Перейти к содержимому

Фотография

cisni azlıqlar haqqında şübhəli bir hədis və cavabı

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 30

#1 Elmeddin

Elmeddin

Muqaddam – Lieutenant Colonel

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 06 февраля 2014 - 14:44

Bismillahir Rəhmanir Rəhim
Əlhəmdulillahi Rəbbil aləmin
Allahummə səlli ələ Muhəmmədin və al-i Muhəmməd

nasibilər özlərinin Rafizilərin iç üzü adlı səhifələrində "əl-Kafi"dən bir rəvayəti paylaşaraq müsəlmanlara tənə etməyə çalışıblar. Rafizilərin iç üzü səhifəsinin admini yazır:

Ömər ibn Yeziddən: Əbu Abdullahın yanında idim, onunla bir kişi var idi. (Kişi) ona dedi: "Sənə fəda olum, mən oğlan uşaqlarını sevirəm." Əbu Abdullah dedi: "Və nə edirsən?" (Kişi) dedi: "Arxama alıram ." Bu an kişi ağladı. Əbu Abdullah ona baxdı, sanki ona rəhm etmişdir, və dedi: "Ölkənə qayıtdıqda, bir yağlı dəvə (kəsilmək üçün satılan) al, onu yaxşı bağla, bir qılınc götür onun büküşünə elə vur ki, dərisi soyulsun, sonra onun üstündə isti-isti otur."

["Əl-Kafi" 5-ci Cild, seh 550]

cavab: əvvəla bu rəvayət səhih deyildir. çünkü sənədində Ömər b. Əli b. Ömər b. Yezid adlı ravi vardır. Şeyx Cəvhəri onun haqqında deyib:

عمر بن علي : بن يزيد - مجهول
Ömər b. Əli b. Yezid: məchuldur.

Şeyx Cəvhəri, "Müfid min mucəm ricalil hədis", səhifə 427, 8790-cı ravi

Şeyxul İslam r.a "əl-Kafi" şərhində deyib:

الحديث السادس: مجهول
6-cı hədis: məchuldur.

II Məclisi r.a, "Miratul Uqul", 20/398

ikincisi, məgər bu rəvayətdə irad olunası nə var ki? məgər hədis deyir ki, "gedin qey olun"? hədis bir adamdan danışır, hansı ki, bu adam qeydir yəni xəstədir və bu işindən utanır, əziyyət çəkir. gəlib məsum imam a.s-dan bu çirkin işə çarə istəyir, imam a.s da bunun çarəsini izzah edir. eyni ilə şəhvətinə məğlub olan adama "oruc tut" və ya "filan işi gör" deyilməyi kimi. bu məsum imam a.s-ın xəstəni qurtarmaq üçün verdiyi məsləhətir. bunu vəhhabilərə bir misal ilə başa salaq: elə bil bir mavi gəlib əl-Əlbaniyə sual verir ki, "mənim problemim budur. bunun çarəsi nədir?" əl-Əlbani nə deyəcək? deyəcək ki, İslamda bunun cavabı yoxdur? və ya əl-Əlbaninin buna cavab verməyi bu deməkdir ki, get o işi gör?

amma həmən xəstələr yəni qeylər bilirsiz kimlər olub? bilmirsinizsə bilin, nasibilərin səhabə və tabeinləri. bu da qey olan səhabə və tabeinlər: http://www.room-alghadeer.net/vb/showthread.php?t=20769

vəlhəmdulillahi Rabbil aləmin.

Сообщение отредактировал Elmeddin: 06 февраля 2014 - 14:49

• qulam это нравится

#2 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 10 февраля 2014 - 15:36

Bismillahir Rəhmanir Rəhim
Əlhəmdulillahi Rəbbil aləmin
Allahummə səlli ələ Muhəmmədin və al-i Muhəmməd

nasibilər özlərinin Rafizilərin iç üzü adlı səhifələrində "əl-Kafi"dən bir rəvayəti paylaşaraq müsəlmanlara tənə etməyə çalışıblar. Rafizilərin iç üzü səhifəsinin admini yazır:

cavab: əvvəla bu rəvayət səhih deyildir. çünkü sənədində Ömər b. Əli b. Ömər b. Yezid adlı ravi vardır. Şeyx Cəvhəri onun haqqında deyib:

عمر بن علي : بن يزيد - مجهول
Ömər b. Əli b. Yezid: məchuldur.

Şeyx Cəvhəri, "Müfid min mucəm ricalil hədis", səhifə 427, 8790-cı ravi

Şeyxul İslam r.a "əl-Kafi" şərhində deyib:

الحديث السادس: مجهول
6-cı hədis: məchuldur.

II Məclisi r.a, "Miratul Uqul", 20/398

ikincisi, məgər bu rəvayətdə irad olunası nə var ki? məgər hədis deyir ki, "gedin qey olun"? hədis bir adamdan danışır, hansı ki, bu adam qeydir yəni xəstədir və bu işindən utanır, əziyyət çəkir. gəlib məsum imam a.s-dan bu çirkin işə çarə istəyir, imam a.s da bunun çarəsini izzah edir. eyni ilə şəhvətinə məğlub olan adama "oruc tut" və ya "filan işi gör" deyilməyi kimi. bu məsum imam a.s-ın xəstəni qurtarmaq üçün verdiyi məsləhətir. bunu vəhhabilərə bir misal ilə başa salaq: elə bil bir mavi gəlib əl-Əlbaniyə sual verir ki, "mənim problemim budur. bunun çarəsi nədir?" əl-Əlbani nə deyəcək? deyəcək ki, İslamda bunun cavabı yoxdur? və ya əl-Əlbaninin buna cavab verməyi bu deməkdir ki, get o işi gör?

amma həmən xəstələr yəni qeylər bilirsiz kimlər olub? bilmirsinizsə bilin, nasibilərin səhabə və tabeinləri. bu da qey olan səhabə və tabeinlər: http://www.room-algh...ead.php?t=20769

vəlhəmdulillahi Rabbil aləmin.

elmeddin sənin dediyin variantı demək istəyirsən ki, geylərə təklif edek, bir yağlı dəvə alsın , sonra onun üstündə isti-isti otursun, onuynan maviliyi geçəcək?
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#3 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 10 февраля 2014 - 16:48

elmeddinsənin dediyin variantı demək istəyirsən ki, geylərə təklif edek, bir yağlı dəvə alsın , sonra onun üstündə isti-isti otursun, onuynan maviliyi geçəcək?

yox, mən bunu demirəm çünkü açıq-aydın yazmışam ki, hədis məchul ravi səbəbindən zəifdir yəni dəlil olmaz. amma sənə bir sual vermək istəyirəm: səncə mavilik xəstəlikdir ya yox?

#4 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 11 февраля 2014 - 10:04

yox, mən bunu demirəm çünkü açıq-aydın yazmışam ki, hədis məchul ravi səbəbindən zəifdir yəni dəlil olmaz. amma sənə bir sual vermək istəyirəm: səncə mavilik xəstəlikdir ya yox?

əvvəla , hədisin uydurma olduğu onun mətnindən bilinir .ravilərə baxmaq gerek yox..quranda Allah bizlərə bunu şəhvətdən irəli gəldiyini bizlərə çatdırır. və bu şəhvəti dəf etmək üçün halal yollar qoyub. evlənmək ,ona gücün çatmırsa və ya oruc , zikr və sair....
bundan o tərəfə keçən isə artıq Allaha qarşı açıq aydın çıxmışdır, yəni əxlaq,həya fitri olduğundan,
bunu edən,ALLAHIN İNSANIN İçinə qoduğu o nemətə nifrətdən irəli gəlir. bu neməti bəyənməyən artıq ALLAH BƏYƏNİB SEÇDİYİ NEMƏTƏ NİFRƏT ETMİŞDİR, BUNU EDƏN İnsan Allahdan çəkinməz, və bütün haram olan həddləri keçər. Mavilər deyirlər ki, elə heyvanlar var bunu edir, ....bizdə ordan götrmüşük
amma insanın daxilinə, fitərtinə elə bir nemət qoyulub ki, bu sözü deyən qiyamət günü bunu deyə bilməyəcək, və onun fitrəti onun yerinə danişacaq.FİTRƏTDƏ ELƏ bir nemətdir ki, daiman insanı təmizdənməyə , paklanmaqa çağırır.
bir söznən Mavilərə xəstə deyən, özü o fitrəti görməyib,və ya görsə belə onu ört basdır edib. Allahın insanın daxilinə qoyduğu o nemətdən cahil olan , özünü tanımayıb, özünü tanımayan insan Allahı tanıya bilməz, QURANDA BU HAQQDA BİLDİRLİR ölüm anında , təzədənən İNSAN fitrətə qayıdar, və Allahı tanıyar, amma bu anda tövbə qəbul olunmaz.
bir nəfər sourşdu: «Allah qiyamət günü bu qədər çox və hesabsız olan insanların hesabına necə yetişəcək?»İmam Əli buyurdu: « necə ki,Allah onların hesabına yetişər bir halda ki, onlar Allahı görmürlər!» «Necə ki, onlara ruzi verir(dünyada) bir halda ki, onlar onu görmürlər.»

#5 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 12 февраля 2014 - 09:40

abdhalim sən niyə beləsən? niyə mütləq hər girdiyin mövzunu zibilliyə çevirirsən? sən soruşdun və mən də sadə şəkildə, bir cümlə ilə cavab verdim. niyə mənim soruşduğuma cavab vermək yerinə ağlına gələni danışırsan?

#6 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 13 февраля 2014 - 01:10

abdhalim sən niyə beləsən? niyə mütləq hər girdiyin mövzunu zibilliyə çevirirsən? sən soruşdun və mən də sadə şəkildə, bir cümlə ilə cavab verdim. niyə mənim soruşduğuma cavab vermək yerinə ağlına gələni danışırsan?

görünür mənim yazılarımı ucundan qulağından oxuyursan.Mən onlara xəstə kimi baxmıram. he ne deyirsən məniynən razısan ya yox ? Mavilərə xəstə kimi baxmırsansa və ya baxirsansa dəlilivi gətir. sən öz ağlıva gələni yazacaqsansa .ondansa yazma. bu qədər...

#7 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 14 февраля 2014 - 19:29

əvvəla , hədisin uydurma olduğu onun mətnindən bilinir .ravilərə baxmaq gerek yox..quranda Allah bizlərə bunu şəhvətdən irəli gəldiyini bizlərə çatdırır. və bu şəhvəti dəf etmək üçün halal yollar qoyub. evlənmək ,ona gücün çatmırsa və ya oruc , zikr və sair....

Hədisin sənədini qoyaq bir kənara. Nəyə əsasən deyirsən ki, mətndən hədisin uydurma olduğu bilinir?

Zəhmət olmasa bu mətnin uydurma olub olmadığını bizə deyə bilərsənmi ?

"Belə olduqda Biz: “(Kəsilmiş inəyin) bir parçasını ona (qatili bilinməyən ölüyə) vurun!” – dedik. (Onlar da vurdular və ölü dirildi). Allah (bütün) ölüləri bu qaydada dirildər və sizə Öz möcüzələrini göstərər ki, ağla gəlib (bunu) dərk edəsiniz."

Сообщение отредактировал N_ن_N: 14 февраля 2014 - 19:32

"Nun. And olsun qələmə və qələmə alınanlara!
Məhz Rəbbinin mərhəmətinə görə sən dəli deyilsən.
Şübhəsiz ki, sənin üçün tükənməz bir mükafat hazırlanmışdır.
Həqiqətən də, sən böyük əxlaq sahibisən!
Sən də görəcəksən, onlar da – hansınızın dəli olduğunu.
Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Elə isə (haqqı) yalan sayanlara güzəştə getmə!
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"
Qələm : 1 - 14.

#8 Ceywullah

Ceywullah

Arif – Corporal

• Murid
  • 80 сообщений

Отправлено 16 февраля 2014 - 14:29

[font="Palatino Linotype"][size="3"]

Hədisin sənədini qoyaq bir kənara. Nəyə əsasən deyirsən ki, mətndən hədisin uydurma olduğu bilinir?

"Belə olduqda Biz: “(Kəsilmiş inəyin) bir parçasını ona (qatili bilinməyən ölüyə) vurun!” – dedik. (Onlar da vurdular və ölü dirildi). Allah (bütün) ölüləri bu qaydada dirildər və sizə Öz möcüzələrini göstərər ki, ağla gəlib (bunu) derk edesiniz.''

Bunun qenimi sensen qardaw ) Amma bir qeder rehmli ol, arabir yazigi ele nokkauta salirsan ki, gunlerle yoxa cixir, ozune gele bilmir )))

Сообщение отредактировал Ceywullah: 16 февраля 2014 - 14:32

#9 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 00:55

"Belə olduqda Biz: “(Kəsilmiş inəyin) bir parçasını ona (qatili bilinməyən ölüyə) vurun!” – dedik. (Onlar da vurdular və ölü dirildi). Allah (bütün) ölüləri bu qaydada dirildər və sizə Öz möcüzələrini göstərər ki, ağla gəlib (bunu) dərk edəsiniz."

sən 1 ci öz əqidə yoldaşın elmeddinin xətrinə deydin, çünki mövzudan kənar sual verdin..
bu ayə də rəsula verilən bir möcüzədən bəhs olunur və burda hikmət ondadır ki, bəlkə bu hadisədən sonra insanlar bu möcüzəni görüb, düşündülər ki, Musa .ə. allahın elçisidir və iman gətirdilər . sən indi mənə isbat etki, mavi haqqında ki hədisdə hikmət nədir ?

Сообщение отредактировал abdhalim: 17 февраля 2014 - 00:56

#10 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 02:07

sən 1 ci öz əqidə yoldaşın elmeddinin xətrinə deydin, çünki mövzudan kənar sual verdin..
bu ayə də rəsula verilən bir möcüzədən bəhs olunur və burda hikmət ondadır ki, bəlkə bu hadisədən sonra insanlar bu möcüzəni görüb, düşündülər ki, Musa .ə. allahın elçisidir və iman gətirdilər . sən indi mənə isbat etki, mavi haqqında ki hədisdə hikmət nədir ?

Öz əqidə yoldaşın Elməddin özü sənə dedi ki, mən onun xətrinə dəymişəm ? :rolleyes: Yoxsa bu da sənə "nazil olan" vəsvəsələrdəndi ? )
Sual mövzudan kənar deyil. Tam da mövzuya görədir.

Gəl məsələni sənə izah edim :

Allahın peyğəmbəri ( Musa (ə) ) bir qrup camaata kəsilmiş inəyin bir parçasını ölüyə vurmağı əmr edir. Onlar da bunu edirlər və ölü dirilib şahidlik edir. Bunu Musa (ə) hardan bilirdi ? Allahdan aldığı əmrlə, elmlə!

Hədisdə də İmam (ə) həmin kişiyə bir üsul öyrədir. Nəyə əsasən ? Allahdan aldığı əmrlə.

BU məsələnin bu tərəfi.

Sonra yazmısan :

elmeddinsənin dediyin variantı demək istəyirsən ki, geylərə təklif edek, bir yağlı dəvə alsın , sonra onun üstündə isti-isti otursun, onuynan maviliyi geçəcək?

İndi belə çıxır ki, hər ölüyə kəsilmiş inəyin bir parçasını vursan ölü dirilib şahidlik edəcək? Onda daha bu qədər məhkəmələr nəyə lazımdı?

Əgər desən ki, "onu peyğəmbər əmr etmişdi deyə elə oldu" , o zaman mən də sənə deyirəm ki, bunu da imam əmr edib deyə belə ola bilər.

Əgər desən ki, "bu hər dəfə belə olmur, sadəcə bir dəfə peyğəmbərə möcüzə kimi verilmişdi" , o zaman, eyni şey imam üçün də keçərlidir. Bir halda ki, imamlar (ə) sonuncu peyğəmbərimiz (s.a.s) xaric bütün peyğəmbərlərdən üstündür :rolleyes:

Bundan əlavə, Allah həmin hadisəni açıqladıqdan sonra ayədə nə deyir ? "Allah (bütün) ölüləri bu qaydada dirildər." Məgər bütün ölülər bu qaydadamı dirilir ?

Şübhəsiz ki, Rəbbin Onun yolundan azanları və haqq yolda olanları daha yaxşı tanıyır.
Onlar istəyirlər ki, sən (onlara) güzəşt edəsən, onlar da (sənə )güzəşt etsinlər.
İtaət etmə hər tez-tez and içənə, alçağa, qeybət edənə,söz gəzdirənə, xeyrə mane olana, həddi aşana, günahkara, daş ürəkliyə,(anlamaza və eyni zamanda) əsli-nəsəbi bilinməyən haramzadaya – o (adam) var-dövlət və oğul-uşaq sahibi olsa belə!"

#11 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 02:08

Bunun qenimi sensen qardaw ) Amma bir qeder rehmli ol, arabir yazigi ele nokkauta salirsan ki, gunlerle yoxa cixir, ozune gele bilmir )))

Bunlar üçün fərqi yoxdu qardaş. Qorxutsan da, qorxutmasan da, iman gətirməzlər )

#12 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 02:23

Qaldı ki, hikmət məsələsinə. Yazmısan :

"bu ayə də rəsula verilən bir möcüzədən bəhs olunur və burda hikmət ondadır ki, bəlkə bu hadisədən sonra insanlar bu möcüzəni görüb, düşündülər ki, Musa .ə. allahın elçisidir və iman gətirdilər . sən indi mənə isbat etki, mavi haqqında ki hədisdə hikmət nədir ?"

Bu da Allahın yer üzərindəki hüccətinə bəxş olunmuş bir kəramətdir və bunda hikmət ondadır ki, bəlkə bu hadisədən sonra bu günahı edənlər bu kəraməti görüb başa düşdülər ki, imam Allahın yer üzərindəki hüccətidir və iman gətirdilər. :rolleyes:/>

Bundan əlavə, lap tutalım mən sənə heç isbat edə bilmədim ki, burda bir hikmət var. ) İsbat edə bilməməyim hikmətin olmaması demək deyildir :rolleyes:/>

Üçüncüsü, sən mənə isbat elə ki, məhz KƏSİLMİŞ İNƏYİN, MƏHZ BİR PARÇASININ , ölüyə MƏHZ SÜRTÜLMƏSİNDƏ bir hikmət var :rolleyes:/>

Halbuki, Musa (ə) həmin ölünü Allahın izniylə İsa(ə) kimi kəsilmiş inəksiz, filansız dirildə bilərdi ) Kəsilmiş inəyin bir parçasının ölüyə sürtülməsi məsələsində insanlar dərmanın məhz həmin inəkdə olduğunu da düşünə bilərdilər )

Buyur mənə izah elə görüm niyə görə məhz İsanın (ə) diriltdiyi kimi yox, məhz dəvənin, atın , eşşəyin və s. yox, məhz inəyin, özü də bütöv şəkildə yox, məhz bir parçasının məhz sürtülməsi nəticəsində ölü dirilir ? ) Mütləq bunun hikmətini izah eləya! ) Səbrsizliklə sənin izahını gözləyəcəyəm )

Dördüncüsü, söhbət ondan gedir ki, adi q1aydada baş verməyən bir hadisə, peyğəmbərin göstərişi ilə baş verir. Həmçinin adi qaydada baş verməyən bir hadisə məhz imamın göstərişi ilə baş verir. Bir az da sənin üçün sadələşdirim.

Allah və Musa (ə) istəsəydi, bu maddi prosesə ehtiyac da olmazdı, istəyərdilər ölü dirilərdi və iman gətirərdilər.

Həmçinin Allah və imam (ə) istəsəydi , bu maddi prosesə ehtiyac da olmazdı, istəyərdilər, imam dua edərdi həmin adamın bu halı düzələrdi.

Duadan söz düşmüşkən... Məgər hər adam dua edəndə, hər dərdə dərman olurmu? )

Xeyr! Odur ki, peyğəmbərlərin və imamların duaları isabətli olduğu kimi əməli tapşırıqları da isabətli olur. Allah səni hidayət eləsin! Amin! )

Сообщение отредактировал N_ن_N: 17 февраля 2014 - 02:25

#13 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 09:46

görünür mənim yazılarımı ucundan qulağından oxuyursan.Mən onlara xəstə kimi baxmıram. he ne deyirsən məniynən razısan ya yox ? Mavilərə xəstə kimi baxmırsansa və ya baxirsansa dəlilivi gətir. sən öz ağlıva gələni yazacaqsansa .ondansa yazma. bu qədər...

yox tam tərsi, sənin yazdıqlarını oxumaq istəmirəm. çünkü kiminlə söhbət edirsən et, nə haqqında danışırsan danış o qədər bezdirici və insanın əsəblərini yerindən oynadıcı şəkildə yazırsan ki, sənin yazdıqlarını görədən komputeri qaldırıb yerə vurmaq istəyirəm. ağlına gələni yazmağa gəldikdə isə bunu edən mən deyiləm sənsən. bunun sübutu da elə sənin "Mən onlara xəstə kimi baxmıram." sözündür. sən baxmırsan və bu sənin öz başından gətirdiyin arqumetnlər üzərinə qurulub amma sənin başın bilirmi ki, bəzən hətta anadan olan andan bu problemlər olur? bilirmi ki, elə insan var ki, o kişi görünüşündə olmağına baxmayaraq onda kişi gücü yoxdur?

#14 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 13:24

yox tam tərsi, sənin yazdıqlarını oxumaq istəmirəm. çünkü kiminlə söhbət edirsən et, nə haqqında danışırsan danış o qədər bezdirici və insanın əsəblərini yerindən oynadıcı şəkildə yazırsan ki, sənin yazdıqlarını görədən komputeri qaldırıb yerə vurmaq istəyirəm. ağlına gələni yazmağa gəldikdə isə bunu edən mən deyiləm sənsən. bunun sübutu da elə sənin "Mən onlara xəstə kimi baxmıram." sözündür. sən baxmırsan və bu sənin öz başından gətirdiyin arqumetnlər üzərinə qurulub amma sənin başın bilirmi ki, bəzən hətta anadan olan andan bu problemlər olur? bilirmi ki, elə insan var ki, o kişi görünüşündə olmağına baxmayaraq onda kişi gücü yoxdur?

sən dediyin başqa söhbətdi. o adamda ola bilsin 2 cinsi üzvü var və sair , mən normal insanlardan danışıram,

Сообщение отредактировал abdhalim: 17 февраля 2014 - 13:28

#15 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 13:30

nun 1 ci elmeddinen icazə al ondan sonra cavab verim. cavabın hazırdır.

#16 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 13:32

sən dediyin başqa söhbətdi. o adamda ola bilsin 2 cinsi üzvü var və sair , mən normal insanlardan danışıram,

...Və sair.. yəni ki nə ?

#17 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 13:35

nun 1 ci elmeddinen icazə al ondan sonra cavab verim. cavabın hazırdır.

abdhalim, sən özün guya Elməddindən icazə alıb yazmısan ? :rolleyes:

Nə yaxşı ədəbli oğlan olmusan sən ? :rolleyes: Sənin cavabın hazır olsaydı artıq dağıtmışdın buraları :rolleyes: Cavabın hazır olanda yazarsan inşaAllah. Oyun oynamağının mənası yoxdur :rolleyes:

Bu da təzə variantdır? Özünü biabır edərək vaxt qazanmağa çalışırsan abdhalim :rolleyes:

Sən mənə göstər görüm harda Elməddindən icazə alıb yazmısan, söz verirəm sənə mən də icazə alacağam :rolleyes:

P.S
İcazə alee özü də .. aşığın sözü qurtaranda dalay dalay deyər :rolleyes:

Сообщение отредактировал N_ن_N: 17 февраля 2014 - 13:40

#18 Elmeddin

Elmeddin

• Emir
  • 1 687 сообщений

Отправлено 17 февраля 2014 - 14:28

sualımı təkrar edirəm:

amma sənin başın bilirmi ki, bəzən hətta anadan olan andan bu problemlər olur? bilirmi ki, elə insan var ki, o kişi görünüşündə olmağına baxmayaraq onda kişi gücü yoxdur?

p.s: heç bir mövzuda yazmaq üçün məndən icazə almaq lazım deyil, sadəcə olaraq mənim tələb etdiyim mövzunu zibilliyə çevirməməkdir.

#19 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 февраля 2014 - 10:32

sualımı təkrar edirəm:

p.s: heç bir mövzuda yazmaq üçün məndən icazə almaq lazım deyil, sadəcə olaraq mənim tələb etdiyim mövzunu zibilliyə çevirməməkdir.

nun sənin cavabın gələcək darıxma...
hətta abnormal olsa belə insan ,
hətta sən dediyin kimi də, olsa belə insan, yəndə ona icazə verilmir arxasına kimisə alsın,yani qısırdısa,elə elədə yaşamalıdır,bu qədər.....bu dünya sınaq dünyasıdır. vessalam. əsas odur ki, rəbbini tanıyasan, sonra da haqq əhlini.insanların çoxu bundan qafil olduğundan ,bu yola düşürlər.
bir nəfər var idi, 35 yaşında qısır oldu, indi o adam neynesin ? qoysun özünü ən aşağı yola ?

#20 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 18 февраля 2014 - 11:34

nun sənin cavabın gələcək darıxma...
hətta abnormal olsa belə insan ,
hətta sən dediyin kimi də, olsa belə insan, yəndə ona icazə verilmir arxasına kimisə alsın,yani qısırdısa,elə elədə yaşamalıdır,bu qədər.....bu dünya sınaq dünyasıdır. vessalam. əsas odur ki, rəbbini tanıyasan, sonra da haqq əhlini.insanların çoxu bundan qafil olduğundan ,bu yola düşürlər.
bir nəfər var idi, 35 yaşında qısır oldu, indi o adam neynesin ? qoysun özünü ən aşağı yola ?

Bəs "sənin cavabın hazırdı" demirdin qardaşım ? Bəs sən Elməddindən icazəni gözləmirdin ? Buyur! İcazəni də verib Elməddin sənə! Xahiş edirəm həmin o "hazırdı" dediyin cavabı tezliklə ver. Yox əgər hazır deyilsə, o başqa məsələ. Nə qədər istəyirsən tədqiqat apar, gözləyirəm.

Qaldı ki, bu fikrinə ... Əzizim, burda heç kəs həmin kişinin haqlı olduğunu müdafiə eləmir ki, sən də durub bu əməlin çirkinliklərindən danışasan. Hədisi qoyaq kənara. Bir başqa məsələ də var ki, orda söhbət cins qarışımından gedir. Bax sən özün də yazmışdın "iki cinsli doğulanlar və sair " . O "və sair" nədir ? Açıqla biz də bilək. Sənin ümumiyyətlə insan orqanizmi haqqında, cinsi xəstəliklər haqqında məlumatın nə dərəcədədir?

Məsələn, elə lap götürək cüt cinsi orqanla dünyaya gələn adamdan. Bu adam neynəməlidir? Qadın olduğuna görə hicab taxmalıdırmı ? Kişi olduğuna görə hicab taxmamalıdırmı ? Qadın kimi ərəmi getməlidir ? Yoxsa, kişi kimi qadınla evlənməlidir? Yoxsa, hər ikisini də edə bilər? Yoxsa, sən "oruc tutsun" deyirsən ?

Bir də ki, bu xəstəliyin bir növü də var ki, qoşa cinsiyyət orqanı ilə dünyaya gəlmir, ama, qoşa cinsin xüsusiyyətləri ilə doğulur. Yəni, hormon qarışıqlığı.

Mən ümumiyyətlə, istəmirəm mövzu şaxələnsin. Qardaş bir mövzu açıb hədisə dair, hədisin sənədini araşdırıb. Əgər sən istəyirsənsə bu barədə bir başqa mövzu aç orda müzakirə edək.

Сообщение отредактировал N_ن_N: 18 февраля 2014 - 11:35

#21 Asiman.X

Asiman.X

Arif – Corporal

• Murid
  • 65 сообщений

Отправлено 18 февраля 2014 - 15:48

Bəs "sənin cavabın hazırdı" demirdin qardaşım ? Bəs sən Elməddindən icazəni gözləmirdin ? Buyur! İcazəni də verib Elməddin sənə! Xahiş edirəm həmin o "hazırdı" dediyin cavabı tezliklə ver. Yox əgər hazır deyilsə, o başqa məsələ. Nə qədər istəyirsən tədqiqat apar, gözləyirəm.

Qaldı ki, bu fikrinə ... Əzizim, burda heç kəs həmin kişinin haqlı olduğunu müdafiə eləmir ki, sən də durub bu əməlin çirkinliklərindən danışasan. Hədisi qoyaq kənara. Bir başqa məsələ də var ki, orda söhbət cins qarışımından gedir. Bax sən özün də yazmışdın "iki cinsli doğulanlar və sair " . O "və sair" nədir ? Açıqla biz də bilək. Sənin ümumiyyətlə insan orqanizmi haqqında, cinsi xəstəliklər haqqında məlumatın nə dərəcədədir?

Məsələn, elə lap götürək cüt cinsi orqanla dünyaya gələn adamdan. Bu adam neynəməlidir? Qadın olduğuna görə hicab taxmalıdırmı ? Kişi olduğuna görə hicab taxmamalıdırmı ? Qadın kimi ərəmi getməlidir ? Yoxsa, kişi kimi qadınla evlənməlidir? Yoxsa, hər ikisini də edə bilər? Yoxsa, sən "oruc tutsun" deyirsən ?

Bir də ki, bu xəstəliyin bir növü də var ki, qoşa cinsiyyət orqanı ilə dünyaya gəlmir, ama, qoşa cinsin xüsusiyyətləri ilə doğulur. Yəni, hormon qarışıqlığı.

Mən ümumiyyətlə, istəmirəm mövzu şaxələnsin. Qardaş bir mövzu açıb hədisə dair, hədisin sənədini araşdırıb. Əgər sən istəyirsənsə bu barədə bir başqa mövzu aç orda müzakirə edək.

Salam aleykum qardaş.Allah razı olsun.Çox məntiqli yazmısız.

#22 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 18 февраля 2014 - 19:44

Salam aleykum qardaş.Allah razı olsun.Çox məntiqli yazmısız.

Va Aleykum əs-salam va rahmətullahi va bərakətuhu. Allah sizdən də razı olsun əziz qardaşım.

#23 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 18 февраля 2014 - 20:21

bir cavabı qurtarmamış o biri sual vermə. bax sənin dediyin bu horman məsələsi, o insanın hansı orqannan doğulduğuna görə də hökm ediləcək,
hormanları qadın hormonu olsa belə..,o erkek gerek erkek kimi yaşasın, yani arxasına kimisə almasın.

#24 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 01:05

bir cavabı qurtarmamış o biri sual vermə. bax sənin dediyin bu horman məsələsi, o insanın hansı orqannan doğulduğuna görə də hökm ediləcək,
hormanları qadın hormonu olsa belə..,o erkek gerek erkek kimi yaşasın, yani arxasına kimisə almasın.

Sən hansısa cavab vermisən ki, qurtarıb qurtamaması bəlli olsun? "Cavab hazırdı" deyirsən, sonra cavabdan yayınırsan. Yersiz - yersiz "Elməddin icazə versin " deyirsən, Elməddin icazə də verir cavab vermirsən. Niyə ? Çünki, fərli başlı cavabın yoxdu. "Bir cavabı qurtarmamış o biri sual vermə" deyirsən, amma, öz aləmində guya fərli başlı cavab verirmiş kimi o biri sualımı cavablandırmağa çalışırsan.

Ay Allahın yaratdığı, bu insanın hormonları qadın hormonlarıdırsa, əvvəla, erkək sayılmır və erkək kimi yaşaya da bilmir. Bir də ki, sənin qıraqdan "gərək belə eləsin, gərək elə eləsin" deməyinlə deyil ki. Bu "po ponyatiyam" həll olunası məsələ deyil ki, "razborka" ilə məsələni həll edəsən. BU insan taleyidir, insan həyatıdır. Şərii məsələdir.

Yaxşı, bəs iki cinsi orqanı olan necə eləsin ? Buna niyə cavab vermirsən?

Bundan əlavə,sənə dəfələrlə deyilməsinə baxmayaraq sənə hələ çatmayıb ki, heç kəs hədisdəki adama haqq qazandırmır. Hədisdə bu günahı işlədən bir kimsə bu halından gəlir imama (ə) şikayət edir, imam (ə) da yol göstərir. Sən elə tutduğunu buraxmırsan ki, "gərək bu işi görməsin". Başa düşdük də. İmam (ə) da elə yol göstərir ki, bu işi görməsin. Biz də istəyirik ki, o bu işi görməsin. Yəni, biz hansı dildə danışırıq? Niyə başa düşmürsən ?

Bir günahkar imama (ə) günahını ərz edir, imam (ə) da onu bu işdən çəkindirmək üçün ona yol göstərir. Sən də deyirsən ki, "mətnində problem var". Nədir problemi ?

Burda nə hədisin sənədinin səhih olduğunu iddia edən var nə də kişinin haqlı olduğunu dəstəkləyən var. Hədisin mətnində də həmin günahkar dəstəklənmir. Amma, sən deyirsən ki, hədisin mətnində problem var. Mən də səndən xahiş eləmişəm ki, problemi göstər, sən də yalandan "cavab hazırdı" deyib hələ də cavab vermirsən.

Сообщение отредактировал N_ن_N: 19 февраля 2014 - 01:07

#25 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 14:04

Yaxşı, bəs iki cinsi orqanı olan necə eləsin ? Buna niyə cavab vermirsən?

bax 2 orqanı olan hadisə mən eşitdiyimi , imam Əlinin XƏLİFƏLİYİ illərində olub bu hadisə. bir nəfər gəlir deyir ki, halım budur. o da deyir ki, bax sən hansı cinsə daha meyillisən və səni bundan sonra elə tanıyaq.
yəni əgər 2 orqanı olanın ,elə bir şey mümkün deyil ki, hər 2 sinə meyilli olsun ! bu artıq həddini aşmaqdır. və bu halda o adam söz deyir, ki , mən qadına daha meyilliyəm, onda qadın kimi tanınır o adam. yoxsa 3 gündən durub beyan edir ki , yox indi də erkək kimi hiss edirən özümü. artıq həddini aşmaqdır. və dediyin duyğu, tale məsələsinin biri belə çözüldü, bi izni allah.
deyirəm təkəbbürlüyüvüzü qıraqa qoyasız, dediyim sözlərlə razılaşın heç olmasa. nə yazıram, imamdan sözlər gətirirəm onuda bəyənmirsiz.

Bir günahkar imama (ə) günahını ərz edir, imam (ə) da onu bu işdən çəkindirmək üçün ona yol göstərir. Sən də deyirsən ki, "mətnində problem var". Nədir problemi ?

problem odur ki, imam belə bir məsləhət verə bilməz.bu xəstəlik deyil. xəstəlik olsaydı deyərdim ki, hə , mətnində müşkilət yoxdur.
misal üçün qoçalıq xəstəlikdir, yəni biri gəlib deyə bilər ki, mən qocalıqı qabağını necə alım müəyyən müddətlik,? və imamda deyər ki, filan filan ye, və ya su çox iç,az ye, və sair...
tutdun söhbəti yoxsa bir az da aydın edim ? niyə xəstəlik deyil onu yuxarıda elməddin üçün anlatmışam.

Сообщение отредактировал abdhalim: 19 февраля 2014 - 14:05

#26 abdhalim

abdhalim

Raid – Major

• Murid
  • 1 267 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 14:35

Buyur mənə izah elə görüm niyə görə məhz İsanın (ə) diriltdiyi kimi yox, məhz dəvənin, atın , eşşəyin və s. yox, məhz inəyin, özü də bütöv şəkildə yox, məhz bir parçasının məhz sürtülməsi nəticəsində ölü dirilir ? ) Mütləq bunun hikmətini izah eləya! ) Səbrsizliklə sənin izahını gözləyəcəyəm )

Allah bunuynan da onları imtahan etmək istədi. imanda möhkəm olanlar, bu bir peyğəmbərə deyilən vəhydir,bu sabah deyişə bilər ,ətdə yox, inəyin dərisində ola bilər və sair..və bilirlər ki kiminsə dirilməyini ancaq allah qərar verə bilər.yəni Musaya həqiqi iman gətirənlər, o hadisədən sonra o əti götürüb özlərində saxlamadı, və ya demədilər ki, ya Musa olar bunu özümüzdə saxlayaq,sabah bizdən kimsə ölsə, bu ətin bir parçasını ona vuraq və həmən dirilsin.nəyə görə ? çünkü kimki batinində ki, möcüzəni görübsə, o na lazım deyil zahirdi kimsə ona möcüzə göstərsin və sonra inansın. peyğəmbərlərdə istədiyi o olub ki,insanlar batinindəki ,fitrətə qayıdıb onu görsünlər, belə iman gətirsinlər ....çünkü isa.ə. möcüzə istəyəndə çox qəzəblənir öz səhabələrinə.
amma qəlbi xəstə olanlar sənin kimi düşünər ki, doğurdanda o buzovun , o parcasında nəsə var ,onu kəsib vuranda ölüyə orda dərman var, və ölü dirilər.məs o şübhəyə düşənlər in bir çoxu ,sonradan buzova tapındı.

#27 Arif

Arif

Naqib – Captain

• Murid
  • 944 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 15:02

problem odur ki, imam belə bir məsləhət verə bilməz.bu xəstəlik deyil. xəstəlik olsaydı deyərdim ki, hə , mətnində müşkilət yoxdur.
misal üçün qoçalıq xəstəlikdir, yəni biri gəlib deyə bilər ki, mən qocalıqı qabağını necə alım müəyyən müddətlik,? və imamda deyər ki, filan filan ye, və ya su çox iç,az ye, və sair...
tutdun söhbəti yoxsa bir az da aydın edim ? niyə xəstəlik deyil onu yuxarıda elməddin üçün anlatmışam.

problem odur ki ,sən tutduğundan yapişmisan , batindən dəm vurursan amma qalmisan zahirdə.

Bu köynəyimi götürüb aparın, atamın üzünə sürtün (atın), o (yenidən) görməyə başlayar.Yusif 93

indi de görüm apteklərdə köynək satirlar dərman əvəzinə ya sənün əqidövə görə Yusif belə bir məsləhət verə bilməz ? yoxsa Yusif məsləhət vermək ücün medinstitut qurtarmaliydi ? bir bax gör burda nə yazmisan

yəni biri gəlib deyə bilər ki, mən qocalıqı qabağını necə alım müəyyən müddətlik,? və imamda deyər ki, filan filan ye, və ya su çox iç,az ye, və sair..

sənün məntiqinlə imam tibb universitetində magistratura oxumalidi və praktika kecməlidi xəstəxanada ?

kimdir İmam ? tutdun söhbəti yoxsa dali gəlsin ?

Сообщение отредактировал Arif: 19 февраля 2014 - 15:05

• N_ن_N это нравится
ваххабизм – это дистилированный суннизм

#28 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 17:17

bax 2 orqanı olan hadisə mən eşitdiyimi , imam Əlinin XƏLİFƏLİYİ illərində olub bu hadisə. bir nəfər gəlir deyir ki, halım budur. o da deyir ki, bax sən hansı cinsə daha meyillisən və səni bundan sonra elə tanıyaq.
yəni əgər 2 orqanı olanın ,elə bir şey mümkün deyil ki, hər 2 sinə meyilli olsun ! bu artıq həddini aşmaqdır. və bu halda o adam söz deyir, ki , mən qadına daha meyilliyəm, onda qadın kimi tanınır o adam. yoxsa 3 gündən durub beyan edir ki , yox indi də erkək kimi hiss edirən özümü. artıq həddini aşmaqdır. və dediyin duyğu, tale məsələsinin biri belə çözüldü, bi izni allah.
deyirəm təkəbbürlüyüvüzü qıraqa qoyasız, dediyim sözlərlə razılaşın heç olmasa. nə yazıram, imamdan sözlər gətirirəm onuda bəyənmirsiz.

Ay ALlahın yaratdığı məxluq, indi də iddia edirsən ki, biz imamın sözünü bəyənmirik ? :rolleyes:
Bəs mən də sənə deyirəm ki, hormon qarışıqlığı bəzən o həddə olur ki, qoşa cinsiyyət orqanı ilə təzahür edir, bəzən isə o həddə olur ki, hormon qarışıqlığı əsasənda qadın olsa da, onda kişi cinsiyyət orqanı təzahür edir. Bəs belə adam neynəsin ? Demə ki, "gedib erkək kimi yaşasın" . Çünki, adam erkək deyil, qadındı! Çatdı ? )

Ay adam, imam ona məsləhəti, bu işdən qurtulmaq üçün verir. Məgər kimsə deyir ki, imam ona xəstəlikdən qurtulmaq üçün məsləhət verir? Xeyr! İnsandı, günahkardı, alışqanlıqdı, indi gəlib tövbə edir, imam da ona məsləhət verir. Bir adamdı, siqaret çəkir. "Siqaret çəkmək" xəstəlik deyil ki, alışqanlıqdı. Həkimə gedir, həkim də ona məsləhət verir.

Bu günahkar da imamın yanına gəlir, imam da bu günahdan çəkinmək yolunu ona göstərir. Bu adamı qoyduq qırağa! İndi bu adam yuxarıda dediyim hormon qarışıqlığı yaşamış kimsə də ola bilər, nəfsinə uyub günah işləmiş kimsə də ola bilər. Biz bunu müzakirə etmirik. Hər iki halda mətndə problem yoxdur.

Biz bu adamdan danışmırıq başa düş!

Biz ümumiyyətlə, insan halından danışırıq!

Söhbət təkcə xətsəlikdən getmir. İnsanlar etdikləri günahdan çəkinmək üçün də gəlib imama (ə) müraciət edə bilərlər, imam da , ona günahdan çəkinmək yolunu göstərir.

Sən özün ümumiyyətlə, nəsə başa düşürsən ki, kiməsə nəyisə aydınlaşdırasan abdhalim? :rolleyes:

Məgər Elməddin iddia edir ki, hədisdəki kişi xəstədir ? :rolleyes:

Mən sənə deyirəm ki, hədisin mətnində problem yoxdur . Sən bunu başa düşdün ? :rolleyes:

#29 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 17:24

Allah bunuynan da onları imtahan etmək istədi. imanda möhkəm olanlar, bu bir peyğəmbərə deyilən vəhydir,bu sabah deyişə bilər ,ətdə yox, inəyin dərisində ola bilər və sair..və bilirlər ki kiminsə dirilməyini ancaq allah qərar verə bilər.yəni Musaya həqiqi iman gətirənlər, o hadisədən sonra o əti götürüb özlərində saxlamadı, və ya demədilər ki, ya Musa olar bunu özümüzdə saxlayaq,sabah bizdən kimsə ölsə, bu ətin bir parçasını ona vuraq və həmən dirilsin.nəyə görə ? çünkü kimki batinində ki, möcüzəni görübsə, o na lazım deyil zahirdi kimsə ona möcüzə göstərsin və sonra inansın. peyğəmbərlərdə istədiyi o olub ki,insanlar batinindəki ,fitrətə qayıdıb onu görsünlər, belə iman gətirsinlər ....çünkü isa.ə. möcüzə istəyəndə çox qəzəblənir öz səhabələrinə.
amma qəlbi xəstə olanlar sənin kimi düşünər ki, doğurdanda o buzovun , o parcasında nəsə var ,onu kəsib vuranda ölüyə orda dərman var, və ölü dirilər.məs o şübhəyə düşənlər in bir çoxu ,sonradan buzova tapındı.

Vallahi, abdhalim, sənin doğurdan psixoloji problemlərin var ! :rolleyes: Bax, vallahi, deyirəm, çünki, həqiqətən də var. Sözü olduğu kimi başa düşməmək problemi var səndə . Sənə kim deyir ki, mən o ətin parçasında nəsə olduğunu düşünürəm ? :rolleyes:

Budur sənin "hazırdır" dediyin cavabın ? :rolleyes:

Ay adam, mən sənə sual vermişəm ki, niyə görə məhz kəsilmiş inəyin ( məsələn, atın, dəvənin... yox) , niyə görə məhz bir parçası ? :rolleyes:

Ya de ki, "filan hikmətə görə", ya de ki, "hikməti var mən bilmirəm", ya da de ki, "bir hikməti yoxdur". Yəni, doğurdan sənin başa düşmək qabiliyyətin yoxdur ? :rolleyes:

Biz bunun Allahın möcüzəsi olduğunu inkar etmirik. Niyə məhz inəyin niyə məhz bir parçası.. bunda da Allahın bir hikməti var. :rolleyes: Mən əstəğfirullah Allahı qınamaq üçün sual verməmişəme abdhalim, mən sənin bu hikməti bilib bilməməyini öyrənmək istəyirəm.

Çox xahiş edirəm de görüm, mən harda demişəm ki, bu ət parçasında nəsə var ? :rolleyes:

Vallahi, necə rahat-rahat iftira atırsan, məəttəl qalıram da mən! :rolleyes:

Sən bu yaşa çatmısan hələ başa düşmək qabiliyyətini özündə formalaşdıra bilməmisənsə, bundan sonra bir az çətin görünür. Həkimə görsən qardaşım.

#30 N_ن_N

N_ن_N

Liwa – Major General

• Murid
  • 4 204 сообщений

Отправлено 19 февраля 2014 - 17:27

Xülasə abdhalim, sən verdiyim suala heç vaxt cavab verə bilməyəcəksən və niyə görə məhz inəyin niyə görə məhz bir parçası olmasını heç cür izah edə bilməyəcəksən. Mən istəyirəm sənə nəyisə mərhələ mərhələ başa salım. Amma, başa düşmürsən. Dediyim odur ki, bəzi məsələlər var ki, sən hikmətini bilmirsən deyə, o demək deyldir ki, hikməti yoxdur. Odur ki, hər hikmətini bilmədiyin şeyi inkar eləmə.

İmam nəyə görə məhz bu cür məsələhət verib bunun əlbəttə bir hikməti var.

Allah niyə görə məhz bu cür əmr edib , bunun da bir hikməti var.

Odur ki, hər hikmətini bilmədiyin məsələ haqqında "bunun hikməti nədir ki ? Hikməti yoxdur. Deməli, batildir" demə!

Количество пользователей, читающих эту тему: 0

0 пользователей, 0 гостей, 0 скрытых пользователей

Рейтинг@Mail.ru