Перейти к содержимому

Фотография

Женщина за рулём

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 215

#151 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 15:57

Allaha and olsun sizi yola vermədim. Sadəcə dьşmənзilik və bir-birinin yazısını gцrəndə ikrahla oxumağımızı istəmədim..

Allah amanında bacı. Haqqınızı halal edin.

ESTAFRULLAH, haqqim yoxdur uzerinizde, İNSALLAH men de xetrinize deymedim. Yene de halal edin.

Dushmencilik ne demek..gercek heyatda dushmenlerim yoxdur ki (ALLAH elemesin) virtualda olsun. Menden zehlesi gedib, nifret edenler ola biler (100% var) ki o da onlarin oz insan haqlaridir. Men de melek deyilem.

ALLAHİN Rehmeti, Amani Sizinle olsun, Qardash.

Сообщение отредактировал AHMADIYYE: 14 января 2010 - 16:00

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#152 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

Raqib Awwal – Master Seargeant

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:04

Allaha and olsun sizi yola vermədim. Sadəcə dьşmənзilik və bir-birinin yazısını gцrəndə ikrahla oxumağımızı istəmədim..

Allah amanında bacı. Haqqınızı halal edin.

ESTAFRULLAH, haqqim yoxdur uzerinizde, İNSALLAH men de xetrinize deymedim. Yene de halal edin.

Dushmencilik ne demek..gercek heyatda dushmenlerim yoxdur ki (ALLAH elemesin) virtualda olsun. Menden zehlesi gedib, nifret edenler ola biler (100% var) ki o da onlarin oz insan haqlaridir. Men de melek deyilem.

ALLAHİN Rehmeti, Amani Sizinle olsun, Qardash.

Allah bütün dualarınızı həyata keçirsin, amin. Heç bir haqqım yoxdur üzərinizdə, bacı.

#153 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:09

Bəlkə bu kobud səslənsə də, mən əgər maşın sürmək həvəsinə düşsəm heç bir ağadan icazə almayacam Şirazi olmur kim olur olsun. Düzdür əlbətdə ki ərdə olan xanımların ixtiyar sahibi ərləri sayılır onunla məsləhətləşmək olar.

Bərəkallah. Ərdə olmayan xanımlar özbaşınadırlar? :)

#154 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:20

Yox əlbətdə, lakin evdə olduqları zaman daha çox hüquqları olur nəinki ərə gedəndən sonra. Xanımların əksəriyyəti ailə qurduqdan sonra bir çox adət etdikləri şeylərlə vidalaşmaq məcburiyyətində qalır. Maşın sürmək nədir hətta işləməyə belə icazə vermirlər.
Хорошо быть черепахой – всю жизнь тащишься.

#155 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:24

Yox əlbətdə, lakin evdə olduqları zaman daha çox hüquqları olur nəinki ərə gedəndən sonra. Xanımların əksəriyyəti ailə qurduqdan sonra bir çox adət etdikləri şeylərlə vidalaşmaq məcburiyyətində qalır. Maşın sürmək nədir hətta işləməyə belə icazə vermirlər.

Yəni sizə heç bir dəxli yoxdur da, islam dini bu barədə nə fikirdədir. Nə istəyirsiz, onu da edirsiz. Əgər həvəsə düşsəz. Maraqlıdır.

#156 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:27

Yəni sizə heç bir dəxli yoxdur da, islam dini bu barədə nə fikirdədir. Nə istəyirsiz, onu da edirsiz. Əgər həvəsə düşsəz. Maraqlıdır.

İslam dini nədən yanadır mən anlaya bilmirəm? :) yad kişilərnən sıxlaşıb basabas avtobusda getməkdənmi ya rahatca öz maşınınla getməkdənmi?

#157 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:30

İslam dini nədən yanadır mən anlaya bilmirəm? :) yad kişilərnən sıxlaşıb basabas avtobusda getməkdənmi ya rahatca öz maşınınla getməkdənmi?

İndi maşını olmayan, maşına imkanı çatmayan xanımlar neçə km-lik yolu necə getsinlər? Bunun çarəsi var. Elə yerdə, elə vaxtda minər ki o sərnişinnəqliyyata, çox adam olmasın, sıxlıq olmasın.

Həm də siz "həvəsə düşsəm" dediz axı.

#158 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:35

Bəlkə bu kobud səslənsə də, mən əgər maşın sürmək həvəsinə düşsəm heç bir ağadan icazə almayacam Şirazi olmur kim olur olsun. Düzdür əlbətdə ki ərdə olan xanımların ixtiyar sahibi ərləri sayılır onunla məsləhətləşmək olar.

Xanım, sizdən çox xahiş edirəm, bu cür saymazyana ismarıclar yazmayasınız. Ayətullah Məkarim Şirazi dövrümüzün ən böyük alimlərindəndir, onun çoxsaylı müqəllidləri var. Bu cür ifadələrlə siz o müqəllidlərin də qəlbini sındırırsınız. Ayətullah Şirazi sizi heç nəyə məcbur eləmir ki, o fətva verir, əməl edənlər üçün. Siz də özünüz bilin, istər müctəhidlərə təqlid edib, müsəlman kimi yaşayın, istər də kimə...Amma sonra da axirət tələb etməyəsiniz ha... İltimasi-dua...Vəssalam.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#159 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:41

İndi maşını olmayan, maşına imkanı çatmayan xanımlar neçə km-lik yolu necə getsinlər? Bunun çarəsi var.

Siz işləyirsiniz? Səhər saatlarında və axşam saatlarında heç avtobusa minmisiz? Həmən o imkanı olmayan xanımlar (içi mən qarışıq) bu basırığda yad kişilərə istər istəməz dəyir.

Elə yerdə, elə vaxtda minər ki o sərnişinnəqliyyata, çox adam olmasın, sıxlıq olmasın.

Əziz qardaş/bacı, elə yer ele vaxtı axtarana kmi vaxt gedir camaat işə tələsir :) həm də əməllər niyyətə bağlıdır (səhv etmirəmsə) inanın çarşablı xanım da hicablı da hicabsız da günahlardan Allaha sığınıb avtobusa oturur.

p.s. maşın həvəskarı deyiləm yoxsa mən də alaram maşın. amma bəziləri kimi gedib alimlərin bu barədə nə dediyini araşdırmıram çünki lazımsızdır. Alimdən soruşulası başqa vacib şeylər var. bəzən sual-cavab bölmələrində elə səfeh sual görürəm ki şükr edirəm ki öz ağləm var. :)

#160 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:45

İndi maşını olmayan, maşına imkanı çatmayan xanımlar neçə km-lik yolu necə getsinlər? Bunun çarəsi var.

Siz işləyirsiniz? Səhər saatlarında və axşam saatlarında heç avtobusa minmisiz? Həmən o imkanı olmayan xanımlar (içi mən qarışıq) bu basırığda yad kişilərə istər istəməz dəyir.

Elə yerdə, elə vaxtda minər ki o sərnişinnəqliyyata, çox adam olmasın, sıxlıq olmasın.

Əziz qardaş/bacı, elə yer ele vaxtı axtarana kmi vaxt gedir camaat işə tələsir :) həm də əməllər niyyətə bağlıdır (səhv etmirəmsə) inanın çarşablı xanım da hicablı da hicabsız da günahlardan Allaha sığınıb avtobusa oturur.

p.s. maşın həvəskarı deyiləm yoxsa mən də alaram maşın. amma bəziləri kimi gedib alimlərin bu barədə nə dediyini araşdırmıram çünki lazımsızdır. Alimdən soruşulası başqa vacib şeylər var. bəzən sual-cavab bölmələrində elə səfeh sual görürəm ki şükr edirəm ki öz ağləm var. :)

Hə, özündən asılı olmayan işlərə görə ona günah yazılmaz inşaAllah.

Qaldı ki, "amma bəziləri kimi gedib alimlərin bu barədə nə dediyini araşdırmıram çünki lazımsızdır. " deməyinizə, bərəkallah yenə də.

Sizə sözüm yoxdur. Lap vəhhabilər kimi. Öz ağıllarınca yozum verirlər :) Bəs düşünmürsüz ki, səhv edə bilərsiz?

#161 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 16:48

Xanım, sizdən çox xahiş edirəm, bu cür saymazyana ismarıclar yazmayasınız. Ayətullah Məkarim Şirazi dövrümüzün ən böyük alimlərindəndir, onun çoxsaylı müqəllidləri var. Bu cür ifadələrlə siz o müqəllidlərin də qəlbini sındırırsınız. Ayətullah Şirazi sizi heç nəyə məcbur eləmir ki, o fətva verir, əməl edənlər üçün. Siz də özünüz bilin, istər müctəhidlərə təqlid edib, müsəlman kimi yaşayın, istər də kimə...Amma sonra da axirət tələb etməyəsiniz ha... İltimasi-dua...Vəssalam.

Açığı mən heç bir alimə təqlid etmirəm və əgər bu alim kimçünsə avtoritetdir öz işidir. mən heç kəsi təhqir etməmişəm. O adi bir insandır səhvləri də ola bilər o demək deyil ki mən onun dediyini etməliyəm. Bəli çox düz buyurursuz o fetvanı verir əməl etmək seçimi mənədir ilazım bilsəm edəcəm lazım bilməsəm yox. Mən o zaman hansısa alimin fetvasını qəbul edərəm ki bu sırf dinə bağlıdır yəni namaza, oruca, zəkata və s.

Sizə də iltimasi dua!

#162 vusal114

vusal114

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 429 сообщений

Отправлено 14 января 2010 - 19:44

Açığı mən heç bir alimə təqlid etmirəm və əgər bu alim kimçünsə avtoritetdir öz işidir. mən heç kəsi təhqir etməmişəm. O adi bir insandır səhvləri də ola bilər o demək deyil ki mən onun dediyini etməliyəm. Bəli çox düz buyurursuz o fetvanı verir əməl etmək seçimi mənədir ilazım bilsəm edəcəm lazım bilməsəm yox. Mən o zaman hansısa alimin fetvasını qəbul edərəm ki bu sırf dinə bağlıdır yəni namaza, oruca, zəkata və s.

Alimə təqlid etmirsiz? Niyə? Axı, şiə mütləq təqlid etməlidir. Təqlid etmirsə şəri cəhətdən düzgün deyil. Və namaz-oruclarınızın düzgünlüyü şübhə altındadır. Və mən əminəm ki.,Siz namaza təzə qılmağa başlamamısınız və bu məsələni bilməməyiniz mümkün deyil. Sonda bir sualım var Sizə: "Namazlarınızın və oruclarınızın səhihliyini yəni onları düzgün yerinə yetirdiyinizi haradan bilirsiz?"

O ki qaldı Məkarim Ağanın cavabına, ilk öncə onu qeyd etməliyəm ki, mən bu forumda yenə buna şahid oluram ki, insanlar sözləri nədənsə dal-qabaq başa düşürlər. Ağa qadının maşın sürməsinə şəri nöqteyi-nəzərdən cavab verir. Ağanın cavabını sürücülük vəsiqəsiz və yalnız hicaba riayət etməklə maşın sürmək kimi başa düşmək nadanlıqdır. Çünki, o Ağanı tanımayanlar bilsinlər ki, dövrümüzdə dünyagörüşü geniş olan barmaq sayı qədər şiə alimi varsa, Məkarim Ağa onlardan biridir.

اللهم عجل لولیک الفرج واحفظ قائدنا الخامنه ای

#163 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 09:52

Alimə təqlid etmirsiz? Niyə? Axı, şiə mьtləq təqlid etməlidir. Təqlid etmirsə şəri cəhətdən dьzgьn deyil. Və namaz-oruclarınızın dьzgьnlьyь şьbhə altındadır. Və mən əminəm ki.,Siz namaza təzə qılmağa başlamamısınız və bu məsələni bilməməyiniz mьmkьn deyil. Sonda bir sualım var Sizə: "Namazlarınızın və oruclarınızın səhihliyini yəni onları dьzgьn yerinə yetirdiyinizi haradan bilirsiz?"

O ki qaldı Məkarim Ağanın cavabına, ilk цncə onu qeyd etməliyəm ki, mən bu forumda yenə buna şahid oluram ki, insanlar sцzləri nədənsə dal-qabaq başa dьşьrlər. Ağa qadının maşın sьrməsinə şəri nцqteyi-nəzərdən cavab verir. Ağanın cavabını sьrьcьlьk vəsiqəsiz və yalnız hicaba riayət etməklə maşın sьrmək kimi başa dьşmək nadanlıqdır. Зьnki, o Ağanı tanımayanlar bilsinlər ki, dцvrьmьzdə dьnyagцrьşь geniş olan barmaq sayı qədər şiə alimi varsa, Məkarim Ağa onlardan biridir. [/size][/font]

SALAM ALEYKUM,

Вюсал, открывая эту темуна АВТОМОБИЛЬНОМ ФОРУМЕ Вы задали вопрос так

Женщин за рулём каждым днём становится всё боьше и больше. Как Вы относитесь к этому?

То есть просто отношение юзеров к данному факту. Если Вы хотели узнать отношение к этому шариата и ученых, думаю логичнее было бы спросить КАКОГО ОТНОШЕНИЕ ШАРИАТА или ЧТО ГОВОРЯТ НАШИ УЧЕНЫЕ по поводу вождения автомобилей женщинами, и открыть эту тему, скажем в подразделе ОБЩЕИСЛАМСКИЕ ТЕМЫ.

И потом, никому не пришло в голову, что форум могут читать еще и НЕмусульмане?

Сообщение отредактировал AHMADIYYE: 15 января 2010 - 09:53

Əllahummə səlli əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd, kəma səlləytə əla İbrahimə və əla ali İbrahimə və barik əla Muhəmmədin və əla ali Muhəmməd, kəma barəktə əla İbrahimə və əla ali İbrahim, innəkə həmidun məcid. AMİN!

#164 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 10:12

Alimə təqlid etmirsiz? Niyə? Axı, şiə mьtləq təqlid etməlidir. Təqlid etmirsə şəri cəhətdən dьzgьn deyil. Və namaz-oruclarınızın dьzgьnlьyь şьbhə altındadır. Və mən əminəm ki.,Siz namaza təzə qılmağa başlamamısınız və bu məsələni bilməməyiniz mьmkьn deyil. Sonda bir sualım var Sizə: "Namazlarınızın və oruclarınızın səhihliyini yəni onları dьzgьn yerinə yetirdiyinizi haradan bilirsiz?"

O ki qaldı Məkarim Ağanın cavabına, ilk цncə onu qeyd etməliyəm ki, mən bu forumda yenə buna şahid oluram ki, insanlar sцzləri nədənsə dal-qabaq başa dьşьrlər. Ağa qadının maşın sьrməsinə şəri nцqteyi-nəzərdən cavab verir. Ağanın cavabını sьrьcьlьk vəsiqəsiz və yalnız hicaba riayət etməklə maşın sьrmək kimi başa dьşmək nadanlıqdır. Зьnki, o Ağanı tanımayanlar bilsinlər ki, dцvrьmьzdə dьnyagцrьşь geniş olan barmaq sayı qədər şiə alimi varsa, Məkarim Ağa onlardan biridir. [/size][/font]

SALAM ALEYKUM,

Вюсал, открывая эту темуна АВТОМОБИЛЬНОМ ФОРУМЕ Вы задали вопрос так

Женщин за рулём каждым днём становится всё боьше и больше. Как Вы относитесь к этому?

То есть просто отношение юзеров к данному факту. Если Вы хотели узнать отношение к этому шариата и ученых, думаю логичнее было бы спросить КАКОГО ОТНОШЕНИЕ ШАРИАТА или ЧТО ГОВОРЯТ НАШИ УЧЕНЫЕ по поводу вождения автомобилей женщинами, и открыть эту тему, скажем в подразделе ОБЩЕИСЛАМСКИЕ ТЕМЫ.

И потом, никому не пришло в голову, что форум могут читать еще и НЕмусульмане?

Salam Aleykum. Mən bir şeyi bilmək istəyirəm, insanların fikirlərinin düz olub olmaması islam nöqteyi nəzərdən müqayisə olunmalıdır, yoxsa elə hərə ağlınca bir fikir söyləməlidir, könüllərə, nəfslərə xoş gələn fikir əsas götürülməlidir?? Bütün fikirlərimiz, qərarlarımız, hərəkətlərimiz Allahın rizası ilə olmalı deyilmi?

Hərə bir fikir söylədi, sonda da məzhəb alimlərinin bu barədə fətvasını öyrəndik, ən azından fikrimizin doğru və ya yalnış olmasını bilmək üçün. Bunu bilmək çox vacib idi. İslamı həyatımızın hər anına tətbiq etməliyik.

Yoxsa hər həvəs dalınca qaçsaq, Allahın rizasını düşünməsək aqibətimiz necə olar?

#165 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 10:27

WA ALEYKUME SALAM,

Порой есть принципиальная разница в понимании ALLAH RİZASİ.

Для одних - это тот критерий, который живет в генах, течет в крови, остается в этой жизни до после последнего вздоха до Судного дня.

Для других же - это ТО ЧТО СКАЗАЛ АЛИМ. Не поймите меня привратно, но при всем уважении и признании факта НЕОБХОДИМОСТИ и востребованности наших ученых, есть определенная категория верующих, которые (простите) и чихнуть бояться раньше, чем спросят алима А КАК ЭТО ЛУЧШЕ СДЕЛАТЬ.

Я никогда не пойму эту категорию, по той простой причине, что убеждена..им просто лень использовать тот Разум, который АЛЛАХ дал в Дар. А с Даром нужно обращаться бережно, с благодарностью..и ГЛАВНОЕ - не забывать про его существование, иначе это будет чистой воды ИСРАФ. А ведь за это тоже отвечать придется.

Я так думаю.

P.S. И еще..Вы слишком мало знаете (вернее совершенно не знаете) Coldunya xanum, чтобы заявлять в ее адрес

такоеSizə sцzьm yoxdur. Lap vəhhabilər kimi. Цz ağıllarınca yozum verirlər Bəs dьşьnmьrsьz ki, səhv edə bilərsiz?

нехорошо однако..

Сообщение отредактировал AHMADIYYE: 15 января 2010 - 10:32

#166 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 10:57

Nə isə..

#167 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 10:58

Alimə təqlid etmirsiz? Niyə? Axı, şiə mütləq təqlid etməlidir. Təqlid etmirsə şəri cəhətdən düzgün deyil. Və namaz-oruclarınızın düzgünlüyü şübhə altındadır. Və mən əminəm ki.,Siz namaza təzə qılmağa başlamamısınız və bu məsələni bilməməyiniz mümkün deyil. Sonda bir sualım var Sizə: "Namazlarınızın və oruclarınızın səhihliyini yəni onları düzgün yerinə yetirdiyinizi haradan bilirsiz?"

O ki qaldı Məkarim Ağanın cavabına, ilk öncə onu qeyd etməliyəm ki, mən bu forumda yenə buna şahid oluram ki, insanlar sözləri nədənsə dal-qabaq başa düşürlər. Ağa qadının maşın sürməsinə şəri nöqteyi-nəzərdən cavab verir. Ağanın cavabını sürücülük vəsiqəsiz və yalnız hicaba riayət etməklə maşın sürmək kimi başa düşmək nadanlıqdır. Çünki, o Ağanı tanımayanlar bilsinlər ki, dövrümüzdə dünyagörüşü geniş olan barmaq sayı qədər şiə alimi varsa, Məkarim Ağa onlardan biridir. [/size][/font]

Heç bir alimə təqlid etmirəm, namazı isə elə namaz kitablarından oyrənmişəm (iran çapı). Lakin Sistani aganın kitabından bəzi sırf din və şəriıtlə bağlı suallarım olduqda ora müraciət edirəm. Mənim nənəm sovet dövründə hamı ateist olanda namaz da qılıb oruc da tutub məhərrəmlikdə yas da saxlayıb heç kəsə təqlid etməyibsə indi onun etdiyi ibadətləri heç sayılır? Bunu yalnız və yalnız Allah bilir başqa heç kim. Allah Rəhman və Rəhimdir , mən yalnız buna ümid edirəm.

#168 fidan

fidan

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 549 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 11:32

Keçək yenə cəmiyyətin fikirlərinə ))))
Cəmiyyət hələ hazır deyil deyirik, hazırlayın da bu cəmiyyəti. Elə cəmiyyət hazır deil deyə-deyə yerində saysaq, addım atılmasa cəmiyyət heç vaxt hazır olmayacaq. Məsələn əgər hansısa bir mömin, (yəni əsl mömin) ətrafdakıların, tanıyanların hörmət etdiyi, dindar belə olar -dediyi mömin bir insan öz xanımına avtomobil sürməyə icazə versə, onda onun yan-yörəsində artiq müsbət fikirlər formalaşacaq bu barədə.

Üzəyir Hacıbəyovun bir sözü var: Bizi geridə qoyan elə ən çox "geridə qalmışıq" ifadələrini işlədən insanlardır. ))) Mənə də aiddir deyəsən )))
Şah Xətai seyrə çıxdı, açdı Hürrün qəbrini,
Bar-İlaha, əfv qıl kim, tövbəkaram doğrusu.

Nə çoxdur ibrətlər. Nə azdır qəbul edənlər.

#169 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 12:03

P.S. И еще..Вы слишком мало знаете (вернее совершенно не знаете) Coldunya xanum, чтобы заявлять в ее адрес

такоеSizə sцzьm yoxdur. Lap vəhhabilər kimi. Цz ağıllarınca yozum verirlər Bəs dьşьnmьrsьz ki, səhv edə bilərsiz?

нехорошо однако..

nahaq yerə o biri forumda mənə iran vəhabisi deməmişdilər ki :grinyes:

İslam dini insanların həyatını rahatlaşdırmaqçün nazil olub çetinleshrimekçün yox.

#170 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 12:16

нехорошо однако..

nahaq yerə o biri forumda mənə iran vəhabisi deməmişdilər ki :grinyes:

İslam dini insanların həyatını rahatlaşdırmaqçün nazil olub çetinleshrimekçün yox.

Siz həyatınızı rahat yaşamaq üçün islamı seçmisiz?

Mən sizə vəhhabi deməmişəm ki, mən demişəm ki, vəhhabilər də öz ağıllarınca ayəyə yozum verirlər. Bu baxımdan oxşarsınız. Nənənizə gəlincə isə, namazı necə qılmaq barədə ona vəhy gəlməmişdir hər halda:) O da hansısa alimdən oxumuşdur. Ümumiyyətlə Əhli-beyt(ə.s) məktəbi , şiəlikdə təqlid etmək vacibdir.

Nə bilim.. Maraqlı fikirlər çıxır axır vaxtlar ortaya. Hər kəs özünü müctehidlə, alimlə bir dərəcəyə qoyur, hökm verir, adını da mömin və ya möminə qoyur. ALLAHın rizasıdır əsas, insanların, çürük cəmiyyətin düşündükləri deyil.
Elə bil Ayətullah Məkarim Şirazi ağanın adını siz qoymusuz.

#171 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 12:18

Kim olur olsun? Kim olur olsun, fərqi yoxdur ???????

#172 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 13:42

Azərbaycanda rahat, islamla yaşayan var məgər?

Mən sizə vəhhabi deməmişəm ki, mən demişəm ki, vəhhabilər də öz ağıllarınca ayəyə yozum verirlər. Bu baxımdan oxşarsınız. Nənənizə gəlincə isə, namazı necə qılmaq barədə ona vəhy gəlməmişdir hər halda:) O da hansısa alimdən oxumuşdur. Ümumiyyətlə Əhli-beyt(ə.s) məktəbi , şiəlikdə təqlid etmək vacibdir.

Mən axı qeyd etdim belə sadə suallara görə yani qadının maşın sürməsi, avtobusda getməsi, əl yuyanda sabunu hansı əldə tutmağın vacib olması və bu kimi suallarla müctəhidlərin fətvalarına müraciət etmirəm. Daha vacib suallar var ki hə əlbətdə alimin məsləhətinə həmişə ehtiyacımız var.

Nə bilim.. Maraqlı fikirlər çıxır axır vaxtlar ortaya. Hər kəs özünü müctehidlə, alimlə bir dərəcəyə qoyur, hökm verir, adını da mömin və ya möminə qoyur. ALLAHın rizasıdır əsas, insanların, çürük cəmiyyətin düşündükləri deyil.

Şiraziyə Şirazi demək günahdir? Ok olsun Ayətullah Məkarim Şirazi. Maraqlı fikirlrin olması vacibdir çünki haml sizin düşündüyünüz kimi düşünə bilməz. Bəllkə kiməsə adi 1 şeyin cavabını müctəhiddən öyrənmək çox vacibdirsə mənimçün buna lüzum yoxdur!
Mən özümə möminə deməmişəm hələ.

P.S.Namazın 1 dənə dəqiq qılınma qaydası olsaydı indi hər məzhəb 1 cür qılmazdı

#173 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 13:53

Azərbaycanda rahat, islamla yaşayan var məgər?

Mən axı qeyd etdim belə sadə suallara görə yani qadının maşın sürməsi, avtobusda getməsi, əl yuyanda sabunu hansı əldə tutmağın vacib olması və bu kimi suallarla müctəhidlərin fətvalarına müraciət etmirəm. Daha vacib suallar var ki hə əlbətdə alimin məsləhətinə həmişə ehtiyacımız var.

Şiraziyə Şirazi demək günahdir? Ok olsun Ayətullah Məkarim Şirazi. Maraqlı fikirlrin olması vacibdir çünki haml sizin düşündüyünüz kimi düşünə bilməz. Bəllkə kiməsə adi 1 şeyin cavabını müctəhiddən öyrənmək çox vacibdirsə mənimçün buna lüzum yoxdur!
Mən özümə möminə deməmişəm hələ.

P.S.Namazın 1 dənə dəqiq qılınma qaydası olsaydı indi hər məzhəb 1 cür qılmazdı

Günah deyil, ən azından hörmətsizlikdir. Hamının düşündüyü bir ola bilməz əlbəttə, kim ki islam nöqteyi nəzərdən düşünürsə,Allahın rizasını əsas götürürsə odur əsl ağıl sahibi.
Mən sizə möminə deməmişəm, tövbə əstəğfirullah.
Özünüz bilərsiz. Utandım Vallahi.

#174 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 14:08

Əgər 1 kəs ki camaata qeyrətsiz və nadan deyirsə 1 parca əskiyə görə mən də eləsinin yerinə utanıram. Söhbət bitdi!

#175 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 14:24

Əgər 1 kəs ki camaata qeyrətsiz və nadan deyirsə 1 parca əskiyə görə mən də eləsinin yerinə utanıram. Söhbət bitdi!

O bir parça əski dediyin hicabdır, Allahın əmri, xanım Fatimeyi-Zəhranın(s.ə), xanım Zeynəbin (ə.s) əmanətidir. Həmdə bir parça əski deyil. Sənin dar düşüncəliyinin , imanının "yüksək" dərəcəsi nəticəsində o "1 parça əski" olur. Elə rahatlıqla da açıb ata bilər ona " 1 parça əski" deyən. Əfsuslar olsun.

Mən qeyrətsiz deməmişəm:) , mən qeyrətinə dəlalət edir demişəm. Gedin oxuyun görün islamda qeyrət anlayışı nədir.

Mən utanıram ki, səninlə mübahisə edirəm.

Bu forumda bəzi xanımlara söz çatdırmaq olmur. Mən möminələr tanıyıram ki, danışanda həyadan dili tutulur. Siz burda dişbədiş durmusuz camaatla. Yetənə yetir, yetməyənə daş atırsız. Kim ki sizin "yüksək məqamlı düşüncələriniz"in əksinə söz deyirsə, onu qaralayırsız. Ayıbdır Vallahi.

"Şirazi olmur, kim olur olsun" - bu nə cümlədir???

#176 Coldunya

Coldunya

Mulazzim – lieutenant

• Murid
  • 337 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 14:35

Hörmətli dost, qardaş/bacı, mömin/möminə, əsasən də insan! Bu forumdur, burada hamı öz fikir və düşüncəsini paylaşır, mübahisə edir. Əgər sizə utanc gətirir ki zənən xeylağı forumda sizinlə mübahisədə iştirak edirsə onda oturun öz özünüzlə söhbət edin başqalarının postlarını cavablandırmayın. Və yaxud da əgər giriş yalnız kişi userlər üçündürsə deyin 1 daha bura girməyim. Daha sizi utandırmaq istəmirəm sagolun Allah amanında!

#177 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 14:38

Hörmətli dost, qardaş/bacı, mömin/möminə, əsasən də insan! Bu forumdur, burada hamı öz fikir və düşüncəsini paylaşır, mübahisə edir. Əgər sizə utanc gətirir ki zənən xeylağı forumda sizinlə mübahisədə iştirak edirsə onda oturun öz özünüzlə söhbət edin başqalarının postlarını cavablandırmayın. Və yaxud da əgər giriş yalnız kişi userlər üçündürsə deyin 1 daha bura girməyim. Daha sizi utandırmaq istəmirəm sagolun Allah amanında!

Sən mənim nə demək istədiyimi gözəl başa düşdün. Mən forumda qızlar danışa bilməz demədim. Artıq utandırmısan. Uğurlar.

#178 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 15:20

Этот подраздел вообще кто-нибудь модерирует?!

Сколько еще нужно выслушать этой "истинно джафаритской истины" ..

#179 Haydar-i Kerrar

Haydar-i Kerrar

• Murid
  • 222 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 15:25

А кто вас вынуждает ???

#180 AHMADIYYE

AHMADIYYE

Aqid – Colonel

• Emir
  • 2 642 сообщений

Отправлено 15 января 2010 - 15:26

А кто вас вынуждает ???

Пока выдаются такие "перлы" волей-неволей приходится на них натыкаться, уж простите любезно.

А Вам думаю, лучше заглянуть сюда

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru