Перейти к содержимому

Публикации Bəndə

814 публикаций создано Bəndə (учитываются публикации только с 22-сентября 23)

#26036 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 06 декабря 2009 - 14:43 в Дискуссии на общие темы

Axır vaxtlar Allah məni dimimdə sabitqədəm olub-olmamağıma dair sınağa çəkir,çünki vəhhabilərin təzə hədəf obyekti olmuşam :D
Amma onu da deyim ki,sınaqdan Əlhəmdulillah uğurla çıxmışam,çünki alınmır ki alınmır da onlarda,özləri demişkən "haqq yola Dəvət" :)

Hədisdə var ki; "Mömin (MUMİNE-lərə də aiddir) yerə kök atmış dağ kimidir, onu küləklər tərpədə bilməz".

Hələ dağ deyiləm,bap-balaca bir təpəciyəm :rolleyes:
Dua eləyin dağ olum :)

#26035 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 06 декабря 2009 - 14:38 в Ümumislam mövzular

Möminə bağışlayın deyəsən palçıq-ın yazısını sona kimi oxumamısınız

Sonuna kimi oxumuşam,heç oxumasam da olardı,çün Əli Şəriətinin oxuduğum ilk əsəri,elə "Qadın-Fatimə-Fatimədir" olub. Sadəcə olaraq mənə lazım olan, sitat olaraq gətirdiyim əsərin o hissəsi idi :D Və özüdə vurğuladım ki,"Burada Əli müəllim elə mən dediyimə işarə edir".Yənii,demirəm ki,o mən fikirlidir,deyirəm ki,o mən demək istədiyimi poetik dildə gözəl qeyd eləyib :rolleyes:
Əli Şəriətiyə gəldikdə isə,onun əsərləri gözəl poetik dilə məxsus olsa da,İslami fikirləri Möhtərəm Alimlərimizin dediyi kimi,"İslamla təzadlar yaradır".Yəni,dində inqilab etmək,yeni fikirlər gətirmək istəyi,heç de alimlər tərəfindən alqışla qarşılanmır :rolleyes: Hər-halda Şəhid Mutəhhəri hara,Əli Şəriəti hara.

#25976 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 05 декабря 2009 - 20:21 в Дискуссии на общие темы

Axır vaxtlar Allah məni dimimdə sabitqədəm olub-olmamağıma dair sınağa çəkir,çünki vəhhabilərin təzə hədəf obyekti olmuşam :)
Amma onu da deyim ki,sınaqdan Əlhəmdulillah uğurla çıxmışam,çünki alınmır ki alınmır da onlarda,özləri demişkən "haqq yola Dəvət" :)

#25972 Fatimə Fatimədir...

Отправлено автор: Bəndə 05 декабря 2009 - 20:01 в Ümumislam mövzular

QADININ ÜÇ FORMASI

Müsəlman cəmiyyətində üç növ qadınla rastlaşırıq: müqəddəsnüma dindar qadın; son dövr artmaqda olan Avropa görünüşlü dindar qadın; bir də Fatimə görünüşlü, Fatimə xislətli qadınlar! Nə birinci, nə də ikinci qrup qadınlarla Fatimə arasında heç bir oxşarlıq yoxdur.

Burada Əli müəllim elə mən dediyimə işarə edir. :)
Avropa görünüşlü dindar qadın,yəni müasir dindar qadın deməkdir,amma o,Fatimə görünüşlü qadın deyil,çünki Fatimə görünüşü bir başqa aləmdir.Həm də,hər kəs Xanımlar Xanımından (s.ə) nümunə götürüb o çadranı geyinə bilər,amma hər kəs də O Xanım (s.ə)ola bilməz.Çadra, Xanıma (s.ə) bağlılığın zahiri göstəricisidir.O qədər bacılar var ki,çadradan söhbət düşəndə deyir ona hələ hazır deyiləm,bu sözlər bir növ cahillərin hicaba,namaza gəlməsində etiraz nitqləridir,çünki belə düşünürəm ki,əgər hicab sənin gündəlik işlərini görməkdə maneəçilik törətmirsə,və sən möminə olmağa çalışırsansa,o zaman niyə ona hazır deyilsən?!
Sözlərim,fikirlərim müsəlman qadının xarici görkəminə aiddir,xahiş edirəm dediklərimi əxlaqa və s. aid etməyəsiniz,çünki burada sırf görkəmə aid fikir bildirdim.

#25968 Qədir Xum bayramınız mübarək

Отправлено автор: Bəndə 05 декабря 2009 - 19:44 в Ümumislam mövzular

Allah Allah Allah.
Merhaba Merhaba Merhaba.
Bayraminiz mubarek ey Ali ashiglari.
Allah bizi Ali vilayetinden ayri salmasin!!!!
Amin!!!!

Amin!
Təbrik edirəm sizi,ey haqq yolunun yolçuları (tərifdir) :)

#25674 Qəlbimdən süzülən sözlər

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 15:28 в Литература

A Fidan bajjjı,xeyir ola sən camaatdan şer tələb edirsən,hal bu ki,öz şerlərivi yazıb,qətdələyib qoymusan döşəyin altınaa,hmmmmmmmm?????? :gizildish:

Millət Fidan bajının çoooox gözəl şerləri var,özü də fəxrlə deyə bilərəm ki,ilk oxucusu özüm olmuşam :gizildish:

#25669 Baba Pünhan

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 15:22 в Литература

Bacışa Allah səndən razı qalsııın,bu mövzunun yeri var. :gizildish:
Baba Pünhanın məndə kitabı var,çünki çoox istəyirəm onu,yaradıcılığına isə söz yoxdur,onun qələmi,minlərlə qələmə dəyər. :gizildish:
Allah ona qəni-qəni rəhmət eləsin.

#25667 Наш город

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 15:17 в Дискуссии на общие темы

"Bakının dərdi var,Bakı xəstədir".
Allah Baba Pünhana rəhmət eləsin.
Hər dəfə Bakımın belə gününü görüb,onun sözlərini xatırlayıram.
Heyif,çox heyif o Bakıdan...

#25664 Cehiz..

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 15:14 в Семья

Aynən öylə düşünüyorum :shades:
Mənim xalam gec ailə həyatı qurmasına baxmayaraq,öz cehizini iynəsinə qədər özü işləyib almışdı :)
Məncə bu daha düz olar,indinin özündə anam nəsə alıb qırağa atmağa istəyəndə deyirəm yox,özüm alacam,amma o da var ki,Allah bilir nə vaxt :gizildish:
Ümumiyyətlə cehiz məsəlində düşünürəm ki,kimin nəyə gücü çatırsa onunla da qane olmalıdır,day dəridən-qabığdan çıxmağa gərək yoxdur.Xoşbəxt olan onsuz da olar.
Как говорится: "С милым и в шалаше рай". :blushL:
Həm də Xanımlar Xanımının (s.ə) cehizini xatırlamaq kifayət edər.

Ага, Вы только этого не говорите при современных моминских мамашах..они Вас с потрохами слопают и не подавятся :punk:

(господи..какая же я противная :blushL: )

Bajjı,düzünü deyən nə vaxtdan protivnaya olur ki? )))
Amma onu da deyim ki,qismət yaxçı şeydü.Məsələn bajımın qeynanası indidən deyir ki,qızım heç nə gətirməyəsən,bacım da oturub-durub deyir ki,mənim qeynanamdan yoxdur daaa :)
Deyirəm indidən sevinmə,təzə bardağın suyu sərin olur :gizildish:

#25653 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 15:00 в Дискуссии на общие темы

Bu gun Imamimiz Əliyyən Nəqinin (ə.s.) mubarek mevlududur. Haminizi tebrik edirem. Allahdan cumlemize mesulmarimizin shefaetini arzulayiram!

P.S. Dualara gore Allah razi olsun bacilar!

Deyirəm axı bu gün işlərim yağ kimi gedir :shades:
Dualarına Amin deyirəm,Allah səndən də razı qalsın :whistling:

#25650 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 14:56 в Дискуссии на общие темы

Günüm Əlhəmdulillah əlaaa keçir :whistling:

Başlayım ondan kii,səhər tezdən hardasa saat 08:30-da sms gəldi,kimdən olduğunu biləndə çox sevindim.
Və bunu xüsusilə qeyd etmək istərdim:
" Дорогие сестры и братья, сестра Hina (Phool) передает всем из Пакистана Салам Алейкум". :shades:

#25644 Cehiz..

Отправлено автор: Bəndə 03 декабря 2009 - 14:47 в Семья

Сказать честно и резко (уж простите меня молодые), раз хватает ума чтобы жениться \ выходить замуж, так будьте добры любезные попотейте за свою будущую комфортную жизнь в виде спальной, гостиной, кухоной, мягкой мебели и прочей техники \ утвари и т.д. Заработай, вынь да положь, называется.

А то у нас привыкли на шее у родителей до гробовой доски. Тунеядство, да и только.

Aynən öylə düşünüyorum :shades:
Mənim xalam gec ailə həyatı qurmasına baxmayaraq,öz cehizini iynəsinə qədər özü işləyib almışdı :)
Məncə bu daha düz olar,indinin özündə anam nəsə alıb qırağa atmağa istəyəndə deyirəm yox,özüm alacam,amma o da var ki,Allah bilir nə vaxt :whistling:
Ümumiyyətlə cehiz məsəlində düşünürəm ki,kimin nəyə gücü çatırsa onunla da qane olmalıdır,day dəridən-qabığdan çıxmağa gərək yoxdur.Xoşbəxt olan onsuz da olar.
Как говорится: "С милым и в шалаше рай". :)
Həm də Xanımlar Xanımının (s.ə) cehizini xatırlamaq kifayət edər.

#25514 Игра

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 21:41 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

RəcəB :loool:

#25504 Игра

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 21:29 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

LəbbəyK

P.S a mən elə bildim dini termin,dinə aid sözlər olacaq :gizildish:

#25500 Köhnə Filmlərmizdən Sevdiyimiz Sitatlar :)

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 21:24 в Кинотеатр

-Pulun var sənün?
-Sənin yox sizin.
-Pulun var sizün? (Bizim Cəbiş müəllim) :gizildish:

#25472 müaisr "Moda" nədir?

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 20:08 в Женский Клуб

Bilirsiz necədir,düzdür ki,İmam Əli (ə)-dan hədis var ki,buyurur: "Zəmanənizlə uyğunlaşın",amma bu o demək deyil ki,Milan-Parij-New-york-Tokio xətti ilə gedin,yəni səliqəli,zövqlə geyinmək lazımdır,amma day "çeresçur" yox daa :blushL: Həm də İslam normativləri var,hər-halda biz axı müsəlmanıq.. Şəriət icazə verirmi ki,xanım dar,əzaları bir-birindən seçilən,kişi geyimləri (şalvar) və s.geyinək? Xeyr.Bunun üçün yetər ki, müctehidlərimizin risalələrinə nəzər yetirək. Yəqin hamı bilir o hədisi ki,Xanım Zəhra (ə.s) kor kişinin qarşısına çıxanda belə çadraya bürünüb çıxıb.
Hamımız ondan nümunə götürməliyik. Rəngbərəng,dəbli,zövqlə geyinmək gözəldir,əsasən da xanımların zəif yeridir,amma o gözəllik axı gözlə günaha sürüklüyür :P və ən dəhşətlisi odur ki,,çox təəssüf özüm də o kamil hicaba riayət edə bilmirəm. :)

Məgər qadın yalnız qara geyinməlidir? Başqa rəngdə geyinməsinin işkalı varmı?

Məgər mən dedim işkalı var???
Bütün Xanımlar kimdən nümunə götürməlidir? 2 Dünya və Xanımlar Xanımı,Möminlərin anasından deyil mi?
Mən sadəcə olaraq onu qeyd etdim ki,Allah dərgahında ən üstün Xanım belə hərəkət edirsə,demək ki,o hərəkətlə bizə də bildirir ki,bu daha gözəldir. :gizildish:

#25468 Игра

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 19:46 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

KəbƏ

#25464 Дружба между мужчиной и женщиной.

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 19:40 в Женский Клуб

Fatimeyi-Zəhra
Bacı gözəl mövzudur :victoryL: İnşəAllah ,yeə belə gözəl mövzularla bizi sevindirərsən :flowers1:

Mövzuya gəldikdə isə,

Surramanra

Но когда дружба на уровне только мужчина и женщина, то это обязательно перерастает в любовь.

:victoryL: :goodL: :goodL:

Bu sözlər ən düzgün cavabdır.
Məncə, qətiyyən mümkün və düzgün də deyil.
Dostluq,tanışlıq deyil. Dost sözünün çoox geniş anlamı var.Mənim dostum o şəxsdir ki,mən öz doğma anama belə deyə bilmədiklərimi ona deyə bilim.İndi təsəvvür edin ki,əgər qızlar arasında belə dostluq handan hana olursa,o zaman oğlanla necə mümkün ola bilər?
Həm də şəriət də buna icazə vermir.

#25460 Женщина за рулём

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 19:27 в Автомобильный Форум

Deyirəm MaşəAllah,Bakıda maşın sürən xanımlar günü-gündən artmaq üzrədir.Özü də aralarında hicablıları da az deyil.Əvvəl hicablı, maşın sürən xanım görəndə ətrafdakılara qəribə gəlirdi,axı mentalitetlə dini remix edənlər fikirləşirdilər ki,"uşaq hara? fişəng hara?" :)
Maşın sürməyi bacarmaq yaxşıdır və lazımdır.Amma mən artıq bir dəfə öz payımı almışam deyə,yəqin daha maşının sürücülər kabinasına yaxın durmaram :gizildish:

o paylardan bilirsiz naqqartana almışam. amma nolsun. amma qadınların maşın sürməyinə çox pis yanaşıram.

:) Mən pis baxmıram,amma nədənsə həmişə üstünlük verdiyim o olub ki,şəxsi şoferin olsun,xanım da arxada elə xanım kimi otursun :P
Bir söz də deyim ki,xanımın sürücü olmağından başqa,qabaq sideniyada əyləşməsinə biz tərəflərdə yaman pis baxırlar deyə,uşaqlıqdan o mənim də beynimə həkk olunub :blushL: Biz tərəf yəni Badi-kubə əhli :)

#25459 Bu gun Şəmsi bacimizin ad gunudur!

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 19:22 в Поздравления

Fidan bajı, Zeyd qardaş
Məni utandırdız, xəcalət verdiz :)
Bu mənim köhnə xasiyyətimdire, nə qədər istəyirəm tərgizim, alınmır. Burda da səliqəynən, mədəni surətdə ad günümün vaxtını uzadıb özümə bayram edirlər :) Bir gün böyüyüb tərgidərəm ))

Ass sən ildə neçə dəfə doğulmusan? boooy :gizildish:

Nədir? Adım xoşuva gəlmədi?? :)
Sən bu mesajı yazmaqnan ad günümü uzatmaq kaprizimə səbəb olursan :) Günahın yarısı sənə gedir
Dedim axı, uşaqlıqdan başımda qalıb :) Hər yola əl atırdım ki ad günüm uzansın.

Yoox ee unutmusan? forumun 2-ci paxılı mənəm axıııııı :P :blushL:

#25458 Bu gününüz necə keçdi?

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 19:19 в Дискуссии на общие темы

Dunen demek olar ki, butun geceni xestexanada olmusham, bir yaxinimin yaninda. Ona gore bu gun demek olar ki, ishlemek halinda deyilem. Bu gunun ishlerini sabaha saxladim. Xeyirlisi InshAllah

Allah şəfa versin bacım.

#25203 Женщина за рулём

Отправлено автор: Bəndə 02 декабря 2009 - 00:07 в Автомобильный Форум

Deyirəm MaşəAllah,Bakıda maşın sürən xanımlar günü-gündən artmaq üzrədir.Özü də aralarında hicablıları da az deyil.Əvvəl hicablı, maşın sürən xanım görəndə ətrafdakılara qəribə gəlirdi,axı mentalitetlə dini remix edənlər fikirləşirdilər ki,"uşaq hara? fişəng hara?" :lol:
Maşın sürməyi bacarmaq yaxşıdır və lazımdır.Amma mən artıq bir dəfə öz payımı almışam deyə,yəqin daha maşının sürücülər kabinasına yaxın durmaram :gizildish:

#25199 Игра

Отправлено автор: Bəndə 01 декабря 2009 - 23:57 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

XümS

#25195 Bu gun Şəmsi bacimizin ad gunudur!

Отправлено автор: Bəndə 01 декабря 2009 - 23:49 в Поздравления

Fidan bajı, Zeyd qardaş
Məni utandırdız, xəcalət verdiz :lol:
Bu mənim köhnə xasiyyətimdire, nə qədər istəyirəm tərgizim, alınmır. Burda da səliqəynən, mədəni surətdə ad günümün vaxtını uzadıb özümə bayram edirlər :gai: Bir gün böyüyüb tərgidərəm ))

Ass sən ildə neçə dəfə doğulmusan? boooy :gizildish:

#25192 Игра

Отправлено автор: Bəndə 01 декабря 2009 - 23:46 в Игры, приколы, анекдоты и другие забавы

SədəqƏ

Рейтинг@Mail.ru