Перейти к содержимому

Публикации Zeyd

109 публикаций создано Zeyd (учитываются публикации только с 04-мая 23)

#23370 Mominin gundeliyi

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 20:45 в Дискуссии на общие темы

Salam Aleykum........goresen kimse baslayib artiq cedvelden istifadeye??????

inshaaallah bu gunden bashlayiram :)

Allah bizi xeyir ve berekete muveffeq etsin

#23322 İmam Hüseyni kim öldürüb

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 15:13 в Şiə-sünni dialoqu

Sene ve seyxulislam teymiyyene sozum yoxdu.....ibn teymiyye sefehdi sene ne olub???????Hz.Alinin sehvlerini sayan ,Ali rehberlik etmeyi sevir,Fatime dunya malina gore gelmisdi Ebu -Bekrin yanina ....bu sozlerin muellifingen sen hansi uzle sitat getirirsen?murdar eqidesine gore defelerle kafir adlandirilan Allahi cisim hesab eden bu ibn teymiyye ne vaxtdan seyxulislam olub?????he qedrini olenden sonra bilirlerde...bes Yezid Imam Huseynin (e) qatillerini ne cur cezalandirdi????????bir iki kise qizil pul ile?????usaq olma...en asan sey insanin ozu ozunu aldatmasidir

ALLAH YEZIDE LENET ETSIN

#23313 Mominin gundeliyi

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 14:56 в Дискуссии на общие темы

Salam Aleykum........goresen kimse baslayib artiq cedvelden istifadeye??????

#23311 Mominin gundeliyi

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 14:54 в Дискуссии на общие темы

Alimlerimizin bize tosiyelerinden biride ne etdiklerinizi bir kagiz uzre qeyd etmeyinizdir...baxib goresinizki gunah cox edibsiz yoxsa savab...bu cedvelden siz istifade ede bilersiniz ve elavelerinizde ola biler

coxsagol qardash allah razi olsun

buyur qardas

#23308 En yadda qalan hadise

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 14:50 в Дискуссии на общие темы

Yadda qalan hadisələr çoxdur, amma yaddaşdan silmək istədiklərim də var

unutmaq istediklerini unut,,sirr olanini deme...sadece yadinda qalan bir hadise..........

Onda birin yazaram. Yadıma düşəndə həmişə gülürəm həm də təəccüblənirəm. Bir-neçə il bundan əvvəl Masallıda yaxın qohumlarımla bir yerdə dincəlirdik. Meşədə çox gözəl bir ağac gördüm. Ağac həm ən hündür, həm də ən iri diametrli bir ağac idi. Elə bil əl ilə çəkilmişdi, budaqları da çox səliqəli, kələ-kötürsüz bir agac. Baxdim, dogrudan da heyrətləndim, MaşAllah nə gözəldir - dedim, yanımdakı qohum-əqrəba da mənim kimi. Amma bir qohumum diqqətə baxdı (mebel sexində işləyir) – Əcəb materialliqdir – dedi. Qulaqlarıma inanmadim :wacko: Elə bildim zarafat edir, fikirləşdim ki, yəqin heç vaxt heç kimin əli gəlməz belə gözəlliyi məhv etsin. Ona görə yeniden sorushdum ne demek istediyini. Ciddi- ciddi dedi: yaxşı materialliqdir, əcəb taxtalıq ağacdır. :flowers1:

:blink:

#23306 День рождение нашего брата GEOGRDA

Отправлено автор: Zeyd 16 ноября 2009 - 14:43 в Поздравления

Salam aleykum.....Allah senin omrunu bereketli etsin qardas

#23305 День рождение нашего брата GEOGRDA

#23304 День рождение нашего брата GEOGRDA

#23218 Buxarinin şiə raviləri

Отправлено автор: Zeyd 15 ноября 2009 - 17:52 в Şiə-sünni dialoqu

BUXARININ YALANCI RAVILERI

Ahmed b. İsa Mısri:

İbn-i Muin onun yalancı olduğuna yemin içmiştir. İbn-i Hacer (t.t): Ebu Hatem diyor: Millet onun aleyhine konuşuyordu. Sait b. Amr Yarbui dedi: Ebu Zaria, sahihinde ondan rivayet ettiği için Muslimi eleştirmiştir. Said diyor: Bana dedi ki: Mısır halkının bu konuda şüphe ettiğini görmedim. Diyerek diline işaret etti. Yani kastı onun yalan dediği idi. Zehebi (t.t)'de diyor: Sait Yarkubi dedi: Ebu Zaria'nın yanında sahihi Müslim'den söz açılınca dedi: Bunlar zamanı gelmeden ileri geçmeğe çalışan bir topluluk idiler. Bu yüzden daha büyük gözükmek için kendilerini büyük gösterecek bazı işler yaptılar. Ve ekledi: sahihte Ahmed'ten rivayet ediyor ki: "Mısır halkının bu konuda şüphe ettiğini görmedim." Diyerek diline işaret etti.

Ahmed b. Salih Mısri Ebu Cafer Hafiz:

Nesai diyor: Güvenilir ve emin değildir. Muhammed b. Yahya onun hadislerini terk edip, İbn-i Muin onu yalancılıkla suçlamıştır. Yine İbn-i Muin diyor: Çok yalancıdır ve tefelsuf ediyor. İbn-i Addi diyor: Nesai'nin ona karşı görüşü kötü idi. Onun haberlerini inkar ediyordu. Muhammed b. Berginin şöyle dediğini duydum: Bu Horasanlı Ahmed b. Salihin aleyhinde konuşuyordu. Bir gün Ahmed'in meclisinde hazır bulundum. Onu meclisten çıkardı. Bu hareket onunda Ahmed aleyhine konuşmasına sebep oldu. İbn-i Hacer (t.t): Babib diyor: Nesai hariç bütün hadis imamları Ahmed'e isnat etmişlerdir. Ahmed'in ayıbının kibir olduğu deniliyor. Nesai Ahmed'in meclisinde ondan rahatsız oldu. Bu yüzden irtibatları kesildi.

Esbat Ebu Yesbe:

İbn-i Habban diyor: Şube'den rivayet ediyor. Ama sanki bu Şube başka şubedir. Ebu Hatem'e göre meçhuldür. İbn-i Hacer (t.t): İbn-i Muin ona yalancı demiştir.

İshak b. Muhammed b. İsmail b. Abdullah b. Ebi Ferve:

Ebu Davut onu çok zayıf saymıştır. Buhari ise ondan rivayet nakletmiştir. Bu yüzdende onu kınamışlardır. Zehebi (m.i): Nesai'ye göre güvenilir değildir. İbn-i Hacer (t.t): Nesai'ye dedi ki: terk edilmiştir.

İsrail b. Yunus b. Ebi İshak Sebii Ebu Yusuf Kufi:

İbn-i Hacer (t.t): Abdurrahman b. Mehdi diyor: Hadis hırsızıdır. Zehebi (m.i): Kutan, ondan ve Şerikten rivayet etmezdi ve derdi: Yalnız razı olduklarımdan rivayet etseydim sadece beş kişiden rivayet etmem gerekirdi.

İsmail b. Abdullah Ebu Uveys b. Abdullah Esbebi Ebu Abdullah Medeni.

İbn-i Muin diyor ki : iki kıranlık değeri yoktur. O ve babası hadis çalarlardı. " Ez-Zuefa" kitabında Dülabi demiş : Nazr b. Seleme dedi : çok yalancıdır. İbn-i Hacer : bir keresinden İbn-i Muin dedi : hadisleri katan, yalancı ve değersizdir. Yine Seyf b. Muhammed'den naklediyor : onun şöyle dediğini duydum : Bazen Medine halkı bir şeyde ihilaf ettiğinde onların ihtilafını yok etmek için ( kaldırmak için) hadis uyudururmdum.

Esed b. Zeyd.

İbn-i Muin onu yalanlamıştır. Nesai: terk edilmiştir. İbn-i hebban dedi : Sıka fertlerinin dilinden inkar hadisler naklediyor. İşi hadis çalmaktır.

Eşhel b. Hatem.

Zehebi : Ebu Hatem diyor : değersizdir. İbn-i Hacer : İbn-i Muin dedi: değersizdir.

Eyyup b. Necar Hanefi Yemami ( Yemame Hakimi)

İbn-i Hacer : İbn-i Bergi ve Ahmed b. Salih Kufi diyorlar : hadisleri çok zayıftır. Ben diyorum ( yazar ): Et-Takrib'de diyor : naklettiği haberlere bir şeyler katıyordu. Rivayetlerde azaltma ve çoğaltma yapıyordu.

"Mizanul İtidal" (Zehebi),,,"Tehzibu't-Tahzib"(ibn Hecer)

Рейтинг@Mail.ru