Перейти к содержимому

Фотография

Keçmiş Sovetlər birliyi və Azərbaycan

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 172

#1 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 16:09

Salam Əleykum hamıya.

Sizcə keşmiş Sovet rejimi Azərbaycana nə verib? Üstünlükləri və çatışmamazlıqları, itirdiyimiz çox oldu yoxsa əldə etdiyimiz? Söhbət tək dindən getmir, təhsil, mədəniyyət, iqtisadiyyat və s. sferaları da müqayisə edək.
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#2 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 18:05

Salam Əleykum hamıya.

Sizcə keşmiş Sovet rejimi Azərbaycana nə verib? Üstünlükləri və çatışmamazlıqları, itirdiyimiz çox oldu yoxsa əldə etdiyimiz? Söhbət tək dindən getmir, təhsil, mədəniyyət, iqtisadiyyat və s. sferaları da müqayisə edək.

Sovetlər Birliyinin bizə verdiyi ən böyük töhfəsi millətin savadsızlığının aradan qaldırılmasıdır. Digər müsəlman ölkələrinin insanlarının elmi səviyyəsini görəndə adam utanır.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#3 Fatime-Zahra

Fatime-Zahra

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 343 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 18:28

В полне согласна с мнением брата Вусала. Отрасль образования СССР до сих пор является сильнейшим в мире. Но кроме этого, люди были более культурными и цивилизованными чем сейчас. Также было мало болезней. У каждого молодого человека была работа. Также государства обеспечивало своих граждан. Люди были и жили более спокойно, и могли строить планы на ближайшие 10 лет. Не спорю, также были свои недостатки. Помоему они есть во всех государствах. По крайней мере это мое мнение.
ДА БЛАГОСЛОВИТ АЛЛАХ ПРОРОКА И ЕГО СЕМЬЮ !

#4 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 19:32

sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın yalnız uğurları olub. Təsadüfi deyildir ki məhz buna görə də Sovet Azərbaycanı Yaxın Şərqin ən inkişaf etmiş ölkəsi hesab edilirdi...
Həzrət ƏLİ : Bizim haqqımız haqdır; verərlərsə, alarıq: verməzlərsə yol nə qədər uzaq olsa belə dəvələrə minib dalınca gedərik.

#5 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 21:40

bu gün tamamilə o aydındır ki, indiki nəsil müəyyən təbliğatların təsiri nəticəsində SSRİ - nin dağılması haqqında düzgün məlumatlara malik deyilllər. Bu barədə yazılanlar arasında daha çox obyektiv hesab etdiyim aşağıdakı məlumatı hörmətli ucerlərin diqqətinə çatdırmaq qərarına gəldim :

SSRİ NİYƏ DAĞILDI?
Həzrət ƏLİ : Bizim haqqımız haqdır; verərlərsə, alarıq: verməzlərsə yol nə qədər uzaq olsa belə dəvələrə minib dalınca gedərik.

#6 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 21:44

sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın yalnız uğurları olub. Təsadüfi deyildir ki məhz buna görə də Sovet Azərbaycanı Yaxın Şərqin ən inkişaf etmiş ölkəsi hesab edilirdi...

AXC də Şərqdə ilk müstəqil demokratik respublika idi... demək ki, SSRİ olmadan da Azərbaycan inkişaf edə bilərdi, bəlkə hal hazırda Avropa ölkələri kimi iqttisadiyyatımız İEÖdə yer alard

P>

#7 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 21:51

AXC də Şərqdə ilk müstəqil demokratik respublika idi... demək ki, SSRİ olmadan da Azərbaycan inkişaf edə bilərdi, bəlkə hal hazırda Avropa ölkələri kimi iqttisadiyyatımız İEÖdə yer alard

həmin respublikanın müstəqilliyi yalnız sözdə idi. Digər tərəfdən yadınızda saxlayın ki, həmin hakimiyyət istimarçı qüvvələrin mənafeyinə xidmət etdiyi üçün Azərbaycanı inkişaf etdirə bilməzdi, necə ki bu günkü iqtidar bacarmır. ADR hakimiyyəti Azərbaycan xalqının mənafeyindən çıxış etsəydi XI Qızıl Ordu Azərbaycana daxil olarkən azacıq da olsa müqavimətlə qarşılanardı...

#8 MIROTVORES70

MIROTVORES70

SHOOTER

• Emir
  • 4 604 сообщений

Отправлено 29 марта 2010 - 23:28

Şəxsi fikrimdir! Sovetlər birliyi AZƏRBAYCANA əvəzolunmaz hərbi kadr potensialı verib!İndiki kimi Meliorasiya fakultəsini bitirmiş leytenant TM-72 minasını vedrədən ayira bilməyənləri yox! Mukəmməl savada malik leytenantdan tutmuş generallara qədər!
Быть ШАХИДОМ для менья честь и великая мечта.Я скажу Амин,и Вы скажите!

Изображение

#9 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 16:09

Təhsillə bağlı fikirlərə mənə də qatılıram. Böyük təəssüf hissi ilə demək olar ki, sovet dövrünün orta məktəb şagirdləri indiki tələbələrin bir çoxundan daha bilikli olublar. Çünki təhsil var idi, və orta məktəblərdə şagirdlərə hərtərəfli bilik verilirdi. Fərq etmirdi şagird hansı istiqamətdə hazırlaşır, qalan fənnlərdən də biliyi qənaətbəxş olurdu.

#10 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 16:24

Salam Əleykum hamıya.

Sovetlər Birliyinin bizə verdiyi ən böyük töhfəsi millətin savadsızlığının aradan qaldırılmasıdır. Digər müsəlman ölkələrinin insanlarının elmi səviyyəsini görəndə adam utanır.

#11 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 17:41

Azərbaycan xalqının dahi şairi Mikayıl Müşviq özünün " SABİR ÜÇÜN " şerində sovet Azərbaycanı ilə ADR - in müqayisəsini ən gözəl surətdə təsvir etməyə nail olmuşdur. Həmin şeri bizim hörmətli ucerlərin diqqətinə çatdırmaq istəyirəm :

Nеyləyim кi, fiкrim кimi qəşəng olsun nəğmələrim?
Parlaq bahar səmasilə həmrəng olsun nəğmələrim?
Sеvinclərlə uğuldayan bir zəng olsun nəğmələrim?
Bir işıqlı, bir ətirli çələng olsun nəğmələrim?

Hеy o qədər nəğmə var кi: qüvvətdənmi oхuyalım?
İşdən, gücdən, cəsarətdən, sürətdənmi oхuyalım?
Yoхsa кеçmiş rəzalətdən, dəhşətdənmi oхuyalım?
Nurumuzun dağıtdığı zülmətdənmi oхuyalım?

Sən hеybətli, cəhənnəmli dövürləri gördün, Sabir!
İşçilərə yağdırılan təhqirləri gördün, Sabir!
Кəndlilərin boynundaкı zəncirləri gördün, Sabir!
Ürəyinin sapı naziк fəqirləri gördün, Sabir!

Hər cahangir qabağına vurub qatdı хalqımızı,
Zaman-zaman quduz çarlar qırıb çatdı хalqımızı,

Müsavatla daşnaq gəldi, alıb-satdı хalqımızı,
Həpsi qırıq кaman кimi sızıldatdı хalqımızı.

Zaman-zaman bir div кimi кöкsümüzə çöкdü onlar,
Yurdumuzu, yuvamızı viran qoyub söкdü onlar.
Tufan кimi bağçamızın mеyvəsini töкdü onlar,
Boynumuzda bir çəкilməz, bir əzablı yüкdü onlar.

Həyat кimi yaz onların, ölüm кimi хəzan bizim,

Nəğmə, oyun onlarındı, matəm bizim, fəğan bizim.
Кaşanələr ağaların, qazma bizim, viran bizim,
Еyş onların, nuş onların, zəhər bizim, qətran bizim.

Məzarlıqdan qalхıb, Sabir, indi azad еllərə baх!
Al günəşin qoynundaкı bu işıqlı səhərə baх!
Yaşıllıqlar qucağında nəfəs alan çöllərə baх!
Bizə həyat, bizə şadlıq bəхş еyləyən rəhbərə baх!

Qalх məzardan, ölкəmizin dağını gör, düzünü gör!
Yеni-yеni aşıqların sazını gör, sözünü gör!
Azərbaycan qızlarının parlaq açıq üzünü gör!
Həm bu günün, həm sabahın uzaq görən gözünü gör!

Bircə bizim Bəstiyə baх, ah, bu qadın nə qoçaqdır!
Topladığı pambıq кimi alnı açıq, üzü ağdır.
Hələ Lеyla... daha yüкsəк fəzalara uçacaqdır,
Manya Vətən sərhədində dalğalanan bir bayraqdır.

Sеyr еt bizim Mil düzünü, еlliк olan Muğanı gör!
Torpaqları кöкsüm кimi nəfəs alan aranı gör!
Qarabağda, хas Qubada bağa girib, bağbanı gör!
Bu yеrlərdə insan кimi həyat sürən insanı gör!

Səndən sonra min хanəndə, min sazəndə üzə çıхdı,
Ölкəmizin cеyranları dəstə-dəstə düzə çıхdı.
Yağdı yağış, zümrüd otlar çəmənlərdə dizə çıхdı,
Bülbül ötdü, gül açıldı, dodağında məzə çıхdı.

Yеni-yеni söhbətimiz, yеni-yеni sazımız var,
Yaşayırıq qardaş кimi, кitabımız, yazımız var,
Saкit, şirin əməyimiz, хəyalımız, arzumuz var,
Кеyfimiz var, ruhumuz var, sеvgimiz var, nazımız var!

Кəndlilərin otağında yanır sülhün çıraqları,
Sеyr еdəlim gülə-gülə yaхınları, iraqları.
Qardaşlığın bağçasıdır bizim sovеt torpaqları,
Yallı gеdir ağacları, çəpiк çalır yarpaqları.

Su üzündə gəmimiz var, göy üzündə tərlanımız,
Yеr üzündə nərə çəкər qoşun-qoşun arslanımız.
Çoх böyüкdür dövranımız, çoх gеnişdir mеydanımız,
Şənliyimiz, talеyimiz, azad olan vicdanımız.

Alqış sənin məzarına bu qardaşlıq dünyasından!
Bu qardaşlıq dünyasının qayğısından, sеvdasından!
Fiкrimizin, hissimizin çiçəкlənən tarlasından!
Hər qafqazlı bəstəкarın bеynəlmiləl havasından!

Сообщение отредактировал Nizami63: 30 марта 2010 - 17:42

#12 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 18:10

Salam Əleykum hamıya.

Baci ,siz bilirsiz axi bu menim en yarali yerimdir. Azerabaycanda o vaxtlarda Islamin adi yox idi amma ozu var idi,indi ise Islamin adi var amma ozu yoxdur.Kasiblara heyat vermis,varlilari ise zelil etmishdir.Xestaxanalar pulsuz,mekteb pulsuz,rushvet yox,exlagsiz programlar yox.Hetda cizgi filmlerinide ushaglar ucun ibretamiz cekirdiler.O,dovurde SSSR ni tengid eleyirdiler ki,guya bunlar duzgun elemir serhedleri bagli saxlamagla,daha fikirleshmirdiler ki,onlar sheytanin gapisini baglamishdirlar.Indi ise sheytan gapidan rahat kecib burada tugyan edir. Heyif o gunlerden cox heyif.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#13 Şair

Şair

Forumun faktiki Ali Məqamlı Rəhbəri

• Emir
  • 2 087 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 19:23

həmin respublikanın müstəqilliyi yalnız sözdə idi. Digər tərəfdən yadınızda saxlayın ki, həmin hakimiyyət istimarçı qüvvələrin mənafeyinə xidmət etdiyi üçün Azərbaycanı inkişaf etdirə bilməzdi, necə ki bu günkü iqtidar bacarmır. ADR hakimiyyəti Azərbaycan xalqının mənafeyindən çıxış etsəydi XI Qızıl Ordu Azərbaycana daxil olarkən azacıq da olsa müqavimətlə qarşılanardı...

həmin dövrdə, Qarabağda erməniləri üsyana təhrik edən bəs kim idi? AXC-nin qoşunları onlarla mübarizə apararkən, ruslara qarşı bəs nə göstərəcəklərdi? 31 martı istiyirdiz yenidən törətsin ruslar? Bir də AXC hakimiyyəti onlara verən kimi şərtlər qoydu, hansına ki, heç birinə əməl olunmadı. Az. SSR də istismara məruz qaldı.

#14 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 30 марта 2010 - 22:30

həmin dövrdə, Qarabağda erməniləri üsyana təhrik edən bəs kim idi? AXC-nin qoşunları onlarla mübarizə apararkən, ruslara qarşı bəs nə göstərəcəklərdi? 31 martı istiyirdiz yenidən törətsin ruslar? Bir də AXC hakimiyyəti onlara verən kimi şərtlər qoydu, hansına ki, heç birinə əməl olunmadı. Az. SSR də istismara məruz qaldı.

ermənilərin Qafqazdakı bütün əməllərinə görə elə onda da indiki Qərb ölkələri şərait yaratmışdı. Ermənilərin xüsusilə biz azərbaycanlılara qarşı çıxışlarına həm də osmanıların siyasəti bais olmuşdu. Heç mübaliğəsiz demək olar ki, bu birbaşa Osmanlı imperiyasının və Müsavat firqəsinin «xidmətlərinin» nəticəsində olmuşdur. Beləki Osmanlı sultanları erməni məsələsini öz üzərlərindən uzaqlaşdırmaq və belə demək mümkündürsə, erməni problemini Qafqaza ixrac etmək məqsədiylə tarixi Azərbaycan torpaqlarında ermənilər üçün dövlət yaradılmasını özü üçün problemdən yeganə sərfəli çıxış yolu hesab edirdilər. Ona görə də erməni problemini Anadoludan Qafqaza «sürüşdürməyə» nail oldular. Bu məqsədlə Osmanlı sultanı Müsavat firqəsinə və Azərbaycan Milli Şurasına təzyiqlər göstərirdi. Hətta Osmanlı sarayı Ararat Respublikasının Müsavat və Milli Şura tərəfindən tanınmayacağı təqdirdə Azərbaycana hərbi «yardım» göstərilməyəcəyini azərbaycanlı nümayəndə heyətinin diqqətinə çatdırmışdılar. Ararat Respublikasının yaradılmasına Müsavat firqəsi heç vaxt qarşı çıxmamışdı, əksinə, Zaqafqaziya Komissarlığı və Zaqafqaziya Seymi çərçivəsində daşnaklarla çox yaxşı əməkdaşlıq təcrübəsinə malik idilər. Prblem ancaq Ararat Respublikasına paytaxt kimi verilməsi tələb olunan İrəvanla bağlı idi.

#15 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 00:43

Salam Əleykum hamıya.

Hecnə , insanların qanı bahasına yaranmış rejim məndən və mənim əjdadlarımdan hər şeyi alıb nəyinki verib. Baxmayarag ki az müddətdə yaşamışam o dövrdə amma səmimi qəlbdən nifrət edirəm o rejimdəndən. Məndən mənim dinimi , dilimi , əqidəmi , şuurumu alan rejim əvəzində mənə özündən sonra qalan qaliqlr buraxif gedif. Söhbət təhsildən getdi , SSSRİ dən qabaq bizdə təhsilli insanlar olub , unutmayaq ki, bizim yarandığı ilk dövrlərdə səviyyəli olan, sonra kommunizmlə və indiki dövrlə zibillərin cıxardiqları Bakı Dövlət Universitetı SSSRidən qabag yaranıb. SSSRİ dövründən qabaq və SSSR dövründəki şairlərimizi müqaisə edin. SSRi mənim xalqıma qorxaqliğı öyrədib. Kim deyir ki , rüşvət yox idi SSSR i vaxtlarında cəfəngiyatdır. Var idi özdə necə lazım. SSSR xod gedən vaxtlarında mənim əmim indiki İqtsad o vaxtkı Xalq Təsər. İnstitutuna pulnan girmişdi :) SSSR mənim xalqımda olan az saylı yaltaqliğı kütləvi hala catdırdı. Öz ölkəmdə satıcıdan azəri dilində malın qiymətin soruşduqda mənə rus dilində cavab verir , SSSR inin qalıxlarıdı... Nə isə eeey əsəbləşdim. Yek kəlmə ki, o dövr mənə hecnə vermiyib , hər şeyimi aləb və almaxdada davam edir. Nifrət edirəm o rejimə .
Cin görürem, şeytan görürem - qorxmuram,
Harda "kitayski" şıə görürem - qorxuram !

I am proud to be Rafidi !!!

#16 MIROTVORES70

MIROTVORES70

SHOOTER

• Emir
  • 4 604 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 10:20

Salam Əleykum hamıya.

Hecnə , insanların qanı bahasına yaranmış rejim məndən və mənim əjdadlarımdan hər şeyi alıb nəyinki verib. Baxmayarag ki az müddətdə yaşamışam o dövrdə amma səmimi qəlbdən nifrət edirəm o rejimdəndən. Məndən mənim dinimi , dilimi , əqidəmi , şuurumu alan rejim əvəzində mənə özündən sonra qalan qaliqlr buraxif gedif. Söhbət təhsildən getdi , SSSRİ dən qabaq bizdə təhsilli insanlar olub , unutmayaq ki, bizim yarandığı ilk dövrlərdə səviyyəli olan, sonra kommunizmlə və indiki dövrlə zibillərin cıxardiqları Bakı Dövlət Universitetı SSSRidən qabag yaranıb. SSSRİ dövründən qabaq və SSSR dövründəki şairlərimizi müqaisə edin. SSRi mənim xalqıma qorxaqliğı öyrədib. Kim deyir ki , rüşvət yox idi SSSR i vaxtlarında cəfəngiyatdır. Var idi özdə necə lazım. SSSR xod gedən vaxtlarında mənim əmim indiki İqtsad o vaxtkı Xalq Təsər. İnstitutuna pulnan girmişdi :) SSSR mənim xalqımda olan az saylı yaltaqliğı kütləvi hala catdırdı. Öz ölkəmdə satıcıdan azəri dilində malın qiymətin soruşduqda mənə rus dilində cavab verir , SSSR inin qalıxlarıdı... Nə isə eeey əsəbləşdim. Yek kəlmə ki, o dövr mənə hecnə vermiyib , hər şeyimi aləb və almaxdada davam edir. Nifrət edirəm o rejimə .

Bu indidə belədi rəhmətlik Doxdur! İndi də bu dildə danışmayana "cuşka" deyilir!
Быть ШАХИДОМ для менья честь и великая мечта.Я скажу Амин,и Вы скажите!

Изображение

#17 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 10:33

Mən də dogrusu o dövrdən çox az nəsə xatırlayıram.
Din, əqidə və dil məsələlərində sizinlə razılaşıram. Amma niyə görəsə bu rejim dağılandan sonda hələ də özümüzə gələ bilmirik. Heç irəliləyiş yoxdur. İndi kasıb xəstələnsə gərək üzü qibləyə uzanıb ölsün. Məktəblərdə təhsil dəhşətli gündədir. Ali məktəblərdə də. Heç bir şagird məktəbdə aldığı təhsillə ail məktəbə girə bilmir. Yazıq valideyinlər məcburdular ki, 44 fəndən repetitor tutsunlar. 20 ildən də çoxdur elə keçid dövrü deyib durmuşuq. Yerimizdə addamlayırıq.

#18 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 11:10

Mən də dogrusu o dövrdən çox az nəsə xatırlayıram.
Din, əqidə və dil məsələlərində sizinlə razılaşıram. Amma niyə görəsə bu rejim dağılandan sonda hələ də özümüzə gələ bilmirik. Heç irəliləyiş yoxdur. İndi kasıb xəstələnsə gərək üzü qibləyə uzanıb ölsün. Məktəblərdə təhsil dəhşətli gündədir. Ali məktəblərdə də. Heç bir şagird məktəbdə aldığı təhsillə ail məktəbə girə bilmir. Yazıq valideyinlər məcburdular ki, 44 fəndən repetitor tutsunlar. 20 ildən də çoxdur elə keçid dövrü deyib durmuşuq. Yerimizdə addamlayırıq.

Cün , bizim məmləkəti kommunizmin qalıqları idarə edir.

#19 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 11:12

Bu indidə belədi rəhmətlik Doxdur! İndi də bu dildə danışmayana "cuşka" deyilir!

Mən elə indidən danışıram Qəməndir...

#20 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 12:06

Если не принимать в счет, что половину родни (причем лучшую) перебили, а половину выслали в Сибирь, то достижений конечно не мало..

Мы - терпеливый народ, а главное благодарный. И неважно за что.

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#21 fidan

fidan

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 12:19

Если не принимать в счет, что половину родни (причем лучшую) перебили, а половину выслали в Сибирь, то достижений конечно не мало..

Bunyadovun "qirmizi terror" kitabına baxanda dəhşətə gəlmişdim. Tarıx boyu bizə qarşı olan bu qədər kütləvi qırğınlara baxmayaraq yenə də qala bilmişiksə deməlı böyük xalqıq. Amma ümid eleyirəm bu səbrin də bir sonu olacaq

#22 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 16:04

Cün , bizim məmləkəti kommunizmin qalıqları idarə edir.

Bashga memleketleri de kommunistler idare edir meger?Yoxsa demokrat lazimdir bize? 12-ci Imam zuhur elemeyince xeyri yoxdur.Biz bir sheyi basha dushmeliyik ki,indi sheytan yurushudur.Hansi, Gerb,Sherg,Cenub ve Shimal olkeleri razi olarlar ki,burada temiz insan dovlet bashina kecsin.Ya vurub oldurecekler, ya da ele adlar goyacaglar ki, millet ozu govacag.

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 01 апреля 2010 - 16:06

Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#23 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 17:20

Bunyadovun "qirmizi terror" kitabına baxanda dəhşətə gəlmişdim. Tarıx boyu bizə qarşı olan bu qədər kütləvi qırğınlara baxmayaraq yenə də qala bilmişiksə deməlı böyük xalqıq. Amma ümid eleyirəm bu səbrin də bir sonu olacaq

bəlkə indi də " Ağ terror " haqqında aşağıdakılarla tanış olasınız :
Ağ terrorun qurbanları

Biz bu bölmədə danışacağıq ağ terrordan; - mürtəce rejimlərin, əksinqilabi qüvvələrin kommunist hərəkatına Azərbaycanda tutduqları qanlı divandan; danışacağıq cinayətkarlıqla məhv edilmiş arzulardan, ideallardan; danışacağıq dar ağacında başa çatmış həyatlardan; danışacağıq istintaqsız, məhkəməsiz güllələnmiş, başı kəsilmiş mərd oğullardan; danışacağıq ot tayasında yandırılmış dinc, günahsız insanlardan.
İl 1918, məmləkət Azərbaycan, başdan-başa od və qan. Bir-birinin ardınca baş qaldırmış qiyam, üsyan. Bir ovuc zənginin bəy-xanın sərvət triumfuna qarşı yoxsulların, səfillərin, topaqsızların, cəmi fəqir-füqəranın qəzəb və nifrət triumfu
.

P.S. Sizi maraqlandıracaq bütün suallara cavab verməyə hazıram..

#24 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 17:40

Сто сорок бесед с Молотовым: Из дневника Ф. Чуева

Вас обвиняют в том, что Сталин убил самых талантливых людей.
– Талантливого Троцкого, талантливого Зиновьева… Вот бы мы поползли назад с такими талантами! Талант таланту рознь

#25 Shemsi

Shemsi

• Murid
  • 1 723 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 17:46

Tekrarchiliq.....
Ugursuz Kommunizm tebligati

Сообщение отредактировал Shemsi: 01 апреля 2010 - 17:48

Sormaz ki bilsin,
sorsa bilirdi.
Bilmez ki sorsun,
bilse sorardı.

#26 Nizami63

Nizami63

Raqib – Seargeant

• Murid
  • 195 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 17:56

Tekrarchiliq.....
Ugursuz Kommunizm tebligati

sovet ideoloqları insanları həmişə oxumağa, öyrənməyə dəvət edirdilər və buna bütün şəraiti yaradırdılar. Siz bu ideyaları necə uğursuz hesab edə bilirsiniz ki, gözümüz önündə Çin Xalq Respublikası kimi bir nümunə var?!
Sizin nümunəniz kimdir?!
Mənfur ABŞ - mı, yoxsa sionist İsrail dövləti?

#27 tatar.

tatar.

Amid – Brigadier General

• Murid
  • 3 058 сообщений

Отправлено 01 апреля 2010 - 23:17

Salam Əleykum hamıya.

Xeyri da deyib pisliyida dayib.
Pisliyi xeyirdan cox olub. Har halda Sovetlarda nede olmasa axlaga fikir veriblar(uzr isteyirem)

ЛАББЕЙК ЙА ХУСЕЙН!!

www.youtube.com/watch?v=ebPCpKIL_cs&list=PL897F31D2FFF56549

#28 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 02 апреля 2010 - 09:21

Bashga memleketleri de kommunistler idare edir meger?Yoxsa demokrat lazimdir bize? 12-ci Imam zuhur elemeyince xeyri yoxdur.Biz bir sheyi basha dushmeliyik ki,indi sheytan yurushudur.Hansi, Gerb,Sherg,Cenub ve Shimal olkeleri razi olarlar ki,burada temiz insan dovlet bashina kecsin.Ya vurub oldurecekler, ya da ele adlar goyacaglar ki, millet ozu govacag.

Başqa məmləkətdə şagird 11 il oxuyub təzədən repititor tutur özünə ali məktəbə girmək üçün? Söhbət bizə kimin lazım olmağınan getmir , söhbət SSSR nin bizə verdiyi yaxşı və ya pis cəhətlərinən gedir. Birdə ki, dünya bir komunizmnən birdə demokratiyanan ibarət deyil.

Sənin postunu oxudum əl əxsus axırın , SSSRidə yayılmış plakat-şuarlaradan biri yadıma düşdü :rolleyes: Tipik sənin kimi düşünən insanlar üçündür.

Прикрепленные изображения

• 24925_393822312120_588007120_4236605_6474169_n.jpg

#29 Dr.White

Dr.White

Белый Форума

• Murid
  • 741 сообщений

Отправлено 02 апреля 2010 - 09:34

sovet ideoloqları insanları həmişə oxumağa, öyrənməyə dəvət edirdilər və buna bütün şəraiti yaradırdılar. Siz bu ideyaları necə uğursuz hesab edə bilirsiniz ki, gözümüz önündə Çin Xalq Respublikası kimi bir nümunə var?!
Sizin nümunəniz kimdir?!
Mənfur ABŞ - mı, yoxsa sionist İsrail dövləti?[/color]

Hər bir dövlət öz vətəndaşları üçün oxumağa , təhsil almağa şərait yaradıb və yaradır da. Heç bir ölkədə kütləvi şəkildə savadsızlığı təbliğ edəcək siyasət yoxdu. Hansı ölkədə savadsızlıx kütləvi şəkildədi o ölkədə ona qarşı mübarızə və siyasət qurulur. Məsələn Türkiyəninn bəzi qərb şəhər və kəndlərində mübarizə aparıldığı kimi. Qaldı Çinə pricyom tut Çin ... Çin 10-15 ildi plagiatın hesabına Çin olub. Hələ mən Çində indiki rejimin nəyin bahasına qurulduğunan danışmiram. Gəlsənizə siz elə Cənubi Koreyaynan Şimali Koreyanı müqaisə edin.

Qaldı nümunəyə dünya ABŞ və İsraildən ibarət deyil. Nümunə istəyirsiz Almaniya, Yaponiya , Norvec ve s.

#30 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 02 апреля 2010 - 10:01

Сто сорок бесед с Молотовым: Из дневника Ф. Чуева

Вас обвиняют в том, что Сталин убил самых талантливых людей.
– Талантливого Троцкого, талантливого Зиновьева… Вот бы мы поползли назад с такими талантами! Талант таланту рознь

Речь то шла не о талантах, а просто..о людях, о человеческих жизнях, разбитых семьях, разлученных с родителями детях и убийствах.

Можно узнать, уважаемый Nizami63, к чему Вы написали вышеуказанный пост?

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru