Перейти к содержимому

Публикации ehli-şia

3 публикаций создано ehli-şia (учитываются публикации только с 30-марта 23)

#98610 Sual-Cavab

Отправлено автор: ehli-şia 24 апреля 2013 - 12:49 в Ümumislam mövzular

Çox sağol qardaşım. Elə bu, kifayətdir. Allah razı olsun.

#98406 Sual-Cavab

Отправлено автор: ehli-şia 18 марта 2013 - 21:51 в Ümumislam mövzular

Qardaş çox sağol. İstiqamət verdiyünçün Allah səndən razı olsun. Həqiqətən suallara çox tutarlı və möhkəm dəlillərlə cavab verilib.
Əgər mümkündürsə 3-cü sualıma da cavab gözləyirəm. Çünki bu məsələni nasibilər əllərində ağ bayraq edib oyana-buyana yellədirlər. Hər halda müasir ayətullahlarımız, elə öz yerli elm adamlarımız bu kimi iddialara yəqin ki cavab veriblər.
Hələlik vaxt ayırdığıvız üçün sağolun. Allah razı olsun!

#98404 Sual-Cavab

Отправлено автор: ehli-şia 18 марта 2013 - 21:10 в Ümumislam mövzular

Salam.
Bu saytı 1 ildən çoxdur ki təqib edirəm. Həqiqətən də çox dəyərli məlumatlar var. Gördüyüm qədəriylə forum əhli savadlı insanlardır. Mənim bir neçə sualım var:
1) İmam Zamamn Ağa (ə)-ın adı çəkiləndə biz şiələr hörmət əlaməti olaraq ayağa qalxırıq, O Ağanın yolunda hər an canımızla qanımızla hazır olduğumuzu göstəririk. Bilirik ki, bu əməl vacib deyil, müstəhəbdir. Amma mən öyrənmək istəyərdim ki, Peyğəmbər (sav)-ın öz dövründə, ele Onun sağlığında İmamımızdan bəhs ediləndə Peyğəmbərimiz ya da müsəlmanlar ayağa qalxıb?
Turestki saytlardan oxuduğuma görə, Peyğəmbərimiz hər hansısa bir yerə daxil olarkən müsəlmanlar Onun (sav) hörmətinə ayağa qalxanda narahat olub, istəməyib ki, onun üçün ayağa qalxsınlar. Yəni təvazökarlıq edib. Amma Peyğəmbər (sav)-mız => Əli (ə), Əmmar və s. səhabələr, yolçular, yetimlər və bu kimi insanlarla qarşılaşdıqda özü onların hörmətinə ayağa qalxıb...
Sünni mənbələrində Peyğəmbərdən sonra 12 varis (hamısına Allahın salamı olsun!) yəni Ulul-Əmr hakkında qeydlər olduğunu bilirəm. Amma mən konkret olaraq öyrənmək istəyirəm ki, İmam Zaman Ağanın və ya hər hansısa bir İmamımızın adı çəkilərkən "ayağa qalxmaq" əməli, sünni mənbələrində və ya Qurani-Kərimdə qeyd olunub? Əgər mümkündürsə öz mənbələrimizdən də dəlillər gətirin. Çünki öz mənbələrimizdə bu mövzü hakda yazıldığına əminəm, amma dəqiq bilmirəm ki hansı kitabda, hansı cilddə və hansı səhifədədir.
2) Mübarək Qədr gecələrində biz Quranı hörmət əlaməti olaraq başımızın üstünə qoyuruq. Bu əməl Quranda və ya hər hansısa bir hədisdə qeyd olunub? (istər şiə mənbəsi olsun, istərsə də sünni)
3)İddia olunur ki, Biharul-Ənvar kitabında "Bəbut-Təhrif fil-Əyətil-ləti hiyə xiləfu mə ənzəlallah" - yəni "Allahın nazil etdiklərinin xilafına olan ayələrdə təhrif bölümü" adlı bab var...
Mən bilirəm ki, Biharul-Ənvar kitabı 100 cilddən çoxdu. Əgər yuxarıdaki bölüm varsa, bu fəsil, kitabın neçənci cildindədir? Və o babda nə yazılıb?
Ümumiyətlə heç elə bir bab var?

Рейтинг@Mail.ru