "istifadəçi" nikinin iki sahibi var? De biz də bilək.

Tapa bilirsən ki, sübut da edəsən?

Necə afirist adamlarsuz siz!Vəhabilərnən eyni tip adamlarsuz.
Bədbəxt sənsən ki,səni aciz qoydum, söz tapmadun yazmağa gücün bar qızları kimi dilinə catdı?
Sənin kimi,muviyyələrin hec İmama beyəti lazım deyil!İmam İnşəAllah zühur edəndə sənin kimilərin kəlləsini ucurdacaq.
Gör nə həyasız adamsan ki,sözü fırladıb başqa cürə yozmaq istəmisən.
Kərbəlada məgər İmam gücnən kimisə beyəıt elətdirməyə gedirdi?Yoxsa özü beyət etmirdi?
50 dənə şey yazmışam,bunun mənə yazdığı cavaba bax.
Suallara cavab ver!And olsun Allaha səndən əl cəkən deyiləm.
Sizin kimi dindən cıxan xəvaricləi gərək hardan cıxıb ora kimi qovasan.

Dəlil gətirməyincə hecənə yazma,milləti bəsdirin azdırmağa calışdız.! sizin kimi şeytan sifətlərin şərindən Allaha sığınıram.

Əşi, demədin ki, İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini inkar edirsən? Mövzunun adı isə "İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları"dır. Demək ki, bu mövzuda səninlə danışacağım bir şey yoxdur.
Görürsən ki, mövzuya qarışan vəhhabilərlə bu haqda danışmıram mən, çünki onlarda "zamanın İmamına beyət" anlayışı yoxdur. İndi sən də onlar kimi, sənin nəyinlə danışacağam ki. Hirsindən söyüşə keçmə. Xoş getdin.

#76845 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:28 в Əqidə və fiqh

Yəqin heç biriniz inkar etmirsiniz ki, İslamda zamanın İmamına beyət var, olmalıdır və vacibdir.

Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib.

Şükür sənə, İlahi! Bunu da gördük. İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini də inkar etdilər. O beyət ki, onun uğrunda Kərbəla şəhidlərinin qanını axıdıblar. Sənin nəyinlə danışıme mən bu sözdən sonra. Get işinlə məşğul ol, bədbəxt. Doldur yer üzünü zülmlə. Şükrü də elə buna görə elədim. Şeytan zülmünüzü artırsın!

Qardaş belə yazdı ki, bəlkə bu yolla siz dəlil gətirəcəksiniz.
Amma görürəm sizdən Moskvanın qışında heç qar da almaq olmaz

Düzünü de, "qardaşın" sənə PM atdı ki, orda quşlamışam, bu cür yaz ki, malalansın? )))
And iç ki, "qardaşın" onu yazmaqla İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini inkar etməyib. Nə cür adamsız siz. İnkar etməyin buynuzu olmur ki.

#76843 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:22 в Əqidə və fiqh

Ay zındıq, sən deyilsən damarlarıvı doğrayan ki, siz İmama (ə) beyət eləməmisiz deməli murtədsiz ?

Mənim harda və nə vaxt belə bir şey yazdığımı göstərməyən özü zındıqdır və Yezidin (L) tayıdır.

Bizləri günahlandırdınız ki, guya müctəhidlərə təqlid etməklə "məsumdan qeyrisinə beyət etmişik"

Harda günahlandırdığımı göstər! Sən "şırım"ın yerinə "cırım" oxuyursansa, bu mənim təqsirim deyil!

#76840 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:11 в Əqidə və fiqh

Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib.

Şükür sənə, İlahi! Bunu da gördük. İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini də inkar etdilər. O beyət ki, onun uğrunda Kərbəla şəhidlərinin qanını axıdıblar. Sənin nəyinlə danışıme mən bu sözdən sonra. Get işinlə məşğul ol, bədbəxt. Doldur yer üzünü zülmlə. Şükrü də elə buna görə elədim. Şeytan zülmünüzü artırsın!

#76835 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 01:17 в Əqidə və fiqh

Bismillah,aydındır...Qulaq as indi.Sənin dəlilin nədir ki,biz İmam Zamanın(əf) vilayətinə şəhadət verməliyik azanda.Əgər bunu müstəhəb kimi deyirsənsə bəhs edək,yox vacib kimi deyirsənsə,sənə "udachi",çünki bu bidətdir.Bidət o şeyə deyilir ki,dinə sonradan gətirilib,bir halda ki,İslam Peyğəmbərinin(s) dövründə etməyiblər,onda o bidət olur...Qaldı ki,müstəhəb niyyətinə,necə ki biz Əli(ə)-a şəhadət veririk bu niyyətlə.Sən əgər onu azanda deməməyi qəbahət sayırsansa,onda bütün 10İmam(ə) (İmam Əli və Mehdi çıxılmaqla) səhabələri deməməklə qəbahət ediblər.Belə ki,10İmam(ə) dövründə heç kəs İmamın(ə) vilayətinə şəhadəti azanda deməyiblər,əgər deyiblərsə buyur dəlilini gətir,yox yoxdursa(ki elədir),onda sən bidət elədiyini boynuna al!!!

Dedim axı, söhbətin bu tərəfini dartıb uzatmayaq. Bunlar əvvəldə danışılıb, elə ən çox da sən yazmısan ki. Demək ki, sənin anlayacağın şey deyil bu. Səbr edin, görəcəksiz kimin bidət etdiyini.

#76830 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 00:30 в Əqidə və fiqh

Bismillah,"istifadəçi" nikli qardaş,sənə sual verim amma xahi edirəm cvb ver,çünki heç vaxt verməmisən....Fiqhi məsələləri necə həll edirsiz??Yəni cəfərilərin müctehidlərini sayırsız yaa yox?

Əslində verdiyin suala cavab mövzuda yazdığım postlarda var, ancaq görürəm təkrar soruşursan, cavab verim. Fiqhi məsələlərdə fiqh bilicilərinə müraciət edirik. Necə ki, başqa işlərdə də həmin işin bilicisinə, ustasına müraciət edirsən, o işi onun dediyi kimi edirsən, burda da elə. Şəriət peyğəmbərin (s.ə.s) şəriətidir, onu da bu vasitə ilə əldə edirik.
"Cəfərilərin müctehidlərini sayırsız?" sualı bir az ümumi olur, gəl bir az dəqiqləşdirək. Yəqin bilirsən ki, üsuli-dində təqlid yoxdur, yəni burda nəyisə müctəhidin sözü, fətvası ilə, "müctəhid belə deyir", "belə lazım bilir" - deyə, yəqinliyə onun sözü ilə çatıb, onun sözünü dəlil tutaraq qəbul etmək olmaz.

Beyət hər bir müsəlmana vacib olan bir əməldir ki, bununla insan vilayətində, zamanında yaşadığı məsum İmamın (ə) hakimiyyətini, imamətini, vilayətini, Ona olan itaətini təsdiqləmiş olur. Mən də imam Zaman (ə)-ın dövründə yaşadığım üçün, boynumda ona vacib olan beyətimi bu cür yerinə yetirirəm, bu məsələdə mənim dəlillərim və yəqinliyim var. Müctəhidləriniz də özləri deyir ki, hər bir müsəlmanın üsuli-dinə əqidəsi bəsirət və dəlil əsasında olmalıdır. Artıq bundan sonra müctəhid və ya bir qeyrisi, hə desin ki, beyət bu cür deyil, mən bu məsələdə onun sözünə etina etməyə borclu deyiləm.

Ona görə "dəqiqləşdirək" yazdım ki, əgər cavab versəm ki: "müctehidləri saymırıq", deyəcəksən, onda onların yazdığı fiqhə niyə müraciət edirsiz, desəm ki: "müctehidləri sayırıq", deyəcəksən, onda bütün bu elədiyin söhbətlər nədir. Mənim müctəhiddən fiqh öyrənməyim o demək deyil ki, mən ona hər şeydə itaət etməliyəm və ya imama olan beyətimi onun dediyi kimi etməliyəm.

İndi əgər sual versən ki, bəs beyəti niyə azanda edirsiz, hansı dəlilnən və s., yəni söhbəti yenə gətirib azandakı şəhadətin fiqhi fətvasına çıxaracaqsansa, o haqda mövzunun əvvəlində danışılıb. Zatən elə mövzu açılan kimi ilk olaraq söhbət o şeylərin ətrafında gedib. Sən onlara dəlil demirsənsə, neynək, demə. Mənə görə dəlildir. Odur ki, söhbətin bu tərəfini dartıb uzatmayaq.
İndi baxıb görürəm ki, "Ehli beyt ashigi" adlı istifadəçi də bu haqda sual verib, elə bu yazdığımı ona da söyləyirəm.

Mövzunu oxusaydın, bilərdin kimə beyət etdiyimi, ümumiyyətlə, burda kimə beyətdən söhbət getdiyini. Beyət mənim-sənin təklifinlə olmur.

1-cə dənə dəlil gətir ki,biz azan vasitəsilə beyət etməliyik.Dəlil!Dəlil!Yenədə Dəlil!
Ay insan azan beyət ücün yox namaz ücündür.
Azan verilir ki,camaat gedib namaz qılıb Allaha ibadət eləsin.Sən amma yapışmisan ki,mütləq azanda Mehdiyyən(ə.s.) hüccətullah deyilməlidir,əks halda insan mürtəd olur.
Belə demirsən?Bəs dəlil gətirdə,dəlilsiz burda nə özünü artistliyə qoymusan?Dəlilsiz sübutsuz nə özünü lezvalıyıb möminləri mürtəd adlandırırsan?Mən dəlilsiz sübutsuz sənə kafir,nəcis desəm xoşun gələr?Guya indi sən elm əhlisən hər adama baş qoşmursan?
Yaşa qalanda isə sənin 30 yaşın var,mənim isə 35. hə dooosun?
Sənin sözün lap vəhabilərin ki, kimi cıxır,necə onlar deyirlər ki,əbu bəkr ən yaşlı idi xəlifəliyədə o layiq idi.

Sənin batil əqidənə görə belə olmalı deyil?Bəs sübutlarını və dəllilərini yazda?
Özüdə qardaş demişkən artistlik eləmək lazım deyil ki,mövzunun əvvəli belə axırı elə,sənin yazılarının hamısını oxumuşam,1-cə dənə dəlil yoxundur.

Möminləri mürtəd adlandırmamışam, qeyri-məsuma beyət edənləri mürtəd adlandırmışam. Mömin olan şəxs qeyri-məsuma beyət etməz. Tem bolee, Yer üzündə məsum İmam (ə) var, ona beyət etməkdə də heç kimə mane olan şey yoxdur, bu halda gedəsən qeyri-məsuma beyət edəsən, bu yolverilməzdir.
Özü də, mən heç yerdə yazmamışam azanda "Məhdiyyən Huccətullah" deməsən, mürtəd olursan. Azanda "Məhdiyyən Huccətullah" deməmək və qeyri-məsuma beyət etmək fərqli-fərqli şeylərdir. Bu nə xasiyyətdir sizdə, adamın gözünün içinə yalan demək? Bütün yazılar göz qabağındadır axı, insaf da yaxşı şeydir.

Yəqin heç biriniz inkar etmirsiniz ki, İslamda zamanın İmamına beyət var, olmalıdır və vacibdir. Yaxşı, bu vacib beyəti azan vasitəsilə etməli deyiliksə, onda nə vasitəsilə etməliyik, gedin onu araşdırın, axtarın. Çünki bu beyəti necə əmələ gətirəcəyini özün də bilmirsənsə, demək heç beyət də etməmisən. Və ya, dəlil üzrə nəsə tapmısızsa, gedin ona əməl edin. Mən də dəlil üzrə tapdığıma əməl edirəm. Sənə görə səhvdir, mənə görə düz. Sən özün cavab verəcəksən, mən özüm. Day nəyə lazımdır bu aqressiv postlar, təhqirlər, lağlağılar, yalanlar, böhtanlar?

Ayrıca olaraq, müctəhidlərinizdən bu şəhadətin azanda verilməsini caiz bilənlər var. Hətta 12 imamın (ə) hamısına azanda şəhadət verən axundlar və s. din xadimləri də görmüşəm. Yəni ayrı-ayrı yox, "Əli (ə) və məsum övlarları (ə)" kimi. Day nə qırışırsız, nə istəyirsiz? Heç dəxli var, bəyəm müctəhidlər qəti olaraq yekdilliklə fətva veriblər ki, azanda Hz Məhdinin (ə) adını çəkmək haramdır, bidətdir?

İndi mən bunu beyətin üsulu bilirəm, sən isə belə bilmirsən, hə, sonra? Sən beyətin üsulunu nə bilirsən, get ona əməl elə də. Bu beyət sənə də vacibdir, mənə də vacibdir, müctəhidlərə də vacibdir. Məcburiyyəti də yoxdur, kim istəyir etsin, kim istəmir etməsin.

#76813 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 21:47 в Əqidə və fiqh

Böhtan atdığına görə yalançıya lənət demək istədim, amma demirəm. Nə isə. Sənin anlayıb-anlayacağın bu qədərdir. Gedin kimə istəyirsiz edin beyətinizi, kimin əlini-çiynini öpürsüz öpün, kimin hakimiyyətinə itaət edirsiz edin. Hər kəs beyətinə görə özü cavab verəcək.

Sən kimə beyət etmisən ? və haçan beyət edəcəksən?
ancaq bir şeyi düz dedin ki, indiki iran rejimi,şiəliyi küfür camaatı kimi göstərir.
yaxşı sən kimə təklif edirsən ki, camaat beyət etsin ?

Mövzunu oxusaydın, bilərdin kimə beyət etdiyimi, ümumiyyətlə, burda kimə beyətdən söhbət getdiyini. Beyət mənim-sənin təklifinlə olmur.
İncimə, mən səninlə burda əlifbadan başlayası deyiləm, yəni bu mövzu sizinlə müzakirə olunası mövzu deyil. Ümid edirəm ki, nə demək istədiyimi başa düşdün.

#76810 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 21:41 в Əqidə və fiqh

İki-üç post əvvəl post əvvəl yazdığıvı indi danırsan! Hələ üstəlik yaşıvı da atırsan ortaya ki, bəlkə səninlə söz güləşdirməkdən əl çəkək! :rolleyes: Yaşıva hörmət gözləyirsən ?
2.Artislik eləmə! Adamın neçə dənə üzü olar ? Mən sənə görə yalan dnaışmıram ? Yoxsa, yalan dnaışıb -danışmamağıma əmin deyilsən ? Bəlkə özündən şübhə edirsən ki, bəlkə düz deyərəm ? Ay adam, sən demirsən mən yalan deyirəm,yalançıyam ? Deməli, mənə lənət eləmisən də! MƏnim üçün burda qoql,moql eləmə , axtarışı get özünçün elə!
Dedin vaxt təyin elə biz də vaxt təyin elədik.Dəfələrlə muzakirələrdə olmuşam, hətta, vahabilərin də arasında sənin kimi sözünü fırladan, həyasız adama rast gəlməmişəm.Bir neçə post dediyin sözü indi danırsan ?
3.Ay adam, Qurandakı mubahilə ilə mubahilə etsək, gərək bir yerdə görüşək və buna sənin də , mənim də şahidlərim olsun! Bu bir!
4.Sonra da ki, məgər orda mubahilə gerçəkləşdi ki, biləsən orda gün təyin etmə olub ya yox ? Sənin ümumiyyətlə o məsələdən xəbərin var ? Bu barədə qandığın qrafika yoxdu amma, atmısan özüvü ortaya!
5.Nə isə.Deməli, sən mənim yalan danışmağıma əmin deyilsən.Hardasa ehtimal verirsən ki, ola bilsin sizin haqqınızda düz deyirəm, ona görə mubahilədən ƏVVƏL RAZILAŞIB SONRA qaçırsan ? Nə qədər qaçırsan qaç! Sonra onsuz da bu başdan mubahilədə uduzan tərəfsən!
6.Biz məgər hər muzakirədə mubahilə edirik ? Onda sən dediyin bəhanə ilə gərək Nəbi (s.a.s) də mubahilə etməyəydi ?
7.Yaxşı ! Bundan boyun qaçırdtdın! YAŞIVA XATİR AXIRA QƏDƏR GETMİRƏM! Yaşıvı atdun ortaya ! Əsgərlikdə yaşına hörmət eləyib onu "sındırmasınlar" deyə, yaşını ortaya atan bəzi" birilliklər" kimi.
8.Bəs suallarıma nə vaxt cavab verəcəksən ?
9."sən deyəsən bekarsan" , "Mənimsə vaxtım yoxdu" kimi bəhanələrlə sözün altından çıxmayee ay Muzakirəni sevən oğlan!
Zəhmət olmasa buyur Cumə haqqında , iki şərdən daha xeyirlisi olan məsələ haqqında və imamından 10 dənə hədis haqqında verdiyim suallara cavab ver! Həəə..Yoxsa, təzə yaratdığıvız bu əqidə hələ bu suallara cavab hazırlamayıb ? Cavab gözləyəcəyəm!

Sənin bundan gülünc postun bəlkə də olmayıb. Dedim də, kənardan baxan üçün şou yaradırsan. Ancaq kimsə mövzunu oxuyanda, təkcə sənin postlarını oxumur, mənim də postlarımı oxuyur.
Demirsən söhbətdən qaçıram? Çox gözəl, qoy mövzunu oxuyanlar da görsünlər ki, kim söhbətdən qaçır. Day nöş özünü lezvalayırsan?

Sənin mənə hörmət etməyin mənə lazım deyil, edəcəyin hörmət başına dəysin. ("həyasız" sözünə görə) Mən sənin kimisindən hörmət gözləmirəm, zatən gözləməyin özü axmaqlıq olardı.

Bu cürə boş-boş danışıb özünü biabır etmək xoşuna gəlirsə, buyur, nə qədər istəyirsən, çərənlə.

#76790 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 20:31 в Əqidə və fiqh

Mubahilə öz yerində! İnşaAllah üç günü gözləyirik!
Bundan o yanası yoxduyaaa!
Əgər Qurana iman gətirmisənsə, bilirsən ki, mubahilə ağırdı! MUbahilə üstündə oyun oynamayasan, söhbəti fırlatmayasan! :rolleyes:

İndi isə buyur verdiyim suallara cavab ver ! :rolleyes:

Əsl artistliyi sən edirsən və burda şou yaratmaqla məşğulsan. Mənim 30 yaşım var, mən sənə qoşulub burda söz-uşaq oyunu oynayası deyiləm.

Azərbaycan dilindən problemin var? "Maksimum tez bir zamanda" ifadəsi elə "ən tez bir zamanda", "mümkün qədər tez zamanda", "təcili" deməkdir. google-da axtar.

Mən səni lənətləyib əzab istəmədim. İşin getməyəndə artıq ağ yalana başlayırsan. Göstər görüm, mən harda SƏNİ lənətlədim və SƏNƏ əzab istədim?
Biz ümumiyyətlə, sizi, müctəhidlərinizi heç yerdə lənətləmirik. Burda da mən sizlərdən kiməsə ünvanlı lənət yazmamışam.

Sən özünə əminliklə haqqımızda iddialar etdin. Mən də xəbərdarlıq etdim ki, böhtan atırsan, yalançıya lənət oxumaq istədim, amma oxumadım. Dedim sənin anlayıb-anlayacağın bu qədərdir. Sən amma gəlib yenə öz böhtanlarını əminliklə təkrarladın. Mən də böhtan atan YALANÇIYA lənət oxudum.
Sonra sən gəlib yapışdın ki, "təcili əzab"a vaxt qoy. Mən də dedim, mən bunu vaxt qoyub nəticəsini gözləməkçün yazmamışam. Min dəfə əstəğfirullah, Allah mənim qoyduğum vaxtla kiməsə əzab verəsi deyil! Hər bir insan dua edəndə, duasının tez müstəcəb olmasını istəyər Allahdan, mən də belə dua etmişəm, təəccüblü nəsə var burda?

Mən day "təcili" sözünü işlətmişəm də orda, sən burda nə gün təyin edib falçılıq edirsən? Və niyə mənim sözlərimi təhrif edirsən ki, guya mən Allahdan SƏNƏ 3 gün ərzində əzab göndərməsini istəməliyəm? Mən sənə yox, YALANÇIYA lənət etmişəm.
Etdiyin iddialarını doğru bilirsənsə, yalançı olduğun təqdirdə istəyirsən özünə 3 gün ərzində əzab istə, istəyirsən 10 gün ərzində, mənə nə? Yox əgər, iddiaların doğrudursa, bizim haqqımızda dediklərin həqiqətdirsə, mən də həmin əzabı, sənin təyin etdiyin müddətdə özümüzçün istəyirəm Allahdan. Məndən istəməkdir. Mən daha 3 gün ərzində sənə əzab gəlməsə, mən batiləm, sən haqqsan - deyə bir şey demədim. Mübahilədə vaxt təyin olunur? Qurandakı ayədə belə bir şey var?

Bu lənəti də mən hansımızın haqq olduğu üçün yazmadım, atdığın böhtana aid olaraq yazdım. Onda day nə vardı ki, hamı dini bəhslərdə mübahilə edərdi, day müzakirəyə nə ehtiyac vardı ki? Mənim işim-gücüm qurtarıb ki, hər bəhs etdiyim adamla mübahilə edim? Nədənsə qorxub-çəkinəcəyim yoxdure, sənə lazımdırsa 100 dəfə mübahilə et, mən də 100 dəfə sənin lənətinə, duana "Amin" deyim. Özümü haqq bilirəmsə, nədənsə çəkinməyimə heç bir əsas yoxdur. Ancaq mən mübahiləni oyuncaq eləmək istəmirəm. Mən ümumiyyətlə çalışıram ki, hər şeydən ötrü and içməyim. Sonuncu dəfə nə vaxt Allaha and içməyim heç yadıma gəlmir.
Bilməmişdim, kiminsə mənim haqq olduğuma inanması üçün, Allah üçün vaxt təyin edib, həmin vaxt ərzində kiməsə əzab göndərməsini gözləməli və bununla da haqqı-batili ayırd etməliydim.

Sən deyəsən həmişəki kimi, bekarsan. Mənsə yox. Odur ki, yaxşı yol.

#76734 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 16:51 в Əqidə və fiqh

Cavab gözləyəcəyəm ! İnşaAllah cavab yaz!
Bircə-bircə bütün suallarımı cavablandır zəhmət olmasa!

Niyə bu qədər həyəcanlandın? :))
Bu boyda lənəti öz üstünə götürəndən sonra, sənin nəyinlə danışasıyam ki. Sənin kimisinin üzünə hidayət qapıları birdəfəlik bağlanar. Sən bizi bu cür tanıyırsansa, verəcəyim cavabların səninçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur, nöş özümü yormalıyam ki.

Bizi kim necə tanıyır-tanısın, mənim vecimə də deyil.

Özü də "təcili əzab" deyərkən bir muddət qoy! beş gün, on gün, 15 gün! Bu muddət ərzində əzaba düçar olmasan, deməli, sən yalançısan və sapıq yoldasan! Razısan ? :rolleyes:
Yaxud, təcili deyərkən sən nə başa düşürsən onu de ! De ki, görək sən haqlısan ya yox ? :rolleyes:
Bax, buna da konkret cavab gözləyəcəyəmaaa! :rolleyes:

Bunu sənin ixtiyarına buraxıram, sənin ürəyin nə qədər istəyir o qədər müddət qoy. Amma mən "təcili əzab" yazarkən, bir müddət təyin edib onu güdməyi nəzərdə tutmamışam və bu müddət ərzində kimin əzaba düçar olması ilə haqq tərəfi ayırd etməyi təklif etməmişəm. "Təcili əzab" sənin, ya mənim istəməyimlə deyil ki, vaxt qoyaq, bu vaxt ərzində də mütləq baş versin. Mən sadəcə batil tərəfin maksimum tez bir zamanda cəzalandırılmasını dua etmişəm. Amma sən istəyirsənsə, vaxt qoy və bu müddət ərzində ikimizdən birinin əzaba düçar olmasını Allahdan istə, sən neçə gün qoysan, o mənimçün qəbuldur.
Özü də, o nədir yazmısan ki, "əzaba düçar OLMASAN, deməli, sən yalançısan". Mən olmasam, yoxsa sən olmasan? Yoxsa texniki səhv eləmisən? Razıyam, amma tərsinə yazmısan şərti, bunun düz variantı ilə ikiəlli razıyam.

#76713 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 16:06 в Əqidə və fiqh

Böhtan atdığına görə yalançıya lənət demək istədim, amma demirəm. Nə isə. Sənin anlayıb-anlayacağın bu qədərdir. Gedin kimə istəyirsiz edin beyətinizi, kimin əlini-çiynini öpürsüz öpün, kimin hakimiyyətinə itaət edirsiz edin. Hər kəs beyətinə görə özü cavab verəcək.

Əgər mən sənə böhtan atıramsa Allah məni dünya və axirətdə binəsib eləsin!

İlahi, Amin!

3.Mən demişəm ki, əslində siz ikiniz də -vahabilər də , siz geydirmə "şiələr" də bir yerdən maliyyələşdirilirsiz.Bunu bəlkə heç özüvüz də bilmirsiz, özüvüz də bir-birivizi və sizi maliyyələşdirənləri də tanımırsız.Bəlkə heç sizin şəxsən özünüzə pul da çatmır.Amma, sizi bu hala salıb musəlmanların üstünə QALDIRAN bir əqidəni planlı şəkildə ixrac edirlər.Siz sadəcə aldanmış bədbəxtlərsiz ki, elə bilirsiz Allaha xidmət edirsiz, amma, şeytana xidmət edirsiz! :rolleyes:

Yalan deyənə Allahın, mələklərin və bütün saleh insanların lənəti olsun, təcili əzaba düçar olsun! İddian doğrudursa, onda Allahın, mələklərin və bütün saleh insanların lənəti bizə olsun, təcili əzaba düçar olaq! (Hətta maliyyələşdirildiyimizi özümüz bilmiriksə də!)

Yenə gəlib dastan yazma, bir "Amin" yaz, sonra hara gedirsən get.
"Amin" yazmasan, etdiyin iddiaya sənin heç özünün də inanmadığını, bilə-bilə böhtan atdığını düşünəcəyəm. Belə arxayınsansa dediyinə, gəl "Amin" yaz. Sitat kimi nişanla, altında da yaz "Amin".

Рейтинг@Mail.ru