Перейти к содержимому

Фотография
- - - - -

"Şiələri təkfir edən kafirdir!"

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 7

#1 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 10:56

Изображение
Bunu Küveytli din xadimi höccətül-İslam Seyid Məhəmməd Baqir deyib

313news.net-in məlumatına görə şiə alimi bəyanat yayaraq bunları bildirib:
"Şiələri şirkdə ittiham edənlər müşrikdirlər. Hər kim Əhli-beyt məzhəbinin ardıcıllarının kafir olduğunu düşünsə azğın və kafirdir. Kim şiələri "Mütə övladı" adlandırsa, Quran və əziz peyğəmbərimizdən (s) uzaqdır".

Alim həmçinin qeyd edib ki, sünni alimləri də şiələrin təkfir edilməsinin əleyhinə fətva verməlidirlər.

Təqlid mərcelərinin Küveytdəki nümayəndəsi olan şeyx Məhəmməd Baqir Mehri əl-Əzhər şeyxi Əhməd Teyyibin şiələri himayə edən bəyanatına da dəstək verib.
  • Shale это нравится
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#2 Omar

Omar

Muslim

• Emir
  • 1 140 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 11:56

Kiminsə əlində kafir olmağ haqqında sübutu dəlili varsa təkfir eləməyin heç bir eybi olmamalıdır.
  • Bacı это нравится
Факты не перестают быть фактами, когда их игнорируют

#3 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 22 октября 2010 - 22:40

Kiminsə əlində kafir olmağ haqqında sübutu dəlili varsa təkfir eləməyin heç bir eybi olmamalıdır.

Şiələrin kafir olması haqqında hansısa dəlil var? (nəuzubillah)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#4 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 марта 2011 - 02:23

1 ci şiyə deyəndə aydınlaşdır görək hansı şiyələrdən danışırsan ?
tarıxə nəzər salsaq belə şiyələrdə olub
Əli cihad qoşunlarının cihadda göstərdiyi süstlükdən çox narahat olmuşdu. Məhz elə buna görə də o, camaatın hüzurunda minbərə çıxıb aşağıdakı sözləri bəyan etdi:

«Ey camaat! Kufədən başqa ayrı bir yer mənim hökumətimdə deyil!! Və ey Kufə, əgər səndən də düşmən həmlələri qarşısında qala çıxmayacaqsa olmamağını arzulayıram əgər belədirsə üzün qaralsın ey Kufə!»

imam Əli axırıncı günlərini bu cür şiyələrin ətrafında olub.
və bu cür şiyələr imam Əliyə beyət edənlər içində çoxluq təşkil edirdi.
indi deyə bilərsən sən hansı şiyələrdənsən ?
imam Əlinin kafir saydıqı insanı indiki şiyələr müsəlman sayırsa özləridə kafir olmüşlar,bunynan onlar Aləmlərin
Rəbbini yalanlayırlar.
mən misal verə bilərəm.Allaha məkan verən sünniləri indiki şiyələrin çoxu cahil müsülman sayır.
halbu ki,Əli bu cür insanları kafir sayırdı.Kafiridə kafir saymayan özü kafir olur.bunu iman gətirənlər ancaq bilər bilər.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#5 al-Fath

al-Fath

Amid – Brigadier General

• Naib
  • 3 239 сообщений

Отправлено 14 марта 2011 - 11:03

Aydındır ki, söhbət 12 imam şiələrindən (bizim zamanda Cəfəri məzhəbi) gedir.
Пархаю как бабочка , жалю как пчела (Мухамед Али)

#6 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 14 марта 2011 - 21:49

tarıxə nəzər salsaq belə şiyələrdə olub
Əli cihad qoşunlarının cihadda göstərdiyi süstlükdən çox narahat olmuşdu. Məhz elə buna görə də o, camaatın hüzurunda minbərə çıxıb aşağıdakı sözləri bəyan etdi:

«Ey camaat! Kufədən başqa ayrı bir yer mənim hökumətimdə deyil!! Və ey Kufə, əgər səndən də düşmən həmlələri qarşısında qala çıxmayacaqsa olmamağını arzulayıram əgər belədirsə üzün qaralsın ey Kufə!»

imam Əli axırıncı günlərini bu cür şiyələrin ətrafında olub.
və bu cür şiyələr imam Əliyə beyət edənlər içində çoxluq təşkil edirdi.
indi deyə bilərsən sən hansı şiyələrdənsən ?
imam Əlinin kafir saydıqı insanı indiki şiyələr müsəlman sayırsa özləridə kafir olmüşlar,bunynan onlar Aləmlərin
Rəbbini yalanlayırlar.
mən misal verə bilərəm.Allaha məkan verən sünniləri indiki şiyələrin çoxu cahil müsülman sayır.
halbu ki,Əli bu cür insanları kafir sayırdı.Kafiridə kafir saymayan özü kafir olur.bunu iman gətirənlər ancaq bilər bilər.

Salam Əhməd!

Əl-fath qardaş sizin sualı cavablandırdı.
Amma, sız 12 imamdan birincısinin, yəni İmam Əlinin (ə.s.) xəlifəlıyi dövrünü şərh etməyə cəhd etdiniz:

tarıxə nəzər salsaq belə şiyələr də olub

Tarixə nəzər salsaq, belə şiyələr olmayıb.
Cünki şiyəlık, sizin qeyd etdiyiniz tarixi mərhələdə formalaşmağa başladı.
Bu cun şiyələr kimlərdir?
1. Şiyələr ilk öncə - İmam Əlı (ə.s.) tərəfdarlarıdır, davamçılarıdır. Yənı onlar İmamın dövründə yaşasaydılar yuxarıda qeyd etdiyiniz "cihad" işində şəhıd olmağa hazır olanlardır.
2. Şiyələr o dövrdə və bu cün - əhli-beyt (Allahuməsəllı əla-muhəmmədin və əli-muhəmməd!), yəni - "5 kimsənə" aşiqləri və tərəfdarlarıdır.
3. Və, ən nəhayət 14 məsumu (gunahsızı) qəbul edənlərdir. Burda, İslam peyğəmbəri onun qızı və 12 imam nəzərdə tutulur. Bu məsumlardan 9-u siz deyən dövrdə hələ dünyaya gəlməmişdilər.

O, ki qaldı Hz. Əlı əleyhsalamın etdiyi cihad, İmamın son gunləri, onun Kufə əhlınə və ya həvariglərə müragiəti, ona beyət edib-etməyənlər kimi məsələlər bunlar başqa mövzunun predmetidir.
Mən sizin yazdıqlarınıza qarşı bir şeyi əminlıklə təsdiqləyə bılərəm.
Əgər İmam Əlı (ə.s.) kimə isə (azmış müsəlmanlara, müşrüklərə, xəvariclərə və s.) gihad elan etsəydi və onları zorla dinə-islama gətirsəydi onda, İmam Əlıyə (ə.s.) biz bu gün məsum İmam deməzdik və onun davamçısı, yəni şiyəsi olmazdıq.
Deməlı, İmam hansı addımı atıbsa, Allah-Təalanın istək və razılığı ilə etmişdir.
İndi, sən Əhməd mənə göstər (dəlıllərlə) görüm bizim 14 məsumlarımız insana (bəndəyə) qarşı hansı səhvi buraxıblar və günahlar işlədiblər.
And olsun Allaha, bizim məsumlarımızın gunahlarını göstərə bilsən mən şıyəlıyimdən imtina edib, sənın dini-təriqətivi qəbul edərəm.
Yox əgər, sübut və dəlılərin yoxdursa onda bu mövzuda yazma, Qardaş!
Əks halda, mən səni mövzsunun adına uyğun olaraq "Şiyələri təkfir edən kafirdir" adlandıraram.

Сообщение отредактировал Vey-sal: 14 марта 2011 - 21:53

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

#7 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 14 марта 2011 - 23:30

vey sal

And olsun Allaha, bizim məsumlarımızın gunahlarını göstərə bilsən mən şıyəlıyimdən imtina edib, sənın dini-təriqətivi qəbul edərəm.

lazım deyil belə şeylərə görə əqidə deyişmək,əqidə tovhid üzərində qurulur. Allahı tanıyıb onu bənzətməmək.
sən yanılırsan, şiyəlik Əlinin vaxtında formalaşmışdı artıq.Əlinin tərəfdarı artıq Əlinin şiyəsi sayılırdı.
sənə görə Allaha məkan verən cahil sələfiləri müsəlman sayan şiyələr səncə nə sayılır kafir yoxsa cahil müsəlman ?
p.s.mənim əqidəmə görə, cahil kafiri kafir saymayan şiyə özüdə kafir olur.İmam Əlidə bu əqidə idi.ancaq sən ? bu sualdan sonra inşallah aydın olacaq sən hansı şiyələrdənsən.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#8 Vey-sal

Vey-sal

Шиит-джафарит

• Murid
  • 1 154 сообщений

Отправлено 15 марта 2011 - 00:07

vey sal

lazım deyil belə şeylərə görə əqidə deyişmək,əqidə tovhid üzərində qurulur. Allahı tanıyıb onu bənzətməmək.
sən yanılırsan, şiyəlik Əlinin vaxtında formalaşmışdı artıq.Əlinin tərəfdarı artıq Əlinin şiyəsi sayılırdı.
sənə görə Allaha məkan verən cahil sələfiləri müsəlman sayan şiyələr səncə nə sayılır kafir yoxsa cahil müsəlman ?
p.s.mənim əqidəmə görə, cahil kafiri kafir saymayan şiyə özüdə kafir olur.İmam Əlidə bu əqidə idi.ancaq sən ? bu sualdan sonra inşallah aydın olacaq sən hansı şiyələrdənsən.

Mənim dinim və imanım - mənim elmimdə, helmimdə, əqlımdə və zəkamdadır, Əhməd.
Nə qədər ki, mənim kimilər sağdır, əqılləri başındadır Tək Allaha iman gətiririk. Mənim kimiləri, yəni bəndəni Allah-Tala yaradanda fəxr elədı. Fəxr elədi ki, "düşüncəlı, ağıllı insani" yaradıb. Mən də, nə qədər ki, sağam və ağlım başımdadır öz ağlımla Ona həmd edər və qul olaram. Tək Allah bəndəsini sevər, onların elmini artırar...
Bizlərə kələk gəlməyin. Biz Imam Əlıini elm məktəbi və islam fəlsəfəsini oxuyuruq. İnşəallah dinimizdən azmarıq. O ki, qaldı sıyə, sünni, mən nə bilim sələfı-vəhabi, İmamın vaxtında xəvarıc və s. bunlar "zahiri adlar" da ola bilərlər. Məsələn, qəlbən və zəkası ılə Allah-Talaya inanmayanları çaşdırıb, azdırmaq olar. Məhz bu işlərlə sən zəngin hafizənlə məni aldada bilməzsən.
Çünki, mən daim öyrənirəm ki, İmamlarımiz necə Tək Allaha pənah gətiriblər, necə ibadət ediblər. Və ən başlıcası onlara təvəssül edirəm.
Hər dəfə namaz qılanda ərəb dilində "həmd" surəsini deyəndə, məsələn ...ğəyril məğzubi ələyim vələzdaaaalım... deyəndə onun tərcüməsini və mahiyyətini doğma dılımdə varıram ki, azğınların yoluna düşməyəm...

Əhməd bundan əvvəlki, postumdakı sualımı cavabla! Yoxsa?

Сообщение отредактировал Vey-sal: 15 марта 2011 - 00:13

İman qəlb ilə tanımaq (etiqad bəsləyərək inanmaq), dil ilə iqrar etmək və (əl, ayaq, göz, qulaq, dil və bu kimi) üzvlərlə əməl etməkdir. "İmam Əli əleyhis-salam. Nəhcül-Bəlağə"

http://quran.az/17/15[/b][/font][/size][/color]

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru