Перейти к содержимому

Публикации Bəndə

814 публикаций создано Bəndə (учитываются публикации только с 30-марта 23)

#44058 Azərbaycanlı olmaq

Отправлено автор: Bəndə 18 марта 2010 - 09:26 в Дискуссии на общие темы

Vallah baci, qurbetde olanda ele darixiram ki, deyirem "4cu mertebeden ashagi zibil atan azerbaycanliya da qurban olaram" :rolleyes:
"Ustunlukler"i sadalamaq men bilen gunah olmalidi. Cunki dinimizde hansisa milletin digerinden bir ustunluyu yoxdur. Sadece bizim milletde olan bezi xarakterik xususiyyetler var ki, onlar mueyyen milletlerde yoxdur. Bunu butun dunya qebul edir. Hetta en sivil Avropa olkelerinde bele "milli stereotipler" anlayishi var. Meselen, almanlar polshalilara ogru kimi baxir, ingilisler shotlandlara "yuxaridan ashagi" baxir, asiyalilar riyaziyyatda guclu olur, ingilisler cox kohneperest, avropanin en zovqsuz geyinen xalqi kimi taninir, almanlarda yumor hissi cox zeif olur, yaponlar "trudoqolik" hesab olunur, yehudiler pulgir, italyanlar cox emosional ve ses-kuylu olur ve s ve s. siyahini istenilen qeder uzatmaq olar. Ve butun bunlar cox umumi fikirlerdi, ne qeder heqiqet olsa bele, istisnalar hemiwe var, deyilenler 100% kecherli deyil.
Bizim milletin de qebul edilmiw xarakterik xususiyyetlerinden qonaqperverlik (heqiqeten cox qonaqsevenik), qadin-kiwi munasibetlerinde sedaqetlilik (esasen), boyuye ehtiram ve hormet, daha cox sadalamaq olar.
Eyiblerimizi de sadalasaq, saymaqla bitmez. Amma eyibleri gizletmeli, oz aramizda muzakire edib aradan qaldirmali ve kenara gostermemeliyik.
Men Azerbaycanimi her cehetiyle beraber sevirem. Nece ki Shah babami sehvleri ile, duzleri ile beraber sevirem.

Bizə oxşayıblar daaa :flowers1:)

#43883 Shale bacimiz

Отправлено автор: Bəndə 17 марта 2010 - 11:49 в Поздравления

Biricik bacım,mübüşsən :hi:
Səninlə fəxr edirəm,və sənə qibtə edirəm,sənin kimi bir ana,xanım,həyat yoldaşı,dost,gözəl insan olmaq istərəm,Allah səni əzizlərinlə birgə hər iki dünyada xoşbəxt etsin,Amin!!! :)

Прикрепленные изображения

• 02.gif

#43266 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 17:13 в Дискуссии на общие темы

Günüm mənasız keçdi))yəni forumda)))
P.S. Günahkar qardaş,yenə də sözümün üstündə dura bilmədim :okL:

#43223 ХИДЖАБ и..отношение к женщине

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 13:46 в Женский Клуб

Mən də зox gцzəl anlayıram :okL:
Hicab haqqında "maraqlı" disskusiya artıq bir dəfə olub,və nəticəsi də məlum ;)

Если ТА дискуссия была "интересно" в кавычках, то приложите усилия, чтобы ЭТА была интересной на самом деле. Разве это не в ваших силах? :shades:

Думаю, в ваших, равно как и в руках каждого

В принципе можно до Судного дня зарываться в песок в позиции страуса (касается каждого из нас) и делать вид, что все белые, пушистые и В БАГДАДЕ ВСЕ СПОКОЙНО (С), но от этого воздух чище не станет. Проблемы (которые есть и их немало) не станут исчезать, пока мы их не обсуждаем, не ищем пути решения и не беремся за их решение.
Это мое мнение.

Если б это у нас было бы возможным :blushL:
Как бы мы не старались,все равно вести нормальную дисскусию не сможем,,,:) yoxdur da bizlərdə o qabiliyyət yoxdur ))))

#43218 Həyat sizə nə öyrətdi?

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 13:32 в Литература

Bacı, hər kəs sizin kimi düşünmür axı..... Əfsuslar olsun.....

Şəxsən mən də Şalə bacım kimi düşünürəm :okL:
Həci,milçək bi şey deyil,amma könül bulandırır ;)

#43176 Həyat sizə nə öyrətdi?

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 11:05 в Литература

OFFTOP! Kiməsə vəkillik etməyə ehtiyac yoxdur! Kimin şikayəti varsa, xüsusi bölmə var ora yazsın!
Предложения и Жалобы
İlk reytinqimi vermişəm və bundan sonra heç kəsə güzəşt etməyəcəm qayda pozuntusuna görə!

#43163 О дружбе

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 09:56 в Дискуссии на общие темы

Həqiqi dostun,sirdaşın,həər şeyini onunla paylaşıb,rahatlanıb,hər-hansı bir çətinliklə qarşılaşanda bir baş yaxşıdı ikisi daha yaxşı məsəli fikirləşmək,ondan sənə xeyir gələcəyini bildiyin biri və s. Yoxdur!
Həm kimisə dost seçmək istəsən də onunla tam səmimi ola bilmirsən,çünki deyir dostunun da dostu var, sənə aid olanı başqa bir səmimi dostu ilə danışa bilər,yəni bilərəkdən olmasa da,ağzından qaçırdar.,,nə bilim tam sənə aid olan bir dost məncə olmur.
Hətta öz doğma bacına belə tam hər şeyi danışa bilmirsən)) çünki söz düz gəlməyəndə acıqca gedir səni "baqaja" qoyur)))
Bir sözlə,mənə görə,insanın ən yaxın dostu,sirdaşı Allahdır,əvvəl fikirləşəndə ki,o sənə cavab vermir,indi sənə məsləhət verə bilmir,sən bunun üçün gərək məxsusi biri olasan və s.amma ətrafına diqqətlə nəzər yetirsən,görərsən ki,ətrafında dövr edən bir çox şey ondan bir işarə,əlamətdir,buna misal yuxuların,realda baş verən bəzi olaylar və s. olur.

#43155 ХИДЖАБ и..отношение к женщине

Отправлено автор: Bəndə 13 марта 2010 - 09:31 в Женский Клуб

Я пас.

Ən gözəl qərar! Mövzu bağlananda anlamayanlar da anlayacaq Vüsalı...
Mən anlayıram.....

Mən də çox gözəl anlayıram :gizildish:
Hicab haqqında "maraqlı" disskusiya artıq bir dəfə olub,və nəticəsi də məlum ;)

#42906 8 mart qadinlar gunu.

Отправлено автор: Bəndə 12 марта 2010 - 10:58 в Поздравления

Bəndə, mən ona qərara Сообщение #45-də gəldim. Yəni sizi 8 mart münasibəti ilə təbrik etdilər ya yox? Yoxsa ,məsələn, mən deyirəm ki , "bayramınız mübarək!", sizsə o sözü 8 martla əlaqədar deyil Novruz bayramı ilə əlaqədar qəbul edirsiz?
Komandir mən razı...

Sorry anlamaqda problemim var,yəni yazdıqlarınızı tam anlamadım )))
Bircə onu deyib təkrarlanmaq istəyirəm ki, mənim bu bayrama HƏQİQƏTƏN məhz 8 mart kimi etiraz etməyimi ətrafımdakılar ildən-ilə daha gözəl xatırlayırlar,,və bu ilki təbriklərdə hətta cahil də olsa ən hörmət elədiyim belə bir şəxs məni təbrik edərkən dedi,bilirəm ki,bu günki tarixi özünə aird eləmirsən,amma mən bu gün fürsətdən istifdə edib,sadəcə olaraq sənin qarşıdan gələn bayramlarını təbrik edirəm!
Məncə bu mənim nailiyyətimdir,dilim ilə əməlimin üst-üstə düşməsində! ;)

#42764 Zarafat

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 18:29 в Дискуссии на общие темы

Bəndə, bacı əla lətifədir. Allah səni güldürsün.

Bajjı hep sen gül,sana yakışıyor :blushL:

#42763 Zarafat

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 18:28 в Дискуссии на общие темы

Zarafatdan demişkən bir lətifə yadıma düşdü )))

Deyir iki nəfər tələbə imtahan verir,biri o birinə deyir ki,cavablar çıxanda mənimkiləri də zəng vurub mənə deyərsən,amma işdi telefonu mən götürməsəm evdəkilərlə mənə çatdırarsan,amma bu şəkildə,demək əgər 1 dənə səhvim olsa deyirsən ki,Əbu Bəkrdən filankəsə salam var,əgər 2 səhvim olsa deyərsən Ömərdən filankəsə salam var,əgər 3 səhvim olsa deyərsən Osmandan filankəsə salam var,yoox əgər 4 səhvim olsa onda deyərsən Əlidən filankəsə salam var.
İmtahanların cavabı çıxır,dostu zəng vurur ki cavabları desin,telefonu evdəkilərdən biri götürdüyü üçün qayıdıb nəticələri bu şəkildə deyir: Ümməti İslamdan filankəsə salam var ))))

)))) düzdür)) yəqin bu lətifəni qoşanlar nə ondan olub nə bundan )))
Əsas dəhşət odur ki,bunu mənə danışan da elmli şiə qardaşdır ,mən də geri qalmadım))))

#42759 8 mart qadinlar gunu.

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 18:18 в Поздравления

Shemsi, səmimi cavablarınıza görə təşəkkür edirəm, deyəsən artıq münasibətiniz müsbət olub bayrama? :)
Ahmadiyye bacı, maşaallah, başdan ayağa bayram içindəsiz ki)))) Hər iki dünyada daim sevincli olasınız!
Bəndə, deyəsən ikili siyasət yeridirsizaaa )))))

Kim? Mən? :blink: Yazıq mən :blushL:

Yaddaşımın güclülüyündən unutmuşam hansı kitab idi,deyəsən Günahşünaslıq ya nəsə Əli Şəriətinin əsərlərinin birində İslamdakı mərasimlərin,xüsusi günlərin tarixinın islamdan öncəki tarixə getməsi barədə,yəni Rəsulullah (s) adət-ənənələrin adını,vaxtını bir növ saxladı amma mahiyyətini dəyişdi,təbii ki,Allahın məsləhəti ilə,,,bu da kitabda çox gözəl izah olunub Rəsul (s) nədən,niyə belə etdi,yəni insanların psixologiyası qəflətən olan dəyişikliyi qəbul edə bilmir,amma bu proses təcridən edilsə,o zaman nəticə də müsbət olar.
Kitabı yadıma salıb o hissəni copy-past edərəm ki,daha gözəl anlaşılsın))

#42755 Hicab Şəhidi

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 18:05 в Ümumislam mövzular

Bu hekayəni saytlarda oxumuşdum,indiyədək elə bilirdim ki,sadəcə olaraq hekayədir,amma bu yaxınlarda qəzetlərin birində oxuyanda elə bildim realda olmu. bir hadisədir,hər-halda məktəblərdəki hicabla bağlı ilişkiləri nəzərə alsaq bu hekayə yaxın zamanın vədidir.
Tem bolee dinimizi artıq o dərəcədə sıxışdırıblar ki,axırıncı olaylardan sonra bunu da gözləmək olar...

#42753 Filankəs haradadır?

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 17:59 в Дискуссии на общие темы

Bəndə, bacı, sənin yazılarını oxumaq həmişə maraqlıdı. Aktiv olmanı istəyərdim.

Çox sağ ol canulkam,vaxtında ooo qədər boş-boğazlıq eləmişəm ki,uje yorulmuşam)))indi sənin maraqlı postlarını oxuyub feyziyab olmaqla məşğulam :P :flowers1:

man momina bacidan otru darixmisham :wacko:

:lol: :gai: :rose:

#42749 Хочу купить компютер | Kompüter almaq istəyirəm

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 17:52 в Information Technology

Notebook istəyirəm :flowers1:

Komp.-ı alanda notebook alacaqdım,amma qoymadılar,ooo qədər pislədilər ki,gözüm qala-qala personalnıy alası oldum (((
Amma özümə söz vermişəm,tay heş kəsə qulaq asmayajam,inşəAllah notebook almaq istəyirəm,seçimimi etməkdə də Həsənağa qardaşım söz verib,özü seçəcək :wacko:

#42748 Zarafat

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 17:44 в Дискуссии на общие темы

Zarafatdan demişkən bir lətifə yadıma düşdü )))

Deyir iki nəfər tələbə imtahan verir,biri o birinə deyir ki,cavablar çıxanda mənimkiləri də zəng vurub mənə deyərsən,amma işdi telefonu mən götürməsəm evdəkilərlə mənə çatdırarsan,amma bu şəkildə,demək əgər 1 dənə səhvim olsa deyirsən ki,Əbu Bəkrdən filankəsə salam var,əgər 2 səhvim olsa deyərsən Ömərdən filankəsə salam var,əgər 3 səhvim olsa deyərsən Osmandan filankəsə salam var,yoox əgər 4 səhvim olsa onda deyərsən Əlidən filankəsə salam var.
İmtahanların cavabı çıxır,dostu zəng vurur ki cavabları desin,telefonu evdəkilərdən biri götürdüyü üçün qayıdıb nəticələri bu şəkildə deyir: Ümməti İslamdan filankəsə salam var ))))

#42745 Sual-Cavab

Отправлено автор: Bəndə 11 марта 2010 - 17:26 в Ümumislam mövzular

Qəbirlərin üstündə şam yandırmaq nə dərəcədə düzgündür?

Baxır nə niyyətlə yandırırsız?

Mən yandırmamışam heç vaxt, qəbristanlıqda görürəm gedəndə. Bir az maraqlı gəldi mənə, mənə elə gəldi bu daha çox xaçpərəstlərə aiddir. Dəqiq bilmək istəyirdim bizim dində varmı? Hansı niyyətlə yandırmaq olar? Savabdirmi?

Sağol ee bacı,elə məni də maraqlandırır bu "qlobalnıy" məsələ :flowers1: )))
Özü də qəbirstanlıqda yox ee şəxsən özüm imamzadələrin birində belə bir "ritualın" şahidi olmuşam )))
Orada xüsusi bir çaxça kimi yer var,məhz şam yandırmaq üçün,,,mənasını mən də bilmək istərdim,zaranee ispasibo )))

#42114 Suala sualla cavab veririk?!

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 15:57 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Getdikcə bu mövzu daha çox marağımı cəlb edir, sizin necə?

A bajjı sənə bu mövzuda marağlı gələn nədi ki? :)
Olmaya Saqi_73 qardaşın sonsuz sualları?? :)

#42111 Qurani-Kərimə aid sual-cavab

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 15:53 в Qur'an və onun təfsiri

burda bilmediyiniz weyleri soruwursuz..yoxsa bilib kimise yoxlayirsuz?menim meselem bilmediyim bir cox weyden birini soruwmaq isteyirem.olar?

Yaxşı fikirdir,.amma deyəsən burda sualı verən elə cavabını da bilir :)
Amma məhz sırf Qurana aid sualları verib cavabını almaq üçün mövzu açılsa əla olar,mənim də kəəəlan sualım var :) Quranı hər-dəfə oxuyarkan yaranan sualları bir kağıza qeyd eləmişəm,amma vaxt olmur ki,oturub təfsirlərdə axtarasan onu.
Forum vasitəsi ilə cavablanma olsaydı gözəl olardı :)

#42107 8 mart qadinlar gunu.

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 15:46 в Поздравления

Tam Səmimi olaraq deyirəm ki,bu ilki təbriklərin həddi-hüdudu yoxdur :)
Amma bu günki bayrama olan münasibətim təkcə fikirlərimlə sözdə deyil əməldə də olduğundan,Əlhəmdulillah irəliləyiş var :)
Təbrik edərkən 8 martla yox,qarşıdakı bayramların münasibətiylə təbrik almışam))))
İndi 10000% əminəm ki,yetər ki,sən istə,o zaman Allahın köməkliyi ilə hər şey sən istədiyin tək olacaq! :)

#42079 8 mart qadinlar gunu.

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 14:42 в Поздравления

http://deyerler.org/...nlar-ggngv.html
Bu da bir müsəlman xanımının baxışı. Hörmətlə.....

Bu gün nənəmi təbrik elədim. "Təbrik edirəm, bayramın mübarək" - mən, nənəm: "sağol bala, neçə belə bayramlara çıxasan" :P)
Peşman oldum))

Halal olsun bacıma bu gözəl məqaləyə görə :gizildish:
Sizə də Şair qardaş bura yerləşdirdiyinizə görə :blink:

#42062 Zarafat

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 12:54 в Дискуссии на общие темы

"Həddindən artıq zarafat edən kəs əbləhdir!" İmam Əli (ə.s)

#42061 Какая система у нас на компьютере? Hansı əməliyyat sistemind...

Отправлено автор: Bəndə 08 марта 2010 - 12:44 в Information Technology

Windows XP SP2

#41830 Девет (или как мы это делаем)

Отправлено автор: Bəndə 06 марта 2010 - 13:04 в Дискуссии на общие темы

Buna benzer movzu oldugu halda, elageli bolmenin moderatoru movzulari birleshdire biler eslinde.

Думаю девет может делать..каждый. Каждый, кто уверен, что его слова не расходятся с мыслями, чувствами и поступками. Чтобы не возникало абсолютно травиальных ситуаций, когда люди приходят в ту или иную религию \ идеологию на примере, скажем уверенного в своих речах человека, а потом..поступки этого же человека их резко отталкивают.

Скажете, здесь сработает эффект сравнительного отбора, но только подумайте, КАКАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ и ТЯЖЕСТЬ ляжет на плечи человека, из-за поступков которого люди отварачиваются от Прекрасного.

Все ли понимают это?

Видите Ahmadiyyə baccıı,каждый, но...siz sadaladığınız xüsusiyyətlər каждый- da olmadığı üçün,dəvət не каждый может сделать)))

#41820 Suala sualla cavab veririk?!

Отправлено автор: Bəndə 06 марта 2010 - 12:09 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Vaaay,yəhudilərin oyununu oynuyursuz???? :rolleyes:

Oynayanlar Yəhudidirki? Şiələrə niyə elə söz deyirsiniz? Biz axı Sizi də dua eləmişdik, budur onun qarşılığı? Niki dəyişmisiniz elə bilirsiniz ki, xəbərimiz yoxdur?  :blushL:

Bağışlayın,siz hansı qəzetdə işləyirsiz??)))

Bunuçün beyəm qəzetdə işləmək lazımdır? Ya qəzetdə işləyənlər bu qədər sual verir? Bu qədər sual verirəmsə, işimi atım, gedim qəzetdə işləyim? Sizcə bu düz olar? Qəzetdə işləmək nəyimə lazımdırki? :flowers1:

Bəs bu qədər sual verməniz neyə lazımdır ki??)))

Рейтинг@Mail.ru