Перейти к содержимому

Фотография

Gəlin dərdləşək

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 41

#1 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 14 июля 2008 - 14:51

Sualım forumun Şiə istifadəçilərinədir.
Əzizilərim Xarici təhlükələrlə hamimız qisməndə olsa tanışıq. Lakin diqqətinizi daxili təhlükələrə yönətmək istəyirəm. Hamınıza yaxşı məlumdur ki, İslamı həmişə daxildən parçalayıblar. Bu barçalanma əvvəlcə sünnü -şiə daha sonra bir çox məzhəblərə gedib çıxıb. Haqq olan İslami(Şiəliyi) daha sonra başqa başqa məzhəblərə o cümlədən Zeydiyyə... məzhəblərə. İmtahandan çıxan Cəfəri məzhəbini daha sonra Vilayetçilərə ve qeyri Vilayetçilərə paçlaladilar. Yeni parçalanmalar bu gün Azərbaycan şiələrinin içində də müşahidə olunur. Buna səbəbkar olanlar kimlərdir? Şəxsən bunun bir neçe səbəbi var. Lakin məni narahat edən möminlərin agah olmamlarıdır. Bes sizi narahat edən nedir?

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#2 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 14 июля 2008 - 22:46

Bismillah. Assalamu aleykum. Allah razı olsun!
Elə məni narahat edən də bu sünnü şiə məsələsidir. 14 əsrdir davam edir lakin bəziləri (çoxu desəm yanılmaram) haqqdan xeberdar deyil, şieliyi ele beyinlerine salıblar ki... nece deyim.. Ermeniler türkü nece uşaqlarının beynine salıblar bunlar düşmendir, uşaqda nifret oyanır. İndi bezileride şieliyi camaatın beynine ele salıblar ki, mənim şiəlikdən xeberim olmasaydı yeqin men de nifret eliyerdim (şükür Allaha ki cahil deyilem bu meselede). Şekk olanda da bezi meselelerde elmli qardaşlardan soruşuram :gizildish:
Vilayetçileri tanıyıram qeyri vilayetçileri yox. Onlar kimdiler? Yeni Ceferiler içinde. 12 imamiye şieleri içinde.

#3 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 08:29

Şiyə olmasamda şiyəlik haqqında məlumatım kifayət qədərdi.Mənim fikrimcə hal hazırda Azərbaycanda şiyəlik Xəyyamçılara,İlqarçılara və sair adlara bölünüb.Hamısınında başında nəfs dayanıb.Maraqlanan olsa ətraflı yazaram.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#4 Master

Master

Император

• Imam
  • 110 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 08:58

Şiyə olmasamda şiyəlik haqqında məlumatım kifayət qədərdi.Mənim fikrimcə hal hazırda Azərbaycanda şiyəlik Xəyyamçılara,İlqarçılara və sair adlara bölünüb.Hamısınında başında nəfs dayanıb.Maraqlanan olsa ətraflı yazaram.

Xahiş edirik yazın

#5 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:17

Xəyyamçılar ilə məsələ məlumdur onlar müçtehiddə şiyələrdən ayrılıblar.Azərbaycanda Xəyyamdan başqasını qəbul etmirlər.Xəyyam özünü Şeyx Fəzlullahın nümayəndəsi hesab edir,lakin şeyxin İrandakı və Livandakı nümayəndələri bunu təksib edir və belə bir insanı tanımadığlarını deyirlər.Sübüt üçün İranla əlaqə saxlayıb şeyxin ordakı nümayəndələrindən bunu soruşa bilərsiz.
Haçı İlqar haqqında isə bunu deyə bilərəm ki DEVAMM dağılanda bu insanların iç üzü açıldı.Bu insanlara islamdan çox öz nəfslərinə xidmət edirlər.Gah İranpərəst gahda anti İran olurlar.O barədə ciddi araşdırma aparmaq istəyən Cümə məscidinin təşkil olduğu ilk vaxtda iştrak edən insanların ordan nəyə görə uzaqlaşdığını öyrənsin.

#6 Master

Master

Император

• Imam
  • 110 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:27

Xəyyamçılar ilə məsələ məlumdur onlar müçtehiddə şiyələrdən ayrılıblar.Azərbaycanda Xəyyamdan başqasını qəbul etmirlər.Xəyyam özünü Şeyx Fəzlullahın nümayəndəsi hesab edir,lakin şeyxin İrandakı və Livandakı nümayəndələri bunu təksib edir və belə bir insanı tanımadığlarını deyirlər.Sübüt üçün İranla əlaqə saxlayıb şeyxin ordakı nümayəndələrindən bunu soruşa bilərsiz.
Haçı İlqar haqqında isə bunu deyə bilərəm ki DEVAMM dağılanda bu insanların iç üzü açıldı.Bu insanlara islamdan çox öz nəfslərinə xidmət edirlər.Gah İranpərəst gahda anti İran olurlar.O barədə ciddi araşdırma aparmaq istəyən Cümə məscidinin təşkil olduğu ilk vaxtda iştrak edən insanların ordan nəyə görə uzaqlaşdığını öyrənsin.

Qardaşım Siz dediz ki, Azərbaycanda şiyəlik Xəyyamçılara,İlqarçılara və sair adlara bölünüb. Amma yazdığınız bunu sübut etmir. Bir fikir verin:
Xəyyamçılar ilə məsələ məlumdur onlar müçtehiddə şiyələrdən ayrılıblar.
Bəli, şiələrdən ayrılıblar! Yəni artıq şiə deyillər. Məgər bu şiənin 2 və ya bir neçə yerə bölünməsidir? Onlar şiə idilər və şiəlikdən çıxdılar. Belə desəydiz daha düz olardi!

#7 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:29

Qardaşım Siz dediz ki, Azərbaycanda şiyəlik Xəyyamçılara,İlqarçılara və sair adlara bölünüb. Amma yazdığınız bunu sübut etmir. Bir fikir verin:

Xəyyamçılar ilə məsələ məlumdur onlar müçtehiddə şiyələrdən ayrılıblar.
Bəli, şiələrdən ayrılıblar! Yəni artıq şiə deyillər. Məgər bu şiənin 2 və ya bir neçə yerə bölünməsidir? Onlar şiə idilər və şiəlikdən çıxdılar. Belə desəydiz daha düz olardi!

Müctehidlikdə şiyəlikdən ayrılmaq o demək deyil ki artıq şiyə deyil.Ona qalsa siz gərək bütün ziddi vilayətçiləri qeyri şiyə bilərsiz.Amma bu belə deyil bütün alimlər hətta ziddi vilayətçiləri şiyə bilirlər.

#8 Master

Master

Император

• Imam
  • 110 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:36

Müctehidlikdə şiyəlikdən ayrılmaq o demək deyil ki artıq şiyə deyil.Ona qalsa siz gərək bütün ziddi vilayətçiləri qeyri şiyə bilərsiz.Amma bu belə deyil bütün alimlər hətta ziddi vilayətçiləri şiyə bilirlər.

Qardaşım bildiyiniz kimi şiə isna əşəriyyə yəni 12 imamçılardır. Kimlər ki, Əlinin və digər imamların vilayətini qəbul edirlər. Əgər kimsə vilayəti qəbul etmirsə (misal üçün əhli-sünnət) o şiə deyil, hətta öznü belə adlandırsa da. Zeydiyyə də özünü şiə adlandırır, amma həqiqətdə o şiə deyil!

#9 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:41

Qardaşım bildiyiniz kimi şiə isna əşəriyyə yəni 12 imamçılardır. Kimlər ki, Əlinin və digər imamların vilayətini qəbul edirlər. Əgər kimsə vilayəti qəbul etmirsə (misal üçün əhli-sünnət) o şiə deyil, hətta öznü belə adlandırsa da. Zeydiyyə də özünü şiə adlandırır, amma həqiqətdə o şiə deyil!

Allah səni güldürsün mən bəyəm Hz Əli(r.a) vilayətindən danışıram?Mən Ayatullah Xamneinin vilayətindən danışıram. Bu şiyəlik haqqında yazdığınız bütün xüsusiyyətlər Xəyyamçılarda ( Allah onları hidayət eləsin) var.İndi siz onları şiyə hesab etmirsiz?
P.S Mən bilən qədər hansı müctehidə təqlid eləmək və ya etməmək insanı şiyəlikdən çıxartmır.

#10 Master

Master

Император

• Imam
  • 110 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 09:55

Allah səni güldürsün mən bəyəm Hz Əli(r.a) vilayətindən danışıram?Mən Ayatullah Xamneinin vilayətindən danışıram. Bu şiyəlik haqqında yazdığınız bütün xüsusiyyətlər Xəyyamçılarda ( Allah onları hidayət eləsin) var.İndi siz onları şiyə hesab etmirsiz?
P.S Mən bilən qədər hansı müctehidə təqlid eləmək və ya etməmək insanı şiyəlikdən çıxartmır.

aa aydındır! Mən səhv başa düşmüşəm. üzr istəyirəm. Mən xəyyamçılar haqda eşidməmişəm, ona görə də bir söz deyə bilmərəm. Amma mən bir qrup haqda eşitmişəm, onlar Xamneyi və digər müctəhidləri qəbul etmirlər və deyirlər ki, ağamız yalnız Məhdidir və biz ona tabe olub onun gəlişini gözləyirik. Mən bilərin bunları əhli-şiədən qəbul etmirlər.

#11 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 10:09

aa aydındır! Mən səhv başa düşmüşəm. üzr istəyirəm. Mən xəyyamçılar haqda eşidməmişəm, ona görə də bir söz deyə bilmərəm. Amma mən bir qrup haqda eşitmişəm, onlar Xamneyi və digər müctəhidləri qəbul etmirlər və deyirlər ki, ağamız yalnız Məhdidir və biz ona tabe olub onun gəlişini gözləyirik. Mən bilərin bunları əhli-şiədən qəbul etmirlər.

Xeyr əzizim Mehdiçilərdə şiyə hesab olunur.Firuda və Üsulda şiyə əqidəsinə tabedirlər.Yalnız bir şeylə fərqlənirlər:Caamat namazı qılmırlar,azadan Mehdiyyən vəliyullah deyirlər.

#12 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 10:23

Omar
Salam.
Sizin yazdiqlarinizla demek olar ki, raziyam. Heqiqeti yazmisiniz. Chox sevinirem ki, Azerbaycanda bir chox shie ilahiyyatchilarin adlari bu siyahida deyil. Yani onlari nefslerine qulluq etmekden hec cur gunahladirmaq olmaz. Bele siz deyen nefsine gore ish goren insanlar her bir mezhebde var. Bele insanlar bir chox hallarda Islam dushmenleri terefinden ortaya atilir ve onlara shexsiyyet verilmeye bashlanikir. Xeyyaminda sirf Dovlet terefinden ortaya atildigina chox az shubhe eden var. Lakin HACI iLQAR barede bunu deye bilmerem. Bele bir parchalanmani selefiler arasinda da edibler. Mumkunse selefilikde bu meseleye dair veziyyetin nece oldugunu bize achiqlayardiniz.

#13 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 10:37

Lakin HACI iLQAR barede bunu deye bilmerem.

Sözün açığı Cümə məscidinin bağlanması,Hacı İlqar ilə Haçı Adil arasında ixtilaf məni məcbur edir ki onları şübhə altına alım.Nə isə qardaş bir şeyidə deyim bəlkəm onun bir xeyri oldu. Hacı İlqar ilə Hacı Adilin son ixtilaflarından biridə Bəylərin onlara verdiyi xums pulu üstündə olub.

Bele bir parchalanmani selefiler arasinda da edibler.

Sələfilərdə vahid rəhbərlik son xilafət dövrünə qədər olub.Ondan sonra parçalanma hökm sürüb.

#14 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 10:48

Omar
Selefilikde parchalanmadan yavashca kechdiniz. Bu ne ile elaqedardi? Xeberiniz bu barede azdir? yoxsa bu barede danishmaq istemirsiz?
O ki, qaldi Haci Ilqar barede sohbete.... soz vermishem ki, susacagam :)

#15 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 15 июля 2008 - 10:55

Omar
Selefilikde parchalanmadan yavashca kechdiniz. Bu ne ile elaqedardi? Xeberiniz bu barede azdir? yoxsa bu barede danishmaq istemirsiz?
O ki, qaldi Haci Ilqar barede sohbete.... soz vermishem ki, susacagam :)

Sələfilikdə parçalanmadan danışsam deyərlər təkfircidir danışmasam deyərlər tağuta ibadət edənlərdəndir :)
Nardarani əvvəlki postumda yazdım sələfilikdə vəhdət son xilafətə qədər olub ondan sonra parçalanma sürətlə olub.

#16 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 19 июля 2008 - 16:17

Bilmirsiz Yaşar Qamətin xalası oğludur?

#17 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 19 июля 2008 - 18:52

Bilmirsiz Yaşar Qamətin xalası oğludur?

o barədə bir şey bilmirem.Yeri düşmüşgən eşitdim Cümə məscidi açılıb?

#18 tatar

tatar

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 360 сообщений

Отправлено 19 июля 2008 - 23:17

Azerbaycanda shialar birdi ve hec problem yoxdur.Her shey duzeler.
Я пёс у дверей Имама Али (А).

#19 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 19 июля 2008 - 23:23

Tatar düzdür, Sağol :D

#20 tatar

tatar

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 360 сообщений

Отправлено 19 июля 2008 - 23:26

Tatar düzdür, Sağol :D

Ya Mehdi!
Inshaalah.

#21 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 20 июля 2008 - 09:37

Qardaşlar bilmirsiz İçərişəhərdəki cümə məscidi açıldi ya yox?Axund kimi təyin etdilər?

#22 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2008 - 11:47

Qardaşlar bilmirsiz İçərişəhərdəki cümə məscidi açıldi ya yox?Axund kimi təyin etdilər?

acildi, acildi. amma Haci Ilqarsiz :) axund Surxaydir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#23 xeyyat

xeyyat

Jundi – Soldier

• Ibtidai
  • 9 сообщений

Отправлено 20 июля 2008 - 12:05

acildi, acildi. amma Haci Ilqarsiz :) axund Surxaydir.

Hacan acildi?

#24 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 июля 2008 - 12:09

Hacan acildi?

dunen qardawlar orda axwam namazlarini qiliblar. yeqin dunen ya da sraqagun

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#25 tatar

tatar

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 360 сообщений

Отправлено 20 июля 2008 - 16:48

dunen qardawlar orda axwam namazlarini qiliblar. yeqin dunen ya da sraqagun

Aydindir

#26 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 26 июля 2008 - 15:25

Hə açılıb, mən orada axşam namazını qılmışam.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#27 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 17 августа 2008 - 12:00

Choxdan achilib. Cume meschidinde tez-tez oluram. Meschidin axundu Haci Surxaydir.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#28 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 24 августа 2008 - 12:55

Movzu her nov offtoplardan temizlendi!
Butun userlerden ricam budur ki, forumda tehqir, soyush, bedexlaqliq ve fitneye son qoyulsun!
Reytinq ve ban almamaq uchun sozlerinize diqqet yetirin!

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#29 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 26 августа 2008 - 16:38

Deyəsən cəmiyyətimiz şəxsiyyət pərəstlik xəstəliyinə tutulub. Bir adam barədə bir söz deyən kimi, üsünə atılıb səni parçalamaq istəyirlər.

#30 Black knight

Black knight

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 006 сообщений

Отправлено 26 августа 2008 - 20:47

Bu hemishe bele olub. Amma duzunu desek hamimizda az ve ya chox bu xesteliyin elametleri var.
Я сам себе судья и никто на этом Свете не может меня судить

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru