Перейти к содержимому

Фотография

Kafi kitabına səyahət

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 64

#1 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 19 августа 2008 - 14:49

İnşallah burda Kafi kitabındakı hədislərə baxış keçirdək.Userlərdən həddən artıq xaiş edirəm hədislərə həvayi-nəfs ilə qiymət verməsinlər.Hədisləri əsasən rical elmi ilə qiymətləndirlməsini çox təkid edirəm.
Bismillah məni maraqlandıran ilk hədis.
Kuleyni "Kəfi"-də Həbabə Valibieyyədən rəvayət edib: "Mən əmirəlmöminin Əli ibn Əbu Talibə dedim, Allah sənə rəhm eləsin, imamlığın nişanəsi nədir?" Dedi: "O daşı məmə qətir"-və əli ilə daş işarə etdi. O daşı ona qetirdim, öz (üzüydə olan) möhürü ilə onu möhürlədi. Sonra mənə dedi: "Ya Habəbə, agər imamlığı iddia edən bir nəfər gördüyün kimi (o daşı) möhürliyə bilsə, bilki o imamdır, ona tabe olmaq vacibdir, imam nə istəsə, o ondan qaça bilməz (yani istədiyi şey alınar). Habəbə dedi ki: "(Bir müddət keçdikdən) sonra getdim Həsənin yanına. O əmirəlmümininin məclisində idi. (Mənə) dedi: "Ey Habəbə Valibiyyə". Dedim: "Bəli ağam". İmam dedi: "Səndə olanı mənə ver, məndə verim. O, əmirəlmuminin kimi onu (daşı) möhürlədi". (Ravi davam edir):" Sonra gettdim Hüseynin yanına. O Allahın elçisinin məclisində idi. Yaxınlaşıb (oturanları) salamladı. Və dedi: "Nişanədə istədiyinin dəlili vardır . Sən imamalığın nişanəsini istəyirsən". Cəvab verim: "Bəli ağam". (Hüseyn) dedi: "Səndə olanı mənə ver". Ona daşı verim və o onu möhrlədi". (Ravi davam edir): "Sonra Əli ibn Hüseynin yanına getdim, artıq qocalmışdım, əsirdim, 113 yaşı adlamışdım. Onu ruku və səcdə halında gördüm. İbadətlə məşğul idi. İmamlığın nişanəsini almaqdan mə`yus oldum. O mənə şəhadət barmağı ilə işarə etdi, mənə cavanlığım qayıtdı. Ona dedim: "Ağam dünyadan nə qədər ötüb və nə qədər qalıb?" İmam cəvab verdi: "Dünyadan ötənlərə bəli, qalanlara isə yox. Səndə olanı mənə ver". Ona daşı verdim oda onu mənim üçün möhürlədi. Sonra Əbu Cəfərin yanına qəldim, mənim üçün onu möhürlədi. Sonra Əbu Hasan Musanın yanına qəldim, o da mənim üçün onu möhürlədi. Sonra Rzanın yanına qəldim o da mənim üçün onu möhürlədi.
"Kəfi" 1 çild, 346 səhifə.
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#2 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 20 августа 2008 - 10:19

Bu rəvayəti tam yazmamısan. Hər halda rəvayət zəifdi.

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#3 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 20 августа 2008 - 13:07

nardarani dedim axı bu hədis əgər zəifdirsə buyur rical elmi ilə bunu sübut elə.

#4 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 20 августа 2008 - 18:41

nardarani dedim axı bu hədis əgər zəifdirsə buyur rical elmi ilə bunu sübut elə.

eger hedis tarixi esaslara soykenmirse, onu daha rical elmile arawdirmaqa ehtiyac yoxdur. bizim elimizde hec bir sened yoxdur ki, Hz.Alinin(a) hansisa sehabesi Imam Rzanin(a) dovrune qeder yawayib. ona gore ricala ehtiyac yoxdur.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#5 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 20 августа 2008 - 19:33

eger hedis tarixi esaslara soykenmirse, onu daha rical elmile arawdirmaqa ehtiyac yoxdur. bizim elimizde hec bir sened yoxdur ki, Hz.Alinin(a) hansisa sehabesi Imam Rzanin(a) dovrune qeder yawayib. ona gore ricala ehtiyac yoxdur

Əziz qardaş mənə sənin tarixi faktın lazım deyil.Mənə maraqlı olan bu hədisin rical elmi ilə batil olmasıdır.Əgər sübutun varsa buyur elə yoxdursa onda ...... :)
P.S qardaşlar yəni belə çətindir bu hədisi rical elmi ilə təhlil etmək?

#6 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 21 августа 2008 - 10:12

Sadəcə mənim buna vaxtım yoxdur. Kafinin içində olan hədislərin hansının səhih və zəif olmasıı artıq bizə məlumdur. Çünki. bu barədə bir kitab və elektron variantda bir disk-de çiixb. Həmin diskdə baxdım və gördüm ki. hədis zəif hesab edilir.

#7 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 21 августа 2008 - 10:20

Sadəcə mənim buna vaxtım yoxdur. Kafinin içində olan hədislərin hansının səhih və zəif olmasıı artıq bizə məlumdur. Çünki. bu barədə bir kitab və elektron variantda bir disk-de çiixb. Həmin diskdə baxdım və gördüm ki. hədis zəif hesab edilir.

sənin sözüvə etibar edirəm.Amma imkan varsa həmin şeyi tərcümə ilə bir yerdə bura qoyarsan bizdə oxuyaq və elmimizi artıraq.

#8 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 21 августа 2008 - 18:55

eger hedis tarixi esaslara soykenmirse, onu daha rical elmile arawdirmaqa ehtiyac yoxdur. bizim elimizde hec bir sened yoxdur ki, Hz.Alinin(a) hansisa sehabesi Imam Rzanin(a) dovrune qeder yawayib. ona gore ricala ehtiyac yoxdur

Əziz qardaş mənə sənin tarixi faktın lazım deyil.Mənə maraqlı olan bu hədisin rical elmi ilə batil olmasıdır.Əgər sübutun varsa buyur elə yoxdursa onda ...... :)
P.S qardaşlar yəni belə çətindir bu hədisi rical elmi ilə təhlil etmək?

onda..... elive verim deste-deste gulleri.

sizde bilmirem amma bizde hedis tapilsa ki, Napoleon Peyqemberle(s) Hirada goruwub biz bunu inkar edeceyik. yeqin ehtiyac yoxdur deyem niye? bu hedis de o qebildendir.

#9 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 21 августа 2008 - 20:49

sənin sözüvə etibar edirəm.Amma imkan varsa həmin şeyi tərcümə ilə bir yerdə bura qoyarsan bizdə oxuyaq və elmimizi artıraq.

Bura şəkil yerləşdirirəm. Sənə dediyim kitabın mükəmməl işlənmış elektron variantı.
Kafi_1.346.jpg

Yuxarıda bir neçə kitabın adını görəcəksən. Onlardan yalnız Kafi kitabının açıq olması o deməkdir ki. biz hal hazırda həmin kitaba baxırıq. Sol tərəfdə yuxarıda Kafi kitabının neçəncı cild və səhifəsi göstərilib.Orda sən verdiyin ünvan yəni c 1 səh 346 yazılıb.
Ortada biraz başqalarından fərqli rəngdə sən deyən hədisin sənədidir. Lap aşağıda isə hədisin zəif olmasına bir quş qoyulub.

#10 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 22 августа 2008 - 18:34

nardarani Allah razı olsun.
vüsal hədislərə sırf məntiqlə yanaşsan batarsan.

#11 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 22 августа 2008 - 19:13

postumda mentiq harda idi? tarixi uzlawmasi olmayan hedisdir. mentiqle yanawma ayri, tarixi uzlawmanin olmasi ayri.

#12 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 22 августа 2008 - 22:27

postumda mentiq harda idi? tarixi uzlawmasi olmayan hedisdir. mentiqle yanawma ayri, tarixi uzlawmanin olmasi ayri.

Əzizim tarixi uzlaşma ilə oturub dursan onda gərək Hz Əli(ra) Hz Salman(ra) Mədaində cənazə namazı qılmağını inkar edəsən.Fikrim yəqin ki çatdı sənə.

#13 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 23 августа 2008 - 01:43

Əzizim tarixi uzlaşma ilə oturub dursan onda gərək Hz Əli(ra) Hz Salman(ra) Mədaində cənazə namazı qılmağını inkar edəsən.Fikrim yəqin ki çatdı sənə.

mohterem, muqayisen cox yersiz idi. evvela, yeqin bilirsen ki, biz wielerin teyyul-erze e`tiqadi var. yeni insan ede biler bir anin icinde hansisa mekandan diger mekana gede bilsin. ve bunu da yeqin bilirsen ki, bu Qur`anla da zidd deyil. en-Neml suresi - 38. (Süleyman) dedi: “Ey əyanlar! Onlar müti olaraq yanıma gəlməmiş hansınız onun taxtını mənə gətirə bilər?” 39. Cinlərdən çox qüvvətli birisi dedi: “Sən məclisdən qalxmamış mən onu sənə gətirərəm. Mən bu işi görməyə çox qüvvətliyəm, etibarlıyam!” 40. Kitabdan xəbəri olan (bir başqa) kimsə isə belə dedi: “Mən onu sənə bir göz qırpımında gətirərəm!” (Süleyman) taxtı yanında hazır durmuş görən kimi dedi: “Bu, Rəbbimin lütfündəndir ki, məni sınağa çəksin, görək şükür edəcəyəm, yoxsa nankor olacağam! Kim şükür etsə, ancaq öz xeyrinə şükür etmiş olar, kim də nankor olsa, (bilsin ki), həqiqətən, Rəbbim (onun şükrünə )möhtac deyildir, Səxavətlidir!”
Imam Sadiq(a)in 1 hedisi var buyurur ki, bizim wielerin en zeifi teyyul-erz etmeyi bacarar.
tarixi uzlawma bawqa meseleye mentiqi yanawma bawqa. tesevvur et hedis var deyir ki, Imam Huseyn(a) Kerbelaya getmemiw gelib Hemzeyle(r.a) opuwub-goruwub sonra doyuwe getdi. buna mentiq lazim deyil. anlayirsan ki, bu tarixle uzlawmir. siz de ola biler bele weylere inam olsun. nece ki, ibn Teymiyye Minhacus-Sinnede yazir ki, Peyqemberin(s) ve Abu Bekrin ve Omerin wekilleri Iskenderiyye padwahi Muqauqesin sandiqinda olub. :)
mentiqi yanawma ile de hedisleri xirdalayanlar var. bunu ilk defe men Mehemmed Teqi Ceferi(r.a)nin kitabinda gormuwem. o Men gizli bir varliq idim, insanlari yaratdim ki, awkar olum hedisini mentiqi yolla sehv hesab edir. amma bu bizim movzumuza aid deyil.
yazdiqin hedis konkret olaraq tarixle uzlawmir. mentiqle insan 1000 ve daha artiq il omur sure biler. amma o hedisdeki insanin bu hedisden bawqa hec bir yerde bu qeder omur surmesi xeberi yoxdur. fikrim yeqin catdi sene

#14 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 23 августа 2008 - 14:18

tarixi uzlawma bawqa meseleye mentiqi yanawma bawqa. tesevvur et hedis var deyir ki, Imam Huseyn(a) Kerbelaya getmemiw gelib Hemzeyle(r.a) opuwub-goruwub sonra doyuwe getdi. buna mentiq lazim deyil.

Niyə ki Hz Hüseyn(ra) Kərbəlada olanda Hz Fatimə(ra) ilə görüşməyini elə siz şiyələr nəql edirsizdə.

#15 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 23 августа 2008 - 19:06

tarixi uzlawma bawqa meseleye mentiqi yanawma bawqa. tesevvur et hedis var deyir ki, Imam Huseyn(a) Kerbelaya getmemiw gelib Hemzeyle(r.a) opuwub-goruwub sonra doyuwe getdi. buna mentiq lazim deyil.

Niyə ki Hz Hüseyn(ra) Kərbəlada olanda Hz Fatimə(ra) ilə görüşməyini elə siz şiyələr nəql edirsizdə.

beyem biz deyirik, Xanim Zehra(s.a) o vaxta olmemiwdi? yeni yawayirdi o dovrde? biz deyirik ki, O Allahin iznile Kerbelaya geldi. bunlai ayird etmek sene cox cetindir?

#16 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 23 августа 2008 - 19:30

beyem biz deyirik, Xanim Zehra(s.a) o vaxta olmemiwdi? yeni yawayirdi o dovrde? biz deyirik ki, O Allahin iznile Kerbelaya geldi. bunlai ayird etmek sene cox cetindir?

ay sağ ol onda hədisə məntiq ilə srazu quş qoyma ola bilsin həmin hədisdə nə isə batini bir şey nəzərdə tutulurdu.Mən hədisi müdafiə etmirəm sadəcə mənə bu hədis rical elmi ilə nə qədər düzgün olub olmaması maraqlandırırdı ki nardarani qardaş bunu izah elədi.

#17 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 30 августа 2008 - 02:35

İnşallah burda Kafi kitabındakı hədislərə baxış keçirdək.Userlərdən həddən artıq xaiş edirəm hədislərə həvayi-nəfs ilə qiymət verməsinlər.Hədisləri əsasən rical elmi ilə qiymətləndirlməsini çox təkid edirəm.

Маленькая информация об аль-Кафи:

Шейх Кулейни написал в предисловии своей книги аль-Кафи, что если имеются два противоположных хадиса, то предпочтение отдается тому из них который находится в соответствии с Кораном. Эти слова могут быть сказаны лишь человеком не сомневающемся в невозможности искажения Книги Аллаха и убежденным что только Коран может быть эталоном для определения истинности между двумя противоположными хадисами, ибо только не искаженный источник может быть критерием оценки достоверности того или иного хадиса. Подробнее о методе сопоставления хадисов Шейхом можно узнать из «Куллият фи Илмул Риджал» , стp. 373.

Изучив хадисы из аль-Кафи ученые усулисты разделили их на категории достоверных и слабых хадисов:
Хадисы первой категории – сахих 5 072
Хадисы второй категории – хасан 144
Хадисы третьей категории – мувассаг 178
Хадисы четвертой категории – гави 302
Хадисы пятой категории – заиф 9 484

Вообще ни один из шиитских сборников не считается и не объявляется как полностью сахих сборник. Но противники шиитов пытаются преподнести нам аль-Кафи как полностью сахих, их мотивы очевидны.
О сборнике Кулейни многи ученые отзывались как о манументальном труде, но ни один из них не указывал на полную достоверность. Да и сам Кулейн к этому не стремился.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#18 Malik Ashtar

Malik Ashtar

• Naib
  • 551 сообщений

Отправлено 20 января 2009 - 00:39

Kadusi

Никто не отрицает, что шиитские ученые высоко ценят работу Кулейни "Аль Кафи". Все хвалят эту работу, но никто из них не утверждает что в книге собраны только достоверные хадисы. Сам Кулейни в предислови к своей книге оставляет нам методы отделения достоверных хадисов от недостоверных. Кроме того прежде чем утверждать что Маджлиси считает тот илиной хадис сахих нужно определить, что именно в этом хадисе сахих цепорчка передатчиков или сам текст... Ладно не буду грузить... Просто прочитай это

«Аль-Кафи» аль-Кулайни
http://www.islam-new...p...cles&id=712

Кулейни собирал все хадисы не подразделяя на достоверные или недостоверные.

Вот что пишет Кулейни в предисловии к Кафи

http://www.zainab.or...fi/abttrans.htm

My brother in faith, may Allah grant you proper guidance, please note that there is no other way to sort out the confusion that comes from the variation of the narration of the scholars except by the help of the principles that the scholar (DivineSupremeCovenantBody) has set. "Compare a narration with the text of the Holy Quran. Whatever agrees with the Holy Quran is acceptable and what does not agree is rejected."

Сравнивайте повствование с текстом Корана. Что согласуется с Кораном приемлемо, что не согласуется неприемлемо.

Also he has said, "Leave alone what agrees with the views of the others because the right is in what is opposite to them."

Also there are his (DivineSupremeCovenantBody) words, "Follow what is unanimously agreed upon because there is no harm in what is unanimously agreed upon."

Allah, the Most Majestic, the Most Gracious, has made the compilation of the book that you had wished for possible. I hope it will prove to be up to your expectations. It may have shortcomings, but our intentions have not been insincere to provide good advice because to provide good advice to our people is obligatory. We also hoped to be considered as partners of all benefits of this book up to the end of time.

Автор пишет, что сборник может иметь недостатки, но его намерения не были неискренними. То есть сам Кулейни не считает свой сборник идеальным, а только надеется на то, что этого сборник оправдает ожидания.

Замечательные слова.

The Lord is one, the Messenger is one, the last prophet (DivineSupremeCovenantBody) is one and the Shari‘a is one. What Muhammad (DivineSupremeCovenantBody) has made lawful will remain lawful up to the Day of Judgment and what he has made unlawful will remain unlawful to the Day of Judgment.

#19 Kadusi

Kadusi

Jundi Awwal – Soldier 1st class

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 20 января 2009 - 22:59

Kadusi

Никто не отрицает, что шиитские ученые высоко ценят работу Кулейни "Аль Кафи". Все хвалят эту работу, но никто из них не утверждает что в книге собраны только достоверные хадисы. Сам Кулейни в предислови к своей книге оставляет нам методы отделения достоверных хадисов от недостоверных. Кроме того прежде чем утверждать что Маджлиси считает тот илиной хадис сахих нужно определить, что именно в этом хадисе сахих цепорчка передатчиков или сам текст... Ладно не буду грузить... Просто прочитай это

«Аль-Кафи» аль-Кулайни
http://www.islam-new...p...cles&id=712

Кулейни собирал все хадисы не подразделяя на достоверные или недостоверные.

Вот что пишет Кулейни в предисловии к Кафи

http://www.zainab.or...fi/abttrans.htm

My brother in faith, may Allah grant you proper guidance, please note that there is no other way to sort out the confusion that comes from the variation of the narration of the scholars except by the help of the principles that the scholar (DivineSupremeCovenantBody) has set. "Compare a narration with the text of the Holy Quran. Whatever agrees with the Holy Quran is acceptable and what does not agree is rejected."

Сравнивайте повствование с текстом Корана. Что согласуется с Кораном приемлемо, что не согласуется неприемлемо.

Also he has said, "Leave alone what agrees with the views of the others because the right is in what is opposite to them."

Also there are his (DivineSupremeCovenantBody) words, "Follow what is unanimously agreed upon because there is no harm in what is unanimously agreed upon."

Allah, the Most Majestic, the Most Gracious, has made the compilation of the book that you had wished for possible. I hope it will prove to be up to your expectations. It may have shortcomings, but our intentions have not been insincere to provide good advice because to provide good advice to our people is obligatory. We also hoped to be considered as partners of all benefits of this book up to the end of time.

Автор пишет, что сборник может иметь недостатки, но его намерения не были неискренними. То есть сам Кулейни не считает свой сборник идеальным, а только надеется на то, что этого сборник оправдает ожидания.

Замечательные слова.

The Lord is one, the Messenger is one, the last prophet (DivineSupremeCovenantBody) is one and the Shari‘a is one. What Muhammad (DivineSupremeCovenantBody) has made lawful will remain lawful up to the Day of Judgment and what he has made unlawful will remain unlawful to the Day of Judgment.

Qardaş sənin fikrin cumhur alimlərivin rəyinə və im. Zamanın "kafi" bizim şiələrə kafidir" sözünə ziddir! Xahiş edirəm o sənədi yüklə və diqqətlə oxu. Orda bu haqda tam məlumat var. Yuxardır. Adı Usuli-kafi.doc.
Говори правду, говори много правды, говори очень много правды, но никогда неговори всю правду! (Kadusi)

#20 Kadusi

Kadusi

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 20 января 2009 - 23:25

Ey "şiələr"! Niyə həqiqəti gizlədirsiz! Sizin "kafi tam səhih deyil" sözünüz cumhur alimlərinizin rəyinə ziddir. Hətta mövlanız im. Zamanın bu sözlərinə ziddir "Kafi bizim şiələrə kafidir". 1. Ya sizin imam zəifdir ki Kafiyə belə söz deyir, ki buda onun məsumluğuna xələl gətirir. 2. Ya rical elmindən başı çıxmır. 3. Ya da siz alim və imamınızdan ağıllısınız ki onlar deyir bu kitab düzdür siz deyirsiz səhvdir ......Dəlil? .......... Buyurun, oxuyun:

Kuleyni kimdir?
Məhəmməd Yaqub Kuleyni, İrandaki Kuleyn şəhərində anadan olub. O, Kuleyni və Razi kimi tanınıb. Onu həmçinin Əbu Cəfər Avar Sələsli Bağdadi kimidə tanınır. Öz vaxtında şiyələrin Reydə şeyxi və hörmətli şəxsiyyəti olmuşdur. Onun məclislərində elm tələbələri ilə səyahət eləyən alimlər olmuş və onun halqalarında ondan dərs və məsləhət almaq üçün iştirak etmişlər. Şiələrə görə, o dərin bilikli alim, etibarli hədisçi, ədalətli və dəyərli söz sahibi idi . Onlara görə, Kuleyni imami fəqihlərin şeyxi, böyük elm sahibi və fəzilətli ədəb sahibi hesab olunur. Bundan əlavə o, ixlas, ibadət, zahidlik və bilik numunəsi idi.
Nəcaşi onun haqqinda deyib: “Dövründə bizim məzhəbin Rey kəndindəki ustadı və ən məşhur şəxsi idi. Hədis sahəsində insanların arasında ən güvənilən və ən sağlam adam idi”. Tusi deyib: “Güvəniləndir, rəvayətləri bilir”. İbn Taus deyib: “O, etibarliğina ittifaq olunmuş, şeyx Məhəmməd ibn Yaqub Kuleynidir”. Tibbi onu ümmətin islahatcilarından, hesab edir, özüdə yüzlüyün əvvəlində, 4-çü yüzlüyü nəzərdə tuturam . Bu Kuleyni şiə nəzərində yaman güvənilən sayılıb. Mirzə Abdulla Əfəndi onun haqqinda belə demişdir: “İslamın güvənci (sik`atul islam), islamın e`tibarlı haqqında soruşsan, deyərlər ki (bil ki) o, Kuleynidir”. Abdulla Şuştari deyib: “O, islamın e`tibarlı (sik`atul islam), insanların numunəsi və elmlərin elmmidir. Kütlə və seçilmişlərin böyük öndəri şeyx Əbu Cəfər Məhəmməd ibn Yaqub Kuleynidir.
“Əl Kəfi” kitabının imami şiələrin yanında dərəcəsi.
Kuleyni hicrətin 329 ilində vəfat edib. Ancaq onun ölüm tarixində ixtilaflar var. Bu adam “Kəfi” adlanan kitabı toplamışdır. Bu hədislər toplusu imami şiələrində ən doğru kitab hesab olunur. Geyd etmək lazımdı ki , bununla yanaşi onların bəziləri bu kitabı tam səhih olduğunu hesab etmiş, bəziləri isə, o kitabda ağla siğmayan səhvləri gördükləri zaman, onun tam səhih olduğunu inkər etmişlər. Ancaq hər halda bu kitab onların ixtilafsız olaraq ən yaxşı və ən düzgün kitabı hesab olunur. Bu kitabın müəllifi haqda onların alimlərinin söylədiklərini nəql etdikdən sonra, onların alimlərinin bu kitab haqda söylədiklərini nəql edirəm.
“Müstədrək” kitabın muəllifi olan Nuri Təbərsi deyib: “Dörd kitab arasında “Kəfi”, ulduzlar arasında günəş kimidir. Əgər insaflı adam onu dərindən araştirsa, oradakı əhad sənədlərinin vəziyyətini araştirmadaqdan əl kəcər . Yalnız e`tibar əldə edər, onun düzgünlüyü və subutu barədə həmən şəxsdə arxayınliq əmələ gələr” .
Hurr Amili deyib: “Dörd kitab sahibləri və onların bənzərləri öz kitablarınin subut, düzgünlük və usuluna şahidlik ediblər. Onlar etibarlı olduqları üçün nəql, rəvayət və sözlərinin qəbul olunması vaçibdir” .
“Muraçiat” kitabınin müəllifi Əbdulhuseyn Şərəfutdin Müsavi deyib: “Kəfi, İstibsar, Təhzib, Mən lə yahduruhul faqih, mütəvətirdilər . Tərkibləri şübhəsizdi. Kəfi isə onların ən əzəmətlisi, ən gədimi, ən yaxşısı və ən kəmilidir” .
Məhəmməd Sadig Sadr deyib: “Oxucunun mütaliəsi üçün laiqdilər. Şiələr bu dörd kitaba etibar edən toplumdur, onlarda olan rəvayətləri səhih saysalarda, onların əhli-sünnədən olan gardaşları kimi onlara (yani dörd kitaba) səhih adıni verməmişlər” .
Kitabın müəllifi Kuleyni, bu əsərin yazılma səbəbini soruşan şəxsə demişdir: “Dedim: Sən, sadiglərdən gələn səhih xəbərlərlə din elmini öyrənib onunla əməl edən, düz yola gəlmək istəyənin ona müraciət edəcəyi və öyrəncin kifəyətlənəcəyi din elmlərini özündə toplayan yetərli (Kəfi) vasitənin olmasını istəməzsən” .
Kəfi kitabının tədqiqatçısı Nəini demişdir: “Kəfinin isnadını araşdırmaq aciz insanın işidir” .
Kəfinin (başqa) tədqiqatçisi Əli Əkbər Gifari demişdir: “Şiə toplumu və imamət əhli bu kitabın üstün olmasında, və onun xəbərlərinə e`tibar edib onun hökmləri ilə əməl etməkdə ittifaq etmişlər. Onlar, onun dərəcə və dəyərinin uca tutulmasında həmrəydilər ki, bu kitab kəmillik və zəbt cəhətdən tanılmış e`tibarlı şəxslərin rəvayətlərinin cəmləndiyi bir yerdir. Və bu günə kimi o kitab, şiələrdə başqa hədis üsulu kitablarından ən üstün və ən gözəl sayılır” .
Müfid deyib: “Kəfi şiələrin ən parlaq və ən faydalı kitabıdır” .
Feyz Kaşani şiə kitabları haqqında deyib: “Kəfi artıq əskik şeylərdən təmiz olduğu və üsulu əhatə etdiyi üçün onların ən şərəflisi ən e`tibarlısı, ən kəmili və ən yaxşı cəm olunmuşudur” .
Məclisi deyib: “Kəfi kitabı üsülların ən yaxşı toplanmışı və ən dəqiqidir. Nicat tapacaq dəstənin ən yaxşı əsəridir” .
Məhəmməd Əmin Əstərəbadi deyib: “Biz öz şeyxlərimizdən və alimlərimizdən bu kitaba tay olacaq kitabın islamda tə`lif olunmadığını eşitmişik” .
Abbas Qummi isə deyib: “Kəfi islam kitabların ən parlağı və imamiyyə kitablarının ən əzəmətlisidi. Onun kimi kitab imamiyyədə təlif olunmamışdır” .
Şiələr desələr ki, bu kitab tam səhih deyil, içində həm zəif, həmdə səhih hədislər varsa, bu “Kəfi”-yə tam inanan axbari və başga şeyxlər kimi alimlərin sözlərinə muhalif olacaq. (Muasir) şiələr “Kəfi”nin hamısını düz saymasalarda, icma ilə onu şiələrin ən düzgün kitabı hesab edirlər .
Onlar o kitabı yaxşı əsər sayıb nəinki şiələr, hətta bütün islam aləmində ona tay olacaq kitab olmadığını deyirlər. Ona görə onların indiki tacları deyir: “Yetər ki biləsən: Şiələrin ən əzəmətli kitabı Kəfidir, və deyirlər ki onda minlərlə yalan var” .
Bu kitabın onlarda ki məqam və dərəcəsini bildikdən sonra, gəlin bu kitabın özünə səyahət eləyək. “Kəfi”-də gələn dəhşətli və komik rəvayətlərlə kifayətlənəcəm. Əgər şiə aləmində bütün komik rəvayətləri qeyd etmək istəsəydim, şiələrdə mötəbər sayılan: “Ənvaru Numaniya”, “Biharul ənvar”, “Səluni qəblə ən təfqiduni”, “Mədinətul məaciz”, “Zəhrurrabiz” və başqa etibarlı kitablarına muraciət edərdim. Ancaq mən onların ən düzgün kitabını nəzərdə tutmuşam. Oradan, nəinki peyğambər (s.a.s) və onun ahli-beytindən (r.a), heç adi bir ağıllı adamdan əmələ gəlməsi mümkün olmayan bəzi şeyləri çixartdım. Onların başqa kitablarından neisə qeyd etsəm çox təəccüblənərsiz. Ancaq məqsədimiz ixtisardı. Ona görə nəinki Kəfinin hamısından, əksinə onun bir hissəsindəkilərlə kifayətlənəcəm. Yardım Allahdandır.

Kuleyni haqqinda şiə alimləri deyiblər: Nəcaşı belə deyir: “Dövründə bizim məzhəbin Rey kəndindəki ustadı və ən məşhur şəxsi idi. Hədis sahəsində insanların arasında ən güvənilən və ən sağlam adam idi” (bax “Rical” Nacaşi səhifə 266); At Tusi deyib: “Güvəniləndir, rəvayətləri bilir” (bax “Fihrist” Tusi səhifə 135); ibn Şəhraşub deyib: “Rəvayətlər sahəsində alimdir” (bax “Məalimul ulama” səhifə 88). (Azərbaycan dilində, “Mubahilə” tərəfindən, 2005 ildə nəşr olunan “Usuli kəfi” kitabın 5 səhifəsinə baxin).
Həmcinin “İslama xidmət ücün dünya təşkilatı” tərəfindən yayımlanan “Əl Kəfi” kitabul huçat, mügəddiməsində yazılıb: “Bu kitabı öyrənənlər ilə birlikdə, biz inanıriq ki “Əl Kəfi” din elmlərini özündə toplayan o dərəçədə yetərli kitabdır ki, onun müəllifi yüksək hörmətə layiq, cox güvənilən bir şəxsdi” (Bax İngilis dilində “Əl Kəfi” kitabul hucat, səhıfə 23, birinci hissə, Tehran 1981 il) .
Yağin ki 400 nəfərdən birincisi.
Dörd kitab bunlar-“Kəfi”, “İstibsar”, “Təhzib”, “Mən lə yahduruhul fəqih”. Oz dinlərini şiələr əsasən bu kitablar üzərində gururlar. Şərəfutdin Əbdulhuseyn Müsavi yazıb: “Kütubi-arbaə” i (yani 4 kitab), indiyə kimi 12 imamlı şiələrin üsuludin və füruid-dində mərcə və mənbəyi sayılır”. Bax “Şəhriyar” tərəfindən Azərbaycan dilində 2005 ildə çap olunmuş “Muraciat” səhifə 299.
“Əhəd, lüğattə, “bir” mənasına gələn və bir şeyin sayısına dəlalət “əhəd” və ya “vahid”in çoğuludur. İstilahta isə, “təvətur” dərəcəsinə çatmayan və ya “mütəvatir” olmayan xəbərlərə (hədislərə) bir ad olaraq deyilir. “Xəbəri-vahid” dedikdə bir kişinin xəbəri nəzərdə tutulur. “Xəbəri-vahid” xəmin mənaya malikdir” (bax “Hədis usulu” prof. Dr. Talat Koçyğit, səifə 21, Türkiyə diyanət vakfi yayınları).
Yani araştirmaz.
“Mustadrak vasail” Təbərsi 3 çild, səifə 532.
“Vasail uş-şia” 20 çild, səifə 104.
“Mütəvatir” lüğatda “tetabu” etmək, yani arxasi kesliməyərək, bir-birini takip etmək deməkdi”. (bax “Hədis usulu” prof. Dr. Talat Koçyğit, səhifə 15). Şəriətə isə “adatən yalan deməkdə, bir-biri ilə razılaşmaği, mümkün -olmayan bir grup insanların rəvayət ettiği və maddi bir şeyə isnad ettikləri rivayətdir”. (bax “Mustalahul hədis” İbn Useymin səhifə 11, “Guraba” yayinevi 2004 il).
“Muraçiat” 110 məktub.
“Kitabu şiə” səhifə 127.
“Kəfi” müqəddimə səhifə 24.
Tədqiqatçi Nəininin “Kitabul intisar fi sihhatil kəfi” kitabı, səhifə 8.
“Kəfi” müqəddimə səhifə 26.
Həmin yerdə.
“Kəfi” müqəddimə səhifə 27.
Həmin yerdə.
Həmin yerdə.
“Kunyalar və ləqəblər” kitabı, 3 çild səhifə 34.
Qeyd etmək lazımdı ki Məkarim Şirazi və Cəfər Subhani fətvaları kitabında yazılıb: “Kitab (yani Kəfi kitabı) Qur`an və “Nəhcül-bəlağə”-dən sonra ən mühüm şiə kitablarından sayılır” (Bax “Dini suallara cəvablar” səhifə 261, “Mo`ce-elm” tərəfindən 2005 ildə nəşr olunub).
Söhbət Ticanidən qedir.
“Zikr əhlindən soruşun” səhifə 34.
Nəbi (s.a.s)-in vəfatından sonra.

Сообщение отредактировал Kadusi: 20 января 2009 - 23:29

Говори правду, говори много правды, говори очень много правды, но никогда неговори всю правду! (Kadusi)

#21 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 21 января 2009 - 17:22

Salam Aleykum Al-fath!
Bax Kuleyni "Kafini" yazanda bir çox rəvayətlərə görə onun im.Zamana göstərir və imamda deyirki : "Bu kitab bizim şiələrə Kafidir". Amma Malik Ashtar adlı user "kafini" heçdə şiələrin səhih kitabı saymır. Burdanda loqiçeski bir sual çıxır: 1. Bu kitabda bu qədər ziddiyətlər olduğu halda necə olur ki im.Zaman bunu şiələrə kafi hesab edir? (Axı şiə əqidəsinə görə imam xətadan uzaq və məsumdur). 2. Niyə imam bir belə səhvləri görüb onun düzəlişinə əmr vermir? Birdəki sizin "bu kitab tam səhih deyil" deməniz cumhur alimlərinizin rəyinə ziddir:

Родной мой Вы опять написали чушь!
Я приму это, если Вы мне оставите ссылку на источник. Откуда Вы это прочитали? Спрашиваю потому, что этого нет в Кафи. Если бы Кулейни показал свою книгу имаму и тот бы ее одобрил, то наверное Кулейни написал бы об этом в этой книге! Он написал бы, что имам посмотрел и одобрил, сказал, что достоверная, хорошая или еще что-то. Но ведь этого там нет, также нет и в книгах других алимов. Об этом написал лжец Осман Хамис, который прикидываясь шиитом по имени Хусейн Мусави написал книгу "истинное лицо шиизма". А Вы просто скопировали это и приводите нам как доказательство :whistling:

#22 Kadusi

Kadusi

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 21 января 2009 - 21:55

Я приму это, если Вы мне оставите ссылку на источник. Откуда Вы это прочитали? Спрашиваю потому, что этого нет в Кафи. Если бы Кулейни показал свою книгу имаму и тот бы ее одобрил, то наверное Кулейни написал бы об этом в этой книге! Он написал бы, что имам посмотрел и одобрил, сказал, что достоверная, хорошая или еще что-то. Но ведь этого там нет, также нет и в книгах других алимов. Об этом написал лжец Осман Хамис, который прикидываясь шиитом по имени Хусейн Мусави написал книгу "истинное лицо шиизма". А Вы просто скопировали это и приводите нам как доказательство :lol:

Bismilləh! Salam Aleykum Al-Fath!
Əvvəla səni əxlaq çərçivəsindən kənara çıxmamağa dəvət edirəm. ikincisi düz deyirsən mənbəni gətirə bilmədim, amma Vallahi ki özümdən demirəm .... oxumuşam.. Söz verirəm bu yaxınlarda Allahın izni ilə tapıb dəyəcəm. Birdəki tot kto vskrıvayet istinnoye lico şiizma pochemuto u vas schitayutsa prikidivayuşimişsya. A inoqda qibnut v strannıx obstayatelstvax...... A Takiye kak Ticani u vasa qeroi. Allah hidayet versin. :whistling:

#23 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 21 января 2009 - 22:20

Я приму это, если Вы мне оставите ссылку на источник. Откуда Вы это прочитали? Спрашиваю потому, что этого нет в Кафи. Если бы Кулейни показал свою книгу имаму и тот бы ее одобрил, то наверное Кулейни написал бы об этом в этой книге! Он написал бы, что имам посмотрел и одобрил, сказал, что достоверная, хорошая или еще что-то. Но ведь этого там нет, также нет и в книгах других алимов. Об этом написал лжец Осман Хамис, который прикидываясь шиитом по имени Хусейн Мусави написал книгу "истинное лицо шиизма". А Вы просто скопировали это и приводите нам как доказательство :lol:

Bismilləh! Salam Aleykum Al-Fath!
Əvvəla səni əxlaq çərçivəsindən kənara çıxmamağa dəvət edirəm.

Хорошо брат. Пусть будет так.
тут ошибочка вышла. Не Bismilləh! а Bismillah

ikincisi düz deyirsən mənbəni gətirə bilmədim, amma Vallahi ki özümdən demirəm .... oxumuşam.. Söz verirəm bu yaxınlarda Allahın izni ilə tapıb dəyəcəm. Birdəki tot kto vskrıvayet istinnoye lico şiizma pochemuto u vas schitayutsa prikidivayuşimişsya. A inoqda qibnut v strannıx obstayatelstvax...... A Takiye kak Ticani u vasa qeroi. Allah hidayet versin. :whistling:

Mən demirəm ki, oxumamısız. Mən də deyirəm ki, oxumusuz, özüdə Osman Xəmisin "Lillah summə lil tarix" kitabından (azəricə "Şiəliyin əsl siması" adlanır.) Bu yalandır və belə bir şey olmayıb. Sadəcə Sizə məsləhət görürəm ki, hər oxuduğunuzu sübut kimi sazmayın, əvvəl öyrənin. Çünki əks halda yalan danışmış olacasız və məzhəbinizi alçaldadaqsız.

Мы не считаем этого человека прикидывающимся, мы доказываем, что такого человека вообще не было, а книгу эту написал Кувейтский ваххабит Осман Хамис. Вот доказательства:
Ответ на ложь под названием "Лицо шиизма"

«Lillah…Summə lit-tarix» kitabına cavab

Еще раз призываю Вас ознакомится с правилами форума. Запрещено писать латиницей на русском.

#24 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 22 января 2009 - 00:24

Qardaş sənin fikrin cumhur alimlərivin rəyinə və im. Zamanın "kafi" bizim şiələrə kafidir" sözünə ziddir! Xahiş edirəm o sənədi yüklə və diqqətlə oxu. Orda bu haqda tam məlumat var. Yuxardır. Adı Usuli-kafi.doc.

Hamı deyir "kafidir", heç kim demir "sehihdir". Ferqine varmağı bacarmaq lazımdır. "Usuli-Kafi"-de 5000-den çox sehih hedis var ve bu 5000 hedis bize bir kitabın bize vereceyi xeyire göre heddinden artıq kifayetdir. Sen ondansa sübut ele ki, İmam Zaman (a) "Usuli-Kafi" kitabı barede ümümiyyetle nese deyib. Özüde her hansı bir material yerleşdirende bax gör kimin materialın yerleşdirirsen. Bura gelib köhne "dostumuz" Efendinin tercümelerini yerleşdirmek lazım deyil. Bunlara artıq hele 2006-cı ilde cavab verilib, çölde ise 2009-cu ildir, Kadusi. :whistling:

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#25 nardarani

nardarani

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 22 января 2009 - 11:57

Kadusi

الكافي كاف لشيعتنا

"Kafi bizim şiələrə kifayətdir" sözünün heç bir mötəbərliyi yoxdur!

Mərhum Mİrza Nuri deyir:

وانه قال عنه : ( ان هذا كاف لشيعتنا ) فبين انه لا أصل له ولا أثر في مؤلفات أصحابنا ، ولم تأت به رواية قط لا صحيحة ولا ضعيفة .

خاتمة المستدرك - الميرزا النوري - ج 1 - ص مقدمة التحقيق 39

"O ki, deyirlər "kafi bizim şiələrimizə kifayətdir"bunun əsli əsası yoxdur. Və bu sözün havası(əsəri) şiə alimlərinin başqa kitablarında gözə deymir. Və heç bir səhih və ya zəif rəvayət bu barədə varid olmayıb"

#26 Kadusi

Kadusi

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 22 января 2009 - 21:29

тут ошибочка вышла. Не Bismilləh! а Bismillah

Allah razı olsun!
Gəlin bir neçə şeyə aydınlığ gətirək. 1. Ey forum əhli sizi Azərbaycan dilini uca tutub, bu dilə hörmət etməyə və bu dildə danışmağa dəvət edirəm. Nəzərinizə çatdırımki ki dilində danışdığınız ruslar, bizim ordakı əhalimizə "çurka" deyirlər və bizim camaatı sevmirlər. (təbiiki bunu bütün ruslara şamil eləmirəm). Bu ona bənzəyir ki "İsrail" Fələstini bombalayır siz isə "Coca-cola" və ya "Nescafe" içirsiz. 2. Əgər siz sünnət əhlinə "vahabi" desəz mən bunu özümə təhqir bilib sizi "rafizi" və ya "əhli bidə" deyə çağıracam. 3. Yaddan çıxartmayaq ki biz 1.Tovhid 2.Ədl 3.Nübüvvət 4.Məad -da ittifaqdayıq. Gəlin biri birimizə hörmət edək.

Məsələyə gəlincə............. Tutaq im Zaman bunları deməyib. Bəs yuxarıda göstərildiyi kimi alimlərinizin Kafini səhihliyi və ya kafi olduqu haqda dediklərinə nə deyirsiz. Alimləriniz bir kənara siz hələ özünüz postlarınızda bir-birinizə zidd yazmısız. Biriniz kafidir deyirsiz, obiriniz kafi deyil deyirsiz! Hansınıza inanaq? :scenic:

#27 Koti

Koti

Arif – Corporal

• Murid
  • 96 сообщений

Отправлено 22 января 2009 - 21:59

Məsələyə gəlincə............. Tutaq im Zaman bunları deməyib. Bəs yuxarıda göstərildiyi kimi alimlərinizin Kafini səhihliyi və ya kafi olduqu haqda dediklərinə nə deyirsiz. Alimləriniz bir kənara siz hələ özünüz postlarınızda bir-birinizə zidd yazmısız. Biriniz kafidir deyirsiz, obiriniz kafi deyil deyirsiz! Hansınıza inanaq? :scenic:

Siz hansi dilde yaxshi bilirsiz?
bu suali vermeye meni sizin yaziniz vadar etdi.Bele basha dushdumki siz Azerice zeif bilirsiz,Eger yaxshi bilseydiz.anlayardiz kifayet edir ne demekdir.
Kifayet edirle Sehih sozunun arasinda daglar qeder ferq var.
kifayetdir demek,yeni besdir,yaxud yeter,Turkler ise idare edior deyir.
Sehihin menasini yazim?yoxsa.....??
Bir balaca dushunsen anlayarsan inshaAllah.
Gostere bilersenki kimse deyirki kifayet deyil?

Men Sen olmusham ey dust !

#28 JAFAR

JAFAR

Raid – Major

• Emir
  • 1 496 сообщений

Отправлено 22 января 2009 - 23:51

Kadusi, sen oxuya bilirsen, ya yox? Eger Küleyni özü öz kitabını "Sehih" saymayıbsa, hansı şie alimi deyib ki bu kitab sehihdir? Kitabı terif etmek bir yana, onu sehih adlandırmaq başqa bir mesele. Başa düşürsen? Kafide 5000 çox hedis var! Senin heç "Sehih Müslim"-inde bu qeder sehih hedis yoxdur. İnsaflı insan ve elelxüsus da alim bu kitabi en azından bize gelib çatan sehih hedislerin sayına göre teriflemelidir.

İmam Mehdi (ə.f): "Yer üzü heç vaxt höccətsiz qalmayacaq. İstər o höccət gizli olsun, istər - aşkar."
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

#29 Kadusi

Kadusi

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 23 января 2009 - 21:27

Kadusi, sen oxuya bilirsen, ya yox? Eger Küleyni özü öz kitabını "Sehih" saymayıbsa, hansı şie alimi deyib ki bu kitab sehihdir? Kitabı terif etmek bir yana, onu sehih adlandırmaq başqa bir mesele. Başa düşürsen? Kafide 5000 çox hedis var! Senin heç "Sehih Müslim"-inde bu qeder sehih hedis yoxdur. İnsaflı insan ve elelxüsus da alim bu kitabi en azından bize gelib çatan sehih hedislerin sayına göre teriflemelidir.

Salam Aleykum!
Ey bəni adəm bir salam verdə nə olub?
Mən bura sualı forumun o biri movzusunda verdiyim gün vermişəm. Siz mənə bu mövzuya aid link verəndən sonra. Birdəki deyəsən bu forumu monopoliya eləmisiz.... Hansı temanı açıram siz çıxırsız qarşıma. Şiələrin dəvətinin zəif olması da elə buna görədir..... Bilən özünü bilməyəndən artığ göstərir. (Məni şiəlikdən qurtaran Rəbbimə həmd olsun!)

#30 Kadusi

Kadusi

• Ibtidai
  • 12 сообщений

Отправлено 23 января 2009 - 21:44

Salam Aleykum!
Ey bəni adəm bir salam verdə nə olub? Axı sən əhli-beyt aşiqisən. :rolleyes: Ona qalsa heç buxaridə öz kitabını səhih saymıyıb, sadəcə cumhur alimlər o kitabdaki hədisləri səhih sayıblar. Səhvlə dolu kitabı alim necə tərif edə bilər axı? Sizin cumhur alimlər isə o kitabın səhih və mötəbər olduğunda ittifaq ediblər. Onda sizin alimlərin üstündən alim sözünü götürmək lazımdır. Tutağki bizim Muslimin r. kitabında kafidəki qədər "səhih" hədis yoxdur , amma nəzərinə çatdırımki kafidəki qədər komik, yalan, və giydirmə hədisdə yoxdur.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru