Перейти к содержимому

Публикации Ekspert_1982

72 публикаций создано Ekspert_1982 (учитываются публикации только с 30-марта 23)

#60429 Sələfi Yaşar Qurbanovdan şok fətva

Отправлено автор: Ekspert_1982 11 сентября 2010 - 01:00 в Şiə-sünni dialoqu

Gic-gici və bidət fətvalar rubrikası....

#47091 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 07 апреля 2010 - 01:26 в Şiə-sünni dialoqu

Onsuz da İslamın dünyada terrorizm mənbəyi kimi qələmə verilməsi, xüsusi orqanların əməklərinin nəticəsidir. Hansı ki, vəhhabilər bu nəticənin 95%-ni təşkil edir. Hələ başa düşmürlər ki, onları kamikadzeliyə yollayan "rəhbərlər", İslamın gözdən salınması üçün təlim keçmiş agentlərdir.

#38073 Bəqərə 30-36-256

Отправлено автор: Ekspert_1982 17 февраля 2010 - 01:40 в Şiə-sünni dialoqu

Quran.az saytına daxil oldum. Orda Əlixan Musayevin tərcüməsi yerləşdirilib. Sizcə bu tərcüməyə güvənmək olar?

#35214 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 01 февраля 2010 - 21:34 в Şiə-sünni dialoqu

İndi də fikirləş ki, söhbəti necə fırladasan!

#35213 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 01 февраля 2010 - 21:33 в Şiə-sünni dialoqu

mən də etibarlı adamam,sənə nəsə desəm inanacagsan?

Adam bir şey deyəndə və ya yazanda, düşünməlidi. Deyəsən tərəfini saxladığın, bəlkə də üzvü olduğun məzhəbin nümayəndəsi kimi səndə də məntiq haramdır. Düşünmək sizin məzhəbdə yoxdu?

1. Onu sən deyirsən ki, etibarlı adamsan! Mən ki səni tanımıram, hardan bilim ki, sən etibarlı adamsan?

2. Mən etibarlı adamlar deyəndə, sınanmışlardan və savadlı qardaşlardan danışıram. Sən sınanmamısan və savadın da hələ ki görünmür.

3. Etibarlı ola bilərsən, bunu inkar etmirəm. Amma bunu sən yox, başqası deməli idi! Burda artıq təkəbbürlüyə yol verdin. Şeytan (iblis) təkəbbürlük etdiyinə görə cənnətdən cəhənnəmə vasil oldu.

mən sənə belə yazıram ki,sən başa düşəsən ki,belə əsas gətirmək olmaz.mən heç səni tanımıram,hələ galsın ki,tanışlarıvı

mənim etibarlı olduğum-olmadığımı məni tanıdığım adamlardan öyrənə bilərsən.lazım olsa calaşdıra bilərəm sizi...

bir də mövzudan kənar sual:özün özünü tərifləmək təkəbbürlüy sayılır?

Bəli! Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır!

bəzi kitablarda Həzrət Əlininin (A.r.o) özünü tərifləməsinə munasibətin necədir?

Sən və sənin kimilər öz batil və məntiqsiz suallarınızla adamı imandan çıxararsız!

Mən başa düşə bilmirəm, sən mənim yazdıqlarımı yaxından oxuyursan, yoxsa uzaqdan? Ağılnan oxuyursan, yoxsa ağılsız? Azərbaycan dilini bilirsən, yoxsa yox? Ay bala! Mən dedim axı: "Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır". İmam Əlinin (ə) tərifləri ona bəxş edilmiş üstünlüklərdir. Bu tərif ibadətli tərifdir. Hansı ki, burda Allahın nemətlərindən söhbət gedir.

Burda hava-həvəslə danışma. Əvvəl oxu, sonra fikirləş, cümlələri "rastamoşka" elə, sonra da yaz!

əgər bir sualnan imannan çixmagıvın təhlükəsi varsa,bu sənin üçün heç də yaxşı hal deyil!

səbrli ol,emosiyalarıvı kontrol elə,onlardan asılı olma.şeytan emosiyalarnan oynaya bilir!

bu ibadətli tərif nədir?və onun caiz olduğunun dəlilini qətir.
mən desəm ki,mən bir namaz qılıram ki,qəl görəsən,bu nə sayılır?

Əl-Maidə (Süfrə) surəsi, 55-ci ayə:
Sizin haminiz ancaq Allah, Onun Peyğəmbəri və iman gətirənlərdir. O kəslər ki, (Allaha) namaz qılır və rükuda olduqları halda zəkat verirlər.

Bütün məzhəblər ruku halında zəkat verən şəxsin Əli (ə) olduğunu qeyd edirlər. Yəni bu məsələdə ixtilaf yoxdur. Bu hələ Allahın İmam Əli (ə) haqqında nazil etdiyi ayədir. Allahın ona verdiyi elmi, qüvvəti, şücaəti, mərdliyi, imanı və sairəni hələlik qoyuruq ir qırağa. İmam Əli (ə) ona bəxş edilən nemətlərlə tərifləyirdi özünü. Qıldığı və necə qıldığı namazla yox!

Hələ mən Peyğəmbərdən (s.a.a.s) olan hədisləri yazmıram.

#34165 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Ekspert_1982 25 января 2010 - 16:56 в Şiə-sünni dialoqu

Bu kitab Mədinədə olarkən yazılmış və sünni mənbələrdən «Səhihe-Buxari», «Səhihe-Müslim kitablarından, «Məscidün-nəbi» kitabxanasından və İbn Bazın yazılarından istifadə edilmişdir. Əvvəlki iki kitabı sünnilər, sonuncunu isə vəhhabilər mö’təbər hesab edirlər.

Sual: Nə üçün biz şiələr həzrət Məhəmməd (s) ailəsinə də («ali-Muhəmməd») salavat göndərir, sünnilər isə yalnız Peyğəmbərin (s) özünə salavat göndərməklə kifayətlənirlər?

Cavab: Şiələr bu məsələdə sünnilərin də nəql etdikləri rəvayətə əsaslanırlar. Nəql olunur ki, həzrət Peyğəmbərdən (s) necə salavat göndərmək barədə soruşulduqda buyurdu: «Deyin «əllahummə səlli əla muhəmmədin və ali muhəmməd» Bu rəvayət sünnə əhlinin Qur’andan sonra ən mö’təbər kitabı sayılan «Səhihe Buxari»də nəql olunur.[66] Eyni hədis «Səhihe Müslim» kitabında da nəql edilmişdir.[67] Sünnə əhlinə bütün namazların təşəhhüdündə, meyit namazlarında, Peyğəmbərin (s) ziyarətində, cümə namazının xütbəsində bu şəkildə salavat göndərmək tapşırılır. Dörd sünni məzhəbindən birinin imamı olan Şafei öz şer’ində deyir:

Allahın Rəsulunun Əhli-beytinə

Məhəbbəti Qur’an vacib buyurmuş.

Əhli-beytə salam göndərməyənin

Namazını dərgahından ayırmış

Bu kitab Mədinədə olarkən yazılmış və sünni mənbələrdən «Səhihe-Buxari», «Səhihe-Müslim kitablarından, «Məscidün-nəbi» kitabxanasından və İbn Bazın yazılarından istifadə edilmişdir. Əvvəlki iki kitabı sünnilər, sonuncunu isə vəhhabilər mö’təbər hesab edirlər.

Sünnə əhli də şiələr tək ali-Məhəmmədə salavat göndərməli olduqları halda, bu əmrə yalnız yuxarıda sadalanan hallarda əməl edirlər. Adi halda salavat göndərən sünnə əhli yalnız Peyğəmbərin (s) adını çəkir. Əhli-beyt, xüsusi ilə də həzrət Zəhra haqqındakı hədislərə e’tinasızlıq təəccüb doğurur. «Səhihe Müslimin» müəllifi Müslim ibn Həccac Peyğəmbər (s) ailəsinə, xüsusən də həzrət Fatiməyə (s) məhəbbəti ilə seçilir. O, səhabələrin fəzilətlərindən danışır, hər dəfə onların adını çəkəndə hörmət və «rəziəllahu ənh» işlədir. Müəllif yalnız Fatimənin (s) adını çəkərkən «əleyhəssəlatu vəssəlam» sözlərini qeyd edir.[68] Olsun ki, Müslim ibn Həccac həzrət Peyğəmbərin (s) «Fatimə mənim tənimin yarısıdır» buyuruğunu nəzərə almışdır. Doğrudan da, Qur’an Peyğəmbərə (s) salam göndərməyi əmr edirsə və Fatimə (s) Peyğəmbərin təninin yarısıdırsa, nə üçün ona salam göndərilməməlidir.

İstənilən vəchlə Əhli-beytin adını çəkməməyə çalışan sünnə əhli zəruri yerlərdə bu işə məcbur olduqda ya astadan deyir, ya da səhabələri də əlavə edərək diqqəti yayındırır. Hansı ki, sünni fiqhinə görə Məhəmməd və ali-Məhəmmədə salam göndərmədən ibadətlər və dualar qəbul olunmur.

#34161 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Ekspert_1982 25 января 2010 - 16:49 в Şiə-sünni dialoqu

Sual: Nə üçün şiələr möhürə, daşa, torpağa və ya həsirə səcdə edir, sünnilər isə bunu zəruri saymırlar?

Cavab: Şiə fəqihləri həzrət Peyğəmbər (s) və imamların buyuruqlarına əsasən fətva vermişlər ki, səcdə edilən şey ya torpaq, ya da torpaqdan göyərən və yeməli, geyməli olmayan, mə’dəndən çıxmamış şey olmalıdır. Bir sözlə xalı-xalça və digər dünya malları insanın diqqətini cəlb etdiyindən onun ixlasını azaldır. Belə şeylərə səcdə qadağandır.[56] Möhür heç bir xüsusiyyətə malik olmadığından və onu gəzdirməklə təmizliyə riayət etmək mümkün olduğundan onunla namaz qılmaq münasib bilinmişdir. Şiəlikdə möhürdən əlavə daşa, mərmər döşəməyə, ağaca, həsirə kağıza, gil təsbehə səcdə etmək caizdir. Sünnilər isə hər şeyə, eləcə də xalçaya səcdə etməyi düzgün sayırlar. Onlarda da səcdə yerinə aid şərtlər var. Məsələn, səcdə yeri quru olmalı, yumşaq olmamalıdır.[57]

Məscidün-nəbidə bir vəhhabi dedi: «Nə üçün şiələr məscidin daş döşəməli hissəsində namaz qılırlar? Məgər behişt oradadır.» Cavabında dedim: Əvvəla, şiələr öz fəqihlərinin fətvasına əsasən daş döşəmə üzərində namaz qılırlar. İkincisi, siz də belə etməlisiniz, çünki mö’təbər kitabınız olan «Səhihe Buxari»də nəql olunur ki, Allahın Rəsulu (s) buyurmuşdur: «Yer mənim üçün səcdə və təyəmmüm yeri qərar verilmişdir.»[58] Amma sizin üstündə namaz qıldığınız xalılar yer deyil və siz Allahın rəsulunun göstərişinə əməl etmirsiniz. Bundan əlavə xalılar daim ayaq altında olduğundan onlara səcdə etmək sağlamlığa zərərdir. Mən əlimdəki gil təsbehə səcdə edərəm, amma o çirkli xalçaya yox. Siz də ona səcdə etməyin.

Həmsöhbətim gülümsünüb dedi: «Bizim fiqhimizdə xalıya səcdə etmək caizdir.»

Soruşdum ki, əgər bu xalılar yaş olsa, ona səcdə edərsənmi? Bildirdi ki, xeyr, quru bir tərəfə gedərəm. Dedim ki, məgər həmin quru yer behiştdir?! İşarəmi başa düşüb gülümsündü. Soruşdu ki, bəs nə üçün bə’zi şiələr xalıya səcdə edir? Dedim: onlar siz vəhhabilərin qorxusundan belə edirlər. Bə’zi şiə fəqihlərinin fətvasına görə vəhdəti qorumaq, təfriqədən çəkinmək məqsədi ilə Məkkə və Mədinə kimi yerlərdə xalıya səcdə etmək olar.

Bu izahımdan xoşhal olan həmsöhbətim dedi: «Mən vəhhabi deyiləm, malikiyəm. İşin nə yerdə olduğunu bilmək istəyirdim.» Sonra vəhhabilərə nifrətini bildirdi və dedi ki, onlar təəssübkeş və quru adamlardır.

#34154 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 25 января 2010 - 16:27 в Şiə-sünni dialoqu

Adam bir şey deyəndə və ya yazanda, düşünməlidi. Deyəsən tərəfini saxladığın, bəlkə də üzvü olduğun məzhəbin nümayəndəsi kimi səndə də məntiq haramdır. Düşünmək sizin məzhəbdə yoxdu?

1. Onu sən deyirsən ki, etibarlı adamsan! Mən ki səni tanımıram, hardan bilim ki, sən etibarlı adamsan?

2. Mən etibarlı adamlar deyəndə, sınanmışlardan və savadlı qardaşlardan danışıram. Sən sınanmamısan və savadın da hələ ki görünmür.

3. Etibarlı ola bilərsən, bunu inkar etmirəm. Amma bunu sən yox, başqası deməli idi! Burda artıq təkəbbürlüyə yol verdin. Şeytan (iblis) təkəbbürlük etdiyinə görə cənnətdən cəhənnəmə vasil oldu.

mən sənə belə yazıram ki,sən başa düşəsən ki,belə əsas gətirmək olmaz.mən heç səni tanımıram,hələ galsın ki,tanışlarıvı

mənim etibarlı olduğum-olmadığımı məni tanıdığım adamlardan öyrənə bilərsən.lazım olsa calaşdıra bilərəm sizi...

bəzi kitablarda Həzrət Əlininin (A.r.o) özünü tərifləməsinə munasibətin necədir?

Sən və sənin kimilər öz batil və məntiqsiz suallarınızla adamı imandan çıxararsız!

Mən başa düşə bilmirəm, sən mənim yazdıqlarımı yaxından oxuyursan, yoxsa uzaqdan? Ağılnan oxuyursan, yoxsa ağılsız? Azərbaycan dilini bilirsən, yoxsa yox? Ay bala! Mən dedim axı: "Əgər qeyri-ibadətdəndirsə təkəbbürlük sayılır". İmam Əlinin (ə) tərifləri ona bəxş edilmiş üstünlüklərdir. Bu tərif ibadətli tərifdir. Hansı ki, burda Allahın nemətlərindən söhbət gedir.

Burda hava-həvəslə danışma. Əvvəl oxu, sonra fikirləş, cümlələri "rastamoşka" elə, sonra da yaz!

#33551 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 22 января 2010 - 10:37 в Şiə-sünni dialoqu

#33549 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 22 января 2010 - 10:22 в Şiə-sünni dialoqu

Ay camaat başa düşün Allahdan qeyrisini çagırmaq olmaz, itər Məhəmməd peygəmbər olsun istər hansısa bir mələk.Allahdan qeyrisini çagırmaq şirkdir.Allah teala Qurani kərimdə buyurur ki, şirki bagışlamır, diqqətli olun təhlükəli məsələdir

Guranda Allah teala mushrukleri necis adlandirir.Onlar hetda gedib Hz.Peygamberden komek dileseydiler Allah onlari bagishlayardi.Biz neye gore isteye bilmerik?Allah edalet sahibidir,bizim ne gunahimiz var ki biz o dovrde yashamamishig?Biz hər bir peyğəmbəri, ancaq ona Allahın iznilə itaət olunsun deyə, göndərdik. Onlar (münafiqlər) özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər.

Ay qardaş o başqa şeydir, məsələləri qarışdırma, mən o istəməkdən danışmıra, onda peygəmbər sag idi, söhbət ondan gedir ki, ölüdən istəmək olar ya yox? sən qarışdırmısan, Allahın dinindən belə savadsız danışmaq olmaz, sen nə dəlil gətirə bilərsən ki, ölünü çagırmaq olar? mən ölünü çagırmaqdan danışıram, indi Məhəmməd peygəmbərdə ölüb imam Əlidə, ona görə çagərmaq olmaz, əbədi olan dirini çagırmaq lazımdır o da Aləmlərin Rəbbi olan Allah təaladır.

Sən nə danışırsan? Kim burda ölünü çağırmaqdan danışır? Hər ağlıva gələni bura niyə yazırsan? Kim burda ölüdən nə isə istəməkdən söz açdı? İndi özün qarışdırırsan.

Burda söhbət vasitədən və təvəssüldən gedir. Məsələn: Kimsə günahlarına görə duasının qəbul olmayacağından çəkinir deyə, Peyğəmbəri (s.a.a.s) vasitə tutur və deyir ki, "Ya Rəbbim, sən özün Peyğəmbərin xatirinə günahlarımı bağışla".

İndi sən de görək, burda kimsə ölünü çağırır, yoxsa kiminsə bu dünyadakı xatirəsini vasitə tutur? Diqqətli ol qardaş. Böhtan atma. Müsəlmana belə şey yaraşmaz. Olmayan şeydən yazmaq özü şirkdir. Allah şirki bağışlamır.

#33547 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 22 января 2010 - 09:58 в Şiə-sünni dialoqu

Ekspert_1982.Gardashim Allah sizden derazi olsun.

Amma bir soz de deyim,eger seyyidin evladi seyyid sayilirsa ve o kufr ehli olursa onda nece?

Axi oda dunyasini deyishse ve onun gebrini pir kimi hesab edib ve ona tevessul etmek ne geder megsede uygun olar.

Allah hamımızdan razı olsun.

Seyid nə deməkdi? Seyid o deməkdir ki, həmin şəxsin qanı gedib Peyğəmbər (s.a.a.s) qanına bağlanır. Amma bu o demək deyil ki, bütün seyid sayılanlar əməli salehdirlər. Xeyr. Lap elə o dünyasını dəyişsə belə, onun qəbrini pir kimi istifadə etmək düzgün deyil. Əməli saleh olsa, nümunəvi bəndə olsa, o zaman başqa məsələ.

#33410 Əhli- beyt (es) bağçasından çiçəklər

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 17:18 в Ümumislam mövzular

İmam Əli (ə) buyurub: "Bizi sevənlər özlərini bəlalara hazırlasınlar".

#33405 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 17:02 в Şiə-sünni dialoqu

1.Sual:Seyyidler mesumdurlar?

2.Seyyidin ovladlari hamisi seyyid sayilir?

3.Bir kes deyir ki,men seyyidem,onun sehihliyini nece bile bilerik?

4.Azerbaycanda kimler ki deyir seyyidem,hamisi duz deyir ?

5.Seyidler kunahkar ola bilmez?

6.Tevessulu Peygamber ve Ali Peygamberden bashgalarina etmek olar, ve neye gore?

7.Seyyid ibadet etmemelidir?

8.Neye gore gurbanlari aparib pirlerde ve ovliyalarda kesirler?Gurban kesmek meger Allaha mexsus deyilmi? Yoxsa bashga yerde kessek Allah gebul etmir?Biz hər bir ümmət üçün qurbangah müəyyən etdik ki, Allahın onlara ruzi verdiyi heyvanların üstündə Allahın adını çəksinlər (bismillah desinlər). Sizin tanrınız yalnız bir olan Allahdır. Yalnız Ona təslim olub itaət edin. (Ya Rəsulum!) Sən də (Allaha) itaət edənlərə müjdə ver! Hecc.34

Bismillah.

1. Xeyr! Peyğəmbər (s.a.a.s), Fatimeyi Zəhra (ə) və 12 imam (ə) məsum sayılır.

2. Bəli! Seyid övladları seyid sayılır. Səhv etmirəmsə ata-ana fərqi yoxdu.

3. Əsas demək deyil. Hamı deyə bilər ki, seyidəm. Lakin buna dəlil gətirsə, daha düzgün və yaxşı olar.

4. Konkret Azərbaycanı götürsək, xeyr. Çünki bu dəqiqə bu adla pul yığmaq məhşurlaşıb. Ona görə də hər yetənə inanmaq lazım deyil. Sözsüz ki, istisnalar var.

5. Ola bilər və olurlar.

6. Hər şeyi Allahdan istəmək daha düzgün məntiqdi və Allahın birbaşa əmridi. Kimisə vasitə kimi göstərə bilərsən.

7. Nəinki seyid, hamı ibadət etməlidi. Amma özünə seyid deyən şəxsdə, bu məsuliyyət ikiqat olmalıdı.

8. Kim harda istəyir orda da kəsir. Bunun üçün vacib deyil ki, pirlərə və ya başqa yerə gedəsən. Bismillah kəlməsi ilə istədiyin yerdə kəsə bilərsən.

Mümkün qədər cavablamağa çalışdım. Sözsüz ki, ən doğrusunu Allah bilir.

#33328 Baş yarmağın (tətbirin) hökmü nədir?

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 11:11 в Əqidə və fiqh

Ümumiyyətlə bütün müctəhidlər hər şeyi araşdırıb, sonra fətva verirlər. Kimisi baş yarmağı caiz buyurur, kimisi də yox. Kim baş yarmağı və bədənə xəsarət yetirməyi qəbul eləmirsə (misal üçün: MƏN), bunu caiz bilməyən müctəhidə təqlid eləsin. Hər halda müctəhid seçimi özümüzə aiddi.

#33321 Bizim axirimiz nece olacag?

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 10:46 в Ümumislam mövzular

Ayə narod kitafdan cox kitaf ... Her şey yaxşı olajax.

+1

Şair Moşu demişkən biz optimiist xalqın nümayənələriyik inşAllah yaxşı olar hər şey.

Varıf gedersiniz, heç maa demersiniz!

İnşaalah problem yoxdu. Rahat olun. Həm də fikirləşin ki, problemsiz mömin, mömin sayılmır. Eyni zamanda problemsiz həyat ulduzsuz gecə kimidir.

#33320 Sələfilərə suallar

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 10:39 в Şiə-sünni dialoqu

Axırda sən bunları qaçırdacaqsan buradan, sonra da qaşına-qaşına oturacaqsan burda ki, kimin iynəsini vurasan. Etmə--eləmə! Xahiş mikonəm!

Qardaş, artıq qaçıblar! Eşitməmisən ki, şiələrlə bəhsin haram olması barədə fətva verilib. Çünki bəhs eləyirlər, düşüncə tərzi və imanı olanlar dönüb olurlar şiə, bunların da sırası get-gedə azalır. Hətta müxtəlif vasitələr də kömək eləmir. Ona görə də bəhs haram buyurulub.

#33318 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 10:24 в Şiə-sünni dialoqu

#33317 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 21 января 2010 - 10:14 в Şiə-sünni dialoqu

Növbəti məsələ seyyidlərin şəkilləridir:
Изображение

Изображение

Bismillah.
Elə bu şəkillər də bizim əksimizə istifadə olunur. Seyiddi çox gözəl. Bunun şəkilinin ora-bura yapışdırılmasının və yaxud da dini məqsədlər üçün istifadəsinin mənası nədi? Bu şəkilləri çəkdirən də, istehsal edən də, satan da düz eləmir. Belə şeylər şiəliyə nə qədər zərbə vurur. İndi biz sizinlə bilirik ki, biz bunu dini məqsədlər üçün istifadə etmirik. Yalnız hörmət və vasitə mənasından başqa. Amma dini savadı olmayanlara vəhhabilər tərəfindən psixoloji hücum ediləndə, əsas silahlardan biri bu şəkillər olur və sonda hətta əqidəsi şiəliyə gedib bağlananlar da vəhhabiliyi seçirlər ki, bu ən gözəl islami məzhəbdir. Yalnız savadı olanlar bilirlər ki, ən böyük bidətçilik və şirk vəhhabilərdədi. Bunu savadı olmayanlar bilmirlər. Ona görə də belə şeylərin qarşısı alınmalı və ya güclü dəlillərlə verilən suallara cavab tapılmalıdır.

#33069 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 19 января 2010 - 16:52 в Şiə-sünni dialoqu

Məncə də, al-İslamın göstərdiyi o şəkillər olmasa yaxşıdır.
Vahhabilər bundan istifadə edib, min söz qoşub, məzhəbi gözdən salmaq istiyir

Əhsən qardaş! Elə mənim də sözümün canı budur!

#33021 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 19 января 2010 - 11:37 в Şiə-sünni dialoqu

Mənim qardaşım! Məsləhətivə qulaq asıb, Şirazinin bu məsələ üzrə cavabına baxdım. Cavabda deyilir ki, əgər siması tam düzgün əks olunubsa, problem yoxdu. Lakin bu halda gərək hər cür pislikdən və hörmətsizlikdən uzaq halda olsun. Hal-hazırda isə biz bu pisliklərin baş verdiyini və bunun bizim məzhəb üçün əks istiqamətdə istifadə edildiyini bilirik. Səncə belə bir vaxtda belə şəkillərin olması düzdü, yoxsa olmaması. Bunu əsas gətirərək, belə şəkillərin çəkilməməsi, əgər çəkilibsə də pislik və hörmətsizlikdən uzaq olmasının təşkil edilməsi məqsədəuyğundur.

Xahiş edirəm fikrivi bildir! Allah amanında!

#32896 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 18 января 2010 - 15:11 в Şiə-sünni dialoqu

Qardaşım! Mən səninlə o vaxt razılaşaram ki, bu dediyin şəkil rəssamlıq və ya heykəltəraşlıq əsəri olmasın!

#32794 Şiələrlə bəhs haram edildi?

Отправлено автор: Ekspert_1982 17 января 2010 - 21:57 в Ümumislam mövzular

Ayətullah əl-üzma Şeyx Nasir Məkrarim Şirazi vəhhabi alimlərinin ən öndə gedənlərini canli efirdə bəhsə dəvət edəndə, öndərlərindən heç birinin bəhs etməyə cürəti çatmadı. Bu dəfələrlə belə olub. Ayətullah Hüseyni Qəzvini canli efirdə neçə dəfə onların "kitabın" bağlayıb. Normal mütaliə etməyi bacaran insan, əqlində problem olmayan insan, ağı - qaradan seçməyi bacaran insan gedib vəhhabi olmaz.

Onları bilirəm, amma deyəsən bu Azərbaycanda da belə olub. Azərbaycan sələfiləri, vəhhabiləri şiələrlə bəhsi haram ediblər. Çünki sıralarında boşalma gedirmiş.
Bir dəfə, biri mənimlə bəhs etmək istəyirdi, dedi ki;
-ALLAH insana məntiq verib də... Gərək məntiqlə düşünəsən... Mən məntiqlə fikirləşdikdən sonra Hənəfi məzhəbini qəbul etdim...
Mən də dedim:
-Sən nəyi məntiqlə fikirləşdin ki, onun şiə məzhəbində məntiqli cavabını tapmadın?
Qardaş cızzzz elədi...

Ola biler gardash inaniram.
Onlarin siralari yaman boshalib. Sozun duzu ela bizim forumdada evvel vahabi sonra shukur Allaha shiyaliyi gabul edan baci gardashlar var.
Salafilere tarixi ve ya mentigli fikirleshmek dogurdanda yasag edilib
Dahshatdir

Tatar, qardaş! Bu sıra boşalması məsələsi səhih məlumatdı? Əgər səhihdisə and olsun bir olan Allaha çox sevindim! Mümkünsə cavab yaz! Bunların sıralarının belə zəifləməsi, haqqın gücündən irəli gəlir! Əlhəmdülillah!

#32791 Şiələrə suallar

Отправлено автор: Ekspert_1982 17 января 2010 - 21:48 в Şiə-sünni dialoqu

Sual: Nə üçün şiələr həzrət Peyğəmbərin adı çəkiləndə salavat deyir, sünnilər isə demirlər?

Cavab: Qur’anda buyurulur: «Həqiqətən, Allah və onun mələkləri peyğəmbərə salavat göndərirlər. Ey iman gətirənlər, siz də ona salavat göndərin və layiqincə salamlayın.»[40] Bu ayədən əlavə bir çox rəvayətlərdə müsəlmanlara tapşırılır ki, həzrət Peyğəmbərin (s) adı, ləqəbi və künyəsi deyilərkən salavat göndərsinlər. Sünnilərin ən mö’təbər kitablarından olan «Səhihe Müslimdə» nəql olunur ki, həzrət Peyğəmbər buyurdu: «Müəzzin azan deyəndə azanın cümlələrini onun kimi deyin və mənə salavat göndərin. Həqiqətən, mənə salavat göndərən kəsə Allah on salavat göndərər.»[41]

Buna əsasən də şiələr Peyğəmbərin (s) adı çəkilərkən ona salavat göndərməyi özlərinə vəzifə bilirlər. Sünnə əhli isə hətta azanda Peyğəmbərin adı çəkilərkən salavat çəkməməklə savabdan məhrum olurlar. Bu məhrumiyyət Əhli-beytdən uzaq düşənlərin cəzasıdır.

#32790 "Allah, Muhamməd, ya Əli"

Отправлено автор: Ekspert_1982 17 января 2010 - 21:39 в Şiə-sünni dialoqu

Mövzu ilə əlaqəli olduğu üçün əziz qardaş və bacılara daha bir sual ünvanlamaq istəyirəm: Bəs İmam Əlinin (ə) təsviri hesab olunan şəkillərə münasibət necədir? Bu cür şəkillər sizin evinizdə, telefonunuzda, kompyuterinizdə və s. varmı?

Изображение

Şiə əqidəsinə görə belə şeylər qadağandır. Ümumiyyətlə belə şəkillər düzgün sayılmır. Çünki əllə çəkilir. Axirətdə onu çəkən adama deyəcəklər ki, indi də onu canlandlr.

Belə şəkildən ən çox ələvilər istifadə edirlər. Hamımız da bilirik ki, onlar küfr əhlidir. Bu savadsızlıqdan irəli gəlir və bunun qarşısı alınmalıdır.

#32781 Vəhabilik.

Отправлено автор: Ekspert_1982 17 января 2010 - 21:10 в Şiə-sünni dialoqu

sənin öz nöqteyi nəzərin yoxdur?yoxsa sən bu kitabı heç oxumamısan, kiminsə dilinnən deyirsen ki düz deyil?

Mən öz nöqteyi-nəzərimi yazanda, sən qarnını tutub "gülməkdən cırıldın". Nə qədər çalışıram iynə-sap tapa bilmirəm!

lap məktəb illəri yadıma düşdü,1-ci 2-ci siniflər...

sənin öz nöqteyi nəzərin yoxdur?yoxsa sən bu kitabı heç oxumamısan, kiminsə dilinnən deyirsen ki düz deyil?

Mən öz nöqteyi-nəzərimi yazanda, sən qarnını tutub "gülməkdən cırıldın". Nə qədər çalışıram iynə-sap tapa bilmirəm!

Əsas məsələlərdən biri də odur ki, Abdulvahhab kitabında 1 mənaya gəlib çatır: "Bizdən (yəni vəhhabilik) başqası kafirdir, ölümə məhkumdu".

Mənə bir şey maraqlıdı! Dövrünün 800 aliminin siyahısında, bu "ağıllı" adam, dəhşətli dərəcədə "islamı sevən" insan niyə yoxdu. Halbuki, Atası Vahhab və qardaşı Süleymanın adı o siyahıdadı. Niyə???

oxumamısan de oxumamışam,səni nə asan var nə də kəsən

Əvvəla sənin neçənci sinifdə oxumağıvı bilmirəm! Sonra isə etdiyin söhbətin cavabı 1-ci və 2-ci sinifin səviyəsində olduğuna görə yadıva köhnə illərin düşür!

Eyni zamanda yaxşı ki, sən məni tanımırsan! Tanısan asıb-kəsməkdən danışmarsan!

Sonda onu da deyim ki, Abdulvahhabla bağlı verdiyim sualın cavabını tapdın? Fırlatmadan cavab istəyirəm.....

sən mənə konkret cavab ver,bu kitabı oxumusan ya yox?

inşaallah,bu məsələni bağlayag,keçərik başqa suallara...

Bilmək istəyirsənsə, oxumamışam və hələ ki, oxumaq fikrində deyiləm! Çünki hələ daha vacib kitablar var. İnşaalah səni də tanış eliyərəm! Tələsmə! Qardaşlardan eşitdiklərimi, gördüklərimi və şahidi olduğum şeyləri yazmışam.

Bağla deyirsən bağlayaq. Sual istəyirsən? Onu da təşkil eliyərik.....

bax,bu başqa məsələ.bu kitabı oxumayana qədər M.ibn-abdulWahhabın əqidəsini muzakirə edə bilməyəcəksən.yaxşı olar ki,bu söhbətə girişməyəsən.

eşitməyə galsa,mən o qədər şey eşitmişəm...

Baxır eşitdiyin mənbəyə. Səni bilmirəm, mən etibarlı qardaşlardan eşitmişəm!

Рейтинг@Mail.ru