Перейти к содержимому

Публикации Sunni

7 публикаций создано Sunni (учитываются публикации только с 21-апреля 23)

#11228 Kim Buxarini kafir adlandırdı?

Отправлено автор: Sunni 28 июня 2009 - 20:00 в Şiə-sünni dialoqu

Heç nə demirəm, sən bir tarix kitablarını oxu nəyin siyasi nəyin siyasi olmadığını bilərsən.Əhməd b Həmbəli niyə ölənə qədər həbs etdilər?Çünki dövlətin rəsmi məzhəbi mötəzilə idi.Onlar da Qurani Kərimi məxluq sayırdılar.Ahmad b.Hənbəl onlara qarşı getdiyinə görə onu həbs etdilər.İndi bu siyasi səbəb deyil?
İkincisi alimlər günahsız deyilki...Onların da xətaları olub.Klassik dövrdə təəssübkeşlik olub.İndi bu nəyi dəyişəcək ki?İndi mənim nə günahım varki hər hansı bir sünni alimi nəsə edib mən onun yükünü çəkməliyəm?Ondanda pisini sənin alimlərin edib(sənin bizim alim sözünü qəbul etmirəm sadəcə sənin məntiqinlə danışıram).
Bizim pisi yaxşıdan ayırmaq üçün ağlımız var.O dövrdə olub indiki dövrdə də inşallah olmaz.İstədiyim sadəcə budur.Təəssübkeşlik həmişə ümmətə ziyan vurub.Sadəcə tarixi yaxşı oxumaq lazımdır...

#11227 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Sunni 28 июня 2009 - 19:51 в Şiə-sünni dialoqu

Bir neçə sual vermək istəyirəm şiələrə.
Müşrik kimə deyilir?Hansı əməllərinə görə onlar müşrik idilər?
Bir də ki "İyyəkə nəbudu və iyyakə nəstəin"ayəsini siz necə başa düşürsünüz?

sən yaxşı olardı kı, o sualı özün özüvə verərdin !
yəni səndə maraq oyanmır ki,o boyda sizin " alimlər" sənin şirk saydığın məsələni caiz sayıblar,?
bunuynan belə Allahdanda kömək istə ki, sənə nəyin haqq və nəyin batil olduğunu göstərsin.

bu sualları sənin əqidə yoldaşıva verdım nədənsə firladdı mənim sözümü!
bu daki suallar

1.Sənə elə gəlmir ki, sən nəyin şirk nəyin iman olduğunu ibn kəsirdən yaxşı bilirsən ?
2.ibn kəsir bu əməli caiz saymaqnan müşrük saylır , yoxsakı cahil müsəlman ?

bu da kı alimlərivizin sözləri

http://313news.net/f...&...ost&p=10858

1)Mən nəyi şirk sayıramki?Sən məni məgər tanıyırsanki belə qəti qərar verirsən?
2)Mən sual verdim cavabın şiələrdən gözlədim.Sən gərək ya cavab verəydin ya da ki ondan da xeyirli olan susmağı tərcih edəydin.
3)Sualıma cavab versələr yaxşı olar.İnsan necə olur müşrik olur?Müşriklər hansı əməllərinə görə müşrik oldular.Birdəki dəlillərlə zəhmət olmasa.

#11021 «Fatimə mənim canımın bir parasıdır hər k...

Отправлено автор: Sunni 20 июня 2009 - 01:02 в Şiə-sünni dialoqu

Bir sual vermək istəyirəm.Xanım Fatimənin İslamda nə rolu var?O İslam üçün nə edib?Xahiş edirəm bilənlər yazsın!

#11020 Təvəssul və onun hokmləri

Отправлено автор: Sunni 20 июня 2009 - 00:57 в Şiə-sünni dialoqu

Bir neçə sual vermək istəyirəm şiələrə.
Müşrik kimə deyilir?Hansı əməllərinə görə onlar müşrik idilər?
Bir də ki "İyyəkə nəbudu və iyyakə nəstəin"ayəsini siz necə başa düşürsünüz?

#11019 Kim Buxarini kafir adlandırdı?

Отправлено автор: Sunni 20 июня 2009 - 00:51 в Şiə-sünni dialoqu

Burada qəribə heçnə yoxdur.O dövrdə alimlər arasındaki ixtilaflar təkfirə gətirib çıxartmışdır.Bunların siyasi səbəbləri də vardır.İndi bunu izhar etməklə sizin nə demək istədiyinizi anlamıram.Ona qalsa çox alimlər bir-birini təkfir edib.İndi biz də təkfir edək?Yoxsa həmən dövrə qayıdaq?Tarixi şəraiti nəzərə almayıb belə şeyləri gündəmə gətirmək çox kobud bir xətadır.
Əgər məqsəd fitnə salmaq və cahillərin qəlbinə şübhə salmaqdırsa o başqa məsələ.Cahil onsuzda şübhə içindədir.

#11018 Müxtəlif Əhli-Sünnə hədislərinə n...

Отправлено автор: Sunni 20 июня 2009 - 00:43 в Hədislər

Hədisi ozunudə sənətinida tapmışam :rolleyes:

Abu Xureyra neql edir:
Bir gün Cəbrail mələyi Peygəmbər (s) nazil olub dedi: "Allah sənə salam göndərdi və soruşdu Mən Abu Bəkirdən razıyəm o da Məndən razıdırmı ? "

Zəməxşəri "Rabiul Abrar" kitabı

Zor hədisdi.Ancaq yadında saxla ki bu Zəməxşəri sünni deyil mötəzilədir.O sizin qardaşınız İbnul Əl-Hədid kimi.

#11016 Maidə5/3 və Hz Mehdi!

Отправлено автор: Sunni 20 июня 2009 - 00:36 в Qur'an və onun təfsiri

Boş boş şeylərdir.Bu ayənin Mehdiyə yaxından uzaqdan əlaqəsi yoxdur.Bu şiələr könülləri hansı ayəni istəyir imamlarına aid edirlər.Nəbilim Əsr surəsindəki "val Asr"kəliməsi guya İmam Zamana aiddir və s.
Quranı oxuyan,onun məntiqinə sahib olan,təəssübkeş olmayan insan belə şeylərin boş söz olduğunu o saat anlayar.Ancaq mən sizi yaxşı başa düşürəm çünki imaməti sübut etmək üçün bir dəlil tapıb çıxartmalısız axı...

Рейтинг@Mail.ru