Перейти к содержимому

Публикации İstifadəçi

141 публикаций создано İstifadəçi (учитываются публикации только с 09-мая 23)

#67626 Sual-Cavab

Отправлено автор: İstifadəçi 28 декабря 2010 - 01:19 в Ümumislam mövzular

Əssalamu aleykum. Belə bir yazı çatıb mənə:

İslami hakimiyyət
Peyğəmbər (ə) buyurub: "Məndən sonra İslam dininin 12 xəlifəsi olacaqdır." Bu da heç bir dəlil ilə inkarı mümkün olmayan bir həqiqətdir ki, 12 xəlifədə məqsəd məsum imamlardır.
Bu nəzəriyyəni Peyğəmbər (ə) Qədir-Xumda əməliyyəyə çevirdi. Özündən sonra İslami hakimiyyətə Əli (ə)-ı hakim təyin etməklə, hakimin mütləq məsum olmasının yeganə şərt olduğunu bildirdi. Amma Peyğəmbər (ə)-ın vəfatından sonra İslamın bu prinsipinə əməl olunmadı və İslami hakimiyyətə "qeyri məsumdan hakim olar" nəzəriyyəsi gətirildi. Bu nəzəriyyəni Əbu Bəkr, Ömər, Osman və bu kimi digər şəxslər həyata keçirdilər. Sünni məzhəbinin bünövrəsi sayılan bu firqə İslami hakimiyyətdə hakim olaraq məsumdan qeyrisinin hakimliyini qəbul etdi.
İslama gətirilən bu bidətlə də, İslamın faciəsi başlandı.
İmam Əli (ə)-ın, Xanım Fatimeyi-Zəhra (s.ə.)-nın, İmam Həsən (ə)-ın, İmam Hüseyn (ə)-ın və digər məsum imamların və onların tərəfdarlarının başlarına gətirilən müsibətlər, onların qətlə yetirilmələri və ümumiyyətlə, İslamda o gündən bu günə qədər baş verən bütün faciələr və İslamın tənəzzülü bu bünövrə prinsipin dəyişdirilməsi nəticəsində oldu, yəni İslami hakimiyyətdə məsumdan qeyrisini hakim bildilər.
Əslində isə şiə məzhəbinə görə, məsumdan qeyrisinin hakimiyyəti İslami sayılmır. Çünki yalnız ismət pilləsində olan şəxs İslamda hakim ola bilər.
Yuxarıda deyilənlərə binaən, İslami hakimiyyətdə məsumdan qeyrisinin hakimiyyətini qəbul edən, istər alim olsun, istərsə də cahil, yəni kütlədən sayılan hər bir kəs məsum İmamların (ə) nahaq tökülmüş qanlarına həmin zalımlarla şərikdirlər və şiəlikdə heç bir haqqları yoxdur!

Yazının mənbəyini bilmirəm, bəlkə kimsə izah edə bilər. "məsumdan qeyrisinin hakimiyyəti" nə mənada deyilirki?

#72764 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 25 апреля 2011 - 18:32 в Əqidə və fiqh

Həmdə yaxşı olardı qardaş bir mənbə (internet sayti) verərdi özümüzdə girib son (update) məlumatları əldə edə bilərdik.
Necədə olsa maraqlıdır.

Gərək bağışlayasan, saytımız yoxdur, çatdırmamışıq hələ düzəltdirməyə. Maliyyə dəstəyimiz zəifdir. Son məlumatları vusal114 qardaşından əldə edə bilərsən.

İstifadəçi, səs -küy salma!
"OĞRU ELƏ BAĞIRDI Kİ, DOĞRUNUN BAĞRI YARILDI" məsəlinə bənzəyir sənin işin.Elə səs-küy salmısan, elə böyük məharətlə öz hiyləgərliyindən istifadə edirsən ki, guya sən haqsan və sənin bildiyin "həqiqətləri" izah etməyə,sübut etməyə,təsdiq etməyə ehtiyac yoxdur."MƏN HUCCƏTİ ÇATDIRIRAM".Hər yerindən durub gəlsin desin ki, "MƏN BUNLARI YAZIRAM,AMMA, ÜRƏYİVİZ SAKİT OLACAQSAN YAXŞI SİZ QALİB, MƏN MƏĞLUB,SİZ DEYƏN OLSUN!" sözünü deyib getsin ? :rolleyes:
2.Sən zahirən elə atmosfer yaratmağa çalışırsan ki, guya sən haqlısan amma, biz səni başa düşmürük cahilik, illərlə, əsrlərlə aldadılmışıq.
3.Mən sənə sual verdim ki, siz niyə görə "İKİ ŞƏRDƏN DAHA XEYİRLİSİNİ" seçmirsiz ?
4.Sizin üçün islam şəriəti ilə ( rəhbəri qeyri-məsum da olsa) idarə olunan ölkə ilə islam-düşmənləri tərəfindən anti-islam qanunları ilə idarə olunan ölkə arasında fərq yoxdur ?
5.Massonlar-sionistlər də elə bunu istəyirlər də....MADAM Kİ, İMAM ZAMANI GÖZLƏYİRSİZ, ONDA MÜSƏLMANLAR ÜÇÜN NƏ FƏRQİ VAR Kİ, ŞƏRİT QANUNLARI OLDU YA "AMERİKANSKI" QANUNLAR OLDU ? BAŞDARINI SALIB AŞAĞI NƏ DEYİRİK ONU ELƏSİNLƏR DƏ....Yəni, bəlkə sənə gəlib pul çatmır.Amma, sizin əqidəniz əlbəttə ki, masson və sionistlərə xidmət edir.İSTƏYƏRƏK YA İSTƏMƏDƏN, QARŞILIQLI YA QARŞILIQSIZ.Ola bilər ki, sənə pul çatmır.Sən yəqin İSlam əleyhinə havayı qulluq eləyənlərdənsən ! :rolleyes:
6.Sual vermişdim sənə ki, əgər QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETMƏK OLMAZSAN NİYƏ ƏLİ(Ə) ÖZÜNDƏN QABAQ ÜÇ QEYRİ-MƏSUMUN RƏHBƏRLİYİNİ QƏBUL ETDİ ( ZƏRURƏT HALINDA)
7.Sənin üçün TAĞUTLA TAĞUT ARASINDA FƏRQ YOXDURSA, İSLAM ŞƏRİƏTİ İLƏ İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT REJİMİ, "AMERİKANSKI" QANUNLARLA İDARƏ OLUNAN ÖLKƏNİ DƏ TAĞUT HESAB EDİRSƏNSƏ ONDA BELƏ ÇIXIR Kİ, SƏNİN ÜÇÜN QURANLA AMERİKAN KONSTİTUSİYASININ FƏRQİ YOXDUR ? Buyur zəhmət olmasa bunlara aydınlıq gətir!
8.Xahiş edirəm " qoyun işimi görüm" , "siz deyəndi" , "hesab edin ki, məğlub oldum, əl çəkin məndən " kimi fikirlərlə bizi yox, öz əqidədaşlarıvı yola ver! Belə sözlərlə söhbəti fırlatma! :rolleyes: Mövzu açmısansa buyur cavablandır! Cavab gözləyəcəyəm inşaALlah!

Əli (ə)-ın vaxtında 3 qeyri-məsum xəlifə Hz Əlinin (ə) haqqı olan hakimiyyəti qəsb edib rəhbərlik edirdilər. Sən qəbul edirsən ki, sənin indiki dövrdə tanıdığın qeyri-məsum rəhbərlər Məhdi (ə)-ın haqqı olan hakimiyyəti qəsb ediblər?
Əlavə olaraq, Əli (ə)-ın 25 il evdə oturub susmasının səbəbləri vardı, heç də o 3 xəlifənin ala gözünə, ala qaşına aşiq olmamışdı. Bu səbəbləri özünüz vəhhabilərin gözünə soxursuz, indi nə oldu, sərf etməyəndə Əli (ə)-ın o qəsbkarların rəhbərliyini qəbul etməyini iddia edirsən? Əli (ə)-a hörmətin olsun, onun 25 il çəkdiyi əziyyətləri belə ucuz satma. Nədi, bəlkə Əli (ə) sidq ürəklə o xəlifələrə beyət eləmişdi? Zərurət halında susmaq başqa şeydir, rəhbər kimi qəbul etmək başqa şey. Bəli, Əli (ə) iki şərdən daha xeyirlisini seçdi, qılınc gücünə qəsbkarlardan öz xilafətini tələb etmədi, onların bu zalımlığına susdu. Özün də bilmirsən nə danışırsan.

Bəli, mən tağutla tağut arasında fərq görmürəm. Niyə də görməliyəm ki? Fərqi nədir şeytan (tağut) hansı libasdadır? Zahirdə İslam şəriəti ilə idarə olunmaqla rəhbər və hakimiyyət tağut olmaqdan qurtulursa, onda 3 xəlifənin, Əməvilərin, Abbasilərin hakimiyyətlərini də tağut bilməyin, onların dövründə də xilafət (tam ədalətlə olmasa da, rəhbərləri qeyri-məsum olsa da) islam şəriəti ilə idarə olunurdu. Onda buraxın bu sünni-şiə söhbətini, boş verin İmamların (ə) nahaq tökülən qanlarını. Zatən kim İslamda məsumdan qeyrisinin hakimiyyətini qəbul edərsə, İmamların (ə) nahaq tökülmüş qanlarına şərikdirlər və şiəlikdə heç bir haqqları yoxdur! Çünki bu qanlara (Əbu Bəkrdən başlayaraq) məhz qeyri-məsumların hakimiyyət qurması səbəb olub.

Mənimçün Quranla ABŞ konstitusiyasının fərqi var əlbəttə ki. Ancaq baxır Qurandan kim hansı məqsədçün istifadə edir. Müaviyyə (l) da öz məqsədləri üçün Quranı nizələrə taxdırmışdı. Ancaq məsum İmam (ə) dedi: "vurun o Quranları, o kağızdır, natiqi-Quran mənəm".

Yer üzündə məsum Rəhbər (ə) də var, onun hakimiyyəti də var, onun gözdən qeybdə olması da boynumuzda ona vacib olan beyətə mane olmur. Bu halda mən niyə bu hakimiyyəti kənara qoyub, iki tağut arasında seçim etməliyəm? Nə danışdığının fərqindəsənmi sən? Bu cür boş-boş danışacaqsansa, yazma. Belə cəfəngiyyatları cavablandırmağa ərinirəm.

#70085 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 01 марта 2011 - 06:55 в Əqidə və fiqh

Müctəhid Məkarim Şirazidən İmam Zamana (ə) beyətlə bağlı fətvalar

Göndərilən məktubun məzmunu (31 yanvar, 2011):

Bu, heç bir dəlil ilə inkarı mümkün olmayan həqiqətdir ki, hər bir müsəlmanın yaşadığı müddətdə zamanın imamına beyəti olmalıdır. Bu, əvvəl də belə olub, indi də belədir, gələcəkdə də belə olacaq. Ancaq indiki zamanda beyətin şərait və şərti başqadır. Belə ki, imam füruən qaibdir. "Yer üzü höccətsiz ola bilməz" dəlilinə binaən, üsulən isə zahirdir. Bəs bu şərait və şərt daxilində biz öz boynumuzda olan vacib beyəti necə əmələ gətirə bilərik? Bunun ancaq bir şərti var - o həzrətin hüccətullah olduğuna şəhadət vermək (Əşhədu ənnə məvlana Məhdiyyən Huccətullah) və bu beyəti gün ərzində təzələmək. Bu şərti əmələ gətirmək üçün ən münasib zəmin azan və iqamədir. Ancaq azan və iqamə müstəhəb, beyət isə vacibdir. Nə etməli? Buradan hökmü-sanəvi irəli gəlir. Vacibi tərk etmək mümkün olmadığından, zərurət irəli gəlir ki, azan və iqaməni vacib etmək. Bütün bunları nəzərə alıb azan və iqaməni vacib bilirəm. Bu hökm ədalətdən uzaq deyil, bəlkə ədalətin özüdür.
Sual: Qeyb dövründə imam Zamana (ə) olan beyətin üsulu həqiqətənmi belədir?

Bu məktuba cavab (7 fevral, 2011 Makarem.ir [Estefta] makarem@makarem.ir):

Bismillahir-Rəhmanir-Rəhim
Salam
Cavab: Həzrət İmam Zamana (əc) qeybət əsrində beyət etməyin həqiqi mənası onun müqəddəs vücuduna inam, o həzrətin fərəcinin intizarı, onun fərman və göstərişlərinə itaət etməkdir. Fərman və göstərişlər ki, Quranda və Peyğəmbəri Əkrəmin (səlləlahu əleyhi və alihi və səlləm) hədislərində və Məsum İmamların (əleyhis-səlam) hədislərində varid olmuşdur.
Uğurlar diləyirik
Ayətullah əl-uzma Məkarim Şirazinin dəftərxanası / Şəri suallar bölməsi

Verilən cavaba aid olaraq yenidən göndərilən məktubun məzmunu (12 fevral, 2011):

Səlam əleykum. Mənim 89-11-11-002 nömrə ilə qeydə alınmış (31 yanvar, 2011) məktubuma yazdığınız cavaba aid olaraq soruşmaq istəyirəm:
Bəs biz peyğəmbərin (s.ə.s) nübuvvətinə və risalətinə iman, şəriətinə, halal-haramına, hədislərinə əməl etdiyimiz halda, o həzrətin (s.ə.s) adına şəhadət vermək nə üçün lazımdır? Bir halda ki, siz deyirsiz imam Məhdi (ə)-ın müqəddəs vücuduna inam, onun fərman və göstərişlərinə itaət etmək, onun vacib olan itaət və beyəti yerinə yetirməyə kifayət edir, onda peyğəmbərin (s.ə.s) də şəriətinə, göstərişlərinə əməl etmək, peyğəmbərə vacib olan itaəti təsdiqləməyə kifayət etmirmi ki, üstəlik ona şəhadət də veririk?
Bundan əlavə, Nəhcül-Bəlağədə 7-ci məktubda Hz Əli (ə) buyurur ki: "Beyət birdir, iki ola bilməz, ona başqa bir rəy qatıla bilməz". Peyğəmbəri-Əkrəmin (s.ə.s) Qədir-Xum hədisindən: "Hər kim edə bilsə, əl ilə beyət edər, hər kim də edə bilməsə, dili ilə iqrar edər".
Bir halda ki, hədisdə qeyb dövründə (hansı ki, bu dövrdə imama əl ilə beyət etmək mümkün deyil) zamanın imamına boynumuzda vacib olan bu bir olan beyəti necə etmək üsulu göstərilmişdir (hansı ki, hədisdə buyurulur "əl ilə edə bilməyən dili ilə iqrar etsin"), siz niyə bu beyəti şəhadətlə təsdiqləməyi (Əşhədu ənnə məvlana Məhdiyyən Huccətullah) düzgün saymır və bu beyətin üsulunu doğru-dürüst göstərmirsiz?

Bu məktuba cavab (27 fevral, 2011 Makarem.ir [Estefta] makarem@makarem.ir):

Bismillahir-Rəhmanir-Rəhim
Salam
Cavab: Sualınızda fərz olunanlara əsasən:
Əmir əl-möminin (əleyhis-salam) və onun imam Mehdiyə (ə.c) kimi on bir övladının vilayətinə şəhadət vermək kifayətdir.
Uğurlar diləyirik
Ayətullah əl-uzma Məkarim Şirazinin dəftərxanası / Şəri suallar bölməsi

#69823 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 19 февраля 2011 - 03:27 в Əqidə və fiqh

Bir halda ki, Peyğəmbər (s.ə.s) (İmam Zamanın (ə) gözdən qeybdə olması səbəbindən) əl ilə oluna bilməyən beyətin üsulunu (dil ilə iqrar etmək, şəhadət vermək) bizə göstərib, onda İmam Zamana (ə) beyət etmək hansı səbəbdən "çerez müctəhid" olur? Və müctəhidlər niyə beyət alırlar?

Mən bu gün dil ilə iqrar etməklə boynumda imam Zamana (ə) vacib olan beyətimi əmələ gətirirəmsə, bu məsələdə (konkret olaraq imama beyət etməkdə) müctəhidə nə ehtiyac var? Və imama olan beyət niyə "çerez müctəhid" olur?

Bu misalı sənün üçün yox, düşünən beyinlər üçün çəkirəm.
Həzrət Əli (ə) xəlifə olanda qeyri-məsum bir şəxsi vali təyin edirdi. Həmin şəxsə itaət etməyi vacib bilirdi. Əgər həmin şəhərin əhalisi valiyə itaət etməsəydi, İmama (ə) itaətsizlik sayılırdı.
Bu gün də İmam Zaman ağa müctehidlərə itaəti vacib bilib. Bu halda müctehidə itaətsizlik, İmama (ə) itaətsizlikdi.

İmamın konkret olaraq bir əraziyə təyin etdiyi valiyə itaət vacibdir və yaxud, imamın beyət almaq üçün göndərdiyi nümayəndəyə də beyət etmək (imama olan beyəti təhvil vermək) vacibdir.
İmam Zaman (ə) kimi və hara vali təyin edib və yaxud kimə onun adından müsəlmanlardan beyət almağı tapşırıb?
İmam Zaman (ə) harda müctəhidlərə itaəti vacib bilib?

#72785 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 25 апреля 2011 - 23:33 в Əqidə və fiqh

3_Rengli_HeyaT, sən deyəsən bekarsan. Bu cür uzun-uzadı və qatmaqarışıq yazmaq nəyinsə göstəricisi deyil, adamın oxumaq həvəsini də qaçırır. Forum müzakirəsi başqadır, üzbəüz müzakirə başqa.

Sən yenə də Əli (ə) və 3 xəlifənin münasibətini istədiyin kimi yozursan. Əli (ə) 3 qeyri-məsum xəlifənin hakimiyyəti ilə razılaşmadı, sadəcə buna səbr edib susdu. Əgər razılaşmışdısa, 6-7 nəfər sadiq şiələrindən də beyəti götürərdi və deyərdi mənə yox, xəlifəyə (qəlbən) beyət edin. Beyət etdisə də (bu haqda rəvayətlər müxtəlifdir), qəlblə etmədi, etməzdi də. O, 3 xəlifənin hakimiyyətini heç vaxt qanuni hesab etməyib. (Şiqşiqiyyə xütbəsini oxu, bəlkə sənə nəsə çatdı). Özü də, Əli (ə)-ın imamətini əlindən alan yox idi ki, o elə dövrünün məsum imamı, ilahi rəhbər idi. Vilayət haqqı da onun idi. 3 xəlifənin bu vilayət içində öz hakimiyyətlərini qurmaları, beyət almaları onun vilayətinin olmamasına dəlalət etmir. Ona bu imaməti Allah vermişdi, Allah da ala bilərdi. Əli (ə)-ın xəlifələrə məsləhət verməsi, oğullarına hərbi işlərdə tapşırıq verməsi və s. şeylər İslama xatir idi, 3 xəlifəyə xatir deyildi. Bunları mənə danışma, mən bunları bilirəm.

Necə islami prinsiplərlə idarə olunurdu ki, 3 xəlifənin vaxtında bidətlər gətirdilər dinə. Əgər Əli (ə) 3 xəlifənin hakimiyyətini "islami prinsiplərlə idarə ediləcəyinə görə" qəbul etmişdisə, niyə Ömər bidət edəndə ona qarşı çıxıb bu bidətlərin qarşısını almadı və bidətləri aradan aparmadı? Sənin məntiqinlə bunu etməli idi, çünki islami prinsiplər tapdalanırdı, dinə bidət gətirirdilər. Kəllə-mayallaq təhlil edirsən.
Və ümumiyyətlə, 3 xəlifənin hakimiyyətinin qəbul olunması ilə İran hakimiyyətinin qəbul olunması müqayisə olunası şey deyil, sadəcə Xameneyi hakimiyyətini müdafiə etməkçün əlini atıb bundan yapışa bilmisən, buraxa da bilmirsən ki batırsan.

Sonra, "iki şərdən (bizim mövzuda iki tağutdan) daha xeyirlisini seçmək" misalın heç də yerinə düşmür. Sən bəyəm təsdiq edirsən ki, bu gün (İrandakı) qeyri-məsumun qurduğu hakimiyyət şərdir (tağutdur)? Əgər belədirsə, onda mənim sənə daha sözüm yoxdur. Yox əgər, belə hesab etmirsənsə, onda bunu İran və ABŞ (və ya digər tağutlar) hakimiyyətləri arasında "seçim" etmək üçün dəlil olaraq mənim qarşıma qoymağa ixtiyarın çatmır.

Hə, axırda gəlib yenə "zahir-qaib" söhbətinə çıxırsız. İmam istər zahir olsun, istər qaib, yenə elə imamdır, hakimiyyəti var. Bu məsələ itaətdə və beyətdə nəyisə dəyişmir. Heç kimə də islam adıyla hakimiyyət qurub beyət almağa əsas vermir. Sənin İrandakı qeyri-məsum rəhbərlərin imamdan göstəriş alaraq bu hakimiyyəti (naiblik mənziləsində olsa belə) qurublar? Necə olur ki, imam qeybdədirsə, bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılmır, imam zahir olan kimi bu hakimiyyət tağut və qəsbi sayılacaq. Bu, ancaq o halda belə ola bilər ki, buna imamın özünün göstərişi olsun. Var imamın göstərişi özbaşına inqilab edib hakimiyyət qurmaq haqda? Yoxdursa, onda sus, tağutdur bu hakimiyyət.

Nə fərqi var ki, Müaviyyə (l) ZAHİR olan imama qarşı çıxmışdı, hakimiyyət quran qeyri-məsumlar da QAİB olan imama qarşı çıxmış sayılır. QAİB olan imama qarşı çıxmaq olar, ZAHİR olana qarşı yox? İran hakimiyyətinə haqq libası geyindirməkdən ötrü daha nələrə al atmırsan. İran hakimiyyəti haqda söhbətlər əvvəldə müzakirə olunub, bu söhbətlər yenə təkrarlanır.

Deyəsən forumda təzəhəvəssən. Eyni cəfəng şeyləri yazıb duracaqsansa, yazma. Sonra özünə əl qatma ki, cavab yazmırsan. Sayəmdə "bunu bağladım" - deyə, fikirləşib məmnunluq hissləri keçirərək sevinərsən. Xoş getdin.

#69862 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 21 февраля 2011 - 01:32 в Əqidə və fiqh

Bu forumda bütün batil məzhəblərin maskaları cırılıb Allahın iznilə.

Sizində əqidənin pucluğu artıq bu postunuzdan sonra lap aşkar oldu,bir az ağlı olan oxuyub haqqnan batili ayıracaq.

Aha, işində ol, maska çırmağına davam et. Yorulmayasan.
Bəli, bir az ağlı olan haqla batili mütləq ayıracaq.

P.S. Mövzu İmam Zamana (ə) vacib olan beyət haqqındadır. Mövzuya uyğun sözün varsa, buyur, yoxdursa, salamat ol.

#73716 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 12 мая 2011 - 23:08 в Əqidə və fiqh

O vaxt xristian din xadimləri insanlar üzərində hakimiyyətləri olsun deyə, həqiqətləri gizlədərək, Allaha itaətin yalnız "çerez kilsə" mümkün olduğunu iddia edərək, bunu insanların beyninə necə yeritmişdilərsə, indi də sizin müctəhidlər öz hakimiyyətlərini saxlamaqdan və xums yeməkdən ötrü, Zamanın İmamına (ə) vacib olan beyətin "çerez vilayəti-fəqih", "çerez Xameneyi", "çerez müctəhid" olduğunu bu qədər avamın beyninə yeridib, illərdir insanların dünyadan beyətsiz getməsinə bais olublar. Eyni ssenari təkrar olunur.

Xoş getdin.

O vaxt Allahsız kafirlər müsəlman haqqında hər nə iftira gəldi söyləməkdən çəkinmədikləri kimi bu gün də sizin kimi bir yığın avamın beyninə yalan,uydurma, iftira dolu şeyləri yükləyib üstümüzə göndərirlər ki. ağzıvıza nə gəldi danışasız.Dəlilsiz, isbatsız! Nə qədər ki, sənin kimi münafiqlər var! Mən xoş gəlirəm , xoş gedirəm! :rolleyes:
Çünki, haqq yolda olmağımın dəfələrlə şahidi oluram.
2.Hələ də sənin dediklərin barədə, "çecez Xamneyi beyət" , "çerez müctəhid beyət" məsələsini bircə cümlə ilə də olsa sübut eləməyini gözləyirəm.Bilirsən əslində müsəlmanlar haqqında "onlar Abdullah ibn Səbanın ardıcıllarıdır" deyən zındıqlardan sizin fərqiniz yoxdur.Onlar da sizin kimi avam-avam, nə gəldi danışırlar siz də! :rolleyes:
3.Buyur cavab gözləyəcəyəm sizdən, fikir HOCALARIVA deginən bir iddia edəndə onun əsasını da versinlər sizə! Yoxsa, belə ağzıvıza nə gəldi danışmağıvız düzgün çıxmır axı, ayıbdı.Nə oldu yer elədi sənə ? :rolleyes:
4.Sən heç imamıvın bircə cümləsininin original mətnini yaza bilmirsən ( sübut kimi) nə imama beyət eləməkdən danışırsan ?
5.Mən sənə demişdim əgər yalançı ,münafiq deyilsənsə buyur sübut göstər! Deyəsən , əsl kimliyivi boynuva alırsan! :rolleyes:

Hə, hə, sən söhbətini elə =))
Arada yuxarıdakı postda sitat gətirdiyim, əqidə yoldaşının İmama (ə) "çerez müctehid" beyət eləmək haqda yazdığı yazını da zəif gözlərinlə axtar, oxu. Gözün görmürsə, yenə böyüdüm :D
Görürük kimə yer eləyir, mən 2 kəlmə yazanda, sən həyəcanla, hay-həşirlə 10 kəlmə yazırsan.

#76853 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 02:54 в Əqidə və fiqh

Allah yalan danışana,mənim sözlərimi təhrif edib bura yazanlara lənət eləsin.Amin!

Mən o cümləni belə yazmışam.

(Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib. Hədisə don geyindirmə.İmamını tanımayan və qəbul etməyəndən gedir söhbət.Bizdə ki,ƏlhəmdulillAh tanıyırıqda, qəbulda edirik.)

Sonra gör nə yazmışam!

(

Yaxşı bəs necə beyət etməliyəm?Mən deyirəm ki,Azanda demək olmaz cünki bidətdir.Sən isə deyirsən ki,beyət vacibdir.Məndə sənə deyirəm ki,İmamı göstər mənə yada ki,yerini de gedim beyət edim.Yoxsa mən qeyb aləmində deyiləm ki,İmamla beyət edim.Ala nə cətin adamlarsuz siz.
)

Gücənməkdənsə dəlil yaz,ey iblis.

Hə, nə var ki, burda? Əvvəl beyətin vacibliyini inkar etmisən, dalıyca isə etiraf etmisən ki, İmamı (ə) görmürsən, yerini bilmirsən deyə, ona beyət etməmisən və yaxud edə bilmirsən. Əvvəl necə etdiyinizi deməsəz də, yenə iddia edirdiz ki, beyətimiz var, indi isə gah deyirsən beyət yoxdur, vacib deyil, gah da deyirsən beyətim yoxdur.

#76855 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 июля 2011 - 03:00 в Əqidə və fiqh

Əşi, demədin ki, İslamda zamanın İmamına beyətin vacibliyini inkar edirsən?

Allah yalancıya lənət eləsin əgər mən elə demişəmsə.
yuxarıda göstərdim sənə yalancı olmağını.Onlara cavab ver!

Bütün millət sənində yazılarını bizimdə yazılarımızı görürlər.Guya indi bu bizimlə danışmaq istəmirdə.Nə burcudursan,nə naza qoymusan özünü?Özün gəlib girmisəndə bu foruma.Sözün ,dəlilin varsa yaz yoxdursa sürüşqulu.

Min lənət eləsin!
Mən yazdım ki: "Yəqin heç biriniz inkar etmirsiniz ki, İslamda zamanın İmamına beyət var, olmalıdır və vacibdir."
Sən də yazdın: "Bura bax!Mən inkar edirəm.Dəlil gətir ki,beyət deyilib."

Sən yaxşısı budur, səhər get özünü həkimə göstər.

#76790 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 20:31 в Əqidə və fiqh

Mubahilə öz yerində! İnşaAllah üç günü gözləyirik!
Bundan o yanası yoxduyaaa!
Əgər Qurana iman gətirmisənsə, bilirsən ki, mubahilə ağırdı! MUbahilə üstündə oyun oynamayasan, söhbəti fırlatmayasan! :rolleyes:

İndi isə buyur verdiyim suallara cavab ver ! :rolleyes:

Əsl artistliyi sən edirsən və burda şou yaratmaqla məşğulsan. Mənim 30 yaşım var, mən sənə qoşulub burda söz-uşaq oyunu oynayası deyiləm.

Azərbaycan dilindən problemin var? "Maksimum tez bir zamanda" ifadəsi elə "ən tez bir zamanda", "mümkün qədər tez zamanda", "təcili" deməkdir. google-da axtar.

Mən səni lənətləyib əzab istəmədim. İşin getməyəndə artıq ağ yalana başlayırsan. Göstər görüm, mən harda SƏNİ lənətlədim və SƏNƏ əzab istədim?
Biz ümumiyyətlə, sizi, müctəhidlərinizi heç yerdə lənətləmirik. Burda da mən sizlərdən kiməsə ünvanlı lənət yazmamışam.

Sən özünə əminliklə haqqımızda iddialar etdin. Mən də xəbərdarlıq etdim ki, böhtan atırsan, yalançıya lənət oxumaq istədim, amma oxumadım. Dedim sənin anlayıb-anlayacağın bu qədərdir. Sən amma gəlib yenə öz böhtanlarını əminliklə təkrarladın. Mən də böhtan atan YALANÇIYA lənət oxudum.
Sonra sən gəlib yapışdın ki, "təcili əzab"a vaxt qoy. Mən də dedim, mən bunu vaxt qoyub nəticəsini gözləməkçün yazmamışam. Min dəfə əstəğfirullah, Allah mənim qoyduğum vaxtla kiməsə əzab verəsi deyil! Hər bir insan dua edəndə, duasının tez müstəcəb olmasını istəyər Allahdan, mən də belə dua etmişəm, təəccüblü nəsə var burda?

Mən day "təcili" sözünü işlətmişəm də orda, sən burda nə gün təyin edib falçılıq edirsən? Və niyə mənim sözlərimi təhrif edirsən ki, guya mən Allahdan SƏNƏ 3 gün ərzində əzab göndərməsini istəməliyəm? Mən sənə yox, YALANÇIYA lənət etmişəm.
Etdiyin iddialarını doğru bilirsənsə, yalançı olduğun təqdirdə istəyirsən özünə 3 gün ərzində əzab istə, istəyirsən 10 gün ərzində, mənə nə? Yox əgər, iddiaların doğrudursa, bizim haqqımızda dediklərin həqiqətdirsə, mən də həmin əzabı, sənin təyin etdiyin müddətdə özümüzçün istəyirəm Allahdan. Məndən istəməkdir. Mən daha 3 gün ərzində sənə əzab gəlməsə, mən batiləm, sən haqqsan - deyə bir şey demədim. Mübahilədə vaxt təyin olunur? Qurandakı ayədə belə bir şey var?

Bu lənəti də mən hansımızın haqq olduğu üçün yazmadım, atdığın böhtana aid olaraq yazdım. Onda day nə vardı ki, hamı dini bəhslərdə mübahilə edərdi, day müzakirəyə nə ehtiyac vardı ki? Mənim işim-gücüm qurtarıb ki, hər bəhs etdiyim adamla mübahilə edim? Nədənsə qorxub-çəkinəcəyim yoxdure, sənə lazımdırsa 100 dəfə mübahilə et, mən də 100 dəfə sənin lənətinə, duana "Amin" deyim. Özümü haqq bilirəmsə, nədənsə çəkinməyimə heç bir əsas yoxdur. Ancaq mən mübahiləni oyuncaq eləmək istəmirəm. Mən ümumiyyətlə çalışıram ki, hər şeydən ötrü and içməyim. Sonuncu dəfə nə vaxt Allaha and içməyim heç yadıma gəlmir.
Bilməmişdim, kiminsə mənim haqq olduğuma inanması üçün, Allah üçün vaxt təyin edib, həmin vaxt ərzində kiməsə əzab göndərməsini gözləməli və bununla da haqqı-batili ayırd etməliydim.

Sən deyəsən həmişəki kimi, bekarsan. Mənsə yox. Odur ki, yaxşı yol.

#76734 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 07 июля 2011 - 16:51 в Əqidə və fiqh

Cavab gözləyəcəyəm ! İnşaAllah cavab yaz!
Bircə-bircə bütün suallarımı cavablandır zəhmət olmasa!

Niyə bu qədər həyəcanlandın? :))
Bu boyda lənəti öz üstünə götürəndən sonra, sənin nəyinlə danışasıyam ki. Sənin kimisinin üzünə hidayət qapıları birdəfəlik bağlanar. Sən bizi bu cür tanıyırsansa, verəcəyim cavabların səninçün heç bir əhəmiyyəti yoxdur, nöş özümü yormalıyam ki.

Bizi kim necə tanıyır-tanısın, mənim vecimə də deyil.

Özü də "təcili əzab" deyərkən bir muddət qoy! beş gün, on gün, 15 gün! Bu muddət ərzində əzaba düçar olmasan, deməli, sən yalançısan və sapıq yoldasan! Razısan ? :rolleyes:
Yaxud, təcili deyərkən sən nə başa düşürsən onu de ! De ki, görək sən haqlısan ya yox ? :rolleyes:
Bax, buna da konkret cavab gözləyəcəyəmaaa! :rolleyes:

Bunu sənin ixtiyarına buraxıram, sənin ürəyin nə qədər istəyir o qədər müddət qoy. Amma mən "təcili əzab" yazarkən, bir müddət təyin edib onu güdməyi nəzərdə tutmamışam və bu müddət ərzində kimin əzaba düçar olması ilə haqq tərəfi ayırd etməyi təklif etməmişəm. "Təcili əzab" sənin, ya mənim istəməyimlə deyil ki, vaxt qoyaq, bu vaxt ərzində də mütləq baş versin. Mən sadəcə batil tərəfin maksimum tez bir zamanda cəzalandırılmasını dua etmişəm. Amma sən istəyirsənsə, vaxt qoy və bu müddət ərzində ikimizdən birinin əzaba düçar olmasını Allahdan istə, sən neçə gün qoysan, o mənimçün qəbuldur.
Özü də, o nədir yazmısan ki, "əzaba düçar OLMASAN, deməli, sən yalançısan". Mən olmasam, yoxsa sən olmasan? Yoxsa texniki səhv eləmisən? Razıyam, amma tərsinə yazmısan şərti, bunun düz variantı ilə ikiəlli razıyam.

#75987 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 01 июля 2011 - 22:59 в Əqidə və fiqh

Məsumdan qeyrisinə beyət edən mürtəddir!

#69815 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 19 февраля 2011 - 01:37 в Əqidə və fiqh

Bir halda ki, Peyğəmbər (s.ə.s) (İmam Zamanın (ə) gözdən qeybdə olması səbəbindən) əl ilə oluna bilməyən beyətin üsulunu (dil ilə iqrar etmək, şəhadət vermək) bizə göstərib, onda İmam Zamana (ə) beyət etmək hansı səbəbdən "çerez müctəhid" olur? Və müctəhidlər niyə beyət alırlar?

Mən bu gün dil ilə iqrar etməklə boynumda imam Zamana (ə) vacib olan beyətimi əmələ gətirirəmsə, bu məsələdə (konkret olaraq imama beyət etməkdə) müctəhidə nə ehtiyac var? Və imama olan beyət niyə "çerez müctəhid" olur?

#69632 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 11 февраля 2011 - 22:27 в Əqidə və fiqh

Изображение

Biz indi kimə beyət edək, Xameneiyə, yoxsa imam Zamana (ə)? Yoxsa fərq etməz?

#68952 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 18 января 2011 - 12:05 в Əqidə və fiqh

Salam eleykum, cox uzr isteyirem, Senden ferqli olaraq biz Tekje Imam Zaman Agaya yox diger mesumlarinda adini cekmekle onlara beyet elediyimizi subute yetiririk, ikinjisi qardawim sen deyirsen ki, hal hazirda Imam Zaman aga(e.f) zamanin Agasi, Allahin yer uzerinde Hucceti olduquna gore ezanda ve Iqamede Eliyyen Veliyullah yox Aganin adinin cekilmeyinin vacib olduqunu buyurursan,onda sen mene bir subut getirki, Imama Zaman Agadan onceki imamlarin dovrunde Ezan ve Iqamede her zamanin oz Imaminin adi cekilib?????inandirim seni axtarsanda tapa bilmeyejen ,amma bizim elimizde olan senedlere istinaden yaxwi bilir ki, her Imamin zanaminda Imam Ali eleyhisalamin adi cekilib neyinki diger Mesum Imamlarin.Ve Emirelmomininen leqebide ancaq Imam Ali eleyhisama mexsusdur,Eger Imam Zaman Aganin hokumeti dovrunde Imam ALi eleyhisalamda recet edib cismen dunyaya qayitsa onda Imam Zaman Aganin ozu Imam Ali eleyhisalama beyet elemiw olar neyinki Imam Ali eleyhisalam,cunki Hezreti Ali eleyhisalam diger mesum Imamlarin hem atasi hemdeki Agasidir.Imam Zaman agaya canimiz,malimiz ve butun ezizlerimiz ,ovladlarimiz qurban olsun.Men eger ezanda ve ya Iqamede Imamin adini cekmiremse o demek deyil ki,men Imama beyet elemirem,eksine men Imami qelben sevir ve onun zuhrunu Allahdan isteyirem.Allah seni ve senin kimileri hidayet elesin bizide onun icinde olmaqnan.weytan hereni bir yolnan azdirir,imkan vermeki sende azasan.ugurlar

Və əleykə səlam. Bizim boynumuzda yalnız dövründə yaşadığımız imama beyət vacib olar. Sizin beyət anlayışınız tamamilə səhvdir, beyətin nə olduğunu diqqətlə araşdırın. Digər suallarınıza da əvvəlki postlarımda cavab axtarın.

#68951 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 18 января 2011 - 12:04 в Əqidə və fiqh

əlavə olaraq bunu demək istəyirəm ki, bütün imamlar ə.s imam Əlinin ə.s vilayəti altındadırlar. düzdür, onların hamısı imamdır ancaq Onlar ə.s Əlinin ə.s vilayətindədirlər. necə ki, digər nəbi və rəsulların ə.s hamısı nübüvvətə sahibdir ama buna baxmayaraq Onlar ə.s Rəsulullahın s.ə.ə risaləti daxilindədir eyni şəkildə imamlarda ə.s Allah tərəfindən təyin edilib ancaq Onlar ə.s Əlinin ə.s vilayəti daxilindədirlər.

Əvvəla, vilayət Allahındır. Bu vilayət nə peyğəmbərin (s.ə.s), nə də məsum imamların (ə) şəxsi mülkiyyətidir. Peyğəmbər (s.ə.s) və imamlar (ə) Allahın vilayətində yaşayıblar, onların isə insanlar üzərində vilayəti olub. Daha dəqiq desək, bu vilayətdə (Allahın vilayətində) insanlar üzərində rəhbəriyyətləri olub. Bu rəhbərliyə isə onları Allah təyin edib. Necə ki, hədisdə deyilir:
Əmmar ibn Yasir ® nəql etmişdir ki, Allahın Peyğəmbəri (s) belə buyurmuşdur: "Mənə iman gətirən, məni təsdiq edən hər bir kəsi Əli ibn Talibin dostluq və rəhbərliyinə vəsiyyət edirəm. Hər kəs onun vilayətini qəbul etsə, mənim vilayətimi, rəhbərliyimi qəbul etmiş və hər kəs mənim vilayətimi qəbul etsə, Allahın vilayətini qəbul etmişdir". (İbn əl-Məğazili, "Mənaqib", səh 231, Səhihi-Müslim "Kitabül-iman", 1-ci cild, səh 61)

"Görürsən ki, burda deyir Əlinin vilayətini" - deyərək hədisi o yan-bu yana dartmaq istəyənlərçün: Peyğəmbər (s.ə.s) öz dövründə kimin vilayətini camaata anlatmalı idi, əlbəttə ki, Əlinin (ə). Çünki özündən sonra imam, Allahın vilayətinin hakimi o idi. Onun vilayətini dərk etməyən, itaət etməyən şəxs əlbəttə ki, digər imamların da vilayətlərini qanmayacaqdı.
Vilayətdə hakimlik peyğəmbərdə idi, o, insanlara təkcə Əli (ə) vilayət və rəhbərliyini deyil, 12 imamın vilayət və rəhbərliyini vəsiyyət etdi. Siz hansı əsasla bu vilayəti yalnız Əli (ə)-a aid edir, digər imamları da onun vilayəti altına salırsız? Bənzətməsi sizdən uzaq olsun, heç kəsin xətrinə dəyməsin, yəhudilər Musada, xristianlar İsada qaldığı kimi, siz də Əli (ə)-da qalıb, ondan bu yana keçə bilmirsiz?

İmam Həsən Əsgəri (ə) buyurur: "Oğlum Məhdini inkar edənlər o adama bənzəyirlər ki, bütün peyğəmbərləri qəbul etmiş, amma Muhəmmədin (s.ə.s) peyğəmbərliyini inkar etmişdir. Allah peyğəmbərini (s.ə.s) inkar edənlər isə bütün peyğəmbərləri inkar edən kimidir. Ona görə də bizim sonuncumuza itaət əvvəlincimizə itaət, sonuncumuzu inkar əvvəlincimizi inkar kimidir". (İnkar söhbətini heç kim üstünə götürməsin, hədisin bir hissəsini nəzərə çatdırmaqçun yazmışam.)

Digər peyğəmbərlər Rəsulullahın (s.ə.s) şəriətinə əməl ediblər, yoxsa özlərinə verilən və ya insanlara şəriət çatdıran əvvəlki peyğəmbərlərin şəriətinə?

O dövrdə Allahın vilayətinə Allah tərəfindən təyin olunan rəhbər imam Əli (ə) idi, indiki zamanda isə Allahın vilayətinə Allah tərəfindən təyin olunan rəhbər imam Zaman (ə)-dır. Bunu başa düşmək nə çətin iş olub sizinçün?

P.S. Neçə il əvvəl Bakıda İrandan gələn Hicrani adında biri vardı. Bilmirəm burda nə işə baxırdı, neyçün gəlmişdi, müctəhid nümayəndəsi idi bəlkə də. Bəlkə də kimsə tanıyır. Neysə, o vaxt onun yanına gedib bu mövzuda danışanlar olmuşdu. Hicrani demişdi ki: "Baba, bu məsələ İraq şiələrindən çıxsaydı, biz bunu qəbul eliyərdik, İran şiələrindən çıxsaydı, biz bunu qəbul eliyərdik, amma bu məsələ şurəvilərdən çıxıbsa, biz bunu qəbul eliyə bilmərik. Siz 70 il Sovetin əsarətində yaşamısız".

İndi də, məsələ aydındır, dava yorğan davasıdır.

#68833 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 15 января 2011 - 21:09 в Əqidə və fiqh

Bismillah,sən də vaxalar kimi olma daaa.Hansı sərf edir ona cavab verirsən.

Bismillah,ümumiyyətlə,sizin firqə müctehid sayır??Yoxsa bir problem olanda yatırsız Ağa(ə.f) yuxuda başa salır sizə??Əgər müctehidə təqlid edirsənsə,təqlid etdiyin müctehidin risaləsindən dediyin şəhadənin caizliyi üçün sübut gətir!Əgər qəbul etmirsizsə özbaşına ictihad edirsiz???-buna mütləq cavab ver

Bəs bu suala niyə cavab vermirsən???

Gəl təhqirə keçməyək. Gözümdən qaçıb sual. Biz fiqhdə peyğəmbər şəriətinə tabeyik. Bu şəriəti öyrənmək üçün də müvafiq mənbələrə müraciət edirik. Müctəhid özündən fiqh icad etməyib ki, onlar da peyğəmbər (s) və imamlardan (ə) gələn fiqhi bizə çatdırırlar.
Mənim verdiyim şəhadət doğrudursa, onu deməyə icazə axtarmaq lazım deyil. Necə ki, Əli (ə)-ın dövründə onun huccətullah olmasına şəhadət vermək caiz və bəyənilən idi, Məhdi (ə)-ın dövründə də Hz Məhdinin (ə) huccətullah olmasına şəhadət vermək özbaşınalıq deyil. İmam deyir "Ənə Huccətullah", sənsə deyirsən yox, Əliyyən Huccətullah.

#68830 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 15 января 2011 - 20:53 в Əqidə və fiqh

Bismillah,düz başa düşmürsən eee,İmam Zaman(ə.f) da Höccətullahdır,amma iş burasındadır ki,sənə kim icazə verir o şəhadəti azanda,iqamədə deyəsən???Həm də sənə bir sual,İmam Sadiq(ə)-ın dövründə Mövla Cafər ibn Muhamməd Höccətullah-bu şəhadəti deyən olub?????Bir məsələ var idi ki,təşəhhüddə vilayətə,yəni Əliyyən vəliyullah demək olar ya yox??Müctehidlər cavab vermişdi ki,sünnədə gəlməyib,yenə desən mənlik deyil babalın Sərvərin boynuna.Ümumiyyətlə,sənə bunu deyənlər bir hədis də olsa deyiblər bu haqda,sünnəsiz icazə yoxdur özündən fokus çıxardasan!
Məsələn,Xanım Zəhra(ə) dünya və axirət xanımlarının xanımıdır,düzdür??Əlbəttə ki,düzdur.indi duraq bunu azanda ya namazda hardasa deyək???Axı sünnə də belə bir şey yoxdur,sənin də ixtiyarın yoxdur ki,sünnə də olamayanı ora daxil edəsən.

Mən dövründə yaşadığım imamın huccətullah olduğuna şəhadət vermək üçün kiminsə icazəsini almalıyam? Digər imamların dövründə şərait tamam başqa idi, imamlar aşkar idilər, beyət edən və etməyən, şiə və qeyri-şiə aşkar bilinirdi. Hədislərdə fərdi şəxslərin öz dövrünün imamının Allahın höccəti olmasını (onunla söhbət əsnasında) təsdiqləməyi haqda gəlir.
Əli (ə)-ən adının azanda deyilməsi onun öz dövründə bəyənilən və icazəli bir əməl idi. Peyğəmbərdən (s) də hədislər var bu haqda.
Mən də Məhdi (ə.c)-ın Allahın höccəti olmasını onun öz imamət dövrü üçün təsdiq edirəm, ifadəmdə səhv varsa, göstər. Özü də yazmısan ki: "İmam Zaman(ə.f) da Höccətullahdır". Orda "da" kəlməsi artıqdır, hal-hazırda Huccətəllah elə imam Zamandır (əc), qeyrisi deyil.

#69000 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 18 января 2011 - 22:34 в Əqidə və fiqh

Bu, heç bir dəlil ilə inkarı mümkün olmayan həqiqətdir ki, hər bir müsəlmanın yaşadığı müddətdə zamanın imamına bey'əti olmalıdır. Bu, əvvəl də belə olub, indi də belədir, gələcəkdə də belə olacaq.

Bu, heç bir dəlil ilə inkarı mümkün olmayan həqiqətdir ki, hər bir müsəlmanın yaşadığı müddətdə zamanın HAZIRDA OLAN imamına bey'əti olmalıdır. Bu, əvvəl də belə olub, indi də belədir, gələcəkdə də belə olacaq.

Imam Məhdi (ə) elə HAZIRDA DA zamanın imamıdır. Sənə onun materiyası lazımdır ki, onu imam kimi tanıyasan, mənə isə yox. Mən materialist deyiləm, mən qeybə iman gətirmişəm. Peyğəmbər (s.ə.s): "Ey Əli! İman baxımından insanların ən təəccüblü olanı, yəqin baxımından da onların ən əzəmətlisi axirəzzəmanda olacaq BİR DƏSTƏDİR. Onlar peyğəmbəri (s.ə.s.) görməmişlər, imamları və höccətləri onlardan qayibdir, ancaq kağız üstündə olan qaraya (kitab yazıları) iman gətirmişlər".
İmam Baqir (ə): "Bir zaman gələr ki, camaatın imamı onlardan qeybə çəkilər. Xoş o adamların halına ki, o zamanlar bizim imamət məsələmizdə sabit-qədəm qalsınlar. Onlara veriləcək ən kiçik savab budur ki, Allah onları səsləyərək buyurar: "Ey mənim qullarım və kənizlərim! Siz mənim SİRRİMƏ İMAN GƏTİRİB QEYB ALƏMİNİ TƏSDİQLƏDİNİZ. Mən sizə ən yaxşı savab müjdəsi verirəm. Həqiqətən siz mənim qullarım və kənizlərimsiniz. Yalnız sizdən qəbul edib keçirəm. Yalnız sizi bağışlayar və yalnız sizin xatirinizə bəndələrimə yağış göndərirəm. Bəlaları onlardan dəf edərəm. Əgər siz olmasaydınız, hökmən əzabımı nazil edərdim". (Hədisi-qüdsi hədis 438)

Siz isə qeybdə olan imamı təsdiqləməkdən (adına şəhadət verməkdən) imtina edirsiz.

Zamanın qeybdə olan imamına beyətin vacibliyi məsələsi üsulidinin harasından çıxıb?
Hansı əsasa görə, bu şəhadət beyət sayılır? Hansı səbəbə görə, bu şəhadət mütləq azan və iqamədə deyilməlidir?

Zamanın imamına beyət dinin zəruri hökmüdür, istər zamanın imamı qeybdə olsun, istər aşkar. Peyğəmbəri görmədən dünyadan gedən insanlar oldu ki (məs, Üveys Qərani), peyğəmbər onlar üçün qeybdə idi, onu gözlə görə bilmədilər. Onların peyğəmbərə şəhadəti itaətlərinə kifayət elədi. Bu şəhadətin verilməsi məhz elə qeyb dövründəki beyəti yerinə yetirməkdən ötrüdür ki, bu şəhadətlə itaətimizi təsdiqləmiş oluruq. Bu şəhadətin əhəmiyyəti və vacibliyi məhz qeyb dövründəki şəraitdən irəli gəlir. Siz isə yapışmısız keçmiş imamların dövründən. O dövrdə imamlar aşkar idilər, beyət edən və etməyən də bilinirdi. Yenə deyirəm, məsələ qeyb dövründəki beyətdən gedir. Qeyb dövründə beyətin bir üsulu olmalıdır, ya yox? Elə "mən beyət edirəm" deməklə beyət olur?

Azan və iqamədə ona görə deyilməlidir ki, şiə məzhəbi azan və iqamədə bu 3 şəhadəti (Tövhid, Nübuvvət və İmamət) verir. Biz də deyirik ki, bu gün İmamətə verilən şəhadətdə boynumuzda beyəti və itaəti vacib olan imama, zamanın höccətinə şəhadət verilməlidir ki, qeyb dövründə bu beyətimizi şəhadətlə təsdiqləmiş olaq. Əli (ə)-ın höccətliyi keçmişə, Məhdi (ə)-ən höccətliyi isə hazırki zamana aiddirsə, hazırki zamanda hansı ağıl və məntiqlə zamanın imamının deyil, keçmiş imamın höccətliyinə şəhadət verməliyik?

Sən hakimiyyətlə imamətin fərqini bilirsən?!

Hakimiyyət - ya şeytanın hakimiyyətidir (bütün tağut hakimiyyətlər), ya da Allahın. Allahın hakimiyyətində rəhbərlik, hakimlik, idarəetmə peyğəmbər (s.ə.s) və 12 məsum imama (ə) verilmişdir. Bunlardan qeyrilərinin, yəni qeyri-məsumların qurduqları, rəhbərlik və idarə etdikləri hakimiyyətlər isə şeytanın (tağutun) hakimiyyətləridir.
İmamət - Allahın hakimiyyətində peyğəmbər (s.ə.s) və məsum imamların (ə) rəhbərlik və idarəetmə üsuludur.

Yerdə qalan yazılarına gəldikdə isə, lağ elə, lağ elə. Mən hirslənmirəm, sənə (sizə) də acığım tutmur. Və bunları da bura sizdən ötrü yazmıram. Boynumda olan Əmr be məruf və Nəhy əz münkəri edirəm. Hidayətə layiq kimsələr mənsiz də hidayət olunacaqlar.
Rəsuli Əkrəm (s.ə.s) buyurub: "Hər vaxt əmr be məruf və nəhy əz münkər edilməzsə, əhli-beytimin seçilmişlərinə itaət olunmazsa, Allah onlara ən pislərini hakim edər, o zaman yaxşıları dua edərlərsə də, duaları qəbul olunmaz". (Əl əmalis səduq, c245)

İmam Baqir (ə): "Kim elmsiz və hidayət edən bir kəs olmadan insanlara fətva verərsə, rəhmət və əzab mələkləri ona lənət edərlər. Fətvasına uyan kimsələrin günahları da ona yazılar". (Üsuli-Kafi hədis 97)
İmam Sadiq (ə): "İslamda vilayət qədər diqqət mərkəzində olan ikinci bir məsələ yoxdur". (Biharul Ənvar cild 2, səh 18)
İmam Məhdi (ə): "Yer üzü heç baxt höccətsiz qalmaz. İstər o höccət zahirdə olsun, istər qeybdə. Gərək həmişə yer üzündə ilahi höccət olsun. Hətta bir an belə təsəvvür etmək olmaz ki, yerdə məsum imam yoxdur". (Osman bin Sənd Ömərə yazdığı məktubdan)
İmam Məhdi (ə): "Əgər bizim şiələrimiz çiyinlərindəki peymana vəfa etməkdə qəlbi bir olsaydılar bizə qovuşmaq səadəti təxirə düşməz, bizi görmək xoşbəxtliyi onlara tez nəsib olardı. Bizi görməkləri, bizi DOĞRU TANIMALARINA VƏ TƏSDİQ ETMƏLƏRİNƏ bağlıdır. Bizim onlardan məxfi qalmağımızın səbəbi bizə yetişən pis işlərdir. Biz onlardan o pis əməllərini gözləmirdik". (Şeyx Mufidə yazdığı məktubdan)
İmam Məhdi (ə): "Əgər icazəm olsaydı, elə edərdim ki, haqq söz aşkarlanardı və heç bir şübhə qalmazdı. Amma mən Həzrəti Zəhranın yolunu gedirəm. O xanım hakimiyyəti haqsız yerə alindən alınsa da, heç vaxt qeyri-adi vasitələrdən istifadə etmədi. Mən də onun yolunu gedirəm. Öz haqqımı almaq üçün qeyri-adi yollardan faydalanmıram". (Qeybət, c286)
İmam Məhdi (ə): "Etimadlı şəxslərin bizdən sizlər üçün nəql etdiyi rəvayətlərdə heç bir şiəmizin şəkk etməyə haqqı və üzrü yoxdur".

#69001 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 18 января 2011 - 22:45 в Əqidə və fiqh

Bir beynəlxalq konfrans olanda hər məhzəbin rəhbərlərini çağırırlar,nə deyək gözləyin İmam Zaman(ə.f) gələndə iclas keçirərsiz???

Sənin 11 imamın beynəlxalq konfranslara gedib ki, 12-ci imam da getsin? :))) Deməli, Xameneyinin dünya müsəlmanlarının rəhbəri seçilməyinin səbəb və illəti bu beynəlxalq konfranslar imiş.
Beynəlxalq konfranslara getmək üçün mütləq rəhbəriyyət əldə etmək lazımdır? Səni Allah güldürsün.

#69143 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 22 января 2011 - 23:08 в Əqidə və fiqh

Həə, Abdulla adlı istifadəçi, görək harda qalmışdıq. Sənin iddialarına ardıcıllıqla cavab yazaq. Amma əvvəlcədən qeyd edim ki, sən və yaxud sənə bu yazını yazıb verib göndərənlərin dindən anlayışları yoxdur. Heç olmasa, mövzuda yazılanları başdan oxuyardız.

1. Nəinki Azan-İqamədə, həm də ümumiyyətlə "Əşhədu ənnə Aliyyun-valiyullah" demirlər, o səbəbə ki, indiki dövrdə Əli(ə)-ı Allah valisi hesab etmirlər.
1- indiki dövrdə Əli(ə)-ı Allah valisi hesab etmirlər, ona ğörə "Əşhədu ənnə Aliyyun-valiyullah" demirlər. Bu məntiqlə "Əşhədu ənnə Muhammadan rəsulullah" da deməsinlər, çünki Muhammad (s)-ın peyğəmbərlik dövrü bitib.

Mövzunu oxusaydın görərdin ki, mən bu haqda yazmışam. Təkrar şeyləri yazıb vaxtımı alma. Nübuvvətin şəhadətinə gəldikdə isə, Nisa 59-da buyurulur ki: "Allaha, Peyğəmbərə və özünüzdən olan əmr sahiblərinə itaət edin"!
Hz Məhdi (ə) buyurur ki: "Siz Allahın sözlərini eşitməmişsinizmi ki: Ey iman gətirənlər, Allaha, peyğəmbərə və özünüzdən olan əmr sahiblərinə itaət edin - buyurur? BU ƏMR QİYAMƏT GÜNÜNƏ QƏDƏR DAVAM EDƏN BİR ƏMR DEYİLMİ? Görmədinizmi Allah Hz Adəmdən (ə) sonuncu imamadək sığınmağınız üçün pənahgahlar və hidayətiniz üçün əlamətlər qərar vermişdir? Belə ki, bir nişan aradan gedəndə digəri zahir olmuş, bir ulduz batanda ayrısı çıxmışdır. Sonuncu imamı (imam Həsən Əsgərini) Allah-Təala özünə tərəf çağırdıqda, Allahın bəndələri ilə özünün arasındakı əlaqəni kəsdiyini sandınız. Lakin belə deyil, kafirlər narahat olsalar da, qiyamət gününə və ALLAHIN ƏMRİ AŞKAR OLANA KİMİ bu əlaqə davam edəcəkdir".

Sənin dindən xəbərin yoxdur.

2. Allaha tavakkül etməklə bağlı duaları, məs:"Allah, filan işimi sənə tapşırdım,ya filan işimə kömək ol" deməyi haram bilirlər, o səbəbə ki, deyirlər:"Allah bəndəyə xidmətçi deyil". Deməli onlarin əqidəsinə əsaslansaq: "Salavat-Allah, Muhammad və ali-Muhammada salamını göndər" - Allaha iş buyurmaq və haram işdir.
2- Bəqərə 250,251-ci (və yüzlərlə başqa bu qisim ayələr):"Ey Rəbbimiz, bizə səbr, dözüm nazil et, qədəmlərimizi möhkəmləndir və bizə ... kömək et. ...Allah ona səltənət,hökmdarlıq və hikmət verdi". Deməli Allahdan istəmək və Allahın verməsi Gur`anda bəyənilmişdir.

İddian yalan və böhtandır. Biz o cür duaları oxuyuruq, haram da bilmirik.

3. 12-ci imam (ə)-ı qeybətdə yox, hazır bilirlər, zühurunu ğözləyənlərə məsxərə edirlər:"Ğözlə imam zühur edəcək". Mərcələrə təqlidi haram bilirlər. Bundan belə nəticə çıxır ki, rəhbərləri olan Fəxrəddini 12-ci imam (ə)-la əlaqəli bilirlər. Bu nəticəni həm də xümslərini Fəxrəddinə vermələri təsdiq edir.
3- İmamın (ə) zühuru ilə bağlı 3000-dən çox hədis var və öz yazılı göstərişinə əsasən ümumi naibləri mərcəi-təqlidlərdir. Eyni zamanda əimmədən çatan hədislərə əsasən özünü 12-ci imam (ə)-ın naibi, ya onunla daimi əlaqəli iddia edənlər yalançıdır.

İmam (ə) istər qeybdə olsun, istər aşkar, bizə fərqi yoxdur. Təkrar şeyləri yazmısan.
İmamına beyəti olmayan müctəhidə təqlid haramdır, bunu mövzuda yazmışam, həmçinin o müctəhidə xums vermək də haramdır. Xums vermək hər kəsin öz şəri məsələsidir, onun heç kimə dəxli yoxdur, gətirib sənə və yaxud Zamanın İmamının vilayətini tanımayan müctəhidinə verəsi deyiləm hər halda.
Mövzunu oxusaydın görərdin ki, dəfələrlə yazmışam ki, rəhbər yalnız məsum imamdır, qeyrisi yox. Mənim burda yazdıqlarım da imama çağırmaqdan başqa bir şey deyil. İddian əsassız və gülüncdür, çıxartdığın məntiqsiz nəticələrini də özünə və yaxud "ustadlarına" saxla.
Naibliklə bağlı da təkrar yazmısan, o haqda əvvəldə müzakirə olunub, get axtar oxu.

4. Allahı yox, 12-ci imam (ə)-ı "Rabbəl aləmin" hesab edirlər, o səbəbə ki,dövrün imamı kimi onu aləmlərin tərbiyəçisi hesab edirlər. Halbuki yaddan çıxarıblar ki, imam (ə) özü də aləmlərə daxildir və onun tərbiyəsi Allaha aiddir.

Sayıqlayırsan, biz Rəbb kəlməsini ismi sifətlərdən biri bilirik.

5. 12-ci imam (ə)-ın imamətini h.q.260-cı ildən yox, azindan dünya yaranandan qəbul edirlər. Peyğəmbər (s) və imamların (ə) imaməti dövründə belə 12-ci imam (ə)-ı üstün bilirlər.

"Yaradılışdan əvvəl, yaradılışla birlikdə və yaradılışdan sonra mütləq bir höccət vardır". (Üsuli Kafi, imam Sadiq ə).
Əli (ə) özünün oxuduğu qunut duasında deyir: "İlahi! Biz peyğəmbərimizin itkisindən, İMAMIMIZIN QAİB OLMASINDAN, dostlarımızın azlığından, düşmənlərimizin çoxluğu və onların bizim aramızda əl-ələ verib fitnə-fəsad törətmələrindən Sənə şikayət edirik. İlahi! Bu çətinlikləri aşkar olmuş bir ədalət və TANIDIĞIMIZ HAQQ İMAMIN köməyi ilə aradan qaldır".
İmam Cəfəri Sadiqdən (ə) gələn Əhd duasından:
اَللّـهُمَّ اِنّي اُجَدِّدُ لَهُ في صَبيحَةِ يَوْمي هذا وَما عِشْتُ مِنْ اَيّامي عَهْداً وَعَقْداً وَبَيْعَةً لَهُ في عُنُقي، لا اَحُولُ عَنْها وَلا اَزُولُ اَبَداً.
İmam Sadiq (ə) burda boynunda kimə olan əhddən və beyətdən danışır? Bu duada imam Zamana (ə) olan beyətdən danışılmırmı? Göründüyü kimi, imam Sadiq (ə) özü imam Məhdi (ə)-a beyət edir. Desən ki, gələcək üçün gəlib dua, saxla, imamlar (ə) özləri eləmədiklərini camaata deməyiblər.

Hələlik imamlardan olan bu dəlillər kifayətdir. Bir az da özün başını işlət.

6. 12-ci imam (ə)-ı ya əzəli, ya ilk yaradılmış hesab edirlər. hər 2 variantı onlardan eşitmişəm, ancaq Fəxrəddini şəxsən tanımadiğımdan bunların hansını qəbul etdiklərini dəqiq bilmirəm.
6- Hər 2 halın mümkünsüzlüyü aşkardir.

5-ci suala cavabımda buna da cavab axtar.
P.S. Şəxsən tanımadığın adam haqqında necə də mülahizələr yürüdürsüz. Bu haqda sonda yazacağam.

7. Əmr-bə-mə`ruf və Nəhy-əz-münkər etməyə içazə vermirlər, o səbəbə ki, Əmr-Nəhyə imamın (ə) içazəsilə olmalıdır.

Mövzunu oxumamısan, get oxu, bu haqda yazmışam, iddian da tamamilə səhvdir. Biz məsum və hazır imama əmrə məruf, tağut və qeyri-məsum islami rəhbərləri nəhy əz münkər edirik.

8. Onların əqidəsində olmayanlara xüms, zəkat, sədəqə verməyi israf hesab edirlər.

Zəkat və sədəqə barəsində dediklərin yalan və böhtandır. Xums haqqında artıq yuxarıda yazmışam.

9. İndiki dövrdə 14 mə`sumu yox, ancaq 12-ci imam (ə)-ı hüccət sayırlar.
9- 14 mə`sumun hamısı hüccət olmasaydı, onlardan çatan hədislərin və ümumilikdə 14 mə`sumun sünnəsinin heç 1 əhəmiyyəti olmazdı.

Təkrar yazıdır, bu haqda əvvəlki yazılarda danışılıb. Biz onları keçmiş imamlar bilirik, indiki zamanda hüccət deyil. Onlardan gələn hədislər isə hüccətdir. Sən zamanın imamının hüccətliyi ilə hədisin hüccətliyini ayırd edə bilmirsən.
İmam Məhdi (ə): "KEÇMİŞ İMAM (imam Həsən Əsgəri ə) ömrünü səadətlə başa vurmuş və dünyadan getmişdir. Onun yaşayışı atalarının yaşayışı kimi olmuşdur..." (Daha sona kimi yazmıram)

10. Hesab edirlər ki, azan-iqamədə gündə bir neçə dəfə 12-ci imam (ə)-a bey`ət təzələnməlidir. Belə mə`lum olur ki, bey`ətlərini hər dəfə sındırıb yenidən bey`ət edirlər.
10- Bey`ətini sındırmayanin yenidən bey`ət etməsinə ehtiyac yoxdur. Bey`ət isə gəlbən imamın imamətini təsdiq etmək və imamətə mə`rifətlə hasil olur, başqa yollarla yox.

Ən savadsız və gülünc iddian budur deyəsən. Yuxarıda Əhd duasından cümlə yazmışam, orda deyilir: "... əhdimi, əqdimi və beyətimi TƏZƏLƏYİRƏM" (kəlmənin ərəbcəsi: UCƏDDİDU). İmamdan (ə) gələn bu duada səhv tutursan? Burda beyət təzələməkdən danışılır, sənsə deyirsən beyəti sındırmasan, təzələmək olmur. Get dinini öyrən.

#69136 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 22 января 2011 - 05:11 в Əqidə və fiqh

Cavab yazdığın üçün çox sağ ol.

İmam Sadiqdən (ə) yazdığın hədisin tərcüməsini də düz elə də, olmadı ki :) Ərəbisində "Əmirəl muminin" yazılıb, sən isə "Əliyyən Vəliyyullah" kimi tərcümə eləmisən. Bu hədisi əvvəlki səhifədə al-Islam da yazıb, qeyd etdiyin mənbələrdən biri ilə. Bu hədisə, eləcə də ardıyca yazdığın "Qədir Xum xütbəsindən" olan hissəyə də, əvvəlki səhifədə bu postumda cavab yazmişam.
Bir də, baxmayaraq ki, ərəbisində "Əliyyən Vəliyyullah" deyilmir, amma siz bu cür tərcümə etmisiz, onda sual yaranır ki, "La ilahə illəllah, Muhammədən Rəsulullah"-ı biz təşəhhüddə də deyirik. Bu hədisə əsasən, onun ardıyca "Əliyyən Vəliyyullah" demək olar? Olarsa, niyə fiqhdə icazə verilmir? Olmazsa, onda hədisdə nə nəzərdə tutulur?

Keçək Əbu Zərin və Səlmanın azanda "Əliyyən Vəliyyullah" demələri ilə bağlı rəvayətlərə. Əbu Zər və Səlman hər ikisi Əli (ə)-ın şiələri olublar. Onların azanda öz imamlarına şəhadət verdiklərini peyğəmbərə (s.ə.s) xəbər verəndə, peyğəmbər (s.ə.s) nəinki buna etiraz etmiş, hətta bunun yaxşı və xeyirli şey olduğunu demiş, Qədir-Xumdakı "Hər kimin mövlası mənəm, Əli də onun mövlasıdır" sözünü xatırlatmışdır. Rəvayətlərdən belə məlum olur ki, bunlar Qədir-Xumdan sonra baş vermişdir. Çox gözəl, Əbu Zər və Səlman Qədir-Xumdakı beyətdən sonra bu şəhadətləri öz xoşları ilə vermişlər, elə deyilmi? Yəni bunu onlara peyğəmbər xüsusi və ya fərdi olaraq göstəriş verməmişdi, onlar özləri mərifət yetirmişdilər. Və həmin dövrdə də Əbu Zər və Səlman Əli (ə)-a beyət etdiklərindən, onun şiəsi olduqlarından, təbiidir ki, ona da şəhadət verməli idilər. Peyğəmbər (s.ə.s) ne deməli idi onlara, deməli idi yox, Məhdi (ə)-a şəhadət verin? Onlar Əli (ə)-ın imamətində yaşayırdılar, ona da şəhadət veriblər. Bu rəvayətlərdən o nəticə çıxmır axı, "azan və iqamədə yalnız Əli (ə)-a şəhadət verilə bilər, başqa imamlara verilsə, bidətdir". Əksinə, ən azından nəticə o olur ki, azan və iqamədə dövrün imamına şəhadət vermək caizdir. Necə ki, Əbu Zər və Səlman öz dövrlərinin imamına bu şəhadəti fərdi olaraq veriblər. Bu, onların öz mərifətlərindən irəli gələn bir şey olub, azan və iqamədə dövründə yaşadıqları və beyətində olduqları imama şəhadət veriblər. Biz də bu gün Məhdi (ə)-ın dövründə yaşayıb, ona beyət ediriksə, onun da adına şəhadət veririk.
Bir daha deyirəm ki, bu rəvayətlər bizə azan və iqamədə dövrün imamına şəhadət verməyin caizliyini sübut edir, "yalnız Əlinin (ə) adına şəhadət verilə bilər" fikrini deyil. Qaldı ki, "o biri imamların dövründə niyə onların adına şəhadət verməyiblər" söhbətinə, əvvəldə yazmışam, bir də təkrar edirəm ki, verməyiblər, verəydilər. Bu, hər kəsin imama və imamətə mərifətinə bağlıdır. Bir də, nə bilirsiz ki, fərdi olaraq şiələrdən verən olmayıb? Kimsə veribsə, hökmən o haqda hədis çatmalı idi? Səhv etmirəmsə, Mizanül-Hikmətdə belə bir hədis var ki, bir nəfər imam Cəfəri Sadiq (ə)-la imamət barədə sual-cavab edəndən sonra deyir: "Şəhadət verirəm ki, sən Allahın Höccətisən." İstəsəz, dəqiq ünvanını axtarıb yazaram.
Bir də, bu postumda keçmiş imamların dövründəki şəhadətlə indiki dövrdəki şəhadətin fərqi barədə yazmışam.

Merac barədə yazdığın hədisi də eşitmişəm. Ümumiyyətlə, peyğəmbərdən (s.ə.s) Əli (ə), onun imaməti, vilayəti haqqında çox deyilib. Çünki Əli (ə)-ın vilayətini qanmayan, başa düşməyən, ona itaət etməyən, o biri imamların da vilayətini çətin dərk edərdi. İmamət Əli (ə)-la başlandığından peyğəmbər onun vilayətini insanlara təkidlə, dəfələrlə eşitdirib, insanları ona beyətə hazırlaşdırıb. Amma bununla belə, 5-10 nəfərdən başqa qalanları beyətdən döndülər və Əli (ə)-ın vilayətindən çıxdılar.
Peyğəmbər (s.ə.s) öz dövründə insanlara Əlinin (ə) vilayətini tanıtdırırdı ki, insanlar ondan sonra yollarını azmasınlar, dövrlərinin imamını tanısınlar, ona beyət etsinlər.
Bütün bunlar bizim bu gün verdiyimiz şəhadəti inkar etməyə əsas deyil.

P.S. Abdulla adlı istifadəçinin yazısına sabahda zadda vaxt tapıb cavab yazacağam. İndi yuxuluyam, o "sayıqlamalara" vaxt itirmək istəmirəm. Bu kimdisə, bizimlə düşmənçilik edənlərin ən "krutoy"larındandır :D Özü də, onun öz sözləri deyil bunlar, kimsə əlinə "şparqalka" verib göndərib bura :))) Belə də ki, (2-3 nəfərin arasında) təxmin edirəm kimin sözləridir. Ay məxluq, heç olmasa yazmamışdan qabaq mövzunu əvvəldən oxuyardın, bəzi iddiaların lap axmaqsayağıdır, kim səni belə təngənəfəs göndərib bura?

#69079 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 20 января 2011 - 13:34 в Əqidə və fiqh

Deyirsiz ki, alimlər bilmədi, siz bildiz. Bu şey haqq olsa, sizi güvəndiyiniz alimləriniz xilas edəcəklərmi? Bu bir fiqhi məsələ deyile, deyəsiz biz avam olmuşuq, alimin yazdığı fiqhə müraciət etmişik. Dinini, əhdini, əmanətini, beyətini qorumaq hər kəsin öz öhdəsində olan bir işdir. Namazını hifz eləmək hər kəsin öz boynundadır. Hədislərdə gəlir ki, bir kəs imamına beyət edərsə, o adamın malının, canının və namusunun qorunması imamın ixtiyarına keçər. Yerdə qalan şeylərdə imam heç nəyi boynuna götürmür, o kəs dinini də, beyətini də özü qorumalıdır, day alimin ixtiyarına buraxmalı deyil.
Bənzətmə olmasın, peyğəmbər (s.ə.s) risalətə başlayanda dövrünün alimləri (yəhudi, məsihi və s.) onu haqq bilmədilər, camaatdan da onlara baxıb qəbul etməyənlər oldu. Fakt o dövrdə onlar alim sayılırdılar, amma fakt o oldu ki, onların yox, peyğəmbərin dedikləri haqq oldu. Peyğəmbəri (s.ə.s) "oxuma-yazma bilməyən, qoyunlara baxan bir yetim" - kimi adlandırıb, ondan haqq söz çıxacağına şübhə edirdilər, amma haqq ondan çıxmadımı? İndi o dövrdə kimlər ki, alimlərin sözü ilə peyğəmbərə iman gətirmədi, onların əvəzinə o alimlər cavab verəcəklər, yoxsa onlar özləri?

#69078 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 20 января 2011 - 13:33 в Əqidə və fiqh

Çünki haqqın qabağında söz demək olmur.

Nə haqq-haqq soxursan eee... Çürük qoz dəyərində bir dəlilin yoxdur. Hələ özündən bir məzhəb də qondarmısan. Sən get batil əqidənlə, batil əməllərinə davam elə. Kişi düz deyir də... Sənə vaxt itirmək tam olaraq əbəsdir.
Heç kəs Allahın izni olmadan iman gətirə bilməz (buna görə də əbəs yerə özünü yorma). Allah (Özünün öyüd-nəsihətlərini, hökmlərini) anlamayanları əzaba (kəsafətə) düçar edər. (Yunus surəsi, 10-cu ayə.)
Get öz pisliklərində dığırlan! Boynun ardını da yaxşı qırx. Ora İmam Zamanın (əc) mübarək qılıncının namübarək yeridir...

Həmd olsun Allaha ki, məni qəlbi möhürlü olmaqdan xilas edib.
Düz deyirsən, heç kəs Allahın izni olmadan iman gətirə bilməz, buna görə də siz iman gətirə bilmirsiz. Allahın izni olmamasının səbəbini də özünüzdə axtarın.

"Onun Allah höccəti olduğunu təsdiq etmək, adına şəhadət vermək bidətdir" - deyirsiz.

Ay insan sən 3 gündür hey yazırsan,amma 1-cə dənə dəlil yazmamısan ki,filan ayəyə filan hədisə əsasən Azanda biz belə deməliyik söhbət Azandan gedir, Azandan! başa düşdün?
Özüdə nə yapışmısan bu müctehidlərdən onsuzda onların düşmənləri az idi bu yandanda siz cıxdiz.
Müctehid ,axı hansı ayə və hədisə əsasən belə bir fətva verə bilər,O,da bizim kimi insandır fətvada verəndə nəyəsə əsaslanır.
Durub özlərindən fətva versinlər ki,ay müsəlmanlar bundan sonra Əliyyən(ə.s.) HüccətullAh yox Məhdiyyən(ə.s.) HüccətullAh deyin.
Müsəlmanlarda deyəcəklər ki,ay müctehid siz axı nəyə əsasən belə fətva vermisiz ,sübut və dəliliniz nədir?

İndi bizdə səndən 3 gündür ki,soruşuruq ki,Azanda,İqamədə belə deməyin dəlili nədir?
Cavab ver yadaki,verə bilmirsənsə dissertassiyalarını özünə saxla.Biz, ƏlhəmdulillAh öz İmamlarımızı yaxşı tanıyırıq,İmam haqqında yazılarını isə 10 il bundan qabaq başlamışam oxumağa.

"Onun Allah höccəti olduğunu təsdiq etmək, adına şəhadət vermək bidətdir" - deyirsiz

Bismillah,başqaları kimi niyə yazımızı təhrif edirsən.Bu şəhadəti azan/iqamədə demək bidətdir,normalda heç bir problemi yoxdur!

İmam Zamanın (ə) hazırda Allahın höccəti olmasını sizə ayə ilə, hədis ilə sübut eləmək lazımdır? Və imam Əli (ə)-ın hazırda yer üzündə Allahın höccəti OLMADIĞINI necə, onu da sizə ayə ilə, hədis ilə sübut eləmək lazımdır?

Müctəhidlər caizliyi barədə fətva verə bilməz, çox gözəl, onda bidət olması barədə fətva versinlər. Mən özüm söhbətin əvvəlində yazmamışdım, bu şəhadətin (Məhdiyyən Huccətullah) caizliyi barədə fətva verən müctəhid olub, sadəcə biz o fətvanı geri qaytardıq.

Azan və iqamədə deməyimizin dəlili nədir? Dövrün imamı Əli (ə) olduğu vaxtda onun adına azan və iqamədə şəhadət verilməsi caiz və bəyənilən olubsa, indi də dövrün imamı Məhdi (ə) olduğu vaxtda onun adına azan və iqamədə şəhadət verilməsi caiz və bəyəniləndir. Təkcə bu deyil, bunu mən sizin məntiqinizə əsasən yazıram.

Qeyb dövründə imamla beyət birbaşa mümkün olmadığından, beyəti təsdiqləmək üçün bu şəhadətin verilməsi lazım gəlir.
Qədir-Xum hədisindən, peyğəmbərin (s.ə.s) camaata buyurduqlarından bir neçə cümlə: "Hər kim edə bilsə əliylə beyət edər. Hər kim də edə bilməzsə DİLİYLƏ TƏSDİQ EDƏR. Əsla onu dəyişdirmə arxasında deyilik. Allah bu mövzuda nəfslərimizdə dəyişmə görməyəcək".

Bundan başqa, hazırki dövrdə Allahın höccəti Əli (ə) deyil, Məhdi (ə) olduğundan, azan və iqamədə bir imamın höccət olduğuna, namazdan kənar vaxtlarda isə (siz dediyinizə görə ayrı vaxtı belə şəhadət vermək olar) digər imamın höccət olduğuna şəhadət vermək eyni zamanda iki imamın höccət olduğuna dəlalət edir ki, bu da mümkün deyil. Dəqiqləşdirin görək hal-hazırda kimdir Allahın höccəti, imam Əli (ə), yoxsa imam Məhdi (ə)?

Yazırsan ki,İmam 40 gün xütbə oxuyacaq amma ona iman gətirən olmayacaq.Bəs ardınca bunları nəyə görə yazmırsan ki,İmam zühur edəndə necə necə alimlərin başlarını vurduracaq?

İmam zühur edəndən sonra çox şey edəcək, nə olsun? Mən o haqda sual verirdim, ona görə də məhz onu yazdım.

#69538 İmam Zamana (əc) beyət və onun qaydaları

Отправлено автор: İstifadəçi 08 февраля 2011 - 13:57 в Əqidə və fiqh

İmam Zamana (ə) Beyət haqqında söhbət - 10.2 MB

Прикрепленные файлы

Рейтинг@Mail.ru