Перейти к содержимому

Фотография

Vehdet

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 18

#1 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 19 марта 2010 - 11:37

SALAM ALEYKUM,

Bir sade gorune bilecek sual.

Vehdeti nece anlayiriq? Bunun ucun ne edirik ve etmeye haziriq?

ALLAHDAN xeirlisi.

Onceden cavablariniz ucun teshekkur edirem.

ALLAH AMANINDA

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#2 MIROTVORES70

MIROTVORES70

SHOOTER

• Emir
  • 4 604 сообщений

Отправлено 19 марта 2010 - 11:43

Vəhdət yaxşı şeydir,xususən bizlərə,cunki cox zaman soz ilə əməl duz gəlmir! Amma gəlsə daha gozəl olar!Bəzən bir forumda vəhdətə gəlmək ucun əngəl yaranırsa,həyatda bu daha cətin fəsadlaragətirib cıxara bilir! Hər halda istəməzdim belə olsun,heyif ki,hər şey mənim istəməyimdən asılı olan deyil.Min hədis yazmaq olar bu haqda,amma əməl hec birində gorunmursə,bu artiq yazidir!
Быть ШАХИДОМ для менья честь и великая мечта.Я скажу Амин,и Вы скажите!

Изображение

#3 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 19 марта 2010 - 11:53

Hacı Şahinlə müsahibə
Bu mövzunun aktuallığı nə qədər çox olsa da, bir keçmişdən qalan user kimi deyə bilərəm ki, bu bölmədə (Şiə-sünnü dialoqu) olan mövzuların 70-80 %dən az post yazılacaq. Deyəsən burda belə bir mövzu da açmışdım. Elə day*azda da... bir "peşəkar" kimi dedim... Allah axrımızı xeyir eləsin!

#4 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 19 марта 2010 - 12:01

Hacı Şahinlə müsahibə
Bu mövzunun aktuallığı nə qədər çox olsa da, bir keçmişdən qalan user kimi deyə bilərəm ki, bu bölmədə (Şiə-sünnü dialoqu) olan mövzuların 70-80 %dən az post yazılacaq. Deyəsən burda belə bir mövzu da açmışdım. Elə day*azda da... bir "peşəkar" kimi dedim... Allah axrımızı xeyir eləsin!

Eslinde Sizin ile raziyam.

Amma yene de dushundum ki SHIE-SUNNI DIALOQU olan bolmeye bu movzu heqiqeten yarashar. Eslinde bunu hele VEHDET HEFTESI zamani acmagi dushunurdum.

ALLAHDAN xeirlisi. Gorek.

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#5 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 19 марта 2010 - 16:51

hər müsəlman kimi məndə vəhdət olsun istəyirəm. amma bir şey məni hər zaman düşündürür. "necə vəhdət ola bilər?" bir halda ki, nə sünnülər nə də şiələr öz etiqadlarından əl çəkməzlər. əsas problem xilafət və səhabə məsələsidir. ilk 3 xəlifəni sünnülər çox sevir və onların qəsbçi olduqlarına inanmaq istəmirlər. sünnülər üçün əsas problem imamətin təyinlə olub olmaması yox məhz 3 xəlifə məsələsidir. Rəsulullahın (s.ə.ə) Hz. imam Əlini (ə.s) xəlifə təyin etdiyini və 3 xəlifənin qəsbçi olduğunu sünnü mənbələrdən sübut etsək belə sünnülər mənbələri kənara qoyub "bizim sevdiyimiz, səhabə olmuş Əbu Bəkir belə iş görməz" deyəcəklərdir. mən şəxsən özüm dəfələrlə sünnnü qardaşlarla söhbət edəndə belə olub. bu halda isə vəhdət mümkün deyil

#6 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 22 марта 2010 - 13:19

Vəhdət artıq yuxu kimi gəlir mənə. Qaldı Zühurdan sonraya İnşAllah. Öz aramızda heş vəhdət yarada bilmirik.
Ümumi dəyərlərimizi qiymətləndirib onun ətrafında Vəhdət yaratmalıyıq, İslam vəhdəti düşmənlərçün ən qorxulu haldir.
Ən aşagıdan başlamaq olar. məsələn elə özümüzdən. Gözümüzü yumub yeri-gəldi-gəlmədi lənətləməyi yığışdıraq. Bununla səviyyəli diskussiya aparmaq imkaninda olduğunuzu göstərək.
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#7 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 22 марта 2010 - 13:56

Vəhdət artıq yuxu kimi gəlir mənə. Qaldı Zühurdan sonraya İnşAllah. Öz aramızda heş vəhdət yarada bilmirik.
Ümumi dəyərlərimizi qiymətləndirib onun ətrafında Vəhdət yaratmalıyıq, İslam vəhdəti düşmənlərçün ən qorxulu haldir.
Ən aşagıdan başlamaq olar. məsələn elə özümüzdən. Gözümüzü yumub yeri-gəldi-gəlmədi lənətləməyi yığışdıraq. Bununla səviyyəli diskussiya aparmaq imkaninda olduğunuzu göstərək.

:lol: Tamamilə razıyam. Forumda elə istifadəçilər var ki, hətta öz əqidə yoldaşları olan şiələrə qarşı elə ifadələrdən istifadə edirlər ki, insanın həqiqətən yazığı gəlir. Çox zamanda elə insanlar başqa mövzularda əxlaqdan dəm vururlar. Biz öz aramızda vəhdətə gələ bilmirik heç...

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#8 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 23 марта 2010 - 16:40

Məncə səbəb dünyaya dar çərçivədən baxmağımızdır.

#9 Mumin

Mumin

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 523 сообщений

Отправлено 23 марта 2010 - 23:43

Abalam dinde mecburiyyet yoxdur.Quran deyirseki sizinle dininiz ve yashadiqiniz diyarlariniz ustunde muharibe etmeyen ehlikitablarla bele xosh kechinib edaletli davranmanizda yasaq yoxdur niye Qurana emel etmeyek?

#10 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 03 июня 2010 - 09:31

Əgər şiə alimləri kimi əhli-sünnə alimləri də vəhdətə can atsalar qəşəng olar. İmam Xomeyninin (rəh.) rolu böyük olub vəhdət məsələsində. Onun bu və buna oxşar vəhdət yaratmaq uçün atdığı addımlar doörudan da böyük insan olduğun sübut edir: "Həccə gedəndə mənə təqlid edənlərə öz otaqlarında, hotellərdə namaz qılmağı icazə vermirəm. Gedin dayanın Məscidul-həramda, əhli-sünnətin alimlərinə iqtida edin. Mən bir müctəhid kimi evdə tək namaz qılmağınıza icazə vermirəm. Mən müctəhid kimi sizin orada camaat namazını pozmağınıza da icazə vermirəm."

Сообщение отредактировал fidan: 03 июня 2010 - 09:32

Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#11 MirMustafa

MirMustafa

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 03 июня 2010 - 09:41

Əgər şiə alimləri kimi əhli-sünnə alimləri də vəhdətə can atsalar qəşəng olar. İmam Xomeyninin (rəh.) rolu böyük olub vəhdət məsələsində. Onun bu və buna oxşar vəhdət yaratmaq uçün atdığı addımlar doörudan da böyük insan olduğun sübut edir: "Həccə gedəndə mənə təqlid edənlərə öz otaqlarında, hotellərdə namaz qılmağı icazə vermirəm. Gedin dayanın Məscidul-həramda, əhli-sünnətin alimlərinə iqtida edin. Mən bir müctəhid kimi evdə tək namaz qılmağınıza icazə vermirəm. Mən müctəhid kimi sizin orada camaat namazını pozmağınıza da icazə vermirəm."

Allah ona rəhmət eləsin! Amin!
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#12 Zəbur

Zəbur

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 147 сообщений

Отправлено 03 июня 2010 - 11:11

Mən Almaniyada qalıram.. Yaşadığım əraziyə yaxın sünni məscidi var.. Hərdən orda gedib namaz qılıram. Birdən elə olur ki, camaat namazı vaxtına gedib çatıram.. Şiə olduğumu da bilirlər.. Amma namaza duranda mən də olarla bir səfdə durub qılıram ki, xətirlərinə dəyməsin.. Amma niyyətimi sözün açığı münfərid edirəm))))
نحن أبناء الدليل نميل اين يميل

#13 Zəbur

Zəbur

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 147 сообщений

Отправлено 03 июня 2010 - 11:22

AHMADİYYE
Vehdeti qebul etmek bu demek deyil ki, şiələr hamısı sünni olmalıdır, yaxud sünnilər gəlib şiə olmalıdır. Vəhdət ən əsası siyasi məsələlərdə ola bilər.
Başqa məsələdə yox... Bir-birinə hörmət edib, qardaş kimi davranmaq öz yerində.. İxtilaf isə yalnız elmi müzakirələrdə olmalıdır. Bu da elə bir səviyyədə aparılmalıdır ki, yalan təhrif və iftiradan uzaq olaraq... Məhz elmi müzakirələrdə olan yalan , təhrif və iftiralar tərəflər arasında uçurumu daha da genişləndirir.. Fəqət yalansız təhrifsiz müzakirə isə təqdirə laiqdir..

Əl qərəz Vəhdəti sadəcə olaraq ictimai və siyasi sferada təsəvvür edə bilərəm.. Ən əsası da elə budur....

#14 Zəbur

Zəbur

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 147 сообщений

Отправлено 03 июня 2010 - 12:27

Hətta bunu məscidlərdə də etmək olar. Necə...

Deməli belə. Sünnilərdə maliki məzhəbi əli açıq namazı caiz bilir.
Şiələr də həsirə səcdəni..

Məscidlərə həsir salınsın sünnilər əli açıq qılsın, şiələr də möhürsüz.. Necədi? :gizildish:

#15 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 02 августа 2010 - 16:59

Vəhdət vacibdir, xüsusi ilə siyasi anlamda. Vəhdət bizim siyasi ambisiyamızdı. İslamı parçalamaqla yox, birləşdirməklə yaymaq olar. Unutmayaq ki, İslam siyasət dinidir. Bu siyasətin icrası ilk növbədə vəhdətə bağlıdı. Nümunə üçüna: İran-Türkiyə.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#16 MirMustafa

MirMustafa

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 02 августа 2010 - 17:18

Hətta bunu məscidlərdə də etmək olar. Necə...

Deməli belə. Sünnilərdə maliki məzhəbi əli açıq namazı caiz bilir.
Şiələr də həsirə səcdəni..

Məscidlərə həsir salınsın sünnilər əli açıq qılsın, şiələr də möhürsüz.. Necədi? :gizildish:

Əla! +5.
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#17 dilaver

dilaver

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 35 сообщений

Отправлено 15 августа 2010 - 15:28

hər müsəlman kimi məndə vəhdət olsun istəyirəm. amma bir şey məni hər zaman düşündürür. "necə vəhdət ola bilər?" bir halda ki, nə sünnülər nə də şiələr öz etiqadlarından əl çəkməzlər. əsas problem xilafət və səhabə məsələsidir. ilk 3 xəlifəni sünnülər çox sevir və onların qəsbçi olduqlarına inanmaq istəmirlər. sünnülər üçün əsas problem imamətin təyinlə olub olmaması yox məhz 3 xəlifə məsələsidir. Rəsulullahın (s.ə.ə) Hz. imam Əlini (ə.s) xəlifə təyin etdiyini və 3 xəlifənin qəsbçi olduğunu sünnü mənbələrdən sübut etsək belə sünnülər mənbələri kənara qoyub "bizim sevdiyimiz, səhabə olmuş Əbu Bəkir belə iş görməz" deyəcəklərdir. mən şəxsən özüm dəfələrlə sünnnü qardaşlarla söhbət edəndə belə olub. bu halda isə vəhdət mümkün deyil

Elməddin, əhli sünnə adından yalan danışma...
Onlar Hz.Əli sevmirlər?
Niye bilmədiyin seyləri danşırsan. Yaxudda bildiyin seyi niye gizlədirsen...
Ne bilim Ya Rabbii!!!

#18 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 15 августа 2010 - 16:18

Elməddin, əhli sünnə adından yalan danışma...
Onlar Hz.Əli sevmirlər?
Niye bilmədiyin seyləri danşırsan. Yaxudda bildiyin seyi niye gizlədirsen...
Ne bilim Ya Rabbii!!!

Neca yani sevmirler??

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#19 Saleh7

Saleh7

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 1 сообщений

Отправлено 04 ноября 2010 - 16:03

Islamda vehdet Yalniz Imam Zaman aga Zuhur etdikde olacag

Количество пользователей, читающих эту тему: 0