Перейти к содержимому

Публикации jamaat

331 публикаций создано jamaat (учитываются публикации только с 29-марта 23)

#95034 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:45 в Суннито-шиитский диалог

салам алейкум братья и сестры.

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

какому течению принадлежал? ............

какой авторитет и влияние имел? ............

заранее благодарю.

#95032 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:09 в Суннито-шиитский диалог

недавно, наткнулся в инете на одну интересную информацию (переведу и поставлю в этой теме), и поэтому, хотел бы узнать об этом человеке:

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95033 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 02:17 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95031 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:57 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95030 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:40 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95027 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 00:47 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95029 Ваххабитский ученый: Ибн Усеймин

Отправлено автор: jamaat 16 августа 2012 - 01:24 в Суннито-шиитский диалог

кто он? Ибн Усеймин

когда жил? ............

заранее благодарю.

#95809 Автомобильные советы

Отправлено автор: jamaat 01 октября 2012 - 17:49 в Автомобильный Форум

[/quote]

#95898 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 05 октября 2012 - 11:06 в Şiə-sünni dialoqu

Yazılan hədisdə isə biz bunu görmürük.Ona görə deyirik ki peyqəmbər də cəhalət və israf olub amma cahil və israfçı olmayıb.

salamaleykum. qardashim sen burada deyirsen ki "ona görə deyirik ki". bu deyirk ki deyende kimi qesd edirsen? bizim alimlərdən hansi o hedisi sen deyen kimi sherh edib ki? Allah rizasi üchün mənim sözlərimi tənə kimi qəbul etmə. Mən sadəcə olaraq sənə bildirmək istəyirəm ki, sələf alimlərindən hech kim Allah resulunu cahaletde ve israfda suchlamayib. Ola bilər ki sən deyəsən ki onlar suchlamayiblar, onda mən bashqa cür deyim. Hech bir selef alimi suchlamasa da belə bir faktin olduğunu təsdiqləməyib. Yox əgər bunun əksini deyirsənsə dəlilini gətir baxim və mən də bu məsələdə cahil olduğumu təsdiqləyim. Lakin dəlil gətirəndə ayə və hədislə kifayətlənmə ,gətirdiyin ayə və hədislərin shərhlərini də gətir ki baxim görüm alimlər də sənin kimi basha düshüblər o ayə və hədisləri ,yoxsa bashqa cür.

P.S.BİR DƏ TƏKRAR EDİRƏM SƏLƏF ƏQİDƏSİNƏ GÖRƏ PEYĞƏMBƏRLƏR GÜNAH ETMƏKDƏN VƏ XUSUSİLƏ İSRAF ETMƏKDƏN MƏSUMDURLAR.

bu qədər.

#95873 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 04 октября 2012 - 16:27 в Şiə-sünni dialoqu

Həm mənim həm də sənin iman gətirdiyin peyqəmbər(sas) günah və xəta edib.Dəlil Muhamməd 19 .

salamaleykum qardash. qardash .bizim sələf əqidəsinə görə peyğəmbərlər məsumdurlar. günah etməzlər. etdikləri xəta ola bilir.

bu qədər.

#95810 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 01 октября 2012 - 18:24 в Şiə-sünni dialoqu

Əssələmu aleykum, əxi. Səbirli ol. Öyüd nəsihət ver.
Lənətləşməni hər an istifadə etmə.
Vay olsun o insanın halına ki onun üzərinə Allahın lənəti olur.

vaaleykumassalamrahmatullahuvabarakatuhu.

səbirli ol deyirsen mene qardashim,lakin men bunun kimi alchaqlara görə chox əziyyət chəkdiyimə görə səbirli ola bilmədim. mən hələ gözləyirdim ki bu məndən üzr istəyəcək.

lakin bu balaca mənə pochtuma ele sözlər yazib ki hech deyiləsi deyil. mən hələ də basha düshmürəm ki bu insanlar biz sələflərin adini nə səbəbə görə batirirlar. nə əxlaq var nə qanacaq nə də ki tərbiyə. bəlkə də atasi yashindayam lakin mene yazdiqi sözlere bax. eybi yoxdur inshallah ya o balaca ağillanar a da ki lap cilizlashar.Allahsubhanahuvataala ona hidayət versin.

o ki qaldi lənətdən hər an istifadə etməyimə bu elə bir sheydir ki bu vaxtla deyil bu qarshi tərəfin həyasizliğindan asilidir.necə ki kafirlər Allah rəsulunu yalanladilar bax onda Allahsubhanahuvataala lənətlə bağli ayə göndərdi. sen de ki mene nesihet edəndən dərhal sonra ,yəni 11dəqiqədən sonra lənət elədin kimlərəsə hansi ki gərək hech olmasa nəsihətdən dərhal sonra etməzdin.hansi ki mən səni dəstəkləyirəm.

bəli vay olsun sözünlə də raziyam.

#95896 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 05 октября 2012 - 10:29 в Şiə-sünni dialoqu

Yuxarıda biri mənə yazıb ki Abu Zeyd niyə bəhs zamanı kameradan istifadə etməyə icazə verməyib.
Əbu Zeyd heç dərslərini kameraya çəkilməyə icazə vermir o ki qalmışdı ki bəhsə icazə versin.

salamaleykum qardash. ola bilsin sen az melumatlisan. men sene bildirmek isteyirem ki mende texminen 3saatliq videobehs var shielerle Shahin qardashimizin.

#95889 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 05 октября 2012 - 01:17 в Şiə-sünni dialoqu

Şiə sözünü dilinə gətirmə bir də xahiş edirəm. Şiə sən deyən əməli etməkdən də, bu sözü dilinə gətirməkdən də uzaqdı. Heç bir üzr sənin bu əməlinə haqq qazandıra bilməz. Heç olmasa nikindən utan, Mumin.

Admin gəlib lazım olan tədbiri görər inşaAllah

Allah hidayət eləsin.

Allah köməyin olsun master_yer. Məni məyus etmədin və əsl shiə olduğunu subut etdin və rafiziliyə dəstək olmadin. Allahsubhanahuvataala səni və ailəni Əhli Beytlə bir yerdə həshr etsin . Əmin.

#95733 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 24 сентября 2012 - 23:06 в Şiə-sünni dialoqu

Henbeli_84 Qardashima bu videonu meslehet gorerdim. Baxmamisdan once deyimki danishan ele sinin exilerindendir.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=ErcAu3IgxyU[/media]

salamaleykum. burada deyilen her biri qizila bərabər sözlərdir. deyilənlərin hamisini dəstəkləyirəm. Allahsubhanahuvataala danishan müsəlman qardashimizi və bizləri Əhli Beytlə bir yerdə həshr eyləsin.Əmin.

#95743 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 27 сентября 2012 - 12:41 в Şiə-sünni dialoqu

Get dalıvı ye də. Öz kitablarıvızda yazılıb bunlar. Min dəfə bu forumda bunları müzakirə eləmişik. Çağır gəlsin bu useydcik foruma.

niyə əxla qsizli qedirsen ki. sözün varsa cavab ver. daha tərbiyəsizlik etmək nəyə lazim. bunun nə sənin əqidənə nə də ki bu sayta faydasi olacaq . əksinə olacaq.inshallah ki sözlərimi təhqir kimi basha düshməzsən. mən yalnizca nəsihət etdim. haqqina girdimsə haqqini halal et.

#95765 Əbu Zeyd - "Şiəlikdə Tovhid"

Отправлено автор: jamaat 29 сентября 2012 - 01:28 в Şiə-sünni dialoqu

Sən də maska taxıb az donjuanlıq elə.

salamaleykum .

sən deyəsən chashmisan balaca pontifik. sən mənə deyirsən ki mən maska taxmisham.amma bilmirəm nəyə görə deyirsən. əgər mən maska taxmishamsa Allahsubhanahuvataala mənə, taxmamishamsa sənə lənət eləsin ay bash kahin. hech utanmirsan mənə shər atirsan ?mənə don juan deyirsən və yenə də mənə shər atirsan. don juan bazliq eləməyilə məshhur olan bir adamin ləqəbidir.sən məni zinakarliqdami ittiham edirsən ay kafir adiyla, nikiylə chixish edən və sələfiliyə ləkə gətirməklə özünə sələfi deyiən bədbəxt. sən məni bu rafizi dediklərinlə səhv salirsan deyəsən.ağilli ol bir də tanimadiğin mənə shər atma .shiələrə shər atdiğin bəs deyil indi də mənim kimi sələfiyə shər atirsansa deməli sən Allalahdan qorxmursan. Get əvvəl nikini dəyish ay balaca.Mənim nikim jamaatdir və qarshisina Əhli Sunna qoymaqla kimliyimi bilə bilərsən əgər ağlin varsa hansi ki mən buna shübhə edirəm.Sənin nikinin mənasini bilmək istəyirsənsə sənə deyim ki sənin bu kafir nikinin mənasi "bash kahin" kimi olur ümumən. Xususən isə Neron Avqust və sair kafir və mushriklərin titullari sayilir. İndi de görüm Allah rizasi üchün sən kafir nikiylə maskalanib sələfi müdafiə edirsən ,yoxsa mən öz nikimlə kimliyimi ortaya qoymaqla maskasiz chixish edirəm. Get əgər doğrudan da əgər sələfilikdən azdan choxdan xəbərin varsa təzədən gəl.

bu qədər

B

#95092 Vəhabilərin iyrənc fətvası

Отправлено автор: jamaat 20 августа 2012 - 01:07 в Əqidə və fiqh

[media]http://www.youtube.com/watch?v=0df8BQXU7mQ&feature=g-upl&context=G2faec54AUAAAAAAAAAA[/media]

#94264 Təqlid

Отправлено автор: jamaat 20 июля 2012 - 00:01 в Şiə-sünni dialoqu

Ay hövsələli müsəlman, bu cümləni orda gördün?

salam vermək sünnədir almaq isə fərzdir. nə üçün salamimi almadin. mən belə güman edirəm ki unutdun.

bir də sənə salamaleykum deyirəm və sənə bildirirəm ki mənim sənə hövsələsiz deməyim əgər xətrinə dəyibsə mən səndən üzr istəyirəm və mümkünsə haqqini halal et.

indi keçək yerləşdirdiyim kopyalamaya. mən onu sənin işini asanlaşdirmaq üçün yerləşdirdim . sənə hər hansi bir irad etmək üçün yox. məqsədim də o idi ki qardaşim səndən şübhələnməsin və təkrar olaraq o hədislə bir də taniş olsun. bu qədər.

#94080 Təqlid

Отправлено автор: jamaat 15 июля 2012 - 00:01 в Şiə-sünni dialoqu

Siz fiqhdə müctəhidləri təqlid etdiyiniz kimi əqidədə də müctehidleri teqlid edirsiniz?

salamaleykum.

qardaş sən Mehdi barədə 17 hədis dedin mən də səndən 17 dəfə hədislərin şiələrdə səhih olub olmadiğini soruşdum. heç birinə də cavab almadim. Allah rizasi üçün

mənim 17 sualimin hamisina birdə ki şələrin əqidədə müctehidlərini təqlid etməyinə dəlil gətir.

əvvəlcədən cazak allahu xayran.

#94218 Təqlid

Отправлено автор: jamaat 19 июля 2012 - 03:15 в Şiə-sünni dialoqu

Kopyalamışamda, görmürsən?

salamalaleykum.

hövsələdən çixma sənin üçün çətinsə mən bir də kopyaladim.

http://www.darulkita...m#_Toc105023028

#94217 Təqlid

Отправлено автор: jamaat 19 июля 2012 - 03:11 в Şiə-sünni dialoqu

Kopyalamışamda, görmürsən?

Açıklama

Sünen üzerine yazılmış olan büyük şerhlerden Avnii'l-Ma'bûd' da metin üzerine şu ilâve bulunmaktadır; el-Miziy, el-Etraf isimli eserinin el-Merâsîl bölümünün "Tâ Harfi" kısmında şunları söylemektedir: "Bu hadisi Ebû Dâvûd, Kilâbu'l-Merâsîl'de tahric ettiği gibi Beyhakî de el-Ma'rife isimli eserinde bu hadisin mürsel olduğunu söylemiştir." Bu ifâdeden anlaşılıyor ki, namaz kılarken sağ elin sol el üzerine konularak ellerin göğüs üzerinde bağlanacağını ifâde eden bu hadis aslında mürsel bir hadistir.

Ancak mürsel hadisi mutlak delil kabul eden ulema Çoğunlukta olmakla beraber Şafiî ve Hanefî uleması onu bazı şartlar ve kayıtlarla kabul ederler.

Şâfiîlere göre mürsel bir hadis Said b. el-Müseyyeb kanalıyla gelmişse mutlaka delil sayılır. Onun dışında bir kimseden gelmişse onu te'yid eden başka bir sağlam rivayetin bulunması şarttır. Her ne kadar bu hadisi bir de Kabîsa b. Heleb babasından, İbn Huzeyme de Sahihinde Vâil b. Hucr'dan rivayet etmişse de Bezlu'l-mechûd sahibi bu rivayetleri gerek senet ve gerekse metin yönünden tenkit etmiş özellikle, "ellerini göğsünün üzerinde kavuştururdu" cümlesinin bu hadisin aslında bulunmadığını birçok delillerle ortaya koymuştur.[140]

Netice olarak şunu söylemek mümkündür: Namazda sağ elin sol el üzerine konulacağına dair sahih hadis çoksa da ellerin nerede kavuşturulacağı üzerinde sahih bir hadis bulunmamaktadır. Ellerin göbeğin altına konacağını ifade eden hadis-i şeriflerin daha kuvvetli olduğunu kabul eden âlimler bulunduğu gibi, ellerin göbeğin üst tarafında kavuşturulacağını ifâde eden hadislerle amel eden ulemâ da vardır. Biz bu mevzudaki delillerin münakaşasını ve mezheb imamlarının görüşlerini 754 ve 756 nolu hadislerin açıklanmasında naklettik. Bu mevzuyu Hanefî âlimlerinden İbnu'-l-Hümâm'ın sözleriyle kapatıyoruz:

"Ellerin göbeğin altında mı, yoksa üstünde mi kavuşturulacağı konusunda ulemâ her ne kadar ihtilâf etmişse de gerçek şu ki bu mes'elede her iki tarafın dayandığı deliller kuvvet itibariyle müsavidir."[141]

http://www.darulkita...m#_Toc105023028

#93945 Təqlid

Отправлено автор: jamaat 12 июля 2012 - 04:32 в Şiə-sünni dialoqu

salamaleykum.

əvvəla onu bildirmək istəyirəm ki unutmayin bu forumu tərbiyli və əxlaqli qardaş və bacilarimiz da oxuyurlar. ona görə də tərbiyəli və əxlaqli olun və sizin yazilari da izləyənlərə qarşi zülm etməyin. mən sizi Allahdan qorxmağa dəvət edirəm. Mən özümü əhlü sünnədən sayiram və üzümü sələflərə tutub bildirirəm ki sizə nə olub ki ağziniza gələni danişirsiniz və müsəlmana xas olmayan əxlaq nümayiş etdirirsiniz. shiələr inciməsin mən onlara ərk etmədiyimə görə onlari danlamiram. məni sələflər diqqətlə dinləsinlər və sonra deməsinlər ki biz eşitmədik və bilmədik. mən sizi Allah rizasi üçün çox sevirəm və tam səmimiyyətlə deyirəm ki siz istər qəsdən istərsə də bilmədən oyuna girmisiniz. və deməyin ki bu oyunun adi haqla batilin oyunudur.Xeyr bu oyunu şər düzüb qoşub siz də onlara yardim edirsiniz. bilirsinizmi sizin yardiminiz nədir şərə?

Sizin zənn edirəm ki bilməyərəkdən kafirlərə etdiyiniz yardimin nədən ibarət olduğunu yazmamişdan qabaq bir məsələyə toxunmaq istəyirəm. Siz mənim sələf qardaşlarim .çox gözəl bilirsiniz və ya bilməlisiniz ki maneələr aradan qalxmadiqca hər hansi müsəlmana kafir və müşrik demək olmaz. həmən müsəlman ən böyük şirk etsə də belə.bir insan ki ləiləhəəllələh deyir . muhəmmədun rasulullah deyir və bununla belə bir başa qəbirdən yardim istəyir buna haqqi çatdirmadiqca buna huccət tamamlamadiqca bu insan cahildir və bununla müsəlman kimi müamilə olunur .ölsə müsəlman kimi basdirilir. axirət işi isə Allaha qalir. Hətta Allah istəsə onu sorğu sualsiz cənnətinə atar və bizim heç birimizdən də soruşmaz.bunlari bilə bilə siz necə bu insanlara haqqi çatdirmamiş bunlara müşrik deyirsiniz və onlarla kafir müamiləsi edirsiniz. Allah rizasi üçün deyin görək sələfin şiələrə qarşi görüşünü kənara qoyub niyə onlari müşrik və kafir görürsünüz və onlarla müamiləni kafir kimi etməyə dəvət edirsiniz. kim bilmirsə bilsin ki ayri ayri alimləri saymasaq sələf umumiyyətlə şiələri və hətta rafiziləri də müsəlman kimi görürlər və onlarla müamiləni müsəlman kimi etməyi lazim bilirlər. bu dediklərimə dəlilləri kim istəsə hamisini gətirə bələrəm. lakin indi mənim demək istədiyim bu deyil. başqa şeydir.

çox qəribə də olsa sələf qardaşlardan soruşuram. heç bilirsinizmi indi dünyada hansi hadisələr baş verir. çox böyük ehtimalla bilmirsiniz..çünki bilsəydiniz indiki həssas bir məqamda şiələrə qarşi kampaniyani saxlayardiniz. bilənlər bilir bilməyənlər üçün mən söyləyirəm .qisasi budur. regionda böyük oyunlar qurublar və zahirən bu oyunlar irana qarşi olan oyunlardir. əslində isə kafirlər islama qarşi böyük bir plan hazirlayiblar. plan müxtəsüər olaraq bundan ibarətdir. irani nəyin bahasina olursa olsun işğal etmək istəyirlər. amerika irakda və afqanistanda verdiyi itkilərdən gözəl dərs alib və indi taktikasini dəyişib.amerika işğal etdiyi musəlman torpaqlarinda nə qədər dəstək görsələr də oyuncaq rəhbərlikdən lakin sadə camat və terrorçulardan amanda qala bilmirlər və mütəmadi olaraq öldürülürlər və bunun qarşisini da ala bilmirlər. təkcə irakda 15min əsgər itirdilər.və məcbur olub rüsvaycasina bir bəhanə tapib ordusunu çixarirlar. onlar təcrübədən çox gözəl bilirlər ki irana girsələr bu vəziyyətdə hətta irani işğal da etsələr belə müsəlman camaatlar istər dəstə dəstə istərsə də fərdi qaydada onlara iranda qan udduracaqlar. bunun belə olmamasi üçün kafirlər əcaib bir plan qurublar və biz də bu planin həyata keçməsi üçün onlara istər bilərəkdən istərsə də bilmədən yardimçi oluruq. bu plan bilirsinizmi nədir. plan budur ki irana sadə ərəb müsəlmanlrinin və qonşu türkdilli müsəlmanlarin köməynin qarşisini almaq üçün mütləq iran xalqini və konkret olaraq şiələri islam aləmində müşrik və kafir elan etmək lazimdir.buna görə gecə və gündüz intensiv olaraq şiələrə qarşi kampaniya gedir ki nəticə olaraq onlar kafir elan olunsunlar əsasən sadə və avam müsəlmanlar tərəfindən. diqqətli olun və bu oyuna getməyin. elə bilməyin ki mən sizə deyirəm ki elmi münaqişələri dayandirin . xeyr mən sizə məsləhət görürəm ki iranin başinin üstündən kafir amerikanlarin qara buludlari ötüb keçməmiş məsuliyyətsiz çixişlarinizi dayandirin. nəfsinizi boğun və səbr edin . unutmayin ki şilərlə münaqişəni uşaqlar yox böyüklər aparmalidir ki məsuliyyəin nə demək olduğunu onlar daha çox bilirlər. səhv də etsələr özləri bilsinlər. siz sadəlövh sələflər isə oyuna getməyin və səbirli olun .

mən bir əhli sünnə kimi Allaha and içirəm ki amerikalilar şiələri müşrük saydiqlarina görə yox müsəlman saydiqlarina görə işğal etmək istəyirlər.

sonda da olsa mövzu barədə. əqidədə təqlid etmək sələfə görə haramdir. qalan məsələlərdə isə mənim kimi avamlar mütləq təqlid etməlidirlər.

artiq əskik danişdimsa haqqinizi halal edin. 

#95323 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 03:00 в Əqidə və fiqh

Mən əvvəl də qeyd elədim. Biz Zeydi şiə, İsmaili şiə terminlərini işlədənlərlə dava eləməliyikmi?

xeyir dava etmeli deyilsiniz. aydinliq getirmelisiniz. mən sizi onlarla hech vaxt eyniləşdirmirəm və eyniləshdirməyin tam əleyhinəyəm.

kim ki sizi onlarla eyniləshdirirsə chox nahaq yerə edir və sizin də haqqiniza girir.

bu qədər.

#95322 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 01 сентября 2012 - 02:57 в Əqidə və fiqh

Sən onun qəlbinəmi girdin görəsən marağı, qərəzi və ya hər nəyisə yoxdur bu mövzuya qarşı?

xeyir mən onun qəlbinə girməmishəm. sadəcə olaraq bir müsəlman haqqinda sui zenn etmək qadağandir,mən isə onun haqqinda husnu zenn etmişəm və təəccüblənirəm ki sən niyiə narahat olursan mənim husni zennimden.?

#94991 Terrorçu sələfilərdən iyrənc fətva!!!

Отправлено автор: jamaat 14 августа 2012 - 01:19 в Əqidə və fiqh

Ona görə də mənə çox maraqlıdı sənin əqidən. İcma deyirsən, nə bilim qardaş deyirsən. Hardadı o icma? Bu alimlər o icmadan niyə kənarda qalıblar?

maraqlidirsa təkrar edirəm mənim əqidəm Sələfi Salihin əqidəsidir. Yəni Qurani vəSunnani sələflərimiz olan səhabələr necə fəhm ediblərsə anlayiblarsa bax o cür də anlamaq. ifrata və təfritə yol vermədən. bu alimlər o icmadan kənarda qalmayiblar inshallah və onlar da cəfəri məzhəbində olanlari ümmətdən sayirlar inshallah. bir dənə də alim göstər ki cəfəri məzhəbini ümmətdən saymasin.

bu qədər.

yenə də təkrar edirəm ki əlhəmdulilləh ki siz cəfəri məzhəbindəsiniz rafizi deyilsiniz.

Рейтинг@Mail.ru