Перейти к содержимому

Фотография

Dini kitablardakı səhvlər

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 45

#1 al-Islam

al-Islam

Forumun Ali məqamlı rəhbəri

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 20 сентября 2011 - 00:06

Bismillahir-Rəhmanir-Rəhim. Təəssüflə qeyd etməliyəm ki, əlimizdə olan istifadə etdiyimiz əhkam və fiqh kitablarında kifayət qədər böyük səhvlər var. Hətta bu səhvlər əməlləri batil edəcək səviyyədədi. Ona görə də istədim siz qardaşları xəbər edəm. Cəmi 1-2 misalla kifayətlənəcəm, sizin də belə rast gəlidiyiniz səhvlər olsa, qeyd edin inşallah.
P.S. Əgər səhv başa düşdüyüm məqamlar varsa, izah edin inşallah.

Сообщение отредактировал al-Islam: 20 сентября 2011 - 00:18

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#2 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 20 сентября 2011 - 00:11

Çoxlarının asanlıq naminə istifadə etdiyi "Xümsün hökmləri" kitabı (müəllif: Seyyid Müctəba Hüseyni). Bu kitab Azərbaycan dilinə tərcümə olunub. Mən bilmirəm ki səhv bu kitabın özündədi ya tərcümədə. Amma hər halda əlimizdə olan tərcümədi: Xümsün hökmləri

Sual 115: Xüms ilinin sonunda bir miqdar ərzaq (məsələn 20 kq dügü 3 paket yağ və bir qutu çay) artıq qalır və xümsü verilir. Sonra bu şeylər il ərzində sərf olunur və yenidən bir miqdar ərzaq (məsələn, 50 kq dügü, beş qutu yağ və üç qutu çay) alınır. Bu ərzaqın az bir hissəsi istifadə olunur. Əgər xüms ilinin sonunda 30 kq dügü, 4 qutu yağ və iki qutu çay qalarsa, nə qədər xüms verilməlidir? Artıq qalmış bütün ərzaqa xüms düşürmü? Yoxsa keçən ildən qalmış ərzaq (xümsü verilmiş ərzaq) bu ərzaqlardan çıxılmalı və yalnız 10 kq düyü, bir qutu yağ və bir qutu çayın xümsü verilməlidir?
İmam ®, Məkarim, Təbrizi, Safi və Xamenei: Keçən ildən artıq qalmış bütün ərzaqın xümsü verilməlidir. Xümsü verilmiş ərzaqı bu ilki artıq qalan ərzaqdan çıxmaq olmaz. Beləliklə, qeyd olunmuş halda 30 kq dügü, 4 qutu yağ və 2 qutu çayın xümsü verilməlidir.[274]
Sistani, Behcət, Fazil və Nuri: Xümsü verilmiş ərzaqı bu il artıq qalmış ərzaqdan çıxa bilər. Qeyd olunmuş halda yalnız 10 kq dügü, bir qutu yağ və bir qutu çayın xümsü verilməlidir.

Ayətullahul-uzma Seyyid Əli Xameneyinin "Fiqh təlimləri" kitabında isə əksi qeyd edilir:
Bir dəfə xümsü verilmiş mala ikinci dəfə xüms düşmür. Yəni, bu mal işlənməyib qalsa və xümsün vaxtı çatsa, ikinci dəfə ona xüms düşmür. /Fiqh təlimi, 299/

Сообщение отредактировал al-Islam: 20 сентября 2011 - 00:13

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ

"Ey iman gətirənlər, (bütün fərdi və ictimai işlərdə) həmişə Allaha görə möhkəm və mətin dayanan və ədalətə şəhadət verənlərdən olun! Hər hansı bir dəstə ilə düşmənçilik sizi ədalətsizliyə vadar etməsin. Ədalətli olun, ki, o, təqvaya daha yaxındır. Təqvalı olun! Həqiqətən Allah etdiklərinizdən xəbərdardır" ("Əl-Maidə",8)

#3 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 20 сентября 2011 - 00:17

Digər tanınmış kitab olan "Orucun hökmləri" kitabı:

Sual 45: Bəlğəmi udmaq orucu batil edirmi?
Sistani: Bəlğəmi udmağın (ağız fəzasına çatmasına baxmayaraq) eybi yoxdur, amma ağız fəzasına çatarsa, müstəhəb ehtiyat budur ki, onu udmasın.

Ayətullahul-uzma Seyyid Əli Sistani, "İzahlı şəriət məsələləri"
Məsələ 1561: Sinə və başdan gələn ağız boşluğuna çatmamış bəlğəmi udmağın eybi yoxdur. Amma vacib ehtiyat odur ki, ağız boşluğuna daxil olsa, onu udmasınlar.

#4 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 03 января 2012 - 01:44

Əsr namazının vaxtı nə zaman bitir? Məğrib namazını Gün batandan sonra qılmaq olar yoxsa qızartının aradan getməsini gözləmək lazımdır?

Cavab: (Məğrib dеdikdə) Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.

"Əcvibətül-istiftaat". c.1, s. 350

Amma "Fiqh təlimləri" kitabında qeyd olunur ki, əsr namazı məğrib azanına qədər yox, gün batana qədər davam edir 35-ci dərs.

#5 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 03 января 2012 - 02:14

Əsr namazının vaxtı nə zaman bitir? Məğrib namazını Gün batandan sonra qılmaq olar yoxsa qızartının aradan getməsini gözləmək lazımdır?

Cavab: (Məğrib dеdikdə) Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.

"Əcvibətül-istiftaat". c.1, s. 350

Amma "Fiqh təlimləri" kitabında qeyd olunur ki, əsr namazı məğrib azanına qədər yox, gün batana qədər davam edir 35-ci dərs.

Bu məsələni Rəhbərin saytı vasitəsilə aydınlaşdırdım. Rəhbərin nəzərincə, zöhr və əsr namazları məğrib azanına qədər yox, gün batana qədər davam edir. Əcvibətül istiftaatın tərcüməsində səhv var.

#6 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 04 февраля 2012 - 01:37

Ayətullahul-uzma Seyyid Əli Sistani, "İzahlı şəriət məsələləri"
Məsələ 1561: Sinə və başdan gələn ağız boşluğuna çatmamış bəlğəmi udmağın eybi yoxdur. Amma vacib ehtiyat odur ki, ağız boşluğuna daxil olsa, onu udmasınlar.

Ağanın Azərbaycan dilində son çap olunan risaləsində, həmçinin digər fiqhi kitablarında bu işin müstəhəbb-ehtiyat olduğu qeyd olunub.

#7 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 февраля 2012 - 14:41

Bu məsələni Rəhbərin saytı vasitəsilə aydınlaşdırdım. Rəhbərin nəzərincə, zöhr və əsr namazları məğrib azanına qədər yox, gün batana qədər davam edir. Əcvibətül istiftaatın tərcüməsində səhv var.

Zöhr namazının son vaxtı gün batana qədər,əsr namazının isə son vaxtı məğrib namazının azanına qədərdir.
Hüseynə yerlər ağlar göylər ağlar
Bətuli Mürtəza, Peyğəmbər ağlar"
Hüseynin nuhəsin Dilriş yazanda
Müselman sehlidir ki, kafər ağlar"

#8 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 05 февраля 2012 - 15:10

Zöhr namazının son vaxtı gün batana qədər,əsr namazının isə son vaxtı məğrib namazının azanına qədərdir.

Yadındadırsa, mən bu barədə soruşmuşdum və sən mənə belə cavab vermişdin. Lakin müctehidlərin fətvası belə deyil:
http://fetva.313news...news/a-396.html
http://fetva.313news...news/a-404.html
http://fetva.313news...news/a-402.html

#9 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 05 февраля 2012 - 23:22

Yadındadırsa, mən bu barədə soruşmuşdum və sən mənə belə cavab vermişdin. Lakin müctehidlərin fətvası belə deyil:
http://fetva.313news...news/a-396.html
http://fetva.313news...news/a-404.html
http://fetva.313news...news/a-402.html

Yadımdadır qardaşım,lakin bu məsələni mən bir cox etina ediləsi ruhanidən soruşmuşam.Hamısı deyir ki,əsr namazının vaxtı məğribin azanına kimidir.

#10 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 06 февраля 2012 - 00:59

Yadımdadır qardaşım,lakin bu məsələni mən bir cox etina ediləsi ruhanidən soruşmuşam.Hamısı deyir ki,əsr namazının vaxtı məğribin azanına kimidir.

Qardaşım, bu ruhani məsələsi də ayrı bir dərddir. Açığı mənim başıma gələn hadisələr səbəb olub ki, daha mən ancaq müctehidlərin ofislərinə və ofislərə istinad verən saytlara inanıram. Çünki dəfələrlə olub ki, ruhanilərdən soruşmuşub, sonra gedib aydınlaşdırmışam ki, məsələ səhv imiş. Ruhanilərimiz təqvalıdı, gözəl insanlardı, amma əhkamda gərək biliyin geniş olşun. Təbii sözüm bütün ruhanilərə aid deyil, əlbəttə.
2-ci bir tərəfdən Sistani ağa açıq-aşkar risaləsində qeyd edib ki, "zöhr və əsr namazlarının vaxtı günbatana qədərdir". Burada fikrimcə şərh vermək yersizdir. Mən yuxarıda linklər də göstərdim. Nəzərinə də çatdırım ki, məşhur müctehidlərdən yalnız Lənkərani (r.ə.) ağa şam azanındadək zöhr və əsr namazlarını qılmağa icazə vermişdi. Allahu Alim.

#11 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 07 февраля 2012 - 11:21

Qardaşım, bu ruhani məsələsi də ayrı bir dərddir. Açığı mənim başıma gələn hadisələr səbəb olub ki, daha mən ancaq müctehidlərin ofislərinə və ofislərə istinad verən saytlara inanıram. Çünki dəfələrlə olub ki, ruhanilərdən soruşmuşub, sonra gedib aydınlaşdırmışam ki, məsələ səhv imiş. Ruhanilərimiz təqvalıdı, gözəl insanlardı, amma əhkamda gərək biliyin geniş olşun. Təbii sözüm bütün ruhanilərə aid deyil, əlbəttə.
2-ci bir tərəfdən Sistani ağa açıq-aşkar risaləsində qeyd edib ki, "zöhr və əsr namazlarının vaxtı günbatana qədərdir". Burada fikrimcə şərh vermək yersizdir. Mən yuxarıda linklər də göstərdim. Nəzərinə də çatdırım ki, məşhur müctehidlərdən yalnız Lənkərani (r.ə.) ağa şam azanındadək zöhr və əsr namazlarını qılmağa icazə vermişdi. Allahu Alim.

Başa düşürəm bəzi ruhanilər var belə.Amma mən dediyim ruhanilər ,Əhkam,Əqaid,İrfan,Fiqhdən dərslər kecirlər.Qardaşım sənin yerləşdirdiyin linklər özüdə tərcümə olunmuş sözlərdir.Mən bu məsələdə 100% əminəm ki,Əsr namazının vaxtı məğrib namazının azanına 4 rəkət qalmışa kimi qılmaq olar.Sən bir də araşdır.

#12 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 07 февраля 2012 - 11:29

Başa düşürəm bəzi ruhanilər var belə.Amma mən dediyim ruhanilər ,Əhkam,Əqaid,İrfan,Fiqhdən dərslər kecirlər.Qardaşım sənin yerləşdirdiyin linklər özüdə tərcümə olunmuş sözlərdir.Mən bu məsələdə 100% əminəm ki,Əsr namazının vaxtı məğrib namazının azanına 4 rəkət qalmışa kimi qılmaq olar.Sən bir də araşdır.

100%lik mənim də araşdırmam. Amma sənin araşdırman birbaşa risaləyə ziddi. Ona görə də ehtiyyatlı ol :rolleyes:

#13 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 07 февраля 2012 - 15:18

100%lik mənim də araşdırmam. Amma sənin araşdırman birbaşa risaləyə ziddi. Ona görə də ehtiyyatlı ol :rolleyes:

Qardaşım,səni bu məsələdə caşdıran bilirsən nədir?
Günün batmağı deyəndə, nəzərdə tutulan məğrib azanına qədər deməkdir.Yəni şiələrdə, ğızartının cəkiləcəyi təqdirdə gün batır və azan verilir(məğrib azanı)

#14 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 07 февраля 2012 - 20:06

Qardaşım,səni bu məsələdə caşdıran bilirsən nədir?
Günün batmağı deyəndə, nəzərdə tutulan məğrib azanına qədər deməkdir.Yəni şiələrdə, ğızartının cəkiləcəyi təqdirdə gün batır və azan verilir(məğrib azanı)

Qardaşım, şiənin yaxud sünninin Günəşi ayrı deyil ki, onun batması da ayrı ola. Məğrib azanı başqadı, gün batması başqa: http://www.leader.ir...ex.php?catid=97 351-ci suala bax:
Sual: 351. Günəşin batması ilə məğrib azanının arasında nə qədər zaman fasiləsi var?
Cavab: İlin fəsilləri dəyişdikcə bu fasilə də dəyişir.

Məsələn, bu gün Gün saat 18:05-də batıb. Amma məğrib azanı saat 18:26-da verildi.

Сообщение отредактировал al-Islam: 07 февраля 2012 - 20:06

#15 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 13 февраля 2012 - 22:12

Qardaşım, şiənin yaxud sünninin Günəşi ayrı deyil ki, onun batması da ayrı ola. Məğrib azanı başqadı, gün batması başqa: http://www.leader.ir...ex.php?catid=97 351-ci suala bax:
Sual: 351. Günəşin batması ilə məğrib azanının arasında nə qədər zaman fasiləsi var?

Məsələn, bu gün Gün saat 18:05-də batıb. Amma məğrib azanı saat 18:26-da verildi.

Sual: Salam aleykum.

Əsr namazının son vaxtı nə vaxta qədərdir?

Mən bildiyimə görə,gün batanda zöhr qəza olur lakin məğrib azanına qədər əsr namazını qılmaq olar,bu düzdür?========================================

Cavab: Allahın salam və rəhməti olsun sizə.
Öz suallarınıza cavab almaq üçün bizim saytımıza etimad etdiyinizə görə təşəkkür edirik.
Әsr nаmаzının mәхsus vахtı isә mәğribә, әsr nаmаzı qılmаq miqdаrındа vахt qаlаndаdır.
Allahdan sizə xöşbəxtlik və müvəfəqiyyət arzulayırıq.(Sistani ağa)

Mən bildiyimə görə,gün batanda zöhr qəza olur lakin məğrib azanına qədər əsr namazını qılmaq olar,bu düzdür?========================================

Öz suallarınıza cavab almaq üçün bizim saytımıza etimad etdiyinizə görə təşəkkür edirik.Әsr nаmаzının mәхsus vахtı mәğribә, әsr nаmаzı qılmаq miqdаrındа vахt qаlаndаdır ki, әgәr bir kәs bu vахtа qәdәr zöhr nаmаzını qılmаsа qәzа оlur vә әsr nаmаzını qılmаlıdır.
Qeyd edək ki, Ayətullah Xameneyinin nəzərinə əsasən, məğrib dеdikdə Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.
Allahdan sizə xöşbəxtlik və müvəfəqiyyət arzulayırıq.
(Xamneyi ağa)

Qardaşım zəhmət olmasa yerləşdirdiyin yazılari silərsən.

Сообщение отредактировал Ehli beyt ashigi: 13 февраля 2012 - 22:14

#16 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 13 февраля 2012 - 23:48

Qardaşım zəhmət olmasa yerləşdirdiyin yazılari silərsən.
[/quote]

Qardaşım, bəyəm mən yazılarımı "haqyolu"nun fitvasıynan yerləşdirmişəm ki, siləm? Bu həmin haqq yolu deyil ki, hərəyə bir cür cavab yazır? Yadındadırsa, keçən il mən bu sual haqda sənə müraciət etmişdim (Bilirdim ki, Sistani ağaya təqlid edirsən). Sonra haqyoluna yazdım. Haqyolu mənə 2 dənə məktub yazmışdı. Birincidə yazmışdı ki, məğribə qədər mafizzimmə niyyəti ilə qıla bilər.İkincidə isə yazmışdı (daha doğrusu düzəliş etmişdi) ki gün batan 4 rükət qılmaq miqdarında əsr namazının məxsusi (axırıncı) vaxtıdır. Öz inboxunda 17 aprel 2011 tarixli məktuba baxsan, haqyolunun istiftaatını kopyalayıb mənə göndərdiyin yadına düşər:
[quote]Bu cavabdı?

Allahın salam və rəhməti olsun sizə.
Öz suallarınıza cavab almaq üçün bizim saytımıza etimad etdiyinizə görə təşəkkür edirik.
1. Zöhr və əsr namazının vaxtı zəvaldan şəri zöhrdən günəş batana qədərdir. Əgər vaxtın bitməsinə, yalnız bir namaz qıla biləcək qədər bir müddət qaldığı zamana qədər, bir şəxs zöhr namazını qılmamış olarsa, artıq onun zöhr namazı qəza olmuşdur və gərək əsr namazını qılsın.
Gün batmağa dörd rəkət qalmış əsr namazının xüsusu vaxtı sayılır və gün batana qədər əsr namazını qılmaq lazımdır və əgər gün batana qədər qılınmasa, gün batdıqdan sonra namaz qəza olur.
2. Oruc tutması vacibdir. Amma əgər oruc olduğu halda heç cür dözə bilməsə, həmin günü orucunu aça bilər. Amma sonra qəzasını tutmalıdır.
Allahdan sizə xöşbəxtlik və müvəfəqiyyət arzulayırıq.
[/quote]

Sonra isə yazdın ki

[quote]yox qardaşım,elə deyil bunlar ümumiyyətlə cavabları düzgün yazmayıblar.Yada düzgün tərcümə etməyiblər.

Qardaşım bunun dəqiq cavabı mən sənə dediyim kimidir.İstəsən yenədə araşdıra bilərsən.

Mən fiqh dərsini elə bir ruhanidən almışam ki,O,demək olar ki,bütün müctəhidlərin fətvalarını əzbər bilir.

Cavabı yenədə yazıram:

Gün batanda zöhr qəza olur,amma arada 15-20 dəqiqə ki,vaxt var əsr namazını məğrib azanına 4 hətda 2 rəkət qalsa belə əda niyyəti ilə qılmaq olar.[/quote]

O vaxtı özün dedin ki, "haqqyolu" səhv deyir, indi mənə haqq yolunun fitvasın göstərirsən? O haqyolu ki, keçən dəfə 1 cavab yazırdı, indi fərqli cürə yazır, sən onu mənə höccət göstərirsən? Yox, qardaşım, mən o qədər sadəlövh deyiləm ki, bu məsələdə Ağanın risaləsini, rəsmi saytını, istiftaatını qoyum, haqyoluna baxım.
Haqyolu saytının kifayət qədər səhvlər etdiyi bu forumda da müzakirə olunurdu və mən də başqa suallarda da şahidəm. İnşallah indi mən həm Xamneyi ağanın, həm də Sistani ağanın nəzərin sübut edəcəm:

#17 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 00:30

Qardaşım, bəyəm mən yazılarımı "haqyolu"nun fitvasıynan yerləşdirmişəm ki, siləm? Bu həmin haqq yolu deyil ki, hərəyə bir cür cavab yazır? Yadındadırsa, keçən il mən bu sual haqda sənə müraciət etmişdim (Bilirdim ki, Sistani ağaya təqlid edirsən). Sonra haqyoluna yazdım. Haqyolu mənə 2 dənə məktub yazmışdı. Birincidə yazmışdı ki, məğribə qədər mafizzimmə niyyəti ilə qıla bilər.İkincidə isə yazmışdı (daha doğrusu düzəliş etmişdi) ki gün batan 4 rükət qılmaq miqdarında əsr namazının məxsusi (axırıncı) vaxtıdır. Öz inboxunda 17 aprel 2011 tarixli məktuba baxsan, haqyolunun istiftaatını kopyalayıb mənə göndərdiyin yadına düşər:

Sonra isə yazdın ki

O vaxtı özün dedin ki, "haqqyolu" səhv deyir, indi mənə haqq yolunun fitvasın göstərirsən? O haqyolu ki, keçən dəfə 1 cavab yazırdı, indi fərqli cürə yazır, sən onu mənə höccət göstərirsən? Yox, qardaşım, mən o qədər sadəlövh deyiləm ki, bu məsələdə Ağanın risaləsini, rəsmi saytını, istiftaatını qoyum, haqyoluna baxım.
Haqyolu saytının kifayət qədər səhvlər etdiyi bu forumda da müzakirə olunurdu və mən də başqa suallarda da şahidəm. İnşallah indi mən həm Xamneyi ağanın, həm də Sistani ağanın nəzərin sübut edəcəm:

Qardaşım bu məsələdə dirəşməyin mənası yoxdur. Camaat sənin yerləşdirdiyin yazılara istinad edib o cürə (yalnış) əməl edə bilər.Acıq aydın sual göndərilib cavabda gəlib.Mən hec o cavabsızda 100% əmin idim ki,məsələ belədir.Bu fətva elə bu cürədir necə necə ruhanilərdən də bu haqqda soruşmuşuq hamısı eyni sözü deyir.
Fighdən başı cıxan adam varsa girib fikrin bildirsin!Bir vəhabi girib gic gic şeylər yazan kimi hamı öz fikrini bildirir amma bu cürə mühüm məsələdə hamı susub.Daha fikirləşmirlər ki,necə necə insanların namazları qəza ola bilər.Buna görə kim qiyamət günü cavab verəcək?

Bu mühüm məsələ olmasaydı mən hec yazmazdım.

#18 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 00:37

Qardaşım, sən Sistani ağaya təqlid edirsən, yoxsa hansısa ruhaniyə? Sistani ağanın risaləsi:
http://al-shia.org/h.../011.htm#link99
Ağanın rəsmi saytında da məsələ bu cür buyurulub:
http://sistani.org/i...&id=48&pid=2200

Sən bilirsənmi ki, Ağanın nəzərinin dəyişdiyinə 100%-lik məlumat əldə etməyincə, bu fətvaya əməl etməlisən? Əgər Ağanın risaləsində bu cür yazılıbsa, sən mənə hansısa ruhaninin sözünü necə dəlil göstərirsən?

#19 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 00:45

Qaldı ki, Xameneyi ağanın nəzərinə. Mən yuxarıda da qeyd etmişək ki, ola bilsin ki, bu, "Əcvibətul-istiftaat" kitabının tərcüməsində yol verilən səhvdəndir. Forumda Ayın görünməsi məsələsində də ərəb dilini biləb qardaşlarımız qeyd etmişdi ki, bu kitabın dilimizə tərcüməsində kifayət qədər səhvlər var.
Amma Ağanın nəzərləri əsasında hazırlanan "Fiqh təlimləri" kitabı gözəl tərcümə olunub. Orada da qeyd olunub ki, zöhr və əsr namazının son vaxt günəş batanadəkdir. Ağanın rəsmi saytının türk və ingilis dilli səhifələrində də məsələ belədir:
http://www.leader.ir...x.php?catid=105
http://www.leader.ir...ex.php?catid=23

#20 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 00:47

Nəysə, qardaşım, sən bu məsələnin risalədə səhv yazıldığını Ağanın dəftərxanasından göstərsən gözüm üstə. Amma mən ruhanilərin sözləri işimi tənzim eləsəm,bataram. Hərə bir söz oxusa,təqlid qalar? Əgər güclü və mötəbər dəlilin varsa, gözüm üstə. Əks halda daha bu məsələni müzakirə etməyəcəm. Allah müvəffəq etsin.

#21 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 00:58

Nəysə, qardaşım, sən bu məsələnin risalədə səhv yazıldığını Ağanın dəftərxanasından göstərsən gözüm üstə. Amma mən ruhanilərin sözləri işimi tənzim eləsəm,bataram. Hərə bir söz oxusa,təqlid qalar? Əgər güclü və mötəbər dəlilin varsa, gözüm üstə. Əks halda daha bu məsələni müzakirə etməyəcəm. Allah müvəffəq etsin.

Qardaşım səni caşdıran yenədə deyirəm bax budur.

(Qeyd edək ki, Ayətullah Xameneyinin nəzərinə əsasən, məğrib dеdikdə Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.)

Birdə ki,bu cox sadə bir məsələdir,get kimdən istəyirsən soruş.Hacı Şahindən,Hacı İqbaldan,Mir Cəfər ağadan,Hacı İlqardan.Yəqin ki,Fiqhi onlardan yaxşı bilmirsən.

Amma araşdırandan sonra höccət sənə tamam olandan sonra girib yazılarını silərsən.

#22 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:02

Qardaşım səni caşdıran yenədə deyirəm bax budur.

(Qeyd edək ki, Ayətullah Xameneyinin nəzərinə əsasən, məğrib dеdikdə Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.)

Birdə ki,bu cox sadə bir məsələdir,get kimdən istəyirsən soruş.Hacı Şahindən,Hacı İqbaldan,Mir Cəfər ağadan,Hacı İlqardan.Yəqin ki,Fiqhi onlardan yaxşı bilmirsən.

Amma araşdırandan sonra höccət sənə tamam olandan sonra girib yazılarını silərsən.

Qardaş, mən sənə risalədən göstərdim, Ağanın saytından göstərdim, yəni bunlar sənin üçün höccət olmadı?

#23 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:09

Qardaş, mən sənə risalədən göstərdim, Ağanın saytından göstərdim, yəni bunlar sənin üçün höccət olmadı?

Qardaşım risalədən nə göstərmisən ki?Orada deyilir ki;

(Məsələ 718: Zöhr və əsr namazının vaxtı zəvaldan şə`ri zöhrdəngünəş batana qədərdir.)

Mən də deyirəm ki,Onlar yəni müctəhidlərin əksəriyyəti günün batmağını buna deyirlər.

#24 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:22

Qardaşım risalədən nə göstərmisən ki?Orada deyilir ki;

(Məsələ 718: Zöhr və əsr namazının vaxtı zəvaldan şə`ri zöhrdəngünəş batana qədərdir.)

Mən də deyirəm ki,Onlar yəni müctəhidlərin əksəriyyəti günün batmağını buna deyirlər.

Ay qardaşım, sən bəyəm öz yazdığını oxumursan? Xameneyi ağanın nəzərində yazılır ki:

MƏĞRİB DEDİKDƏ Günəşin batması nəzərdə tutulmur!!!
Burada söhbət məğrib namazının vaxtından gedir. Bəli, Rəhbərin nəzərinə görə MƏĞRİB GÜNƏŞİN BATMASI DEYİL, QIZARTININ YOX OLMASIDIR!
Ağa Xamneyi də bildirir ki, "Günəşin batması" və "Mərğib vaxtı" fəqli anlayışlardır!
Mən bəndən də sənə Xamneyi ağanın bu fətvasına yazmışdım ki,sən onu görməmizliyə vurdun:

Deməli Xamneyi ağa özü bildirir ki, Günəşin batması ilə məğrib azanı arasında zaman fasiləsi var. Bu da Bakı üçün 20 dəqiqədən də çoxdur.
Mən sənə sual edirəm ki, vəhhabilər məğrib namazını niyə bizdən 20 dəq əvvəl qılırlar? Girib onların saytlarına nəzər yetirsən namaz vaxtlarında görərsən. Çünki onlar gün batan kimi qılırlar.

Həmçinin ola bilərki Sistani ağaya təqlid edən şəxs günəş batan kimi məğrib namazını qılsın. Məsələn, Məkarim ağanın nəzərinə görə, şam namazı gün batan kimi başlayır.Həmin şəxs də Məkarim ağanı Sistani ağadan sonra ələm bilsə, bu məsələdə ona rücu edə bilər. Çünki Sistani ağa bu məsələdə vacib olan ehtiyat buyurub.

#25 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:32

Әsr nаmаzının mәхsus vахtı isә mәğribә, әsr nаmаzı qılmаq miqdаrındа vахt qаlаndаdır.

Öz suallarınıza cavab almaq üçün bizim saytımıza etimad etdiyinizə görə təşəkkür edirik.Әsr nаmаzının mәхsus vахtı mәğribә, әsr nаmаzı qılmаq miqdаrındа vахt qаlаndаdır ki, әgәr bir kәs bu vахtа qәdәr zöhr nаmаzını qılmаsа qәzа оlur vә әsr nаmаzını qılmаlıdır.
Qeyd edək ki, Ayətullah Xameneyinin nəzərinə əsasən, məğrib dеdikdə Günəşin batması nəzərdə tutulmur; məqsəd məğrib azanının vaxtı, yəni məşriqdəki qızartının yox olması vaxtıdır ki, bu da əsr namazının axırıncı vaxtı, məğrib namazının əvvəl vaxtına birləşmiş olur.
Allahdan sizə xöşbəxtlik və müvəfəqiyyət arzulayırıq.(Xamneyi ağa)

#26 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:41

Allahdan sizə xöşbəxtlik və müvəfəqiyyət arzulayırıq.(Xamneyi ağa)

Yenə qayıtdın bura? da mənim deyəcəklərim bitdi, Allah amanında.

#27 Ehli beyt ashigi

Ehli beyt ashigi

Raid – Major

• Murid
  • 1 300 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 01:55

Yenə qayıtdın bura? da mənim deyəcəklərim bitdi, Allah amanında.

Qardaşım,mən məcbur qayıtmalıyam bura.Cünki mən konkret sual göndərmişəm,konkretdə cavab gəlib.Sualı verməkdən də cox şey asılıdır.
Onların cavablarının ara bir xətalı olması o demək deyil ki,onlara etina etmək olmaz.Ona qalsa risalədə o qədər xətalar var ki.
Birdə ki,onlar nə səni tanıyırlar nə də məni, sən demisən belədir, mən demişəm belə.Sual göndərmişəm cavab da gəlib.Onun artıq səhv olduğunu sən isbatlamalısan.Allaha əmanət.

#28 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 08:04

Bismillah,siz mənə deyin,mübahisə nə üzrədir?Əsrin vaxtı gün batana qədərdiiir,ya şam azanına qədər,yəqin budur sual
Məğribə,əsr namazını qılmaq miqdarında qalan vaxt əsr namazının məxsus vaxtıdır(Lənkərani-rə-741)
Zöhr və Əsr namazlarının vaxtı zəvaldan(günəş əyiləndən) günəş batana qədərdir(mən deyirəm:günəş batması şam azanının vaxtı deyil!) (Sistani-rə-738)
P.S belə çıxır müctehiddən müctehidə fərq var...?!

Сообщение отредактировал Kanan_313N: 14 февраля 2012 - 08:05

#29 al-Islam

al-Islam

• Emir
  • 1 952 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 12:16

Bismillah,siz mənə deyin,mübahisə nə üzrədir?Əsrin vaxtı gün batana qədərdiiir,ya şam azanına qədər,yəqin budur sual
Məğribə,əsr namazını qılmaq miqdarında qalan vaxt əsr namazının məxsus vaxtıdır(Lənkərani-rə-741)
Zöhr və Əsr namazlarının vaxtı zəvaldan(günəş əyiləndən) günəş batana qədərdir(mən deyirəm:günəş batması şam azanının vaxtı deyil!) (Sistani-rə-738)
P.S belə çıxır müctehiddən müctehidə fərq var...?!

Bu məsələdə Lənkərani(r.ə.) ağa digər müctehidlərlə ixtilafda idi. Amma hazırda diri müctəhidlərdən Xameneyi,Sistani, Vəhid və Məkarim ağalar bildirir ki, əsr namazı gün batana qədərdir.

Mən bir məsələni də qeyd etmək istəyirəm. Sistani ağa buyurur ki, şam namazı qılmaq üçün ehtiyat-vacibə görə, qızartının itməsini gözləmək lazımdır. "Ehtiyat-vacib" hökmündə isə müctehid icazə verir ki, ona təqlid edən şəxs bu məsələdə digər bir müctehidə müraciət eləsin.
Tutaq ki, mən Sistani ağadan sonra Məkarim ağanı ələm bilirəm (Məkarim ağaya görə, Şam namazını qılmaq üçün qızartının itməsini gözləmək vacib deyil, birbaşa olaraq günbatandan sonra qılmaq olar). Bu məsələdə müraciət edirəm, Məkarim ağaya.

Ehli beyt aşiqi qardaşımızla bir yerdə oturmuşuq. Şam namazının vaxtı 18:00-dadır. Gün isə 17:40-da batır. Mən saat 17:40-da dururam Şam namazını qılmağa.Ehli beyt aşiqi isə deyir ki,zöhr və əsr namazlarını qıla bilməmişəm,durum qılım. TƏSƏVVÜR ELİYİN! İKİMİZ DƏ EYNİ MÜCTEHİDƏ TƏQLİD EDİRİK! AMMA MƏN İŞA NAMAZINI QILANDA DİGƏR QARDAŞ DA ZÖHR NAMAZINI QILIR! ÖZ DƏ HƏR İKİMİZ ƏDA NİYYƏTİ İLƏ! HƏR İKİMİZİN NAMAZI SİSTANİ AĞAYA GÖRƏ SƏHİHDİR!

Bu nədi ay qardaş? belə din, təqlid olar? Xülasa, vəhhabilərlə bir az bəhslərimizi azaldıb, öz fiqhimizi öyrənməyə məşğul olsaq, yaxşı olar.

#30 Kanan_313N

Kanan_313N

Raid – Major

• Murid
  • 1 351 сообщений

Отправлено 14 февраля 2012 - 17:19

Bu məsələdə Lənkərani(r.ə.) ağa digər müctehidlərlə ixtilafda idi. Amma hazırda diri müctəhidlərdən Xameneyi,Sistani, Vəhid və Məkarim ağalar bildirir ki, əsr namazı gün batana qədərdir.

Mən bir məsələni də qeyd etmək istəyirəm. Sistani ağa buyurur ki, şam namazı qılmaq üçün ehtiyat-vacibə görə, qızartının itməsini gözləmək lazımdır. "Ehtiyat-vacib" hökmündə isə müctehid icazə verir ki, ona təqlid edən şəxs bu məsələdə digər bir müctehidə müraciət eləsin.
Tutaq ki, mən Sistani ağadan sonra Məkarim ağanı ələm bilirəm (Məkarim ağaya görə, Şam namazını qılmaq üçün qızartının itməsini gözləmək vacib deyil, birbaşa olaraq günbatandan sonra qılmaq olar). Bu məsələdə müraciət edirəm, Məkarim ağaya.

Ehli beyt aşiqi qardaşımızla bir yerdə oturmuşuq. Şam namazının vaxtı 18:00-dadır. Gün isə 17:40-da batır. Mən saat 17:40-da dururam Şam namazını qılmağa.Ehli beyt aşiqi isə deyir ki,zöhr və əsr namazlarını qıla bilməmişəm,durum qılım. TƏSƏVVÜR ELİYİN! İKİMİZ DƏ EYNİ MÜCTEHİDƏ TƏQLİD EDİRİK! AMMA MƏN İŞA NAMAZINI QILANDA DİGƏR QARDAŞ DA ZÖHR NAMAZINI QILIR! ÖZ DƏ HƏR İKİMİZ ƏDA NİYYƏTİ İLƏ! HƏR İKİMİZİN NAMAZI SİSTANİ AĞAYA GÖRƏ SƏHİHDİR!

Bu nədi ay qardaş? belə din, təqlid olar? Xülasa, vəhhabilərlə bir az bəhslərimizi azaldıb, öz fiqhimizi öyrənməyə məşğul olsaq, yaxşı olar.

Bismillah,aydındır,amma bir şey deyim o anda sən Məkarim ağaya(rə),qardaş isə Sistaniyə(rə) təqlid etmiş olur bir növ ))

ÖZ DƏ HƏR İKİMİZ ƏDA NİYYƏTİ İLƏ!

şamı qılan niyə ədaniyyəti ilə qılır ki,o vaxtı?Ümumiyyətlə,əda haçan olur,mən düz əməlli bir şey başa düşmədim bu sözdən.
P.S mən heç fikir verməmişəm,siz "akazımıçka" Xamneyinin(rə) fətvasından bəhs edirmişsiz,mən ümumi bildim,hər-halda məlumat idi
P.S.S vovaların başına daş düşsün,heç bəhs bacaranı var ki?Başı batmış face-də görəsiz,+200 komment yazılıb,nəticə yoxdur,şiə copy-paste edir vova oxumur,vova copy-paste edir,şiə oxumur.Mən təkbətəyə çağırıram həmişə o da adamı 100%ildə bir dəfə tapıla ya yox,yaxşısı öz fiqhimizi öyrənməkdir,bu tip qarışıq məsələləri

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru