Перейти к содержимому

Фотография

Ən nüfuzlu 500 müsəlman

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 16

#1 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 21 ноября 2009 - 16:29

Siyahıda 4 azərbaycanlının da adı var Amerikanın məhşur Corctaun (Georgetown) Universiteti və mərkəzi İordaniyada olan Strateji Araşdırmalar Mərkəzi dünyanın ən nüfuzlu 500 müsəlmanının adını açıqlayıb. ANS PRESS, universitetin rəsmi internet saytına istinadən xəbər verir ki, siyahıya 4 azərbaycanlının da adı salınıb. Bunlar Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxulislam Hacı Allahşükür Paşazadə, ilahiyyatçı-filosof Hacı İlqar İbrahimoğlu və Xalq artisti Alim Qasımovdur.
Qeyd edək ki, nüfuzlu şəxslərin syahıya alınması öz ölkələrindəki gücləri, ətraf ölkələr üzərindəki təsirləri və 2009-cu ildə dünyada baş verən proseslərdəki iştiraklarına görə həyata keçirilib.

Mənbə

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#2 Bəndə

Bəndə

Naqib – Captain

• Murid
  • 714 сообщений

Отправлено 21 ноября 2009 - 17:17

Siyahıda 4 azərbaycanlının da adı var Amerikanın məhşur Corctaun (Georgetown) Universiteti və mərkəzi İordaniyada olan Strateji Araşdırmalar Mərkəzi dünyanın ən nüfuzlu 500 müsəlmanının adını açıqlayıb. ANS PRESS, universitetin rəsmi internet saytına istinadən xəbər verir ki, siyahıya 4 azərbaycanlının da adı salınıb. Bunlar Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyev, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxulislam Hacı Allahşükür Paşazadə, ilahiyyatçı-filosof Hacı İlqar İbrahimoğlu və Xalq artisti Alim Qasımovdur.
Qeyd edək ki, nüfuzlu şəxslərin syahıya alınması öz ölkələrindəki gücləri, ətraf ölkələr üzərindəki təsirləri və 2009-cu ildə dünyada baş verən proseslərdəki iştiraklarına görə həyata keçirilib.

Mənbə

Hacı İlqar və Alim Qasımova görə sevindim,o birilərini o qədər də deyə bilmərəm.
Bu da ondan irəli gəlir ki,mən müsəlman sözünü onlar kimi anlamıram :)
Məhərrəmdir, Xanım Zeynəb əzası,
Bizi səslər Hüseynin Kərbəlası.
Daha zəvvarının yox səs-sədası.
Bu gün Kərbübəla viran olubdur,
Hüseyn öz qanına qəltan olubdur.

Каждый день Ашура, Вся земля Кербела!

#3 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 21 ноября 2009 - 18:53

Mənbə

bəs Ramzes?

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#4 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 21 ноября 2009 - 19:27

Mənim fikrimcə, 2009-cu ildə birinci yer:
MÜNTƏZİR ƏZ-ZEYDİ

Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#5 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 22 ноября 2009 - 15:11

Hacı İlqar və Alim Qasımova görə sevindim,o birilərini o qədər də deyə bilmərəm.
Bu da ondan irəli gəlir ki,mən müsəlman sözünü onlar kimi anlamıram :)

Mən hər birinə görə sevindim, hər halda onlar dünyanın gözündə Azərbaycanın müsəlmanlarıdır. Hər halda söhbət mömin müsəlmanlardan getmir ki, söhbət nüfuzlu müsəlman şəxslərdən gedir.

bəs Ramzes?

Bəyəm Ramzes azərbaycanlıdı? :)

Сообщение отредактировал al-İslam: 22 ноября 2009 - 15:12

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#6 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 02:03

MÜNTƏZİR ƏZ-ZEYDİ

söhbət nüfuzdan gedir. ona görə A.Qasımovun bu siyahıda yer alması mənə çatmır.

#7 Shemsi

Shemsi

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 12:49

MÜNTƏZİR ƏZ-ZEYDİ

Alim Qasimov dindar adamdi. Ozu de hem Amerikada, hem Asiyada, hem de Avropada taninir. Hər 4u də Azərbaycani temsil edirse, muselman kimi taninirlarsa, bizim onlara shexsi munasibetimizden asili olmayaraq sevindirici haldir.

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#8 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 12:53

Xameneyi Aga da azerbaycanlidir :), Azerbaycani temsil etmese de

Сообщение отредактировал fidan: 25 ноября 2009 - 12:53

Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#9 Sultan

Sultan

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 247 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 12:55

Hacı İlqar İbrahimoğluna görə çoox sevindim.. )
Mekkede bunalırsan, Medineye köçərdin...
Biz bu dünyadan hara köçək, yâ Muhammed? Yer üzünde riyâ, inkâr, xəyanət Altın dövrünü yaşayır... Diller, səhifələr, sətirlər "Ebu Leheb öldü" deyirlər. Ebû Leheb ölmedi, yâ Muhammed Ebû Cehil qit'ələr dolaşır!

#10 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 25 ноября 2009 - 17:34

Sozun acigi, hamisina gore sevindim, cunki..Vetenimizi temsil edirler.
Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#11 Gunahkar

Gunahkar

ALLAHla irəli!

• Murid
  • 1 066 сообщений

Отправлено 26 ноября 2009 - 00:03

MÜNTƏZİR ƏZ-ZEYDİ

Alim Qasımov da muğama nüfuz edib də... Sonra da siyahıya nüfuz edib...
P.S. Amma bunlar niyə mənim postuma cavab olaraq yazılıb?

Bir quşu öldürmək üçün bıçaq lazım deyil! Qanadlarını yol, uçmaq sevgisi gündə yüz dəfə onu öldürəcək!!! (Soyuq müharibə)

Изображение

#12 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 26 ноября 2009 - 02:10

MÜNTƏZİR ƏZ-ZEYDİ

Alim Qasımov da muğama nüfuz edib də... Sonra da siyahıya nüfuz edib...
P.S. Amma bunlar niyə mənim postuma cavab olaraq yazılıb?

mən başa düşdüyüm nüfuz kəlməsinə nə A.Qasımov nə də ki, əz-Zeydi layiq deyil.

#13 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 13:25

Siyahıda 1-ci yerdə Səudiyyə Kralı, 2-ci yerdə isə Ayətullah Xameneyi durur. Fikrimcə, siyahıda 5-ci yeri tutan Ərdoğan 1-ci yerə layiqdir, o hal-hazırda ən nüfuzlu müsəlmandır.

#14 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 15:36

Bu siyahıda İİR-in prezidenti Mahmud Əhmədinejat yer alıbmı? alıbsa, neçənci yeri?

#15 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 29 ноября 2009 - 19:26

Top 50-də Mahmud Əhmədinejat yoxdur. Amma müxtəlif sahələr üzrə siyahıda - siyasi sahədə adı var. Amma orda nüfuza görə sıralama yoxdur. Sadəcə adları verilib

The 500 most influential muslims

Alim Qasımovun adı isə İncəsənət və mədəniyyət sahəsində yer alıb

Сообщение отредактировал fidan: 29 ноября 2009 - 19:33

#16 nardarani

nardarani

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 590 сообщений

Отправлено 30 ноября 2009 - 11:53

Aparın tullayın bu siyahını. ONLARA KİM SƏRF EDİRSƏ ONUNDA ADINI SALIBLAR. Necə olur ki, Əhməd Necat yoxdur amma Alim QaSIMOV VAR?

«لبيــــــــك خــــــــامنئي »

#17 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 04 декабря 2009 - 14:35

500 nəfərlik siyahının ilk 50 nəfərində sıralama var nüfuza görə. Qalan 450 nəfərdə bu sıralama yoxdur. Ola bilər bu da bir siyasətdir. Hər halda filankəs axırdan ikinci, o biri axırdan 5-ci yerdədir söhbətləri yoxdur. Əhmədinejatin adı 450 nəfərin içində var. Sadəcə neçənci olmağı məlum deyil. Azərbaycanı təmsil edən 4 nəfərin də adları 450-nin içindədir.

Ben Ladenin adın oxuyanda başa düşdüm ki, İslamı nüfüzdan salanlar nüfuzlular da bu siyahıda yer alıblar.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru