Перейти к содержимому

Фотография

Təvəssul və onun hokmləri

• Закрытая тема Тема закрыта
Сообщений в теме: 1479

#121 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 13:38

Təkrar mövzulardan biridir.

Şiələr Allahdan başqasına ibadət edir? Yox! Müşriklər bütlərə ibadət edirdi,

De: “Allahı qoyub sizə nə bir zərər, nə də bir xeyir verən şeylərəmi ibadət edirsiniz? Halbuki Allah (hər şeyi) eşidəndir, biləndir!” 5.76

Gələk bu məsələyə, yəni istəməyə. Heç kəs yəqin ki, iddia eləməz ki, sağ insandan yardım diləmək şirkdir. Bəs nə əsasla ölüdən diləmək şirk olur? Alimlərin nəzərini qoyuram bir kənara. Sənə nə ibn Teymiyyənin qəbul eləməsini, nə də Əbdülvəhabın etirafını gətirmirəm. De görüm, ölüdən istəmək niyə şirk olsun? Bütpərəstlər, bütlərə ibadət edirdi və onlardan istəyirdilər. Allahdan başqasına ibadət şirkdir. Müstəqil şəkildə istəmək də. Əgər iddia eləsən, onsuzda ölü sənə bir şey verə bilməz. Tutaq ki, qəbul elədim. Yenə də şirk deyil. Mən gedib, kasıbdan 100 manat istəsəm və onun da imkanı yoxdursa verməyə, şirk etmiş olaram? Axı bilirəm ki, o mənə verməz. Yenə şirkdir?

Siz "sələfi"lərin problemi "niyyət" anlayışındadı

O ki, qaldı ölülərə, o dediyin övliyalar səndən də məndən də sərvətlidilər. Allah yanında onlar ruzilənirlər. Biz fani ruzidən dadırıq, onlarsa əbədi. 

#122 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 15:15

Aleykum salam. Heç sən bildiyin kimi də deyil. Sən ən birinci insanın həqəqi ölmünü sübut elə. Sübut elə ki insan öldüsə məhv olur və bir daha sənə kömək edə bilməz. Qurani Kərim insanların həqiqi ölümünü qəbul etmir. Misal üçün
Allah yolunda öldürülənlərə (şəhid olanlara) “ölü” deməyin. Əksinə, onlar (Allah dərgahında) diridirlər, lakin siz bunu dərk etmirsiniz. əl-Bəqərə 154

Siz çox gözəl yazdınız, təşəkkür edirəm. Siz məsəəni ətrəflı izah etdiniz. Əgər həqiqətən siz deyən kimi ölülərdən kömək istəmək olarsa onda mən səhvəm. Mənə elə gəlir mövzunu uztmaga dəyməz. Mən bilən qədər İslam dini tövhid dinidir və Allahdan başqa heç kimdən kömək istəmək olmaz, amma əgər indi siz deyirsinizsə ölülərdən kömək istəmək olar day mənim sözüm yoxdur. Mən bilən qədər Allahın şəriki yoxdur, ona görədə köməyi yalnız Allahdan istəmək lazımdır. Əgər siz deyən kimi ölüdəndə istəmək olarsa onda bagışlıyın mən səhf mövzu açmışam.

Amma, onu deyim ki, mən ölüdən kömək istəməklə Allaha şərik qoşa bilmərəm. Çünki mən bilirəm ki Allahın şəriki yoxdur. Yəqin sizin qurandan xəbəriniz yoxdur.

İnşallah siz quranı oxusanız görərsiniz ki, Allahın şəriki yoxdur. Allah sizə kömək olsun.

#123 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 15:28

Təkrar mövzulardan biridir.

Şiələr Allahdan başqasına ibadət edir? Yox! Müşriklər bütlərə ibadət edirdi,

De: “Allahı qoyub sizə nə bir zərər, nə də bir xeyir verən şeylərəmi ibadət edirsiniz? Halbuki Allah (hər şeyi) eşidəndir, biləndir!” 5.76

Gələk bu məsələyə, yəni istəməyə. Heç kəs yəqin ki, iddia eləməz ki, sağ insandan yardım diləmək şirkdir. Bəs nə əsasla ölüdən diləmək şirk olur? Alimlərin nəzərini qoyuram bir kənara. Sənə nə ibn Teymiyyənin qəbul eləməsini, nə də Əbdülvəhabın etirafını gətirmirəm. De görüm, ölüdən istəmək niyə şirk olsun? Bütpərəstlər, bütlərə ibadət edirdi və onlardan istəyirdilər. Allahdan başqasına ibadət şirkdir. Müstəqil şəkildə istəmək də. Əgər iddia eləsən, onsuzda ölü sənə bir şey verə bilməz. Tutaq ki, qəbul elədim. Yenə də şirk deyil. Mən gedib, kasıbdan 100 manat istəsəm və onun da imkanı yoxdursa verməyə, şirk etmiş olaram? Axı bilirəm ki, o mənə verməz. Yenə şirkdir?

Siz "sələfi"lərin problemi "niyyət" anlayışındadı

O ki, qaldı ölülərə, o dediyin övliyalar səndən də məndən də sərvətlidilər. Allah yanında onlar ruzilənirlər. Biz fani ruzidən dadırıq, onlarsa əbədi. 

Sən məni başa düşmədin.Mən demək istiyirəm ki,o vaxt ki muşriklər mələkləri, saleh insanları, İsa peygəmbəri çagırırdılar və deyirdilər ki,biz bunu etməklə onlardan kömək istəmirik, yəni onlar bilirdilər ki, hər şeyi edən Allahdır, lakin onlar eyni ilə səni kimi deyirdilər, deyirdilər ki,biz aciz insanlarıq, bizim günahlarımız çoxdur, amma onlar salehlərdir və Allaha daha çox yaxındır və buna görədə biz onların vasitəsi ilə Allaha yaxınlaşırıq. Allah təala onlar barədə buyurur ki, onlar deyirdilər ki,(onlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir). Yəni onlarda sən deyəni deyirlərdə, bəs niyə sən muşrik olmadın?? Allah təala başqa ayədə buyurur ki;

(Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.) Gördün?? Onlarda sənin kimi Allahı qoyub ölüləri özlərinə dost tutdular və eyni ilə səni kimi dedilər, dedilər ki, biz bununla Allaha yaxınlaşırıq. Düz demirəm qardaş???

Deməli belə çıxır ki, sən və səni kimi deyənlər hamsı muşrikdir.

#124 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 16:31

(Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.)  Gördün?? Onlarda sənin kimi Allahı qoyub ölüləri özlərinə dost tutdular və eyni ilə səni kimi dedilər, dedilər ki, biz bununla Allaha yaxınlaşırıq. Düz demirəm qardaş???

Burada tevessul deyilir,yoxsa ibadet etmek?

Sen gedib birinden komek isteyende,demeli ona ibadet edirsen?Ne vaxt bu batil fikirlerden el cekeceksiniz?

Mushrukliye galanda ise,en boyuk mushruk ele siz ozunuzsuz.Cunki,Allaha(neuzibillah) el, ayag nisbeti verib cisimleshdirirsiz.Sonra ise cisme ibadet edirsiz

Indi kimdi mushruk?
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#125 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 17:44

Salamu aleykum.

Mən bildiyimə görə şiə məzəhəbində ölü ilə Təvəssül etmək caizdir. Yəni, bir kəs rahat şəkildə gedib ölüyə deyə bilər ki, "Ey filankəs Allah dərgahında mənə şəfaətçi ol". Yəni bu cür dua siə məzhəbində caiz olan təvəssül növüdür.

Əslində isə Qurana nəzər salsaq görürük ki, Allah təala məhs insanlar ölüləri şəfaətçı götürdüklərinə görə onları muşrik adlandırdı.

Əleykəs salam.

Siz hansı məzhəbdənsiz? Bunu qeyd etsəniz sizə cavab verə bilərik.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#126 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 19 июля 2010 - 23:00

Siz çox gözəl yazdınız, təşəkkür edirəm. Siz məsəəni ətrəflı izah etdiniz. Əgər həqiqətən siz deyən kimi ölülərdən kömək istəmək olarsa onda mən səhvəm. Mənə elə gəlir mövzunu uztmaga dəyməz. Mən bilən qədər İslam dini tövhid dinidir və Allahdan başqa heç kimdən kömək istəmək olmaz, amma əgər indi siz deyirsinizsə ölülərdən kömək istəmək olar day mənim sözüm yoxdur. Mən bilən qədər Allahın şəriki yoxdur, ona görədə köməyi yalnız Allahdan istəmək lazımdır. Əgər siz deyən kimi ölüdəndə istəmək olarsa onda bagışlıyın mən səhf mövzu açmışam.

Amma, onu deyim ki, mən ölüdən kömək istəməklə Allaha şərik qoşa bilmərəm. Çünki mən bilirəm ki Allahın şəriki yoxdur. Yəqin sizin qurandan xəbəriniz yoxdur.

İnşallah siz quranı oxusanız görərsiniz ki, Allahın şəriki yoxdur. Allah sizə kömək olsun.

world cup
sənə 1 - 2 sualım var.
sən haqqı tapıb gəlmisən bizlərə nəsə öyrədməyə ? yoxsa kı, səmimi olub haqqı axtarırsan ?

əgər haqqı axtaran olsaydın , eyni əməli etməyi caiz görən sunni Alimlərinə cahil mömin ,eyni əməli görən şiyə Aliılərini isə
şirkdə itdiham etmək istəyirsən ?!

Maraqlıdır, bəs niyə Peygəmbərin vaxtında olan muşriklər belə etdiklərinə görə muşrik oldular, amma şiələr belə etdiklərinə görə muşrik deyillər?? Məgər o vaxtı ki, muşriklərdən indi ki, şiələrin bu məsələdə nə fərqi var ki???

yazılarından görsənir ki, nəsə təkfir etmək istəyirsən ,və ya eleyirsən... Allah bilir
ancaq mən sənə bir məsləhət verim,düşmənində olsam,...
təkfir elə məsələdir ki, orda görək ədalətli olasan.bu məsələdə ədalətsizlik edən insan özü kafir olur
yəni eyni küfrü, eyni şirki edən insanları ,sunni və şiyə yə ayırmaq olmaz.yəni sunniyə cahil müsəlman, şiyəyə isə müşrük deyən, qiyamət günü nicat tapmayacaq.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#127 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:02

(Allahı qoyub başqalarını özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər.)  Gördün?? Onlarda sənin kimi Allahı qoyub ölüləri özlərinə dost tutdular və eyni ilə səni kimi dedilər, dedilər ki, biz bununla Allaha yaxınlaşırıq. Düz demirəm qardaş???

Sen gedib birinden komek isteyende,demeli ona ibadet edirsen?Ne vaxt bu batil fikirlerden el cekeceksiniz?

Mushrukliye galanda ise,en boyuk mushruk ele siz ozunuzsuz.Cunki,Allaha(neuzibillah) el, ayag nisbeti verib cisimleshdirirsiz.Sonra ise cisme ibadet edirsiz

Indi kimdi mushruk?

Başa düşmədim, məgər sənin ölüləri şəfaətçi götürməyin ibadət deyil??? Bu nədir?? bu nə məntiqdir? Yəni siz təvəssülü ibadət saymırsınız?? Yoxsa sizə görə bu boş boşuna mənasız edilən bir əməldir? Mən bunu necə başa düşüm?? Bir yazanda fikirləşin yazında.

O, ki qaldı Allahın əlinə ayagına, bunu Allah özü deyir. Sən Allahı özündən yaxşı tanıyacaqsan??

#128 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:09

ahmed!

Fərqi yoxdur, istər sünnü məzhəbi olsun istər şiə məzhəbi bu əməl şirkdir. Əgər sünni alimləri belə söz deyiblərsə xəta ediblər, çünki Quran buna şirk deyir. Muşrik isə beyan edildikdən sonra olur. O, alimlər isə üzürlüdülər.

O, ki qaldı mənim kiməsə muşrik deməyimə, sən yaxşı ousa idin görərdin ki, mən heç kimə qətiyyətlə muşrik deməmişəm, mən sadəcə yazılarımla bilmək istəmişəm ki, niyə Qabaqkılar buna görə muşrik oldu siz olmadınız?? məgər bu kiməsə muşrik deməkdir??Mən sizin halınızı soruşuram, məgər mən dedim ki, SƏN MUŞRİKSƏN? Mən sadəcə fərqi bilmək istədim. İzah edə bilirsən et, bacarmırsansa get biləndən soruş.

#129 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:12

Salamu aleykum.

Mən bildiyimə görə şiə məzəhəbində ölü ilə Təvəssül etmək caizdir. Yəni, bir kəs rahat şəkildə gedib ölüyə deyə bilər ki, "Ey filankəs Allah dərgahında mənə şəfaətçi ol". Yəni bu cür dua siə məzhəbində caiz olan təvəssül növüdür.

Əslində isə Qurana nəzər salsaq görürük ki, Allah təala məhs insanlar ölüləri şəfaətçı götürdüklərinə görə onları muşrik adlandırdı.

Əleykəs salam.

Siz hansı məzhəbdənsiz? Bunu qeyd etsəniz sizə cavab verə bilərik.

Bunun fərqi nədir ki?? Fakt budur ki,Alla deyir ki, bu əməl şirkdir. Bacarırsansa Sübut et ki, şirk deyil.

#130 Omarin qilinci

Omarin qilinci

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:18

Bil ki, Allah səni özünə itaətə yönəltsin, həniflik İbrahimin millətidir - dini məhz Allaha məxsus edərək tək Allaha ibadət etmək. Necə ki, Allahu təalə buyurur: Mən cinləri və insanları ancaq Mənə ibadət etmək üçün yaratdım. (əz-Zəriyat surəsi – 56)
Bildikdə ki, Allah səni Ona ibadət etmək üçün yaradıb, bil ki, ibadət də yalnız tovhidlə olduqda ibadət adlanır, necə ki, namaz yalnız pak olduqda namaz adlanır. Şirk ibadətə daxil olduqda ibadət fəsada uğrayır, pozulur, necə ki, nəcis təmizliyi və dəstəmazı pozur. Əgər sən bildikdə ki, şirk ibadətə daxil olduqda onu fəsada uğradır və əməli batil edir, sahibi cəhənnəmdə əbədi qalanlardan olur, bildin ki, sənə vacib olan ən əhəmiyyətli şey bunu öyrənməkdir.Bəlkə Allah təalə səni bu tələdən xilas edər. O da Allaha şərik qoşmaqdır.Uca Allah buyurur: Şübhəsiz ki, Allah Ona şərik qoşmağı bağışlamayacaq. Bundan başqa olan daha kiçik günahları isə istədiyi kimsəyə bağışlayacaqdır. (ən-Nisa surəsi – 116).

#131 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:28

Bunun fərqi nədir ki?? Fakt budur ki,Alla deyir ki, bu əməl şirkdir. Bacarırsansa Sübut et ki, şirk deyil.

Ona görə bilmək istəyirəm ki, əqidənizin daşıyıcılarının bunu edib-etməməsindən danışım. Sübutlar olacaq. Özü də onlarla. İlk öncə hansı məzhəbə qulluq edirsən, onu yaz.

#132 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:29

Bil ki, Allah səni özünə itaətə yönəltsin, həniflik İbrahimin millətidir - dini məhz Allaha məxsus edərək tək Allaha ibadət etmək. Necə ki, Allahu təalə buyurur: Mən cinləri və insanları ancaq Mənə ibadət etmək üçün yaratdım. (əz-Zəriyat surəsi – 56)
Bildikdə ki, Allah səni Ona ibadət etmək üçün yaradıb, bil ki, ibadət də yalnız tovhidlə olduqda ibadət adlanır, necə ki, namaz yalnız pak olduqda namaz adlanır. Şirk ibadətə daxil olduqda ibadət fəsada uğrayır, pozulur, necə ki, nəcis təmizliyi və dəstəmazı pozur. Əgər sən bildikdə ki, şirk ibadətə daxil olduqda onu fəsada uğradır və əməli batil edir, sahibi cəhənnəmdə əbədi qalanlardan olur, bildin ki, sənə vacib olan ən əhəmiyyətli şey bunu öyrənməkdir.Bəlkə Allah təalə səni bu tələdən xilas edər. O da Allaha şərik qoşmaqdır.Uca Allah buyurur: Şübhəsiz ki, Allah Ona şərik qoşmağı bağışlamayacaq. Bundan başqa olan daha kiçik günahları isə istədiyi kimsəyə bağışlayacaqdır. (ən-Nisa surəsi – 116).

Qardaş, mən bilirəm ki, Allaha başqasından kömək istəmək olmaz, amma neynəmək olar ki, bu şiələr elə tutublar ki, yox ee ölüdəndə olar. Nəbilim məni başım çıxmır. Mən biıən bu din tövhid dinidir və Allahın şəriki yoxdur, amma əgər kimsə ölüləri Allaha şərik qoşursa day mənim sözüm yoxdur..Çox Qəribədir, mən deyirəm tək Allahdan istəmək lazımdır, amma bəziləri deyir yox ee ölüdəndə olar.

#133 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:32

Ona görə bilmək istəyirəm ki, əqidənizin daşıyıcılarının bunu edib-etməməsindən danışım. Sübutlar olacaq. Özü də onlarla. İlk öncə hansı məzhəbə qulluq edirsən, onu yaz.

Mən Quran və Peygəmbərin səhih hədsiləri ilə gedirəm, və o baxımnanda deyirəm ki, kimliyindən asılı olmayaraq kim Allahdan qeyrisindən kömək istəməyi deyirsə XƏTA edir. Allahdan qeyrisində kömək istəmək şirkdir.

#134 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:37

Mən Quran və Peygəmbərin səhih hədsiləri ilə gedirəm, və o baxımnanda deyirəm ki, kimliyindən asılı olmayaraq kim Allahdan qeyrisindən kömək istəməyi deyirsə XƏTA edir. Allahdan qeyrisində kömək istəmək şirkdir.

3 sualıma cavab verin keçim sübutlara:

1. Ümumiyyətlə, kimdənsə nəsə istəmək şirkdir ya ancaq ölüdən nəsə istəmək şirkdir?

2. Əgər hansısa əhli-sünnə alimi bunu caiz bilibsə, xəta etmişdir? Mən səni düz başa düşdüm?

3. İbn Teymiyyəyə kimi hansı əhli-sünnə alimi təvəssülü caiz bilməmişdir?

#135 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:44

vusal114.

1-ci, Allah deyir ki, muşriklər ölüləri şəfaətçi götürmüşdülər. yəni Allah təala buyurur ki, onlarda soruşsan onlar deyəcəklər ki, (Onlar bizim Allah yanında şəfaətçilərimizdir). Sizdə ölüləri şəfaətçi götürürsünüz və bu baxımnanda deyirəm ki, ölüləri şəfaətçi götürmək şirkdir. məgər düz eləmirəm?? Mən başqa şeyi iddia etmirəm, mən deyirəm ki, ölünü şəfaətçi götürmək olmaz.

2-ci Bəli, Əhli sünnədən kim bunu deyibsə Böyük xəta edib.

3-cü,Əgər İbn Teymiyyə deyirsə ki, ölünü şəfaətçi götürmək olar böyük xəta eliyib.

#136 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 00:52

vusal114.

1-ci, Allah deyir ki, muşriklər ölüləri şəfaətçi götürmüşdülər. yəni Allah təala buyurur ki, onlarda soruşsan onlar deyəcəklər ki, (Onlar bizim Allah yanında şəfaətçilərimizdir). Sizdə ölüləri şəfaətçi götürürsünüz və bu baxımnanda deyirəm ki, ölüləri şəfaətçi götürmək şirkdir. məgər düz eləmirəm?? Mən başqa şeyi iddia etmirəm, mən deyirəm ki, ölünü şəfaətçi götürmək olmaz.

2-ci Bəli, Əhli sünnədən kim bunu deyibsə Böyük xəta edib.

3-cü,Əgər İbn Teymiyyə deyirsə ki, ölünü şəfaətçi götürmək olar böyük xəta eliyib.

Avazın yaxşı gəlir. oxuduğun Quran olsa©. Harada Quranda bu barədə danışılır.

Deməli, böyük-böyük alim və ustadlar ki, siz əqidənizdə onların sözlərinə istinad edirsiz xəta edib amma bircə siz haqqsınız?

Görürəm heç kimin nə dediyindən daha doğrusu əqidənizdən ümumiyyətlə xəbəriniz yoxdur. Heç xəbəriniz də yoxdur ki, bu fikir İbn Teymiyyədən qaynaqlanıb. Və belə görürəm ki, ölüyə təvəssül edən alimlərinizin adlarını qeyd etsəm heç onları tanımayacaqsız.

#137 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:00

Yuxarıdakı postumda yazdığıma əlavə olaraq sənə bir neçə başqa sənin bilmədiyin, sənə heç kimin öyrətmədiyi başqa faydalar da vermək istəyirəm. Bu kəlmə İbrahimin aleyhissalam dinidir. Həniflik isə Uca Allahın öz peyğəmbərinə (ona və ailəsinə Allahın xeyir-duası və salamı olsun – sallallahu aleyhi və səlləm) ona bağlı olmağı əmr etdiyi dindir. “Sonra sənə vəhy etdik: "Hənif İbrahim dininə tabe ol. O, müşriklərdən deyildi"” (ən-Nəhl surəsi 123). İbrahimin aleyhissalam dini tovhid idi. Əgər sən bunu bildinsə, onda ibadət yalnız tovhidlə qəbul olunur və bu da namaz üçün dəstəmazın mislindədir. Tovhid - yəni ixlas ibadətin qəbul olunma şərtidir. Dəstəmaz, təharət də namazın doğru olması üçün şərtdir. Necə ki, namaz yalnız dəstəmazla, təharətlə doğru olur. Həmçinin hər hansı bir kəsin ibadəti də yalnız o kəs tovhid əhli olduqda qəbul olunur. Əgər onun alnında səcdə izi olsa, gündüzləri oruc tutan, gecələri namaz qılan olsa belə, bu ibadətlərin qəbul olma şərti ixlaslı tovhid əhli olmaqdır. Uca Allah buyurur: “Sənə və səndən əvvəlkilərə belə vəhy olunmuşdur: "Əgər şərik qoşsan, əməlin puç olacaq və mütləq ziyana uğrayanlardan olacaqsan. Sən yalnız Allaha ibadət et və şükür edənlərdən ol!"” (əz-Zumər surəsi 65-66).
Uca Allah buyurur:” Biz onların etdikləri əməllərə baxdıqdan sonra onları sovrulmuş toz dənəciklərinə çevirərik.” (Furqan surəsi 23) Ibadət nə qədər çox və əzəmətli olsa da, ixlasla olmasa bu ibadət məqbul sayılmır. Necə ki, kişi namaz qılır və namazında qiyamı, rukunu və səcdəni uzadır, namazını gözəlləşdirir, lakin o, namaza dəstəmazsız daxil olub. Bu namaz icma ilə məqbul sayılmır. Çünki dəstəmaz namazın səhihliyi üçün şərtdir. Səhihdə sabit olana görə peyğəmbər (sallallahu aleyhi və səlləm) deyir: Sizlərdən birinin dəstəmazı pozulduqda dəstəmaz alana qədər Allah namazını qəbul etməz; Dəstəmazsız namaz yoxdur.
Bu ittifaq olunmuş şərtdir və bu məsələyə də yaxın bir məsələdir. Ibadətin qəbul ulunması üçün tovhid və ixlasın şərt olması namazın qəbul olması üçün dəstəmazın şərt olmasından dah əzəmətlidir. Çünki əgər kimsə bilərəkdən dəstəmazsız namaz qılarsa elm əhli arasında onun təkfirində ixtilaf var, lakin Allaha muşrik kimi ibadət edərsə onun ibadəti icma ilə qəbul deyil və icma ilə o kafirdir. Çünki Allaha böyük şirk qoşmuşdur, hansı ki, bu şirklə ibadətlər qəbul olunmur. Bu əsas bilindikdə insanı həm qorxu, həm də sevinc içində edir: şirkdən və şirk əhlindən olmaqadan qorxur və Allah təalənin onu tovhid əhlindən etməsinə görə isə sevinir, fərəhlənir. Allah təalənin onu tovhid əhlindən etməsinə görə sevinməsi və fərəhlənməsi buna şükür etməyi və bunu qorumağı vacib edir. Şirk əhlindən olmaqdan və ya bəzi şirkləri etməkdən qorxması isə onu daima diqətli və narahat edir ki, ibadətinə, əqidəsinə və sözlərinə şirk olan şeylərdən heç bir şey qarışmasın. Çünki əgər şirk böyük olarsa əməli batil edir, əgər kiçik olarsa onda bu cins baxımından bidətdən və müxtəlif növ günahlardan daha böyükdür. Şəkk yoxdur ki, bu da insanı qorxan və fərəhlənən edir, yəni tovhidə görə fərəhlənən, şirkdən isə qorxan. İmam rahiməhullahın dəvətində tovhid və şirk - bunu fikirləşən kəs üçün bəzən məsələləri təsis etmək, qərar vermək, şirk əhlinə höküm vermək tərəfindən şeyxin gətirdiyi şeylərin səhihliyində tərəddüd və şəkk olur. Çünki məsələ böyük və şətindir. Bir kəs “Lə iləhə illəllah Muhəmmədun rasulullah” deyir, namaz qılır, zəkat verir, oruc tutur və həcc edir, özünü Allaha ibadətə həsr edir, insanların dediyi kimi uca ibadət əhlindən və yararlı insanlardan olur, sonra da deyilir ki, onun etdiyi əməl şirkdir, yaxud Allahdan başqa ibadət olunanlara küfr etməmişdir.
Məsələ əzəmətlidir və nəfslərdə necə böyük yer tutur.

#138 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:03

Qardaş, mən bilirəm ki, Allaha başqasından kömək istəmək olmaz, amma neynəmək olar ki, bu şiələr elə tutublar ki, yox ee ölüdəndə olar. Nəbilim məni başım çıxmır. Mən biıən bu din tövhid dinidir və Allahın şəriki yoxdur, amma əgər kimsə ölüləri Allaha şərik qoşursa day mənim sözüm yoxdur..Çox Qəribədir, mən deyirəm tək Allahdan istəmək lazımdır, amma bəziləri deyir yox ee ölüdəndə olar.

Mən islama girəndə sevinmişdim ki, şirkdən qurtuldum. Sən demə bunlarda şirk hələ indi başlayır. Qəribə burasıdır ki, tək Allahlıq dini olan islamda bu cür cəfəngiyyatlar?!

#139 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:05

Niyə uzadırsan ee? cavabın yoxdursa yazmada. Belə boş boş və mənasız yazmagın nə faydası var ki?? Mən deyirəm Allah təala deyir sən də deyirsən ki ay nəbilim filan Alim deyib, ay nəbilim heç filan alimi tanımayacaqsan. Mən deyirəm Allahdan qeyrisindən kömək istəmək olmaz sən mənə nə deyirsən?? Məgər düz demirəm? Mən bilən qədər Allahın şəriki yoxdur və bu din tövhid dinidir. Məgər düz demirəm? Əgər sən həm Allahdan həmdə ölüdən istiyirsənsə bu sənin öz işindi. Mən heç kimdən mübahisə etmirəm, sadəcə olaraq dəqiq bilirəm ki Allah təala özünü qoyub başqasından istiyənləri cəhənnəm əhli adlandırıb.

Allah təala buyurur ki, وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

(Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər".)

Oxudun ayəni? Allah təala buyurur ki "MƏNƏ DUA EDİN" və sonra deyir ki, "Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər"

Gördün Allah təala duanı ibadət adlandırdı.Sonra deyir ki ona dua etməyi təkəbbür göstərənlər cəhənnəmə girəcəklər. Sən indi təsəvvür et sən kimi Allahadan qeyrisinə dua edənlərin halı necədir. Müsibət.

#140 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:06

Indi kimdi mushruk?

Başa düşmədim, məgər sənin ölüləri şəfaətçi götürməyin ibadət deyil???  Bu nədir?? bu nə məntiqdir? Yəni siz təvəssülü ibadət saymırsınız?? Yoxsa sizə görə bu boş boşuna mənasız edilən bir əməldir? Mən bunu necə başa düşüm??  Bir yazanda fikirləşin yazında.

O, ki qaldı Allahın əlinə ayagına, bunu Allah özü deyir. Sən Allahı özündən yaxşı tanıyacaqsan??

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#141 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:09

Niyə uzadırsan ee? cavabın yoxdursa yazmada. Belə boş boş və mənasız yazmagın nə faydası var ki?? Mən deyirəm Allah təala deyir sən də deyirsən ki ay nəbilim filan Alim deyib, ay nəbilim heç filan alimi tanımayacaqsan. Mən deyirəm Allahdan qeyrisindən kömək istəmək olmaz sən mənə nə deyirsən?? Məgər düz demirəm? Mən bilən qədər Allahın şəriki yoxdur və bu din tövhid dinidir. Məgər düz demirəm? Əgər sən həm Allahdan həmdə ölüdən istiyirsənsə bu sənin öz işindi. Mən heç kimdən mübahisə etmirəm, sadəcə olaraq dəqiq bilirəm ki Allah təala özünü qoyub başqasından istiyənləri cəhənnəm əhli adlandırıb.

Allah təala buyurur ki, وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

(Rəbbiniz dedi: "Mənə dua edin, Mən də sizə cavab verim. Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər".)

Oxudun ayəni? Allah təala buyurur ki "MƏNƏ DUA EDİN" və sonra deyir ki, "Həqiqətən, Mənə ibadət etməyə təkəbbür göstərənlər Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər"

Gördün Allah təala duanı ibadət adlandırdı.Sonra deyir ki ona dua etməyi təkəbbür göstərənlər cəhənnəmə girəcəklər. Sən indi təsəvvür et sən kimi Allahadan qeyrisinə dua edənlərin halı necədir. Müsibət.

Tonuvu bir az aşağı elə. Mən sənə çatdırmaq istəyirəm ki, İbn Teymiyyəyə kimi heç bir alim bunu haram bilməyib. Və Alklahdan istəmək şirkdirsə, onda əshab niyə Peyğəmbərə(s) nəyə görə deyirdi bizi dua elə? Deməli kimdənsə istəmək şirk deyil. Yox əgər sözün ölüdən istəməyin şirk olması ilə bağlıdlrsa. dəlil və sübutlarını gətir ki, ölüdən istəmək olmaz.

#142 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:13

Omarin qilinci

Yox ee qardaş bu çox qəribə şeydir. Mən deyirəm Yalnız Allahdan istəmək lazımdır, bunlarda deyir ki yoxe bəs ölüdəndə olar. Məgər bu din tövhid dini deyil?? Məgər insan dua edəndə yalnız Allahı çagırmamalıdır??

#143 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:18

Aleykum salam. Heç sən bildiyin kimi də deyil. Sən ən birinci insanın həqəqi ölmünü sübut elə. Sübut elə ki insan öldüsə məhv olur və bir daha sənə kömək edə bilməz. Qurani Kərim insanların həqiqi ölümünü qəbul etmir. Misal üçün
Allah yolunda öldürülənlərə (şəhid olanlara) “ölü” deməyin. Əksinə, onlar (Allah dərgahında) diridirlər, lakin siz bunu dərk etmirsiniz. əl-Bəqərə 154

Deməli Siz iki dəfə dediz ki, köməyi yalnız Allahdan istəmək lazımdır, və iki dəfə də dediz ki, başqasından kömək istəyən Allaha şərik qoşur.
Belə çıxır ki, Siz özünüz də müşriksiz, çünki bir çox insanlardan kömək istəyirsiz. Misal üçün xəstələnəndə həkimdən. İndi Siz deyəcəksiz ki, həkim sağdır və bizim yanımızdadır, hə?! Allah da sağdır və bizə yaxındır, niyə Ona şərik qoşursuz? Həmdə ki, Sizin sözlərinizi yadınıza salıram: Allahdan başqa heç kimdən kömək istəmək olmaz! Siz demədiz ki, Allahdan və sağ olan insandan başqa, Siz dediz Allahdan başqa heç kimdən! Və sonra isə dediz ki, başqasından istəyən Allaha şərik qoşur, deməli həkimdəm istəyəndə Siz Allaha şərik qoşursuz?!
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#144 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:22

Allah təala deyir ki, (onlar deyirdilər ki onlar bizim Allah qatında şəfaətçilərimizdir). İndi mənim sualıma cavab ver. Sən də belə demirsən??? konkret cavab. Sen demirsən ki Ölülər Allah dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir?? hə yox??

#145 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:26

Allah təala deyir ki, (onlar deyirdilər ki onlar bizim Allah qatında şəfaətçilərimizdir). İndi mənim sualıma cavab ver. Sən də belə demirsən??? konkret cavab. Sen demirsən ki Ölülər Allah dərgahında bizim şəfaətçilərimizdir?? hə yox??

Onlar nəyi şəfaətçi tuturdular?

Quran məgər kimisə diriliyindən və ya ölülüyündən asılı olmayaraq şəfaətçi tutmağı qadağan edir?

#146 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:28

Onlar saleh insanları şəfaətçi tuturdular, səni kimi. Və deyirdilər ki, O saleh insanlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir, səni kimi.

#147 Omarin qilinci

Omarin qilinci

• Murid
  • 229 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:30

Tonuvu bir az aşağı elə. Mən sənə çatdırmaq istəyirəm ki, İbn Teymiyyəyə kimi heç bir alim bunu haram bilməyib. Və Alklahdan istəmək şirkdirsə, onda əshab niyə Peyğəmbərə(s) nəyə görə deyirdi bizi dua elə? Deməli kimdənsə istəmək şirk deyil. Yox əgər sözün ölüdən istəməyin şirk olması ilə bağlıdlrsa. dəlil və sübutlarını gətir ki, ölüdən istəmək olmaz.

bizdə dua tələb etməkdə şərtlər var: diri olmalıdır, eşitməlidir, yanında (حاضر) olmalıdır və qadir olmalıdır. əgər bu şərtlərin biri olmazsa onda şirk baş verir. peyğəmbərdən də sağlığında istəmək olardı, vəfat etdikdən sonra istəmək duada şirkdir.
dəlil isə hər şeydən uca olan ərşinə yüksəlmiş Allahın bu kəlamıdır: Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18)

#148 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:30

Onlar saleh insanları şəfaətçi tuturdular, səni kimi. Və deyirdilər ki, O saleh insanlar Allah yanında bizim şəfaətçilərimizdir, səni kimi.

Ayəni zəhmət olmasa gətir.

#149 World Cup

World Cup

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 301 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:32

Ayəni zəhmət olmasa gətir.

Ayəni gətirsəm qəbul edəcəksən ki ölüləri şəfaətçi götürmək şirkdir??

#150 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2010 - 01:34

bizdə dua tələb etməkdə şərtlər var: diri olmalıdır, eşitməlidir, yanında (حاضر) olmalıdır və qadir olmalıdır. əgər bu şərtlərin biri olmazsa onda şirk baş verir. peyğəmbərdən də sağlığında istəmək olardı, vəfat etdikdən sonra istəmək duada şirkdir.
dəlil isə hər şeydən uca olan ərşinə yüksəlmiş Allahın bu kəlamıdır: Şübhəsiz ki, məscidlər Allahındır. Allahdan başqa heç kəsə dua etməyin! (Cin 18)

Məgər kimsə hansısa bir ölü şəxsdən istəyəndə onun özünün bu işi rəvac verəcəyini deyir? Bunu deyən əlbəttə şirk edir. Biz həmin ölü şəxsin də Allahdan itəyəcəyini bilirik. Eynilə sağlığındakı kimi ondan itəyirik. Və dəlil nədir ki, istədiyimiz şəxs diri olmalıdır?

Количество пользователей, читающих эту тему: 1

0 пользователей, 1 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru