Перейти к содержимому

Фотография

Öməri kim və nə üçün

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 4

#1 aburza

aburza

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 227 сообщений

Отправлено 14 октября 2009 - 17:20

salam aleykum.mənim sizə gardaşlar sualım var.mən indi verdiyim mövzu haqda heçnə bilmlrəm.ona görə dəqiq məlumat almaq istəyirəm .vaxtınız olsa ətraflı cavab verərsiz olmasa da ssilka göstərərsiz.əvvəlcədən sağ olun, haqqınızı halal edin.
xəlifə Öməri kim və nə ücün öldürüb?
mənə tezbazar belə məlumat veriblər ki,Ömər, fars olan fəhləsin işlədib və haqqin verməyib.o da onu öldürüb qaçıb irana.onun qəbri Kaşandadır.onun qəbrinin yanında bir neçə imamzadə qəbri var.zəvvarlar oranı imamzadələrə görə ziyarət edirlər.əhli sünnə belə təxribat yayır ki,guya şiələr ona görə oranı ziyarət edirlər.
Özünü yuxuya qoymuş insanı oyatmaq,yatmış insanı oyatmaqdan çox-çox çətindir.

#2 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 14 октября 2009 - 23:17

salam aleykum.mənim sizə gardaşlar sualım var.mən indi verdiyim mövzu haqda heçnə bilmlrəm.ona görə dəqiq məlumat almaq istəyirəm .vaxtınız olsa ətraflı cavab verərsiz olmasa da ssilka göstərərsiz.əvvəlcədən sağ olun, haqqınızı halal edin.
xəlifə Öməri kim və nə ücün öldürüb?
mənə tezbazar belə məlumat veriblər ki,Ömər, fars olan fəhləsin işlədib və haqqin verməyib.o da onu öldürüb qaçıb irana.onun qəbri Kaşandadır.onun qəbrinin yanında bir neçə imamzadə qəbri var.zəvvarlar oranı imamzadələrə görə ziyarət edirlər.əhli sünnə belə təxribat yayır ki,guya şiələr ona görə oranı ziyarət edirlər.

Ömərin qatili Əbu Lulu olub, amma şiələrin onun qəbrini ziyarət etmək məsələsi yalandan başqa bir şey deyil.
Höccətul-İslam Mühteşemiye verilən suala, alimimiz belə cavab verib:

-Emirü’l Müminin Hz. Ömer’in katili Ebu Lülüe’nin mezarı İran’da türbe haline getilip ziyaret edilen bir mekana dönüştürülürken mezhepler arası yakınlaşma nasıl olacak?

Muhteşemi: Bu kişi Ebu Lülüe değil Ebu Lülü’dür. Kendisi Sasan bölgesinde yaşayan derviş bir kişiydi, Hz. Ömer’i öldüren kişi değil. Bu bölgede yaşamakta olan bu kişi burada öldü ve iki yüzyıl önce buraya defnedildi. Şairlerin, dervişlerin ve meşhur kişilerin mezarları İran’da oldukça yaygındır. Bazı İngiliz bilim adamları İran’a gelerek –onların böl, parçala ve yönet politikalarını bilirsiniz- “Burada yatan kişi Ebu Lülü değil Ebu Lülüe”dir diyerek bu inancı yaygınlaştırmaya çalışmışlardır. Bu olaylardan ve söylenen sözlerden sonra Rehber, bir talimat çıkararak bu mezarın kapattırmıştır.

Mənbə

Allah amanında!

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#3 aburza

aburza

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 227 сообщений

Отправлено 15 октября 2009 - 11:01

cox sağ ol.ALLLAH köməyin olsun.
indi qaldı əsas məsələ öməri kim və nə ücün öldürüb?vaxtınız olsa qardaşlar.
Özünü yuxuya qoymuş insanı oyatmaq,yatmış insanı oyatmaqdan çox-çox çətindir.

#4 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 28 мая 2010 - 21:32

cox sağ ol.ALLLAH köməyin olsun.
indi qaldı əsas məsələ öməri kim və nə ücün öldürüb?vaxtınız olsa qardaşlar.

Ömər ibn Xəttab Hicri-Qəmərinin iyirmi üçüncü ili Həccə getdi.Qayıddıqdan sonra ətraf şəhərlərdən bir dəstə əmir onunla görüş və məşvərət üçün Mədinəyə gəldilər.Müğəyrə ibn Şöbə( Kufənin əmiri) və onun xidmətcisi Piruz Əbu Lölö onların arasında idi.Buna baxmayaraq ki, xəlifə Əcəmlərin Mədinədə yaşamasına icazə vermirdi amma Muğəyrə xəifədən Firuzun Mədinədə qalmasının icazəsini istədi.Çünki o bir sənətkar insan kimi Mədinə camaatına xeyri dəyirdi. Bir gün Firuz Mədinədə özünü xəlifəyə catdirib,ona öz ərbabından şikayət etdi ki, o hər gün məndən on dirhəm vergi alır və mənim bu qədər pulu verməyə imkanım yoxdur.Xəlifə soruşdu:Sənin peşən nədir?O cavabında dedi: Dülgərlik, dəmirçilik, rəngsazlıq.O dedi: Bu qədər peşə ele bu qədər məbləğ çox deyil.Eşitmişəm sən ele dəyirman düzəldirsən ki,günəşlə işləyir!O dedi: Əgər sağ qalsam sənin üçün elə dəyirman düzəldəcəyəm ki, Məğribə və Məşriqə səs salsın. O iki nəfər bir-birindən ayrıldıqdan sonra xəlifə dedi: Bu qul məni təhdid etdi. Bu hadisədən üç gün kecməmişdi ki,Firuz öz təhdidini əməli etdi.
Sübh vaxtı xəlifə məsciddə namaz qılmaq istərkən Firuz ona hücüm cəkib qarnından xəncəl ilə necə zərbə vurdu.Göbəyinin altından dəyən zərbə xəlifənin ölümünə səbəb oldu.Deyirlər Firuz Ömərin arxasında dayanan Kəlib bin Bəkir Leysi və necə nəfəri öldürüb qacdı.Amma İraqdan olan bir nəfər onun üstünü palaz atıb tutdu. Xəlifə bu hadisədən sonra üç gündən artıq yaşamadı.O Hicri –Qəməri ilinin 23 çü ili Zihiccə ayının axırı öldü.O öləndə 62 dən çox yaşı var idi.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#5 Saqi_73

Saqi_73

Naqib – Captain

• Murid
  • 732 сообщений

Отправлено 31 мая 2010 - 21:53

Temanın adını oxuyanda əvvəl təəccübləndim..... :yahoo: Necə yəni, " öməri kim və nəyə görə? " Elə başa düşmüşdüm ki, kim və nəyə görə LƏNƏTləyir! :loool: Sonra gördüm, yooox, məsələ başqa cürdü! Belə də ki, ömər kim olub axı? :flower: Yəni təzə söhbət açmaq istəmirəm, yoxsa,Qohumları :gizildish: " AVROPA"dan eşidər, narahat olarlar...... Onun kimliyi bizim üçün məlumdur! :rose: :) ;)
HİDAYƏT YOLUNUN YOLÇULARINA SALAM OLSUN !

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru