Перейти к содержимому

Публикации Saqi_73

1000 публикаций создано Saqi_73 (учитываются публикации только с 21-апреля 23)

#60322 DUALAR

Отправлено автор: Saqi_73 08 сентября 2010 - 18:23 в Ümumislam mövzular

Salam aleykum!  Bu namazı da  tərtib etmişdik ki, imkanı olmayanlar bu namazı qıla bilsinlər. Gec də olsa. bağışlayın, ALLAHA xatir!

RAMAZAN və QURBAN bayramının namazı və qılınması.
Bayram namazı 2 rəkətdən ibarətdir.Birinci rəkətdə “Həmd” surəsindən sonra “Ə`LA” surəsi oxunur. Aşağıda bu ardıcıllığı qeyd edirik ki, bu namazı tək qılmağa imkanı olmayanlar bu kağız vasitəsilə onu qıla bilsinlər.
1-ci rəkət
“Fatihə” surəsi (Həmd)
BİSMİLLAHİR RƏHMANİR RƏHİM(1) Əlhəmdu lilləhi rəbbil aləmin.(2) Ərrəhmanirrahim.(3) Məliki yəvmiddin.(4) Iyyəkə nə'budu və iyyakə nəstəin.(5) Ihdinəs-siratəl müstəqim.(6) Siratalləzinə ən'əmtə əleyhim Ğəyrilməğzubi əleyhim vələzzallin.(7)
“Ə`LA” surəsi
BİSMİLLAHİR RƏHMANİR RƏHİM
Səbbihismə Rəbbikəl-ə`la (1) Əlləzi xələqə fəsəvva (2) Vəlləzi qəddərə fəhəda (3) Vəlləzi əxrəcəl-mər`a (4) Fəcəələhu ğusaən əhva (5) Sənuqriukə fəla tənsa (6) İlla ma şaəllahu innəhu yə`ləmul-cəhrə və ma yəxfa (7) Və nuyəssirukə lil-yusra (8) Fəzəkkir in nəfəətizzikra (9) Səyəzzəkkəru mən yəxşa (10) Və yətəcənnəbuhəl-əşqa (11) Əlləzi yəslən-narəl-kubra (12) Summə la yəmutu fiha və la yəhya (13) Qəd əfləhə mən təzəkka (14) Və zəkərəsmə Rəbbihi fəsəla (15) Bəl tu`sirunəl-həyatəddunya (16) Vəl axirətu xəyrun və əbqa (17) İnnə haza ləfis-suhufil-ula (18) Suhufi İbrahimə və Musa (19)

Qiraəti bitirdikdən sonra “təkbir” (Allahu Əkbər) deyərək 5 dəfə qunut tutulur.Qunutda bu dua oxunur:
Qunut duası
Əllahummə əhləl-kibriyai vəl-əzəməh,
Və əhləl-cudi vəl-cəbərut,
Və əhləl-əfvi vər-rəhməh,
Və əhlət-təqva vəl-məğfirəh,
Əs`əlukə bihəqqi hazəl-youm,
Əlləzi cəəltəhu lil-Musliminə idən,
Və li Muhəmmədin Səlləllahu əleyhi və alihi zuxrən və şərəfən və kəramətən və məzida.
Ən tusəlliyə əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd.
Və ən tudxiləni fi kulli xəyrin,
Ədxəltə fihi Muhəmmədən və alə Muhəmməd,
Və ən tuxricəni min kulli suin,Əxrəctə minhu Muhəmmədən və alə Muhəmməd,
Salavatukə əleyhi və əleyhim əcməin
Əllahummə inni əs`əlukə xəyrə ma səələkə bihi İbadukəs-salihun,
Və əuzu bikə mimməstəazə minhu ibadukəs-salihunəl-Muxləsun.

Tərcüməsi:
“Ey Böyüklük və əzəmət sahibi olan ALLAHIM! Ey səxavət və ən üstün dərəcələrdəki ehsanatın sahibi! Ey bağışlayan və rəhm edənlərin maliki! Ey təqva, mərhəmət və bağışlamağın əsli!
Müsəlmanlar üçün bayram və Muhəmməd (s.ə.v.v) üçün axirət dayanacağı və üstün şərafət qərar verdiyin bu bayram hörmətinə Muhəmməd və Ali Muhəmmədə salavat göndər.Və onları nail etdiyin bütün xeyirli və faydalı işlərə məni də nail et.Muhəmməd və Ali Muhəmməd səllallahu əleyhi və alihi qoruduğun bütün pis əməl və çirkinliklərdən məni də qoru.
İlahi!Saleh bəndələrini müvəffəq etdiyin ən yaxşı və üstün dərəcələrə məni də müvəffəq et. Ey Rəbbim! Saleh və yaxşı bəndələrinin Sənə sığındığı hər bir bəyənilməyən əməldən Sənə pənah gətirirəm.”
Ruku və səcdələrdən sonra 2-ci rəkətə başlayaraq deyilir:
“Fatihə” surəsi (Həmd) və onun ardınca “Şəms” surəsi oxunur.
“Şəms” surəsi

BİSMİLLAHİR RƏHMANİR RƏHİM
Vəşşəmsi və zuhaha (1) Vəl-qəməri iza təlaha (2) Vənnəhari iza cəllaha (3) Vəlləyli iza yəğşaha (4) Vəssəmai və ma bənaha (5) Vəl-ərzi və ma təhaha (6) Və nəfsin və ma səvvaha (7) Fəəlhəməha fucurəha və təqvaha (8) Qəd əfləhə mən zəkkaha (9) Və qəd xabə mən dəssaha (10) Kəzzəbət səmudu bitəğvaha (11) İzinbəəsə əşqaha (12) Fəqalə ləhum rəsulullahi naqətəllahi və suqyaha (13) Fəkəzzəbuhu fəəqəruha fədəmdəmə ələyhim Rəbbuhum bizənbihim fəsəvvaha (14) Və la yəxafu uqbaha (15) 
Qiraəti bitirdikdən sonra “təkbir” (Allahu Əkbər) deyərək 4 dəfə qunut tutulur.Qunutda yuxarıda qeyd olunan dua oxunur.Ruku və səcdələrdən sonra namazı bitiririk.
Böyük din alimlərindən biri olmuş Seyyid ibni Tavus (rəhmətullahi aleyh) belə rəvayət edir ki, bayram namazını bitirdikdən sonra səcdəyə gedərək bu duanı oxuyun:
“Əuzu bikə min narin hərruha la yutha,və cədiduha la yəbla və ətşanuha la yurva.”
“İlahi, istiliyi azalmayan və odu sönməyən, yandıqca aradan getməyən və onda məskunlaşan, susuzların ürəyi sönməyən atəşdən, yəni Cəhənnəm odundan Sənə pənah gətirirəm.”
Səcdədə əzbər oxuya bilməyən şəxslər, bu duanı səcdə edəndən sonra əyləşdikləri halda da söyləyə bilərlər. Sonra üzün sağ tərəfini yerə qoyub belə deyin: “İlahi,la tuqallib vachi fin-nari bə`də ducudi və təfiri ləkə biğayri mənnin minni aleykə,bəlləkəlmənnu aleyyə.”
“İlahi, Sənə səcdə etdiyim və Əzəmətinin qarşısında torpağa sürtdüyüm bu üzümü mənə minnət qoyaraq odda yandırma.”
Sonra isə üzün sol tərəfini yerə qoyub deyin: “İlahi,irhəm mən əsaə vəqtərafə vəstəkanə və`tərəf.”
“İlahi, günah etmiş, üzü qara, çarəsiz qalan və xətasını etiraf edən bu günahkar bəndəni rəhm edib, bağışla.”
Bundan sonra səcdəyə gedib söyləyin: “İlahi, in kuntu bi`səl-əbdu, fəəntə ni`mər-rabb. Əzuməz-zənbu min əbdikə fəlyəhsunil-əfvu min indikə ya Kərim.”
“İlahi, indiyə qədər Sənə pis bəndə olduğuma baxmayaraq, inanıram ki, Sən mənim ulu və mehriban Pərvərdigarımsan. Ey kəramət və səxavətə üstün dərəcədə malik olan ALLAHIM, məndən baş verən böyük xəta və çirkin əməlləri, öz gözəl mərhəmətinlə bağışla.”
Bu duadan sonra elə səcdə etdiyi halda yüz dəfə (əl-əfv) desin. 
Dualarınızda bacı və qardaşlarımızla yanaşı bizləri də yad etmənizi, günahlarımızın bağışlanması üçün dualarınızı əsirgəməməyi aciz surətdə xahiş edirik! ALLAHIN razılığını qazanmaq üçün bu vərəqin surətini çıxarıb bu namazı qılmaq istəyənlərə verin ki, İlahi Rəhmətdən kənar qalmasınlar! ALLAH qəbul etsin!

#59548 DUALAR

Отправлено автор: Saqi_73 31 августа 2010 - 23:22 в Ümumislam mövzular

Bu da qarşıdan gələn Rəcəb ayı münasibətilə hədiyyə!
Rəcəb ayının gündəlik duası
Ya mən ərcuhu li kulli xəyrin, və amənu səxatəhu ində kulli şərr.
Ya mən yu`til kəsira bil qalil.
Ya mən yu`ti mən sə-ələhu.
Ya mən yu`ti mən ləm yəs`əlhu və mən ləm yə`rifhu təhənnunən minhu və rahmətən.
Ə`tini biməs`ələti, iyyakə cəmi`ə xəyriddunyə və cəmi`ə xəyril axirah.
Vəsrif ənni biməs`ələti, iyyakə cəmi`ə şərrid dunyə və şərril axirah.
Fə innəhu ğayru mənqusin mə ə`təytə, və zidni min fəzlikə ya kərim.

Sol əlinlə başını və ya saqqalını tut və sağ əlinin şəhadət barmağını qibləyə tərəf yönəldərək, xuzu və xuşu halında de:
Ya zəl cəlali vəl ikram. Ya zənnə mə`i vəl cud.
Ya zəl mənni vəttə`uli, hərrim şəybəti ələnnər.

Salamun aleykum! Salama layiq olanlara Salam olsun!

ALLAHA şükürlər olsun ki, indi hamının Qədr gecəsinin əməllərindən xəbəri var!  Bir vaxt mən bu əməlləri Ocaq Nejat ağanın kitabından tapdım və evdə olub məscidə gedə bilməyən xanımlar yadıma düşdü. Ona görə də belə qərara gəldim ki, belə bir yazını toplayıb düzəldim ki, imkanı olmayanlar ev şəraitində bu əməlləri yerinə yetirə bilsinlər. Bəlkə yadlarına düşsək, bizi də dua edərlər. Buna ümidlə -- Saqi_73.

QƏDR GECƏSININ ƏMƏLLƏRI
Əhya saxlayan şəxsə aşağıdakı əməlləri yerinə yetirmək müstəhəbdir:
1) Qüsl etmək. Qüsl edərkən belə niyyət etməlidir: “Əhya gecəsinin qüslünü edirəm: qürbətən iləllah.” Bu qüslün böyük savabı vardır.
2) Səhərə qədər oyaq qalıb ibadətlə məşğul olmaq. Səhərə qədər oyaq qalıb ibadətlə məşğul olmağın mənası budur ki, insan Quranı qarşılayaraq deyir: “Ilahi, Sən bu gecə mənə Quran nazil edirsən və mən də bu gecə səhərə qədər oyaq qalıb onu qarşılayıram.”
3) Məscidə getmək. Məscidə getməyin mənası budur ki, insan öz məqsədini təyin edir. Yəni: “Ey Allahım, bu gecə mən fəsad və pozğunluq olan yerlərə gedə bilərdim. Lakin mən Sənin razılığını qazanmaq üçün Sənin evinə gəlmişəm və gələcək xoşbəxtliyimi müəyyənləşdirirəm.” 
4) Qədr gecəsinin namazı. Qədr gecəsində qılınan namazın böyük şərafəti vardır. Qədr gecəsinin namazı şam və məğrib namazları ilə sübh namazı arasındakı vaxtda qılınır. Qədr gecəsinin namazının qaydası belədir:
Niyyət: “Qədr gecəsinin namazını qılıram: qürbətən iləllah.” Sübh namazı kimi iki rəkətlidir. Lakin hər həmd surəsindən sonra yeddi dəfə Ixlas (Qul huvəllahu) surəsi oxunulmalıdır. Namazı qurtaran kimi fasiləsiz alını səcdəyə qoyaraq (səcdə halında) yetmiş dəfə “Əstəğfirullahə və ətubu iləyh” deyilir.
Imam Sadiq (ə) buyurur: “Hər kəs bu namazı qıldıqdan sonra səcdəyə gedib yetmiş dəfə “Əstəğfirullahə və ətubu iləyh” deyərsə, səcdədən qalxmamış Allah onun özünün və ata-anasının günahlarını bağışlayar.”
5) Quranı başa qoyub, Allahın, peyğəmbərin və imamların adlarına and verməklə Allahdan günahlarının bağışlanmasını, dünya və axirət istəklərini bildirmək. 
Qədr gecəsinin duasını oxumaq:
 “Əllahummə inni əs`əlukə bikitabikəlmunzəli.Və ma fihi və fihis-mukəl-əkbaru və əsmaukəl-husna.Və ma yuxafu və yurca ən təc`ələni min utəqaikə minənnar.” Yəni: “Ey ALLAH, səndən xahiş edirəm nazil olan əzəmətli kitabının hörmətinə və onda nazil etdiyin hər bir şeyə, bir halda ki, onda Sənin böyük adın və habelə gözəl adların və hər bir savaba ümid yaradıb günahdan qorxudan ayələrin var, məni Cəhənnəmin odundan azad olunmuşlardan qərar ver.”  
Bu əməlin mənası Allahın insan üçün göndərdiyi kitabı başı üstə qoruyub saxlamaq deməkdir. Yəni: “Ey Allahım, Sən mənə hörmət edib kitab göndərirsən, mən də onu özüm üçün rəhbər və yol göstərən təyin edir və onu həmişə başım üzərində qoruyub saxlayacağam.” Həzrət Peyğımbər (s) buyurur: “Hər kəs Quranı özünə rəhbər edərsə, Quran onu Cənnətə aparar. Hər kəs Quranı arxada qoyarsa və onu özünə rəhbər etməzsə, Quran onu Cəhənnəmə tərəf yönəldər. (Yəni hər kim Quranı oxuyub ona əməl edərsə və ona tabe olarsa, Quran onu Cənnətə aparıb çıxarar. Lakin Qurana tabe olmayan şəxs, Quran oxumağına baxmayaraq, Cəhənnəmə vasil olar.)”
Quranı başına qoyub belə desin: 
“Əllahummə bihəqqi hazəl-Quran və bihəqqi mən ərsəltəhu bihi və bihəqqi kulli mu`minin mədəhtəhu fihi və bihəqqikə əleyhim fəla əhədə ə`rəfu bihəqqikə mink.” Yəni: “Ey ALLAH Səni and verirəm bu Quranın haqqına və O, kəsin hörmətinə ki, Sən bu Quranı Ona nazil etmisən və hər bir bəyənilmiş möminlərin ehtiramına ki, sən onları Quranda tərifləmisən. Səni and verirəm onların olan haqqına, yəqin ki, Sənin haqqını özündən yaxşı tanıyan bir kəs yoxdur.”  
Quranı başa qoyub Allaha və 14 məsuma and verməyin mənası budur ki: “Ey Allahım, mən Sənə və Sənin ən istəkli bəndələrinə and verib tövbə edirəm və Səndən öz istək və ehtiyaclarımı diləyirəm.” 
Quranı baş üzərinə qoyub dua etməyin qaydası belədir:
1. Bikə ya Allah. (10 dəfə)
2. Bi Məhəmmədin(s) (10 dəfə)
3. Bi Əliyyin(ə) (10 dəfə)
4. Bi Fatimətə(ə) (10 dəfə)
5. Bil Həsəni(ə) (10 dəfə)
6. Bil Hüseyni (ə) (10 dəfə)
7. Bi Əliyyibn Hüseyn (ə) (10 dəfə)
8. Bi Məhəmməd ibn Əli (10 dəfə)
9. Bi Cəfər ibn Məhəmməd(ə) (10 dəfə)
10. Bi Musa ibn Cəfər(ə) (10 dəfə)
11. Bi Əliyyibn Musa(ə)(10 dəfə)
12. Bi Məhəmməd ibn Əli (10 dəfə)
13. Bi Əliyyibni Məhəmməd(ə)(10 dəfə)
14. Bi Həsən ibn Əli (ə) (10 dəfə)
15. Bil Höccəti(ə) (10 dəfə)

Bu mübarək adlara and verən zaman Quran başa qoyulur. Andlar qurtardıqdan sonra Allahdan günahların bağışlanması və diləklər istənilir. Çünki bu adlara and verdikdən sonra insanın duaları mütləq qəbul olunur.
Burada bir hədisi qeyd etməyi lazım bilirəm. Həzrət Ibrahim peyğəmbəri tonqalın içinə atdıqdan sonra Nəmrudun mühasibini xəzinənin hesabı əskik gəldiyinə görə tutdular. Mühasib təqsirkar olmadığını nə qədər dedisə, bütlərə nə qədər and içdisə, xeyri olmadı. Öz canına, balalarının canına və Nəmrudun canına and içdi, yenə xeyri olmadı. Nəmrud ona inanmadı, əmr etdi ki, onu da Ibrahim (ə)-ın yanına, tonqala atsınlar. Mühasib gördü ki, əli hər yerdən üzülüb, çarəsiz qalmışdır. Odur ki, tonqala atılarkən fikrini cəmləyib Allahı bir dəfə ürəkdən səslədi. Allah-təala mələklərə ona nicat verməyi əmr etdi. Mələklər dedilər: “Ilahi! O, kafirdir və səni inkar edir. Niyə ona nicat verirsən?”
Allah-təala buyurdu: “O, kafir də olsa, mənim adımı bir dəfə dilinə gətirdi. Elə buna görə də onun harayına yetişin!”  
6) Imam Əli (ə) və Imam Hüseyn (ə) ziyarətnaməsini oxumaq.
7) 100 rükət müstəhəbbi namaz qılmaq. (Boynunda qəza namazı olan şəxs 6 günlük qəza namazlarını da qıla bilər. Bunun savabı həm 100 rükətli müstəhəb namazın savabını ödəyər, həm də 6 günlük qəza namazını qılmış olar.)
8) Peyğəmbər və onun Əhli-beytinə salavat göndərmək. (Allahummə səlli əla Məhəmmədin və ali Məhəmməd.)
Bismillahir rəhmanir rəhim
Əllahummə kulli Vəliyyikəl-Huccətibnil-Həsən (sələvaَtukə ələyhi və əlaَ Aَbaَihi) fi haَzihis-saَəti və fiِ kulli saَəti, vəliyyən və haَfizən və qaidən və naَsirən! Və dəlilən və əynənَ! Həttaَ tuskinəhu ərzəkə tauən və tuməttiəhu fihaَ təvilaَ! 

Yəni: “Ey ALLAH Sənin dostun sayılan bizlərə vilayət sahibi Hüccət İbnil Həsən İmami zaman Salavatullahi və Salamuhu Əleyhi bu saatda və hər bir saatda sahib və hafiz ola və Onun üçün gözəl yol göstərən və yardım edən ol.O vaxta qədər ki, onu yer üzündə məskunlaşdırıb, ədalət hökuməti ilə uzun müddətlərlə nemətləndirəsən.”
9) Cövşən-kəbir duasını oxumaq.
10) Həzrət Əli (ə)-ın qatilinə lənət oxumaq. Yüz dəfə “Allahumməl`ən qətələtə əmirilmu`minin.” (Yəni: “Ilahi, Əli (ə)-ın qatillərinə lənət et.”)
11) Yüz dəfə “Əstəğfirullahə rəbbi və ətubu iləyh” demək və tövbə etmək.
Bu əməlin mənası belədir: insan keçmişdə etdiyi günahlardan peşman olub gələcəyini abadlaşdırmaq üçün Allaha söz verir. Yəni: “Ey Allahım, bu günə qədər mən səhv yolda olmuşam. Lakin bu gündən Sənin bütün əmrlərinə tabe olacaq və bir daha günah etməyəcəyəm.”
Burada bir incəliyi qeyd etməyi lazım bilirəm. Bu gecə insan təmiz ürəklə Allahdan günahlarının bağışlanmasını istəsə, Allah onu bağışlayar və tövbəsini qəbul edər. Tövbəsi qəbul olan şəxsin də duaları və ya dualara amin deməsi tez qəbul olar. 

Lütfən, dualarınızda  biz günahkar bəndənin də  günahlarının bağışlanması üçün dua edin! ALLAH ibadət və itaətlərinizi qəbul etsin! AMİN!

#57353 Qəlbimdən süzülən sözlər

Отправлено автор: Saqi_73 28 июля 2010 - 18:57 в Литература

Qardaşımız HACI SAQİYƏ...

Coxdan görmürəm ürək dostumu,
Xəbər verin ona seyranə gəlsin,
Atıb qəlbin kədərin,cıxsın dağlara,
Cismini pak bulub,ceyranə gəlsin.

Səni sevdim qardaş bildim əzəldən,
Kecə bilmədim,səntək qəlbi gözəldən,
Şəninə mən, söz söylədim qəzəldən,
Oxusun sözlərim ,heyrana gəlsin.

Yox olursan,qəlbim evi sızlayır,
Bu tənhalıq icin-icin ağlayır,
Bir zənginlə,sevinclərim cağlayır,
Gəmi olsun,icimdə ümmanə gəlsin.

Ey Saqi tufan coşdu omrünə,,
Bir məhəbbət yarası düşdü könlünə,
At kədəri,sevinc gətir qəlbinə,
Qoy düşmənin catlasin,cəzanə gəlsin!

Hörmət və məhəbbətlə HACI !

ALLAH Səndən razı olsun, Komandir! Sənə QARDAŞ demişik, ABİ bilmişik! Hər şey öz qaydasındadır, kak qovoritsya, --- NO PROBLEM!

#56903 Прибавь 7

Отправлено автор: Saqi_73 23 июля 2010 - 21:56 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

3976

#55352 Şeyx Albaninin "Kişinin yad bir qadin tərəfindən əmizdirilməsi" fətvası

Отправлено автор: Saqi_73 03 июля 2010 - 11:30 в Əqidə və fiqh

Maraqlıdır, hər " PODXOD" da nə qədər "ƏNCAM" VERMƏLİDİR BU "İŞƏ"? :goodL:
ALLAH səbr versin bunların "əxilərinə"! :yahoo: Gözünüzün qabqğına bir anlıq gətirin ki, bir VOVKA, öz ƏXİsini evində bu vəziyyətdə görür, gözləri bərəlir, :shades: o da cavabında deyir ki, ---ƏXİ, sən öl, mənlik deyil, :scenic: fətva Albanidən, Muslimdən, İmam Malikdandir! Onlar da Aişədən rəvayət ediblər!
:loool:

#55297 Прибавь 7

Отправлено автор: Saqi_73 02 июля 2010 - 21:10 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

3962

#55206 Прибавь 7

Отправлено автор: Saqi_73 02 июля 2010 - 00:24 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

3948 ALLAH xeyir versin!

#55203 Forumun ad günü mübarək

Отправлено автор: Saqi_73 02 июля 2010 - 00:14 в Поздравления

:) Salam aleykum, Ya Forum Əhli! Əhlisunna ual cəmaənin dili ilə desək, mən ŞİRK ELƏDİM.... :loool: Bütün hamınızı, böyüklü-kiçikli, təbrik edirəm! Bu " KÖRPƏ" NİN 2 YAŞI MÜNASİBƏTİLƏ Valideyninə, Dayələrinə, Qulluqçu və Xidmətçilərinə ƏHSƏN və AFƏRİN deyirəm! ALLAH saxlasın bu " Balanı"! Bütün zəhmət və əməyi keçənləri, o cümlədən başda Al Fath Qardaşımız olmaqla, ürəkdən təbrik edirəm! Halal Olsun Hamınıza, Mömin və Möminələr! Stəkanı... (çaşdım eee :blushL: ) Sükanı belə saxla! :scenic: :shades:

#54991 Hz Osmanin fezileti

Отправлено автор: Saqi_73 29 июня 2010 - 23:42 в Ümumislam mövzular

(VOVKAlar demiş) "Səhih" muslim
44 - SAHABE 'ÜN FAZİLETLERİ BAHSİ
3- Osman (Rad ya eqo vide)'ın Faziletlerine Dair Bir Bab
26- (2401) Bize Yahya b. Yahya ile Yahya b. Eyyub, (Kuteybe ve İbni Hucur rivayet ettiler. Yahya b. Yahya : Ahberana, ötekiler: Hadde-senâ tâbirlerini kullandılar. (Dediler ki) : Bize İsmail (yâni îbnî Cafer) Muhammed b. Ebî Harmele'den, o da Yesâr'ın iki oğlu Ata' ile Süleyman'­dan ve Ebû Seleme b. Abdirrahman'dan naklen rivayet etti ki: Âişe şöyle demiş:
Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve Stltem) benim evimde iki uyluğunu ve­ya iki baldırını açmış olarak yaslanmıştı. Derken Ebû Bekr (içeri girmek için) izin istedi. Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve SeHem> o halde iken ona izin verdi. Ve konuştu. Sonra Ömer izin istedi. Yine aynı halde ona da izin verdi. Ve konuştu. Sonra Osman izin istedi. Resûlülîah (Sailallahü Aleyhi ve Sellem) hemen oturdu. Ve elbisesini düzeltti. —Râvi Muham­med : Bu bir günde oldu demiyorum, demiş. — Ve Osman girdi. Onunla da konuştu. O çıktığı zaman Âişe şunları söyledi:
Ebû Bekr girdi. Ona güleryüz göstermedin ve aldırış etmedin. Son­ra Ömer girdi. Ona da güleryüz göstermedin, aldırış etmedin. Sonra Os­man girdi. Hemen oturdun ve elbiseni düzelttin!
Bunun üzerine Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve Sellem):
«Kendisinden melekler utanan bir zattan ben utanmayayım mı?» buyurdular.

HƏƏƏƏƏƏƏ.... Bax, burda Kərəmi ağlamaq tutur....... Hədisi və ya hadisəni balaca xırdalasaq, görəcəyik ki, bu heç də VOVKAların bizə bildirmək istədikləri kimi alınmır! Bu hədis Peyğəmbərin (S) Əxlaqına ziddir!
Quran buyurur: " Şübhəsiz ki, sən böyük bir əxlaq üzərindəsən! " «Qələm» surəsi, ayə 4
Diqqətlə baxanda görünür ki, hədisdə "yamaq" var, yaxşı deyək ki, Xurmetli Muslim "kişi" özünü çox əziyyətə salıb bu hədisi "səhih" kimi qələmə verib. Nə olar, lap əcəb eliyib!
Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve Stltem) benim evimde iki uyluğunu ve­ya iki baldırını açmış olarak yaslanmıştı. Derken Ebû Bekr (içeri girmek için) izin istedi. Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve SeHem> o halde iken ona izin verdi.--- kəlməsi bu məna verir ki, Ebû Bekr elə buna layiqdir, çünki, (əstəğfirullah,) güya Peyğəmbər (S) utanmır!!!!
Sonra Ömer izin istedi. Yine aynı halde ona da izin verdi. ------- kəlməsi omərin də "səviyyəsinin" nə yerdə olduğundan məlumat verir!!!!
SÜBHƏNALLAH! -- Sonra Osman izin istedi. Resûlülîah (Sailallahü Aleyhi ve Sellem) hemen oturdu. Ve elbisesini düzeltti --- SƏBƏB :::::::::: --- çünki, içəri girən şəxs, Osmandır (Rad ya eqo videt) ! Baxaq görək aişa nədeyir?
---- O çıktığı zaman Âişe şunları söyledi: — Ebû Bekr girdi. Ona güleryüz göstermedin ve aldırış etmedin. Son­ra Ömer girdi. Ona da güleryüz göstermedin, aldırış etmedin. Sonra Os­man girdi. Hemen oturdun ve elbiseni düzelttin!
Bunun üzerine Resûlüllah (Sailallahü Aleyhi ve Sellem): «Kendisinden melekler utanan bir zattan ben utanmayayım mı?» buyurdular.
Məsələ bundadır ki, " Qaş qayıran yerdə" vurub gözünü də kor elədilər! Deməli,bu kəslər buna layiqdirlər ki, onlara etina olunmasın.Çünki, evə bir şəxs girərkən özünə hörmət qoyan kəs əvvəlcədən özünü qaydaya salır, qonağını istirahət elədiyi, dincəldiyi və.s. formada qəbul etmir.Yox əgər belə edirsə 2 hal var.
1) Ev sahibi əxlaq normalarına əməl etmir.
2) Gələn şəxsa buna layiqdir.
3-cü hal isə nəticədən çıxan haldır ki, bizə çatdırır ki,Osmanın "ləyaqəti" bunlardan çoxdur.Çünki Peyğəmbər (S) Özünü qaydaya salır.Axırıncı kəlmədəki sözə diqqətlə fikir verin ki, "mələklərin utandığı kəsdən mən utanmayımmı?" Çünki Osman həyalı bir kəsdir.Həyalının isə əksi-Həyasızdır!
--- Ona bu halde girmek için izin versem hacetini bana ulaştıramiyacağından korktum!» buyurmuşlar.
Deməli, o iki nəfər hacətini isəyibsə, osman istəməyəcəkdisə, bu onun "həyalı olduğunu" çatdırır!
Bunu mən demirəm, muslim dedi... Nə olar, qoy desin, bizim də öz ağlımız var, götür-qoy editik xırda-xırda özümüzçün!
ALLAH Hidayət eləsin Əql qüvvəsini işə salanları!

#54982 Прибавь 7

Отправлено автор: Saqi_73 29 июня 2010 - 22:52 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

3934

#54970 Şeyx Albaninin "Kişinin yad bir qadin tərəfindən əmizdirilməsi" fətvası

Отправлено автор: Saqi_73 29 июня 2010 - 19:03 в Əqidə və fiqh

Bu da " Səfeh" Müslümdən.....
7- Büyük İnsanın Süt Emmesi Babı

26- (1453) Bize Amru'n-Nâkıd üe îbni Ebî Ömer rivayet ettiler. İDediler ki: Bize Süfyân b. Uyeyne, Abdurrahman b. Kaasim'den, o da babasından, o da Âîşe'den naklen rivayet etti. Âişe (Radiyallahü anka) şöyle demiş :
— Sehle binti Süheyl Peygamber (Sallallahü-Aleyhi ve Sellem)'e gele­rek : Yâ Resûiâliab! Ben Ebû Huzeyfe'nin âzâdîısı Sâlim'in yanıma gir­mesinden Ebû Huzeyfe'nin yüzünde hoşnudsuzluk görüyorum; dedi.
Resûlüüah (Saüallahü Aleyhi ve Sellem):
— «Onu emzİr!» buyurdu. Sehle
— Koskoca adam olduğu halde onu nasıl emziririm? dedi. Bunun üzerine KesûîülSah (Saüallahü Aleyhi ve Sellem) gülümsedi ve:
— «Onun koskoca odam olduğunu biliyorum.» cevâbını verdi.
Amr kendi hadîsinde: «Salim Bedir gazasında bulunmuştu.» cümle­sini ziyâde etti. îböi Ebî Ömer'in rivayetinde ise : «Bunun üzerine Ke-sûlüllah (Sallallahii Aleyhi ve Sellem) güldü» ibaresi vardır.
27- (...) Bize îshâk b. İbrahim El-Hanzalî ile Mubammed b. Ebî Ömer hep birden Sekafî'den rivayet ettiler. İbni Ebî Ömer dedi ki: Bize Abdülvehhâb Es-Sekafî, Eyyûb'dan, o da İbni Ebî Müleyke'den, o da Kaa-sim'den, o da Âişe'den naklen rivayet etti ki, Ebû Huzeyfe'nin âzâdlısı Salim, evlerinde Ebû Huzeyfe ile ailesinin yanında bulunuyormuş. Der­ken Sehle bin ti Süheyl, Peygamber (SalUülahü Aleyhi ve Sellem)'e gelerek:
— Salim artık erkeklik çağma geldi; ve erkeklerin akıl ettikleri şey­lere akıl erdirmeye başladı ama hâlâ yanımıza giriyor. Zannediyorum ki, bundan mutlaka Ebû Huzeyfe'nin hatırına bir şey geliyor; demiş.
Bunun üzerine Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Seîlem) ona: «351 im'i emzır; ona haram o! da Ebû Huzeyfe'nin hatırına gelen şey gitsin!» buyurmuş.
(Sehîe bunu yapmış; ve) dönerek:
— Ben onu emzirdim; Ebû Huzeyfe'nin hatırına gelen şey de gitti; demiş.
28- (...) Bize îshâk b. İbrahim ile Muhammed b. Râfi' rivayet et­tiler. Lâfsa İbni Râfi'indir. (Dedi ki) : Bize Abdürrezzak rivayet etti. (Dedi ki) : Bize İbni Cüreyc haber verdi. (Dedi ki) : Bize İbni Ebî Mü-leyka haber verdi. Ona da Kaasim b. Muhammed b. Ebî Bekr; ona da Aişe haber vermiş ki, Sehle binti Süheyl b. Amr, Peygamber (Saîlçllahü Aleyhi ve Sellem) 'e gelerek Ebû Huzeyfe'nin âzâdlısı Sâiim için:
— Yâ Besûlâllah! Sâiim evimizde bizimle beraber bulunmaktadır. Ama artık erkeklik çağına erişti. Erkeklerin bildiğini biliyor; demiş.
ResûlüUah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) .
— «Onu emzİr; kendisine haram ol'.» buyurmuş. İbni Ebî Müleyke demiş ki:
— Bunun üzerine Kaasim'e hürmeten bir sene yâhud bir seneye ya­kın bir müddet bu hadîsten kimseye bahsetmeden durdum. Sonra Kaa-sim'e rastlayarak : Sen bana bir hadîs söylemiştin; ben onu hâlâ kim­seye rivayet etmedim; dedim. Kaasim :
— Nedir o? diye sordu. Ben de kendisine haber verdim. Kaasim:
— Sen onu bana da Âişe haber vermiş olmak üzere benden rivayet et; dedi.
29- (...) Bize Muhammed h. El-Müsennâ rivayet etti. (Dedi ki) : Bİze Muhammed b. Ca'fer rivayet etli. (Dedi ki) : Bize Şu'be, Humeyd b. Nâfi'den, o da Zeyneb binti Cmnıi Seleme'den naklen rivayette bulun­du. Zeyneb şunu söylemiş:
— tlmmü Seleme Âişe'ye dedi ki : Kendi yanıma girmesini isteme­diğim o sabî-i murahik [1] senin yanına giriyor. Âise şu cevabı verdi:
— Senin için Kesûİüllab (Sallallahü Aleyhi ve Sellenı) 'de örnek yok mudur?
Ebû HuzeyfVnin karısı :
— «Yâ Resûlâllah! Salim artık adam olduğu halde yanıma girmeye devam ediyor. Ebû Huzeyfe'nin nefsinde bundan fcir hoşnudsuzluk var; dedi de, Resûlüllah (Sallaliakü Aleyhi ve Selleın):
— «Onu emzir kİ, yanına girebilsin!» buyurdular.
30- (...) Bana Ebu't-Tâhir ile Hârûn b. Saîd el-Eylî rivayet etti­ler. Lâfız Harun'undur. (Dediler ki) : Bize İbni Vehb rivayet etti. (Dedi ki) : Bana Mahramatü'bnü Bükeyr, babasından naklen haber verdi. (De­miş ki) : Ben Humeyd b. Nâfi'i şöyle derken işittim : Ben Zeyneb binti Ebî Seîeme'yi şunu söylerken işittim: Ben Peygamber (SaUallahü Aleyhi ve Sellem)'in zevcesi Ümmü Seîeme'yi Âişe'ye şunu söylerken dinledim:
— Vallahi memeden ayrılmış çocuğun beni görmesine gönlüm razı olmuyor. Âişe şu cevabı verdi :
— Neden? Sehle binti Süheyl Resûlüllab (SalUllahü Aleyhi ve Selleml'e geldi de: Yâ Resûlâllah! Vallahi Sâlim'in (yanıma) girmesinden Ebû Hu-zeyfe'nin yüzünde hoşnudsuiluk görüyorum, dedi.
Bunun üzerine Resûlüllah (SaUallahü Aleyhi ve Seiiem):
— «Onu emzİr!» buyurdu. Sehle :
— Ama o saçlı sakallı (adam) dır; dedi. Resûîüllah (SallaV.ahiı Aleyhi ve Sellem) :
— «Onu emzir ki, Ebû Huzrçyfe'nin yüzündeki hoşnudsuzluk gitsin!» buyurdular.
31- (1454) Bana Abdülmelik b. Şuayb b. Leys rivayet etti, (Dedi ki) : Bana babam, dedemden rivayet etti. (Demiş ki) : Bana Ukayl b. Hâlid, İbni Şihâb'dan rivayet etti. (Demiş ki) : Bana Ebû Ubeydetü'bnü AbdiIIâb b. Zem'a haber verdi. Ona da Zeyneb binti Ebî Seleme haber vermiş ki, annesi ve Peygamber (SaUallahü A leyhi ve Sellem) 'in zevcesi Üm­mü Seleme şunu söylüyormuş :
— Peygamber (SaUallahü Aleyhi ve Sellem)'in diğer zevceleri bu şekilde süt emmek ile bir kimsenin yanlarına girmesine razı olmamış; ve Aişe'ye : Vallahi biz bunu ancak Resûlüîlah fSallallahü Aleyhi ve Seltem)in hassaten Sâlim'e verdiği bir ruhsat addediyoruz; binâenaleyh bu şekilde süt emmekle yanımıza ne bir kimse girebilir, ne de bizi görebilir; de-
Sehle binti Süheyl ensardan olup Hz. Ebû Huzeyfe'nin zevcesîdir. İsminin buradakinden başka olduğunu söyleyen­ler de vardır.
Salim b. Ma'kı1 : Hz. Ebû Huzeyfe 'nin âzâdh kölesidir. Arapların âdeti vecihle Ebû Huzeyfe,, Sâlim'i oğulluk edinmiş; karı koca onu kendi çocukları gibi büyütmüşlerdi.
«Evlâdhkİannızı babalarının adları ile çağırın'» âyet-i kerîmesi ine­rek evlâdhk hükmü ibtâl edilince yine yanlarında kalmış; küçük olduğu için Ür müddet daha Hz. Sehle ondan kaçmamıştır. Fakat bulûğa erdiği zaman artık evlerine girip çıkmasını doğru bulmamışlarsa da bunu gücenir endişesiyle kendisine söyleyememişlerdir. Nihayet hadîste beyan buyuruîduğu şekilde Sehle (Raâiyallahu anh) bu meseleyi Peygamber (Saîlallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimize arzetmiştir.
Hürmet isbât eden süt emme müddeti ulemâ arasında ihtilaflı bir meseledir. İmam Âzam'a göre iki buçuk sene. İmam Züfer'e göre üç, İmam Mâlik'den bir rivayete göre iki sene bir ay, diğer rivayete göre iki sene iki aydır. Üçüncü bir rivayette İmam Mâlik: «Çocuk süt emmeye muhtaç olduğu müddetçe süt hükmü sabit olur,» demiştir.
İmam Şafiî, İmam Ahmed b. Hanbel, Hanefî1er'den îmam Ebû Yûsuf, İmam Muhammed ve cumhûr-u ulemâ süt müddetinin iki sene olduğuna kaaildirler.
Hz. Âişe (Radiyallahü anha)ile Dâvûd-u Zahiri babımız hadîsi ile istidlal ederek:
«Hürmeti radâ' küçük çocuğun emmesiyle sabit olduğu gibi, âkil bâğ bir kimsenin emmesiyle efe sübût bulur,» demişlerdir.
Bâzıları süt müddetinin on beş yaşına, bir takımları da kırk yaşına kadar devam ettiğini söylemişlerdir. Bittabi bu sözlere i'tibâr yoktur.
İmam Âzam 'm delili «Çocuğun ana rahminde kalması ile sütten ayrılması müddeti otuz aydsr.» [2] âyet-i kerimesidir. Hz. İmamın istidlali şöyledir : Âyet-i kerîme'de biri hami, diğeri sütten .ayrılma olmak üzere iki şey zikredilmiş; ve her ikisine bir müddet ta'yîn edilmiştir. Bu zaman hem hamlin hem de sütten ayrılmanın ayrı ayrı rniiddetiUir; nitekim bir kimse iki şahısta olan alacağını bir sene te'cü etse ikiskıe de birer yıl mühlet verdiği an­laşılır. Şu halde âyet-i kerîme hamil müddeti ile sütten ayrılmanın otu­zar ay olduğunu ifâde eder. Ancak bir çocuğun ana karnında iki. sene­den fazla kalamayacağı Hz. Âişe (Radiyallahü anha) 'dan rivayet edilen sahîh bir hadisle sabit olmuştur. Binâenaleyh hamil müddetinin otuz aydan az olduğu serî bir delille beyan edilmiştir. Sütten ayrılma .husu­sunda ise böyle bir beyan olmadığı için bu müddet otuz ay, olarak kal­mıştır.
İmam Züfer , iki yaşında sütten ayrılan çocuğun yemeğe alışması için muayyen bir müddeti zarurî görmüş; ve bunu bir sene ile tahdîd etmiştir; çünkü bir sene dört mevsimi ihtiva ettiğinden çocuğun bir halden' başka hâle geçmesine en uygun zamandır.
Cumhûr-u ulemânın delilleri
«Anneler çocuklarını tam iki sene emzîrirler.» [3] âyet-i kelimesidir.

Bu âyette süt emme müddetinin iki senede tamam olduğu bildirilmek­tedir; tamam olan bîr şeyin üzerine ise ziyâde yapılamaz. HanefîIer'den bu meselede cumhûr-u ulemâ tarafında bulunan İmam Ebû Yûsuf ile İmam Muhammed'in kavilleri esah gö­rülmüş; Tahâvî (238-321) dahî bu kavli ihtiyar etmiştir. Tafsilât fıkıh kitaplarmdadır.
Hz. Âişe (Radiyallkıhü anha) ile Dâvûdu Zahiri 'nin istid­lal ettikleri babımız hadîsi men şuhtur. Bu hususta Peygamber (SallaUahü Aleyhi ve Selk'mfden birçok hadîsler ve ashâb-ı kiramdan eserler mevcut­tur. "Ezcümle Dârekutnî (306-385)'nin Hz. İbni A.bbâs'dan merfû' olarak tahric ettiği bir hadîste;
«Süt emmenin hükmü ancak ikî sene içinde muteberdir.» buyurul-muştur. Mezkûr hadîs Hz. İbni Abbas'a mevkuf olarak dahî ri­vayet olunduğu gibi, İbni Ebî Şeybe ( - 234) İbni Mes'ûd ile Aliyü'bnü Ebî Tâlib (Radiyallahü anh) 'dan, ve Dârekutnî, Hz. Ömer'den mevkuf olarak rivayet etmiş­lerdir.
İmam Mâ1ik'in «El-Muvatta'»ı ile Ebû Dâvûd'un «Siinen»înde Yahya b. Saîd 'den naklen şöyle bir hâdiseden bahsedilir: Bir adam Hz. Ebû Mûsâ El-Eş'arfye gelerek;
— Ben karımın memesinden süt emdim; süt mideme gitti; demiş. Ebû Musa :
— Karın sana haram olmuştur fikrindeyim; cevabını vermiş. Orada bulunan Abdullah !\ Mes'ûd (Radiyallahü anh) kendisine:
— Bu adama verdiğin fetvaya dikkat el! diye ihtarda bulunmuş. Bunun üzerine Hz. Ebû Musa :
— Sen ne buyurrusun? diye sormuş. Abdullah b, Mes'ûd (Radiyallahü anh):
— Süt emmenin hükmü ancak iki sen içinde mu'teberdir; demiş. Ebû Mûsâ (Radiyallahü anh) yaînndakİîere dönerek:
— Bu âlim aranızda bulundukça bir daha bana bir şey sormayın! diye tenbihde bulunmuş.
«El-Mu vatta »da dahî Hz. Abdullah b. Ömer 'den şöyle bir rivayet vardır. «Bir adam Ömerü'bnü'l-Hattâb'a gelerek şunu söy­ledi :
— Benim Vîr cariyem vardı; ona yakınlık ederdim. Karım bu ca­riyeyi kasden emzirmiş. Cariyenin yanına girdiğim zaman bana : Dur bakalım! Vallahi ben bu cariyeyi emzirdim, dedi. Ömer:
— Karını te'dîb et! Cariyenle de cinsî münasebette bulun! Çünkü sütün hükmü yalnız küçük çocuğun emmesine mahsustur, cevabını verdi.»
Nitekim babımızın son hadîsinden de anlaşılacağı vecihîe Hz. Âişe'den maada bütün ezvâc-ı tâhirât da (yaşlı başlı bir insanın em­mesine radâ' hükmü vermemi?; Âise (Radiyallnhû a^hd) 'ya bunun Sâ1im'e mahsus bir ruhsat olduğunu hatırlatmışlardır.
Sehle hadîsi rneşhûr «Sünen» kitaplarında da burada olduğu gibi mutlak rivayet edilmiştir. Yalnız Tin Şafiî ''nin «Müsned» inde : «Sâlim'i beş defa emzir» kaydı varsa da bu kayd mutlak su­rette mensuhtur. Onun mensub olduğunu İbni Abbâs (RadiyaUahû anh} tasrih etmiştir. Hz. İbni Abbâs'a : «Halk bir defa emmenin hürmet isbât etmediğini söylüyorlar» denildiğinde: «Öyle idi, fakat son­ra neshe dil di* cevabını vermiştir. Rivayete nazaran Abdullah b. Mes'ûd (Radivallahü anh):
— «Radâ' meselesi azmin da çoğunun da hürmet isbât etmesinde ka­rar kıldı» demiştir.
Abdullah b. Ömer (Radiyallahü anh i 'dan dahî şöyle bir ri­vayet vardır. Kendisine : İbni Zübeyr bir ve iki defa emmekte beis olmadığın söylüyor; demişler. İbni Ömer:
— Allah'ın hükmü, İbni Zübeyr'în hükmünden daha hayırlıdır» mu-kaabelesinde bulunmuş.
'Kaadî Iyâz (476-5.44)'m beyanına göre, Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Seliemt'm :«Onu emzir!» emri karşısında Hz. Seh1e ihti­mâl sütünü sağmış da Salim (Radiyallohu anh) memesine dokunmadan onu içmiştir. îmam Nevevî, Ks adî 'nin bu sözünü beğen­miştir. Maamâfîh ihtiyaç dolayisiyie dokunmasının özür sayılması da ih­timâl dahilinde görülmektedir.

#54968 Ümmətin ixtilafı rəhmətdirmi?

Отправлено автор: Saqi_73 29 июня 2010 - 18:51 в Şiə-sünni dialoqu

Bu da balaca əlavə....
İMÂM ALİ (A.S), CENNET VE CEHENNEMİ BÖLENDİR

500- Senetli bir hadiste Resulullahın (s.a.a) Hz. Aliye (a.s) hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "Ya Ali, sen cenneti ve (cehennem) ateşini bölensin; senin muhabbetinle iyiler kötülerden tanınır; hayır ve şer ehli insanlar ve müminlerle kâfirler birbirinden ayrılır." [556]
501- Resulullah (s.a.a): "Ya Ali, sen cenneti ve (cehennem) ateşini bölensin." [557]
502- Resulullah (s.a.a): "Ali, cenneti ve (cehennem) ateşini bölendir." [558]
503- Hz. Aliden (a.s) Resulullahın (s.a.a) kendisine hitaben şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
"Ya Ali, sen Kıyâmet günü cenneti ve (cehennem) ateşini bölecek kimsesin. Ateşe şöyle hitap edeceksin: Bu senindir, bu da benim!" [559]
504- Emirül-Müminin Ali (a.s): "Kıyâmet gününde (cehennem) ateşini ben böleceğim. Ateşe bu senindir bu da benim diye hitap edeceğim."
Bir kalkandır Alinin muhabbeti
O muhabbet böler nârı, cenneti
Mustafânın vasîsidir hak üzre
Farzdır inse-cine hak imâmeti. [560]
505- Ebû Saîd, Resulullahtan (s.a.a) nakletmiştir; şöyle buyurdu:
"Kıyâmet günü olduğunda cennetle görevli Rıdvan ve cehennemle görevli Malik isimli melekler, cennet ve cehennemin anahtarlarıyla bana gelecekler; ben onlara Anahtarları Aliye verin diyeceğim." [561]
506- Abdullah İbn Abbâs Resulullahın (s.a.a) kendisine hitaben şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
"Ey İbn Abbâs, Aliden asla ayrılma; hiç şüphesiz hak onun dilinde ve kalbindedir. O cennetin ve cehennemin kilidi ve anahtarıdır. Onunla (insanlar) cennete ve cehenneme gireceklerdir." [562]
507- Senetli bir hadiste Resulullahtan (s.a.a) şöyle nakledilmiştir:
"Ya Ali, sen (cehennem) ateşini ve cenneti bölensin. Sen cennet kapısını çalıp sevenlerini sorgusuz bir şekilde ona sokacaksın." [563]
508- İmâm Muhammed Bâkır (a.s) kanalıyla Hz. Emi-rül-Müminin Aliden (a.s) şöyle rivâyet edilmiştir:
"Cenneti ve (cehennem) ateşini bölen benim; sevenlerimi cennete, düşmanlarımı ise cehenneme sokacağım." [564]
509- Bir rivâyette şöyle geçmektedir: "Emirül-Mumi-nin Ali (a.s) ayağa kalkarak bir hutbe okudu; Allaha hamd u senâdan sonra şöyle buyurdu:
"Ey insanlar topluluğu, bizi seven birisi ateşe girmez ve bize düşmanlık besleyen kimse de cennete girmez. Cenneti ve (cehennem) ateşini bölen benim. Cennet ve cehennem arasını ben taksim edeceğim; Bu sağdan cennete girsin ve bu soldan ateşe girsin diye hitap edeceğim. Yine Kıyâmet gününde cehenneme şöyle hitap edeceğim: Bu senin, bu da benim. Bilahare bütün Şîalarım, çakan yıldırımlar, şiddetli şimşekler süratli kuşlar ve koşan atlar gibi Sırât üzerinden geçeceklerdir!"
510- Câbir-i Cufî vasıtayla, Resulullahın (s.a.a) Âi-şeye şöyle buyurduğu nakledilmiştir:
"Ali hakkında bana eziyet etme; zira hiç şüphesiz o, Müminlerin Emiri ve Müslümanların efendisidir. Allah Kıyâmet gününde onu Sırâtın üzerinde oturtacaktır; böylece o, dostlarını cennete ve düşmanlarını da (cehennem) ateşine sokacaktır." [565]
511- İmâm Muhammedül-Bâkır (a.s), babalarından, Resulullahın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:
"Ya Ali, nasıl olacaksın, cehennemin kenarında durduğunda ve Sırâta geldiğinde; (o gün ki) insanlara geçin denilecek ve sen cehenneme şöyle hitap edeceksin: Bu senin, bu da benim! Hz. Ali (a.s) Ya Resulallah, (bunlar da benim diyeceğim) o kimseler, kimlerdir? diye sorduğunda, şöyle buyurdu. Onlar senin Şîalarındır; sen nerede olursan, onlar da seninle olacaklardır." [566]
512- Resulullah (s.a.a): "Kıyâmet günü Allah-u Teâlâ, bana ve Ali b. Ebî Tâlibe şöyle buyuracaktır: Sizi sevenleri cennete ve size buğz edenleri (cehennem) ateşine sokun. Allah-u Teâlânın Kurândaki Atın her inatçı kâfiri cehenneme [567] sözü de bunu ifade etmektedir." [568]
513- İbn Abbâs, Resulullahtan (s.a.a) şöyle nakletmiştir:
"Kıyâmet günü olduğunda, Allah, Cebrâîle cennetin kapısında oturmasını ve ancak Ali b. Ebî Tâlibden aldıkları berat belgesini taşıyanları cennete sokmasını emredecektir." [569]
[556]- El-Emâlî (Şeyh Saduk), s.48
[557]- Nurüs-Sekaleyn Tefsiri, c.5, s.441
[558]- El-İsnâ Aşeriyye, s.61, El-Emâlî (Şeyh Sadûk), s.81, Câmiül-Ahbâr, s.15
[559]- Yenâbîül-Mevedde, s.86
[560]- Ferâidüs-Simtayn, c.1, s.326
[561]- İhkâkül-Hak, c.6, s.210.
[562]- İhkâkül-Hak, c.6, s.214.
[563]- Uyûnu Ahbârir Rızâ, c.2, s.27, İhkâkül-Hak, c.7, s.172
[564]- Besâirüd-Derecât, s.415
[565]- İlâmül-Verâ, s.189.
[566]- El- Emâlî (Şeyh Tûsî), c.1, s.93.
[567]- Kâf, 24.
[568]- Bişâretül-Mustafâ, s.144.
[569]- Menâkıbu Ali b. Ebî Tâlib, s.131.

#54967 Şeyx Albaninin "Kişinin yad bir qadin tərəfindən əmizdirilməsi" fətvası

Отправлено автор: Saqi_73 29 июня 2010 - 18:45 в Əqidə və fiqh

A balam, başıvuza iş qəhətdi? Gör gedib nələr axtarmısuz eeeeeeee! Halaldı, mən ölüm! Süd əmməni demirəm aaa, elə bilərlər VOVKALAR ki, onların tərəfinə keçmişəm, yoooox, belə deyil!
Uşaqlara AFƏRİN!
Sünən nəsai
26- NİKAH KİTABI (Bölümleri)
53- BÜYÜK KİMSELER DE EMZİRİLİR Mİ?

32
67- Zeyneb binti ebu Seleme (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Peygamber (s.a.v)’in hanımlarından Aişe’den işittim şöyle diyordu. Süheylin kızı Sehle Rasûlullah (s.a.v)’e gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Evlatlık edindiğimiz Sâlim benim yanıma girince, kocam Ebu Huzeyfe’nin yüzünde öfke izleri görüyorum ne yapmalıyım?” diye sordu. Rasûlullah (s.a.v)’de: “Onu emzir” buyurdu. Sehre diyor ki: “O Sâlim sakalı çıkmış genç bir delikanlıdır.” Rasûlullah (s.a.v): “Onu emzir Ebu Huzeyfe’nin öfkesi kaybolur” buyurdu. Sehle diyor ki: “Vallahi onu emzirdikten sonra Ebu Huzeyfe’nin yüzünde öfke izi görmedim.” (Müslim, Rada: 7; İbn Mâce, Nikah: 36)
3268- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Sehle binti Süheyl, Rasûlullah (s.a.v)’e gelerek, Sâlim yanıma geldiğinde Ebu Huzeyfe’nin kızdığını görüyorum dedi. Rasûlullah (s.a.v): “Onu emzir” buyurdu. Sehle binti Süheyl, “O kocaman bir adamdır” dedi. Rasûlullah (s.a.v): “Onun kocaman bir adam olduğunu bilmiyor muyum?” buyurdu. Sehle daha sonra geldiğinde, seni hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin olsun ki, Ebu Huzeyfe ondan sonra artık hiçbir şeyi kötü görmüyor dedi. (Müslim, Rada: 7; İbn Mâce, Nikah: 36)
3269- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) Ebu Huzeyfe’nin karısına kocasının öfke ve kıskançlığının gitmesi için kölesi Sâlim’i emzirmesini emretti, o da onu emzirdi. o koskoca bir adamdı. Rabia diyor ki: “Bu olay sadece Sâlim için verilen bir ruhsat idi.” (Müslim, Rada: 7; İbn Mâce, Nikah: 36)
3270- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Sehle, Rasûlullah (s.a.v)’e gelerek: “Ey Allah’ın Rasûlü! Sâlim bizim yanımıza girip çıkıyor, yetişkin duruma geldi, erkeğin bilmesi gereken şeyleri biliyor artık ne yapmalıyız” diye sordu. Rasûlullah (s.a.v): “Onu emzir böylece ona haram olursun” buyurdu. Sehle diyor ki: “Bir yıl bekledim bu olaydan kimseye bir şeyler söylemedim sonunda Kasım ile karşılaştım, onu söyle ve korkma dedi. (Müslim, Rada: 7; İbn Mâce, Nikah: 36)
3271- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, Ebu Huzeyfe’nin kölesi Sâlim onların evinde kalıyordu. Sühey’lin kızı Rasûlullah (s.a.v)’e gelerek, şöyle dedi: “Sâlim artık erginlik çağına erişti, erkeklerin bildiği şeyleri o da bilmeye başladı ve yanımıza da girip çıkıyor. Ebu Huzeyfe’nin de buna kızdığını sanıyorum” dedi. Peygamber (s.a.v)’de: “Onu emzir böylece sen ona haram olursun” buyurdu. Ben onu emzirince Ebu Huzeyfe’nin kıskançlığı kayboldu sonra Rasûlullah (s.a.v)’e geldim ve Sâlim’i emzirdim ve Ebu Huzeyfe’nin öfkesi de kayboldu dedim. (Müslim, Rada: 7; İbn Mâce, Nikah: 36)
3272- Urve (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Peygamber (s.a.v)’in hanımları bir sefer emzirme ile bir erkeğin hanımların yanına girmesi durumunu pek hoş karşılamayıp uzak durdular ve büyük kimsenin emzirmesi durumunu Aişe’ye sordular. O da şöyle dedi: “Vallahi bu durumu sadece Sehte binti Süheyl’de görüyoruz, o da sadece Sâlim için Rasûlullah (s.a.v)’in verdiği bir ruhsattır. Vallahi böyle bir emzirme olayı ile kimse bizim yanımıza giremez ve biz Peygamber hanımları böyle bir şeyi de hoş görmeyiz.” (Ebû Davud, Nikah: 11)
3273- Ümmü Seleme (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Biz Peygamber hanımları yaşlı kimseyi emzirmek sûretiyle o kimseyi kişinin kendisine haram kılmasını hoş karşılamayıp bundan uzak kalıyoruz ve bu konuyu Aişe’ye sormuştuk, o da şöyle demişti: “Vallahi bu durumu Rasûlullah (s.a.v)’in sadece Sâlim için verdiği bir ruhsat olarak görüyorum, hiçbir kimse böyle bir emzirme modeliyle bizim yanımıza giremez. Biz Peygamber hanımları olarak böyle bir şeyi de hoş karşılamıyoruz.” (Ebû Davud, Nikah: 11)

#54910 Qamət Süleymanovun "cavab"larına bir baxış

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 19:30 в Şiə-sünni dialoqu

Deyəsən ismarışım vəhhabilərə "tetrasklin" və ya "imodium" effekti göstərib :gizildish:

Deyirsən yəni, PANASONİK firmasına üzv olublar? :blushL: :shades:

#54880 Прибавь 7

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 01:59 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Bunu bilməyə nə var?
3920

#54879 Qəlbimdən süzülən sözlər

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 01:54 в Литература

ALLAH Səni və istədiklərini həmişə var və Əziz eləsin, Komandir! Həmişə Ləyaqət Formasında olasan!

#54873 Qəlbimdən süzülən sözlər

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 01:14 в Литература

BU VIDEONU BÖYÜK MƏHƏBBƏTLƏ HAZIRLADIM,CANIMIN AĞRISINA BAXMADAN 5 GECƏ VƏ GÜNDÜZ CALIŞDIM.ƏN SONDA QƏRARA ALDİM Kİ- BU QƏLBLƏR SEVİNDİRƏN KLİPİ -FİDAN BACIMA ƏRMAĞAN OLARAQ FORUMA QOYUM! bUYUR BACIM- BU KLİPİ SƏNƏ BAĞIŞLADIM!
http://www.youtube.com/watch?v=nEHMPh8EY4M

MaaşALLAH, Komandir, ƏHSƏN! ALLAH Səni var eləsin, oğlumla indicə baxdıq, ləzzət elədi! ÇOX SAĞ OL! :heart1: :rose: :321ddd: :gizildish: :appl: :vsego:

#54871 Sələfilərdə istimnanın hökmü

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 00:41 в Əqidə və fiqh

Buyurun, prosto biabırstvo, çestnoe slovo!
ОНАНИЗМ (МАСТУРБАЦИЯ)
"Скажи: "Если вы скроете то, что в душах, или откроете это, узнает Аллах: ведь он знает то, что в небесах и что на земле. Аллах над всякой вещью мощен! В тот день всякая душа найдет представленным то, что она сделала доброго и что она сделала злого. И захочет она, чтобы между ней и этим было великое расстояние. Остерегает вас Аллах от Себя самого, - поистине, Аллах милостив к рабам!" (3:29-30).
"Оставляйте явный грех и скрытый; поистине, тем, которые приобретают грех, будет воздано за то, что они снискивали!" (6:120)
"...это ведь нечестие! Ведь шайтаны внушают своим сторонникам, чтобы они препирались с вами, а если вы их послушаете, вы тогда - многобожники. Разве тот, кто был мертвым, и Мы оживили его и дали ему свет, с которым он идет среди людей, похож на того, кто во мраке и не выходит из него? Так разукрашен неверным то, что они делали!" (6:121-122).
"И выдавайте в брак безбрачных среди вас и праведных рабов и рабынь ваших. Если они бедны, - обогатит их Аллах Своей щедростью. Аллах объемлющ, знающ! и пусть будут воздержаны те, которые не находят возможности брака, пока не обогатит их Аллах Своей щедростью". (24:32-33).
"Счастливы верующие, которые хранят свои члены, (кроме как от своих жен и от того, чем овладела десница их, - ведь они не встретят упрека, а кто устремится за это, те уже нарушители)". (23:1,5-7).
Исламские ученые имеют несколько мнений по этому поводу.
1. По мазхабу Малика и ШаФии (да будет доволен им Аллах) считается харамом (запретным) в любой ситуации.
2. По мазхабу Абу ХаниФы и Ахмада Ханбала (да будет доволен им Аллах) считается запретным, но в двух случаях разрешается. Считается не порицаемым действием для тех, кто не женат и не имеет возможности для женитьбы в следующие случаях:
a. боялся за свое здоровье (если после сильного возбуждения не произошло семяизвержение, то это отрицательно влияет на здоровье и организм).
b. боялся совершения зина (прелюбодеяния), на основании того, что из двух зол выбирается меньшее, но несмотря на это человек занимающийся онанизмом считается грешником.
Использование различных надувных игрушек (женщин и т.д.), а также искусственные половые члены запрещаются.
Burada keçən hökmdə deyilir ki, "Başqa alətlərdən istfadə eləmək olmaz, Dağıstanın muftisi DUNDUK isə, verilən sualara cavabında deyir: --- Kişi gücünü itiribsə, arvadının zinaya düşəcəyindən qorxursa, İskusstven. Fal....a " O işi edə bilər!"
Bunlarda belədir də! Heç bir PROBLEM yoxdur, KAHT --- vəssəl
>

#54870 Ümmətin ixtilafı rəhmətdirmi?

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 00:27 в Şiə-sünni dialoqu

Şair, tapdım, buyurub nəzər edərsən, inşəALLAH!
Quran buyurur:

“Ətrafda elə adamlar vardır ki, hamısını simalarından tanıyırlar.”
“Əraf” surəsi, ayə 46.
İmam Sələbi “Təfsiri Kəbir” kitabında bu ayənin təfsirində yazır: “Əraf, Sirat körpüsünün ən uca yeridir ki, Abbas, Həmzə, Əli (Ə) və Cəfər Təyyar orada oturublar. Onlar dostlarını ağ üzlərindən və düşmənlərini qara üzlərindən tanıyırlar.”
Hakim öz sənədlərinə əsasən, Əli (Ə) haqqında nəql etmişdir: “Biz Qiyamət günü Behiştlə Cəhənnəm arasında dayanacağıq. Bizə kömək edənləri üzlərindən tanıyırıq, onları Behiştə daxil edəcəyik. Bizimlə düşmənçilik edənləri də simalarından tanıyırıq.” Salman Farsidən çatmışdır ki, Peyğəmbər (S) Əiyə (Ə) buyururdu: “Sən və övladların ki, Canişinlərinizdir, Ərafda yerləşəcəksiniz.”
Bunu təsdiq edən hədis ibni Həcərin “Əs Səvaiqül Mühriqə” kitabının 2 – ci fəslinin 9 – cu babında Darqutninin hədisidir: “Əli (Ə) Ömər ibni Xəttabın 6 nəfəri arasında xilafəti müzakirəyə qoyduğu şəxslərə uzun nitq söyləyən vaxtda dedi: “Siz ALLAH, deyin görüm aranızda Məndən başqa elə bir adam vardır ki, Peyğəmbər (S) ona buyurmuş olsun – Sən Qiyamətdə Behişt ilə Cəhənnəmi bölüşdürəsən?” Dedilər: “ALLAH bilir ki, yox.”
İbni Həcər deyir: “Bu sözün mənası Əntərənin imam Rzadan (Ə) nəql etdiyi hədisdir: “Peyğəmbər (S) Əliyə (Ə) buyurur “Ey Əli! Sən Behiştlə Cəhənnəmi bölüşdürənsən. Qiyamət günü Cəhənnəm oduna deyərsən: “Bu Məndəndir, o biri səndən.”
İbni Həcər deyir: “İbni Səmman nəql etmişdir ki, Əbu Bəkr Əliyə (Ə) dedi: “Peyğəmbərdən eşitdim ki, Əlinin (Ə) icazəsi olmadan heç kəs Siratdan keçməyəcək.”
Peyğəmbər (S) buyurur: “Əli (Ə) Cənnət və Cəhənnəmin bölücüsüdür.”
Şeyx Süleyman Bəxla Hənəfi “Yənabiul Məvəddə”, 7 – ci bab.
Bu bölmü Şeyx Süleyman Bəxla Hənəfi belə adlandırmışdır: “Həzrət Əlinin (Ə) Rəsulallaha (S) nəfsi kimi olmasının bəyanı və Əli Məndəndir və Mən də Ondanam.” Bu bölümdə Əli (Ə) barədə Peyğəmbərdən (S) 24 hədis nəql etmişdir: “Peyğəmbər (S) buyurmuşdur: “Əli (Ə) Mənim nəfsim mislindədir.” Həmin babın sonunda “Mənaqib” kitabından Cabirdən belə nəql edir: “Rəsulallahın belə buyurduğunu eşitdim: “Əlidə (Ə) bir qrup xislətlər (xüsusiyyətlər) vardır ki, əcər onlardan biri hər hansı bir kəsdə olsaydı, fəzillər və şərəf baxımındanona kifayət olardı.”
Əhli Sünnə alimi Məhəmməd ibni Yusif Gənci Şafei “Kifayətut Talib” kitabının 3 – cü babının sonunda sənədlə Məhəmməd ibni Mənzur Tusidən belə rəvayət edir: “Biz imam Əhməd ibni Hənbəlin yanında idik. Bir nəfər ondan soruşdu: “Ey Əbu Əbdullah, Həzrət Əlinin (Ə) “Mən Cəhənnəmi bölənəm” – sözü haqqında nə deyə bilərsiniz?” İmam Hənbəl belə cavab verdi: “Bunu heç kim inkar edə bilməz, çünki Rəsulallah Həzrət Əliyə (Ə) belə buyurmuşdur: “Səni yalnız mömin sevər və ancaq münafiq nifrət edər.” Mən də “Bəli, elədir” dedim. İmam Hənbəl daha sonra mövzunu izah edərək belə dedi: “Söyləyin, möminin yeri hardadır?” Biz: “Cənnətdədir” – dedik. Təkrar soruşdu: “Münafiqin yeri haradadır?” Biz: “Cəhənnəmdədir” dedikdə, imam Hənbəl dedi: “Bu halda, Əlinin (Ə) Cəhənnəmi bölən olduğu doğrudur.”

#54869 Ümmətin ixtilafı rəhmətdirmi?

Отправлено автор: Saqi_73 28 июня 2010 - 00:21 в Şiə-sünni dialoqu

Saqi, təşəkkür edirəm. Hz İmam Sadiqdən nəql olunan hədis hər şeyi cavablayır. Ancaq sünnülərin dediyi o hədis sənəd cəhətdən zəifdi, həm də Kitabus Sittədə də keçməyib. Bəzən mənasını təhrif edib deyirlər. Ancaq İmam Sadiqdən nəql olunan hədisdə "ixtilaf" sözünün tam başqa bir mənada olduğu aydınlaşır

Şair Qaqaş, sünniçoklar hər yerdə öz "TUPOYLUQLARI" İLƏ MƏŞHURDULAR, BURDA DA BELƏDİR! Şeydi - zaddı aliləri Nasibilərin Rəisi Məhəmməd Nəsirəddin Albani bu hədisi öz TUPOY BAŞINA görə təhlil edib, lakin, " qandığı qrafası" olmadığı üçün, URUS demişkən " ne vyexal!" Tək bu məsələ olsaydı, dərd yarı olardı! Görüm bir hədis var eşələyib tapsam, baxarsan, Sünniçoklar bu hədis barədə də GİRİNC qalıblar! Bir dəfə mən Suriyada təhsil almış bir tələbə ilə söhbət əsnasında bu hədisi onunçün " xırdaladım", gic oldu, dedim ki, " demək, təfəkkür tərzinizdə qüsur olduğu üçün qəbul edə bilmirsiniz!" Yaman pərt olmuşdu, nə isə... ALLAH Hidayət eləsin, Hidayət də olmasa, axırı bir şey eləsin, məsələn, Afət, Bəşir, Nikolay, İvan və s.

#54823 Toplantılarımız

Отправлено автор: Saqi_73 27 июня 2010 - 09:44 в Дискуссии на общие темы

ALLAH qardaşımız Komandirdən razı olsun, dünən gəlməyi ilə, üstümüzdən və ürəyimizdən yükü götürdü, bir daha özünün malik olduğu Böyüklüyü və Ləyaqətini bizlərə göstərdi! Gəlişi ilə bizlərə Şərəf verdi! ALLAH belə Qardaşları həmişə var etsin!

#54786 İmam Əlinin (ə) mövludu

Отправлено автор: Saqi_73 26 июня 2010 - 13:54 в Поздравления

Salam Aleykum! Möminlərin Əmiri, Vilayət Şahı, Nurüzlülərin İmamı, Hidayət Çırağı olan Həzrəti Əli ibni Əbu Talib (Ə)-ın mövludu münasibətilə Sizləri təbrik edirəm! ALLAH Bizləri və sevdiklərimizi Qiyamət Günündə Əhli Beytdən (Ə) ayrı salmasın!

#54782 Stolüstü kitablarımız

Отправлено автор: Saqi_73 26 июня 2010 - 11:27 в Литература

Sünniçokların kitablarını oxuyuram, hələ "Hidayət" olmamışam... "VİLAYƏT" imkan vermir!

#54781 Suala sualla cavab veririk?!

Отправлено автор: Saqi_73 26 июня 2010 - 11:17 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Diyəssən kiminsə konturi qutardı?100 kntr göndəəərim???Cindü Sim? :shades:

Hələm yükləməmisən ? Məndə ikisidə ödəmələrdi bəyəm bilmirdiz ? :gizildish:

Həci, bunlar "yüklyə" bilirlər beyəm? Sən həyatı boyu " yükləyənləri" görməmisən? Nəsənağa "O" kateqoriyaya aiddir?

#54780 Suala sualla cavab veririk?!

Отправлено автор: Saqi_73 26 июня 2010 - 11:12 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

Sən bilən darıxmaram? İndidən yıxılmağa yer axtarırsan? 100 kontur kifayət edər? :shades:

Hec inanmıramki burda yazanlara 100 kontur kifayat eliyar, eləmi ? Sizə deyəsən limitsiz tarif veribler ? :gizildish:

Həci, sən də qoşuldun bizə? Görmürsən indidən "yükləyir" kontur məsələsini? Bilmirsən ki, 100 konturluq iş döyel bu? " qırıl" kinosuna da baxmayıb, yoxsa başa düşərdi, eləmi? Limitə gələndə isə, bizə " TƏRİF" veriblər? Kim adə, kim? :yahoo:

Həci bəyəm goşuldum ? Alllo, allo ... deyəsən konturum gurtarı ? ....

Sən hələ də " şəbəkə xidməti xaricindəsən?", Həci? A T S -- də problem var? Səninçün nə PROBLEM var, ay Həci?

Рейтинг@Mail.ru