Перейти к содержимому

Фотография

Novruz - Новруз

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 78

#31 Proxy

Proxy

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 126 сообщений

Отправлено 12 марта 2010 - 00:14

Çərşənbələr barədə

Allah razı olsun.

#32 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 15 марта 2010 - 21:10

Çərşənbələr barədə

Sübhani demişkən mövzunun peçatını vurdun  :shades:

Sabah Çərşənbədir, amma səs səmir çıxmır. Allah razı olsun! Yoxsa mənə qulaq asan yoxuydu  :secret:

Fikrimcə Novruz bayramı qəbul olunandır, ancaq bəzi şəriətimizə yad olan əməlləri oradan çıxarsaq. indi hansılar yaddır onları araşdırmaq lazımdır. Bir də bu barədə Ümumislam bölməsində mövzu olmalı idi və İmam Əli və İmam Cəfər Sadiqdən hədislər də.

Yeri gəlmişkən, həmin fətvalardan sui-istifadə edən medialar var idi:

Azərbaycan KİV-indən Seyyid Xameneiyə böhtan

Сообщение отредактировал Şair: 15 марта 2010 - 21:12

#33 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 15 марта 2010 - 22:09

Novruz yaxçidi, çox yaxçidi

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#34 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 15 марта 2010 - 22:40

Vallah Novruz Novruzduda. Ondan pisidə var, yaxşısıda. :secret:
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#35 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 15 марта 2010 - 23:39

Bu kimi bayramlar uşaqlıqda maraqlı olurdu. Novruzda nə qədər sevinərdik, papaq atardıq, od qalayıb üstündən tullanardıq :secret: Amma bilmirəm nədəndi bunlar mənim üçün sadəcə bayram adı daşıyır. Mən indi Fitr, Qurban, Qədir-Xum bayramları gələndə uşaq kimi sevinirəm, məscidə tələsirəm...
Amma bu bayram da lazımdı. Hamınızı sabahkı ilaxır çərşənbəsini təbrik edirəm! :shades:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#36 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 00:40

http://persian.makar...r/news/?nid=680

#37 MIROTVORES70

MIROTVORES70

SHOOTER

• Emir
  • 4 604 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 02:04

Hamınizi təbrik edirəm və arzulayiram ki,hər kəs evində və ailəsində olsun bu gecədə.Mənim kimi dağda -daşda yox! Yəqin ki mən olacam bu axir cərşənbə gecəsind,bir səməni,tapılsa birdə şam! Elə ucumuz.Birdə arzular və dualar.Onlar da mənim kimi tənha...
Быть ШАХИДОМ для менья честь и великая мечта.Я скажу Амин,и Вы скажите!

Изображение

#38 MIROTVORES70

MIROTVORES70

SHOOTER

• Emir
  • 4 604 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 10:01

İlaxır şərşnbəniz mubarək,ALLAHDAN məni bu gunlərdə başa duşub,duməyənlərə,yaxud duşmək istəməyənlərə,bilərəkdən-və yaxud bilmədən nifrətlər yağdıranlara,qəlbdə mənlə olub,uzdə bildirməyənlərə,bildiribsə,arxada qeybətcilərə,dost qardaş və başqa qismdə sevənlərə,yaxud bunu belə gostərənlərə YAR OLSUN! DUALARINIZI ƏSİRGƏMƏYİN,HƏR BİR QƏBİLDƏN OLANLARİN DUASINA EHTİYACİM BOYUKDUR BU ANDA! Hec olmasa mubarizə əzmini saxlamaq ucun!
Быть ШАХИДОМ для менья честь и великая мечта.Я скажу Амин,и Вы скажите!

Изображение

#39 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 10:15

Novruz yaxçidi, çox yaxçidi

AMЭН!

Axir cershenbe ve gelen BAYRAMIMIZ MUBAREK OLSUN!

:)
Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#40 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 11:14

Mühtərəm forum əhli, Ilaxır çərşənbəniz mübarək olsun. :) :lol:

Сообщение отредактировал fidan: 16 марта 2010 - 11:15

Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#41 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 12:02

Mühtərəm forum əhli, Ilaxır çərşənbəniz mübarək olsun. :) :lol:

Gözləyim bu tonqal bir az zəifləsin, mən də hoppanım üstündən :)

Hər kəsin bayramı mübarək. Bir az Novruz əhval ruhiyəsi də mən qatım))
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сообщение отредактировал Shemsi: 16 марта 2010 - 12:02

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#42 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 12:13

Mühtərəm forum əhli, Ilaxır çərşənbəniz mübarək olsun. :lol: :rose:

[font="Times New Roman"][size=3]Gözləyim bu tonqal bir az zəifləsin, mən də hoppanım üstündən :)

Senin yuxarıdakı fətvalardan xeberin yoxdur deyəsən :) :)

#43 MirMustafa

MirMustafa

Mulazzim Awwal – 1st lieutenant

• Murid
  • 691 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 13:24

Tonqaldan hoppanda Bismillah demeyi unitmayın :lol: Həmişə hoppanıb yüksək məqam saibi olasınız. :)
36:60-62
Ey Adəm övladı! Məgər Mən sizdən əhd almadımmı ki, Şeytana ibadət etməyin, o sizin açıq-aşkar düşməninizdir,
Və (sizə buyurmadımmı ki) Mənə ibadət edin, doğru yol budur?!
Həqiqətən, (Şeytan) içərinizdən çoxlarını yoldan çıxartdı. Məgər ağlınız kəsmirdi?

#44 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:22

Mühtərəm forum əhli, Ilaxır çərşənbəniz mübarək olsun. :novruz: :rose:

Gözləyim bu tonqal bir az zəifləsin, mən də hoppanım üstündən :)

Senin yuxarıdakı fətvalardan xeberin yoxdur deyəsən :blink: :)

Xeberim var bacı. Amma dünənə kimi belə fətvalar yox idi. Yenə siyasət qarışıb işə deyəsən. Hərə öz məqsədi üçün istifadə edir.
Novruz bayramı günü teoloji cəhətdən bir neçə səbəblə seçilir. Nə dərəcədə əsaslıdır deyə bilmərəm, amma zamanın başlanğıc nöqtəsidir. Günəşin ilk nur saçdığı gün yaz gecə gündüz bərabərliyi ilə başlayıb.
Bir də nənələrimiz bu bayrama Cənabi Əmir bayramı deyib. Hər halda bu haqda ətraflı yazmağa ehtiyat edirəm. Çünki əlimdə dəlil yoxdur.

Сообщение отредактировал Shemsi: 16 марта 2010 - 15:23

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#45 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:31

Ay ALLAH saxlamishlar, Rehm edin de..ac oldugum gunde bele de beh-behli sufre duzerler! :novruz:

Shemsi Baji, ayrica tebriklerin ucun cox cox sagol, Ezizim. (telefonumun iki dashi catmir, biri altdan - biri ustunden..xecalet eledi meni)

Bir daha haminiza TEBRIKLER
:)
Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#46 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:31

Xeberim var bacı. Amma dünənə kimi belə fətvalar yox idi. Yenə siyasət qarışıb işə deyəsən. Hərə öz məqsədi üçün istifadə edir.
Novruz bayramı günü teoloji cəhətdən bir neçə səbəblə seçilir. Nə dərəcədə əsaslıdır deyə bilmərəm, amma zamanın başlanğıc nöqtəsidir. Günəşin ilk nur saçdığı gün yaz gecə gündüz bərabərliyi ilə başlayıb.
Bir də nənələrimiz bu bayrama Cənabi Əmir bayramı deyib. Hər halda bu haqda ətraflı yazmağa ehtiyat edirəm. Çünki əlimdə dəlil yoxdur.[/size][/font]

Bunu Novruza yox, deyəsən çərşənbələrdə ocaq qalamaq və s. aid edilib

Mənim də nənəm həmişə deyir ki, həzrəti Əli əleyhissəlam bu gün xəlifə olub.

Müqəddəs elimizin ən sevimli bayramı olan Novruz bayramı bu gün yaz bayramı kimi qəbul olunsa da, bu bayram haqda həqiqətlər hələ də açılmamışdır. Son dövr araşdırıcılarının gəldiyi nəticəyə görə Novruz bayramı eyni zamanda Həzrəti Əlinin doğumu, taxta çıxdığı və Fatimə ilə evləndiyi gündür. O digər tərəfdən Həzrəti Məhəmmədin peyğəmbərliyə məbus olduğu, Cəmşid padişahın Azərbaycanda taxta çıxdığı, Həzrəti Adəmin yaradıldığı, Yunus peyğəmbərin balığın qarnından çıxdığı və Nuh peyğəmbərin gəmisinin qayaya oturduğu gündür (sayt: Belə çıxır ki, Novruz bayramı İslam dini ilə də bağlıdır.

Ardı

Сообщение отредактировал fidan: 16 марта 2010 - 15:35

#47 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:33

Shekillere baxdim..(qarnima sis qirsin) Gence paxlavasi istedim! :) Изображение

Сообщение отредактировал AHMADIYYE: 16 марта 2010 - 15:35

#48 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:42

Fidan bacı, Mən Novruzun İslama zidd olan bütün adətlərini boykot edirəm. İslamla bir aidiyyatı olmayan və ya ona zidd olmayan adətləri saxlamaqda bir problem görmürəm. Novruz bayramının 2 min illik (bəlkə daha çox) tarixi var. Mən necə xətt çəkim bu cür gözəl, adətlərlə zəngin bayramın üstündən? Başqa harda belə bayram var?

AHMADİYYE bacı, xəcalətli düşməniniz olsun. Bir daha təbriklər

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#49 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 15:48

Fidan bacı, Mən Novruzun İslama zidd olan bütün adətlərini boykot edirəm. İslamla bir aidiyyatı olmayan və ya ona zidd olmayan adətləri saxlamaqda bir problem görmürəm. Novruz bayramının 2 min illik (bəlkə daha çox) tarixi var. Mən necə xətt çəkim bu cür gözəl, adətlərlə zəngin bayramın üstündən? Başqa harda belə bayram var?

AHMADİYYE bacı, xəcalətli düşməniniz olsun. Bir daha təbriklər

Baji xett çəkmək nədir? biz gərək çəkilən xəttləri silək))) qoşuluram sənə. Çox sevdiyim bayramlardan biridir. Uşaqlıqdan beynimdə elə gözəl xatirələr var. Həmişə Şəhriyarın novruza aid sətirlərin oxuyanda fikirləşirdim görən bacadan necə şal sallayirlar)))

Bayram idi, gecəquşu oxurdu,
Adaxlı qız bəy corabın toxurdu,
Hər kəs şalın bir bacadan soxurdu,
Ay nə gözəl qaydadı şal sallamaq,
Bəy şalına bayramlığın bağlamaq.

Şal istədim mən də evdə ağladım,
Bir şal alıb tez belimə bağladım,
Qulamgilə qaçdım, şalı salladım,
Fatma xala mənə corab bağladı,
Xan nənəmi yada salıb ağladı.

#50 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 16:26

farscadır. bilmədim nə yazılıb. bunun əsas məzmunu tərcümə olunsa idi bu günlərdə yaxşı olardı.

Qarşıdan gələn Novruz bayramınız mübarək! Elə onun müjdəçisi olan bu gün də!

#51 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 17:02

martın 20-də sat 21:31 dəqiqə 40 saniyədə il təhvil olacaq

http://www.ahlibeyt.az/news/443.html

İlin təhvil olmasına aid də namaz və dua haqqında kimin məlumatı varsa yazsın zəhmət olmasa

#52 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 17:30

Dua kitablarında olmalıdır. "Çərəkə"dən:
Novruz bayramının (ilin təhvil olması) duası
Bismillahir rəhmanir rəmim
Ya muqəllibəl qulubi vəl əbsar. Ya mudəbbirəl ləyli vən nəhar. Ya muhəvviləl həvli vəl əhval. Həvvil haləna ila əhsənil hal.

Namaz da olmalı idi, amma heç vaxt qılmamışam deyə yadımdan çıxıb...

#53 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 17:56

Birden aglima bir sual geldi :) Goresen Novruz bayramini kecirmeyin eleyhine olanlar bu bayramin shekerburasindan, qogalindan, paxlavasindan, nebilim daha hansi teamlarinin dadina da baxmirlar?))))

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#54 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 18:01

Birden aglima bir sual geldi :) Goresen Novruz bayramini kecirmeyin eleyhine olanlar bu bayramin shekerburasindan, qogalindan, paxlavasindan, nebilim daha hansi teamlarinin dadina da baxmirlar?))))

:rolleyes: Hələ bu o yana qalsın, dövlət işlərində Novruz bayramı münasıbəti ilə pul mükafatları verilir çox vaxt. Görən əllərinə alırlarmı o "haram" pulu?

#55 Şair

Şair

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 18:05

Dadmaq nədir? nəyi var yeyirlər. Bayramla əlaqədar maaşa + veriləndə, o +u dərhal qoyurlar cibinə, sonra gedirlər , əşi Novruz bidətdi deyirlər. Bu da həyatın qırmızı səhifələri... yəni bayram səhifələri..  :)

P,S, 8 mart mövzusu yadıma düşdü bu yerdə, Shemsi siz necə etiraz etmirdizsə, onlar da o cür. yəni onlarçun da fərqi yoxdur 20 mart olsun, 20 aprel :rolleyes: , əstəğfurullah və ya yanvar......

PSS. elə düşünməyin ki, mən qarşıyam bayrama.

#56 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 18:20

Fidan baci, Shair qardash, bizden yoxdu ee :rolleyes:

Fidan baciya chershenbe hediyyem)
Novruz gununun emelleri
Ayətullah Uzma Seyyid Burucerdi "Cəmiul-əhadis şiə" kitabının c.7 s.420-də novruz gününün müstəhəbliyi fəslində namaz, oruc, qusl, gözəl ətirli libas və su səpmək kimi əməllər qeyd olmuşdur. Həmin kitabda 6895 ci hədis (misbahul-Şeyx 599) Əl-Məali bin Xənis oda Movlana İmam Sadiqdən (ə) belə rəvayət edir: "Əgər novruz günü oldusa qusl alın, ən təmiz paltarları geyin, ən gözəl ətirlə ətirlənin və həmin günü oruc tutun. Zöhr və əsr nafilələrini qılandan sonra (yəni zöhr və əsr namazlarından sonra, çünki onların nafilələri namazdan öncə qılınır) 4 rəkət namaz qılın (yəni 2 sübh namazı kimi 2 rəkət) birinci rəkətdə fatihədən sonra (həmd surə) 10 dəfə inna ənzəlna (qədr), ikinci rəkətdə həmddən sonra 10 dəfə qul ya əyyuhəl kafirun deyin. (ikinci 2 rəkətli namazın) 1-ci rəkətində fatihədən sonra 10 dəfə qul huvəllah (ixlas), 2-ci rəkətdə həmddən sonra 10 dəfə muəvvizəteyn (10 dəfə fələq dərhal sonra 10 dəfə nas) oxuyun. Namazı bitirdikdən sonra isə şükür səcdəsi edib bu duanı oxuyun. Allah sənin 50 illik günahlarını bağışlayar. :

اللهم صل على محمد وآل محمد الأوصياء المرضيين ، وعلى جميع أنبيائك ورسلك بأفضل صلواتك ، وبارك عليهم بأفضل بركاتك ، وصل على أرواحهم وأجسادهم ، اللهم بارك على محمد وآل محمد ، وبارك لنا في يومنا هذا ، الذي فضلته وكرمته وشرفته ، وعظمت خطره ، اللهم بارك لي بما أنعمت به على حتى لا اشكر أحدا غيرك ، ووسع على في رزقي يا ذا الجلال والاكرام ، الدعاء .

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#57 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 16 марта 2010 - 21:15

Müctehidlər Nvruz barədə heç vaxt pis fikir ifadə etməyiblər. Həmişə çərşənbələr barədə nəzərləri olub ki, bu il onları İran dövlətinə paz olan müxalifətə görə bir az geniş təzahür ediblər. Məkarim Ağanın da son nəzəri Novruzla bağlı yox məhz Çərşənbə barədədir. Ağanın sözlərinə görə bəziləri bu gün xurafatlara etiqad edərək bəzi əməllər edirlər ki, bunlar yolverilməzdir. Məs: Evi həmin gün təmizləməyin vacibliyinə etiqad, tonqalın üstündən mütləq atılmağa etiqad və s. Novruzun özü qadağan bir şey olsaydı, onda İran Novruzla təqvimini tutmazdı.

#58 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 17 марта 2010 - 01:32

farscadır. bilmədim nə yazılıb. bunun əsas məzmunu tərcümə olunsa idi bu günlərdə yaxşı olardı.

Qarşıdan gələn Novruz bayramınız mübarək! Elə onun müjdəçisi olan bu gün də!

Məkarim Şirazi cənabları buyurur ki, çərşənbə günü qədimdə nəhs gün hesab olunurdu. Sonralar camaat bu günün nəhsliyini dəf etməkçün bu günü çadlanardılar və bəzi əməllər edərdilər ki, bu xurafatdır. Amma bu günün qeyd olunmasında yəni nəhs günü kimi etiqad etməyib qeyd etməkdə qəbahət yoxdur(bunu istiftaada cavablandırı:D. Yalnız xurafatları qeyd etməməyi buyurur. O da ki, etiqad edə-edə qeyd etməyi. Sonda isə yenə müxalifətə işarə edərək bu günə siyasi çalar verməyi qadağan edir.

#59 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 17 марта 2010 - 15:20

Dadmaq nədir? nəyi var yeyirlər. Bayramla əlaqədar maaşa + veriləndə, o +u dərhal qoyurlar cibinə, sonra gedirlər , əşi Novruz bidətdi deyirlər. Bu da həyatın qırmızı səhifələri... yəni bayram səhifələri.. :hi:

P,S, 8 mart mövzusu yadıma düşdü bu yerdə, Shemsi siz necə etiraz etmirdizsə, onlar da o cür. yəni onlarçun da fərqi yoxdur 20 mart olsun, 20 aprel :) , əstəğfurullah və ya yanvar......

PSS. elə düşünməyin ki, mən qarşıyam bayrama.

Ay qardaş, bir şeyi başa düşmədim ee :) Bu 8 martnan Novruzun oxşarlığı varmı? Və yaxud da Şəmsi ilə vəhabilərin :)
Bu qədər qüsurlu və uğursuz müqayisə ola bilərmi? Qabartmaq niyyətim yox idi, amma "desəm öldürəllər, deməsəm ölləm" məsəli qalib gəldi

Mən düşünürəm ki, 8 mart günü heç bir kökü olmayan, bizə Qərb tərəfindən sırınmış yad bir ünsürdü. Onu nə vaxt qoparıb atsaq, heç bir ziyanı olmayacaq.
Amma Novruz bizim milli dəyərimizdi, kimliyimizdi. Necə ki tarixi abidələrimiz, şifahi xalq ədəbiyyatımız milli kimliyimizin bir hissəsidir və onu atsaq şikəst olarıq, eləcə də Novruz.
Mənlə vəhabinin də fərqni açıqlamağa ehtiyac varsa punktlarla sadalayım :))

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#60 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 17 марта 2010 - 16:01

Bir de bu bayramda nenemin qovurga qovurmasini hec neye deyiwmerem. Boyuk tavada bugdalar pk pk deye deye hoppanirlar :)
Pk pk da bugdalarin dilinde "ay yandim" demekdi. Bugdalarin gunahlari atewde yanir, sora nenem ichine chetene qovurur qariwdirir. bir az da qoz lepesi,, olur Novruz bayrami)))

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru