Перейти к содержимому

Публикации vvv

45 публикаций создано vvv (учитываются публикации только с 17-апреля 23)

#35717 Отращивание бороды-обязанность мусульманина

Отправлено автор: vvv 04 февраля 2010 - 17:28 в Общеисламские темы

подари мне фотки своих махрамов ,обещаю беречь..а ты пообещай ревновать

ты уже нюх теряешь...а подарки для тебя будут,только надо встретится

)))9-ый микрорайон .перед рестораном Узеир.приходи когда сможешь ,тока предупреди о времени..и заранее скажи сколько уголовников с тобой придут чтобы я заранее знал сколько надо будет в ментуре им платить и кому звонить.

завтра,в 3

#35508 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 03 февраля 2010 - 17:42 в Şiə-sünni dialoqu

mən də etibarlı adamam,sənə nəsə desəm inanacagsan?

Adam bir şey deyəndə və ya yazanda, düşünməlidi. Deyəsən tərəfini saxladığın, bəlkə də üzvü olduğun məzhəbin nümayəndəsi kimi səndə də məntiq haramdır. Düşünmək sizin məzhəbdə yoxdu?

1. Onu sən deyirsən ki, etibarlı adamsan! Mən ki səni tanımıram, hardan bilim ki, sən etibarlı adamsan?

2. Mən etibarlı adamlar deyəndə, sınanmışlardan və savadlı qardaşlardan danışıram. Sən sınanmamısan və savadın da hələ ki görünmür.

3. Etibarlı ola bilərsən, bunu inkar etmirəm. Amma bunu sən yox, başqası deməli idi! Burda artıq təkəbbürlüyə yol verdin. Şeytan (iblis) təkəbbürlük etdiyinə görə cənnətdən cəhənnəmə vasil oldu.

mən sənə belə yazıram ki,sən başa düşəsən ki,belə əsas gətirmək olmaz.mən heç səni tanımıram,hələ galsın ki,tanışlarıvı

mənim etibarlı olduğum-olmadığımı məni tanıdığım adamlardan öyrənə bilərsən.lazım olsa calaşdıra bilərəm sizi...

bir də mövzudan kənar sual:özün özünü tərifləmək təkəbbürlüy sayılır?

Bəli! Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır!

bəzi kitablarda Həzrət Əlininin (A.r.o) özünü tərifləməsinə munasibətin necədir?

Sən və sənin kimilər öz batil və məntiqsiz suallarınızla adamı imandan çıxararsız!

Mən başa düşə bilmirəm, sən mənim yazdıqlarımı yaxından oxuyursan, yoxsa uzaqdan? Ağılnan oxuyursan, yoxsa ağılsız? Azərbaycan dilini bilirsən, yoxsa yox? Ay bala! Mən dedim axı: "Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır". İmam Əlinin (ə) tərifləri ona bəxş edilmiş üstünlüklərdir. Bu tərif ibadətli tərifdir. Hansı ki, burda Allahın nemətlərindən söhbət gedir.

Burda hava-həvəslə danışma. Əvvəl oxu, sonra fikirləş, cümlələri "rastamoşka" elə, sonra da yaz!

əgər bir sualnan imannan çixmagıvın təhlükəsi varsa,bu sənin üçün heç də yaxşı hal deyil!

səbrli ol,emosiyalarıvı kontrol elə,onlardan asılı olma.şeytan emosiyalarnan oynaya bilir!

bu ibadətli tərif nədir?və onun caiz olduğunun dəlilini qətir.
mən desəm ki,mən bir namaz qılıram ki,qəl görəsən,bu nə sayılır?

Əl-Maidə (Süfrə) surəsi, 55-ci ayə:
Sizin haminiz ancaq Allah, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər.

Bütün məzhəblər ruku halında zəkat verən şəxsin Əli (ə) olduğunu qeyd edirlər. Yəni bu məsələdə ixtilaf yoxdur. Bu hələ Allahın İmam Əli (ə) haqqında nazil etdiyi ayədir. Allahın ona verdiyi elmi, qüvvəti, şücaəti, mərdliyi, imanı və sairəni hələlik qoyuruq ir qırağa. İmam Əli (ə) ona bəxş edilən nemətlərlə tərifləyirdi özünü. Qıldığı və necə qıldığı namazla yox!

Hələ mən Peyğəmbərdən (s.a.a.s) olan hədisləri yazmıram.

ixtilaf deyəndə ki,bu düz tərcümə deyil axı.sən zəkatın hökmünü bilirsən?

bütün nemətləri insanlara Allah-Təalə verir.hər nemət sahibi özünü tərifliyə bilər?

#35445 Отращивание бороды-обязанность мусульманина

Отправлено автор: vvv 03 февраля 2010 - 11:14 в Общеисламские темы

подари мне фотки своих махрамов ,обещаю беречь..а ты пообещай ревновать

ты уже нюх теряешь...а подарки для тебя будут,только надо встретится

#35319 Отращивание бороды-обязанность мусульманина

Отправлено автор: vvv 02 февраля 2010 - 17:34 в Общеисламские темы

вы,ребята,поменьше на мужиков заглядываитесь...

Мужики должны выглядеть по-мужски, а не как клоуны. Еврей собственной персоны - длинные волосы и короткие брюки (бриджы):

Изображение

Это случайно не из ваших "эхи"? Походите однако ...

...даже фотки держите?!будте осторожны,жена этого еврея может приревновать...

#35192 Отращивание бороды-обязанность мусульманина

Отправлено автор: vvv 01 февраля 2010 - 17:38 в Общеисламские темы

Вообще то,борода должна расти и расти,но она не вырастит на 10 метров,

да должен расти. муслим, но не должен быть похож на козла.молодой человек с такой бородой не думаю, что заинтересует каково то не мусулманина и может сделать дават к Исламу, потому что когда смотришь на такова мусульманина тебе не хочется стат таким мусульманином каким он.

точно тогда борода похожа на лопатку:)

В редакторе есть функция транслит. Пользуйтесь ею.
10% за латиницу на русском.

Да брат прав борода это ваджиб

опять 25!пишут что попало....

А что по вашему "попало"? Что есть правильно?

обратите внимание на фотки Хаттаба...нет не доисламского а того который воевал в Чечне...обратите внимание на его кудри.к чему я веду...
щетина должна быть на лице мужчины.если хошь отрастить бороду пожалуста..длиною в кулак....сожмите четыре пальца в кулак и приставьте к подбородку ...это в народе называется четыре пальца.
если хочешь отрастить ещё длинее то у тебя на голове должна быть аммаме ,говорящая о том что ты алим.
если ты не алим но хошь отрастить длинную бороду то будь любезен отрасти и волосы до плеч.
вот это и есть сунна
что касается усов ,то они должны подстригаться а не стричь до гола...подстригаться во избежание попадания их в рот.
а то развелись отморозки с бородой до пупка ,без усов и причёской"полубокс"
подстричь бы косички иудеев то они ни чем бы от них не отличались бы.
как то христианка мне показала на одного из них и сказала...."неужели ваш Мухаммед так и выглядел?"

вы,ребята,поменьше на мужиков заглядываитесь...

#35101 О правильности шиитского ритуала омовения

Отправлено автор: vvv 01 февраля 2010 - 09:14 в Суннито-шиитский диалог

[size=4]Во имя Аллаха, Всемилостивого, Всемилосердного

Одним из различий в ритуальной области фикха между шиитским и суннитским направлениями Ислама является вопрос о совершении малого омовения (вуду), требуемого перед молитвой (намазом). В частности, правоведы ахл-ус-сунна считают недозволенным обтирание ног (при этом дозволяя совершать обтирание поверх обуви и носков, что считается шиитами позднейшим нововведением). Шиитские же правоведы полагают обтирание (масх) не только дозволенным, но и единственно верным способом завершения ритуала малого омовения, находящимся в соответствии с кораническим аятом 6 суры номер 5 ( «Аль-Маида»), который переводится так:

«О, вы, которые уверовали, когда встаете на молитву, то омывайте ваши лица и руки до локтей, и обтирайте ваши головы и ноги до щиколоток…» (Коран, 5:6).

здесь все ясно написано.надо протереть всю территорию,считающуюся головои и всю ступню до щиколотки.так и делаем...

#35006 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 31 января 2010 - 09:47 в Şiə-sünni dialoqu

mövzunu açmısız,deyirsiz ibn abdul-Vəhhab "vəhhabiliyi" yaradıb,"vəhhabiliy" də yaxşı şey deyil.deyəndə ki,dediyivizi subut eliyin bir-bir aradan çıxırsız.qadınları nəzərdə tutmuram,kişiyə belə hərəkət yaraşmaz!!!
indi mən durum deyim ki,misal üçün,Kuleyni yaxşı adam olmayıb,küfr edib,ona görə ki,mənim və 5 nəfər tanıdığım uşagların onun priçeskası xoşumuza gəlməyib!bu söhbət deyil ki!deyəcəysiz sözüvü əsaslandır mən də cırım aradan,oldum fufloşnik...dediyimiz sözlərlə,inşaAllah,Allah-Təalənın qarşısında duraceyik

#34876 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 30 января 2010 - 02:16 в Şiə-sünni dialoqu

vvv kefsən sən.Nə yaxşıki, forumdasan.İşdə qanım qaralan kimi saytı açıb sənin cavablarını oxuyuram,və məni o dəqiqə gülmək tutur,və problemlər yaddan çıxır.
Əvvala yadında saxla ki,NƏZRƏT ƏLİ ALLAHIN ona verdiyi nemətlərdən danışırdı Çünki Quran bizə belə buyurur.Bu məsələni başqa mövzuda araşdırarıq.Hələlik sən məni çox gözəl başa düşdün.
Sonrası sən niyə Həzrət ƏLİni özünə nisbət verirsən,Sən yaxsısı budur Yeziddən,Müaviyyədən,Mərvandan,İbn Teymiyyədən,Əbdülvahabdan dərs al,Ən yaxşı halda Osman ,Ömər,Əbu-bəkr,
Sizlər İmamları özünüzə höccət saymırsız,amma lazım olanda ağzınız köpüşkələnə-köpüşkələnə onların əməllərin müzakirə edirsiz.

ümumiyyətlə,forum özü gülməli forumdur.düzdü,ağlamalı yerləri də var,baxır tamaşaçıya...

mən Ekspert_1982 sual vermişəm və onun şəxsi fikirini bilmək istəyirdim.başqa məsələləri də araşdirariq,imkan daxilində.

dərs almag fikrinə düşsəm təbii ki,sənin məsləhətivə ehtiyacım olmayacaq

Adama deyərlər forum gülməlidir,nə itin azıb burda.
Əlbətdəki mənim başqa işim yoxdur ki,sənə məsləhətdə verim.?!Sadəcə məsləhət alacağın munafiq və nasibilərin adların yadlna salmışam.
Elmin var bir şey yaz biz də oxuyaq.Yoxdursa ..........

mən də gəlirəm gülürəm problemlər yaddan çıxır.

sən nə əziyyət çek məsləhət ver,nə yada sal,nə də ki başqa bir xidmət göstər.ehtiyac yoxdur...

bu "Vəhabilik" adında yalanı atıblar ortalığa camaatmız da nə eşidir inanır.kimdən soruşursan ki ibn abdul-Wəhhab nəsə pis bir şey yazıb,məlum olur ki heç kitabını da oxumayıblar,bilməyib danışırlar

Əbdülvahab yaxşı olubsa,onda vəhhabi sözü səni və sənin kimiləri niyə qıcıqlandırır???Necə deyərlər soğan yeməmisən,,,Bəlkə də əcdadlarınız yeyib özü də Abu hüreyrənin reklam elədiyi soğandan.Ay yazzıq sənin problemlərin vəhhabiliyi qəbul elədiyin gündən başlayıb və qiyamətə və ondan sonraya qədər səninlədir.Ay özündən razı təkəbbür qağarcığı ,mən sənə yox, Allah Təbarək Taala qarşısında borcumu yerinə yetirirəm.Sən sə get abdülvahabın kitabın lap əzbər öyrən,gecə yatanda kitabın qucaqla yat.İstəsən onun sənə şəkilin də göndərim ki,qiyamətdə onu tanıyıb yanında olasan!

heç nəyə gıcığlanmıram,millətin bilməyib danışmağları bir az narahat eliyir,gabagda cavab vermək var...

mən nəgədər də yazıg olsam sənnən yazıg olmaram,meyvə-tərəvəzdən danışırsan elə bilirsən ki,Allahın garşısında borcuvu verirsən...sən bilirsən vəhhabiliy nədir?

lazımsız məsləhətlər üzrə baş məsləhətçim olmusan...

#34740 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 28 января 2010 - 17:42 в Şiə-sünni dialoqu

vvv kefsən sən.Nə yaxşıki, forumdasan.İşdə qanım qaralan kimi saytı açıb sənin cavablarını oxuyuram,və məni o dəqiqə gülmək tutur,və problemlər yaddan çıxır.
Əvvala yadında saxla ki,NƏZRƏT ƏLİ ALLAHIN ona verdiyi nemətlərdən danışırdı Çünki Quran bizə belə buyurur.Bu məsələni başqa mövzuda araşdırarıq.Hələlik sən məni çox gözəl başa düşdün.
Sonrası sən niyə Həzrət ƏLİni özünə nisbət verirsən,Sən yaxsısı budur Yeziddən,Müaviyyədən,Mərvandan,İbn Teymiyyədən,Əbdülvahabdan dərs al,Ən yaxşı halda Osman ,Ömər,Əbu-bəkr,
Sizlər İmamları özünüzə höccət saymırsız,amma lazım olanda ağzınız köpüşkələnə-köpüşkələnə onların əməllərin müzakirə edirsiz.

ümumiyyətlə,forum özü gülməli forumdur.düzdü,ağlamalı yerləri də var,baxır tamaşaçıya...

mən Ekspert_1982 sual vermişəm və onun şəxsi fikirini bilmək istəyirdim.başqa məsələləri də araşdirariq,imkan daxilində.

Adama deyərlər forum gülməlidir,nə itin azıb burda.
Əlbətdəki mənim başqa işim yoxdur ki,sənə məsləhətdə verim.?!Sadəcə məsləhət alacağın munafiq və nasibilərin adların yadlna salmışam.
Elmin var bir şey yaz biz də oxuyaq.Yoxdursa ..........

mən də gəlirəm gülürəm problemlər yaddan çıxır.

sən nə əziyyət çek məsləhət ver,nə yada sal,nə də ki başqa bir xidmət göstər.ehtiyac yoxdur...

bu "Vəhabilik" adında yalanı atıblar ortalığa camaatmız da nə eşidir inanır.kimdən soruşursan ki ibn abdul-Wəhhab nəsə pis bir şey yazıb,məlum olur ki heç kitabını da oxumayıblar,bilməyib danışırlar

#34730 Достоинства Умара ибн Хаттаба

Отправлено автор: vvv 28 января 2010 - 17:00 в Суннито-шиитский диалог

Достоинств очень много, можно написать о:

1. Желание убить Пророка(саас)
2. Отсутсвие знаний
3. Отсутствие веры
4. Отсутсвие любви к Пророку(саас) и его домочадцам
5. Участие в убийстве дочери Пророка(саас)
6. Гонение мусульман
7. Намаз у реки, которое после первого раза превратилось в привычку и т.д
8. Усиление налога джизья и отказ в принятие Исламе большому количеству пленных, что бы джизья не прекращала пополнение казны?

Но больше всего хотелось бы обратить внимание на схожесть Умара ибн Хатаба с Иблисом

Всем известно что гипотеза, догадка, предположение не приемлимы и явялются запретными в Исламе. Аллах указывает в Коране(10:36):"И бoльшинcтвo иx cлeдyeт тoлькo зa пpeдпoлoжeниями. Beдь пpeдпoлoжeниe ни в чeм нe избaвляeт oт иcтины. Пoиcтинe, Aллax знaeт тo, чтo oни дeлaют!"

Сатан был первы кто использовал на практике гийяс и не поклонился Адаму(а), предпологая что он лучше Адама(а) так создан из огня, а Адам(а) из глины (тины).

Тот же процесс наблюдается с Теравих намазом.

Умар также использовал гийяс на практике, предположив что совершать Теравих намаз лучше вместе с народом чем индивидуально дома. Данное предположение точно также противоречит указаниям Пророка(саас) (может кто-то и считает Умара более проинформированным чем Пророка(саас), но только не мусульмане), как и предположения Сатаны в результате которых от не подчинился слову Аллаха(СвТ) и не поклонился Адаму(а). В результате данное действие стало не только достоинством Умара а также получило широкое распространие среди его последователей.

Но последовтели на этом не остановились, так же как и не остановились последователи Сатаны в активном распространение его дела.

Второе предположение, которое противоречит сунне Пророка(саас). Пророк Мухамед(саас) "хотел" что бы после его кончины умма совершала молитву Таджауд общественно в мечете. Это очередная ложь на Пророка(саас) со стороны салафитов, насибитов и вахабитов. Не было и нет указа со стороны Аллаха (СвТ) и его Посланника (саас) что бы народ после кончины Посланника(саас) Аллаха совершал Таджауд общественно в мечете! Что остановливало Пророка(саас) что бы это делали до его смерти и с ним вместе?

Если говоритт о достоинствах Умара можно указать и то что как он радовался своему нововвдению (бида) когда указал народу совершать Теравих намаз вместе в течение 3-х дней после иша молитвы.

А что стоит его не подчинению словам Пророка(саас) когда был приказ принеси бумагу, или последовать в поход под командованием Усамы, либо не сидеть в шатре при Ухуде а вовевать на ряду с другим мусульманами.

Где хотя бы одна книга написанная Умаром, где хотя бы одна битва в которой он сражался, где имя хотя бы одного араба кяфира который бы назвал Умара своим кровным врагом за то, что он убил кого-то из его рода? Где хотя бы одно достоинство Умара, крое тех когда он сомневался в своей вере, сомневался в Пророке(саас), помогал евреям, убивал детей и женщин?

получается,что Имам Али(р.а) жил под предводительством человека,схожего с иблисом?

Имам Али (а) как Вы сказали был имамом, тоесть руководителем и он не жил ни под чьим предводительством или руководством. Это они жили под его руководством и всегда, когда попадали в затруднение звали его на помощь.

халиф подчиняется человеку,ниже по статусу,в свою очередь Али(р.а) периодически помогает врагу Аллаха-Тааля и Посланника(с.а.в с)?абсурд какои-то...

Али (а) был имамом. Выше имамата статуса нет. А халифата в исламе нет, а конкретно Омар захватчик и Али никак (даже если бы был ниже по статусу) не мог подчиняться ему.
Али помогал не Омару, врагу Аллаха, а мусульманам. Если бы Али не помогал Омару, то тот бы выносил неправильные решения, из-за которых бы страдали мусульмане. Али будучи имамом народа обязан был помогать им.

а разве Али(р.а) сам небыл халифом?в исламе президент бывает?

каким мусульманам помогал Али(р.а)тем,которые отвернулись от него не послушав Посланника(с.а в с)?

#34281 Достоинства Умара ибн Хаттаба

Отправлено автор: vvv 26 января 2010 - 11:39 в Суннито-шиитский диалог

2. Отсутсвие знаний
3. Отсутствие веры
6. Гонение мусульман
8. Усиление налога джизья и отказ в принятие Исламе большому количеству пленных, что бы джизья не прекращала пополнение казны?

Но больше всего хотелось бы обратить внимание на схожесть Умара ибн Хатаба с Иблисом

Всем известно что гипотеза, догадка, предположение не приемлимы и явялются запретными в Исламе. Аллах указывает в Коране(10:36):"И бoльшинcтвo иx cлeдyeт тoлькo зa пpeдпoлoжeниями. Beдь пpeдпoлoжeниe ни в чeм нe избaвляeт oт иcтины. Пoиcтинe, Aллax знaeт тo, чтo oни дeлaют!"

Сатан был первы кто использовал на практике гийяс и не поклонился Адаму(а), предпологая что он лучше Адама(а) так создан из огня, а Адам(а) из глины (тины).

Умар также использовал гийяс на практике, предположив что совершать Теравих намаз лучше вместе с народом чем индивидуально дома. Данное предположение точно также противоречит указаниям Пророка(саас) (может кто-то и считает Умара более проинформированным чем Пророка(саас), но только не мусульмане), как и предположения Сатаны в результате которых от не подчинился слову Аллаха(СвТ) и не поклонился Адаму(а). В результате данное действие стало не только достоинством Умара а также получило широкое распространие среди его последователей.

Но последовтели на этом не остановились, так же как и не остановились последователи Сатаны в активном распространение его дела.

Второе предположение, которое противоречит сунне Пророка(саас). Пророк Мухамед(саас) "хотел" что бы после его кончины умма совершала молитву Таджауд общественно в мечете. Это очередная ложь на Пророка(саас) со стороны салафитов, насибитов и вахабитов. Не было и нет указа со стороны Аллаха (СвТ) и его Посланника (саас) что бы народ после кончины Посланника(саас) Аллаха совершал Таджауд общественно в мечете! Что остановливало Пророка(саас) что бы это делали до его смерти и с ним вместе?

Если говоритт о достоинствах Умара можно указать и то что как он радовался своему нововвдению (бида) когда указал народу совершать Теравих намаз вместе в течение 3-х дней после иша молитвы.

А что стоит его не подчинению словам Пророка(саас) когда был приказ принеси бумагу, или последовать в поход под командованием Усамы, либо не сидеть в шатре при Ухуде а вовевать на ряду с другим мусульманами.

Где хотя бы одна книга написанная Умаром, где хотя бы одна битва в которой он сражался, где имя хотя бы одного араба кяфира который бы назвал Умара своим кровным врагом за то, что он убил кого-то из его рода? Где хотя бы одно достоинство Умара, крое тех когда он сомневался в своей вере, сомневался в Пророке(саас), помогал евреям, убивал детей и женщин?

получается,что Имам Али(р.а) жил под предводительством человека,схожего с иблисом?

Имам Али (а) как Вы сказали был имамом, тоесть руководителем и он не жил ни под чьим предводительством или руководством. Это они жили под его руководством и всегда, когда попадали в затруднение звали его на помощь.

халиф подчиняется человеку,ниже по статусу,в свою очередь Али(р.а) периодически помогает врагу Аллаха-Тааля и Посланника(с.а.в с)?абсурд какои-то...

#34273 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 26 января 2010 - 11:18 в Şiə-sünni dialoqu

Adam bir şey deyəndə və ya yazanda, düşünməlidi. Deyəsən tərəfini saxladığın, bəlkə də üzvü olduğun məzhəbin nümayəndəsi kimi səndə də məntiq haramdır. Düşünmək sizin məzhəbdə yoxdu?

1. Onu sən deyirsən ki, etibarlı adamsan! Mən ki səni tanımıram, hardan bilim ki, sən etibarlı adamsan?

2. Mən etibarlı adamlar deyəndə, sınanmışlardan və savadlı qardaşlardan danışıram. Sən sınanmamısan və savadın da hələ ki görünmür.

3. Etibarlı ola bilərsən, bunu inkar etmirəm. Amma bunu sən yox, başqası deməli idi! Burda artıq təkəbbürlüyə yol verdin. Şeytan (iblis) təkəbbürlük etdiyinə görə cənnətdən cəhənnəmə vasil oldu.

mən sənə belə yazıram ki,sən başa düşəsən ki,belə əsas gətirmək olmaz.mən heç səni tanımıram,hələ galsın ki,tanışlarıvı

mənim etibarlı olduğum-olmadığımı məni tanıdığım adamlardan öyrənə bilərsən.lazım olsa calaşdıra bilərəm sizi...

bəzi kitablarda Həzrət Əlininin (A.r.o) özünü tərifləməsinə munasibətin necədir?

Sən və sənin kimilər öz batil və məntiqsiz suallarınızla adamı imandan çıxararsız!

Mən başa düşə bilmirəm, sən mənim yazdıqlarımı yaxından oxuyursan, yoxsa uzaqdan? Ağılnan oxuyursan, yoxsa ağılsız? Azərbaycan dilini bilirsən, yoxsa yox? Ay bala! Mən dedim axı: "Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır". İmam Əlinin (ə) tərifləri ona bəxş edilmiş üstünlüklərdir. Bu tərif ibadətli tərifdir. Hansı ki, burda Allahın nemətlərindən söhbət gedir.

Burda hava-həvəslə danışma. Əvvəl oxu, sonra fikirləş, cümlələri "rastamoşka" elə, sonra da yaz!

əgər bir sualnan imannan çixmagıvın təhlükəsi varsa,bu sənin üçün heç də yaxşı hal deyil!

səbrli ol,emosiyalarıvı kontrol elə,onlardan asılı olma.şeytan emosiyalarnan oynaya bilir!

bu ibadətli tərif nədir?və onun caiz olduğunun dəlilini qətir.
mən desəm ki,mən bir namaz qılıram ki,qəl görəsən,bu nə sayılır?

#34264 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 26 января 2010 - 09:57 в Şiə-sünni dialoqu

#34118 Достоинства Умара ибн Хаттаба

Отправлено автор: vvv 25 января 2010 - 14:41 в Суннито-шиитский диалог

2. Отсутсвие знаний
3. Отсутствие веры
6. Гонение мусульман

#34028 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 24 января 2010 - 16:30 в Şiə-sünni dialoqu

#33423 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 21 января 2010 - 17:42 в Şiə-sünni dialoqu

#33231 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 20 января 2010 - 11:46 в Şiə-sünni dialoqu

sənin öz nöqteyi nəzərin yoxdur?yoxsa sən bu kitabı heç oxumamısan, kiminsə dilinnən deyirsen ki düz deyil?

Mən öz nöqteyi-nəzərimi yazanda, sən qarnını tutub "gülməkdən cırıldın". Nə qədər çalışıram iynə-sap tapa bilmirəm!

lap məktəb illəri yadıma düşdü,1-ci 2-ci siniflər...

sənin öz nöqteyi nəzərin yoxdur?yoxsa sən bu kitabı heç oxumamısan, kiminsə dilinnən deyirsen ki düz deyil?

Mən öz nöqteyi-nəzərimi yazanda, sən qarnını tutub "gülməkdən cırıldın". Nə qədər çalışıram iynə-sap tapa bilmirəm!

Əsas məsələlərdən biri də odur ki, Abdulvahhab kitabında 1 mənaya gəlib çatır: "Bizdən (yəni vəhhabilik) başqası kafirdir, ölümə məhkumdu".

Mənə bir şey maraqlıdı! Dövrünün 800 aliminin siyahısında, bu "ağıllı" adam, dəhşətli dərəcədə "islamı sevən" insan niyə yoxdu. Halbuki, Atası Vahhab və qardaşı Süleymanın adı o siyahıdadı. Niyə???

oxumamısan de oxumamışam,səni nə asan var nə də kəsən

Əvvəla sənin neçənci sinifdə oxumağıvı bilmirəm! Sonra isə etdiyin söhbətin cavabı 1-ci və 2-ci sinifin səviyəsində olduğuna görə yadıva köhnə illərin düşür!

Eyni zamanda yaxşı ki, sən məni tanımırsan! Tanısan asıb-kəsməkdən danışmarsan!

Sonda onu da deyim ki, Abdulvahhabla bağlı verdiyim sualın cavabını tapdın? Fırlatmadan cavab istəyirəm.....

sən mənə konkret cavab ver,bu kitabı oxumusan ya yox?

inşaallah,bu məsələni bağlayag,keçərik başqa suallara...

Bilmək istəyirsənsə, oxumamışam və hələ ki, oxumaq fikrində deyiləm! Çünki hələ daha vacib kitablar var. İnşaalah səni də tanış eliyərəm! Tələsmə! Qardaşlardan eşitdiklərimi, gördüklərimi və şahidi olduğum şeyləri yazmışam.

Bağla deyirsən bağlayaq. Sual istəyirsən? Onu da təşkil eliyərik.....

bax,bu başqa məsələ.bu kitabı oxumayana qədər M.ibn-abdulWahhabın əqidəsini muzakirə edə bilməyəcəksən.yaxşı olar ki,bu söhbətə girişməyəsən.

eşitməyə galsa,mən o qədər şey eşitmişəm...

Baxır eşitdiyin mənbəyə. Səni bilmirəm, mən etibarlı qardaşlardan eşitmişəm!

#32875 Достоинства Умара ибн Хаттаба

Отправлено автор: vvv 18 января 2010 - 12:13 в Суннито-шиитский диалог

http://www.islamhouse.com/p/68484

#32720 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 17 января 2010 - 16:47 в Şiə-sünni dialoqu

vvv, neçə səhifədir ki, gəlib burda öz ürək sözlərini yazıram. Ürəyin belə doludursa, ilk səhifələrdə gətirdiyim sitatlara cavab ver. Əks halda bir moder olaraq öz vəzifələrimi icra edəcəm. Bu eləcə də hamıya aiddir!

"Tövhid" kitabınnan deyirsənsə,başlıgları yaz tapıb oxuya bilim

#32697 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 17 января 2010 - 14:08 в Şiə-sünni dialoqu

Əsas məsələlərdən biri də odur ki, Abdulvahhab kitabında 1 mənaya gəlib çatır: "Bizdən (yəni vəhhabilik) başqası kafirdir, ölümə məhkumdu".

Mənə bir şey maraqlıdı! Dövrünün 800 aliminin siyahısında, bu "ağıllı" adam, dəhşətli dərəcədə "islamı sevən" insan niyə yoxdu. Halbuki, Atası Vahhab və qardaşı Süleymanın adı o siyahıdadı. Niyə???

Əvvəla sənin neçənci sinifdə oxumağıvı bilmirəm! Sonra isə etdiyin söhbətin cavabı 1-ci və 2-ci sinifin səviyəsində olduğuna görə yadıva köhnə illərin düşür!

Sonda onu da deyim ki, Abdulvahhabla bağlı verdiyim sualın cavabını tapdın? Fırlatmadan cavab istəyirəm.....

Bilmək istəyirsənsə, oxumamışam və hələ ki, oxumaq fikrində deyiləm! Çünki hələ daha vacib kitablar var. İnşaalah səni də tanış eliyərəm! Tələsmə! Qardaşlardan eşitdiklərimi, gördüklərimi və şahidi olduğum şeyləri yazmışam.

Bağla deyirsən bağlayaq. Sual istəyirsən? Onu da təşkil eliyərik.....

bax,bu başqa məsələ.bu kitabı oxumayana qədər M.ibn-abdulWahhabın əqidəsini muzakirə edə bilməyəcəksən.yaxşı olar ki,bu söhbətə girişməyəsən.

eşitməyə galsa,mən o qədər şey eşitmişəm...

#31889 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 14 января 2010 - 17:03 в Şiə-sünni dialoqu

#31393 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 12 января 2010 - 17:28 в Şiə-sünni dialoqu

#30945 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: vvv 10 января 2010 - 17:27 в Şiə-sünni dialoqu

VVV

qaqaş sualuva cavab verildidə, men pul alan insanları tanıyıram, ozləri də dəfələrlə ağızlarından qaçırıblar. Qaldı ki yazmısan sroçnu pul lazimdi onun üçün də sənə ləzzətli təklif elədim. İndi özün götür qoy elə ......YOX əgər pul da istəmirsənsə ondan da üstün sənə yol deyim .....LƏBBEYK de keç ŞİƏ əqidəsinə haram puldan çəkin həmin o pulları Allah sənə halallıqla qismət eləsin.

qaqaş,sənin təklifin heç ləzzət eləmədi.tanıdığın pul alan insanlardan hər tərəfli öyrənib mənə desən ləzətti olar...

Türklər demişkən -----Al benden de bu kadar, İşine gelirse :whistling: ------
Sənə neçə dene :blink: exclusive təklif elədim bəyənmədin. İndi bax özün fikirləş.........

senden de bu kadar,300-400 söhbətinnən gaçdın...

#30944 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 10 января 2010 - 17:15 в Şiə-sünni dialoqu

sən sual işarəsini qörmürsən?mən fikirləşmirəm,sənə sual verirəm.bu kitabda "ağlın" nəyi dərk edə bilmir?

"Ağıllı". Görmə problemi deyəsən səndə var! Bu suala cavab vermişəm. Sənin üçün bir də təkrar yazıram:

Əlbəttə Allahın təkliyindən danışılan hər bir şeyə başımızın üstündə yer var. Amma burda məqsəd Allahın təkliyi deyil. Məqsəd ingilis casusu "Mister Hemfer"in yaradıcısı olduğu bidətçilik, yəni vəhhabilikdi! Məqsəd halalların haram bilinməsidi! Məqsəd İslamın parçalanmasıdır. Məqsəd müsəlmanın müsəlmanı qırmasıdır! Məqsəd qeyrətli İslam dininə biqeyrətçilik gətirməkdir! Məqsəd Peyğəmbər və onun Əhli Beytinin sadəcə və sadəcə adi insan olmasının təbliğatıdır!

Bəlkə indi də görmədin?

bax,yazırsan:filan başlıgda,filan nömrəli məsələ şəriətə ziddir və niyə...

lap sadə yazdım,çətin olsa da başa düşə biləsən

Cavab üçün bax -------- Sübhaninin cavabına! Əgər qane olmasan, sənin "MİSTER HEMFERİN XATİRƏLƏRİ"ndən 1-2 cümlə yazaram. Day sənsən də.....

#30473 Vəhabilik.

Отправлено автор: vvv 07 января 2010 - 17:18 в Şiə-sünni dialoqu

sən sual işarəsini qörmürsən?mən fikirləşmirəm,sənə sual verirəm.bu kitabda "ağlın" nəyi dərk edə bilmir?

"Ağıllı". Görmə problemi deyəsən səndə var! Bu suala cavab vermişəm. Sənin üçün bir də təkrar yazıram:

Əlbəttə Allahın təkliyindən danışılan hər bir şeyə başımızın üstündə yer var. Amma burda məqsəd Allahın təkliyi deyil. Məqsəd ingilis casusu "Mister Hemfer"in yaradıcısı olduğu bidətçilik, yəni vəhhabilikdi! Məqsəd halalların haram bilinməsidi! Məqsəd İslamın parçalanmasıdır. Məqsəd müsəlmanın müsəlmanı qırmasıdır! Məqsəd qeyrətli İslam dininə biqeyrətçilik gətirməkdir! Məqsəd Peyğəmbər və onun Əhli Beytinin sadəcə və sadəcə adi insan olmasının təbliğatıdır!

Bəlkə indi də görmədin?

bax,yazırsan:filan başlıgda,filan nömrəli məsələ şəriətə ziddir və niyə...

lap sadə yazdım,çətin olsa da başa düşə biləsən

Рейтинг@Mail.ru