Перейти к содержимому

Публикации Vey-sal

643 публикаций создано Vey-sal (учитываются публикации только с 06-июля 23)

#77126 Как вы относитесь к

Отправлено автор: Vey-sal 09 июля 2011 - 23:22 в Коран и тафсир

Vey-sal, Вы меня не поняли. Я не говорил, будто будет пересмотрен Коран (это, конечно, глупость). Но может быть скорректирован взгляд на его полную самодостаточность, то есть на то, что "в довесок" к нему не нужны никакие более Писания. Этот взгляд, действительно, основан на незнании библейской истории, того смысла, который вкладывали пророки Библии в некоторые свои откровения, на непонимании евангельских событий.

С чей стороны должен быть скорректирован? Корана либо принимают - эта мусульмане и из других вероубеждений, либо отричают - эта часто враги Ислама. Корана нельзя частично принимать. Она книга божественная. Не то что, как вы выше упомянули что ваши пророки писали Библии.

#75994 Как вы относитесь к

Отправлено автор: Vey-sal 01 июля 2011 - 23:39 в Коран и тафсир

С коих пор зороастрийцы люди книги?.Люди книги яхуды и назаряне,а те язычники были.

Кроме иудей, христиан и мусульман еще была зороастрийская небесная книга, которого чтили персы и некоторые восточные народы. Персы не пришли согласие с греками, они не приняли христианства.
III-V веке у Персов была духовная упадок как раз на смены пришла Ислам.

#75777 Как вы относитесь к

Отправлено автор: Vey-sal 25 июня 2011 - 22:06 в Коран и тафсир

Персы и пр. язычники в каком хаосе были,- арабы спасли, а вы -ИМАН НЕ ВОШЛА В ИХ СЕРДЦА, ОНИ ПОКОРИЛИСЬ!!! ИЛИ ЖЕ типа того "под знаменем Али",кстати, тоже араб, пытаетесь прихватить и сделать снова великую персидскую империю? Это что матч реванш, за то что они покорили вас?

Во-первых в Иране персы не одни. С ними наши братья азербайджанцы.
Во-вторых Иранский народ подчинялся роду Имама Али (а.с.) (как в пишете к стати тоже Арабы, но Сейиды) и свергнул проамериканский (прошайтанский) шахский режим.
В-третих, мы гордимся великий мусульманской страной который процветает на зло сионистов, благодаря идеологий Имама Али (а.с.) и шиитского Ислама.

Вам не долго остался.
Тандем Иран, Турция и Египет приведет краху Саудовской Аравии а затем самого диктаторского режима (после гитлеровского Германий) Израиля.

#77377 Nehcul belağe

Отправлено автор: Vey-sal 12 июля 2011 - 01:20 в Ümumislam mövzular

Abu zeyd şiələrin ən mötəbər kitabı olan Nəhcul-Belağa barəsində həqiqətləri ortaya qoyur.

Nəhcul-bəlağa həqiqətin özüdür.
Onun barəsində daha hansı "həqiqətdən" danışmaq olar?
Məcər, həqiqət barəsində yeni "həqiqətləri" (məhz həqiqəti, yalanı deyil!) kəşf etmək olar.
Bu ki, "İnkarı inkar" qanununa ziddir!

avam olduqunuz üçün siz həqiqət sözünün mənasını bilmirsiniz.elmsiz danismaqdansa eger mezhebiniz haqqdirsa abu zeydin nehcul belaqa baresinde dediklerine cavab verin

Sənsən arif ?
Sənsən elmli
?

Ay arif və elmli qardaşım "İnkarı inkar" qanunu bura yaz, söhbətimizi davam edək.
Mən nağıllara 5 yaşımda qulaq asırdım.

Nehcul belaq naqil kitabdir meger?O sehifesinecen deyir acin baxin.sek subhededirsinizse

Nehcul belaq naqil kitabı deyil. Kitabın "yeni şərhçisi" qopçu nağılbazdır.
Söhbəti firlatmayın!

#77363 Nehcul belağe

Отправлено автор: Vey-sal 12 июля 2011 - 00:48 в Ümumislam mövzular

Abu zeyd şiələrin ən mötəbər kitabı olan Nəhcul-Belağa barəsində həqiqətləri ortaya qoyur.

Məcər, həqiqət barəsində yeni "həqiqətləri" (məhz həqiqəti, yalanı deyil!) kəşf etmək olar.

avam olduqunuz üçün siz həqiqət sözünün mənasını bilmirsiniz.elmsiz danismaqdansa eger mezhebiniz haqqdirsa abu zeydin nehcul belaqa baresinde dediklerine cavab verin

Sənsən arif ?
Sənsən elmli
?

Ay arif və elmli qardaşım "İnkarı inkar" qanunu bura yaz, söhbətimizi davam edək.
Mən nağıllara 5 yaşımda qulaq asırdım.

#77353 Nehcul belağe

Отправлено автор: Vey-sal 12 июля 2011 - 00:33 в Ümumislam mövzular

#87794 Sələfilərdə istimnanın hökmü

Отправлено автор: Vey-sal 06 января 2012 - 14:13 в Əqidə və fiqh

Masaj üçün əl satırlar e dükanlarda. Onunla olar?

:loool:

#76309 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 05 июля 2011 - 03:00 в Военное дело

Nəyi isə səhf salırsınız,Şuşanın verilməsi ilə atəşkəs arasında cox məsafə var idi.Və məncə tələbə artıq məktəbli deyil,ata-anadan icazə alıb məktəbə gedə.Müharibəyə getmək ücün valideyn razılığı vacib deyil.Meyidə gəlincə isə-müharibədən meyit gələr dəə,zəmbildə karamel gəlməyəcək kii))

Məsələ bir qədər başqa cür oldu. Əvvəla, biz valideynlərimizdən xəbərsiz könüllü olaraq səfərbər olunurduq. Sonra, bizdən 1-2 ay öncə könüllü döyüşə gedənlərin meyidlərini gətirdilər. Səhv etmirəmsə 1 qruppadan 5-6 nəfərin meyidi. Özü də acınacaqlısı burasında idi ki, bu tələbələrin gəbhəyə yola düşməsi ilə ölümü arasında heç 1-2 ay vaxt keçməmişdi.
Siz hərbiçisiniz. Bunu necə başa düşmək olar? Məgər əsgər (bizim halda 17-18 yaşlı tələbələr) döyüş qabağı müəyyən hazırlıq keçmirlər? Təcrübəsiz tələbəyə, 3 günlük hazırlıqdan sonra necə silahı verib od-alovun qabağına göndərmək olardı? Biz bu barədə sonradan bildik. Rektorluq səviyyəsində bu işlər həll olundu. Birinci halda valideynlərə deyilməmişdi, bizim halda artıq skandal alınmışdı, bizi geri qaytardılar...

Vida mərasimində isə Ali Baş Komandan da var idi.Hec olmasa televizora baxanda eynəyi cıxarın. Sizin deməyinizdən belə cxır ki,möminlər yaxud dindarlar Azərbaycanli yox-İranlı,yaxud Hindistanlıdırlar?

Mən TV-yə baxmıram, tem bolee Azərbaycan televiziyasına.
Mən hərbi generalları yazıb, nəzərdə tutmuşdum. Orda miliyyətindən yazmamışam.

Belə ki,bu filkino qramotaya inanmıram.Əyər yox siz düz deyirsinizsə-buyurun LS-ya onun adını və ünvanını yazın,mən onunla görüşüb,hər halda bu işi hüquq orqanlarına və ən əsası yuxarı orqanlara catdırarıq.

Özü-öz əli ilə ərizəsini yazan hərbici gəlib təzədən kiməsə yalvaracaqmı?
Adamımız vardı, təkliflər eləmişdik, amma onda istəmədi.
Mən bir də deyəcəm.

Bəsdirin kənardan Azərbaycana bocka gillətdiniz-insafınız olmasa da ALLAHINIZ olsun!

Mən əcnəbilərə Azərbaycanı yalnız və yalnız tərifləyirəm. Dini saytda, dindarların bu ağır dövründə nə təərif? Amma kənardan Azərbaycana bocka gillətmək belə olmur.

#76088 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 03 июля 2011 - 14:05 в Военное дело

BACARSANIZ FƏXR EDİN-BACARMASANIZ -təsərrüfat dükanında ip satılır!

Azərbaycan milli ordusuna eşq olsun!
UURRRRAAAAA!!!
Nəsə səsləri eşidilmir?!
Fəxr edirik, təbii ki, amma...
...Amma yaman azdırlar... əsgərlər azdırlar, lap yazıqlığım gəldi.
Komandos öz şefini müdafiə edə bilər, torpağı kim azad edəcək?
Miratvoreç, fəxr etdik, amma qürur hissi keçirə bilmədik.
Hərbiçilər Türkiyədə var.
Hərdənbir kefləri düşəndə mərkəzi meydana çıxır, at oynadırlar. Heç kimdən də soruşmurlar, parada hazırlıq görmürlər.
Böyük Türk ordusuna eşq olsun!

#76426 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 06 июля 2011 - 14:19 в Военное дело

Qəhrəmanı son mənzilə yola salmağa hansı generallar gəlmişdi? Hansı hökumət adamı (siz dediyiniz Azərbaycan harada idi) iştirak edirdi?

Deyirsiniz ki ,televiziyaya baxmırsınız-o zaman yutubda baxa bilərdiniz-və bu sualınıza cavab tapa bilərdiniz.Əlbət ki boşboğaz "dindar özündənteleviziyalara" baxsanız bu bir tərəfli olacaq-amma" Mübariz Əhmədovun dəfni"-yazın və orada generalları da görərsiniz.Sizin düşüncəniz 10 yaşlı uşağın düşüncəsinə bənzər-deyin əyər ALİ BAŞ KOMANDAN iştirak edirsə,hansı generalın haqqıdır iştirak etməyə? Ən azından məcburdur!

Əgər bunu mən yazsaydım, bu bir skandala çevrilərdi. Ya da mənə lənətləri yağdiracaqdınız. Hər kəs diqqətsizlikdən səhv edə bilər.
Gəlın qəhrəmanlarımızı unutmayaq və onların familyalarını qarışdırmayaq.

#76425 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 06 июля 2011 - 14:11 в Военное дело

Veysal siz mənim sualıma cavab vermədiniz-hərbi xidmət haqda.

Nə vaxt siz mənim komandirim olarsınız, onda mən sizə "dolajit" edərəm.
Qısa olaraq onu yaza bilərəm ki, mənə həm Rusiyada həm də Azərbaycanda hərbi bilet veriblər.
Döyüşə də hazıram.

#76207 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 04 июля 2011 - 16:07 в Военное дело

Qayıt torpağına və azad etmək ücün nə isə et- yoxsa uzaxdan ancaq boş sözlərlə Azərbaycana qara yaxmaqda ustasınız.
Hec olmasa bircə gün səngərdə otur ,sonra isə torpağı azad eləmək haqda danış.

Şuşanı verəndə biz tələbə idik. Könüllü olaraq bir neçə qrup yoldaşlarımızla müharibəyə getməyi qərar verdik. Sənədlərimizi vermişdik. Əfsuslar olsun ki, bizdən bir kurs yuxarı qruppadan (bir qruppadan!) bir neçə tələbənin meyidini gətirdilər. Valideynlərimiz xəbər tutdu, bizi yarı yoldan geri qaytardılar... Sonra da atəşkəs oldu.
Narahat olma müharibə olsa qəhrəman babalarımız kimi biz də vuruşacağıq.
Kimdir Azərbaycan? Kimdir ona qara yaxan? Sən, mən, hökumət Azərbaycan deyil. Azərbaycan - "azərbaycan xalqı" deməkdir. Onu da sayan yoxdur.
Bu xalqın Mübariz kimi oğulları oturdular səngərlərdə... Komandirlərin əmrini gözləməkdən bezdilər...
Axırı nə oldu?
Qəhrəmanı son mənzilə yola salmağa hansı generallar gəlmişdi? Hansı hökumət adamı (siz dediyiniz Azərbaycan harada idi) iştirak edirdi?
Yalnız xalq, yalnız dindarlar və yalnız möminlər qəhramanı son mənzilinə yola saldılar. Onların da bəzilərinə şər atıb basıblar dama...

Qürur hissi kecirmək ücün isə-qürurlu olmaq lazımdır-bağışlayın,Sizdə bunu hiss edə bilmirəm-acı olsa belə.
Yazığınız özünüzə gəlsə daha yaxşı olmazmı,bu gün torpağının keşiyində dayanan əsgərə Sizin yazığınız gəldi -gəlmədi,bu havanı zəhərləmir.Cevrənizi zəhərləyir.
Məncə az deyildi-sadəcə kimə isə az göründü yəqin.Kim necə görmək istəyirsə-onu da görür.Burada mən günahkar deyiləm.

Eybi yoxdur, siz çox qururlusunuz həm bizim əvəzimizə həm də kütlənin əvəzinə bu hissləri yaşayın.
Unutmayın: Hərbi təqaüdə çıxmağa yaxın ehtiyatlı olun. Bizim bir yaxın adamı şərlədilər. Yazıq 25 il ömrünü Azərbaycan hərbisinə sərf etmişdi. Sevinirdi gələn il təqaüdə çıxıb ən azından 500 manat təqaüd alacaq. Amma, bu nankorlar şərlədilər yazığı, onun üçün iş quraşdırıb ərizəsini aldılar. Nədi o, ömrünü səngərlərdə çürütməmişdi? Nədi onun üçün Azərbaycan büdcəsində 500 manat tapılmırdı? Belə hallar 100-lərlədi. Uzaqda olsaq da bir neçəsini şəxsən bilirəm. Niyə? Nəyə görə? Yəni zəngin Azərbaycan dövlətində hərbinin pristiji olmasın. Yəni gənclər "təqaüdsüz qalan kadrlara baxıb" özlərini hərbiyə sərf eləməsin.
Vladimir Putin öz 10 illik ofiçerlərinə 100 min dollarlıq ev verir. Bizimkilər isə 25 ilin zabitinin nəinki qürurunu hətta mənəviyyatını sındırır.
Gəlın obyektiv olaq. Bir-birimizi "iplə, kəndirlə" hədələməyək.
Bir də ki, mən sizin şəxsiyyətə keçməmişəm.
Sizin fikirləriniz mənim üçün Azərbaycan dövlətinin baş siyasəti deyildir. Cox məhdud bir dairənin nöqteyi-nəzəridir. İnşəAllah, bu cür cılız siyasətin sonu yetişəcək. Və ən nəhayət xalq, kütlə qürur hissləri ilə qələbə paradını qeyd edəcəkdir.

#76594 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 07 июля 2011 - 01:58 в Военное дело

Məgər əsgər (bizim halda 17-18 yaşlı tələbələr) döyüş qabağı müəyyən hazırlıq keçmirlər? Təcrübəsiz tələbəyə, 3 günlük hazırlıqdan sonra necə silahı verib od-alovun qabağına göndərmək olardı?

Mənə cavab verin Veysal-İnşaALLAH Məhdi(svs)-nin zühuru zamanı-Onun ordusuna qoşulmaq ücün necə ay hərbi təlim lazım olacaq Sizə?

Bir az əvvəl qəhrəman Mübariz İbrahimovun nizam-intizamindan və onun komandirin əmrindən çıxıb özbaşına hücuma keçdiyindən yazmısınız. Bununla mən razıyam. Hərbidə tabeçilik (əmr) olmalıdır.
Amma, silahla davranışı bacarmayan əsgəri düşmənin üzərinə göndərmək komandirlərə yaraşmır.
İmam Məhdi (ə.s) öndə gedəcəkdir biz də onun dalınca.
Məncə 1-cinin 2-ci ilə əlaqəsi azdır.
1-ci halda (tələbələrin səriştəsizlikdən qırılması) hərbi nizam-intizamdan söhbət gedir, İmamla (ə.s) isə biz gihad edəcəyik və ədaləti bərqərar edəcəyik, inşəAllah.

Məncə, qəhrəman Mübariz gihad etdi və şəhid oldu.

Mən də elə bilirdim ki söz fırlatmaq ancaq Vəhhabilərə məxsusdur<_< Allah dədənə rəhmət eləsin Vəhaabi:rolleyes:

Hecnə gədər,rəvayətə görə İmam(ə.s) İnşəAllah cümə günü zühur edəcək,bizlərdə bir müsəlman kimi əksəriyyətimiz məscidlərdə olacağıq.
Oradan da bir başa marş müharibəyə.
Hətda evə gedib sağollaşmaqda olmayacaq.

Necə ki,Musaya(ə.s.)Allah təala izn vermədi ailəsinin yanına qayıdıb vidalaşsın.

Mənə elə gəlir ki ,bu yazıya fikir bildirmək yersizsir! O zaman da İmam MEHDİDƏN(SVS) hərbi təlim tələb edərsiniz VEYSAL !

Mirotvoreç deyəsən işləriniz coxdur. Görürəm yaman tələsirsiniz. Qardaşın sitatını mənim yazdıqlarıma caladınız.
Heç olmasa xeyir işlərdirmi?
Allah-Taala heç kimə müharibə qismət eləməsin! Deyəsən dava başlayacaq.

#76427 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 06 июля 2011 - 14:34 в Военное дело

Məgər əsgər (bizim halda 17-18 yaşlı tələbələr) döyüş qabağı müəyyən hazırlıq keçmirlər? Təcrübəsiz tələbəyə, 3 günlük hazırlıqdan sonra necə silahı verib od-alovun qabağına göndərmək olardı?

Mənə cavab verin Veysal-İnşaALLAH Məhdi(svs)-nin zühuru zamanı-Onun ordusuna qoşulmaq ücün necə ay hərbi təlim lazım olacaq Sizə?

Bir az əvvəl qəhrəman Mübariz İbrahimovun nizam-intizamindan və onun komandirin əmrindən çıxıb özbaşına hücuma keçdiyindən yazmısınız. Bununla mən razıyam. Hərbidə tabeçilik (əmr) olmalıdır.
Amma, silahla davranışı bacarmayan əsgəri düşmənin üzərinə göndərmək komandirlərə yaraşmır.
İmam Məhdi (ə.s) öndə gedəcəkdir biz də onun dalınca.
Məncə 1-cinin 2-ci ilə əlaqəsi azdır.
1-ci halda (tələbələrin səriştəsizlikdən qırılması) hərbi nizam-intizamdan söhbət gedir, İmamla (ə.s) isə biz gihad edəcəyik və ədaləti bərqərar edəcəyik, inşəAllah.
Məncə, qəhrəman Mübariz gihad etdi və şəhid oldu.

#76589 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 07 июля 2011 - 01:49 в Военное дело

Deyirsiniz ki ,televiziyaya baxmırsınız-o zaman yutubda baxa bilərdiniz-və bu sualınıza cavab tapa bilərdiniz.Əlbət ki boşboğaz "dindar özündənteleviziyalara" baxsanız bu bir tərəfli olacaq-amma" Mübariz Əhmədovun dəfni"-yazın və orada generalları da görərsiniz.Sizin düşüncəniz 10 yaşlı uşağın düşüncəsinə bənzər-deyin əyər ALİ BAŞ KOMANDAN iştirak edirsə,hansı generalın haqqıdır iştirak etməyə? Ən azından məcburdur!

Əgər bunu mən yazsaydım, bu bir skandala çevrilərdi. Ya da mənə lənətləri yağdiracaqdınız. Hər kəs diqqətsizlikdən səhv edə bilər.
Gəlın qəhrəmanlarımızı unutmayaq və onların familyalarını qarışdırmayaq.

Böyük acılış etdiniz? Səhf gedəni tutmaq yox -səhf fikirlərinizin qeydinə qalın. Bakıya gəlkəndə hec olmasa bir dəfə onun qəbrini ziyarət edin.
Yoxsa kənardan necə də asandır ələkciyə qıl vermək!

Baş üstə!

#76591 Hərbi parad

Отправлено автор: Vey-sal 07 июля 2011 - 01:52 в Военное дело

Mən də elə bilirdim ki söz fırlatmaq ancaq Vəhhabilərə məxsusdur<_< Allah dədənə rəhmət eləsin Vəhaabi:rolleyes:

Əfsuslar olsun ki, "rolleys" də aktiv deyil. Heç olmasa vəhabi rolleysinə baxardıq.

#89098 Про атеизм

Отправлено автор: Vey-sal 12 февраля 2012 - 23:38 в Межконфессиональный диалог

Интересно во что, а как смотрит атеист на женит б родной тёте. Ведь Коран запрешает женится на родной тёте, и во всех религиях это харам, а как у атеистов??

Саламун Алейкум Хаджы!

Мы знаем атеизм эта не религия а нечто антирелигиозност. Атеизм объединяет социальных групп - безбожников. Так как эти люди безбожники значит их ничего такого не объединяет, кроме как не верия. По этим соображениям у атеистов не может быть общий взгляд на в таких конкретных вопросах.

А потом, эта личный выбор, извиняюсь за выражение ублюдка. Если среди атеистов много ублюдков то, возможно среди атеистов больше людей допускающих таких браков.

И еще мне вспомнилась Умар ибн Хаттаб. Ведь есть предание что, у него или у него отца были такие связи.

#89106 Про атеизм

Отправлено автор: Vey-sal 13 февраля 2012 - 11:47 в Межконфессиональный диалог

Удивляет реакция людей комментирующих его,в том что люди любят свою страну и то что женщины одеты,они почему то видят "мракобесие",а в том что молодежь наплевательски относится к стране и женщины раздеты- в этом они видят ценность и "свободу"... Вот вам и апогей торжества атеизма.

Мне вспомнилась слова духовного лидера Ирана Аятоллы Хоменеи. Эти слова были направлены как раз на раздетые женшины Европы.
"Раздев своих женшин и выставляете их на всеобщий показ тем самым вы унижаете достоинства женского начала и превращаете их на товар имеющий некую стоимость."
Эта цитата мне запомнилась примерна так. Как найду цитату напишу дословно.

#80602 Про атеизм

Отправлено автор: Vey-sal 16 сентября 2011 - 11:03 в Межконфессиональный диалог

Мудрые сказки и мультфильмы, песни, пронизывающие пространство и время ..., любовь, вечная жизнь ...
Разберемся?

Советую побольше читать афоризмы, изречений, мудрые слова и хадисы от Имама Али (а.с). Тогда, хотя бы сказки не назавеш мудрым.

От взрыва к взрыву совершенство управления возрастает, лучшее от предыдущего цикла сохраняется в виде информации и используется при управлении процессами при последующих взрывах Вселенной, - жизнь течет непрерывно-дискретно, все течет, все изменяется, включая саморазвивающегося Бога.

Само развивается человек, а не Бог!
Он дал разум, Он и отнимает.
Вес вопрос в человеческом сообществе и в руководстве этого общества. Все остальные образы мира.
Если те порядки которые вы перечислили были бы идеальны то в мире не произошли бы столько социальные потрясение.

Какие препятствия? – никаких.

В принципе для атеистов не существует никаких препятствий. Они свою судьбы уже доверили более "мудрым людям". По крайней мере они так считают. Но, мы люди - богобоязненные не верим мудрым сказкам и мудрым правителям (цари, падшахы, президуры и др).

#81021 Şiələrin Allahı

Отправлено автор: Vey-sal 23 сентября 2011 - 15:19 в Şiə-sünni dialoqu

4. Sələfi, sən bilirsən ki, İmam Hüseyn (ə.s.) başda olmaqla Kərbəla şəhidlərinin canını Əzrail deyil Allah-Tala özü aldı. Deməli uca olan Allah üçün heç bir məhdudiyyət yoxdur.

novbeti cefengiyyat. bu shiyelere deyesen qybden xeberler gelir.
xeyir , bu daha pisdir.Bu Allaha atilmish iftiradir. Allah rehm elesin size.

bu sozu esidende bes sorusmadinki ,bunu kim deyib? Axi peyqamberden(Allahin salami olsun)sonra kimese vehy gelmeyib. yoxsa imamlara vehy geldiyini iddia edib onlara da iftira atirsiniz?

Sələfi mən, bunu Hacı Şahinin xütbələrindən bildim. Əlhəmdulilah, Hacı Şahin Azərbaycanın məşhur ilahiyyətçilərindən biridir. Bu barədə kitablardan bir mənbə tapdım, yazaram.
Amma, Sələfi bir şeyi nəzərə al. Bil ki, səndən fərqli olaraq mən ümummüsəlmanların, o cümlədən şiyələrin adından danışa bilmərəm. Və hətta, əgər bu yanlış iddiadırsa qoy bunun günahı mənə yazılsın. Mən də məscidin İmamına şikayətlənərəm. Axı, biz onların dalında durub camaat namazı qılanda səhvlərə özləri cavabdeh olurlar. Həmçinin ilahiyyətçilər öz xütbələrinə cavabdehdirlər.
İndi isə, sən Sələfi dediklərivin mənbələrini araşdır.

Bir də, belə bir adda mövzunun olmasına (Şiyələrin Allahı) mən etiraz edirəm. Çünki, şiyəlik İslamı parçalamır, əksinə birləşdirir və haqqı qoruyub saxlayır. Gec-tez bütün müsəlmanlar haqqı tanıyacaqlar.
Allah təkdir və hər şeydən ucadır. Əstəqfrula, şiyə-sünni ayrrı-ayrılıqda Allahlar ola bilməz.
Vəhabilər məbudunu tanımırlar. Onlar zahirən təkallahlı sayılırlar, batilərində bunlar bütpərəstlər kimidir.

Moderlərdən xahiş edirəm ki, mövzunun adına fikir versinlər. Yaxşı olardı ki, bu mövzu bağlansın. Təşəkkür eüdirəm.

#81002 Şiələrin Allahı

Отправлено автор: Vey-sal 22 сентября 2011 - 18:30 в Şiə-sünni dialoqu

indide oz hedislerinize nezer edin. (lag-lagi elemeyinizi meslehet gormurem)
• Allah yerə imamların qəbirlərini ziyarət etmək üçün nazil olur (enir).
Təzhib, Bab- Fədlu Ziyəra, cild-6, səh.21; Furu əl-Kəfi, Bab əz-Ziyəra, cild 4, səh. 579-580; Muhyiddin, Kitəbul-Məzar, Bab- Ziyərayul Əmirul mu’minin, səh. 30
• Allah Hüseynin qəbrini ziyarət edir, onunla əl ilə görüşür və onunla çarpayıda əyləşir. Səhihul Fəthul Əbrar, cild-2, səh. 140; Dəvatul İməmə, səh. 78; Mədinətul Mə’cəiz, cild-3, bab-25, səh. 460, 980-cı rəvayət

Əvvəla bu mövzu "vəhabilərin Allahı" barəsindədır. Üca və tək olan Allah- Taladan bu mövzuda yazmayın.
2. Allah (c.c.) "vəhabi allahından" fərqli olaraq enib, qalxmır. Çünki Onun üçün "yer və məkan" anlayışı yoxdur.
3. Mən hədis elmi ilə tanış olmadığım üçün bu hədisləri şərh etməyəcəm. Qardaşlar, inşəAllah cavablandırarlar. Hədislərin səhih və zəifləri ola bilir. Sələfilər cox vaxt mənbələıri qəsdən qarışdırırlar...
4. Sələfi, sən bilirsən ki, İmam Hüseyn (ə.s.) başda olmaqla Kərbəla şəhidlərinin canını Əzrail deyil Allah-Tala özü aldı. Deməli uca olan Allah üçün heç bir məhdudiyyət yoxdur.
5. Qəlbi möhürlənmişlərin "Allahı" başqadır. Onlar Allahın "sifətlərini" tanımağa qadir deyillər. Qaldı ki, bizim hədisləri şərh edələr.
Allah sizi hidayət etsin!

#80584 Nəchül-Bəlağə

Отправлено автор: Vey-sal 15 сентября 2011 - 23:33 в Şiə-sünni dialoqu

Xütbə 219
Allah filankəsin (Ömər ibn Xəttabın) şəhərlərinə bərəkət versin və qorusun ki, o, (Bəzilərinin fikrincə) əyriliyi düzəltdi (azğınları yola gətirdi), xəstəliyi müalicə etdi (bir sıra şəhərlərin əhalisini İslam dininə qovuşdurdu), sünnəni bərqərar etdi (Peyğəmbərin hökmlərini icra etdi) və fitnə-fəsadı arxaya atdı (onun zamanında bir fitnə baş vermədi). Dünyadan pak paltar və az eyblə getdi (Osman kimi özünü çirkinliklərə bulaşdırmadı). Xilafətin xeyrini əldə etdi və onun şərini qabaqladı (nə qədər ki, var idi xilafət işi nizam-intizamda idi və onda heç bir pozğunluq yaranmadı). Allahın itaətini yerinə yetirərək itaətsizlikdən çəkinib Onun haqqını əda etdi. O (dünyadan) köçdü, (lakin) onları (müsəlmanları) elə haçalanmış yollarda qoyub getdi ki, o yollarda yolunu azan hidayət, hidayət edilmiş isə yəqinlik tapmaz.
(Şərhçi: Əliyyənnəqi Feyzul-İslam İsfahani)

Lap tutaqki İmam Əli (ə) bu sözləri Ömər və ya Əbu Bəkr barəsində deyib amma xütbənin sonunda dediyi cümlə filankəsin yaxşı insan olmadığını sübut edir və bu cümlə əvvəl deyilmiş sözlərin təqiyyə olduğunu sübut edir. Amma maraqlı burasıdır ki, əgər filankəs deyəndə Malik Əştər nəzərdə tutulubsa onda sonda deyilən cümlə Malik Əştərə uyğun gəlmir.
Xaiş edirəm buna mənə izah edin.

Salam, Ieon Qardaş!

Adətən, belə dərin kitabların şərhindən ötəri biz dahi şiyə alımlərinə müraciət etməliyik. Amma siz sualınızla adamı həvəsləndirirsiniz.
Məncə burda M. Əştər nəzərdə tutulmur.
Burda Ömər kimilər nəzərdə tutula bilər.

O (dünyadan) köçdü, (lakin) onları (müsəlmanları) elə haçalanmış yollarda qoyub getdi ki, o yollarda yolunu azan hidayət, hidayət edilmiş isə yəqinlik tapmaz.

Bu cümlələr "Fatihə" surəsinin son ayələrinə bənzəyir. Ömər azdı, onun yolu azmışların yoludur. Əslində İslamı o, parçaladı, şiyələr deyil. Şiyələr məcbur qalıb, haqq dalınca getdilər və bu azğınlardan ayrılmalı oldular.
Onlar isə (azanlar) yəqin ki, Ömərin, Osmanın dövründə dunyagərliyi dadan, sonra Əli (ə.s) dövründə xəvaric olanlar idilər. Onlar bu yollarda, yolunu azıb hidayət tapmadılar, hidayət edilmişləri isə yəqinlik tapmadılar. Nəticədə İmam Əliylə (ə.s) vuruşdular. İslam parçalandı...

#80601 Nəchül-Bəlağə

Отправлено автор: Vey-sal 16 сентября 2011 - 10:00 в Şiə-sünni dialoqu

Yalançı Əbu Zeyd də (Allah hidayət etsin) xütbənin axırın demir özünə sərf edən tərəfi deyir. :rolleyes:

Əbu Zeydlərə çox da əhəmiyyət verməyin. Belə nağılbazlar hələ çox peyda olub, sonra da yox olacaqdır.

Leon, 219-cu xütbənin orijinalında Ömərin və Osmanın və başqa birisinin adı çəkilməyibdir. Yəni filankəslər yazılıb. Elə deyilmi?

#80807 Nəchül-Bəlağə

Отправлено автор: Vey-sal 20 сентября 2011 - 01:33 в Şiə-sünni dialoqu

Bu kitabda olan yalanları qeyd edən digər alimlər Xatib əl-Bağdadi, Əl-Camili Əxlaq əl-Ravi va Ədəb əl-Səmi əsəri, 2.161; Əl-Qadi ibn Kalkan; Əl-Səfədi və digərləridir. Bu kitabın əleyhinə söylənilənləri aşağıdakı məqamlara görə ümumiləşdirmək olar:

1. Əli (Allah ondan razı olsun) ilə bu kitabın müəllifi arasında yeddi rəvayətçi nəsli var. O heç bir ad belə qeyd etməmişdir. Nəticə etibarilə, onun sözlərini “isnadsız” qəbul edilə bilməz.

2. Bu rəvayətçilər qeyd olunsa belə, onları araşdırmaq və onların ədalətli olub-olmadıqlarını aşkar etmək vacibdir.

3. Bu xütbələrin əksəriyyətinin özündən əvvəlki kitablarda yazılmış olmaması həqiqəti dəlalət edir ki, bunlar uydurulmuşdur.

4. Əl-Murtada-kitabının müəllifi-rəvayət əhlindən (ravilərdən) biri olmamışdır, əksinə o dini bağlılığı və ədalətli olması mübahisə olunan biri olmuşdur.

5. Səhabələrin öndə gedənləri, başçılarına qarşı kitabda olan iftiralar bu kitabın yalan, batiil hesab edilməsi üçün kifayət edir.

6. Kitabda olan təhqirlər və iftiralar möminlərin sifətləri deyil, hələ qalmışdı ki, bunları Əli (Allah ondan razı olsun) kimi imamlara, rəhbərlərə nisbət etmək.

7. Kitabda ziddiyyətlər və yersiz ifadələr keçir. Bundan da yəqinliklə bilmək olar ki, bu kitab bəlağət və dildə məşhur olan biri tərəfindən yazıla bilməz.

8. Qeyd olunan bütün bu etirazlara baxmayaraq, rafizilərin bu kitabı qəbul etməsi və bunun Quran kimi ən səhih olduğuna əmin olmaları həqiqəti göstərir ki, onlar dini “məsələlərin mənbələrini” sübuta yetirmək və dini işlərinin doğru olub-olmamasına fikir vermirlər.

Yuxarıdakılara əsaslanaraq, aydın olur ki, bu kitab Əliyə (Allah ondan razı olsun )nisbət edilə bilməz. Ona görə də, nə olursa olsun şəriət məsələlərində bu kitabda olanların heç birini dəlil olaraq istifadə edilməsinə ehtiyac yoxdur. Lakin, kim kitabın içində olan bəlağətli kəlimələri mütaliə məqsədilə oxumaq istəyirsə bunun hökmü digər Ərəb dili kitablarında olduğu kimidir. Bir şərtlə ki, kitabın içindəkilər Əliyə (Allah ondan razı olsun) nisbət edilməməlidir.

1. Nə olsun ki... 7 nəsil çoxdur, məgər? Məsivilər İncili İsa (ə)-dan 200 il sonra tərtib etdilər.

2. İbn Teymiyyə araşdırmadı. Sən şəkk gətirdin. Nağılbaz Əbu Zeydə müraciət et araşdırar.

3. Əvvəla bu kitab yalnız xütbələrdən ibarət deyil. Ömərin, Əbu Bəkrin məktubları (xütbələri) heç kimə lazım deyildi. 4-cü xəlif İmam Əlinin (ə) yazdıqlarını ilk şiyələr və səhabələr qoruyub, saxladılar.
Həqiqəti İmam Əli (ə) deyirdi, Ömərlər yox.

4. Dəlil? Önəmli deyil.

5. "İftira" birbaşa olur. Kitabı tərtib edən, kimdən çəkindi? 150 il ondan qabaq ölmüş səhabədən? Paradoks.

6. Münafiqlik etməyin! Sizə nə vaxt sərf edir Əli (ə) müqəddəs olur, digər halda alçaltmağa hər an hazırsınız.

7. Ziddiyətləri göstər. Əksinə kitabın qəlız şərh olunması onun hədislər kimi - "toplum" kimi təşkil edilməsi ilə bağlıdır. Kitab siz dediyiniz şəkildə 1 nəfər tərəfində yazılmayıb, 1 nəfərin (İmam Əlinin (ə)) dediklərini və yazdıqları ətrafında tərtib olunub.

8. Qurani-Kərimi Allah-Tala özü qoruyub və qoruyur.
Sələfi yazanda diqqətli ol. Quran sənin üçün hədis deyil ki, səhih ya qeyri-səhih olsun. Nəhcul-balaqanın səhihliyinə biz əminik. Bu kitab İmam Əliyə (ə) nisbətən (istinadən) tərtib olunub. Amma bu kitab bizim üçün müqəddəs kitab deyil. Sadəcə həqiqətdən xəbər verir .

Allah əcr versin!

#86894 армяне наджис или нет?

Отправлено автор: Vey-sal 26 декабря 2011 - 00:10 в Общеисламские темы

А где находят спасения Иранские мумины, которые не довольны Ираном? Или же они для вас не мумины?
Оооо об Иранских хавариджах я в первые слышу, это уже чё то новенькое!

Хаваридж мягко было сказано. Тех кого вы называете мумином эта ест настоящие насибиты. Эти идиоты спасаются от светлый Исламской республики Иран? И вы думаете что, они верующие мумины? Очень странна. Если они не любят свою страну, то эти предатели продали Ахли-Бейта (А).

Рейтинг@Mail.ru