Перейти к содержимому

Фотография

Ahmed və biz

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 133

#1 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 26 ноября 2009 - 16:28

Ahmed qardaş, sən demişdim xilafət və imamət mövzusunda başqa mövzu açmağa ehtiyac yoxdu amma mən yeni mövzunu açdım. Ahmed, mən elə bilirəm ki, sən bizim yəni şiələrin iddiasını bilirsən: imamət və xilafət Allahın təyini və Rəsulullahın (s.ə.ə) aşkar tanıtması ilə Hz. imam Əlinin (ə.s) və onun nəslindən olan 11 imamındır (ə.s). buna aid bir çox hədis var ancaq, mən mümkün qədər qısa olmağa çalışacağam

imamət və xilafət haqqında ilk hədis:

Ali b. Ebû Tâlib der ki: Yüce Allah'ın: «Aşiretinden yakın olan kim­seleri, Allah'ın azabıyla korkut.» emri nazil olunca, Rasûlullah (s.a.v.) be­ni çağırıp: «Ey Ali, dedi. Allah, bana aşiretimden yakın olanları inzâr et­memi emretti. Ben bu yükün altından kalkamadım ve onlara bu işi açık­layacak olursam, onlardan hoşuma gitmeyecek şeylerle karşılaşacağımı bi­liyorum. Bunun üzerine sesimi çıkarmayıp sustum. Fakat sonunda Cebrâîl bana gelerek; «Ya Muhammed, eğer emrolunduğun şeyi yerine getirme­yecek olursan, Allah seni azaplandıracaktır» dedi. Bunun için-sen bize bir kap yemek yap, onun üzerine bir koyun ayağı atıver. Bir kap ta süt dol- . dur. Sonra da Abdulmuttaliboğullarını onlarla konuşmak ve emredildiği-mi onlara tebliğ etmek üzere yanıma toplantıya çağır.» Bana verdiği em­ri yerine getirdim ve daha sonra da onları toplantıya davet ettim. O gün. o toplantıya gelenler kırk kişi, ya da bir fazla, yahut bir kişi eksik idiler. Bu kişiler arasında amcaları Ebû Tâlib, Hamza, Abbâs ve Ebû Leheb de vardı. Hepsi bir araya gelince, hazırladığım yemeği getirmemi söyledi. Yaptığım yemeği yere bırakınca, Rasûlullah (s.a.v.), etten bir parça alarak dişleriyle parçaladı ve parçalarını kabın çeşitli yerlerine bıraktıktan sonra onlara: «Allah'ın adıyla alınız» dedi. Hazır bulunanlar, doyuncaya kadar yedi. Fakat ben kapta, onların ellerinin uzandıkları yerlerdeki izlerden başka birşey görmüyordum. Ali'nin nefsini kudret elinde tutan Allah'a ye­min ederim ki, onların tümünün önüne koyduğum yemeği, tek bir kişi yiyebilirdi. Daha sonra Rasûlullah bnna: «Şimdi de gelenlere süt içirl» de­di. Ben de süt kabını alıp geldim. Hepsi de kanıncaya kadar içtiler. Al­lah'a yemin ederim, bir kişi tek başına onun kadarını İçip bitirebilirdi. Ra­sûlullah (s.a.v.), onlarla konuşmak isteyince, EbÛ Leheb ondnn önce dav­ranarak: «Sizin adamınızın sizleri ne de müthiş büyüledi!» deyince, Rasû­lullah (s.a.v.), kendileriyle konuşamadan, dağıldılar. Daha sonra Rasûlul-îah (s.a.v.), bana: «Yarın, bir daha çağırırsın ya AH, o malum adam, senin işittiğin şekilde benden önce davranıp konuşmaya başladı, onlar da ben konuşamadan dağılıverdiler.» deyip şöyle devam etti: «Şu yaptığın gibi bir daha bizlere yemek hazırla, sonra da onları yanıma toylayıver.» Herkes toplanıp gelince, bir Önceki gün yaptığı gibi yaptı ve onlara aynı kaptan bir daha süt içirdi. Hepsi de kana kana içtiler ve doyuncaya kadar da yediler. Daha sonra Rasûlullah (s.a.v.) sözü alarak şöyle dedi: «Ey Abdulmuttaliboğulları, Allah'a yemin ederim ki, ben hiç bir Arap gencinin size getirdiğimden daha değerli birşeyi kavmine getirmiş olduğunu bilmiyorum. Ben sizlere dünyanın da, âhiretin de hayrını getirmiş bulunuyorum. Yüce Allah da bana, sizleri bu hayra çağırmamı ermetmiş-tir. Bu işte kim bana kardeşim, vasim ve halîfem olmak üzere yardımcı olur?» Hazır bulunanların tümü bu işe yanaşmadı. Bense, aralarında yaşça en küçük, gözleri hapsinden çapaklı, karını hepsinden büyük, bacakları tü­münden ince olduğum halde: «Ey Allah'ın peygamberi, bu işte ben senin yardımcın ve destekçin olacağım.» dedim. Bunun üzerine Rasûlullah, boy­numdan tutup: «îşte bu, benim kardeşim, vasim ve benden sonra aranızda­ki halîfemdir; onu dinleyip itaat edeceksiniz.» dedi.- Bundan sonra orada bulunanlar, gülüşerek kalkıp gittiler. Giderken de babam Ebû Tâlib'e: «Oğlunun dediklerini dinleyip itaat etmen için sana emir verdi.» diyerek ta­kılıyorlardı. (mənbə: imam Nəasiin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabı hədis:65; İbn Əl Əsir "Əl kamil fit tarix" cild 2, fəsil 1, "Yüce Allahın, Peygamberine (s.a.a) davetini açıklamasını emretmesi" babı)

həə... qardaşım Ahmed, indi səndən xahiş edirəm bu hədisə cavab ver. biz deyirik ki, bu hədis xilafətə dəlildir çünkü Rəsulullah (s.ə.ə): "bu mənim qardaşım, vəsim və məndən sonra aranızdakı xəlifəmdir" deyir

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 26 ноября 2009 - 16:29

#2 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 26 ноября 2009 - 16:38

Ahmed yaddan çıxmamış deyim ki, bu hədis bir çox mənbədə qeyd olunub ancaq, mən sadəcə bu iki kitabdan oxuduğum üçün bunlardan yazıram. ikinci bir səbəb budur ki, bu alimlərin ikisi də - imam Nəsai (r.a) və İbni Əl Əsir - tanınmışdır və biri - imam Nəsai (r.a) - kutubi sittədəndir. amma əgər sən istəsən başqa mənbələr də tapıb copy paste edə bilərəm.

#3 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 27 ноября 2009 - 13:37

Ahmed, yuxarıda imam Nəsainin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabından yazdığım hədis 65-ci deyil 62-cidir. səhv yazmışam.

#4 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 27 ноября 2009 - 16:32

mövzu xüsusən Ahmedə, ümumən bütün şiə muxaliflərinə - sələfi, vahabi, sünnü - aiddir. hənbəlini də burada görsək daha gözəl olar :rolleyes:

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 27 ноября 2009 - 16:33

#5 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 00:12

mövzu xüsusən Ahmedə, ümumən bütün şiə muxaliflərinə - sələfi, vahabi, sünnü - aiddir. hənbəlini də burada görsək daha gözəl olar :rolleyes:

açdınsa onda yavaş yavaş davam edək.bi izni Allah
ancaq məsələləri hamısını birdən gətirmə.
mən sənə dedim ki, söhbət gedib cahillik mövzusuna dirənəcək, özündə görəcəksən.
birdəki mən imaməti usuldan saymıram,mən sənin necə qardaşım ola bilərəm?
əgər dəvət üçünsə edirsənsə, belə bir şey səhabələrdən gəldikini eşitməmişəm
1.imamət siz şiyələrə görə tovhiddən sayılır ? yoxsa furudan ?

2. hədisi gətirmisən ərbəcədə demək olar ki, bilmirəm,
tutaqkı hədis səhihdir . aranızda xəlifədi,bundan sonra .
və yaxud da qədir xum hədisinini gətirə bilərdin.
indi keçək Əlinin xilafəti vaxtına,əliyə bir çox müsəlman beyət etmir.
yəni Əlinin fəzilətindən umumən xəbəri yoxdu,bu mumkün olan bir şeydi.
(siz isə deyirsız ki, peyğəmbəri tanıyan gərək Əlinidə tanısın,əks halda kafirdir!?)
bəzilərini aldadıb deyirlər ki, Əli osmanın qatilidir, Əli xilafəti ələ keçirmək üçün öldürtdü osmanı və sair
bəziləridə umumən beyəti qəbul etmir, misal üçün abu sufyan.
indi fikir ver yəməndən gələnlər istəyir ki, muharibəni saxlasınlar

Çünki Əli (əleyhissalam)-la döyüşmək çox da asan bir iş deyildi. Hətta Şamda yaşayan yəmənli zahid Əbu Müslüm Xovlani Müaviyənin Əli (əleyhissalam)-la vuruşmaq üçün hazırlaşmasından agah olduqda Qur`an qarilərindən bir neçəsi ilə birlikdə onun yanına gedib soruşdu:–Nə üçün Əli ilə müharibə etmək istəyirsən, halbuki sən heç bir cəhətdən ona tay ola bilməzsən?! Səndə nə onun Peyğəmbər (səlləllahu əleyhi və alih)-lə olan dostluğu var, nə onun islam yolunda göstərdiyi fədakarlıqlar və xidmətlər, nə onun hicrətdəki rolu, nə də onun Peyğəmbər (səlləllahu əleyhi və alih)-lə olan qohumluğu yoxdur.
Müaviyə dedi:–Mən heç vaxt özümdə Əlinin fəzilətləri kimi bir fəzilətin olduğunu iddia etməmişəm, lakin sizdən soruşuram: Osmanın məzlumcasına öldürülməsini bilirsinizmi?
Dedilər:–Bəli.
Müaviyə dedi:–Əli gərək onların qatillərini bizə təhvil versin, biz də onlardan qisas alaq. Yalnız bu halda biz onunla müharibə etmərik.
Əbu Müslüm və onun həmfikirləri Müaviyədən Əli (əleyhissalam)-a bir məktub yazmasını istədilər. Müaviyə bir məktub yazdı və Əbu Müslümə verdi ki, onu İmam (əleyhissalam)-a çatdırsın. (Bu məktubun məzmununu və onun cavabını qeyd edəcəyik.) Əbu Müslüm Kufəyə gəldi və məktubu Əli (əleyhissalam)-a verdi, sonra dedi:–Allaha and olsun! Sən elə bir işi öhdənə almısan ki, bu işin səndən başqasının əlində olmasını heç vaxt istəmərəm. Lakin Osman möhtərəm (toxunulmaz) bir müsəlman olduğu halda məzlumcasına öldürüldü. Gərək onun qatillərini bizə təhvil verəsən. Sən isə bizim əmir və rəhbərimizsən. Əgər bir kəs səninlə müxalifət etsə, onda əllərimiz sənə kömək, dillərimiz sənə şahiddir. Bu təqdirdə üzürlü olacaqsan.
İmam (əleyhissalam) bir şey demədi, yalnız bu sözləri buyurdu:–Sabah gəl və məktubun cavabını al.
Sabahı gün Əbu Müslüm məktubun cavabını almaq üçün İmam (əleyhissalam)-ın hüzuruna getdikdə gördü ki, başdan-ayağa silahlanmış böyük bir dəstə Kufə məscidinə yığışıb. Onların hamısı birlikdə belə şüar verirdilər: «Biz Osmanın qatilləriyik!»
Əbu Müslüm bu mənzərəni gördü, məktubun cavabını almaq üçün İmam (əleyhissalam)-ın hüzuruna gedib dedi:–Bir dəstə silahlı adam gördüm. Onlar kimdirlər?
İmam (əleyhissalam) buyurdu:–Nə gördün?
Dedi:–Bizə xəbər çatmışdı ki, sən Osmanın qatillərini bizə təhvil vermək istəyirsən. Halbuki bu gün bir dəstə silahlı adam bir yerə yığışıb şüar verərək deyirlər ki, «bizim hamımızın Osmanın qətlində əlimiz olub.»
Əli (əleyhissalam) buyurdu: «Allaha and olsun, bir an belə, onları təhvil vermək barədə qərara gəlməmişəm. Mən bu işi diqqətlə araşdırdıqda gördüm ki, onları sənə, yaxud səndən başqasına təhvil vermək əsla düzgün iş deyildir.

Nəhcül-bəlağə»nin şərhi (İbni Əbil-Hədid), 15-ci cild, səh.74-75; «Vəq`ətu-Siffeyn», səh.85-86

indi də suallar.
bu numayəndəyə deyə bilmirdi ki, osman kimdi ? toxunulmaz müsəlman kimdi ? siz nə gündəsiz ? bilmirsiz ki, vilayəti qəbul etmədiyi uçün
Osman kafir olub, sonra muaviyə mənə beyət etmədiyi üçün kafir olub, !
yaxudda Osmanın xəlifə kimi qəbul etdiyiviz üçün sizdə kafir olduz, indi sizin tövbənizi gözdəyirəm !
gətir 1 - 2 dənə belə bir cümlə nəhcul bəlağədən sonra söhbəti davam edərik

bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#6 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 10:12

qardaş, biraz yavaş. biraz səbirli ol! söhbəti belə sürəttlə fırlatma. mən sənə hədisi yazdım. indi səhih olduğunun da dəlilini yazacağam. imamət furudandır yoxsa üsuldandı ona sonra keçərik inşəAllah. sən hələ bu hədisə cavab ver. Rəsulullah (s.ə.ə) açıqca deyir ki: "bu mənim qardaşım, vəsim və aranızdakı xəlifəmdir. onu dinləyip itaət edin" indi biz sünnətə tabe olmaq üçün bizə səhih sənədlə sünnü mənbələrdən gələn bu hədisi qəbul etməliyik ya yox?

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 28 ноября 2009 - 10:13

#7 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 10:36

Ahmed inan qardaş, mən səninlə məzhəbi yarışa girmək və məzhəbimi tərifləmək, öymək fikrində deyiləm. sadəcə səninlə səmimi və qardacasına söhbət etmək istəyirəm. mənə görə forum yarış və ya dava yeri deyil əksinə mənə görə forum nəsə öyrənmə yeridi. inan söhbətimiz əsnasında sadəcə sünnü kitablardan səhih hədisləri seçib sənədi ilə yazacağam. indi mənə icazə ver hədisin sənədini araşdırıb dəqiq yazım hərçənd bilirəm ki, hədis səhihdir.

Сообщение отредактировал Elmeddin.88: 28 ноября 2009 - 10:37

#8 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 13:05

Ahmed inan qardaş, mən səninlə məzhəbi yarışa girmək və məzhəbimi tərifləmək, öymək fikrində deyiləm. sadəcə səninlə səmimi və qardacasına söhbət etmək istəyirəm. mənə görə forum yarış və ya dava yeri deyil əksinə mənə görə forum nəsə öyrənmə yeridi. inan söhbətimiz əsnasında sadəcə sünnü kitablardan səhih hədisləri seçib sənədi ilə yazacağam. indi mənə icazə ver hədisin sənədini araşdırıb dəqiq yazım hərçənd bilirəm ki, hədis səhihdir.

1 ci sənə deyim ki, bu sunnilərin hədis qəbul etmək forması ,çox qəribə fikirləşilib,
hərdən elə hədislər olur ki, onu uydurma sayırlar, hərdən də elə hədisləri səhih sayırlar kı, qıraqdan baxsan rəsul s.a.s küfürdə itdiham olunur,
misal uçun Allahı görmək haqqında hədislər.
2 ci Onlara nə sərf etməyəndə deyirlər ki, hədisin sənədi zəifdir, və ya 5 ci 6 ci ravidə qırıq var,
yəni sənin bu raviləri yazmaqın hələ bu hədisin səhih olmasına dəlalət eləmir.
3. birdə ki, nəsaiyni mən tanımıram,müsəlman olduğunuda deyə bilmirəm,ancaq bu o demək deyil ki, ondan hədis qəbul etmək olmaz.
hətta kafir olsa belə..
buxaridə Allaha məkan verənlərdən olub deyilənə görə, yəni kafir olub,ancaq kitabında səhih hədislər çoxdu.
ona görə mən sənə dedim ki,
aranızdakı xəlifəmdir. onu dinləyip itaət edin"

bu dinləyib itaət etmək furudandı yoxsa usuldan ?
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#9 Zeyd

Zeyd

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 17:36

AHMED
suallarina cavab
bizde usulidin 3 dur--

1.Tovhid
2.Nubuvvet
3.Mead elave olaraqda tovhidin icinde edl nubuvvetin icinde ise imamet var.bu hesabla gotursek 5 olur...yeni senin deyiminle tovhidden sayilir

2.deyirsenki normal bir haldir ki cox Hz.Aliye beyat etmir ve onuh feziletlerini tanimir ......indi sene bir hedis getireceyem amma hamisini qeyd elemirem ......

.Hz.Ali (e) Kufede xalqin qarsina cixib bele dedi---Allah xatirine kim Qedir Xum gunu menim haqqimda bir sey esimisse sahidlik etsin....30 nefer qalxdi ve orda Peygemberin (s) bele dediyini tesdiq etdiler ki men kimin movlasiyamsa Alide onun movlasidir..hemin cemiyyetde 3 nefer sahidlik etmekden cekindi..bunlardan biride yaslandigim ucun unutdujm deyen Enes ibn Malik idi..ve Hz.Ali (e) bunun uzerinde dedi---eger yalan deyirsense Allah seni ebres xesteliyine salsinki sarginlada orte bilmeyesen...ve Enes ayaga qalxmamis bu xesteliye tutuldu..ve basqa revayetlerde kor ve ebres oldugu qeyd edilir..

BUDUR FEZILETLERI BILE BILE GIZLEDENLERIN SONU

burda ise menbeleri getirirem(birde kicik bir xahis hansi alimi kafir saymirsansa bize de ondan delil getirek)

A.Henbel 4. 370/1.119---ibn Esr Cezri Usdul Gabe 5.205/276-----ibn Quteybe Maarif seh 194.-------ibn Hecer Isabe 2. 408.--------Nesai Xasaisul Alevi seh 26.

menbeler coxdu amma hamisini qeyd etmeye vaxt yoxdu
İmam Hüseyn (ə): Həqiqətən Allah-taala bəndələri yalnız buna görə yaratmışdır ki, Onu tanısınlar. Elə ki, Onu tanıdılar ibadət edərlər və ibadət etsələr Ondan qeyrilərinin ibadət etməkdən ehtiyacsız olarlar
.

#10 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 18:47

Ahmed, qardaş, mənə sünnülərin hədis anlayışı lazım deyil. mən sənə hədisi yazdım. səhihliyini və ravilərini indi qeyd edəcəyəm. füru ve ya üsul məsələsinə isə keçəcəyik inşəAllah. tələsmə

#11 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 19:16

Zeyd qardaşım, çox sağol amma hələ biz görək Ahmed bu hədisi qəbul edəcək ya yox

#12 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 19:41

Hə Ahmed, mən ravi silsiləsini incələdim. incələdiyim silsilə imam Nəsainin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabındandır. indi keçək ravilərə:

birinci ravi və hədisi danışan Hz. əmirəlmöminin imam Əli ibni Əbu Talibdir (ə.s) elə bilirəm ki, sən onu güvənilən bir kimsə olaraq qəbul edirsən. əgər (Allah qorusun) onu haqqında şübhə olsa onun haqqında yaazarm

ravi silsiləsində ki, ikinci şəxs Rəbiə ibni Nacizdir. onun haqqında nə qədər aradım axtardımsa zəif deyən olmadı

ravi silsiləsində ki, üçüncü şəxs Rabfadır. Əhməd əl-iclî, ibn Hibbân, Hâkim və ibn Həcər tərəfindən siğə sayilır. zəif deyən yoxdu (Hâkim, III, 123; İbn Həcər, ət-Təhzîb: II, 160-161, ət-Təqrîb: I, 243-244)

indi isə Ahmed qardaşım, növbə sənidir. dediyim kimi hədisi çox alim (hələ şiələr buraya daxil deyil) nəql edib. ancaq, mən imam Nəsai ilə kifayətlənirəm. indi səndən xahiş edirəm cavab ver bu səhih hədisə.

#13 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 20:52

AHMED
suallarina cavab
bizde usulidin 3 dur--

1.Tovhid
2.Nubuvvet
3.Mead elave olaraqda tovhidin icinde edl nubuvvetin icinde ise imamet var.bu hesabla gotursek 5 olur...yeni senin deyiminle tovhidden sayilir

2.deyirsenki normal bir haldir ki cox Hz.Aliye beyat etmir ve onuh feziletlerini tanimir ......indi sene bir hedis getireceyem amma hamisini qeyd elemirem ......

.Hz.Ali (e) Kufede xalqin qarsina cixib bele dedi---Allah xatirine kim Qedir Xum gunu menim haqqimda bir sey esimisse sahidlik etsin....30 nefer qalxdi ve orda Peygemberin (s) bele dediyini tesdiq etdiler ki men kimin movlasiyamsa Alide onun movlasidir..hemin cemiyyetde 3 nefer sahidlik etmekden cekindi..bunlardan biride yaslandigim ucun unutdujm deyen Enes ibn Malik idi..ve Hz.Ali (e) bunun uzerinde dedi---eger yalan deyirsense Allah seni ebres xesteliyine salsinki sarginlada orte bilmeyesen...ve Enes ayaga qalxmamis bu xesteliye tutuldu..ve basqa revayetlerde kor ve ebres oldugu qeyd edilir..

burda ise menbeleri getirirem(birde kicik bir xahis hansi alimi kafir saymirsansa bize de ondan delil getirek)

A.Henbel 4. 370/1.119---ibn Esr Cezri Usdul Gabe 5.205/276-----ibn Quteybe Maarif seh 194.-------ibn Hecer Isabe 2. 408.--------Nesai Xasaisul Alevi seh 26.

1 ci sənə dedim axı mən hədisi elə qəbul etmirəm, kafir ola bilər ötürən müsəlmanda.
2 ci hədis səhihdir, lakin haçan xəlifə olacaq bu sual altına düşür ?
yani bu hədisə bir çox şərh vermək olar !

3cu bu alimləri tanımıram, bütün bu alimlər mən biləni ,imam rzanın vaxtında doqulub, və ya sonra hər halda bu alimlərin nəql etdiyi hədislərdə
küfür olan hədislərdə var, mən biləni Allaha məkanı bütün 4 sünnü məhzəbi verib, yəni onların ardıcıları hətta bunu qəbul etməsə belə təkfir etməyi lazım idi.
ona görə bu alimlərə müsəlman deməyə dilim gəlmir,bir dənə olsun əqidə cəhətdən ferli bir şey oxumamışam bunlarln kitablarından.

#14 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 21:05

Ahmed, mən səndən səmimi olmağı xahiş etdim. bu nə deməkdir "haçan xəlifə olacaq?" Rəsulullah (s.ə.ə) açıqca deyir ki: "bu məndən sonra xəlifəmdir, onu dinləyin və itaət edin"

#15 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 21:11

Ahmed bu mövzuyla bağlı sənə bir sual: "tutalım ki sən sıradasan və sən deyirsən ki, "yoldaş komandir məndən sonrakı əsgər sürücüdür" burada səndən sonrakı kim olur?"

#16 Zeyd

Zeyd

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 28 ноября 2009 - 21:21

AHMED
suallarina cavab
bizde usulidin 3 dur--

1.Tovhid
2.Nubuvvet

1 ci sənə dedim axı mən hədisi elə qəbul etmirəm, kafir ola bilər ötürən müsəlmanda.

3cu bu alimləri tanımıram, bütün bu alimlər mən biləni ,imam rzanın vaxtında doqulub, və ya sonra hər halda bu alimlərin nəql etdiyi hədislərdə
küfür olan hədislərdə var, mən biləni Allaha məkanı bütün 4 sünnü məhzəbi verib, yəni onların ardıcıları hətta bunu qəbul etməsə belə təkfir etməyi lazım idi.
ona görə bu alimlərə müsəlman deməyə dilim gəlmir,bir dənə olsun əqidə cəhətdən ferli bir şey oxumamışam bunlarln kitablarından.

Sen guya bilmirsen ki bu Qedir Xuma isaredir..orda deyilir axi...yoxsa Qedir Xumda bas verenleri ve orda deyilenleri birce birce yazim burada???????
İmam Hüseyn (ə): Həqiqətən Allah-taala bəndələri yalnız buna görə yaratmışdır ki, Onu tanısınlar. Elə ki, Onu tanıdılar ibadət edərlər və ibadət etsələr Ondan qeyrilərinin ibadət etməkdən ehtiyacsız olarlar
.

#17 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 00:00

AHMED
suallarina cavab
bizde usulidin 3 dur--

1.Tovhid
2.Nubuvvet

Sen guya bilmirsen ki bu Qedir Xuma isaredir..orda deyilir axi...yoxsa Qedir Xumda bas verenleri ve orda deyilenleri birce birce yazim burada???????

məndə onu deyirdim elməddinə ki, bu ola bilsin işarədir, əlinin xəlifə olacaqına haçansa, məs onun imamlıqını beyənməməyi bilərək rəsul s.a.s
bu hadisəni ordakıların yadına salır !
ancaq bu o demək deyil ki, rəsul s.a.s dan sonra srazı Əli olmalıydı,.....
və bu həmdə ona işarəydi ki, məs Əliyə beyət etməməknən, həmin o üzdən müsəlman
lar pis vəziyyətə duşəcəklər, və yaxud da dindən çixacaqlar
sən zəhmət deyilsə mənim sualıma cavab yaz

#18 Zeyd

Zeyd

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 11:38

AHMED

deyirsenki ola bilsin ne vaxtsa xelife olmagina isare edir...men de sene 3 sual verim xahis edirem cavab ver...

1.niye gore Hz.Ali(e) onda Ebu Bekr xelife olan kimi beyet etmedi(inkar etme cunki cox alim ve tarixciler bunun baresinde yazib)???
Tarih-i Taberi, c. 3, s. 222.
İbn-i Kuteybe, el-İmame ve's-Siyase, c. 1, s.19.

2.Niy' Rasullallah olum ayaginda olanda Ebu BEkr ve Omeri Usamenin komandaligi altinda rumlularla qarsi getmeyi emr etmisdi Hz.Alini ise yox??

3.senin dediyine esasen niye gore Rasulallah (s) Hz.Alinin nevaxtsa xalife olacagina isare verirdi amma size gore Rasidin Xelife ,Siddiq v' peygemberden sonra gelen en feziletli adamin xelifeliyi haqqinda bir soz acmirdi....halbuki ona da hasimiler ve Ahli-Beyt (yuxarida menbe verilib) ve Malik ibn Nuveyrenin tayfasin beyet etmemisdi...ve hetta bu beyet Onun ciyer parasi Fatimanin evinin yandirilmas ile hedelenmesii(ibn Quteybe ,Teberi ,ibn Abdurrabih,Bagdadi ve hele coxlari da var qeyd eden) ilede neticelenmisdi....

.

#19 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 13:57

Zeyd qardaşım, xahiş edirəm səbirli ol! Ahmed sən isə söhbəti fırlatma! bu hədisi başdan oxu! onda görəcəksən ki, söhbət nədən gedir. hədisdə Rəsulullah (s.ə.ə) insanlara deyir ki, kim mənə kömək edəcək ki, məndən sonra sizə xəlifə olsun. və Rəsulullaha (s.ə.ə) cavab verən sadəcə Əli (ə.s) olur. ona görədə Rəsulullahın (s.ə.ə) xəlifəsi Əlidir (ə.s). xəlifə isə canişin deməkdir. deməli Rəsulullahdan (s.ə.ə) sonra onun da dediyi kimi xəlifə-canişin əmirəlmöminin Əli ibni Əbu Talibdir (ə.s)

#20 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 13:57

indi isə Ahmed, gəl səmimi ol və cavab ver. əgər həqiqət axtarırsansa.

#21 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 15:31

Ahmed, zəhmət olmasa Tirmizinin kitabında yer almış bu hədisi açıqlayın:

Imrân b. Husayn (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) bir askeri kuvvet göndermiş Ali b. ebî Tâlib’i de bunun başına komutan tayin etmişti. Ali bu müfreze ile yoluna devam etti. Sonra savaştan elde ettiği bir cariye ile cinsel ilişkide bulundu. Beraberinde bulunan askerler Ali’nin yaptığı bu hareketi doğru bulmadılar ve dört kişi kendi aralarında anlaşarak, eğer Rasûlullah (s.a.v.) ile karşılaşırsak Ali’nin bu yaptığını haber vereceğiz dediler.
Müslümanlar bir savaştan döndükleri zaman önce Peygamber (s.a.v)’in yanına gelip selam verirler sonra evlerine dağılırlardı. Bu müfreze de geri dönünce Peygamber (s.a.v)’e geldiler ve selam verdiler. O dört kişiden biri kalkıp: “Ey Allah’ın Rasûlü! Ali b. ebî Talîb’e bakmaz mısın? O şöyle şöyle yaptı.” Peygamber (s.a.v), bu kimseden yüz çevirdi. Sonra ikinci kişi kalktı birinci kimsenin konuştuğu gibi konuştu. Rasûlullah (s.a.v.), ondan da yüz çevirdi. Üçüncü kişi kalktı ve onların söylediklerini aynen söyledi. Rasûlullah (s.a.v.) ondan da yüz çevirdi. Nihayet dördüncü kişi kalkıp onların söylediklerini aynen söyledi. Sonra Rasûlullah (s.a.v.) yüzünde öfke belirtisi olduğu halde bu kişiye dönerek: “Ali’den Ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali, bendendir. Ben de ondanım. Benden sonra her mü’minin velisi O’dur” buyurdu.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#22 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 16:28

Ahmed, sənigözləyirik. ümidvaram bizi çox gözlətməzsən

#23 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 22:48

AHMED

deyirsenki ola bilsin ne vaxtsa xelife olmagina isare edir...men de sene 3 sual verim xahis edirem cavab ver...

1.niye gore Hz.Ali(e) onda Ebu Bekr xelife olan kimi beyet etmedi(inkar etme cunki cox alim ve tarixciler bunun baresinde yazib)???
Tarih-i Taberi, c. 3, s. 222.
İbn-i Kuteybe, el-İmame ve's-Siyase, c. 1, s.19.

2.Niy' Rasullallah olum ayaginda olanda Ebu BEkr ve Omeri Usamenin komandaligi altinda rumlularla qarsi getmeyi emr etmisdi Hz.Alini ise yox??

3.senin dediyine esasen niye gore Rasulallah (s) Hz.Alinin nevaxtsa xalife olacagina isare verirdi amma size gore Rasidin Xelife ,Siddiq v' peygemberden sonra gelen en feziletli adamin xelifeliyi haqqinda bir soz acmirdi....halbuki ona da hasimiler ve Ahli-Beyt (yuxarida menbe verilib) ve Malik ibn Nuveyrenin tayfasin beyet etmemisdi...ve hetta bu beyet Onun ciyer parasi Fatimanin evinin yandirilmas ile hedelenmesii(ibn Quteybe ,Teberi ,ibn Abdurrabih,Bagdadi ve hele coxlari da var qeyd eden) ilede neticelenmisdi....

Yaxşı bəs mən sənə buxaridən hədis gətirsəm ona nə deyəsəksən ?
Əbu Musa əl-Əşarinin belə dediyi rəvayət edilmişdir: "Allah rəsulu xəstələnmiş və xəstəliyi şiddətlənmişdi. Belə buyurdu: "Əbubəkrə deyin camaata namaz qıldırsın". Aişə dedi: "-Ya Rəsulullah! Əbubəkr yumuşaq qəlblidir, sizin yerinizə keçsə camaata namaz qıldıra bilməz. Yenə Rəsulullah (s.ə.s): "Əbubəkrə əmr edin camaata namaz qıldırsın" buyurdu. Aişə eyni sözünü təkrarlayınca Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurdu: "Əbubəkrə əmr et camaata namaz qıldısın. Onsuzda siz qadınlar, Yusifi aldatmağa çalışan qadınlarsız" Beləliklə Rəsululahın elçisi Əbubəkrin yanına gəlib ona xəbər verdi. O da Rəsulullah (s.ə.s) həyatda ola-ola camaata namaz qıldırdı (Bu hədisi Buxari və Muslim rəvayət etmişlər.

Şübhə yox ki, deyəcəksən ..Uydurmadı,nə bilim nədi....
məndə sənin gətirdiyin sunni kitablarlndan “dəlillərivə” eyni cavabı verə bilərəm,yəni inanmıram bu hədisin səhih olmasına...
Mən dedim axı ,
elməddin sən bu imamət mövzusuna girmə, çıxılmaza düşəcəksən...

bu mövzu belədi imaməti inkar edən kafirdi, yoxsa ki musəlman..
indi zehmet çek sualıma cavab ver,ey özünü haqq axtaran kimi göstərən..
Əli deyə bilərdi ki, ey osmanın qanını istəyənlər, siz bilmirsiz ki, mənə beyət etməmək küfürdür, ?
Yox əgər ƏBU bəkrin fəzillətləridisə başqa mövzü var ,burda yazmaqa ehtiyac yoxdur
buyur bura
http://313news.net/f...p...60&start=60

#24 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 22:58

Imrân b. Husayn (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) bir askeri kuvvet göndermiş Ali b. ebî Tâlib’i de bunun başına komutan tayin etmişti. Ali bu müfreze ile yoluna devam etti. Sonra savaştan elde ettiği bir cariye ile cinsel ilişkide bulundu. Beraberinde bulunan askerler Ali’nin yaptığı bu hareketi doğru bulmadılar ve dört kişi kendi aralarında anlaşarak, eğer Rasûlullah (s.a.v.) ile karşılaşırsak Ali’nin bu yaptığını haber vereceğiz dediler.
Müslümanlar bir savaştan döndükleri zaman önce Peygamber (s.a.v)’in yanına gelip selam verirler sonra evlerine dağılırlardı. Bu müfreze de geri dönünce Peygamber (s.a.v)’e geldiler ve selam verdiler. O dört kişiden biri kalkıp: “Ey Allah’ın Rasûlü! Ali b. ebî Talîb’e bakmaz mısın? O şöyle şöyle yaptı.” Peygamber (s.a.v), bu kimseden yüz çevirdi. Sonra ikinci kişi kalktı birinci kimsenin konuştuğu gibi konuştu. Rasûlullah (s.a.v.), ondan da yüz çevirdi. Üçüncü kişi kalktı ve onların söylediklerini aynen söyledi. Rasûlullah (s.a.v.) ondan da yüz çevirdi. Nihayet dördüncü kişi kalkıp onların söylediklerini aynen söyledi. Sonra Rasûlullah (s.a.v.) yüzünde öfke belirtisi olduğu halde bu kişiye dönerek: “Ali’den Ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali’den ne istiyorsunuz? Ali, bendendir. Ben de ondanım. Benden sonra her mü’minin velisi O’dur” buyurdu.

bu qədir xum hadisəsindən qabaq olan hadisədir
lakin mövzü bu deyil
mövzü imaməti qəbul etməyən kafirdir yoxsa mömün ?

#25 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 22:59

bu qədir xum hadisəsindən qabaq olan hadisədir
lakin mövzü bu deyil
mövzü imaməti qəbul etməyən kafirdir yoxsa mömün ?

#26 Neytral

Neytral

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 44 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 23:36

Сообщение #1

qardas xahis ederdim bu hedisdeki 40 neferi sayardiz meselen Ebu talibin 5 oqlu ve sair cunki ehli sinne bu siali cox verir ve mencede haxshi sualdir

#27 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 30 ноября 2009 - 11:24

ahmed

Yaxşı bəs mən sənə buxaridən hədis gətirsəm ona nə deyəsəksən ?
Əbu Musa əl-Əşarinin belə dediyi rəvayət edilmişdir: "Allah rəsulu xəstələnmiş və xəstəliyi şiddətlənmişdi. Belə buyurdu: "Əbubəkrə deyin camaata namaz qıldırsın". Aişə dedi: "-Ya Rəsulullah! Əbubəkr yumuşaq qəlblidir, sizin yerinizə keçsə camaata namaz qıldıra bilməz. Yenə Rəsulullah (s.ə.s): "Əbubəkrə əmr edin camaata namaz qıldırsın" buyurdu. Aişə eyni sözünü təkrarlayınca Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurdu: "Əbubəkrə əmr et camaata namaz qıldısın. Onsuzda siz qadınlar, Yusifi aldatmağa çalışan qadınlarsız" Beləliklə Rəsululahın elçisi Əbubəkrin yanına gəlib ona xəbər verdi. O da Rəsulullah (s.ə.s) həyatda ola-ola camaata namaz qıldırdı (Bu hədisi Buxari və Muslim rəvayət etmişlər.

Onda bəzı irad və suallarım var.
1.Axı siz Peygəmbərin axır vaxtlarında xəstəikən yataqda sayıqladığını düşünürsüz. Bəs necə olur Peyğəmbər Əbu Bəkri namaza göndərəndə sayıqlamadı. Amma kağız və qələm istəyəndə sayıqladı?
2.Əgər namazda imam olmaq xəlifəliyə dəlalət edirsə onda bilməlisən ki, tarixdə 25- nəfərin adı qeyd olunub ki, onlar Peyğəmbər sağikən namazda imam olublar. Görəsən onların= niyə xəlifə olmasını demirsiz? Əbdul Birr Təmhid kitabında yazır ki: Əbdul Rəhman ibni Ofv Peyğəmbərin göstərişi ilə namazda imam durdu. Peyğəmbərdə onun arxasında namaz qildı. Amma Əbu Bəkrin arxasında qılmayıb. Sən məntiqinlə getirsək onda Əbdul Rəhman ibni Ofv Əbu Bəkirdən xəlifə olmağa daha layiqdi.
3.Bir yandan deyirsiniz ki, Şura-38-ə görə "O kəslər üçün ki, Rəbbinin dəvətini qəbul edər (iman gətirər), namaz qılar, işlərini öz aralarında məsləhət-məşvərətlə görər, onlara verdiyimiz ruzidən (Allah yolunda) sərf edərlər. " və səqifədə yığılıb xəlifə seçməyə əsasən Peyğəmbər özündən sonra xəlifə təyin etməyib. Digər tərəfdən onun namaz qılmasını xəlifə olmasına dəlil gətirirsiz? Sizin hansı sözünüzə inanaq? Bir söznən bu xəlifə seçılmə məsələsi seçki yolu ilədir yoxsa təyin?

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#28 Zeyd

Zeyd

• Murid
  • 226 сообщений

Отправлено 30 ноября 2009 - 12:33

AHMEDİslam ordusu askerlerinin yiğitçe savaşmaları sayesinde kaleler birer birer ama çok zor şartlar altında düşmüştü. Ama “Kemus” kalesi ki, kalelerin en büyüğü ve silahşorların en yiğitlerine sahipti. (Hayber Kalesi) olduğu gibi direniyordu. İslam mücahitleri tüm kahramanlıklarına rağmen bu kaleyi fethedemiyor kapısını açamıyorlardı. Peygamber’in (s.a.a) yakalandığı amansız baş ağrısı, bizzat kendisinin savaşa katılmasına ve komutanlığı üstlenmesine engel oluyordu. Bu nedenle bayrağı her gün Müslümanlardan birinden diğerine veriyor ve kaleyi fethetmekle görevlendiriliyordu. Ama her birisi sonuç almadan dönüyordu.
Bu durum Peygamber için pek dayanılmaz olmuştu. Sonunda şöyle buyurdu:
“Yarın bu bayrağı öyle birisinin ellerine teslim edeceğim ki, Allah onun elleriyle bu kaleyi açacak; O Allah’ı ve Allah’ın Resulü’nü sevmekte, Allah ve Resulü de onu sevmektedir.”
Resulullah’ın (s.a.a) sahabeleri o geceyi; yarın Peygamber bayrağı kime teslim edecek, diye düşünerek geçirdiler. Güneş doğarken İslam ordusu askerleri, Peygamber’in çadırını çevrelemiş herkes Peygamberin, bayrağı kendisine teslim etmesini ümit ediyordu. Bu sırada peygamber:
- Ali nerededir, diye sordu.
Şiddetli göz ağrısına yakalanmış dinleniyor, dediler.
- Ali’yi bana getirin, buyurdu.
Ali (a.s) Peygamber’in huzuruna vardığında efendimiz kendisine dua etti. Efendimizin bu duası ile Ali (a.s) iyileşti ve efendimiz bayrağı kendisine teslim etti:
Ali:
- Ey Allah’ın Resulü, onlar İslam dinini kabul edinceye kadar onlarla savaşacağım, dedi.
Efendimiz:
-Onlara doğru hareket et, kaleye varınca onları önce İslam’a davet et, Onlara Allah’a karşı olan vazifelerini hatırlat. Allah’a andolsun ki, Allah onlardan birini senin elinle hidayet ederse kırmızı tüylü develere sahip olmandan daha iyidir

Sahih Müslim, Kahire, (.7, S.121 Ali (a.s)ın bu önemli görevini ve efendimizin bu buyruğunu aşağıdaki kaynaklar az bir cümle farklılığı ile zikretmişlerdir.
-Abdü'l-Melik Hişam, es-Siretü'n-Nebeviyye, Kahire, 1355 H. C.3, S.349.

Beraât suresi nazil olduğu zaman, Peygamber hac merasimine katılma kararında değildi. Zira Mekke’nin fethinin önceki yılı Allah’ın evini ziyaret etmiş. Sonraları “Heccetü’l-Vida” adıyla adlandırılacak olan sonraki yıl haccetmeği düşünüyordu. Bu nedenle Allah’ın mesajlarını iletmek üzere birini seçmeliydi. Bu amaçla önce Ebu Bekir’i huzuruna çağırdı Beraat suresinin bazı ayetlerini kendisine öğretti ve kırk kişi ile birlikte, Kurban bayramında (Müşriklere) okuması için Mekke’ye gönderdi.
Ebu Bekir, Mekke’ye yöneldikten sonra ilahi vahiy nazil olarak Peygamber’e (s.a.a); bu mesajları ya Peygamber’in kendisi veya ondan olan birinin halka duyurması gerektiği ve bu iki kişiden başkasının böyle bir yetkisi olmadığı emrini iletti.
Acaba, Vahiy’de Peygamber’den olduğu belirtilen ve vücuduna bu mukaddes elbise dikilen kişi kimdir?
Çok geçmeden Peygamber Ali’yi çağırarak Mekke’ye doğru yola çıkmasını, yolda Ebu Bekir’e ulaşıp ayetleri kendisinden alarak ona, ilahi vahyin Peygamber’e; bu ayetleri ya Peygamber’in kendisi veya ondan olan birisinin halka okuması gerektiğini, emrettiğini, bu nedenle bu görevin sana verildiğini iletmesini emretti.
Ali (a.s) “Cabir” ve bir grup sahabe ile birlikte, Resulullah’ın özel devesine binmiş olduğu halde Mekke’ye doğru hareket etti, Peygamber’in buyruğunu Ebu Bekir’e iletti. O da ayetleri Ali’ye verdi.
Emire’l-Müminin (a.s) Mekke’ye girdi. Zilhicce ayının onunda Cemere-i Akabe’nin üzerinde, yüksek sesle Beraat suresinin ilk ayetlerini okudu. Resulullah’ın dört maddelik ihtarını herkesin duyabileceği şekilde ilan etti. Müşrikler İslam hükümetine karşı tavırlarını dört ay içinde belirlemeleri gerektiğini anlamış oldular. Daha dört ay dolmadan gruplar halinde, tevhit dinine girmeye başladılar. Hicretin onuncu yılı dolmadan Hicazda putperestlik tamamen kökünden kazınmış oldu.
Ebu Bekir, görevden azledildiğini haber alınca, rahatsız olarak Medine’ye döndü. Peygamber’in huzuruna vardı ve sitem edercesine dedi ki:
“Beni bu işi yapmaya (İlahi ayetleri duyurup müşrikleri uyarmaya) layık gördün, ama çok geçmeden bu görevden azlettin, acaba bu konuda Allah’tan emir mi geldi?”
Peygamber cevabında buyurdu ki?
“Allah’ın elçisi, gelip; ben veya benden olan birisinin dışında, başkasının bu görevi yapmaya yeterli olmadığını iletti.”

Mahmut Akısi el-Bağdadi, Ruhu'l-Maani, 2 baskı, Beyrut, C. 1, Tevbe Suresi tefsiri

getirdiyin hedis xelife olmaga delalet etmirdi....yaxsi ona bu hedislere ne deye bilersen???bilirem evvel dediklerini baslayacaqsan tekrar etmeye ...mene maraqli olan bilirsen nedi??senin sadece zenn ile hedisleri sehih ve zeife ayirman...cunki baxirsan hedise muellifinden asli olmayaraq oz eqidene uygun geleni goturursen digerini qebul etmek istemirsen....senin delillerinde meyarin ne odugun sen hec ozunde bilmirsen..yada manevr edirsen....ne ise qardaslarin suallarina cavab ver yeter
.

#29 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 30 ноября 2009 - 14:10

Ahmed, söhbəti bu qədər fırlatmaq lazım deyil! mən sənə dedim, imamət üsuldandı, yoxsa fürudandı bunu danışacağıq amma əvvəlcə hədisə cavab ver. biz deyirik Hz. imam Əli (ə.s) Rəsulullahın xəlifəsidir, Rəsulullah onu özü təyin edib. dəlilimiz çoxdur. birincisi yazdığım hədisidr. hədisi nəql edən imam Nəsaidir. hədisdə Rəsulullah (s.ə.ə) deyir: "bu Əli mənim qardaşım, vəsim və aranızdakı xəlifəmdir." bu sözlər açıqca göstərir ki, Rəsulullah (s.ə.ə) onu təyin edib. sənin Buxaridən yazdığın hədisə gəlincə, sən əvvəlcə özün dedin ki, hər hədisi qəbul etmirsən. indi nə oldu ki, nə dərəcədə səhih olduğunu araştırmadığın bir hədisi bizə dəlil kimi yazırsan? əgər bu hədisə cavab istəyirsənsə deyim, o hədis uydurmadır! dəlilimdə budur ki, bu hədis mütəvatirdir, mənzilət hədisi mütəvatirdir, Gədir hədisi mütəvatirdir buna qarşı sənin yazdıın hədisi sadəcə Buxari nəql edir, yəni o hədis bunlara qarşı uydurulub. digər hədislərə keçəcəyik, imamət üsuldandı yoxsa fürudandı onada keçəcəyik, imaməti inkar edən kafirdi ya müsəlmandı ona da keçəcəyik sən tələsmə! indi cavab ver Ahmed mütəvatir olan "ev günü hədisinə" görə Hz. imam Əli (ə.s) Rəsulullah (s.ə.ə) tərəfindən təyin edilmiş xəlfədirmi? yenə "haçan olacaq onu deməyib" demə! çünkü Rəsulullah (s.ə.ə) burada gələcəkdən xəbər vermir ki, bu xəlifə olacaq, əksinə deyir ki, "bu mənim xəlifəmdir, onu dinləyib itaət edin". hə Ahmed səni gözləyirik. qardaşlardan xahiş edirəm tələsməsinlər. çünkü hədislərin hamısını birdən yazanda mövzu qarışır və Ahmed söhbəti fırladır. əvvəlcə bu hədisin cavabını alaq

#30 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 01 декабря 2009 - 03:47

Onda bəzı irad və suallarım var.
1.Axı siz Peygəmbərin axır vaxtlarında xəstəikən yataqda sayıqladığını düşünürsüz. Bəs necə olur Peyğəmbər Əbu Bəkri namaza göndərəndə sayıqlamadı. Amma kağız və qələm istəyəndə sayıqladı?
2.Əgər namazda imam olmaq xəlifəliyə dəlalət edirsə onda bilməlisən ki, tarixdə 25- nəfərin adı qeyd olunub ki, onlar Peyğəmbər sağikən namazda imam olublar. Görəsən onların= niyə xəlifə olmasını demirsiz? Əbdul Birr Təmhid kitabında yazır ki: Əbdul Rəhman ibni Ofv Peyğəmbərin göstərişi ilə namazda imam durdu. Peyğəmbərdə onun arxasında namaz qildı. Amma Əbu Bəkrin arxasında qılmayıb. Sən məntiqinlə getirsək onda Əbdul Rəhman ibni Ofv Əbu Bəkirdən xəlifə olmağa daha layiqdi.
3.Bir yandan deyirsiniz ki, Şura-38-ə görə "O kəslər üçün ki, Rəbbinin dəvətini qəbul edər (iman gətirər), namaz qılar, işlərini öz aralarında məsləhət-məşvərətlə görər, onlara verdiyimiz ruzidən (Allah yolunda) sərf edərlər. " və səqifədə yığılıb xəlifə seçməyə əsasən Peyğəmbər özündən sonra xəlifə təyin etməyib. Digər tərəfdən onun namaz qılmasını xəlifə olmasına dəlil gətirirsiz? Sizin hansı sözünüzə inanaq? Bir söznən bu xəlifə seçılmə məsələsi seçki yolu ilədir yoxsa təyin?

nardarani
1 cisi mən bu hədisi sizin məntiqivizə görə gətirdim, deyirsiz ki,rəsul s.a.s əlini imam təyin etdi qədir xumda, məndə deyirəm ki, əbu bəkridə imam təyin etdi namazda
o ki qaldı əbu bəkrə,o islamda seçkiynən seçilir,
lakin təyin yoluyla da olur,kim deyir ki, olmaz?
elmeddin
sən nə qəribə insansan, mən sənə dedim axı hədis elmini saxla.

Allah ona inana furqan verir, düz yola çəkdikdən sonra
və bunynanda insan cənnəti qazana bilər, əgər səbr etsə.
və bu əqidə məsələlərinə aidir.
siz deyirsiz ki, imama beyət etməmək küfürdür!
ona görə mənim sizin dediklərivizi xirdalaya bilmirəm
elməddin
mən deyirəm burda qəsd xəlifəm olacaq, imam olacaq mənasındada ola bilər,
hədisi sənin dediyin formada qəbul edə bilmərəm...be
1. Əli o xəlifəliyi geri qaytarmaq üçün onlara qarşı vuruşardı,
özüdə ki, söhbət küfür olan bir məsələdən gedirsə, Əli oturdu gözdədi.
2.əbu bəkrə yaraşmazdı belə bir əməl, və ya sizin dediyivizdən küfür.etmək.
çünkü nəyi var,Allah yolunda xərcləmişdi,hətta atasını öldürəcəkdi qəzəbindən və sair.....

sonra da çox yazmaq olar.
mən deyəcəm belə sən deyəcəksən belə,
söhbət xəlifə seçiləndən sonra Əlinin xəlifəyə beyət etməyənlərə
nə adı verməsidir!
sən yəqinliknən deyirsənki,rəsul s.a.s guya təyin etdiyi xəlifəyə beyət etməyən insan kafirdir.
yəni əbu bəkrin ,ömər osman kafirdir.
yaxşı məndə sual verdim ki, osmanın qanını istəməyi bəhanə edənlərə niyə Əli demədi ki, siz mənə beyət etməməknən artıq kafir olmusuz.?
bu sualıma bu qədər şiyədən cavab verən olacaq ?

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru