Перейти к содержимому

Фотография

Əhli Sünnə mənbələrinə atılan şübhələrinin bəzilərinə cavablar

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 38

#1 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 12:34

Mərhəmətli və Rəhmli Allahın adı ilə.

Həmd olsun aləmlərin Rəbbi olan Allaha, Allahın salamı və salavatı olsun peyğəmbərimiz Muhəmməd və onun ailəsinə və səhabələrinə.

Bundan sonra:

Allahın izni ilə bu mövzuda Əhli Sünnə mənbələrinə atılan şübhələrin bəzilərinə cavablar yerləşdirəciyik. Bu mövzunu açmağımızın səbəbi bəzən internetdə Əhli Sünnə mənbələrinə və hədis kitablarına atılan elə iftiralara rast gəlirsən ki, insanı lap dəhşətə gəlir. Çünki

1)Peyğəmbər (s) və səhabələrlə bağlı elə əxlaqsız və pozğun iftiralara rast gəlinir ki, Əhli Sünnə alimlərindən və ya camaatından kiminsə elə bir əməl etdiyini və ya icazə verdiyinin nə eşitmiş, nə də görmüş olursan.

2)Bəzən görürsən ki, bu iftiralar hətta sənin özüvün oxuduğun və ya bildiyin hədislərlə bağlı olur. Sən özün həmin hədisi dəfələrlə oxuyubsan. Heç vaxt bu iftiraçının yozumu ağlının ucundan belə keçməyib. Heç bir Əhli Sünnə alimi həmin hədisi belə yozmuyub. Ancaq qəlbi xəstə və özü əxlaqsız olan şəxs bu hədisi belə əxlasız mənaya yozaya bilər.

3) Bu iftiralarla sanki elə qələmə verirlər ki, ya Əhli Sünnə alimləri və camaatı öz kitablarından xəbərləri yoxdur, burdakı rafizilərin isə xəbərləri var. Ya da Əhli Sünnə alimləri öz kitablarını oxuyurlar başa düşmürlər ancaq burdakı rafizilər oxuyub başa düşür. Ya da Əhli sünnə əxlaqsız əqidədədirlər, burdakı rafizilər isə yüksək əxlaqa sahibdirlər.

Açıq aşkar aydın olur ki, bu iftiralar savadsız insanlara hesablanmış addımlardır. Çünki burdakı insanların böyük əksəriyyəti Əhli Sünnə kitablarından xəbərsizdirlər. Bundan bəziləri istifadə edirlər.

Moderatorlardan xahiş edirəm, "Şiə-Sünni dialoqu" forumunda alt forum yaratsınlar adını da "Rafizilərə cavab" qoysunlar. bu mövzunu da həmin alt foruma yerləşdirsinlər. Allahdan qorxub ədalətli olsunlar çünki, Allah (subhənə və təalə) buyurur:

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

Əgər "Nasibilərə cavab" alt forumu varsa "Rafizilərə cavab" alt forumu olsun.

2:186
Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın duasını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.

#2 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 12:37

" Naməhrəm kişi Aişənin evində nə edir? " Şübhəsinə cavab - Dəhşət

http://www.youtube.com/watch?v=Aj0LAF4sNEs

Сообщение отредактировал AbdulXaliq: 22 августа 2013 - 12:39

Qullarım səndən Mənim barəmdə soruşsalar, Mən (onlara) yaxınam, Mənə yalvaranın duasını yalvardığı vaxt qəbul edərəm. Qoy onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər ki, doğru yola yönələ bilsinlər.

#3 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 12:50

İbn Qeyyimə atılmış iftira

http://www.youtube.com/watch?v=fibDtalBXbs

#4 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 12:58

AbdurRahim Muradlı " Hizbullah Qalibun adlı çayxana avarasına cavab "

http://www.youtube.com/watch?v=zO9lD6oMeC4

#5 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 14:51

Oz aramizdi, Hizbullah qardaw bunlara nece od qoyubsa, boyuyunden tutmuw kiciyine kimi hamisi qawina-qawina qalib ))) Maraqli meqam ondadir ki, bu linkde guya hizbullah qardawa reddiye veren Abdurrahim adli sefeh ozu uzunu umumiyyetle gostermediyi halda Hizbullahi uzunu gizlemekde ve qoxmaqda ittiham edir ))) Guya bu sefeh Abdurrahim HIzbullah qardawin skaypda vehabileri aciq-awkar yixib suruduyunden bixeberdir )))

Сообщение отредактировал Ceywullah: 22 августа 2013 - 14:52

#6 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 14:53

#7 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 18:07

Oz aramizdi, Hizbullah qardaw bunlara nece od qoyubsa, boyuyunden tutmuw kiciyine kimi hamisi qawina-qawina qalib ))) Maraqli meqam ondadir ki, bu linkde guya hizbullah qardawa reddiye veren Abdurrahim adli sefeh ozu uzunu umumiyyetle gostermediyi halda Hizbullahi uzunu gizlemekde ve qoxmaqda ittiham edir ))) Guya bu sefeh Abdurrahim HIzbullah qardawin skaypda vehabileri aciq-awkar yixib suruduyunden bixeberdir )))

Vəllahi, sənin bu qardaşın zərrə qədər də mənə od qoymayıb. Məni sadəcə sənin kimi savadsız həmvətənlərimin belə əxlaqsız azmış şəxsə pərəstiş etməsi və onun ardınca getməsi narahat edir.Heç bir kitab oxumaya-oxumaya əxlasız insanların uydurmalarından ilham alırsınız.

Сообщение отредактировал AbdulXaliq: 22 августа 2013 - 18:08

#8 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 18:29

Hizbuşşeytan Qalibun yazdığı hədis görün həmin mənanı Siz də çıxardırsınız? Görün bu insan nə qədər əxlaqsızdır.

Cabir ibn Abdullah (Allah ondan razı olsun) deyir:
«Mən Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) vaxtında bir qadınla evləndim. Bir dəfə onunla qarşılaşanda o mənə dedi: Ey Cabir, evlənmisən?
Mən: Bəli.
O: Bakirə, yoxsa dul qadınla?
Mən: Dul qadınla.
O: Səninlə əylənsin deyə bakirə qadınla evlənərdin də?
Mən: Ey Allahın elçisi, mənim bacılarım var. Mən qorxdum ki, bakirə qadınla evlənsəm o məni bacılarımdan yayındırar.
O: «Qoy sən istəyən olsun. Həqiqətən qadınla dininə, var-dövlətinə və gözəlliyinə görə nikah bağlanır. Sən din xüsusiyyətinə üstünlük ver, əlin xeyirə çatar

Ancaq əxlaqsız adam, qəlbi xəstə insan "bacılarımdan yayındırar" sözünü "bacılarımla əyənməkdən yayındırar" kimi başa düşər.
Qəlbi təmiz insan açıq aşkar görür ki, burda diqqətin yayınmasından söhbət gedir. Yəni, cavan və bakirə zövcəyə daha çox vaxt sərf edərəm, kiçik bacılarımın qayğısına az qalaram.

Bu da həmin hədisin başqa bir rəvayəti:
http://alizulfuqar.u...qamlar/1-1-0-63

Cabir bin Abdullah: "Mənim atam vəfat etdi və özündən sonra 7 və ya 9 övladı buraxdı və mən yaşlı, dul qadınla evləndim." Peyğəmbər (s.ə.s) məndən soruşdu: "Ey Cabir, sən evləndinmi?" Mən: "Bəli". O (s.ə.s): "Bakirə, yoxsa yaşlı qadın?" Mən cavabında: "Yaşlı qadın" dedim. O (s.ə.s) dedi: "Niyə bakirə ilə evlənmədin? sən onunla, o da səninlə oynaşardınız". Mən də dedim ki: "Abdullah (mənim atam) vəfat etdi və özündən sonra 7 və ya 9 övladı buraxdı, ona görə də mən yaşlı, dul qadınla evləndim ki, onlara baxsın." Bunu eşidən Peyğəmbər (s.ə.s): "Allah səni xoşbəxt eləsin" və ya "Bu yaxşıdır" dedi. (Sünən Tirmizi, 1100. Səhih Buxari, Nigah kitabı, 9)

Сообщение отредактировал AbdulXaliq: 22 августа 2013 - 18:33

#9 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 19:10

Cabir ibn Abdullah (Allah ondan razı olsun) deyir:
«Mən Peyğəmbərin (Ona və ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun) vaxtında bir qadınla evləndim. Bir dəfə onunla qarşılaşanda o mənə dedi: Ey Cabir, evlənmisən?
Mən: Bəli.
O: Bakirə, yoxsa dul qadınla?
Mən: Dul qadınla.
O: Səninlə əylənsin deyə bakirə qadınla evlənərdin də?
Mən: Ey Allahın elçisi, mənim bacılarım var. Mən qorxdum ki, bakirə qadınla evlənsəm o məni bacılarımdan yayındırar.
O: «Qoy sən istəyən olsun. Həqiqətən qadınla dininə, var-dövlətinə və gözəlliyinə görə nikah bağlanır. Sən din xüsusiyyətinə üstünlük ver, əlin xeyirə çatar

Bu hədisi əvvəllər mən bir neçə dəfə oxumuşam, ancaq bu əxlaqsız rafizinin "bacılarımla əylənirəm" yozumu heç vaxt ağlımın ucundan belə keçməyib. Ancaq əxlaqsız, qəlbi xəstə adamlar belə iftiralar uydura bilər.

#10 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 22 августа 2013 - 21:32

Moderatorlardan xahiş edirəm, "Şiə-Sünni dialoqu" forumunda alt forum yaratsınlar adını da "Rafizilərə cavab" qoysunlar.

Rafizilərə münafiqlər cavab verəcək?
Əvvəl opponentlərinizə hörmətlə yanaşmağı öyrənin, sonra onlardan nəisə xahiş edin. Əks halda: xahişi qayış edin, taxın belinizə.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#11 Zulfuqar

Zulfuqar

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 3 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 02:21

Hizbullah qardashin(Allah ondan razi olsun)hedisden o menani cixartmagi dogrudur(hemin menada olmasa bele) ve esasi vardir.O ne qelbi xeste nede pisniyetlidir.
Problem onun dusencesinde yox,sizin kitablarinizdadir.bir hedisde qeyd edim bu arada.

http://hadith.worldo...bukhari/book_62
Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 10:
Narrated Anas bin Malik: 'Abdur-Rahman bin 'Auf came (from Mecca to Medina) and the Prophet made a bond of brotherhood between him and Sad bin Ar-Rabi' Al-Ansari. Al-Ansari had two wives, so he suggested that 'Abdur-Rahman take half, his wives and property. 'Abdur-Rahman replied, "May Allah bless you with your wives and property. Kindly show me the market." So 'Abdur-Rahman went to the market and gained (in bargains) some dried yoghurt and some butter. After a few days the Prophet saw Abdur-Rahman with some yellow stains on his clothes and asked him, "What is that, O 'Abdur-Rahman?" He replied, "I had married an Ansari woman." The Prophet asked, "How much Mahr did you give her?" He replied, "The weight of one (date) stone of gold." The Prophet said, "Offer a banquet, even with one sheep."

Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 96:
Narrated Anas: When 'Abdur-Rahman bin 'Auf married an Ansari woman, the Prophet asked him, "How much Mahr did you give her?" 'Abdur-Rahman said, "Gold equal to the weight of a date stone." Anas added: When they (i.e. the Prophet and his companions) arrived at Medina, the emigrants stayed at the Ansar's houses. 'Abdur-Rahman bin 'Auf stayed at Sad bin Ar-Rabi's house. Sad said to 'Abdur-Rahman, "I will divide and share my property with you and will give one of my two wives to you." 'Abdur-Rahman said, "May Allah bless you, your wives and property (I am not in need of that; but kindly show me the way to the market)." So 'Abdur-Rahman went to the market and traded there gaining a profit of some dried yoghurt and butter, and married (an Ansari woman). The Prophet said to him, "Give a banquet, even if with one sheep."

Səhih Buxaridə yazılıb:
Ənəs ibn Malik deyir: Peyğəmbər Əbdürrəhman ibn Aufı ənsərli Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri ilə qardaş edir. Bundan sonra Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri Əbdürrəhmana deyir: Artıq sən mənim qardaşımsan, mənim bazarda yaxşı mallarım var, onların yarısını sənə verirəm və mənim iki arvadım var, onların birini sənə verirəm. Əbdürrəhman deyir: Saq ol, amma mənə heç nə lazım deyil. Göstər görək bazar haradadır. Əbdürrəhman bazara gedib oradan bir az yağ aldı. Bir neçə gündən sonra Peyğəmbər onu evlənmiş gördü.

Gorduyun kimi bu hedisdede sehabenin bi qeyret olmasina aciq delil var.
Bele hedisleri oxuduqca,gordukce her bir adam hizbullah qardasin cixardigi menani cixardar.

Sen arvadini qardashina teklif edersen?
Bu meseleni zehmet olmasa aydinlashdir,sonra qelbi xeste sohbeti ele.

Birdeki bu movzunu acmisanki video rolikleri yerleshdirsin hami?daha ssilka verdiyin sayta var axi,hamida bilir.ne ehtiyac var buna?
eger rafizilere cavab vermek xeyalina dushmusense,forumda gor ne qeder movzular varki orda rafiziler cavab gozleyir,amma nasibiler dabanlarina tupurub qaciblar))
Hizbullah qardasha reddiye vermek isteyen onu cayxana avarasi adlandiran tulalara denen exi gelin forumda uz uze diz dize rafiziere reddiye verin.gor sene ne nagil danishacaglar))

#12 Mezlum

Mezlum

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Murid
  • 33 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 13:55

Bu hədisi əvvəllər mən bir neçə dəfə oxumuşam, ancaq bu əxlaqsız rafizinin "bacılarımla əylənirəm" yozumu heç vaxt ağlımın ucundan belə keçməyib. Ancaq əxlaqsız, qəlbi xəstə adamlar belə iftiralar uydura bilər.

Bu hadisi bir nece defelerle oxuyubsansa,bes hec axlindan kecmeyib ki,Peygember (s) adina bu hedisde bezi exlagsizliglari soxushdurublar?
Meselen: Peygember dedi ki,Bakire gizla evlen,seninle "oynashsin" ve yaxud bizim kent dilinde desek: "kef ve meze versin" kelmesine nece baxirsan?
Ve yaxud ,Peygember(S) ayag üstü bövl etmesine münasibetin ve reddiyyen?
Yuxaridaki videoda reddiye veren, AbdulRahim Muradli adli Vahabi tör-töküntüsü,Peygember (s) adina laig olmayan ve onun exlagindan kenar olan "Ayagüstü Bövl","Bakire giz ve onunla oynashmag" kimi iftiralara niye reddiyyesin bildirmeyib?
Yoxsa Peygember (s) Euzubillah, exlagsiz ve küceden kecen birisiydimi ki,zibilliyin bir küncüne ayagüstü bövl ede?
Peygembere (s) atdiginiz növbeti exlagsizligi görmürsüz,Hizbullah qardashin "bacilarimla eylenirem" sözüne hemen reaksiya verirsiniz.?
Buna oxshar hedis "Zülfugar" qardash sizlere gösterib..Ona da cavab verseniz yaxshi olar.
Sizin tanidiginiz Peygember kicik yashli bakire gizlarla mezelendiyine ve küce künclerinde zibilliklere ayagüstü bövl etdiyine göredir ki, bu gündesüz.
Sen esas bunlara cavab ver ve o menfur AbdulRahim exine de catdir ki,esas olana reddiyyesin bildirsin..
Peygember nece olur da küce zibilliklerine ayagüstü bövl edir? Exlag sahibi olan peygemberin adindan nece olur da sizler "Bakira gizla evlenib ve onunla oynashmagi" gebul edirsiniz?
Bu kimi iftiralara ancag xilaf ehli,gelbi xeste Selef(Vanhabiler) ortag ola bilerler.
Ve son olarag hansi fighe göre Destamaz alan adama kömek oluna biler.?? Bu nece olur,Peygembere destamaz alinmaginda kömek olunur?
Yol azmag-azmag day bu gederi de yox...

Сообщение отредактировал Mezlum: 23 августа 2013 - 13:58

#13 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:18

AbdulXaliq

Əxi bunlara da bax bəlkə hidayət tapdın ))

Сообщение отредактировал Ceywullah: 23 августа 2013 - 18:22

#14 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:21

AbdulXaliq

Сообщение отредактировал Ceywullah: 23 августа 2013 - 18:21

#15 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:23

AbdulXaliq

#16 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:24

Сообщение отредактировал Ceywullah: 23 августа 2013 - 18:25

#17 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:27

BU da Abdurrahim Muradliya cavab

• Mezlum это нравится

#18 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 23 августа 2013 - 18:27

• Mezlum это нравится

#19 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 18:55

Rafizilərə münafiqlər cavab verəcək?

Belə başa düşdüm Siz "rafizi" adını özünüzə qəbul edirsiniz. Ancaq mən "münafiq" adını qəbul etmirəm. Opponenti "münafiq" adlandırmaq hörmət hesab olunur?

Əgər haqq əqidəsinizsə nədən qorxursunuz açın, kim iftira atırsa iftirası bəlli olacaq.

Əvvəl opponentlərinizə hörmətlə yanaşmağı öyrənin, sonra onlardan nəisə xahiş edin. Əks halda: xahişi qayış edin, taxın belinizə.

Mən opponentlərimə harda hörmətsizlik etdim?

xahişi qayış edin, taxın belinizə.

Belə danışıq tərzi "opponentə hörmət" hesab olunur? Özünüz etmədiyiniz bir şeyi başqasından niyə tələb edirsiniz?

#20 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 19:46

BU da Abdurrahim Muradliya cavab

Ceywullah, Vəllahi mən qulaq asdıqca bu Allah həmd edirəm ki, rafizi toplumundan arasından məni seçib doğru yola hidayət edib.
Əlhəmdulilləh hər şey gün kimi aydındır. Haqqı görmək istəyən görər. Məzhəb təəssübkeşliyiniz haqqı qəbul etməyə imkan vermir. Söhbəti firladıb bu əxlaqsıza bəraət qazandırmaq istəyirsiniz. Tutaq ki, indi bu söhbəti fırladıb bu əxlaqsıza bəraət qazandırdınız. Bəs heç Allahdan qorxmursunuz? Sabah Allahın qarşısında cavab verəndə söhbəti fırlada bilməyəcəksiniz.
Bu insanın da əxlaqsızdan əlavə axmaq olduğunu görürəm.
Sadəcə bu axmağa niyə belə pərəstiş edirsiniz, onu başa düşürəm.

Əslində haqqı qəbul edən insan üçün AbdurRahim qardaşın izahı kifayətdir.
Bu əxlaqsız insanın öz səhvlərini etiraf etmək əvəzinə öz axmaqlığında inad edir.

Məsələn elə yuxarıdakı haqqında danışdığımız hədis bəradə atdığımı şübhələrə cavab verək.
07:31 1-ci şübhəsi
"Səninlə əylənsin deyə bakirə qadınla evlənərdin də" kəlməsini açıqlaya bilmir.

Bunu heç açıqlamağa ehtiyac da yoxdur. Bu mənası aydın kəlmədir.
Hədisin sonunda da qeyd olunur ki, qadınla dininə, gözəlliyinə və var dövlətinə görə nikah bağlanır.
Əlbəttə əsas xüsusiyyət dindir, həmçinin gözəl olarsa daha yaxşı olar.
Bu da aydındır ki, cavan bakirə qız yaşlı dul qadından daha gözəldir. Bunu heç açıqlamağa ehtiyac yoxdur. Bu axmaq isə söhbəti sağa-sola fırladır.

08:04 2-ci axmaq şübhəsi
İslamda evlilik əylənmək üçündür?

Deyən lazımdır ki, ay axmaq Axı Peyğəmbər (s) hədisdə demir ki, "İslamda evlilik əylənmək üçündür". Özündən niyə hədisə əlavələr edirsən? ay axmaq, hədisin sonunu oxu
Peyğəmbər (s) deyir "Həqiqətən qadınla dininə, var-dövlətinə və gözəlliyinə görə nikah bağlanır. Sən din xüsusiyyətinə üstünlük ver, əlin xeyirə çatar"
Əsas din, sonra başqa xüsusiyyətlər rol oynayır. Bunlardan biri də gözəllikdir.
Oxuyuculardan üzr istəyirəm. Sadəcə bu axmaq o qədər mənasız sözlər danışır ki, daha ətraflı izah verməyə ehtiyac olur.
kişinin öz zövcəsini bəyənməli və ona qarşı cinsi istəkli olmalıdır. Əks halda öz zövcəsini cinsi həyat yaşaya bilməz və ailə həyatı uğurlu olnmaz. Bundan əlavə əgər kişi əgər öz zövcəsini qarşı istəkli olmursa o öz ehtiyaclarını ödəmək üçün nəfsi kənara meyl edir. Məsələn cavan oğlan heç bəyənmədiyi bir qızla ailə həyatı qursa necə olar?
Ona görə evlilik üçün gözəllik də müəyyən qədər rol oynayır.

Ancaq hədisdə qeyd olunur ki, bu o demək deyil ki, əsas gözəllikdir. Əsas dindir, sonra isə digər göstəricilər.

08:30 da axmağın 3-cü şübhəsi
Peyğəmbər (s) camaatın ailə işlərinə qarışır?

Hədisdən də görünür ki, Peyğəmbər (s) düzgün ailə qurmaq üçün ümumi məsləhətlər verir. Əslində Peyğəmbər (s) belə məsləhətlər verməlidir.
İnsanlar əksəriyyəti evlənməklə bağlı məsləhətlər alır. Ya ağsaqqallardan, ya böyüklərdən, ya psixoloqlardan.
Məsələn el məsəli var Anasına bax qızınəı al. İndi el bizim ailə işimizə qarışır?
Müsəlmanlara Peyğəmbər (s) məsləhət verməli, hansı xüsusiyyətlər diqqət yetirməsini bildirməlidir.
Bu axmaqla yəqin evlənməklə bağlı məsləhəti qəbirlərdən alır.

09:45-də axmaq yeni şübhə atır
Bəyəm dul qadın onun fikrini bacılarından yayındıra bilməz?

ay axmaq, birincisi bakirə cavan qız yaşlı dul qadından gözəl olur. Kişilər gözəl qadınlarla əylənməyə daha meylli olur. və gözəl qadına daha çox vaxt və diqqət ayırır.

İkincisi bakirə cavan qız təcrübəsiz olur. Məsələn 17 yaşlı cavan qız 7 uşağa baxa bilməz.

Ancaq yaşlı dul qadın təcrübəli və uşaqlara baxa bilər.

Bütün bunlardan əlavə hədisin başqa rəvayəti də var ki, elm tələbəsi gərək tam araşdırsın sonra fikir irəli sürsün
orda açıq-aydın ifadə olunub.

Cabir bin Abdullah: "Mənim atam vəfat etdi və özündən sonra 7 və ya 9 övladı buraxdı və mən yaşlı, dul qadınla evləndim." Peyğəmbər (s.ə.s) məndən soruşdu: "Ey Cabir, sən evləndinmi?" Mən: "Bəli". O (s.ə.s): "Bakirə, yoxsa yaşlı qadın?" Mən cavabında: "Yaşlı qadın" dedim. O (s.ə.s) dedi: "Niyə bakirə ilə evlənmədin? sən onunla, o da səninlə oynaşardınız". Mən də dedim ki: "Abdullah (mənim atam) vəfat etdi və özündən sonra 7 və ya 9 övladı buraxdı, ona görə də mən yaşlı, dul qadınla evləndim ki, onlara baxsın." Bunu eşidən Peyğəmbər (s.ə.s): "Allah səni xoşbəxt eləsin" və ya "Bu yaxşıdır" dedi. (Sünən Tirmizi, 1100. Səhih Buxari, Nigah kitabı, 9)

Сообщение отредактировал AbdulXaliq: 24 августа 2013 - 19:55

#21 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 20:12

bu axmağın başqa mənasız şübhələrinin də cavabı var. Ancaq haqqı qəbul edənlər üçün bunlar da kifayətdir, həm də bu axmağın hər belə bir mənasız sözlərinə izahat verməkdən daha əhəmiyyətli işlər var.

#22 Mezlum

Mezlum

• Murid
  • 33 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 20:43

AbdulXalig, mövzunun adina bir diggetle bax.." Əhli Sünnə mənbələrinə atılan şübhələrinin bəzilərinə cavablar Rafizilərin yalanlari" Bilindiyi kimi, bu mövzu sen terefinden acilib.Bu bele oldugu halda sen niye yalan ve shübhelere cavab vermirsen?
#14-cü postu diggetle oxu ve cavabla.
Her kesi exlagsisligda ,hörmetsizlikde,axmagligda iddiham edirsen,amma özünden xeberin yoxdu.
Tutu güshu kimi tutdugunu buraxmirsan..Sen esas olanlara cavab ver.Rafizilerin yalanlari yazirsan mövzunun bashinda ,amma öz yalanlarinizi ört-basdir edirsen.
O hedisin harasinda var ki,Peygember ayagüstü bövlden sonra destamaz aldi ve ona o yanindaki yardim etdi? tercümeci exinden sorush gör harda var bele bir kelme?Onu hardan cixartdi?
Birde islam fighinde meger destamazi almagda kimese kömek etmek var?(Shikestler xaric)
Bashga vaxtlari Xomeyni (r.e) kicik yashli gizla evliliyine ve heddi-buluga catana geder eylenmeyine, özünüzü bogursuz,amma bu hedisde Peygemberin (s) bakire ve az yashli gizla evlenib eylenmeyine ise ,(Peygember adina atilan exlagsizliga),beraet gazandirirsuz?
Bu nece olur? Sence,alemlere rehmet ve exlag sahibi olarag gönderilen Peygemberin adina bu kimi "exlagsiz" hedisin oldugu nece gebul edile biler?
Sen ümumiyyetle bu hedisin sehihliyin gebul edirsen? Shübhen varsa,demeli biz yox ,siz Peygember adina shübheli hedisler ortaya goyursuz.
Sen özün bir küce küncünde zibilliye aygüstü bövl ederek dostunu da yanina cagirib ve mene bax ve mene destamaz almagda kömeklik ele,deye bilersen?
Bele edersense,bes senin heyan ,abrin,exlagin harda galdi? Bu kimi, aglin gebul etmediyi emeli özünüz gebul etmediyiniz halda,bunu,eziz Islam Peygemberinin adina nece gebul etdirirsiniz?
He indi netice cixart: Kimlerdir axmag ve exlagsizlar?
[/size][/size]

Сообщение отредактировал Mezlum: 24 августа 2013 - 20:49

#23 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 21:03

Hizbullah qardashin(Allah ondan razi olsun)hedisden o menani cixartmagi dogrudur(hemin menada olmasa bele) ve esasi vardir.O ne qelbi xeste nede pisniyetlidir.
Problem onun dusencesinde yox,sizin kitablarinizdadir.bir hedisde qeyd edim bu arada.

Hizbullah qardaşında heç bir yalan və ya iftira görmədinmi?
Əhli Sünnə hədislərində səhv axtardığın kimi Hizbullah qardaşıvında da səhv axtarırsanmı? Ya bəraət qazandırmağa çalışırsan?
Haqqı görə-görə məzhəbivə təəssübkeşlik edirsən. Sənə Allahdan qorxmağı tövsiyə edirəm.

http://hadith.worldo...bukhari/book_62
Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 10:
Narrated Anas bin Malik: 'Abdur-Rahman bin 'Auf came (from Mecca to Medina) and the Prophet made a bond of brotherhood between him and Sad bin Ar-Rabi' Al-Ansari. Al-Ansari had two wives, so he suggested that 'Abdur-Rahman take half, his wives and property. 'Abdur-Rahman replied, "May Allah bless you with your wives and property. Kindly show me the market." So 'Abdur-Rahman went to the market and gained (in bargains) some dried yoghurt and some butter. After a few days the Prophet saw Abdur-Rahman with some yellow stains on his clothes and asked him, "What is that, O 'Abdur-Rahman?" He replied, "I had married an Ansari woman." The Prophet asked, "How much Mahr did you give her?" He replied, "The weight of one (date) stone of gold." The Prophet said, "Offer a banquet, even with one sheep."

Sahih Bukhari Volume 7, Book 62, Number 96:
Narrated Anas: When 'Abdur-Rahman bin 'Auf married an Ansari woman, the Prophet asked him, "How much Mahr did you give her?" 'Abdur-Rahman said, "Gold equal to the weight of a date stone." Anas added: When they (i.e. the Prophet and his companions) arrived at Medina, the emigrants stayed at the Ansar's houses. 'Abdur-Rahman bin 'Auf stayed at Sad bin Ar-Rabi's house. Sad said to 'Abdur-Rahman, "I will divide and share my property with you and will give one of my two wives to you." 'Abdur-Rahman said, "May Allah bless you, your wives and property (I am not in need of that; but kindly show me the way to the market)." So 'Abdur-Rahman went to the market and traded there gaining a profit of some dried yoghurt and butter, and married (an Ansari woman). The Prophet said to him, "Give a banquet, even if with one sheep."

Səhih Buxaridə yazılıb:
Ənəs ibn Malik deyir: Peyğəmbər Əbdürrəhman ibn Aufı ənsərli Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri ilə qardaş edir. Bundan sonra Səd ibn Ər-Rabi əl-Ənsəri Əbdürrəhmana deyir: Artıq sən mənim qardaşımsan, mənim bazarda yaxşı mallarım var, onların yarısını sənə verirəm və mənim iki arvadım var, onların birini sənə verirəm. Əbdürrəhman deyir: Saq ol, amma mənə heç nə lazım deyil. Göstər görək bazar haradadır. Əbdürrəhman bazara gedib oradan bir az yağ aldı. Bir neçə gündən sonra Peyğəmbər onu evlənmiş gördü.

Rafizilərin ərəb dilindən səhv tərcümə etdiyini dəfələrlə görmüşəm. İngilis dilindən səhv tərcümə edən rafizi görməmişdim.
Mətndə "bazarda yaxşı mallarım" sözü ingilis mətnində hanı? "property" əmlak kimi tərcümə olunur
Səd bin ər-Rabi öz əmlakının (evinin, pulunun, heyvanlarının və s.) yarısını müsəlman qardaşına verir.
Sən o qədər iman vardır ki, öz malının yarısını ehtiyacı olan müsəlman qardaşına verəsən?
Gör səhabənin imanı nə qədər güclü olub. Sən isə kimi biqeyrət adlandırırsan?

Gorduyun kimi bu hedisdede sehabenin bi qeyret olmasina aciq delil var.
Bele hedisleri oxuduqca,gordukce her bir adam hizbullah qardasin cixardigi menani cixardar.

Sen arvadini qardashina teklif edersen?
Bu meseleni zehmet olmasa aydinlashdir,sonra qelbi xeste sohbeti ele.

Hədisi izah eləsəm tövbə edəcəksənmi?
1-cisi bilmirəm hədisi hansı mənaya yozubsan burda arvadını yarımsaatlıq siğə yolu ilə və ya bir gecəlik qardaşına verməkdən söhbət getmir. Burda arvadının birini İslami qaydada boşuyub, müsəlman qardaşı ilə evləndirmək söhbət gedir.
Ancaq bu halda da bu əməl İslami cəhətdən doğru deyil.
2-cisi bu bir səhabənin sözüdür. Səhabə məsum deyil və səhv deyə bilər. Hədisdə Peyğəmbər (s) bu əmələ münasibəti (bəyənməsi və ya dəstəkləməsi) haqqında heç bir şey yazılmayıb. Bundan əlavə başqa səhabələrin belə bir əməl etməsi haqqında rəvayət yoxdur.
Bir çox hədislər var ki, səhabə nəyisə səhv deyir və ya səhv bir hərəkət edir. Peyğəmbər (s) onun səhvini bildirir.
3-cüsü İslamdan əvvəlki cahiliyyə dövründə ərəblər qadınları heyvan kimi alıb satırdılar. Səd ibn Ər-Rabi İslamı yeni qəbul etmiş müsəlman idi. Onun İslamı tam bilməməsi və cahiliyyə dövrünün düşüncəsindən qalıqlar olması başa düşüləndir.
4-cüsü rafizilərdə bundan da biqeyrət məsələlər var ki, onları necə qəbul edirsiniz başa düşmürəm. Onları qoyub gəlib belə məsələlərdə nöqsan axtarırsınız.
Məsələn rafizilərin əqidəsinə görə Fatiməni ® əri Əli ® gözləri qarşısında tez-tez döyürdülər.

http://www.youtube.com/watch?v=MQNylEBBiFc

və yaxud yarım saatlıq siğə

http://www.youtube.com/watch?v=o0hxqP8oVEo

Təsəvvür edin ki, bir qoca yaşlı rafizi kişi gedir o biri rafizi qardaşına deyir ki, sənin subay qızınla (və ya bacınla) yarımsaatlıq siğə eləmək istəyiirəm. Sən də qızın vəlisi kimi səndən icazə istəyirəm.
Siz buna necə baxırsınız? Bu sizin dinə görə normal bir təklifdir və sizin dinə görə gərək normal baxıla. Bunu hansı qeyrət qəbul edər?

#24 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 21:10

AbdulXalig, mövzunun adina bir diggetle bax.." Əhli Sünnə mənbələrinə atılan şübhələrinin bəzilərinə cavablar Rafizilərin yalanlari" Bilindiyi kimi, bu mövzu sen terefinden acilib.Bu bele oldugu halda sen niye yalan ve shübhelere cavab vermirsen?
#14-cü postu diggetle oxu ve cavabla.
Her kesi exlagsisligda ,hörmetsizlikde,axmagligda iddiham edirsen,amma özünden xeberin yoxdu.
Tutu güshu kimi tutdugunu buraxmirsan..Sen esas olanlara cavab ver.Rafizilerin yalanlari yazirsan mövzunun bashinda ,amma öz yalanlarinizi ört-basdir edirsen.
O hedisin harasinda var ki,Peygember ayagüstü bövlden sonra destamaz aldi ve ona o yanindaki yardim etdi? tercümeci exinden sorush gör harda var bele bir kelme?Onu hardan cixartdi?
Birde islam fighinde meger destamazi almagda kimese kömek etmek var?(Shikestler xaric)
Bashga vaxtlari Xomeyni (r.e) kicik yashli gizla evliliyine ve heddi-buluga catana geder eylenmeyine, özünüzü bogursuz,amma bu hedisde Peygemberin (s) bakire ve az yashli gizla evlenib eylenmeyine ise ,(Peygember adina atilan exlagsizliga),beraet gazandirirsuz?
Bu nece olur? Sence,alemlere rehmet ve exlag sahibi olarag gönderilen Peygemberin adina bu kimi "exlagsiz" hedisin oldugu nece gebul edile biler?
Sen ümumiyyetle bu hedisin sehihliyin gebul edirsen? Shübhen varsa,demeli biz yox ,siz Peygember adina shübheli hedisler ortaya goyursuz.
Sen özün bir küce küncünde zibilliye aygüstü bövl ederek dostunu da yanina cagirib ve mene bax ve mene destamaz almagda kömeklik ele,deye bilersen?
Bele edersense,bes senin heyan ,abrin,exlagin harda galdi? Bu kimi, aglin gebul etmediyi emeli özünüz gebul etmediyiniz halda,bunu,eziz Islam Peygemberinin adina nece gebul etdirirsiniz?
He indi netice cixart: Kimlerdir axmag ve exlagsizlar?
[/size][/size]

Mövzunun adını diqqətlə oxu. Mövzunun adında "bəzilərinə cavablar" yazılıb.
Gündə mənasız bir şey uydurun, mən hamısını cavab verən deyiləm ki. Ona cavab verəcəm başqa bir şey uyduracaqsınız. Sonra növbətinə cavab verəcəm yeni bir şey uyduracaqsınız. Bunun axırı yoxdur.
Bir neçəsinin cavabını yazıram ki, sizin yalançı olmağınız bəlli olsun. Haqqı qəbul edən insanlar digər yalanlarınıza inanmasınlar.

Həm də mən elm tələbəsi deyiləm, bütün şübhələrinizə cavab verməyə elmim də çatmır.

Bu şübhəyə cavab versəm rafizilikdən tövbə edəcəksənmi?

Сообщение отредактировал AbdulXaliq: 24 августа 2013 - 21:11

#25 AbdulXaliq

AbdulXaliq

Arif – Corporal

• Murid
  • 51 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 21:49

Rafizilərin Əhli Sünnə mənbələrinə iftira atma metodu haqqında yazacam.

İndiyənə qədər rafizilərin iftira metodları ilə çox rastlaşmışam.
İftira metodlarından biri mənanı əxlaqsız mənaya yozmaqdır.

Bir misal çəkim.

Bir nəfər dostundan soruşur: "Hara gedirsən?"
Dostu cavab verir: "Həkimin yanına gedirəm"

Normal düşüncə tərzi olan insan bu sözdən başa düşür ki, həkimin yanına nəsə xəstəlik ilə bağlı gedir. Ona görə cavabında soruşur ki, "Xəstələnibsən?"

Küçə düşüncə tərzi olan insan isə bu sözə cavab olaraq deyir "Türkün məsəli denən, yoxsa pis baş düşülür" .

Bəs yaxşı "türkün məsəli" deməmişdi, sən nə bildin ki, pis mənada deyil.

Rafizilərin metodlarından biri budur - hədisin yozumunu təhrif edib əxlaqsız yozum vermək

Səhabələrdə o vaxtı "türkün məsəli" sözü olmuyub gərək hər dəfə sözə başlayanda "türkün məsəli" deyəydilər ki, bu rafizilər onların sözlərini əxlaqsız yerə yozmayaydılar.

Hədisdə əgər aşkar yazılmayıbsa onun mənasını pis mənaya yozmaq haramdır.
Çünki İslama görə pis zənn etmək haramdır.

Məsələn hədisdə "bacılarımdan yayındırar" ifadəsində açıq şəkildə yazılmıyıb və Hizbuşşeytan Qalibun bundan istifadə edərək pis zənn edərək bu ifadəni əxlaqsız mənaya yozur.

#26 Mezlum

Mezlum

• Murid
  • 33 сообщений

Отправлено 24 августа 2013 - 22:18

Mövzunun adını diqqətlə oxu. Mövzunun adında "bəzilərinə cavablar" yazılıb.
Gündə mənasız bir şey uydurun, mən hamısını cavab verən deyiləm ki. Ona cavab verəcəm başqa bir şey uyduracaqsınız. Sonra növbətinə cavab verəcəm yeni bir şey uyduracaqsınız. Bunun axırı yoxdur.
Bir neçəsinin cavabını yazıram ki, sizin yalançı olmağınız bəlli olsun. Haqqı qəbul edən insanlar digər yalanlarınıza inanmasınlar.

Həm də mən elm tələbəsi deyiləm, bütün şübhələrinizə cavab verməyə elmim də çatmır.

Bu şübhəyə cavab versəm rafizilikdən tövbə edəcəksənmi?

Heee demeli mövzuya ad goyanda,beri bashdan "beziler" sözün yerleshdirmisen ki, uydurma egidene uygun olarag cavablayasan?
Sene serf edene cavab verecen,serf etmeyene ise, "Vahabi" varianti:-men elm telebesi deyilem ki, bütün shübhelere cavab verem.
Sene kitablarinizda olan bütün shübheler hagginda sorushulmur ki,sen burda bütün shübhelere cavab da vere bilmeyesen?
Senden ,senin acdigin mövzunun shübheleri hakgda sual olunur ve zehmet cek cavab ver.
Yox cavab vere bilmeyecekdinse,niye bu mövzunu acirdun? Bilmediyin ishin daliycan niye gedirsen? Bes sen bilmirdin ki,senden sual- cavab olunacag?
Sen hele bir diggetle bax gör mövzudan xaric sual verilib sene?
Sen öz acdigin mövzunun arxasinda dura bilmirsen galdi ki,senden sizin shübhelerle dolu olan kitablarinizdan sual verilse sen ne günde olacagsan?
Hele bir utanmadan da mene:-"Bu şübhəyə cavab versəm rafizilikdən tövbə edəcəksənmi?" deyirsen...))))
Sen meni tanimayarag,hardan cixartdun menim Dinden cixmagimi? Senin gebul etdiyin Islam budur,tanimadigin insanlarin hakkiina girmek?
Bashgalarina,tanimadigin insanlara bunu teklif etmek yerine,ilk önce özün Islami gebul ele.
Get Islami gebul et ve elm öyren,sonra gelersen.

#27 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 25 августа 2013 - 13:29

Ceywullah, Vəllahi mən qulaq asdıqca bu Allah həmd edirəm ki, rafizi toplumundan arasından məni seçib doğru yola hidayət edib.
Əlhəmdulilləh hər şey gün kimi aydındır. Haqqı görmək istəyən görər. Məzhəb təəssübkeşliyiniz haqqı qəbul etməyə imkan vermir. Söhbəti firladıb bu əxlaqsıza bəraət qazandırmaq istəyirsiniz. Tutaq ki, indi bu söhbəti fırladıb bu əxlaqsıza bəraət qazandırdınız. Bəs heç Allahdan qorxmursunuz? Sabah Allahın qarşısında cavab verəndə söhbəti fırlada bilməyəcəksiniz.
Bu insanın da əxlaqsızdan əlavə axmaq olduğunu görürəm.
Sadəcə bu axmağa niyə belə pərəstiş edirsiniz, onu başa düşürəm.

Əslində haqqı qəbul edən insan üçün AbdurRahim qardaşın izahı kifayətdir.
Bu əxlaqsız insanın öz səhvlərini etiraf etmək əvəzinə öz axmaqlığında inad edir.

Məsələn elə yuxarıdakı haqqında danışdığımız hədis bəradə atdığımı şübhələrə cavab verək.
07:31 1-ci şübhəsi
"Səninlə əylənsin deyə bakirə qadınla evlənərdin də" kəlməsini açıqlaya bilmir.

Bunu heç açıqlamağa ehtiyac da yoxdur. Bu mənası aydın kəlmədir.
Hədisin sonunda da qeyd olunur ki, qadınla dininə, gözəlliyinə və var dövlətinə görə nikah bağlanır.
Əlbəttə əsas xüsusiyyət dindir, həmçinin gözəl olarsa daha yaxşı olar.
Bu da aydındır ki, cavan bakirə qız yaşlı dul qadından daha gözəldir. Bunu heç açıqlamağa ehtiyac yoxdur. Bu axmaq isə söhbəti sağa-sola fırladır.

08:04 2-ci axmaq şübhəsi
İslamda evlilik əylənmək üçündür?

Deyən lazımdır ki, ay axmaq Axı Peyğəmbər (s) hədisdə demir ki, "İslamda evlilik əylənmək üçündür". Özündən niyə hədisə əlavələr edirsən? ay axmaq, hədisin sonunu oxu
Peyğəmbər (s) deyir "Həqiqətən qadınla dininə, var-dövlətinə və gözəlliyinə görə nikah bağlanır. Sən din xüsusiyyətinə üstünlük ver, əlin xeyirə çatar"
Əsas din, sonra başqa xüsusiyyətlər rol oynayır. Bunlardan biri də gözəllikdir.
Oxuyuculardan üzr istəyirəm. Sadəcə bu axmaq o qədər mənasız sözlər danışır ki, daha ətraflı izah verməyə ehtiyac olur.
kişinin öz zövcəsini bəyənməli və ona qarşı cinsi istəkli olmalıdır. Əks halda öz zövcəsini cinsi həyat yaşaya bilməz və ailə həyatı uğurlu olnmaz. Bundan əlavə əgər kişi əgər öz zövcəsini qarşı istəkli olmursa o öz ehtiyaclarını ödəmək üçün nəfsi kənara meyl edir. Məsələn cavan oğlan heç bəyənmədiyi bir qızla ailə həyatı qursa necə olar?
Ona görə evlilik üçün gözəllik də müəyyən qədər rol oynayır.

Ancaq hədisdə qeyd olunur ki, bu o demək deyil ki, əsas gözəllikdir. Əsas dindir, sonra isə digər göstəricilər.

08:30 da axmağın 3-cü şübhəsi
Peyğəmbər (s) camaatın ailə işlərinə qarışır?

Hədisdən də görünür ki, Peyğəmbər (s) düzgün ailə qurmaq üçün ümumi məsləhətlər verir. Əslində Peyğəmbər (s) belə məsləhətlər verməlidir.
İnsanlar əksəriyyəti evlənməklə bağlı məsləhətlər alır. Ya ağsaqqallardan, ya böyüklərdən, ya psixoloqlardan.
Məsələn el məsəli var Anasına bax qızınəı al. İndi el bizim ailə işimizə qarışır?
Müsəlmanlara Peyğəmbər (s) məsləhət verməli, hansı xüsusiyyətlər diqqət yetirməsini bildirməlidir.
Bu axmaqla yəqin evlənməklə bağlı məsləhəti qəbirlərdən alır.

09:45-də axmaq yeni şübhə atır
Bəyəm dul qadın onun fikrini bacılarından yayındıra bilməz?

ay axmaq, birincisi bakirə cavan qız yaşlı dul qadından gözəl olur. Kişilər gözəl qadınlarla əylənməyə daha meylli olur. və gözəl qadına daha çox vaxt və diqqət ayırır.

İkincisi bakirə cavan qız təcrübəsiz olur. Məsələn 17 yaşlı cavan qız 7 uşağa baxa bilməz.

Ancaq yaşlı dul qadın təcrübəli və uşaqlara baxa bilər.

Bütün bunlardan əlavə hədisin başqa rəvayəti də var ki, elm tələbəsi gərək tam araşdırsın sonra fikir irəli sürsün
orda açıq-aydın ifadə olunub.

Exican, sen qeti narahat olma )) Rolikleri izlemeye davam et mumkundur Allahin sene rehmi geler ve sapiq vehabi dininden qayidib yeniden islami qebul edesen )

#28 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 25 августа 2013 - 13:30

AbdulXaliq

#29 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 25 августа 2013 - 13:30

AbdulXaliq

Сообщение отредактировал Ceywullah: 25 августа 2013 - 13:32

#30 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 25 августа 2013 - 15:42

Rafizilərin Əhli Sünnə mənbələrinə iftira atma metodu haqqında yazacam.

İndiyənə qədər rafizilərin iftira metodları ilə çox rastlaşmışam.
İftira metodlarından biri mənanı əxlaqsız mənaya yozmaqdır.

Bir misal çəkim.

Bir nəfər dostundan soruşur: "Hara gedirsən?"
Dostu cavab verir: "Həkimin yanına gedirəm"

Normal düşüncə tərzi olan insan bu sözdən başa düşür ki, həkimin yanına nəsə xəstəlik ilə bağlı gedir. Ona görə cavabında soruşur ki, "Xəstələnibsən?"

Küçə düşüncə tərzi olan insan isə bu sözə cavab olaraq deyir "Türkün məsəli denən, yoxsa pis baş düşülür" .

Bəs yaxşı "türkün məsəli" deməmişdi, sən nə bildin ki, pis mənada deyil.

Rafizilərin metodlarından biri budur - hədisin yozumunu təhrif edib əxlaqsız yozum vermək

Səhabələrdə o vaxtı "türkün məsəli" sözü olmuyub gərək hər dəfə sözə başlayanda "türkün məsəli" deyəydilər ki, bu rafizilər onların sözlərini əxlaqsız yerə yozmayaydılar.

Hədisdə əgər aşkar yazılmayıbsa onun mənasını pis mənaya yozmaq haramdır.
Çünki İslama görə pis zənn etmək haramdır.

Məsələn hədisdə "bacılarımdan yayındırar" ifadəsində açıq şəkildə yazılmıyıb və Hizbuşşeytan Qalibun bundan istifadə edərək pis zənn edərək bu ifadəni əxlaqsız mənaya yozur.

Öz əqidəndən xəbərin yoxdu, elmin sıfırdı, indi gəlib rafizilərə metod öyrədirsən? get işinnən məşğul :whistling:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru